WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 JAPAN EN CHINA JAPAN VERVOLGT „SLECHTS BANDIETEN" De Chineezen trekken achter den Grooten Muur terug Het bekende „verschil van opvatting" over het conflict tusschen Japan en China in Mandsjoerije duurt ongestoord voort. Dit blijkt uit het bericht van Dinsdag, meldende dat geregelde Chineesche troepen ter sterkte van eenige duizenden man met lichte artillerie en een pantsertrein nabij Tientschwangtau een aanval op de Japan nors gedaan hebben, doch na een strijd van eenige uren tot op *30 K.M. afstand Kintschau zijn teruggeslagen. De verliezen zijn aan beide zijden groot en er heerscht 20 graden koude, zoo voegt de berichtgever toe aan dit nuchtere bericht over een zoo gruwelijke en ellendige ge beurtenis. Dit is toch wel duidelijke berichtgeving over een botsing tusschen de beide officieelc legermachten, zouden we zeggen. Maar de aanvallers blijven er toch bij, dat zij slechts tegpn „Chineesche bandieten" strijden dat zij al hun best doen om niet in botsing te komen met de geregelde Chineesche troe- Zoo spreekt de Japansche arabasade te Parijs in opdracht van haar regeering all" berichten tegen betreffende ee opmarsch der Japansche t r o pen naar Kintschau. Volgens de vei klaring d.d. 24 December gaf de Japansch regeering veeleer nog eens uitdrukking aan haar wensch iedere botsing tusschen gere gelde Chineesche troepen en Japansche strijdkrachten te verhinderen. Slechts uit dien hoofde persisteert Japan bij de ontrui ming van Kintschau door de Chineesche troepen, aangezien de Japansche regeering de vaste overtuiging heeft gekregen, dat de militaire autoriteiten te Kintschau de Clii neesche '>andietcn steunen. Deze bandieten zijn in a. iizienlijken gctalo ten Westen van do Liao ivier verzameld. De Japansche strijdkrachten treden thans aldus de ambassade te Parijs met grooter energie op tegen het handietenwe- zen. Daarom zal liet Japansche leger naai het Westen optrekken. De Japansche regee ring wijst bovendien iedere verantwoordi Jijkheid van de hand voor maatregelen, die zij moet neinen ter verdediging van de Ja pansche veiligheid. Het verwarrende van de Japansche mede- deelingen wordt duidelijk gedemonstreerd door een gelijktijdig binnenkomend bericht uit Tokio, volgens hetwelk een Japansch vliegtuigeskader Dinsdag de Chineesche troepen bij Panschan heeft gebombardeerd. In den loop van den dag rukten volgens dat telegram de Japansche troepen op naar de Chineesche stellingen en dreven de Chineezen, na een vrij langdurig en he vig gevecht, op de vlucht. De Japanners ruk ten vervolgens op naar Panschan en bezet ten de stad. Een andere Japansche troepene- afdeeling bezette Dinsdagmiddag de stad I-Isinmin, zonder dat liet tot ernstige bot singen kwam. „De Japansche op marsch naar Kintschau wordt voortgezet", zoo beslttit het bericht De Chineseche regeering speelt inmiddels omdat ze toch niet andere kan de liul- pelooze. Zij heeft, na de teleurstellende ervaringen niet den Volkenbond opgedaan, nu nog maar weer eens bij Amerika geklaagd en om tusschen komst verzocht, een verlangen waarvoor dc Ver. Staten wel beleefd zullen bedanken onder de huidige benarde econo mische omstandigheden. Nog beter wordt echter de onmacht van China geteekend door het belangrijke be richt. dat de Chineesche opperbevelhebber Tsiang Hsoe-liang aan de Chineesche troe pen bij Tsingtsjau bevel heeft gegeven zich achter den Grooten Muur terug te trekken, teneinde de Japanners het voorwendsel te ontnemen, den oorlog tot N'oord-China uit te strekken. De terugtocht is reeds begonnen en zal zoo snel mogelijk worden uitgevoerd Men weet, dat Japan deze laatste manoeu vre reeds sinds vele weken geëisCht heeft. Wordt zij ten uitvoer gelegd en doen zich geen nieuwe onverwachte