O Het wegstervend jaar NS PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 119 Etiketten (hang- en steek-) GAASLINNEN MOS TOUWSOORTEN GOED en GOEDKOOP bij: C. VAN VEEN Gzn. Boskoop ZIJDE 71—73 Telefoon 178 iiiiiiiiiigiiMniiii WOENSDAG SO DECEMBER 1931 TUIN BOUWGEREEDSCHAPPEN K. R. H. de beste Fa K. RODENBURG, Honse'ersdijlt, Tel. 259 Wees gegroetlandbouwer, de stervende groet UI Wees gegroett stervende, keer nimmer terugl Als een bange droom glijdt thans lang zaam weg het stervend jaar. En 't is als roept het met een grijnslach om de kaken nog spottend den boer en tuin der toe: wees gegroet, landbouw ar, de ster vende groet U. Als dat zoo is en de boer ol tuinder hoort dien groet bij 't sluiten zijner boeken, morgenavond, dan geloof ik zeker, dat die groet beantwoord zal worden met een: wees gegroet, stervende, keer mmmei terug! Het jaar 1931 is voor velen een bang jaar geweest en maakt, bij het heengaan, dal zéér velen met zorg in het Jiart liet komen de jaar begroeten. Toch zijn hemel hier regeoring getoond dat aan de belangen van land- en tuinbouw gedacht wordt, al wilden wij wel, dat er wat vroeger, wat ernstiger en met wat meer kennis van zaken aan ge dacht was. En al durven wij beweren, dat zij die in hoogere instantie geroepen zijn de belangen van dat deel der Nederlandei's, waartoe wij behooren, te behartigen, weinig kennis van onze zeiken schijnen te Inzitten, toch heeft het ons verblijd, dat 1931 ons bracht een tarwewet, die goed werkt, al meenden een paar bladen ook steeds te moeten kankeren, een steun voor de bieten teelt, die aanmerkelijk verhoogt wordt Voor de Veenkoloniën is de credi /verleeniug voor den donkeren economischen de aardappelmeelindustrie een ruggesteun, daar wel lichtpunten geweest, terwijl nog voor dit jaar gAted ten «rinde hebben veel sterren in min of meer vroolijk< twinkeling getracht eenig licht te schenken aan hen, die in dien donkeren nacht de koers bijna kwijt raakten. Toon het jaar begon was er veel dat som her stemde. De opeen volgende dagen, weken en maanden van het jaar 1931 hebben in vele opzichten die sombere stemming nog verergerd, want van alle zijden kwamen moeilijkheden, kwamen tegenslagen het agrarisch bedrijfsleven in het algemeen ge nomen hindernissen in den weg leggen. Vaak waren het zelfs onoverkomenlijke hinder nissen De landen rondom ons op eigen lijfsbe houd bedacht deden alles om afzet der eigen producten zooveel mogelijk te bevorderen cn meenden dat niet anders te kunnen doen dan door buitenlandsche waren met grootc, zeer groote invoerrechten te belasten, of door contigenteering van don invoer, geheel regelend te moeten optreden. Wel werd hierbij vergeten, of beter gezegd geen rekening gehouden met het feit. dat ge durende de laatste tientallen van jaren de productie geen nationale maar een inter nationale zaak geworden is en de handel, het ruilverkeer, niet anders is dan een ega- Diseeren van het te weinig in het eene land met het teveel in andere landen, ofschoon zich hier ook onvermijdelijke excessen voor doen; doch deze groote grondbeginselen van den wereldhandel werden terwille van plaat eelijke, van nationale abnormaliteiten in het productieapparaat genegeerd en lette men alleen op de eigen, op de intercommunale afzet Waar ons land vooral op het terrein van land- en tuinbouw een productie heeft, die in geen normale verhouding staat met eigen consumptie, zoodat een deel moet verkocht worden naar andere landen, zijn het naast andere productiebronnen vooral ook deze. die door do handelspolitiek der meeste landen lijden. Wanneer dan daarnaast een onbereken baar land, als Sovjet-Rusliand