IN DEN STORM WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 Kerknieuws- GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Burum, G. Smeenk te Blokzijl. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Waarder (by Woerden), E. V. J. Japchen te Maartensdijk (U.). Te Veenendaal (vac.-wijlen M. Jongebreur), W. L. Mulder te Voorthuizen. Te Oldenzyl, J. C. P. vail Erkel te Wetsinge-Sauwerd. Aangenomen: Naar Roodeschool, M. van der Voet te Lemmer. CANDIDATEN TOT DEN H. D. De heer J. H. M u 1 d er, Theol. cand. te Leeuwarden, Westersingel 38, zal na 1 Febr. e.k. gaarne een beroep in overweging nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. J. B. Vanhaelen te Hoek (Z.) is Voornemens op 10 Januari a.s. afscheid te nemen van de Geref. Kerk aldaar en 24 Januari zijn intrede te doen te Gerkesklooster Stroobos, na vooraf bevestigd te zijn door zijn ambtsvoorganger aldaar Ds. W. Doorn bos te Urk. JUBILEA De. J Y. Tismersma, predSikant bij de Geref. Kerk te Bfeiewijk, hoopt Woe rus dog 6 Jamian s. 6. den dag te herdenken, waar op hij vóór 25 jaar in het ambt werd be vestigd. De jubilaris werd 23 Aug. 1879 te Arum (Fr) geboren. Na het gymnasium te Zetten en de Vrije Universiteit bezocht te hebben, werd Ds. Tiemensma 9 Aug 1906 candlïdaat, cm 6 Jan. 1907 zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk van Marken, met ais imtree- teket 2 C.or. 45. Na deze Kerk bijna 3 jaar gediend te hebben, nam de jubilaris het be roep aan naar de Geref. Kerk van Pnoge- Jiara, waarna hij iin 1915 naar Tzummarum g ng, om van daar in 1924 naar zijn tegen- w lordiga standplaats, B'leiewijk, te gaan, waar Ds. J. A. Taeelaar, van Rotterdam, (hem bevestigde. Zijn imtreetekst allhier was 2Cor. 5 19 en 20. In de provincie Friesland was De. Tie- ttuensma hertiaaldeliijk kerkvisitator, efven- ele in de classis Rotterdam. Voorts Ie hij in de classis Dracfhten en Eramaker deputaat ad examina in ex eg. N. T. en in kennis, van den inlhcud der H. S. geweest Ook op het terrein van het vereenlgings- Heven heeft Ds. Tiemersma zijn werkkracht getoond, door opridhtinrg van een af deeling der Bond van Meisjeevereen. te Tzumnm- xuin en te BI eis wijk, en een ouder vareoni- g.ing voor cie knapenvergadteriaig te Tzum marum. Dat de arbeid van den jubilaris zich uit strekte over ailile terrein van het Christelijk jeven, moge getuigen de plaats, die hij in nam als voorzitter van het Schoolbestuur te Harkema-Opeimde, als lid van de plaat selijke öohooloopimieei e iin de gem. Barra- deel, als eeire-voorzitter der Jongeldingever- eeniging te Tzummarum en de Jongelimgs- en Meisjfsvereenagingen te Bledswijik, en ails üd van de iandetormcommissie te Bla'ewijk. Als bijzonderheid zij voorts vermeld, dat te Drogeham, Tzummarum en Bledewijk, in alle drie gemeenten, onder Ds. Tiemei-sma's leiding besloten werd tot uitvoering vain kerkbouw. In verband met de tijdsomstandigheden fwónecht de jubilaris offioieele feesteldjkhe- flen achterwege te laten. KERKGEBOUWEN Te Slikkerveer is gisteravond onder zeer groote belangstelling het mooie nieuwe kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente te Ridderkerk in gebruik genomen, gebouwd ten dienste van de vele leden te Slikkerveer en omgeving. De consulent, D s. B. N. J. Roskott, van H.-I.