verwikkelingen voor. dan zou daarmee het militair doel van Japan bereikt kunnen zijn en zou het plan van de stichting van een Mandsjoerijsche republiek onder Japanschen invloed kunnen worden doorgezel. Daarover kan men vermoedelijk thans meer positieve berichten tegemoet zien. De Chineesche terugtocht LONDEN, 30 December. Maarschalk Tsjang Hsoe-liang heeft de Chineesche troe pen, zoonis reeds gemeld, bevel gegeven tot ontruiming van het gebied tot den Chinee- schen Muur. De ontruiming van Tsjingtsjau zal zoo spoedig mogelijk plaats hebben. De provinciale regeering zal echter haar zetel in Tsjingtsjau blijven houden. Te haren be scherming zal een kleine militaire afdeeling in de stad blijven. Tsjang Hsoe-liang verklaart, dat zijn bevel, BUITENLAND SCHEEPSONGEVAL BIJ HELSINGFORS. Negen personen verdronken? Bij Helsingfors heeft Dinsdag een scheeps ramp plaats gehad. Het Finsche stoomschip „Orion" dat Maan dag bij Enskaer was gestrand, zond, aange zien het door den hevigen sneeuwstorm be dreigd werd, noodseinen uit, waarna drie ber- eingsvaartuigen ter assistentie vertrokken. Als gevolg van de branding konden deze sche pen het wrak evenwel niet bereiken. Een der reddingsbooten kon ten slotte twee mannen en twee vrouwen oppikken, terwijl de kapitein en de dertien overige leden der bemanning aan boord moesten worden gelaten. Een twee de reddingsboot is niet teruggekeerd, zoodat men vreest, dat deze vergaan is. In den namiddag is liet een bergingsvaar tuig ten slotte gelukt elf personen van de „Orion" te redden. Negen personen w onder de bemanning van de twe boot worden vermist en zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. Nader wordt gemeld De reddingboot die 9 leden van de beman ning opnam en daarna verdwenen was, is ge- i boot bevindende per- NAAR DE HERSTEL CONFERENTIE De Tsjecho-Slowaaksche legatie-secretaris te Moskou, Vanek, heeft het ministerie Buitenlandsche Zaken te Praag een uitvoerig rapport doen toekomen, warin hij de hem ten laste gelegde beschuldiging, als zou hij aanslag op den Japanschen ambassadeur te Moskou hebben beraamd, in haar vollen vang ontkent. Hij verklaart o.a., dat hij met den agent de G P.OE., die de beschuldiging tegen hem heeft geuit, nooit eenige politieke bespreking heeft gevoerd. Deze agent, Goditzki genaamd, zou dezelfde G.P.OE.-agent zijn, die had be werkstelligd, dat een ambtenaar van de Tsje chische legatie te Moskou in een particuliere woning was gearresteerd en aan een langdurig verhoor onderworpen. Bij deze gelegenheid zou men getracht hebben verklaringen los te krijgen, waardoor de Tsjechische legatie ge compromitteerd zou worden. Ook deze ambte naar was naar Praag teruggeroepen. In een rapport van de Tsjechische legatie te Moskou wordt verklaard, dat het haar bekend is, dat Vanek een voor de Sovjet-regeering gewenschte persoonlijkheid is. DE CHINEESCHE REGEERING De vroegere Chineesche Minister van 1 tenlandsche Zaken Eugène Sjen is opnieuw benoemd tot Minister van Buitenlandsche Za ken in de nieuwe Chineesche regeering. OPROER IN AMERIKAANSCH TUCHTHUIS In de strafgevangenis St. Quentin (Cali- fornië), het grootste tuchthuis van den staat, is het in den nacht op Dinsdag tot ernstige excessen gekomen. Eenige gevangenen pro beerden uit te breken toen een tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde neger die het rookverbod had overtreden en gewaarschuwd was een aanval van razernij kreeg. De bewa kers losten veertig schoten, waardoor een vangene werd gedood en zeven anderen wer den gewond. Ook een bewaker liep verwondingen op. Naar te Nanking verluidt, zullen in tegen stelling met de aankondiging der vroegere Chineesche regeering, öe bijzondere rechten voor de vreemdelingen in China op 1 Jan. nog niet afgeschaft worden. Zooals men weet zijn indertijd de desbetreffende diplo matieke onderhandelingen mislukt. De nieu we regeering heeft nu het besluit van haar voorgangster opgeheven. DE ONRUST IN BR.