met voorra den, die naar men zegt, den behoeftigen koelak ontnomen zijn, de markten overvoert cn zoo een chaotische toestand in het leven roept, dan mag met recht de lijdende door de economische crisis, om steun vragen bij de negeering, die in dagen dat het Neder- fandsch volk gesteund moest worden, die 6teun van den Nederlandschen landbouwer vroeg, eischte en verkreeg. In het jaar dat thans bezig is zich 1n de historie op te lossen heeft de Nederlandsche Kunstmest voor KAMERPLAN F EN Verkrijgbaar in de Bloem- en Zaad- winkel-! k 40 cent per flesch (voldoende 1 voor 400 groote planten). Ook voor 1 In de 1 vaas voor grooie pianrenj. uu Afgesneden Bloemen H. P. BENDIEN - Naarden POSTREKENING 55454. de vlas verbouwers en zij die cost rogge telen, de een in meer vasten, de ander in meer vagen vorm, hoop ^p steun mogen koesteren, door de toezeggingen, die in de laatste weken vanaf het Binnenhof kwamen. Men mag die in anderen vorm verlangen, a-en mag ze niet voldoende achten, dat er eindelijk voor den akkerbouw wat gedaan wordt is een verblijdend teeken, dat ons doet denken aan de Lichtende sterren in den donkeren nacht, waarover we in het begin van dit artikel schreven. Over het algemeen ge^men zijn voor den akkerbouw de tijdei nirt zóó somher meer als ze wel zijn ge weest In den tuinbouw ziet het er donkerder uit vooral sinds den beruchten 28 September, teen Engeland zijn pond losliet, waardoor onnoemelijke schade vooral onzen tuinbouw in al zijn vertakkingen is aangedaan, terwijl ook de handel in zuivel en eieren, alsmede die in varkensvleesch, groote schade is toe gebracht Naast de tuinbouw lijdt ook de veehoude rij thans in niet geringe mate en schrijnen de klanken, die op de vele gehouden verga deringen gehoord worden, omdat de belan gen dezer bedrijven bijna geheel buiten den gezichtskring schijnen te vallen van hen die op het Binnenhof het terrein van Land en Tuinbouw moten overzien. Dat de afd. Landbouw in het toekomen; jaar naar een ander Departement gaat vei huizen is ook wel een belangrijk feit, doch dringt nog weinig tot ons door. Van hen die in de organisaties der land cn tuinbouwers leiding hehben te geven werd veel gevraagd. Nog nimmer is zoov vergaderd, zooveel geadresseerd, zooveel ge protesteerd als dit jaar. Meer dan ooit is de beteekenis van een degelijke organisatie naar voren getreden en het is zeer de vraag nf zij, die in de laatste maanden van dit jaar een organisatie buiten de bestaande or ganisaties willen vormen, den boeren en tuinders wel een dienst bewijzen met dit crisisprodukt, dat alleen schijnt te bedoelen een naar voren brengen van enkele personen en niet van heel den boerenstand. Het jaar 1931 is in de geschiedenis vau Land- en Tuinbouw een donker jaar. Wij hebben ons niet gewaagd een op somming te geven van d© belangrijke ge beurtenissen. De gebeurtenissen zijn alle even belangrijk, met dien verstande, dat de belangrijkheid meestal negatief is. Als in ren kaleidoscoop zien we de verschillende dingen en ook verschillend belicht, in tel kens weer andere groepeering. Maisprijzen die stijgen kalmpjes aan, zoo kalmpjes, dat we zeggen durfden, dat zal voor de granen ook goed worden, en daarna een terughollen tot de laagte van voor een paar maanden. Kunstmeststoffen, zooals Zwavelzure Am moniak. die daalden, almaar daalden tot onzinnig lage prijzen en dat terwijl er vraag was. En toen de vraag ophield, stegen dr prijzen. Aardappelprijzen, die laag waren en de minder kapitaalkrachtigen ze deed verkoo- pen voor een gulden, vijfentwintig stuivei en thans prijzen van drie gulden d drie en een kwart. Reeds eerder deed ons dit