-Ambacht, opende de bijeenkomst door te laten zingen Psalm 122 1, waarna D s. R. Steenbeek. van Zetten-Andelst, tot kort te Ridderkerk, als Voorzitter van de Bouwcommissie, het woord voerde. Hij herin nerde eraan, hoe bij zyn komst te Ridderkerk en te Slikkerveer geregeld weeksamenkomsten DE EERSTE SNEEUW N. Samson, bij de geneeskunde; Dr. I. Boe- rema, bij de heelkunde; R. van Akkeren, bij de 'verloski de; Dr. W. Hemmes, bij de psychiatrie; H. C. Coebcrgh, bij de embry ologie; Dr. K. Beintema, bij de dermatolo- li-eDr. K. Bos, bij de oogheelkunde; Dr. E. Rosembohm, bij de anorganische chemie; A. E. Beute, bij de organische chemie; De. J. A. Prins, bij de natuurkunde; Dr. J. P. Otto, bij de zoölogie; Dr. E. Huizinga, bij dc neus-, keel- en oorheelkunde, en Dr. P. Tilma, bij de kinderziekten. Dr. N. J. SINGELS t Te Zeist is Maandag j.l. op 74-jarigen leeftijd overleden Dr. N. -J. Singels, oud rector van het Stedelijk Gymnasium te Utrecht. Na gepromoveerd te zijn to' Doctor in de Klassieke Letteren, was hij leeraar Sneek en te Utrecht en vai rector te Utrecht. Indertijd heeft hij veel var spreken door een artikel. ling vereenigden al de aanwezigen zich met de uit deze bespreking getrokken conclusies en werd in beginsel opgericht een landelijke Ver- eeniging, die geheel zal overzien, op velerlei terrein de belangen van het Chr. Onderwijs aan Schipperskinderen hoopt te bevorderen, zoo noodig bij de Regeermg zal optreden en waar het noodzakelijk blijkt steun bij school stichting kan verleer.en. Op een in de maand Januari te houden ver gadering zullen worden behandeld de statuten en het werkplan van den Bond, Een ontwerp hiervoor zal worden ineengezet door een com missie, bestaande uit de heeren Ds. Schouten, van Amsterdam; H. Booy, secr. van de N.C. O.V.; en S. Dijkstra, hoofd der J. van Nassau- school te Sneek. Aan een tweede Commissie, o.m. bestaande uit de heeren Laansma, te Zwartsluis, De 1902—1918 Boer, te Rotterdam en Scholten, te Gronin- gen, werd opgedragen op deze vergadering een I zich doen i praeadvies uit te brengen over het binnenkort i ■in hij wees door de Tweede Kamer te behandelen Wets- Radio Nieuws- 12.15 H u I z 12.2U Davt 12.25 Lans rit DAG, 31 DECEMBER Concerten ent. K.R.O. Morgenconcert. b u ra A.V.R.O.: Orgelconcert Fr. I b o r g Strijkorkest, sum A.V.R.O.: Lunchmuadek K.R.O.: K.H.O.-Orkest r yOrgelconcert i A.V.R.O.: Om Cell o-recital op de grove onkunde bij vele gestudeerden ontwerp voorzoover dit het onderwij deb Bijbel. schipperskinderen betreft, opdat te bevoegder plaats de belangen van de Chr. Schippers- scholen kunnen worden behartigd. Men meldt ons, dat de Chr. Gymnasiasten- Bond van 2 tot Januari a.s. zijn jaarlijksche j GENEESKUNDIG SCHOOLTOEZICHT. CHR. GYMNASIASTEN-BOND. In verschillende plaatsen van ons land heeft het gisteren flink gesneeuwd. Bovenstaande foto werd genomen in Tilburg, dat ook ruimschoots zijn deel van de unite wade ontving in het wjjkgebouw werden gehouden. Vanaf October 1929 geschiedde dit op Zondag, tot het gebouw te klein werd en tenslotte 16 Mei 1931 de eerste steen werd gelegd voor deze kerk. Hij bracht dank aan den architect en zijn zoon en aan allen die bij de bouw betrok ken waren en droeg het gebouw over aan Kerkvoogden en Notabelen, die bij monde van den heer J. Ooms, pres.-kerkvoogd, het aan vaardden en op hun beurt aan den Kerkeraad overdroegen voor de bediening des Woords. Nadat Ds. Roskott, als tijdelijk Voorzitter van den Kerkeraad, deze overdracht had aan vaard, besteeg Ds. Steenbeek de kansel, ter wijl werd gezongen Psalm 84 1 en 2. Terwijl hij de Bijbel opende met de woorden uit Psalm 119 105, wijdde hij het kerkgebouw aan den dienst des Woords en der Sacramenten. De Gemeente zong daarop Psalm 119 53, waarna de eigenlijke godsdienstoefening werd aange vangen met votum en zegen. Na het lezen van Psalm 84 ging Ds. Steenbeek voor in gebed, waarna werd gezongen Psalm 138 1. Ds. Steenbeek hield vervolgens een predika tie over Psalm 4 1. Hij wees op het eenig goede, nl. Jezus Christus, als het licht van Gods aanschijn. Na de predikatie voerden ver