-INDIE Onderhoud van Gandhi met den Onderkoning? Gandhi heeft de Onderkoning van In lië verzocht hem een onderhoud te willen loe- staan ter bespreking van den toestand als gevolg van de Londensche conferentie en de laatste decreten der Indische regeering. DE TOESTAND IN SPANJE Bij Oviedo hebben tusschen de bewoners van verscheidene dorpen ernstige botsingen plaats gehad over het gebruik van 'staats- woilanden. De politie moest ingrijpen en van haar vuurwapenen gebruik maken. Een doode en twee ernstig gewonden. De syndicalistische vakvereeniging heeft in Almeria de algemeene staking afgekon digd. Ook in Badajoz is een algemeene sta king uitgebroken. Politie en militairen zijn opgeroepen voor het handhaven der orde. dat groot opzien heeft gebaard, te beschou wen is als een voorzorgsmaatregel tegen een uitbreiding van den strijd der Japanners in het gebied van Tientsin en Peking. De op; marsch van de Japanners naar Tsjingtsjau duurt voort. Boven de stad zijn reeds Ja pansche verkenningsvliegtuigen verschenen. Volgens berichten van het Chineesche front is de Japansche opmarsch door de Chineesche troepen opgehouden. HET CHINEESCH-JA PANSCH CONFLICT DE HOUDING VAN AMERIKA EEN ENGELSCH-FRANSCHE STAP TE WASHINGTON IN VOORBEREIDING Aller aandacht concentreert zicih. nadat de deskundigen van de Bazcler Conferen tie gesproken hebben, op de conferentie der regeeringen, welke tegen ongeveer 20 Janu ari is aangekondigd en die vermoedelijk wel niet te Den Haag maar te Lausanne zal worden gehouden, met het oog op het feit dat ook de Volkenbondsraad op 25 Januari te Genève bijeenkomt en een week later eveneens te Genève de Ontwapenings conferentie begint. Engeland en Frankrijk zulilen op die geeringsconferen.tie of heretelconferentie de hoofdpersonen zijn. Amerika zal als sleeds wanneer het zich zooveel mogelijk afzijidig wil houden maar toch erbij geïnteresseerd is, slechts waarnemers zenden, als jhet beste middel ter bescherming van de Amerikaansche belangen", zegt Washing'on. Heit is nog best mogelijk, dat Amerika nog in den loop der conferentie tot de meer daadwer kelijke deelneming daaraan besluit, want, aldus wordit aangekondigd, „wanneer dc conferentie zich ook zal bezighouden met de schulden op langen termijn, het valuta- vraagstuk en andere kwesties, dan wordt deelneming van Amerika nog niet uitge sloten geacht. Deze sc.huiwe houding van de Ver. Staten valt wel zeer tegen na het actieve optreden van Hoover van dten afgcloopen zomer. Er wordt nu. volgens den Parijsohen cor respondent van de „Times", te Parijs ae mogelijkheid van een gezamenlijken stap van Engeland en Frankrijk te Washington overwogen. Men is voornemens deze kwes tie als belangrijkste onderwerp van de be sprekingen tusschen de Engelsche en Fran- sche deskundigen, die dezer dagen weer zullen bijeenkomen, te maken. Deze „gezamenlijke stap" zou den aard hebben van een uitoefening van druk op Amerika om dit land ten opzichte van de lntergeallieeitde schulden toegeeflijker te maken Om dezen stap voor te bereiden zouden Mac Donald en Laval roods de volgende week bijeenkomen zoodat het bericht over deze samenspreking dus toch gegrond zou Juist op liet punt van de intergealliafrde schulden is, zoo betoogt het „Journal", te voren overeenstemming tusscjien Engeland en Frankrijk noodzakelijk. Wanneer Ame rika in zijn houding volhardt, dan is een nieuwe regeling van de schadevergoedings kwestie reeds van den beginne af onmoge lijk. De benige mogelijkheid echter om Amerika van ziin standpunt af te brengen bestaat daarin aan de Amerikaansche regee ring een verstandig Europoesch plan voor