Het ontzettende drama te Tilburg Fotonieuws uit 't Buitenland WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 UNIE VAN CHR. ONDERWIJZERS Jaarverslagen en voor stellen EEFERAAT-Ds. VUNDERINK Motie tegen Wetsontwerp-Terpstra MORGENVERGADERING. Na de openingsrede van den voorzitter, waarin hij verwelkomde Dr. M. H. de Boor, Wethouder van Onderwijs te Utrecht, den heer Fock, inspecteur van het 1. o. te Utrecht, I. Jac. Jansen te Zeist, afgevaardigde van de Vereen, voor Chr. Mulo, Camerom, afge vaardigde van do Chr. Onderwijzersvereetii- gting der Broederschap in Suriname en P. Zwitser, van Rotterdam, oud-vooraitter der Unie, ving aan de behandeling van het jaar verslag van den secretaris, den heer A. P. Jungcurt, van Den Haag, en den penning meester. den heer J. P. v. d. Repe, van Delft Eenige discussie wend over de verslagen gevoerd, waaraan deelnamen de afdeelin- gen Amsterdam, Lutten a. d. Dedemsvaart, Kennemerland, Utrecht, alsmede de oud- Voorzitter de heer Zwitser. Verschillende sprekers brachten hulde aan het hoofdbestuur voor het gevoerde beleid. Besproken werd ook de financieele positie der Unie en de huidige contributie- regeliing. De jaarverslagen werden goedge keurd. Vastgesteld werd de begrooting Voor 1932, welke aanwijst een eindcijfer In ontvangst en uitgaaf van f 14.140. De contri fmtae werd weer vastgesteld op drie-vijlde procent van het salaris. De penningmeester werd. nadat de afdeeling Delft rapport had uitgebracht, gedechargeerd voor zijn be heer. Voorstellen. Uitvoerig werd gediscussieerd over het Voorstel van het hoofdbestuur om uit te spreken, dat het onderwijs in de lichamo liike opvoeding gegeven behoort te worden door vakonderwijzers. Afgevaardigden van Rotterdam, Zeist, Lutten en Amsterdam bestreden het voorstel, dait door den heer Burgwal, van Hilversum, werd verdedigd, namens het hoofdbestuur. Het voorstel werd met groote meerderheid verworpen. De zaak zal nu nog eens worden onder worpen aan een referendum onder de Unieleden. Aangenomen werd een voorstel van de afdeeling Rotterdam, waarin het hoofdbe stuur verzocht werd om scherpe actie te gaan voeren tot verwezenlijking van het programpunt om één onderwijsbevoegd heid te verkrijgen, en voorts om een onder- Zoek in te stellen naar de werkelijke oor zaak van het feit, dat zooveel candidaten .voor het hoofdacte-examen niet slagen. Een belangiijke bespreking was die over het voorstel-Lutten om uit te spreken, dal onderwijzers aan openbare scholen geen lid zijn kunnen van de Unie. Niet minder dan dertien sprekers voerden daarover hot woord. Het Hoofdbestuur bestreed het voor stel, dat met bijna algemcene stemmen (slechts zeven personen verklaarden zich ervoor) werd verworpen. De afdeeling Rotterdam had een voorstel over dezelfde zaak ingediend, maar de ver gadering besloot dit voorstel geen urgentie te verleenen, zoodat. het ruiet in behande ling kwam. De voorzitter zeide, dat als eens wat kalmer toestand was ingetreden, deze zaak wel weer eens kon worden be handeld in het orgaan der Unie. Hierna werd gepauzeerd. MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering sprak Ds. G. W. C. Vunderink te Zeist over het onder werp: „Psychisch evenwicht bij kinderen". Referaat Ds. Vunderink' Veel meer dan tot nu toe geschied» moet de school worden gepsychologiseerd d. w. z.: het onderwijs moet in overeenstem ming worden gebracht met de ziel van het kind. Op het oogenblik zondigen wij in het Nederlanidsche onderwijs nog ernstig tegen dezen edsch. Ook deze inleiding is een poging. Wel moeten wij voorzichtig zijn; psycho logie is een jonge wetenschap, nog zoe kend en tastend. Er zijn verschillende rich tingen. Wie heeft er nu gelijk: Freud of Adler, of Jung of Kijnkel of Kohnstamm? Vooral met experimenteeren; de kinde ren niet tot proefkonijnen maken; dan zijn Kte gevolgen ook niet te overzien. Toch, en