HET PARLEMENT IN 1931 DE EFFECTEN MARKT IN 1931 DE PRODUCTEN-MARKTEN IN 1931 WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 VIERDE BLAD PAG. 14 Hot land in crisisnood. Hot extra-parlementaire rechts-geox-iëuteea- do Kabinet-Kuys is in den loop van het jaar 1031 geworden tot crisiskabiiiet. Meer offi cieel is dit het geval sinds den aanvang vun het parlementaire jaar, dat op den derden Dinsdag van September jl. intrad, maar feitelijk vertoonde het kabinet reeds eerder do teekenen van een crisis-bewind, Luchtharligen,om niet te zeggen licht-1 zinnigen, in net wereldje der Neuextandsche parlementariërs knepen in het begin dis jaars nog wel eens de oogen dicht Ze wil den blijkbaar niet zien, wat anderen reeds lang opgemerkt hadden. In lnuië vlogen 's lands inkomsten ach teruit eri ook ten onzent waien ze op den terugmarsch- Maar de soc.-dem. wilden voor lndië het geld maar met vele tientallen millioenen blijven uitgeven; een „vlotte lee- ningspolitiek zou er ons verder wel door helpen". Onnoodig te zeggen, dat een land met zulk slag regeerders in minder dan geen tijd aan den rand van den fins elen afgrond zou staan. Gelijk ook Ausu. :te, waar men ook zoo'n vlotte leeningspolitiek in toepassing hoeft gebracht, ten duidelijkste heeft be wezen. Ook voor het binnenland ging de finan cieel© wijsheid der soc.-dem. niet veel ver der. Als we ons maar weerloos maken en dun de belastingen der z.g. kapitalisten flink verhoogen, welnu dan zijn we uit de misère. Zoo ongeveer is veler gedachtengang Gelukkig is er een kabinet en een parle mentaire meerderheid, die den moed hebben te doen wat noodig is om cms volk door den gixioten nood der tijden heen te helpen. Beiden durven offers van ons volk vragen, al schromen ze ook niet te steunen met vele millioenen daar, waar het behoud der volks kracht zulks eiscbk Zoo moet hek Zoo eischt het de volks- eodictariteit. Het verrichte werk. We zeiden het reeds: eerst sinds Sep tember is het crisis-karakter van het kabi net in het bijzonder op den voorgrond ge komen. De aard van het verrichte parle mentaire werk draagt er sinds dien tijd sterk het stempel van, ook al waren er reeds eerder aanwijzingen, dat we 'n zeer moeilijken tijd tegemoet gingen. We behoeven er slechts aan te herinneren dat nadat de Tweede Kamer in Januari één dag was teruggekomen om z. h. s. de Geneefsche Handelsconventie (de conventle- Colijn) af te doen haar eerste werk in Februari was het toekennen van steun aan den veenkolonialen landbouw, waar voor 4x/2 millioen beschikbaar werd gesteld met. op "twee na algemeene stemmen. On middellijk daarop volgden interpellaties over de werkloosheid, die een week later eindigden met verwerping van niet minder dan vijf ipoties, waarin het beleid der ver- antwooi'delijke Regeerdng werd aangetast. Van 18 Februari tot 10 Maart hield de Kamer zich bezig met de Surinaamsche en Indische begrootingen.Op 10 Maart werd de eerste termijn goedgekeurd voor den derden kruiser voor Lndië, ondanks het heftig ver zet dergenen, die ons koloniale Rijk onbe schermd willen laten midden in een we reld, die vol gevaren is. Een wijziging der Nijverheidsonderwijs- iwet (waarbij o.a. het z.g. stop-artikel werd opgeheven) kwam op 18 Maart z. h. b. tot Stand. Een dag later werd met 57 tegen 17 stemmen besloten tot verhooging der siga retten-belasting Tot, een wijziging der wet op het Notaris ambt (om de belangen van cliënten van notarissen te beschermen) werd op 19 Maart z. h. s. besloten. Ongeveer een week (2027 Maart) weid [besteed aan een omvangrijke wijziging der Woningwet Op 29 April hechtte de Kamer er met 64 tegen 30 stemmen definitief haar goedkeuring aan. Omstreeks dienzelfden tijd (24 Maart) werd besloten tot conversie van 300 millioen aan crisisleeningen in leeningen van lager rente. Op 26 Maart werd de ten behoeve van «den bieten bouw voorgestelde steun (de crisis woelde steeds verwoestender in ons na tionaal bestaan) aanvaard met op 1 na alge meene stemmen. In den aanvang van Mei werd een Indi sche leening van 200 millioen goedgekeurd. Overigens werd deze maand besteed aan