te leggen en tegelijkertijd aan Amerika de verantwoordelijkheid te laten voor de chaos welke zal intreden, wanneer het aan zijn eenmaal genomen besluit vasthoudt. De bespreking tusschen Laval en Mac Do nald moet echter degelijk deskundig voor bereid worden, wil men misverstanden in de toekomst uitsluiten. Vandaar dat de fi- nancieele expert Leith Ross dezer dogen weer naar Parijs terug moet. Verlenging van het Hoover Jaar? Volgens berichten uit Washington zou het standpunt der Amerikaansche regeering in zake het schuldenvraagstuk als volgt zijn samen te vatten. Er wordt op gerekend, dat de Duitschc herstelbetalingen in den volgenden zomer niet wederom zullen worden hervat. Daarom zul Frankrijk zijn betalingen aan Engeland en Amerika weigeren. Amerika zal thans van Engeland eischen zijn schuldbetalingen in den lgop van het volgend jaar te hervat ten. Vandaar dat men van Engeland ver wacht, dat het het initiatief zal nen*;n voor een verder moratorium voor de herstelbe talingen na afloop van het huidige Hoover- moratorium. Te Washington hebben herhaaldelijk be sprekingen plaats gehad tusschen de rtgee- ringsvertegenwoordigers nopens de schul denkwestie, waarbij ook economische ex perts aanwezig zijn geweest. Ware woorden van Michalakopoulos. De Grieksche minister van buitenlandsche zaken, Michalakopoulos, liet zich tegenover de buitenlandse lie journalisten zeer misprij zend uit over de vele internationale conferen ties. Er worden wel is waar steeds beul schoone besluiten genomen, doch „thuis" doet ieder het tegendeel. De mislukking-en der conferenties zijn aan talrijke voorbeelden te herkennen. Zoo aan de oprichting van nieuwe tolmuren, aan het moratorium van Hongarije Wat de beide eerstvolgende conferenties betreft, is overeenstemming zeer zeker moge lijk. Het is evenwel van essentieel belang.dat men de overenstemming ook wil. De huidige crisis is ook een vertrouwenscrisis en zonder vertrouwen voor elkaar zijn alle conferenties tot mislukking gedoemd. Griekenland eischt besluiten waardoor het In staat zal zijn zijn begrooting in evenwicht te brengen en waarbij een contingenteering in zijn invoer mogelijk wordt. De voornaamste afnemers der Grieksche producten wenscht Griekenland de voorkeur te schenken. Overeenkomstig moet de invoer producten uit andere landen, die slechts gering belang hebben bij Grieksche arti kelen-, worden verminderd. DE AFBOUW VAN DE GROOTE CUNARDLINER. De regeering zal niet helpen. Will Thome, de arbeidersafgevaardigde voor Woolwich en algemeen secretaris van d_* vak vereeniging van gemeentewerklieden, heeft brief gepubliceerd, dien hy van Aï«ic- Donald had gekregen als antwoord oo een beroep zijnerzijds om regeeringssteun voor de voltooiing van het groote Cunard-schip op de werf_ van John Brown Co. MicDonald schryft, dat het eigenlijk in het geheel niet gaat om de voltooiing van het reuzenschip, want daarvoor zou ook door de banken gaarne leening zijn verstrekt. Maar het besluit tot stopzetting is genomen, omdat er in de tegenwoordige omstandigheden niet de gering ste kans is, dat de Cunardmaatschappy een schip van 70.000 ton rendabel zou kunnen maken. Zoolang rente en aflossing niet doo da bedrijfsuitkomsten konden gegarandocn! worden, mocht de regeering geen belasting penningen of garanties verstrekken. Een be sluit tot afbouw was dus van de regeering niet te wacuten. i GROOTE COMMUNISTISCHE ACTIE IN HET ROERGEBIED VOORBEREIDINGEN TOT STAKING De „Rheinisch-Westfalische Zeitung" be richt met groote ophef, dat in het Roerge bied een communistisch „centraal strijd- comité van Roerarbeiders" zou zijn gevormd, dat zich met een manifest tot alle arbeiders zal wenden om een groote massale staking in alle bedrijven tot steun aan de weikloo- zen voor te bereiden. Volgens het