vragen of we in een economisch gekkenhuis leefden, 't Lijkt er veel op. Maar bij al het dwaze dat de tegenwoor dige tijd ons te zien geeft in een verdwaas de wereld, door de schuld van ons verdwaas de menschen, (laat ieder onzer zich daar zelf ook maar onder rekenen), mogen wij als Christenen ons toch verlaten op Hem, die in de donkerste tijden der wereld Zijn Zoon naar die wereld zond, die in de don kerste uren van ons leven troost wil zenden op vaak ongedachte wijze, die wel een kruis zendt, doch nooit zóó zwaar, dat het niet te dragen is en die met al het leed, dat thans over de wereld uitgegoten wordt ook weer Zijn bedoeling heeft In den galm der kerkklokken, die straks :e lijkzang van het oude jaar zullen zingen, j "duisteren wij het: God gaf, God nam, Zijn aam blijft steeds geprezen. J^en belangrijke promotie opheffing van beschermende rechten (e.d.) eischU Daardoor worden slachtoffers gemaakt Van dit standpunt bezien hebben bescher mende rechten, behalve het nadeel, dat daar door uit anderen hoofde wordt gesticht, geen andere beteekenis, dan de moeilijkheden te verplaatsen, waardoor andere personen in het gedrang komen dan zij, die in de eerste nstantie werden getroffen. Het verzamelen van statistische gegevens zonder diepgaande keunis van het bedrijl, waarop die gegevens betrekking hebben, le vert het groote gevaar op voor onjuiste ge- olgtrekkingen. Daarom is het verkeerd bij het beoordee- len van de vraag, waar statistische gegevens verzameld moeien worden, de voordeel en concentratie der administratieve werk zaamheden te zeer op den voorgrond te schuiven. Het verzamelen, verwerken en beoordee- n van de bijzondere gegevens omtrent be paalde bedrijfsgroepen, behoort niet gecen traliseerd te worden, maar een onderdeel te blijven uitmaken van de verschillende tak ken van dienst, waar men zich ook uit an deren hoofde met de ontwikkeling der betref lende bedrijven bezig houdt Van een samenvoeging van de economi sche voorlichtingsdiensten voor industrie, landbouw en handel zullen de nadéelen grootier zijn dan de voordeclen. Het regelmatig instellen van onderzoekin gen omtrent de melk- en boteropbrengsten bij het melkvee en het rekening houden met de uitkomsten dier onderzoekingen bij de lokkerij leidt nog niet tot het verkrijgen van een veestapel met een zoo ihoog mogelijk rendement (netto). Daartoe is o.a. ook noodig, dat rekening wordt gehouden met het voedsel verbruik per eenheid voortgebrachte melk en zuivel producten, op de wijze, zooals dat al gerui- men tijd geschiedt in Denemarken, Duitsch- land en elders. Plaatselijke onderlinge verzekeringen heb ben het groote voordeel, dat zij vooral ook rekening kunnen houden met de moraliteit van de deelnemers, en zoodoende in staat zijn een schadeoorzaak uit te schakelen, die niet inherent is aan het risico, waartegen en verzekert. Op den langen duur kunnen derge lijke plaatselijke verzekeringsondernemingen slechts een gunstig resultaat afwerpen, wanneer zij zich op de eene of andere wijz© vereenigen (herverzekeren) met zooveel mo gelijk overeenkomstige verzekeringsinstel lingen. Het ongevallengevaar van het land- tuinbouwbedrijf ligt, ondanks het toene mend gebruik van werktuigen en machines, nog steeds niet in de voornaamste plaats bij het gebruik daarvan. Ir. V. R. Y. Cnoesen promoveert tot Doctor in de Landboutvkun de. De vorige week is aan de Landbouw-1 hoogeschool te Wageningen gepromoveerd tot doctor in de Landbouwkunde de bekende Ir. V. R. Y. Croesen, oud-voorzititer van het Kon. Ned. Landbouwcomité. De promotie geschiedde op stellingen en een proefschrift, getiteld: „De geschiedenis van