het afdoen van het reeds lang aanhangige voor stel tot herziening der Drankwet Het was een moeilijk werk van geven en nemen bij ingewikkelde wetstechniek. Minister Ver schuur, die de „plaatselijke keuze" bij deze gelegenheid de deur wees, kwam er door heen, maar met een wet die naar veler oor- doel allerminst uitmunt door duidelijke re dactie .Op 10 Juni verliet dit product van wetgeving de Tweede Kamer met 58—10 stommen. Vlotter ging het met het imJtiatief-voorsteü |V. d. Bertgh in zake de woekerbestrijding. Met vereende krachten is daarin iets gebo den, dat technisch algemeen weid geroemd. iZ. h. e. aanvaardde de Kamer dit voorstel. Eer het zomerreces begon werd voorts nog afgedaan een wijziging der Stuwadoorswet en de interpellatie van communistische zijde betreffende het verwijderen van het commu nistisch dagblad uit de openbare leeszalen. Om den godslasterlijke^ inhoud ervan acht te de minister den maatregel noodzakelijk. Het nieuwe parlementaire jaar. Het nieuwe parlementaire jaar deed zijn Intrede, nadat de wereldcrisis bijzonder was verscherpt De Regeering zag zich genoopt 'tot sterk-ingrijpende maatregelen, om de Staatsbegroóting voor 1932 zoo ongeveer slui tende te kunnen maken. Voor de soc.-dem. was dat een pracht-gelegenheid voor min of meer roerige agitatie, politiek en econo misch. Hun crisis-interpellatie, welke reeds in de eerste zitting der Kamer werd aangevraagd, kwam allerminst onverwacht. Heimelijk hadden ze gehoopt er waren daartoe aanvankelijk misschien enkele verschijnse len aanwezig om met behulp van een deel der Roomsch-Katholleken het kabinet ten val te brengen. Maar deze hulptroepen Weken ten slotte de verantwoordelijkheid voor een kabinetscrisis niet te duiven aan vaarden en schaarden zich trouw achter de ïegeorirhg. Dat was een misrekening voor de revolutionaire heeren, die echter ook overi gens zeer slecht uit diit debat te voorschijn zijn gekomen. Zij hadden wel gemakkelijke critiek, maar aan opbouwende denkbeelden Woken ze arm. In overgroot© meerderheid plaatste de Kamer zich achter het kabinet en wees de soc.-dem. moties af. Eer op 3 Nov. de Rijksbegroot.Iimg in ba handeling werd genomen, verwierven de goedkeuring der Kamer de re cell ng van de nitkeering aan z,g. Mobilisatie-slachtoffers de reorganisatie van den Economischer Voorlichtingsdienst, het tnactaat van Oslo en de regeling van den rechtstoestand der mili taire ambtenaren. In zeven wéken tijds (van 3 Nov.18 Dec.) is, met groote krachtsinspanning, het be- grootingswei'k afgedaan. Verschillende crisis maatregelen verkregen in die periode parle mentaire sanctie: We noemen: de verlenging van den duur der crisis- uitkeeringen voor de landarbeiders met 6 weken; de korting op de salarissen der rijksamb tenaren (met ingang van 1 Maart 1932); verhooging der bènzinebelasting; verhooging van het tarief van invoerrech ten (gedurende drie jaar); de contingenteeringswet; de voorziening in de kasbehoeften der ge meenten; de regeling van den uitvoer van goederen de verhooging der Indische invoerrechten; het toekennen van steun aam de vLasin- dustrie (f 960.000); idem voor den tuinbouw in de Streek (f 700.000, terwijl de gemeenten 3 ton moeten geven) en vermindering van de stortingen in het Invaiiditeitsfonds met 6^ millioen. Voorts werd nog een geldleening goedge keurd groot 300 rnilliooen en een Indische leening van 150 millioen. Op 27 Nov. boekte minister Verschuur een echecje, toen de Kamer weigerde hem te voi- in zake kasvoorschotten aan den Kon. Hall. Lloyd. soc.-dem. zorgden voor een eenigszins grotesk besluit van het jaar 1931: ze dienden niet minder in dan een voorstel tot wijziging van een artikel der Grondwet- De bedoeling de Staten-Generaal te betrekken in het eventueel gelasten van mobilisatie. Met hun vastgeloopen ontwapenmgspropa- mda onze soc.-dem. nemen daarmee in hun eigen internationale beweging een uit zonderlijke positie in zijn zij dus opnieuw beland hij een station, waarvan ze zeer goed weten, dat het, niet naar het beoogde doel voert. Mutaties. Aan de Tweede Kaïher ontviel op 27 Aug. door den dood de algemeen geëerde en in vloedrijke staatsman Dr. W. H. Nolens, lei der der R.K. Kamerfractie. Zijn verscheiden is voor het parlement een waarlijk groot verlies. Om andere oorzaken verdwenen voorts uit haar midden de soc.