blad is deze oproep van zeer groote beteekenis, omdat er uit zou blijken, dat de R.V.O., de Roodie Vakvereenigings Oppositie, een illegaal karakter begint aan te nemen. Het is de bedoeling, dat de staking op 2 Januari begint. Groote aandacht wordt be steed aan het werk in de moderne en Chris telijke vakbeweging, die men voor de sta king wil winnen. De stakingsvoorbereidingen zouden ook uitgebreid zijn tot buiten de bedrijven. Zoo zal bijv. per 1 Januari as. een huurderssta king geproclameerd worden en denkt men in het bijzonder aan een mobilisatie der werkloozen. Veel beteekenis hecht men voorts aan het plan, om op 2 Januari op tochten naar de stadhuizen en stempelloka len te organiseeren, en de staking der in dustrie-arbeiders te laten steunen door de werkloozen op een wijze, zooals tot nog toe in het Roergebied niet is voorgekomen. De politie te Dortmund deelt mede, dat gisternacht verscheidene communisten aan den uitgang van de mijn „Westhausen" strooibiljetten verspreidden, waarin werd opgewekt tot deelneming aan de algemeene staking op 2 Januari a.s. Er ontstond daar bij een oploop, zoodat een Ueberfallkom- mando ter plaatse verscheen en de menig te uit elkaar dreef. De verspreider van de biljetten werd gearresteerd. Toen zijn vrien den hem trachtten te ontzetten, geraakten de politie-beambten in het nauw en maak ten gebruik van hun vuurwapens. Voor zoo ver valt na te gaan, werd daarbij niemand gewond. Er werd een grooter aantal commu nisten gearresteerd, bij wie naderhand huis zoeking werd gedaan. In hun woning wer- den politieke en illegale geschriften in be slag genomen. HOOVERS BEZUINIGINGSPLAN WASHINGTON* 30 Dec. President Hoover heeft een nieuw plan uitgewerkt voor bezui niging op de openbare uitgaven door de con solidatie van eeu aantal departementen en bureaux. De President zal deze plannen, welke een bezuiniging van vele millioenen dollars moe ten brengen, in de eerstvolgende weken in een speciae boodschap aan het. Congres voor leggen. Gemeld wordt, dat President Hoover zal adviseeren, dat alle bouwprojecten, met uit zondering van de zuiver militaire en mari tieme opdrachten, zullen worden geplaatst onder toezicht van een enkel bureau. Verder zal hjj voorstellen dat de scheep vaart en alle daarmede verband houdende belangen onder toezicht van het departement van handel zullen worden gebracht. De onderstaatssecretaris van financiën Mills, heeft het democratische belasting- program totaal onvoldoende ter' Overwinning van de finantieele moeilükhedën genoemd. Tegelijkertijd heeft hij het plan der regeering verdedigd. Mills verklaarde, dat het plan der Democraten het gevolg zou hebben, dat slechts kleine bedragen bij de schatkist binnenkomen en dat er zal moeten worden geleend om het tekort voor het volgend jaar te dekkeit CONFERENTIE VAN SKANDINAVISCHE MINISTERS KOPENHAGEN, 30 Dec. In Januari zal op voorstel van den Deenschen minister van Bui tenlandsche Zaken te Kopenhagen een con ferentie van de Skandinavische ministers van Buitenlandsche Zaken worden gehouden. In de eerste plaats zal het valutavraagstuk wor den besproken. BOMAANSLAG SANTIAGO DE CHILI, 30 Dec. Dinsdag is in <ïe kathedraal van Santiago een bom ont ploft. Er werd niemand gewond, doch de ma terieele schade is belangrijk. PROTESTSTAKING IN BR. INDIE. BOMBAY. 