schillende afgevaardigden van kerkelijke col lege's het woord. Ds. P. Bokma, van Schie dam, sprak voor het Prov. Kerkbestuur; Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, van Numansdorp, namens de Classis; en Ds. C. M. Krijger, van Rysoórd, als afgevaardigde van den Ring. Tevens spraken nog Ds. G. Mulder, Geref. predikant te Slikkerveer; Burgemeester J. W. Klein; Ds. J. de Brum, van Rotterdam; en de heer P. A. Joen, godsdienstonderwijzer te Bolnes. Aanwezig waren verder o.m.: Ds. J. H. Huygens, van Heerjansdam en de heer Dekker, godsdienstonderwijzer te Oudshoorn. Na een kort slotwoord sloot Ds. Roskott de voor "en Toch hebben de verschillende Zondagsschool besturen alles gedaan om de kinderen te ont vangen en te onthalen, zoodat ook een groot deel in de gelegenheid was, hier of daar de Kerstfeestviering bij te wonen. Voor de volwassenen heeft G.E.O.S. op andere wijze getracht te zorgen. Als meer de gewoonte is, is „de Adelaar" Tweeden Kerstdag er op uitgegaan; aan boord Ds. J. Versteegt en Ds. D. P. Kalkman en de heer H. A. Verschoor, van 's-Graven- zande, een Chr onderwijzer, die belang stelt in het werk onder de schippers. |Met prachtig helder weder trok men er op uit en in een druilenden regen keerde men terug. Maar de stemming aan boord was goed. Er is weer werk gedaan. 1 Ds. Versteegt, de leider van het werk, was er in geslaagd in het bezit te komen van een 100-tal Kerstnummers van „De Rotterdam mer", „De Standaard" en de „Goede Tyding" Dit samen met een deel van de erewone Evangelisatie-lectuur, was een pracht-aan- bieding voor de talryke schippers, die bezocht werden. Met graagte is dit alles ontvangen. De voormiddag ging heen aan het uitdeelen van lectuur. Een geweldige klauterpartij om al die pak jes lectuur aan boord te brengen, maar ook een ryke voldoening, als men' zag hoe aange naam verrast de menschen waren. Een Roomsche vrouw kreeg ook zulk een pakje en tegelijk de uitnoodiging den kerk dienst by te wonen, die gehouden zou worden des namiddags om 3 uur aan boord van „de Adelaar". Aan den kerkdienst kon ze niet deelnemen, was haar antwoord, maar het pakje heel graag, want zei ze, ik lees dat daar kwaan de portemonnaii samenkomst met dankgebed, waarna werd ge ëindigd met het zingen van Psalm 150 1. Schriftelijke felicitaties waren o.a. ingeko men van Ds. D. J. van der Graaf, te Ede (vroeger te Ridderkerk) 'en Ds. J. D. van Hoff, van Delfshaven (tevoren te Oud-Beijer- land). KERKTELEFOON Te De Lemmer werd by de Geref. Kerk, ten behoeve van zieke en huiszittende Ge meenteleden, zoomede voor dooven, een kerk telefoon-installatie in gebruik genomen. Op de zieker,telefoon zijn 13 woningen aangesloten met 2500 Meter Rykstelefoon dubbeldraads geleiding. In de kerk bevinden zich 8 telefonen voor dooven. Ds. B. G. de Bruijn heeft de installatie met een toepasselijk woord in gebruik genomen. Zij voldoet uitstekend. AVONDMAALSVIERING EN ALCOHOL VRIJE WIJN. Te Zwolle is bij den Kerkeraad der Ned. Hei-vormde Gemeente, 'die besloten heeft voortaan bij de Avondmaalsviering slechts alcoholvrijen wijn te verstrekken, hiertegen een bezwaarschrift ingediend. Als be aware n tegen dit besluit worden aangevoerd, dat het is; le onbijbelsch; 2e ontaalkundig; 3e onhistorisch; 4e niet eer lijk (volgens de Warenwet); 5e strijdig met het Vrijzinnig beginsel omdat het aan hat overgroote deel der avondmaalgaugers in hun consciëntie geweld aandoet. G.E.O.S. KERSTFEEST ONDER DE SCHIPPERS. Men schryft ons: Het plan een Kerstfeest met de schippers kinderen te houden, bleek door allerlei om standigheden niet uitvoerbaar. Een van de oorzaken was een danig tekort aan contanten i kwartje voor het werk moest de brenger