kele dingen zijn wel vast komen te staan, deze nu bespreken. Het belangrijkste van de moderne psycho logie is de ontdekking van het onderbe wuste. Een mensch heeft een dubbel le ven; bewust (eigenlijk heel klein) en on derbewust (de groote wereld van de in stincten, Triebe, enz.) Dikwijls is er bob sing tusschen deze twee en zoekt de mensch naar een oplossing, een soort compromis. Dit lukt niet altijd vandaar de ge splitste levens (Spaltung der Persönlichkeit) b.v. Matuschka enz. Soms' lukt het wel, tenminste in dien zin, dat voor den strijden den mensch het gevoel van tweespalt is opgeheven. Wij zien dit allereerst bij de minderwaar digheidscomplexen, waar het kind zijn ge voel van minderwaardigheid tracht op te heffen door óf zichzelf omhoog te tillen (opscheppen, fantaseeren, brutaliteit, mis daad) óf de omgeving neer te halen (las ter, ressentiment, verleiding). Waar sterke Triebe zijn, welke door het bewuste niet kunnen worden aanvaard, zien wij een andere poging om een com- promisiteestand te viniden. Tegenover de lastige verdrongen Trieb wordt de tegen gestelde begeerte opgewekt, opdat de eer ste in de laatste onderga. (Petrus' angst en heldhaftigheid, Paulus door Christus gegre pen en Zijn vijand kinderen verlegen en brutaal, misdadigers én philantropen). De Bipolariteit van het zieleleven spreekt zich hier duidelijk uit Tenslotte nog een derde marnier van psy chologisch evenwicht zoeken. Wanneer er schuldgevoel, verwijlt in de ziel is, wèl ver drongen, maar niet opgeheven, is er de drang tot compensatie, men wil weer goed maken, herstellen, de stem tot zwijgen brengen. Dat kan door de zonde, het kwaad, goed te praten; door heel sterke beloften te doen voor de toekomst; door mild en weldadig te worden (Zacchaeus bovenal door zich zelf te straffen (de taiio-verschijnseten, boetedoeningen, klooster, symboolhandelin gen. zelfs ouicide). Zoo zoekt de mensch met zichzelf klaar te komen. Hier zien wij de aldeldom en de ellende van den mensch tegelijkertijd; een ridder van de droeve figuur, die, onwetend zwaar gewond nog met zijn zwaard rond- hakt, en straks, doodgebloed, neervalt, het wapen nog in de vuist. Groot en stralend komt de Christus Gods in deze arme wereld. Hij breekt de macht van de zonde; Hij verzoent de schuld. Hij brengt wezenlijk het evenwicht der ziel. Wetsontwerp Terpstra. Na het referaat van Ds. Vunderink kwam in bespreking het agendapunt: Wetsont werp tot wijziging der L. O.-wet 1920. Aan genomen werd met algemeene stemmen en onder daverend applaus de navolgende motie: „De Unie van Christelike Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland, in Al gemene Vergadering, bijeen te Utrecht op 29 Desember 1931, overwegende, dat het ontwerp tot wijzi ging van de Lager Onderwijswet in geen enkel opzicht tegemoet komt aan haar wensen betreffende zelfstandigheid en me dezeggenschap voor de biezondere onder wijzer, doch integendeel o.a. door weder invoering van het ambulantisme bij hei openbaar onderwijs een stap terug betekent op de weg, die naar vervulling dier wen sen leiden kan, overwegende voorts, dat het de rechts positie op onvoldoende wijze regelt en dat door invoering der uniforme leerlingen- schaal. zoals die in art. 28 wordt voorge steld 'n bedreiging betekent voor ons volkson dervvdjs, met name ten plattelande en even eens een bedreiging voor de positie van honderden onderwijzers, spreekt haar afkeuring uit over bedoeld ontwerp en dringt er bij de Volksvertegenwoordi ging op aan het in "t belang van het on derwijs en de onderwijzers te verwerpen" Afgevaardigden aan het woord. De heer Zwitser deed eenige mededpebn- gen als vertegenwoordiger der Unie in tie Organisatie van het Schippersonderwijs. De heer Fock, inspecteur van het L. O., voerde als vertegenwoordiger van den Min. van Onderwijs hel woord en wensehte Gods zegen toe aan