DINSDAG 5 JANUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NA DE GEVANGENNEMING VAN GANDHI ARRESTATIEBEVELEN TEGEN ALLE CONGRESLEDEN De Commissie van het Al-Indische Con gres is na de arrestatie van Gandhi on wettig verklaard. Deze door Gandhi inge stelde commissie omvatte de leiders de. Indische revolutionaire beweging. De ar restatie vam talrijke andere congresleiders wordt verwacht Waarschijnlijk zal de regeering alle eigen domuien van het Congres met inbegrip van de gebouwen in beslag nemen en den con gresleden alle voorrechten ontnemen. De Engelsche politiebeambten in alle In dische steden zijn in het bezit van arrestatie bevelen, waarbij zij gemachtigd worden ieder congreslid te arresteeren. De Indische regeering heeft tegelijk met de vier nieuwe Noodverordeningen een vei klaring gepubliceerd. Hierin wordt o. m. medegedeeld, dat Gandhi er de voorkeur aar. beeft gegeven den weg der verwoesting tv volgen. Groote massa's van het Indisch* volk zijn niet tevreden met de politiek van Gandhi, aldus wordt verder verklaard. Te Bombay heeft Maandag een groote -processie plaats gehad van c.ngresaanhan gers, die eindigde in een massa-meeting, waarin een zeer scherpe boycott wordt ge eischt van Britsche waren Het provinciale congres van Bombay is ontbonden. Er is een krijgsraad gevormd, die congres vrij \yllligers werft. De regeering van Bihar heeft het provin ciale congres aldaar onwettig verklaard en de zestien leden gearresteerd. Jawrahal Nehroe, de vroegere president van het All-Inddsche Congres en thans Iet- der van de extreme congresloden, is vei- oordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en teen geldboete van 500 roepyen. In een officieel® verklaring wordt; mede gedeeld, dat de Britsche regeering, hoewel zij zeer scherpe maatregelen moet nemen tegen ieder onwettig optreden in Indië. geenszins denkt af te wijken van de regee- ringsverklaring, die na de Britsch-Indische conferentie is afgelegd. De drie reeds samengestelde commissie:» zullen, zooals is vastgesteld, den 15den Jar nuari naar Indië vertrekken. In Indië zal dan een adviseerende commissie worden ge vormd, waarvan ook Ganclhd zal deel uit maken. Be Britsche regeering is evenals tot nu toe voornemens een zoo ver mogelijk gaande overeenstemming te bereiken nopens de Indische constitutioaieele kwesties en re kent daarbij op de medewerking van lede ren Inttischen politicus afzonderlijk. 'De arrestatie van Gandhi besprekende, zegt de liberale „Daily News"* „Wanneer men eeinge van Gandhi's ver klaringen leest, zou men denken, dat cm» Bei.gaa'sohe ueereten een boosaardige opzei waren om de Indische meening te onder drukken en de In-dismie vrijueuen te ver trappen. Zij zijn in het geheel niet van dien aard. Zij zijn na veel geduid noooig ge worden ter bescherming van de levens van de dienaren der regeernig tegen aanhouden de terroristische aanvallen, net mag waai zijn, dat eenige organisaties, die deze aan vallen doen, mets te maken hebben met de organisatie van Gandhi en dat het Congres als lichaam nooit formeel zijn goedkeuring heelt gehecht aan aanvallen als een zekere politiek. Maar heit is ook juist, dat de ai- keuring, door het Congres te kennen gege ven over de moorden, wel buitengewoon lauw was en dat Gandhi zelf sinds zijn te rugkeer in Indië geen werkelijke afkeer hierover heeft uitgesproken. Er was werke lijk nauwelijks een andere iveg aan de re geering opengelaten in verband met de houding van Gandhi. Met terrorism®, in welke vorm ook, kan geen Britsche regee- jring genoegen nemen". Treurdag In Indië. Do toestand. De Congreslei ders te Bombay hebben naar aanleiding van de arrestatie van Gandhi een treurdag afgekondigd,, welke in geheel COMMUNISTISCHE STAKINGSAGITATIE IN DUITSCHLAND De communisten trachten in het Roerge bied en in