de ontwikkeling van de Nederlandsche Zuivelbereiding in het laatst van de negen tiende en het begin van de twintigste eeuw". De stellingen luiden als volgt: In het belang van den afzet van volvette Goudsche boerenkaas en daarmede teven* in het belang van den producent van dit artikel, dient er meer uniformiteit te komen in de grootte dezer kaassoort. Het recht op het gebruik van het rijks- merk voor volvette kaas dient op den duur aan zoodanige regels gebonden te worden, dat het merk voortaan tevens het karakter krijgt van een kwaliteitsmerk. De georganiseerde landbouw in Nederland houdt ziöh te weinig op de hoogte van de veranderingen, welke er in de maatschap pelijke verhoudingen in het algemeen op treden. De crisis in het land- en tuinbouwbedrijf, welke sedert enkele jaren heerschende is, is van fundamenteele beteekenis voor de geheele samenleving. Van de zijde van de land- en tuinbouwers wordt evenwel vaak uit het oog verloren, dat die land- en tuinbouwcrisis niet de ©enige moeilijkheid is, waarmede men in de hedendaagsche staathuishouding heeft te kampen en dat er vooral bij de huidige ontwikkeling van de maatschappij vraag stukken aan de orde komen van ten minste even verre, zoo niet verdere strekking voor de geheele samenleving. Het is noodzakelijk, dat bij ons landbouw onderwijs, in al zijn geledingen, de beteeke nis van de coöperatie in verschillende vor men, de voor- en nadeolen daarvan en eene goede uitwerking behandeld worden. Het is begrijpelijk, dat verschillende per sonen en groepen van personen, wier belan gen door de huidige crisis in het gedrang komen, bescherming gaan vragen op de eene of anderij wijze tegen de concurrentie van het buitenland. Uit het aldus aan groeien van het aantal voorstanders van protectie mag evenwel niet afgeleid worden, dat het beginsel van algeheelen vrijen ruil van goederen, uit algemeen economisch oog punt bezien, verwerpelijk is. Door beschermende rechten (en daarmede op één lijn te stellen maatregelen) worden industrieën en cultures kunstmatig in het lo ven geroepen of gehouden dó&r waar zij van nature niet tot ontwikkeling zouden komen of zouden kunnen blijven bestaan. Zoodoende worden individuën aan een be staan geholpen, welk bestaan evenwel weer verdwijnen zal als het meerderheidsbelang Het bedrijfslaboratorium van grondonderzoek NIEUWE REGELINGEN De Directeur van het „Bedrijfslaborato rium voor grondonderzoek" deelt mede: De op 11 December 1.1. te Arnhem gehou den Algemeen© Vergadering van de Veree- niging tot Exploitatie van het Bedrijfslabo ratorium voor Grondonderzoek te Gronin gen hechtte haar goedkeuring aan de mede deelingen van het Bestuur omtrent het met de RegeerLng gesloten contract en de dere in samenwerking met Regeerin_ Rijkelandibouwproefstation getroffen rege lingen. Als voornaamste daarvan kan gel den dat thans alle grondmonsters (dius ook die van de klei- en zavelgronden) ad ministratief bij het Bedrijfslaboratorinum ondergebracht zijn. De methoden van onder zoek blijven vooralsnog ongewijzigd totdat beter of eenvoudiger methoden kunnen wor sen ingevoerd; reeds werd op enkele min der belangrijke punten tot aanvulling of verbetering overgegaan. Men adreeseere dus voortaan da monsters van klei- on zavelgronden niet meer aan de le Af dueling van het Rij kslandibouwp roef station maar, evenals dio van de zand- en veengronden, aan het Bedrijfelaboratoriniim voor Grondonderzoek, Prof. v. Hallstraat 3, Groningen. Het wetenschappelijk person-eel van het Rijkslandbouwproefetation blijft, voor zoo ver noodiig, zijn kennis en ervaring besohflk baar stellen om het door het Bedrijfslabora- Enkliuizer