30 Dec. De executieve van het vakvereenigingscongres, de linkervleugel v.d. Indische arbeidersbeweging, heeft voor het geheele land een staking van een dag gepro clameerd om te protesteeren tegen het op treden der regeering tegen de arbeiders. HITTE IN AUSTRALIË MELBOURNE, 30 Dec. Dinsdag ^eeg de temperatuur in Adelaide in Z. Australië tot 49.3 gr. C in de schaduw. Het was de heet ste dag sinds 70 jaar. Gedurende de laatste 5 dagen is de temperatuur eiken c?ag tot bo ven 39 gr. C. gestegen. De politieagenten worden elk half uur afgelost In de fabrieken zijn vele arbeiders flauwgevallen. De dieren in den dierentuin worden voortdurend be sproeid. In de opslagplaatsen van petroleum liet men water over de voorrocten stroomen om te voorkomen dat ér brand zou uitbreken. De 59e verjaardag van de stichting van Z. Australië werd bij 40 gr. hitte gevierd. Des ondanks namen aan het feest 15.000 mën- schen deel. MOEDER Uw kinderen zullen vrij van krop blijven, als U in de keuken uitsluitend Jozo-zout gebruikt. jodiumhoudend KEUKENZOUT, hooge zui verheid, hygiënisch verpakt. Verkrijgbaar bij Uwen kruidenier k 10 cent per pondspak. Waar niet voorradig wende men zich tot de KON. NED. ZQUTINDUSTRIE Boekelo (O.) Deli verscheidene malen was verontrust door het gerucht dat een kinder dief (tjoulik) aan het werk was, meende zij op een onderneming zoo'n tjoulik te ont dekken in een Bengaleeschen chauffeur, die wegens motorpech hulp kwam vragen en daarvoor een Inlander-erf betrad. Do man werd onmiddellijk doodgeknuppeld, KAPITEIN VERMOORD BANDJERMASIN, 29 Dec. (Aneta). De Inlandsche kapitein van het s.s. „Tjintader mawan" werd, toen hij op zijn post. stond op reis naar Negara, onverhoeds door een passagier vermoord. De dajder werd gear- FRAUDE SOERABAJA, 20 Dec. (Aneta). De admi nistrateur van de afdeelingsbank te Sitoe bondo is wegens fraude geschorst. Ilij ver duisterde bovendien f 4000 ten nadccle van het fonds der cultuurpolirtie. De adjunct administrateur was van deze fraudes op de DIJKBREUKEN BIJ BATAVIA BATAVIA, 29 Dec. (Aneta). Slagregens rondom de hoof ds lad waren oorzaak van dijkbreuken. Drie personen weiden door den bliksem gedood. De landbouwbevolking is echter verheugd en is in grooten getale do padi-aanplant begonnen. Gemengd Nieuws. HET BRANDDRAMA TE TILBURG HET VIJFDE SLACHTOFFER OVERLEDEN Gisteravond om half negen is volgens de Msb. in het St. Elisabethsziekenhuis te Til burg ook het vijfde slachtoffer van den café brand, de dienstbode mej. J. Broed eis, overr Mej. Broeders was de oudste dochter van een groot landbouwensgezin uit Zeyeribergen, die sinds eenigen tijd bij de familie Roeien, eveneens van Zevenbergen afkomstig, In be- I trekking was. Zonder het bewustzijn te heb- I ben herkregen is het meisje overleden. Omtrent de vermoedelijke oorzaak verne men we, dat de brand zou ontstaan zijn door het achteloos wegwerpen van een eindje i brandende sigaret I De eigenaresse van het café Riche, mevr. I Holst, dat tegenover het pand is gelegen, waarin liet drama zich heeft afgespoeld, ver telde volgens de N.R.C. het volgende: Het was ongeveer half twee vannacht; bij ons was de zaak gesloten, en het personeel stond op het punt naar huis te gaan, toen 'ik plotseling luid hulpgeroep hoorde. Aan- vankelijk dacht ik aan een relletje. Toen het geroep aanhield, en ik ook een alanm- i fluit hoorde, besloot ik toch eens te gaan kijken. Aanvankelijk kon ik niets bijzonders ontdekken, maar toen ik naar het andere raam liep, zag ik ineens vonken dwarrelen, en ik begreep, dat er brand was. Ik ging naar buiten en bemerkte, dat brand was uitgebroken in het café van Roeien aan den overkant. De man en de vrouw stonden ieder met een kind op den arm op het balconnetje van de eerste verdieping om hulp te roe pen en daarachter stond de dienstbode. De man was bezig een laken aan het balcon te binden, blijkbaar met de bedoeling, dit als ladder te gebruiken. De vrouw riep: „Redt dan toch mijn kindje; redt dan toch mijn kindje!" Mevrouw Holst riep terug, dat zij even moest wachten, want dat zij anders het kind zeker zou laten doodvallen op straat, en dat zij een kleed ging halen. Zij holde daarop naar het café Riche terug om een karpet uit de hal te halen. Roelens riep haar nog na