Midden-Duitsohland.wilde stakin gen te verwekken. De politie treedt echter doelbewust .tegen de agitators op en gaat overal tot arresta ties van tientallen hunner over. De wilde stakingen gelukken slechts ten deele. Uit Moskou wordt "geseind: De stakingspogingen in het Roergebied worden te Moskou met zeer groote belang stelling gevólgd. De 6takingsleuze door de KPD en RGO uitgegeven, is afkomstig van de Plenaire Commissie van de Communisti sche Vak vereen igingsinternationale. De sta kingsbeweging zal niet alleen in'het Roerge- BELGIE BESTELT 60 MILITAIRE VLIEGTUIGEN De Belgische regeering heeft de Engelsche vliegtuigenfabriek „Fairey Aviation Com pany" te Hayes een order voor 60 militaire vliegtuigen gegeven. De prijs bedraagt onge veer 300.000. DRINGEND BEROEP VAN HOOVER OP HET CONGRES President Hoover heeft het Congres een b.'zondere Boodschap doen toekomen, waar in hij de spoedige afwikkeling vam de eco nomische voorstallen eisoht Hoover legt er den nadruk op dat de al gemeens economische toestand op 't oogeu- L ik nog ernstiger is dan eenige weken ge leden, t/ien hij de etiohting van den Emer gency Board aanbeval Hoover i6 van mee ning, dat Amerika zich economisch zai kun nen herstellen onafhankelijk vam de rest dor wereld. Het democratische lid van het Huis van Afgevaardigden, Collier, voorzitter vam de Werk commissie, heeft een voorstel inge diend, waarbij de volmacht voor de douane- eigeving over zal gaan van den president op het Congres. Het voorstel machtigt den president een lintei'nationale economische conferentie bijeen te roèpe'n met het doel ?en verlaging van de tolmuren te bewerk- stellagen. Een Bespreking nopens de schrap ping of verlaging van internationale ragee- j'ingssonuiiden wordt nadrukkelijk van da cand gewezen. Indië door de nationalisten met -uitzonde ring vam de Mohammedanen streng opge volgd wordt. Te Delhi en in andere plaat sen wordt de spanning in geheel Indië bij zonder sterk gevoeld. De winkels en een groot aantal spinnerijen zijn gesloten. Eeni ge protestdemonstraties vonden reeds plaats Verstoring van de openbare orde vond tot nu toe niet plaats. Volgens de nieuwe verordeningen der re- péering werden ook stakings posten en alle vereenigingen, die de openbare orde in ge vaar kunnen brengen, onwettig verklaard. Do bijzondere bepalingen, die tot nn ten, slechts voor de vereenigde provinciën en de Noordwestelijke grens golden, zullen voor geheel Indië van kracht worden. De plaatse lijke autoriteiten hebben vèr-strekkende vol machten verkregen om verdachte personen te arresteeren. De politie heeft in de ver- schiillende gebouwen van het Congres docu menten in beslag genomen. De bureaux en vergaderzalen van de Congrespartij zijn ver laten. Men verwacht nog meer arrestaties. Te Calculta is de politie versterkt. De Euro peanen worden uitgenoodigd de politie te steunen. Gandhi en de president vam het Al- Indisoh Congres Valiabhai Ratel zijn im de gevangenlis te Hoona aangekomen. De auto riteiten te Poona waren nog al nerveus, daar de auto meL Gamdihi niet op den vasi- gesielden tijd arriveerde. Na lang wachten kwam in de morgenschemering de auto meL Gandhi aam. Politierolflederen begeleidden de auto tot aam de gevangenis. Gandhi zeil is vol goeden moed. Daar Maandag de dag is, waarop Gandhi zwijgt, kon hij den gevangenisbewaarder, toen hij hem herkende, slechts met een vriendelijker» glimlach begroeten. Gandhi is in dezelfde cel opgesloten, waarin hij vroeger gevangen zat, rnj heelt zijn spinnewiel, een paar boe ken en een paar pannen meegebracht. In een boodschap aan het Emgelsohe volk zegt hij, dat hij het lief heeft als zijn eigen volk. Hij heeft niets hatelijks of boosaardigs te gen het Engelsche volk gedaan. Hij hoopte, dat dat. ook in de toekomst niet noodzake lijk zal zijn. Hij heeft tegenover het En