de leden in hun arbeid van onderwijs en opvoeding. Als straks maat regelen genomen zouden moeten worden die het kind dezelfde zal blijven. Spr. eindigde- met den wensch, dat de leden met denzelf den trouw en de-zelfde toewijding als tob dusver hun taak zullen mogen vervullen De heer Pluvier besprak als vertegen woordiger van het Ned. Onderwijzersge nootschap en zeide, dat de vergaderingen der Unie de reputatie hebben van al'ijd prettig te verloopen. We leven nog in een tijd, dat onder veel onderwijzers de obses sie is, dat van den kant van 't bijzonder onderwijs niets goeds zou kunnen komen, 't rijn maar bijzondere onderwijzers. Spr. bestrijdt altijd die meening. Samenwerking tusschen onderwijzers is mogelijk gebleken, ook ai scheiden principes. Over de princi pes heen kan men elkaar in veel dingen vinden. Dat is de rijke te waardeeren vrucht van de onderwijscentrale, dat we bij elkaar kunnen komen en als gewone menschen met elkaar kunnen spreken. Spr. bracht aan de kleine kranige Unie een op recht eeresaluut voor de groote machtige daad, welke ze gedaan heeft en zeide over tuigd te zijn. dat aan den onderwijsvrede moet voorafgaan de onderwijzers-vrede. Spr. eindigde met te herinneren aan het parool dezen ochtend uitgegeven: trekt voort. De heer J. Jac. Jansen, van Zeist, sprak namens de Vereen, voor Chr. M. U. L. O. en noemde de vergadering der Unie een fijne vergadering, die klonk als een klok. De heer Cameron sprak namens de Suri- naamsche Broederschap van Chr. Onder wijzers en de heer De Wit namens de Chr. Onderwijzersvereen. in Indië. De heer Konijnenberg sprak als lid der Unie bij het openbaar onderwijs werkzaam en bracht dank voor de beslissing welke de vergadering vandaag genomen had. De Voorzitter beantwoordde elke toe spraak kortelijks. Nadat gezongen was Gezang 22 ging de heer Jungcurt voor in dankzegging. BINNENLAND. de benzine-belasting „IN HET VRIJE VERKEER" Het is gebleken dat er speciaal bij niet- handelaren in benzine een onjuiste opvat ting bestaat omtrent de beteekeni3 van de woorden „in het vrije verkeer" in de uitdruk king „benzine, die op 1 Januari in het vrije verkeer is". Als benzine in het vrije verkeer moet wor den aangemerkt alle benzine die hier te lande buiten entrepot aanwezig is. zoodat elk particulier en elk handelaar, die op ge noemden datum meer dan 200 kilogram ben zine in voorraad heeft in tanks, vaten, blik ken of in reservoirs van automobielen enz. daarvan ovei'eenkomstig de wet aangifte moet doen. de bevolking van nederland BEVOLKINGSDICHTHEID De „vrouwenoverheerschlng". Het was, afgaande op de groote toename per jaar. rond 100.000. reeds jaren ge leden vast te stellen, zoo schrijft het „Vad.'\ dat wij vóór 1932 de S millioen zouden passeeren; 1 October bracht ons op dit punt Een kort overzicht van den groei onzer bevolking volgde hieronder cijfers vol gens de volkstellingen: Aantal 111830 2.6 millioen 1—1—1840 2.9 19 Nov. 1849 3.1 31 Dec. 1859 3.3 1 Dec. 1869 3.6 31 Dec. 1879 4 31 Dec. 1889 4.5 31 Dec. 1899 5.1 31 Dec. 1909 5.9 81 Dec. 1920 6.9 31 Dec. 1930 7.9 Deze cijfers doen reeds zien, dat in deze eeuw ruw weg -de jaarlijksche toeneming te stellen is op 100.000 inwoners per jaar. Dat met deze toeneming Nederland zich handhaaft wat bevolkingsdichtheid betruit in de eerste gelederen der volken is dui delijk. Wat Europa betreft, zal Nederland nog wel steeds nummer vier gebleven zijn waarbij de nos. 1 tot en met 3 zijn Sak sen. België en Engeland en Wales. Wat de verhouding tusschen mannen en vrouwen aangaat we bedoelen de ver- houding tusschen de aantallen nog al tijd hebben we de „vrouwenoverhecr- sching", zij het ook in afnememde mate. Een eeuw geleden toch telden we 1045 vrouwen tegenover 1000 mannen, in 1880 was de verhouding 1023 tegonover 1000 en thans is het 1012 tegenover 1000. Deze sinds jaren aanhoudende verminde ring