ook een lange ladder moe te brengen. Juist toen mevrouw Holst terugkwam met het kleed, vatte het aan het balcon gebonden laken vlam en liet werd opeens als een lich tende zuil. De vijf menschen op het balcon vluchtten terug de kamer in. Op dat oogen- blik kwam personeel van het café Riche met een ladder aan, maar de ruiten van het café sprongen aan scherven en meters lange vlammen gloeiden naar buiten, waardoor deze hulpbrigade werd teruggedreven. Nog even zag men één van de bewoners voor één van de ramen met een kind op de armen. Daarna hoorde of zag men niets meer ran hen. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon geen hulp meer bieden. Daartoe was het verschrikkelijk drama te snel vol trokken geweest. Om kwart over twee was de brand bluscht. Uit Oost-lndie Verdere bezuiniging. BUITENZORG, 29 Dec. (Aneta). Bij Re- geeringsbesluit is bepaald, met tijdelijke af wijking van alle hiermede in stryd zijnde voor schriften, dat met ingang van 1 Januari 1932 de ten laste van de Landsbegrooting komende subsidie aan Inlandsche rechtsgemeenschap pen voor zoover deze strekken tot tegemoetko ming in de bezoldiging en andere inkomsten van het personeel, verbonden aan openbare volksscholen, zal worden verminderd met een zelfde percentage of bedrag als ten aanzien '/an de wedden en andere inkomsten der bur- ;erlijke landsdienaren is geschied of zal ge- chieden. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES BATAVIA, 29 Dec. (Aneta). I-Iet. Departm ent van Onderwijs en Eeredienst be- uilde dat van de 280 geOiuwdle onderwij- •lessen er 117 als kostwimster in dienst unnen blijven, gedeeltelijk echter als 2/3 in plaats van volle leerkracht. De overige gehuwde onderwijzeressen zullen echter worden ontslagen. De uitslaj Te Alphen aan den Rijn werd een be woonster van den Oudshoornscheweg opge schrikt door het gegil van een vrouw, dat. uit ide aangrenzende woning bleek te komen. Zij trachtte zich toeging tot dit per ceel te verschaffen, doch de deur was op slot. Onmiddellijk waarschuwde zij eenige arbeiders, die in de nabijheid aan het werk waren, terwijl daar ook een brandlucht werd waargenomen. De brapdweer werd gealarmeerd. Toen deze arriveerde, hadiden de arbeiders de deur inmiddels opengebro ken. Boven aan de trap zagen Bij een vrouw met brandende kleeren liggen. Door haar onmiddellijk in een deken te wikkelen, konden de vlammen worden gebluscht, De vrouw bleek edhter zulke ernstige brand wonden te hebben opgeloopen, dat zij in zorgwekkenden toestand naar het Acarie- misch Ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. Een door de politie ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de vrouw zich vermoedelijk in een vlaag van zinsver bijstering zelf met benzine heeft overgoten en zich daarna in bran'd heeft gestoken De brandweer behoefde geen dienst te BALDADIGE JEUGD Te Wormerveer hebben eenige jongens voetzoekers in de brievenbus van de Doops gezinden predikant geworpen, met het ge volg, 'tet de vestibule zwaar beschadigd werd door de ontstane ontploffing. De kna pen zijn gearresteerd. BRANDEN Te IJmuiden ontstond, vermoedelijk door teera uver mon het te heet stoken van een kachel, brand in Hona-y he.t niet de meubehnakerswerkplaats van de firma at* JTiI n,e,t- d-e Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan, hoogste barometerstand 768.3 te Akureyri, laagste barometerstand 741.6 te Memel, Stand vanmorgen halftwaalf 753.6. WEERVERWACHTING. (Medeged. door t Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Matige tot zwakke Noordelijke tot West© lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht nog enkele snee uw buitjes, lidhto tot matige vorst des nachts. Overdag om het vries* STORMWAARSCHUWINGSDIENST GeseinJd van De Bilt hedenmorgen om 9.45 van alle