gelsche volk zóó gehandeld, als hij het ook ten aanzien van zijm eigen volk had ge daan. Voorts wendt hij zich tot het Ameii- kaansche volk, dat hij verzoekt im het be lang van de menschelijkheid im Indië te in- tervenieeren. De president vam de Al-Indische Moslim conferentie, Nawah Ismail Khan, heeft ven klaard af te treden, aangezien hij tegen den wensch van de meerderheid in voorstander was van een aansluiting der leden aan hei AJ-Indische Congres. JAPAN EN CHINA BONDGENOOTSCHAP MANDSJOERIJE--JAPAN? Hoewel Nanking en Kanton door Japan bijeengejaagd zijn, blijken -ze tezamen nog geen kracht van beteekenis te kunnen ontr wikkelen. Het nieuwe staatkundig bouwsel is zelfs- nog zóó zwak, dat de gewezen President van China te Nanking Tsang Kai Sjek den eisch der Chineesche generaals om zich aan het hoofd der regeering te plaatsen heeft gewei gerd met de motiveering, dat hij de eenheid daardoor niet wil verstoren. Hieruit valt op te maliën dat de Chinee sche generaals niet met den huidigen gang van zaken tevreden zijn en dat schept op zichzelf al een gevaarlijken toestand. Men weet, dat er in China maar weinig noodig is om de verschillende legers en legertjes weer tegen elkander op te jagen. Onder zulke omstandigheden is ook niet ie verwachten,, dat er een krachtige politiek naar buiten wordt ontwikkeld. Ondanks het bijeenkomen van Kanton en Nanking heeft Japan Tsingtsjau bezet en is daar mee meester geworden in heel Mandsjoerije. En de Chineesche regeering weet daartegen niets anders te doen dan opnieuw den Vol kenbondsraad te verzoeken onverwijld in vergadering bijeen te komen. Het is het zelfde procédé, dat tot dusver zonder eenig resultaat door de Chineezen gevolgd is- En Japan gaat onderwijl rustig voort met het scheppen van een nieuwe situatie. Volgens eén telegram uit Charbin heeft de met Japan bevriende generaal Chang Ting Hui, die dezer dagen de onafhankelijkheid van de Mandsjoerijsche republiek heeft uit geroepen, verklaard, dat hij bereid is met Japan een economisch en politiek bondge nootschap te sluiten. Wanneer dat zijn beslag heeft, zal er heel- wat moeten gebeuren eer de Chineesche rechten in Mandsjoerije hersteld worden. Japan heeft heel handig juist dezen tijd uitgekozen om Mandsjoerije feitelijk te an- nexeeren. De groote mogendheden hebben het te druk met eigen zorgen om zich in vollen ernst met het Verre Oosten te be moeien. En als het straks met de Ontwape ningsconferentie eens werkelijk ernst mócht worden dan heeft Japan eerst zijn strijd macht nog eens degelijk kunnen aanwen den voor zijn imperialistische oogmerken, terwijl het meteen een reden kan aanvoeren om zijn leger zoo sterk mogelijk te houden. Incident te Moekden. Dronken Japansche soldaten hebben te Moekden den vice-consul der Ver. Staten overvallen- De Amerikaanscbe regeering heeft geprotesteerd. De Japansche opper bevelhebber heeft zijn leedwezen betuigd en de betrokken soldaten in arrest gesteld. Van Amerikaansche zijde is de eisch ge steld dat de aanvallers ernstig bestraft moe ten worden. De regeering te Washington neemt voor- loopig een afwachtende houding aan, gezien de bizonderheden van het incident nog niet nauwkeurig bekend zijn geworden. Mogelijk zal Amerika dit incident, de belas tering van den Amerikaanschen militairen attaché te Kcepangtze en het in gevaar bren gen van een Amerikaanschen vrouw door bommen uit vliegmachines, eveneens te Ku- pantze geschied, benutten om het Mandsjoe rijsche conflict in zijn geheel aan een ernstig onderzoek te onderwerpen. Kerknieuws. DE HERSTELKWESTIE ZAL MEN BREKEN MET HET YOUNGPLAN? GANDHI'S OVERPEINZING s?' Overal geopende deuren in Europa, gesloten deuren in Indië Hoewel de commissie van financieel® des kundigen te Bazel duidelijk heeft uitge maakt, dat de wereld door de reusachtige oorlogsahulden