Zaadwinkel (Filiaal der N.V. Zaadteel! en ZaadhanJel v./h. Fa. A. ZWAAN Eokhnirea) Onze nieuwe prijscourant van TUIN-, BLOEM- en LANDBOUWZADEN is wederom verschenen en aan de ons bekende adressen verzonden. Voor liefhebbers is onze prijscourant gratis verkrijgbaar aan ons adres NOORDPLEIN 35, R'dam of wordt op aanvrage gratis en franco toegezonden. TUINIERS, vraagt onze prijscourant No 2. torioim uitgevoerde grondondrezoek en de aan de hand daarvan te geven wenken en adviezen zoo nuttig mogelijk te maken. Bij de proefvelden zal het R ij kslan-dbou wp roef- station in verhoogde mate medewerken: krachtens de ni-eruvve regeling zullen, bij goed opgezette proefvelden, die van alge meen belang geacht worden en waarvan de gegevens bij het Rijkslandbouwproef6tation bekend zijn om voor samenvattingen en overzichten te dienen, de gron-Jimonsteis voor Rijksconsulenten, Proefboerdierljen, enz., tegen gereduceerd tarief worden onder zoaht. Voor Consulenten van Landbouw er *anieati«6, leden van het Bedrijfslabora torium, werd een overeenkomstige regeling ingevoerd. Voor alöe grondmonsters kan thans vragenlijst worden opgesteld. Bij de inzen ding va.n grondmonsters gelieve men zich dit nieuwe model vragenlijst te bedie nen; degenen die nog oud model vragen lijsten iitfi un bezit hebben, kunnen deze gratis tegen exemplaren van het nieuwe model inrudien. In de tarieven voor het grondonderao»k kon, in verband met den moeilijken tijd di" het Bedrijfslaboratorium met de malaise doormaakt, geen verandering worden bracht Echter werd thans opgeheven de faciliteit, die vroeger verleend was om een groot aantail praktijk monsters van zand en veengronden op fosforzuungetal onder zocht te krijgen. Daarbij was de prijs voor een fosforzuurbepaling op f 0.75 gesteld, waarin dus geen evenredig aandeel van de algemeen© kosten was verwerkt Over het lgemeen moet aangeraden worden wegen zijn vele streken van waterlast be vrijd en aan de verkeerswegen aangesloten. Er moet echter een reeks van jaren verloo- pen, alvorens de gronden tot volledige pro ductiviteit komen. Het is ons nu gebleken, dat in vele water schappen de lasten zoo hoog zijn, dat er voor de eigenaren weinig of niets overblijft De hooge waterschapslasten worden ver oorzaakt door de voor de uitvoering van de werken aangegane leeningen.waarvoor thans rente moet worden betaald, en welke leeningen moeten worden afgelost. De toestand is thans zoo in deze provincie, dat de eigenaars niet meer de hooge water schapslasten kunnen betalen, en van som migen is het land dan ook waardeloos. De Bond verzoekt daarom den minister dringend ter voorkoming van geheele ver arming deze waterschappen te helpen. Dit schijnt hem mogelijk door die waterschap pen geld te leenen tegen een zeer lage rente en voor een lang tijdsverloop. Deze beleg ging van rijksgelden zou z.i. de meest solide zijn en gelet op hetgeen voor de steden ten opzichte van woningbouw enz. is gedaan, is deze hulp z.i. niet minder dan een goed recht van het platteland. Het in deze niet om het aangaan van nieuwe schuld, doch het is de bedoeling, met dit rijksgeld bestaande schulden af te lossen en het betreft dus in eerste instantie rentebesparing, waardoor een vrij belangrij ke verlichting van lasten verkregen zal worden. Uit zijn onderzoek is gebleken, dat maxi maal 15 millioen gulden benoodigd zal zijn. p-ond met op foslorzmingeUl alleen tela-1 en dc verklaart zich gaarne bereid, bij ïï£5!?tïn dv|r£ire daarvan ziiD b6midde,in* te laten doen, daar deze voor de beoordee- lin.gr ven het fosforzuungetal van veel be lang zijn. Voor een onderzoek alleen op