medenemen. Het was een goed werk, dat we deden, meende het Room sche vrouwtje. Des namiddags was er dan dienst op „de Adelaar". Voorganger was Ds. J. Versteegt. Aanwezig waren 13 volwassenen en 6 kinde ren, dus nog «en aardig bezette „kerk". Kostelijk was de aandacht van de men schen; zij luisterden gespannen naar de al oude tyding van vrede door het bloed van 't kruis en zaligheid door het Kindeke in de kribbe. In het duister van den natten 26en Decem ber keerde „de Adelaar" naar de Schiemond terug. Over de rivier was het donker gewor den, maar in de harten was het licht. We hadden weer iets mogen doen in Gods Konihkryk. Giften voor dit werk worden gaarne inge wacht giro 16698, Ds. J. Versteegt, Nieuwer- kerk a. d. IJssel. GIFTEN EN LEGATEN Te A1 phen a d. Rijn ontving de Kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente van wijlen den heer G. Verluyn een legaat van f 500. Te Leeuwarden werd door Dr. W. A. van Es, predikant der Geref. Kerk, van een onbekenden gever ten gebruike voor de Noorder- en Pelikaankerk een zilveren avond- maalstel ten geschenke ontvangen. Kerstréunie houdt op Kasteel Har don broek I bij Driebergen. Aldaar zullen spreken do hoeren T. Sleumer, leeraar aan het Geref. G mnasium te Amsterdam, en Ds. P. van der Stuay, Ned. Herv. predikant te Tricht. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN n Haag (Bilderdijkschool, Pasteur straat, hoofd A. Hartzema), C. J. Griffioen, te Voorthuizen en A. Boerma, te Zaandam. Voorburg (Julianaschool, Van Seven- bergestraat 43, hoofd D. J. Minkhorst), voor tydelyk, mej. L. Kuiper, te Voorburg. erd am (Vreewykschool, Groene Zoom 156, hoofd C. de Greef), P. J. Franken te Moordrecht. i k z e e (hoofd U. Gorter) K. de Oude te Mussel (Gr.). i i n g e n (Nassauschool Nassau'aan, hoofd E. K. Pols) voor tydelyk, m- mg. van 1 Jan. e.k., F. Broersma, aldaar. Hoofddorp, mej. W. J. Ph. v. d. Wart, v. m. akte aan de school Westwal te Goes. A. VAN DER KOOI. f Op 50-jarigen leeftijd is overleden de heer van der Kooi, hoofd der Graai Willem Lcdewijkschool, uitgaande van de Vereen, voor Geref. Schoolonderwijs te Buiksloot en Nicuwendam (Amsterdam-Noord). Het school bestuur noemde hem een bekwaam hoofd, een wakker strijder voor het Ohr. onderwijs, en -en getrouw getuige van zijn Heiland. Met ■fJe gaven van hoofd en hart heeft hy de school gediend. Ruim 31 jaar heeft hy het Chr. Onderwijs mogen dienen: als onderwijzer achtereenvol gens te Hardenberg, Oosterbierum, Naaldwijk, Tzummarum- en Leerdam; daarna als hocld te Nocrd-Scharwoude en sinds 1922 te Amster dam-Noord. GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN Te Amsterdam is in de vergadering van den Kerkeraad 'der Ned. Israëlitische Gemeente met 19 tegen 9 stemmen aange nomen een voordracht van de Commissie voor het Onderwijs tot niet-handihaving van gehuwde onderwijzeressen in den idienst der Gemeente (Joodsche Scholen). Een amendement om te bepalen, dat het ontslag aan onderwijzeressen, die in het huwelijk zullen treden, niet zal gelden ten aanzien van haar die op 1 Januari 1932 in dienst van de Hoofdsynagoge zijn, werd verworpen met 18 tegen 10 sternen. GEHANDHAAFD ONTSLAG. De Commissie van Beroep, waarby de heer H. Rypkema, die tegen 1 Januari 1932 ontslagen was als onderwijzer aan de Herv. U.L.O.