ontredderd is, zoeken de Franschen er hun heil in om te blijven be weren, dat daar niets van waar is. Een Franseh blad, de „Depêche de Tou louse", heeft ernu echter wat op gevonden, dat er zoo op het oog, van Fransche zijde bezien, heel practisch uitziet. Het eisoht n.l. in een hoofdartikel van de' Fransche regee ring de annuleering van de Duitsohe ëchade- vergoedingsbetalingen. Frankrijk zou daar mee de vooruitzichten van Hittler bij de eerstvolgende verkiezingen vernietigen. De nationaal-socialisfcen vertellen het Duitsche volk volgens de Fransche opvatting, sprook jes over de oorzaken van de crisis en heb ben weten te bereiken dat thans de groote massa de oorzaak ziet in de schadevergoe dingsbetalingen. Wanneer het gelukt, Hitier dit argument te ontnemen, dan trekt men minstens driekwart van zijn kiezers weg. Dit is naUiurlijk maar een denkbeeld van een redacteur. De Fransoho regeering zal haai' houding wel geheel onafhankelijk daarvan hebben vastgesteld. En veel veN wachting in den zin van een streven naar practische oplossingen, kan men daar nu eenmaal niet van koesteren. Al zou het waar zijn, dat er te veel na druk gelegd werd pp den invloed van de hoegrootheid der betalingen zelf, dan moet toch bedacht worden, dat de huidige crisis een vertrouwenscrisis is. Terecht wordt in het maandblad van de. Engelsche Midland Bank erop aangedrongen 'dat Frankrijk zal afzien van de schadever goeding en Amerika van de oorlogsschul den, omdat een moratorium niet voldoende is om het vertrouwen te herstellen. Dat er volledig met het Youngplan ge broken moet worden is ip de kringen der vooraanstaande bankiers wel communis opi nio geworden. Sir Walter Layton, de békende redacteur van „The Economist", heeft dat ook heel duidelijk gezegd in zijn ontwerprapport voor een commissie te Bazel, dat Ie din gen bij hun naam durfde noemen. Dat ontwerp bevatte, volgens de „Daily Herald", de verklaring, dat het Youngplan totaal onbruikbaar is geworden en niet kan worden uitgevoerd. Verlenging van het mo ratorium is niet voldoende. Er is een alge- heele buiten werking stelling en een radi cale verandering van het Youngplan nooclig. Hervatting van de betaiilnigen overeen komstig het Youngplan, is binnen afzien- b&ren tijd onmogelijk, Duiteohiand kan niet de beschermde betalingen bijeenbren gen en «im overdracht kan in het geheel zijn. Het ontvvenprapport van Layton steJd® verder den eisoh, dat een duurzame rege ling zou wot den gevonden, zoodat het kapi taal zich v/eer vrij zou kunnen verpiaar.<en en de kwestie van een internationale valuta reorganisatie zou kunnen worden besproken Intusschen zoeken Engeland en Frankrijk .ïog naar overeenstemming ten aanzien vani de naderende Herst&lconferentie. I NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Zevenhuizen (Gr.) E. Broekema te Opende (Gr.) GEREF. KERKEN Tweetal: Te IJmuiden (vac. W. Seinen) C. W. Keur te Oudewater en J. H. Meuleman te Den Ham (O.) Beroepen: Te IJmuiden (vac.- W. Sei nen), C. W. Keur te Oudewater. Te Schoon oord, cahd. K. Meima te Groningen. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Den Helder. J. Hovius te Nieuwe Pekel a, AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. G. W. K Ilugenholtz, die 10 Januari te 2 uur afscheid neemt van de Ned. Herv. Gemeente te Ransdorp, nam Zon dagmorgen 1.1. afscheid van de Gemeente te Schellingwoude, sprekende over Matth. 