fos- forzuurgetal wanneer men dat toch wenscht fb.v. als men den kalktoestand aJ kent) be draagt de prijs voortaan f 1.50 per monster. De prijzen werden door de vergadering dus als volgt vastgesteld respectievelijk ge handhaafd: Voor zand- en veengronden: Kalktoestand mcL humus f 2.50; Fosforzuungetal f 1.50; KaiigetaJ inoL humus (voorloopig, als proef onderzoek) f 3; Kalktoestand en fosforzuur- gete.1 f 3; Kalktoestand, fosforzuungetal en ftclail J O rvtll KlUreUt II tl, <taligetal (als boven) f fl Voor kled- en zavelgronden: Gewoon on derzoek (zand en klei, humus, kalktoestand enz., zoo noodig zandfracties) f 2.50. N.B. Voor klei- en zavelgronden is nog geen be paling van gehalte aan fosforzuur of kald ingevoerd. F.en ondergrondmoneter, bèhoorende bij een ingezonden bovengrondmonster en noo dig bij de beoordeeling, kan gratis onder zocht worden. Bij inzending binnen het verslagjaar van 100 monsters of meer door één Vereniging of monsternemer wordt 1095 reductie ver leend, bij 250 of meer 15%. Uulp voor de Friesche waterschappen Er is 15 millioen gulden noodig. Het Bestuur van de Friesche Waterschap» bond heeft de Minister van Blnn. Zaken o.m. het volgende medegedeeld: Om de productiviteit van den grond te verhoogen is deze in onze provincie in de laatste 20 Jaren In waterschapsvcrband ge bracht. Door betere bemaling en door aanleg van WEET GE dat de R ij k s tuinbouwwiwterschool te Nij megen aan het einde van het seizoen, d-ua April a.s-, zal omgezet worden in een Roomse h-K atholieke tuinbouw- winterschool; dat hierbij noch het advies van de gemeen te Nijmegen noch van de Commissie van Toezicht, noch van den Rijkstuinbouw- consulent, noch van de afd. van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde is gevraagd; dat volgens de Veldbode In een prijscou rant van een zaadhandel aangeboden wtorden 21 soorten snijboonen, 47 soorten slaboonen, 34 soorten bloemkool, 31 soorten witte kool, 27 soorten kropsla, 25 soorten spinazie en zelfs 96 soorten erwten; dat onder deze „soorten" dus wel eens een flinke razzia mag gehouden worden. Wat de praktijk zeer ten goede zou komen. dat het indexcijfer voor de landbouvvproduk- ten gelijk bleef en dat van de voedermid delen iets steeg, en de prijs der eieren en melkprodukten niet onbelangrijk daalde; dat volgens verklaring van den Amerikaan- scben minister van landbouw de opbrengst van den Amerikaanschen landbouw in het jaar 1931 op ongeveer 30 milliard dollar wordt geschat, 't welk 40pcL minder is dan in 1918; dat reeds twaalf landen, waaronder ook Nederland een conventie voor het merken van eieren hebben geteekend, waardoor een regeling wordt getroffen van den In- en uitvoer van eieren. WAT IK HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT. OP REIS EN THUIS "k Ben vanavond eens kort van stof. 4 Jan. is ook maar kort meer en daarom zal ik ook maar eens kort van stof zijn. 'k Heb al zooveel afgebabbeld dit jaar, dat ge me een avond toch ook wel eens toestaat om wat eerder te eindigen. F-n zoo'n laatste avond, dat je je stemban den gebruikt mag je wel wat op adem ko men voor het komende jaar dat nog wel een schrikkeljaar is. Ter zake dus. 