-dem. A. B. Kleerekoo- per, J Brautigam en A. H. Gerhard, de anti- rev. Dr. J. Severijn en de liberaal C. J. v. Kempen. Als opvolgers deden hun intrede de hee ren J. H. Maenen, Ds. J. L. Fa her, J. ter Laan, mej. A. de Jong, H. Amelink en Prof. Dr. B. D. Eerdmans. EERSTE KAMER De Eerste Kamer gaat er in kortheid van vergaderen niet op vooruit. Haar arbeid maakt soms den indruk niet van contróle, maar van overdoen van hetgeen aan de over zijde van het Binnenhof werd verricht In haar eerste zitting, op 27 Januari, had i Kamer haar oud-voorzitter J. J. G. Baron in Voorst tot Voorst, te herdenken, die 10 dagen te voren haar door den dood was ont vallen. Van 19141929 heeft de heer van Voorst tot Voorst ons Hoogerhuis gepresi deerd. Een van de eerste daden van den Senaat in 1931 is geweest het verhoogen van den gedistilleerd accijns van 180 tot 200 opcenten Voorts werden in de Januarimaand goed gekeurd de wijziging der Gemeentewet 25 11 stemmen) en de saneering der spoorweg pensioenfondsen (1511 stemmen). De Geneéfsche handelsconventie ontmoette in Februari niet het minste bezwaar. Moei lijker ging het op 19. Februari met de Tarwe- wet. Deze bereikte slechts met 2320 stem men de eindstreep, nadat met 2419 stem men een motie-Wibaait was verworpen om tot invoering van een teeltpiemie over te gaan. De behandeling der Rijksbegrooting, die op 4 Maart aanving, leverde niets bijzonders op. Z. h. s. ging op 10 Maart de steun voor de aaixiappeimeelindustrie er door, evenals op 25 Maart de wijziging der Indische Ta- riefwet, het crediet voor den bouw van een brug over de Waal bij Nijmegen en de wijzi ging der Zuiderzeesteumvet en op 26 Maart de aanleg van het Amsterdam.Rijnkanaal. In Mei viel de behandeling der Indische begrooting, waarbij een niet zeer gelukkig debat plaats had over het niet-benoenien van Dr. Colijn tot gouverneur-generaal van lndië. In diezelfde maand vielen de verhooging der sigaxettenbeiasting en het steun wetje voor de suikerbietenteelt; in Juli werd de wijziging van de Woningwet afgedaan. Na de zomervaeantie bracht op 14 Oct. een interpellatie-Lobman ineens midden in de Belgische kwestie. Een bepaald gunstige pers- had de interpellatie niet, al verheelde men zich hier en daar niet zonder zekere ongerustheid, dat er iets aan het veranderen was in de oplossing der kanaal-kwestie in een niet onduidelijk door den minister van Buitenlondscihe Zaken aangegeven richting. Z. h. s. gang op 15 October ook in de Eer ste Kamer de Geldschieterswet (wet-v. d, Bcrgher door, op 25 Nov. de Drankwet- hei-ziening, op 2 Dec. de steunregeling vooi de zg. Mobildsatieslachtoffers, op 16 Dcc. het Oslo-tra ctaat, de Economische Voorlichting» dienst, de leeningsontwerpen en op 17 Dec. de verhooging der benzinebelasting. Op dien zelfden dag werd voorts de verhooging dai invoerrechten goedgekeurd met 2413 stem men, terwijl ten slotte op den voorlaatsten dag des jaars nog werden afgedaan de steun voorstellen voor den landbouw (vlas en tuinbouw), de verminderde storting in het Invaiiditeitsfonds, de tijdelijke heffing van opcenten op de Indische invoerrechten en een Indische geldleening. Tot de onafgedane wetsontwei*pen behoort o.a. de Pachtwet. Daarover moet de Kamer nog ernstig studeeren. naar de vooi"zitter op 2 Dec. deed weten in een zeer opvallende- redevoering, waarin hij er op wees dat de betrokken minister ongeveer zeven maanden noodig had gehad om het Verslag der Ka mer te beantwoorden. Aan de Kamer ontvielen door den dood de leden v. Voorst, tot Voorst en J. N. Hen- drix. Hun opvolgers waren de Rotterdam- sche wethouder Nivard en de Friesche vak- vereenigingsman Visser. Ten slotte zij nog vermeld, dat op 17 Mea het overleden oud-lid der Kamer, de oud minister J. H. de Waal Malefijt werd her dacht Slotwoord. Het vorenstaande zal volloende zijn om te overtuigen, dat ons Parlement in 1931 niet