-School te Meppel, in beroep ging, heeft het ontslag gehandhaafd. NIEUWE CHR SCHOLEN Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN Voor 1932 zijn benoemd tot hoofdassis tent aan de Rijksuniversiteit te Groningen: De Medische Sectie van de Chr. Vereen, van Natuur- en Geneeskundigen biedt ons haar conclusie inzake de kwestie van het Genees kundig Schooltoezicht ter publicatie aan. Zij heeft deze zaak eerst in eigen kring •ehandeld. Daarna is deze aangelegenheid door een commissie uit de Sectie besproken met afgevaardigden van de Hoofdbesturen uer 'rie groote Christelijke Schoolvereenigingc-n, .1.: de Vereeniging voor Chr. Nationaal On derwijs, de Vereeniging voor Chr. Volksonder wijs, en het Gereformeerd Schoolverband. de besprekingen met deze Besturen heeft voornoemde Vereeniging, waarvan de ste geneesheeren van Christelijke belyde- in Nederland lid zijn, nog eens, d.d. 19 December 1931, over deze zaak vergaderd cu daarna als haar meening uitgesproken: lo. Invoering van geneeskundig schooltoe- ;iclit over de lagere scholen is in het alge meen gesproken gewenscht. 2o. Dit geneeskundig schooltoezicht worde uitgeoefend door geneeskundigen. i. By de uitoefening van dit toezicht z\jn deze functionarissen gehouden zich naar eene schriftelyke instructie te gedragen. 4o. In deze instructie worde in het bijzonder uitgelegd, dat degene, die dit toezicht uit- •fent, zich onthoude van elke behandeling der kinderen, maar geneeskundig toezicht houdt op de leerlingen, het onderwijzend per- oneel en verder cp alle die zaken en omstan digheden, waaruit nadeelen voor de gezond heid van het kind in de school kunnen ont staan; ook kan het tot de competentie van leze functionarissen behooren hygiënische venken te geven of voorstellen te doen, welke in verband met den minder gunstigen gezond heidstoestand van sommige kinderen een meer regelmatige leergang kunnen bevorderen. 5o. De aanstelling en instrueering van d< genen, die dit schooltoezicht uitoefenen, ge schiede door hen, van wie de school uitgaat: door den Gemeenteraad voor de openbare Scholen, door de Schoolbesturen voor de bij zondere scholen. Samenwerking tusschen de ■schillende corporatiën (van gemeenten zoo wel als van besturen) is niet buitengesloten, mits dit toezicht uitgeoefend worde overeen komstig de instructies, zooals deze telkens is SCHOOLSPLITSING. Te Leeuwarden is, naar „Friesch Dbl." meldt, door het Bestuur der Chr. Kweek school, Margaretha de Heerstraat 2, besloten, de leerschool der Kweekschool en de daaraan verbonden school van U.L.O., te splitsen en tot reorganisatie der U.L.O. school over te gaan. Met het oog hierop is met ingang van 1 Jan. benoemd tot hoofd der U.L.O. school de heer II. Hoogenhuis, le onderwijzer aan genoemde school, in 't bezit van de acte Engelsch M.O. Voor hoofd aan de leerschool zal een oproep van sollicitanten plaats hebben. CHR. ONDERWIJS AAN SCHIPPERS KINDEREN. In „Terminus" te Utrecht is een vergade ring gehouden, uitgeschreven door de Na- tional-Christelljke Onderwijs-Vereeniging van den Ned. Prot.-Chr. Schippersbond, om te ko men tot de oprichting van een bond van alle Prot.-Chr. Vereenigingen, die de belangei het Christelijk Onderwijs aan Schipperskinde ren trachten te bevorderen. Door den voorzitter, Ds. J. L. Schouten, Amsterdam, werd in zijn openingswoord het doel en de noodzakelijkheid van deze organisa tie uiteengezet. Na breede gedachtenwisse- 16.00 Huize Sikkel 1.50 Huize Ned. Hel i N.C.R.V.: G i N.C.R.V.: Ure i x'&kv.: Kor [ebr. 13:8: ,.Je-2 P. J. Molei 196 „Der Herr dei 150 ,.Nach dir. >rija den Onbegonnen"; b. Ge n 2 „Kom laat ons samen ne- n V.P.R.O.: Kerk uitzending Beverwijk. Spreker: Dr. W. emeentezane: Gez. 250:1 en iel Lied 199); 2 Voorles 10 30 Hilversum A.V.R.O.: Voordracht Mei De Vries—Kellersmann 14.00 Huizen N.C.R.V.: Cursus Fraaie Han< y.R.O.: Nieuwjaars* .alen RIJKSPRESIDENT HINDEN- naker de Bruine: 23.52 H u i z 23.55 H i 1 v 24 05 H u i uitzien ui liet Nieuwe jaa V.: Jaar si uiting door M sum A.V.R.O: NC.R/V. :6IN.Ieu i N.C.R.V.: Hamdet Polltlebe 6o. Om te komen tot een goede