'k Begin al dadelijk met een verheugende Hiededeeling, n.l. dat de proefnemingen in gaf. Ik zal daarvan in een volgend nummer van ons blad wel meer vertellen, of ja, ver tellen niet, dochofficieele mededeelingen plaatsen, nu zeg ik al vast in het kort wat Ik er van las. De grond is van uitnemende kwaliteit, de structuur is prachtig. Dat had men vroeger ook niet vermoed. Alle gewas sen kunnen met succes verbouwd worden, wat de oogst aangaat kan gezegd worden, dat die steeds van goede kwaliteit was, uit gezonderd dan de erwten. Neem b.v. de suikerbieten, die hadden een suikergehalte van 189 lot 21.5 pet. en een droge stofgehalto van 25.3 en 27.6 pet. Is dat even watl Opvallend is verder dat salpetermeststoffen meer gaven dan zwavelzure ammoniak. Ook opmerkc'ijk is dat het aantal soorten on-, kruid nog zeer gering is. Alleen kniiskruid en melkdistel komen in vrij hevige mate voor en eischen een krachtige bestrijding. Zoo mogen de onkruiden uit de veegenees- kunde ook wel eens krachtig bestreden wor den. 'k Hoor weer van het werken met aller lei 'k Bedoel daar niet mee alles wat niet door een veearts is voorgeschreven. Ik haal voor mijzelf ook niet alles via de dokter uit de apotheek doch als het niet te ernstig is en gewone kwaaltjes betreft haal ik wat bij de drogist of neem iets anders. Zoo is er met het vee ook wel te handelen. Misschien nog meer als met de menschen. Maar ik bedoel hier van die zoogenaamde goheimmiddelon, waarmede soms reizigers de boer op gaan. Middelen, die heeten overal voor te kunnen dienen; die alleen maar die nen om den verkooper een reuzenwinst te J geven en den boer een ervaring rijker te maken. Alsof hij die al niet genoeg heeft. Laat je dus niet bedotten door lui die met 1 doosjes met wat krijtwit of wat dan ook en een reuzenbespraaktheid op je los komen, 't Resultaat van turn bespraaktheid is vele malen grooter dan dat van het aangeprezen middel. Van resultaat gesproken, dat heeft de wel gehad, 'k Las daarvan In het „Geldersch Vereonigingsnieuws": Wat de boomgaarden en de fruitteelt aan- lat, was 1931 een merkwaardig èn leer- lam Jaar. De Betuwe is, misschien ook door de lig ging, steeds wat achteraan gekomen, doch wat de verpleging der boomgaarden aangaat is men er in 1931 in eens geweldig vooruit gegaan. Den geheelen winter en in 't voorjaar kon men bijna overal 't geronk der motor-sproei- mochines hooren, de boomgaard-bezitters hadden een te gevoelige les gehad en onder vonden, dat zonder sproeien geen gaaf fruit te produceeren was. 't Resultaat is dan ook niet uitgebleven, zoodat zij. die moeiten en kosten besteedden, goed fruit en goede prijzen hadden, terwijl vooral dit jaar met de geweldige luizenplaag 't minderwaardige en gevlekte fruit onver koopbaar bleef, tenzij voor kroetprijs. Daar hebt ge het al: de aanhouder wint. Hoevele malen is den fruittelers daar al niet voorgehouden, dat ze goed voor hun boomen moeten zorgen. De aanhouder wint, dat zal de drankbe strijder ook zeggen, die hoort, dat ergens In Mecklenburg heeft zich een kolonie vestigd van Duitsch-Russische boeren huis gezinnen. De kolonisten hebben den wensch te ken nen gegeven, dat er in do kolonie absoluut geen alcoholhoudende dronken verkocht, of ingevoerd mogen worden Zij hebben de verplichting op zich geno men, nm peen herberg te houden cn ook de directie der maatschappij, die de kolonie ploiteert, mag geen dergelijke inrichting openen zonder de algemeeno toestemming der leden. De bepalingen zijn dienovereenkomstig ill het huurcontract opgenomen. Misschien is het ook wel goed ONZE NIEUWE ZIJN VERSCHENEN Indien U belang stelt In een exemplaar, gelieve U dat aan te vragen met vermelding: „voor groentekweekers" of: „voor particulier gebruik". Aanbevelend, N.V. GEBRs. VAN NAMEN Dordrecht - Achterhakkers 13-16 IN HET HUURCONTRACT OP TE NEMEN HOEVEEL MEST GE BRUIKT MOET WORDEN. O, ja zeker, gij die daar interrumpeert, 'k weet heel goed, dat er heel wat huurcontrac ten zijn waar het in opgenomen is. Er zijn er ook nog andere. En wat ik las in het Jaarverslag van een coöperatieve landbouw- verecniging doet mij zeggen, wat ik zei. 