6 vs. Sb: „uw Vader weet, wat gij van noode hebt, éér gij bidt!" Na de prediking volgde eerst de bevestiging van de herbenoemde Kerkeraadsleden, waarna Ds. Hugenholtz sprak tot enkele colleges, zijn catechisanten, de leiders en Leidsters van de jeugdarbeid en enkele afzonderlijke personen. Op zijn toespraken nam de heer A. Hartman, Secre taris-kerkvoogd het woord, hartelijk dankend namens heel de gemeente voor de wijze, waarop hij immer de geestelijke en stoffe lijke belangen der gemeente had behartigd. Vooral ook doordat op zijn initiatief de ge meente nu in 't bezit was gekomen van een prachtig kerkorgel, zal zijn naam voor altijd aan de gemeente verbonden blijven. Met den wensch, dat hij en zijn echtgenoot® in Klaas waal veel goeds mochten genieten en de Heere hen daar zegene mooht en ten zegen zou doen zijn, eindigde hij zijn toespraak, de gemeente verzoekend, den scheidende leeraar en zijn vrouw toe te zingen Psalm 121 vs. 4. Na den dienst drukten alle aanwezigen en voorts alle kinderen van de Zondagsschool Ds. Hugenholtz en zijn vrouw de hand ten afscheid. Cand. E. Masselink te Hoogeveen verzoekt ons mede te deel en, dat het bericht aangaande de datum van zijn intrede bij de Geref. Kerk te Eibergen voorbarig en waarschijnlijk onjuist is. Ds. J. T ij m e s Jzn. heeft Zondag wegens vertrek naar Nunspeet, afsöheid genomen van de Geref. Kerk te Westerlee (Gr.) met een predikatie over Hebr. 12 1 en 2. De gemeente werd er bij bepaald, hoe de aardsche pelgrims op hun weg naar het Hemelsche Vaderland met volharding voor waarts moeten. Erop gewezen werd: le hoe wel allerlei lasten hun schouders zullen drukken, maar 2e. hoe daar een wolk der getuigen bemoedigt, terwijl 3e. op Christus Jezus, a. h. eind v. d. loopbaan de aandacht gevestigd wordt Nadat de scheidende predikant zoo voor het laatst zijn gemeente wees op Christus Jezus, terwijl degenen, die zich niet bevinden op den weg die naar den Hemel leidt, ernstig gewaarschuwd werden, werden nog inzon derheid toegesproken de kerkeraad, de ca techisanten. de jeugd vereenigingen, bet on derwijzend personeel v. d. Chr. Scholen (Westerlee en Heiligerlee). de koster, orga nist, de heer Verbaas, (evangelist te Heiliger lee en Westerlee) en Ds. G. Diemer van Scheemda, die de classis Winschoten verte genwoordigde. Daarna werd Ds. J. Tijmes toegesproken door ouderling A. Ufkes op zeer hartelijke wijze, door Ds. Diemer, die de gemeente zocht staande toe te zingen Ps. 134 3; door den heer Verbaas en door den heer Eeuwema (hoofd der Chr. School). HULPPREDIKERS. Cand. W. J. van Otterlo van Hilversum beeft op 1 Januari j.l. zijn werk als hulppre diker by de Geref. Kerk te Voorburg aange vangen. Zyn arbeid is echter zoodanig dat hy de meeste Zondagen ook andere Kerken kan en wil dienen, Zyn adres is Parkweg 125, Voorburg. MAJOOR EMMA A. WOLFSON. t Den vorigen nacht overleed te Amsterdam na een operatie te hebben ondergaan, majoor Em ma A. Wolfson, van 't Leger des Heils, hoofd redactrice der Leger des Heilsbladen in Ne- dferiand. In 1911 deed mej. Wolfson haar intrede in het Leger, en was na haar officiers opleiding hier te lande werkzaam tot zij in 1914 werd overgeplaatst naar Ned.-Indië, waar zij tot 1923 werkzaam was. Aan het hooia- kwartier te Amsterdam verrichtte zij daarna uitnemende diensten als secretaresse van den chef-secretaris, en werd het vorig jaar in haar laatste positie aangesteld. „ALCOHOLVRUE" AVONDMAALWIJN. Te Zwolle heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente naar aanleiding van het inge komen bezwaar-adres besloten de uitvoering 1t op voorstel van den sociaal-democra- tischen predikant Ds. G. Horreüs de Haas^ge- nomen besluit om by de Avondmaalsbedienin- gen voortaan alcoholvrijen wijn te gebruiken, voorloopig op te schorten. GIFTEN EN LEGATEN. Haarlem werd door Ds. C. J. Paassen, mede in verband met zyn 4C -jarig ambtsjubileum, een gift van duizend gulden ontvangen voor de Oosterkerk der Ned. Her vormde Gemeente. De secretarisgeneraal van het Fronecuie ministerie vam buitenlandsohe zaken, Ber- thélot :s naar Londen gekomen, naa.r het heet om bet geheele complex van vraag stukken liet z-icli met het oog op de aan staande groote conferenties voordoet, te be handel em