posten: Attentiesein rees. BUITENLANDSCH WEERBERIGHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met, Instituut te De Bilt) In Scandinavië en Finland werd de vorst in het binnenland streng en breidde het sneeuwdek zich weer tot de Oostzee uit. Op het Vasteland kwam ondanks den sneeuw val nog slechts lichte vorst voor, unaar kan voor die volgende uagen meer vorst worden verwacht. Ten Zuiden van IJsland vertoont zicih het begin van een van den Oceaan komende depressie. Dringt deze verder Oostwaarts door, zooals te verwach ten is, dian zal deze in verband met het stijgen van Iden barometer in liet. Zuiden, de wind in onze omgeving naar West doen terugloopen on daardoor het doorzetten van de vorst beletten. De windkracht is bijna overal afgenomen. Voor zoover be kend kwam halaren sneeuwval alléén in Groningen voor. TEMPER ATUUR. f* Stand vanmorgen hal f1 waal f L4 C. 31 DECEMBER Zonsopgang 8.12 u.; Zonsondergang 3.5S n. u.; Maansonderg. 11.22 u. Van 'a avonds 4.23 u. tot 's morgens 7.42 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorig Waldehut, 1,81 1,46 Basel 0,30 0.37 Hnnlngen 0,10 0,18 Rheinweilor 1,88 1,04 Kehl 1.83 1,82 Maxan 3,6.6 3,12 Wiedesheim 1,22 1,19 Mannheim 2,34 16 Lohr V 3 1,33 Mainz 0,— 1, 6 Bingen 1,48 1,19 Canp 1,54 1,25 Ems 1,34 1,23 Coblenz 1,70 i;54 Trier 0,74 0,80 Keulen 1,31 1,26 Rnbrort 0,11 O,ui Wesei Ii,i6 0,- Emmerlk 1 05 0,95 Duisburg 0<82 0.28 Maastr cht '.',05 i,«4 Venlo 11.73 11,14 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 31 Delfzijl s 3.12 16,55 Terschelling 0.29 i3.07 Haningen 1.10 13,4l He der le 8.25 Idem 2e 21.00 22,12 IJmuiden 7.3: i9,66 H. V. Ho. land 6.39 18,56 Scheveningen 6.49 19,06 Rotterdam 8.2ó 21.10 Hellevopfsl,7,19 19,41 Willeinsiad 8,i2 2d,43 Brouwersh, 6,81 18,53 Zierikzee <i,5u i9,25 Wemeuiinge 7,20 19,49 Vlissli geu 5.2J 18,0? Terne uz-n 6,u7 i8;40 Hansweert 4 6,41 lt>,l9 vuur verspreidde zich snel in (het zeer brand bare materiaal, zoodat toen, nadat eerst d*e politie met een slang op de waterleiding het vuur had aangetast, de brandweer met de automobielspuit arriveerde, de geheele werk plaats in lichter laaie stond. Eerst nadat de brandweer gedurende IV2 uur met slangen het vuur had bestreden, was men den brand meester. De werkplaats en een gedeelte van de opslagplaatsen brandden geheel uit, ter wijl de voor de werkplaats gelegen showroom veel waterschade bekwam. De firma Keesjê is verzekerd tegen brandschatte. Te Woensel (N.Br.) brak brand uit in een garage. Twee auto's gingen verloren en de garage zelf werd vernield. De brand ont stond bij het laden van de accu's. Te Scheemda (Gr.) brandde bet huis van Kiewit af. ONTSPANNING SCHAKEN DE VIERKAMP TE ROTTERDAM De laatste ronde In at laatste ronde van de internationale schaa,kvle<rkainp te Rotterdam In het Maashotel speelde Rubinstein tegen Colle en Landau tegen Tartak'Oiw.r. De eerste partij n-erd na 40 zet ten afgebroken. Landau had een aware partij tegen Tartakower. Hij verdedigde zich hard nekkig. Ook deze partij werd ten slotte afge broken. Beide partijen worden heden uitgespeeld _Voor dat de laatste ronde begon hcoben en OoLle hun afgebroken partij ult- Tt rtakowor, ,-not den eersten prijs gaat strijken HET SCHAAKTOURNOOI TE HASTINGS eerste ronde afg.e- rtijen lui Si De ultslojger t van T' Miss Ml ten e Kasihdan win' van Miss Menchïk; Thoi Sultan IChan verliest van Flohr. do 2de ronde lulden: Flohr LICHAMELIJKE OEFENING AUTOMOBILISME DE NIEUWE FORD de. dat volgens vrij beti de Ford in hoofdzaak blijft i wordt hij 3" langer, d wordt achter freewheel schijnt de meubelmakerswerkplaats van de firma st* ,wil hat nieit. de laatste wèl. Ai-emeen Keesje in de Prins Hendrikstraat, alhier. Het l^rm dat Iïeni'X Prijzen

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2