landelijke regeling dezer zaak, waardoor eensdeels uit wassen worden voorkomen, anderdeels maat regelen kunnen worden getroffen, die doze aangelegenheid voldoende tot haar recht laten »men, wordt de wenschelykheid uitgesproken, it 's lands Overheid algemeene regelen stelle. De Geneeskundige Sectie van bovengenoem- algemeene vereeniging stelt zich voor, indien eenigszins mogelijk, in samenwerking een of meerdere der bovengenoemde Schoolbonden, binnen zeer afzienbaren tijd te gaan tot het publiceeren eener con cept-instructie, als in punt 3 van hare wen- schen geuit is. CURSUSSEN-PLUIMVEETEELT. Voor de vierde maal heeft de Algemeene Nederlandsche Pluimveefokkers-Vereeniging (A.N.P.V.) een cursus georganiseerd in pluimveeteelt, welke op zes achtereenvolgende Zaterdagen in de maanden December en Janu ari gehouden wordt in de collegezaal van "net Instituut voor Parasitaire en Infectieziekten te Utrecht. Als docenten treden op de heeren Dr. E. A. F. Baudet, Dr. G. van dor Plank, D. J. Holsteyn en F. A. de Zeeuw. EXAMENS EXAMENS-WATERSTAAT. In afwüklng van het gebruik om de twee Jaren een vergelijkend onderzoek te houden van a, de heer C. J. Kei EXAMENS HANDENARBEID EXAMENS HEILGYMNASTIEK a r 1 f n>. 29 Dec. Geëx. 13. gesl. 9 e e dames P. van Stede van Houwelir Haag: E. Preyde. Haarlem: A. C. NA DEN BRAND dit jaar U gewe )4 vr. Candida ten, nagden. 581 opgeko: gekomen adspira lastrlcht, Dev« Door WJEP.NY XL Ik vroeg me af, wat Swlntsof van plan was te doen; zijn vaarwel in plaats van het gewone „tot weerziens" 1) had dreigend ge klonken. Grisha scheen het luchthartig op te vatten, bleef tenminste doorpraten, zonder op Swintsof's uitingen terug te komen. Den volgenden morgen wilde ik me, zij het ook zijdelings, op de hoogte stellen. Na 'het ongeval met Presnof wilde ik waar om wist ik zelf niet in geen enkel opzicht den indruk wekken, in te willen gaan op de vage voorstellen, die Swintsof mij eenige Wieken geleden gedaan had. Terwijl ik stond te denken op welke manier ik het best op de hoogte van Swin tsof's plannen kon komen, kwam plotseling de dochter van Swintsof kinnen, bleek en met roodgehuilde oogen. Een panische eohrik sloeg me om het hart; zou hij iets onherroepelijks gedaan hebben, was dat de beteekenis van zijn „vaarwel"? „Helpt U, Tatjana Nicolaefna, om Gods wil,, helpt U ons", jammerde het meisje op nieuw in snikken uitbarstend. „Maar waarmee dan, kind ik weet van niets," zei ik, beangst voor hetgeen ik to hooren zou krijgen. Alhoewel ik meende op alles voorbereid te zijn, was ik toch ver- wordt in Rusland gebruikt in plaats ,Van ons „goedendag" bij het weggaan. „Prosntshanje gebruikt men alleen als men elkaar voorgoed verlaat en beteekent eigen- Mik lamd van ontzetting, toen ik de vreeselijke woorden vernam: „Vader is vannacht earresteerd". Gearresteerdl I)at had ik niet kunnen vermoeden. Zóó had Grisha dus geantwoord op de eerlijke bezwaren van dezen man, tegen het stelsel van verdachtmaking, opdrijving tegen beter weten in, dat naar allerlei ellende moest voeren. Swintsof wist blijkbaar te goed, hoe Grisha de proef met de ketels had doorge dreven, hem moest nu het zwijgen opgelegd worden. Natuurlijk was ik geheel hulpeloos, evenals Swintsof's dochter, tegen de G.P.OE. in wier handen wij slechts stukken speel goed zijn wanneer die handen naar ons worden uitgestrekt. Helaas, kou ik het snikkende kind slechts met algemeenheden troosten, terwijl mijzelf het hart ineenkromp. Ik wist te goed, hoe de G.P.OE. sarkastl- scht opmerkingen, ontkenningen van schuld en een gevoel van eigenwaarde opvatte aan welke „misdrijven" Swintsof zich ongetwij feld schuldig had gemaakt. En matelooze woede en afkeer maakte zioh