'k Las daar: In granen hadden wij een toeneming van: mais met pl.m. 8 wagons, gerst met pl.m. 70 wagons, rogge met pl.m. 10 wagons, tarwe met pl.m. 1 wagon, terwijl haver die meestal met de noteeringen boven andere granen was met pl.m. 13 wagons verminderde. In melkstoffen een vermindering van: Slakkenmeel met pl.m. 14 wagons, kalizout 20 pet. met pl.m. 9 wagons, kallznut 40 pet. met pl.m. 7 wagons, kainiet met pl.m. 6 wa gons. Chili met pl.m. lVs wagon, kalksalp© ter niet pl m. 4 wagons, kalkmergel met pl.m 7 wagons, terwijl in brandstoffen een toe name te bespeuren valt van pl.m. 22 wagons. Deze cijfers geven natuurlijk niet geheel Juist aan de verhouding waarin het verbruik is toe- en afgenomen, omdat ook altijd nog een zeker percentage hij den vrijen handel wordt gekocht Doch ook al zou dit hier ver rekend kunnen worden, ook dan zou waar schijnlijk nog blijkei? dat HET VEEVOEDERVERBRUIK IS TOEGENOMEN EN HET KUNST MESTGEBRUIK AFGENOMEN. Al zijn de voederprijzen In verhouding meer gedaald dan de meststoffen, toch is dit een gevaarlijk verschijnsel. In een tijd als deze is het gewenscht zoo veel het eenigszins mogelijk is zelf het vee voeder te verbouwen, en weinig te koopen. Het land voert men maar eenmaal per Jaar; het vee eiken dagl Met die laatste opmerkingen van den heer O. ben ik hert roerend eens. Het is een gevaarlijk verschijnsel, als de boer niet meer zelf voor zijn veevoeder zorgt, doch het aankoopt Dat is onvoordeelig. Maar er zijn er gelukkig ook genoeg, die hun voordeel zoeken. Moet ge het Markt overzicht maar eens lezen onder het hoofdje: superfosfaat Daar staat: Er is trouwens den laatsten tijd EEN VRIJ GROOTE TREK NAAR THOMASMKEL, Juict vanuit die gebieden, welke vroeger al leen superfosfaat gebruikten. En dat is ook niet te verwonderen als thomnsmeel 8'/o ct boord/sponrvrij fabriek komt en superfosfaat nog steeds pl.m. IVA ct Aangezien wij de superfosfaat nf fabriek niet lager kunnen koopen dan f 1.65, geven wij thans nog deze volle noteeringen. Wij hopen echter spoedig in staat te zijn mot andera prijzen te komen. Och, laten ze maar met andere prijzen voor super komen. Er Is geen weldenkende hoer die, of het moet al dubbel en dwars ge motiveerd zijn, die dan nog super zal koo pen. Met thomasslakkenmeel heeft men een zéér goedkoope en prachtig werkende kunst» meststof, die ook nog' kalk geeft inplaats van onze toch al kalklooze gronden kalk ta onttrekken zooals super doet Alleen voor je eigen bestwil gaan we steeds door met op de goedkoopte en de voordeelen van slakkenmeel te wijzen. Zooals we ook nog eens willen wijzen op do noodzakelijkheid om JE PLANTEN UIT DE TOCHT TE HOUDEN. 'k Geloof dat ik het al eens eerder heb ge zegd, tegen tocht kunnen de kamerplanten al heel slecht, Fn vlak bij de ramen kan het soms geweldig tochten. Houd je hand daar maar eens. En dan nog lets over onze planten: Er is tegenwoordig vaak een veel te droge tempe ratuur in de kamer. Dat is slecht voor de planten. Plaats dus enkele schaaltjes mot water bij de kachel, bij de radiatoren, als ge centrale verwarming hebt. En hebt ge gns in uw kamer, houdt dan nianr geen bloe men. dat loopt veelal op mislukking uit Maar mijn tijd is om. 't Is toch al lang ge- worden. Voor ik heenga nog even dit: Laat 1932 u allen veel heil en zegen doen genieten. Do donkere t ij don mogen opkla ren, al zien wij het nog niet. God Is machtig het ook te doen zonder dat wij het voor» uitzien, 'k Hoop dat ik het volgend Jaar veel stof niag hebben om echte opgewekte praat met jullie te praten. Tot hot volgend jaar. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 15