inet de leidende Engelsche staats lieden. In verbond hiermede zou ook het Franseh Russisch non-agressie-ver drag besproken worden, waarover Berthelot de Engel&cho regeerkig inlichtingen wij verstrekken. En voorts wordt altijd nóg de conferentie tusschen Iaval eD Mac Donald venvacht. Iavai heeft dezer dagen op den brief van den Engelechen premier geantwoord. Uit kringen, die ïtn nauw co-ntact 6taan mee de Fransche diplomatie verluidt, dat Lava.1 zelf den dringenden wensch heeft naai' Londen te komen en dat hij tegen het weekend te Londen zal arriveeren. In En- «SeJadhe kringen daarentegen wordt ook thans nrg getwijfeld aan het tot stand ko men van een persoonlijk onderhoud in de eerstvolgend® dagen. HET ALCOHOLVERBOD IN FINLAND Het resultaat der Volksstemming Zondagavond waren de resultaten van de volksstemming in meer dan 99 van alle districten bekend, zoodat de volgende uitslag als definitief kan worden beschouwd: 515.000 stemmen vóór de opheffing, 204.000 voor Je handhaving van het alcoholverbod en 10.000 stemmen voor het compromisvoorstel. In totaal hebben zich derhalve 70.5 van alle kiez»"s 'er-*i 't pJcoM] -«rh-Hj "erklaard. Schooinieuws. GEEN CANDIDAAT-INDISCHE AMBTENAREN. Het Commissariaat voor Indische Zaken bij het Departement van Koloniën, deelt mede, dat in 1932 geen jongelieden zullen worden aangewezen als Candidaat-Indisch ambtenaar, Indologische studie aan de Rijksuniversitei ten te Leiden en Utrecht). Rapporten wettelijke regeling handelsonderwijs aangenomen. Onder voorzitterschap van Mr. A. Bruch, van Haarlem, werd te Amsterdam de alge- meene vergadering gehouden van de Natio nale Vereeniging voor Handelsonderwijs. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer A. v. d. Schaaf, te Amsterdam, ontleenen we, dat geconstateerd mag worden het tot stand komen van de eenheid van inzicht t.o.v. het hoe der wettelijke regeling van het han delsonderwijs. In alle by het Nationaal Bureau voor onderwijs op economischen grondslag aangesloten vereenigingen i het rapport van de commissie inzake die wet telijke regeling met algemeene stemmen aan vaard. Dit is eveneens het geval met betrek king tot een rapport over het overwys de handelswetenschappen en de wiskunde, dat beoogt, eenheid te brengen in deze aange legenheid aan alle gelijksoortige handels scholen. Deze rapporten werden ook in deze ver gadering aan de orde gesteld en met alge meene stemmen aanvaard, waarna de voor zitter tot zyn vreugde mocht vaststellen, dat thans voor goed een eind is gekomen den strijd, die zoo vele jaren lang de gemoe deren by het handelsonderwijs verdeeld heeft. Spr. hoopte, dat die eenheid er toe zou leiden dat nu het handelsonderwijs zyn wettelijke regeling, waarop het recht heeft, niet langei onthouden zou worden. Aan het bestuur werd nq door de vergade ring opgedragen de middelen te beramen, waardoor de verwezenlijking van de in boven genoemde rapporten uitgedrukte voorstellen bevorderd zal worden. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren H. van Dinter, J. E. Gerson, H. Goedhart Jr., A. van Hamersveld, Prof. Mr. N. W. Posthumus en H. J. Zier. De geldmiddelen der vereeniging wezen nadeelig saldo over 1931 aan van f227 sloten in uitgaven en inkomsten met f2184. Het aantal persoonlijke leden bedroeg op 31 December 136, dat der collectieve 51. LEERAARSBENOEMINGEN Doetinchem (Groen van Prinsterer- Kweekschool, Dir. O. F. "W. Rietveld), voor tijdelijk, mej. A. M. C. van der Bovenkamp, te Utrecht, docta. in de Nederl. Letteren. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Maasland (Geref. School, hoofd J. A. Haverkamp), M. Prins te Maassluis, thans tijdelijk aan genoemde School werkzaam. Glanerbrug (Herv. School, hoofd J. A. Velsink), mej. J. de Jonge te Twyzeler- heide. Rijns burg (School Smidssteeg, hoofd M. Pieper), voor tijdelijk, mej. A. M. F. Els- hove te Den Haag. t DR. E. BONEBAKKER, f Te Den Haag is gistermorgen in het Roode Kruis Ziekenhuis na langdurige ziekte, op 63-jarigen leeftijd, overleden Dr. E. Bone bakker, leider van de af deeling Onderwijs der Philips' Fabrieken en voorzitter van de Phi lips Vereeniging voor Onderwijs en Volks ontwikkeling te Eindhoven. De heer Bonebakker was geboren te Am sterdam, studeerde aan de Gem. Universiteit aldaar en promoveerde tot Doctor in de Ne- derlandsche Letteren. Hierna bezocht hjj ver schillende universiteiten in het buitenland. Een groot gedeelte van zyn werkzaam leven bracht Dr. Bonebakker in Nederlandsch-Indië door, eerst als leeraar, later als directeur van de H.B.S., te Semarang. Om gezondheidsrede nen moest hij na 25-jarigen diensttijd repa- trieeren en daarna zag hy zich benoemd tot dief van de afdeeling Onderwijs te Groningen, later te Utrecht. In 1920 volgde zijn aanstel ling tot leidér van de afdeeling Onderwijs der Philips* fabrieken. Vooral tijdens de groote expansie dezer industrie, toen het noodig bleek om ongeschoold personeel in korten tijd voor de verschillende fabrieksafdeelingen gereed te maken en voor de geregelde aanvulling van jonge werkkrachten te zorgen, gaf Dr. Bone bakker van zijn buitengewoon organisatorisch talent blijk In de onderwijswereld te Eind hoven was hy dan ook een geziene figuur, die mede een. werkzaam aandeel b~d in de tot standkoming van het Lorentz-Lyceum. EXAMENS EXAMENS-HEILGYMNASTIEK HAARLEM, 4 Jan. G&slaag-d de dame-s E Hen v"hX' 6n W' Kramer. Den Haag; C. H zijn afgeloopen. Uit Oost-lndie DE INDISCHE PENSIOENEN. De voorgestelde verlaging. Dezer dagen meldde het Soer. Hbl., dat een voorstel tot verlaging van de reeds toegeken de pensioenen met 10 pet. den Raad van Indië reeds passeerde. Thans kan hét Nieuws uit goede bron me- dedeelen, dat er wel een dergelyk voorstel bestaat, maar tevens, dat de Raad van Indië hierover nog niet definitief adviseerde. Bo vendien moet de Indische regeering ten aan zien hiervan nog in overleg treden met den minister van Koloniën. t een en ander blykt duidelijk, dat er de voorgestelde verlaging van de pen sioenen nog niet de minste, zekerheid t 'aat. Niettemin is het echter zeer waarschijnlijk te achten, dat het in den loop van 1932 zoover zal komen. Ten aanzien van de wyze, waarop de pen sioenen straks evc^ueel verminderd zullen worden, kunnen wij melden, dat de adviseurs der Indische regeering hun keuze hebben ge vestigd op een korting, welk middel eenvoudi ger in zijn toepassing is dan de heffing van de door den directeur van justitie aanbevolen belasting op de pensioenen. De besparing op de pensioens-uitgaven, welke uit deze korting zou voortvloeien, be draagt volgens de jongste begrootingscijfers byna vyf millioen per jaar, doch hierin schuilt een sterk accres, aangezien de pensioens-lasten ieder jaar aanmerkelijk zwaarder worden. DE REGENT VAN SIDOARDJO. SÖERABAYA, 4 T"nqari (Aneta). Het Soerab. Handelsblaa ~>e' d#>t - Weerbericht. Het dunne pöltje geeft den vorigen stand aan. De hoogste stand te Zurich 774.6. Laagste stand te Thorshavn 737.7, Stand vanmorgen halftwaalf 765.4. WEER VER WACHTING. (Medeged. dooi t Kon Ni-il Meteorologisch Instituut te Dn Bilt) Matige later toenemende Z. tot W. wind, btrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering in tempe ratuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind gistermiddag te 330 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland; „Attentiesein blijft". BUITENLA NDSCH WEERBERICHT De rest van zekere drukking over Scandi navië met het gebied van strenge vorst trok naar Lapland en Finland, zoodat de warme luchtstrooniing bijna over geheel Duifsck- land en Zuid-Scandinavië doordrong. Alleen in Zuid-Frankrijk kwam plaatselijk lichte vorst voor. Aan de Iersche kust daalt de barometer weer sterk en stormt het uit Zuid. Aan de Noorsche kust waaien storm winden uit Zuid en West. Een verder terug dringen van het vorstgebied in het N.O. en een voortduren van het regenachtige weer in West-Europa is waarschijnlijk. TEMPERATUUR. ?tand vanmorgen halftwaalf 8.8 C. 6 JANUARI Zonsopgang 8.11 u.; Zonsondergang 4.