van mij meester. Nog denzelfden middag had ik mijn kleeren en andere kleinigheden op een wagen geladen, vertrok met achter lating van een klein briefje, dat de verkla ring van onze scheiding me wel nagestuurd kon worden. Bitter schaamde ik me erover, dat ik aan dit alles niet reeds eerder een einde had gemaakt Misschien was het on heil, gedeeltelijk tenminste, voorkomen kun nen worden. In Moskou bij Vitja aangekomen toonde deze me de krant, waarin de mededeeling stond, dat kameraad Wedrin, de man mei de groote revolutionaire verdiensten, die ge toond had een schitterend organisator te zijn en de energie had om de door de partij op gelegde taak in de productie werkelijk ten uitvoer te brengen, benoemd was tot lid van den Zuidelijken Staaltrust te Charkof. De breede weg naar de hoogste leidende func ties lag voor hem open, terwijl mijn weg voerde naar ontberingen, het lot, waaraan de volksmassa onderworpen is. HOOFDSTUK XII Een onderdeel der massa. Wat weten wij eigenlijk van ons groote land en van het sombere, strijdende, wor stelende volk? Wat weten onze regeerders van de verlangens, van de gedadhten, die in de harten en hersens der millioenen onderdanen leven? Hoe ontzaglijk ver staan zij af van hen, in wier naam zij verklaren te spreken en te besturen; welk een diepe afgrond hebben zij gegraven tusschen zichzelf en de massa, die zij in woorden verheerlijken. Wat als r.ontra-revolutie wordt aangeduid en ver volgd, wordt verdoemd van bovenaf, maar waarvoor openbare personen worden aange klaagd en beschimpt als afvalligen, wordt iuist eedacht en uitgesproken door millioe nen, wordt door hen als vanzelfsprekend be schouwd. vaak wordt daarnaar gehandeld. Slechts de alomverspreide, steeds aanwezige angst voor de gehate en gevreesde spionnen dienst der regeering vermag de openlijke uitirwr naar buiten van dien afvalligen geest te beletten. De eerste maanden van mijn nieuw be staan waren voor mij maanden van open baring: Ik leerde mijn volk kennen van een zijde, die ik vroeger nooit voor mogelijk zou hebben gehouden. Ik leerde, wat het zeggen wilde, stelselmatig te worden verongelijkt, zonder do mogelijkheid te hebben om te protesteeren en herstel van onrecht te krij gen. Ik ging beseffen, welke schrijnende afgunst het moet kweeken, wanneer men ziet hoe een mede-arbeider, een collega, beter loon ontvangt, voordeelen geniet, in den vorm van een ruimere woning enz. en dat alles omdat hij of zij de kunst verstaat een chef naar den mond te praten. Ik leerde ook den bitteren, bijtenden humor kennen van de massa, vooral ook van de arbeiders, die alles bespotten, wat door de regeering als hooge wijsheid werd verkondigd. Er is geen sprake van, dat men alles voor juist aanneemt, wat de bladen schrijven, of de leiders spreken; de doorsnee-arbeider weet daarop heel raak te antwoorden met hoon en grove schimpscheutenin het verbom gene, in den kring zijner makkers soms, als hij het risico niet vreest, om door zijns gelijke, die omhoog streeft, te worden aan gebracht. In het openbaar echter, zwijgt hij, is daartoe gedwongen, anders loopt hij de kans verbannen te worden. Dit waagt de doorsnee-mensoh niet Het mag soms in hem zieden van verontwaardiging, hij mag som» zijn tong voelen jeuken onder den drang, een heerlijke schimpscheut er af te laten glijden, maar. neen! Hij perst zijn lippen op elkaar, dat ééue oogenblik van vreugde en spot kan te ernstige gevolgen hebben! Ik had vroeger vaak gescholden op ons lomp bureaucratisch apparaat, dat mij groo- tendeels overbodig toescheen. Maar nu ik dit apparaat meer van buiten, in zijn geheel, kon bezien, begreep ik beter, waarom de partij den strijd ertegen niet kon aanbin