van het overschot der vrouwen is ge durende het laatste 10-tal jaren al geriig geworden, zoodat bet voorshands uitgeste tenen geacht moet worden, dat de mannen in Nederland numeriek de gelijke van de zullen worden. aanleg verbindingsweg te spijk Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot onteigening nood'ig voor 't aan leggen van een verbindingsweg tusschen de haven te Spijk (gemeente Bierum) en den Achteromweg aldaar. De nieuwe verbindingsweg zal een breedte krijgen van pl.m. 11M. De uitvoering van het werk zal tevens dienstbaar worden gemaakt aan de bestrij ding der werkloosheid en zal in den komen den winter geschieden. BLANKO Hedenavond eens géén Roffel; 'k Laat m'n hoekje blanko staan 'k Ben naar onze Huizer zender Als zend-zendeling g eg aait. Waarde, beste medeburgers Van ons krantenkoninkrijk. Ook ik kan, het spijt me ernstig, Geen twee dingen tegelijk! In het krantendroogzwemzivembad Deed ik de dróóg zwemkunst op; Maar vanavond in de aether Kies 'k voor 't eerst het ruime sop. 't Zal misschien een beetje vreemd zijn, En misschien een beetje nat, Maar ik waag het met een duik je In het langegolfsche bad. Lach niet, als ik eerst tvat bibber, Dat deed Pierenburg zelfs ivel; Je herinnert je dien bader Van het doopgebarenspel? Hedenavond dus géén Roffel; Geen twee dingen tegelijk; 'k Hoop wel, dat ik je vanavond Op de lange golf bereik. Als ik hier wat neer zou schrijven, Dan was 't dit; vecht, allemaal, Sprekers, hoorders, schrijvers, lezers Voor dit heerlijk ideaal: Ieder Chnstlijk-dagblad-lezer Lid van de N. C. R. V. Iedere N. C. R. V.-er Christlijk-dagblad-abonnee LEO LENS. VERBETERING RIJKSWEG HOEVELAKEN-ZWOLLE Verschenen is een nota van den Minister van Waterstaat naar aanleiding van het Eindverslag van de commissie van rappor teurs der Eerste Kamer, over het onteige- nings-wetsontwerp voor verbetering van den Rijksweg HoevelakenNijkerkHattemer- broekZwolle in de gemeenten Harderwijk en Ermelo (Nunspeet). Aan deze nota wordt ontleend, dat verbetering van den weg door de kom van Harderwijk, zoodanig, dat het doorgaand verkeer daarmede voldoende zou zijn gebaat, niet mogelijk bleek, zoodat de weg buiten die kom moet worden aangelegd. Ook al ware aanleg van den weg nog dichter bij de bebouwing mogelijk geweest, dan zou daarmede nog niet worden bereikt, dat de gene die niet te Harderwijk wenscht of be-« hoeft te zijn, deze stad bezoekt, terwijl an derzijds de afstand van den ontworpen weg niet zoo groot is, dat daarin voor hem. die te Harderwijk wenscht te zijn of vandaal* voor zijn reis iets noodig heeft, een bezwaar zou zijn gelegen. De korenmolen te Bakel (N.-Br.), die reeds meer dan vijf eeuwen oud is. De Egyptische koning op zijn troon tijdens de plechtige opening van 't parlement. Een tweetal foto's in verband met het ontzettende drama, dat zich gisterennacht te Tilburg afspeelde en waarbij vijf menschen om 't leven zijn gekomen. Links: exterieur van het uitgebrande café „De Valkaan den Heuvel. Rechts: wat er overbleef van het vertrek, waarin de familie Roeien den dood vond. 't Valt te begrijpen, dat deze droeve gebeurtenis in Tilburg en omgeving groote ontroering ver wekte. De belangstelling van het publiek voor het uitgebrande huis is dan ook zeer groot. Steeds meerderen trekken er in dezen tijd van 't jaar op uit om in 't buitenland van meeuw en ijs te In Griekenland is een nieuw soort bestuurbare luchtbal- Dit is de schoorsteen van het Amerik. schip .J^afayctte genieten. Bovenstaande foto geeft de Ferno-hut te zien, een bekend einddoel van ski-ers uit M aio ja. Ion uitgevonden, waarbij door middel van vleugels een Naar men beweert de grootste aller schoorstee nou Ze geeft een uitnemende indruk van de verheven natuurpracht, die hier te bewonderen valtbepaalde richting kan worden gekozeiu

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5