ÖÖ m VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.30 u. tot 's morgens 7.40 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig WaJdehut2 41 2,8. Base0.93 Hnnmgen 1,25 i,fi5 Ringen 2,54 1,66 Heden Vorig Canp 2,77 .,75 Ems 2,c6 i,s7 Coblenz 3,11 t;18 Trier 3, ,6 -.-,54 Keulen 2,96 2,31 - Ruhrort 2,29 1,19 Wes-, 2.u3 (,(8 Emmerik 2 91 2,20 Duiaburg0,— 0,— Muasir ent 2,04 2,35 Venlo il,ai i 1,82 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Terschelling 6 9 :>'29 Hax. mgen 7.44 20,24 He der ie 2, o ...o9 IJmuiden 1.23 ia,43 Ho. land 0.28 i2,ua eningen ü.dt> 1ó,o Rotterdam 230 i4.l8 6 Januari HelJevoi-tsl, Wiilemsiad Brouwerali, Zierikzee VVomeidinge Ten durig onderzoek naar de vexatoire Handelin gen van de regent van Sidoardjo, de zaak thans rijpt voor een beslissing. De regent zal alle waarschynlijkheid niet in 's lands dienst kunnen worden gehandhaafd. Van meer regenten in Oost-Java hebben de handelingen of dienstopvattingen de aandacht der regeering HET OPTREDEN VAN IR. SOEKARNO. BATAVIA, 4 Januari (Aneta). Het Batav. Nieuwsblad wijdt een bespreking aan het eerste optreden van ir. Soekanio, en betoogt dat thans minder dan ooit politieke agitatie toelaatbaar is te achten, zoodat indien Soe- kamo op dezen weg voortgaat, de „kris'5 spoedig moet worden opgeborgen. GRATIE VERLEEND. MEDAN, 4 Januari (Aneta). De Deli Cour. meldt, dat de Gouverneur-Generaal giatie heeft verleend aan twee ter dood veroordeelde moordenaars. Zy waren door den lierapatan Tinggi van Siak Sri Indrapoera tot de dood straf veroordeeld wegens uitmoording van een geheel gezin. STRIJD TEGEN BANDIETEN. MEDAN, 5 Januari (Aneta). Een kleine politiepatrouille die was uitgezonden naar de Rimboe naby Bengkalen, om aldaar gevestig de verzetslieden te arresteeren, die de geheels omgeving terroriseerden, en reeds eenige po- litie-agenten hadden gedood, heeft hen aange troffen. De eerste schoten zijn gewisseld, tot nog toe echter zonder dooden of gewonden. De operaties worden zeer gehinderd door den zwaren regenval en het geaccidenteerde tcr- UIT HET KAMP DER NATIONALISTEN De plannen van Soekarno. Uit Bandoeng wordt gemeld dat volgens de Bintang Timoer op de avondreceptie van de Balai Pertemoean Rajat Ir. Soekanio een redevoering heeft gehóuden, waarin hij de sprekers, die op cle ochtendreceptie het woord voerden, heeft beantwoord. In deze redevoering constateerde hij, dat, hoewel '<l\ uiterlijk oneenigheid bestaat in cle kringen der radicale nationalisten, het eenheids- vuur toch aanwezig is. Spreker zeide zeer krachtig er naar te zullen streven om de Partai Indonesia te vereenigen in een groo te radicale vereeniging. De eerste taak, wel-*' ke Soekarno zich stelde, was het zoeken van een compromis. Sprekend over het P. N. I.vonnis verklaar de Soekarno dat dit geen overwinning voor de reactionnairen was. Sprekers terugkomst' de beweging is te vergelijken met een kris, welke twee jaren werd bewaard, maar. nu scherper cn krachtiger is geworden. „Ik zal vechten, geef mij daarvoor een wapen, flat is de eenheid der massa. Ik vecht zoo lang mijn bloed stroomt terwille van Indo nesia Merdika". Doze heftige rede was in tegenstelling met vroeger, godsdienstig ge oriënteerd, en bevatte meermalen een bede tot Allah. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat r. Soekarno zijn verblijf te Soekamiskin ebruikte voo» theo'öjv;p"he studiën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2