den. Immers, als geheel is het volstrekt niet overbodig, maar integendeel een noodzake lijkheid voor onze regeering. Slechts door dit leger van ambtenaren is het in staat de groote massa geestelijk zoo te onderdruk ken, dat geen enkele harer gedachten naar huiten merkbaar wordt Dit leger van hon derdduizenden, misschien wel millioenen, grootendeels uit arbeiders gerecruteerd, is het lokmiddel, waardoor een aantal zich ertoe leenen de regeering en de leiding, in alles ten dienste te zijn, de massa te drijven, te verklikken en te verraden, alles op zijn beurt. De groote tegenstellingen in welstand zijn bij ons afgeschaft; ophooping van rijkdom in de handen van enkelingen wordt tegen gegaan. Maar de geest van omkooperij is daardoor niet minder erg dan in andere landen. Alleen, men koopt niet meer om niet duizenden en honderdduizenden, men koopt om met een partij-maximum, het hoogste salaris, dat een communist kan verdienen. Dit is niet het middel om slechts een paar personen te bereiken, maar heele groepen, voor wie dit maximum een vijftig of hon derd roebel per maand extra beteekent en daarnaastde portefeuille, het verlaten van den tredmolen der fabriek, het genot om te mogen praten en beslissen, om ande ren te mogen voorschrijven en zelf geen op- draohten meer te moeten uitvoeren, het ver laten van de sfeer, waarbij men gecontro leerd kon worden, de Intrede in groepen, die anderen beloeren en becritiseeren en waarbij men met de noodige spreektalenten en een zekere handigheid het ver kan brengen in het ambtelijke leven. Ik was niet meer een deel van die lei dende groep, behoorde niet meer tot de hoog ste lagen er van, gelijk tot dusver het geval was geweest, ook na mijn uitsluiting uit de partij, als vrouw van een vooraanstaand communist, nu leerde ik die machine be grijpen en aanvoelen, zooals allen het doen, die niet het ideaal koesteren daarin een maal te worden opgenomen. De menschen, wier dagelijkscli lot ik nu deelde, wekten in mij gemengde gevoelens op; medelijden overheerschte, maar toch kon ik een gevoel van afkeer en minach ting niet onderdrukken. Het was ongeloof lijk, hoezeer de tegenwoordige verhoudingen die menschen van elk gevoel van eigenwaar de hadden beroofd, hoe blinde angst hun leven beheerschte en ze vaak deed vreezen, datgene te doen, waartoe ze alle recht had den. De huisvesting was een van de ergstd bronnen van angst en bezorgdheid. Herhaal delijk kwamen er communisten om de wo ningen op te nemen. De voorzitter van hei huiscomité liet dan alles zien, van de boven verdieping tot den kelder toe, van het ge- heele hujzenblok, dat onder zijn toezicht stond. Van iedere woning werd nagegaan, hoeveel menschen er opgepakt bij elkaar woonden, en of er soms nog opgerold kon worden, „oprollen" was een uitdrukking, die men voortdurend hoorde uit den mond der inspecteurs, waarmee dan nog nauwer opeenpakken der bewoners werd bedoeld. Verder werden de „vreemde elementen" na gegaan personen, die niet in dienst waren van een sovjet-organisatie Soms waren er woningen noodig voor nieuwe autoriteiten, die naar Moskou werden overgeplaatst, soms ook voor arbeiders, die het zelf te be nauwd gehad hadden en nu meer ruimte eischten. Steeds werd zulk een inspectie ge volgd door een zenuwachtig geren en gepraat der bewoners onder elkaar. De ver schillende echtgenooten, die niet. thuis waren, werden op hun kantoor opgebeld en op de hoogte gesteld te worden van het drel gende gevaar en voordat er nog iets gebeurd was, klonk er al gejammer van alle kanten, verklaarde men, dat men gebruik zou maken van zijn „connecties" om aan die onlx»- schaamdheden een einde te maken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9