heeft stilgezeten. Over de parlementaire werkwijze spreken we ditmaal maar niet. Als we zwijgen over veelpraterij en nacht- vergaderingen of over overbodige avondver gaderingen, leide echter niemand daaruit af, dat daarover niets te zeggen zou zijn. We wenschen 1931 te sluiten in de meest vredelievende stemming en met waardee ring voor het vele goede, dat in het belang Van land' en -volk werd verricht, NOG EEN DAG FIN A NCIEEL-ECONOMISCH JAAROVERZICHT SUIKER. RUBBER EN THEE IN DEN NEVEL Vooruitzichten voor 1932 De suiker werd in het afgeloopen jaar be roerd door Chadbourne; men weet nog niet zeker of deze Amerikaansche advocaat, die vroeger van suiker geen ander verstand had dan de normale intellectueel, ten opzichte van de algemeene suiker-situatie zuivere bedoelingen had of dat hij aan het voetlicht trad om de Amerikaansche hank-belangen te dienen, die zwaar bij Cuba geïnteresseerd waren. Van velschillende zijden, die men niet voor bevooroordeeld kan beschuldigen, werd' met waardeerbare eerlijkheid de na- deelen van een suikerrestrictie, op die wijze ge-ensceneerd, in het licht gesteld. Het heeft niet mogen baten, de suikerlords gaven er hun sanctie aan, terwijl ook de Indische re geering middels een licentie-besluit het hare er toe bijdroeg om de regeling effectief te maken. gesloten overeenkomst óf met het niet be staan eener dergelijke regeling. Chadbourne verdedigde destijds het feit, dat zulke belang rijke regelingen niet op schrift gesteld waren door te wijzen op de anti-trustwetten welke in Amerika streng worden nagekomen en die een dergelijke politiek niet zouden kun nen tolereeren. Trouwens het excedent, dat Cuba naar Amerika mocht spuien is steeds een ondoorzichtige geschiedenis geweest, Tij dens de eerste onderhandelingen met de ver schillende suiker-belanghebbenden, bedroeg deze hoeveelheid 2.800.000 ton, later werd het quantum tot 2.657.235 ton teruggebracht, ter wijl binnenkort nog wel andere cijfers zul len worden gepubliceerd. Hoe meer Cuba uit Amerika wordt teruggedrongen, hoe grooter de hoeveelheid zal zijn, die Cuba op andere markten zal hebben af te zetten, tenzij ver dere restrictie wordt toegepast. Nu zijn de belanghebbenden opnieuw in Parijs bijeen om tot verdere beperking te besluiten, ter wijl naar verluidt getracht zal worden om Java speciaal „te nemen". Cuba heeft al aan den voorzitter der conferentie geseind, dat men er aldaar niet aan dacht om beneden de 3.000.000 ton te gaan, een houding, welke j de aanwezige Cubanen niet kunnen begrij- OM". i cumwc^igo ^uutuien mei Kunnen Degm- Wat het Chadbourne-plan beoogde werd pen, omdat zij volmachten hebben om voor tot op heden niet bereikt; de restrictie was niet voldoende om de gedaalde con sumptie te nivelleeren, teiavijl de geschiede nis eerst zal kunnen uitmaken, In hoeverre Rusland, dat geen betrouwbare statistieken publiceert, een roet in het eten gooier is ge weest. Hoe het ook ziJt er zijn vele duistere punten in de Chadbourne-regeling, speciaal de kwestie van de befaamde Amerikaansche gentleman 's agreement, die volgens ver bolgen Cuba-planters niet bestaat en ook nimmer bestaan heeft Immers Chadbourne trachtte destijds de Amerikanen voor zijn restrictie-plan te winnen; er is een groote strijd in Amerika tusschen do inheemsche planters van suiker-bleten en suikerriet, die de Amerikaansche koopkracht voor henzel- ven opeisc-hen en die de import uit niet- Amerikaansche landen door stijgende tarie ven willen beperken. Nu behoort Cuba tot de landen waarmede Amerika een preferente overeenkomst heeft gesloten, zoodat het 20 pCt reductie geniet op alle douane-rechten De Amerikaansche buitenposten als de Phi- lippijnen, Hawai, Porto-Rico, St, Crolx zijn van invoerrechten vrijgesteld; het resultaat van een en ander is, dat Amerika zelf zijn suikerproductie opvoert, daarna komen de gebieden, welke vrij mogen invoeren en die hun suiker-productie niet onbeduidend' heb ben vergroot, terwijl het excedent door Cuba wordt geleverd, aangezien de landen, welke de volle rechten hebben te betalen, natuur lijk hoe langer hoe meer worden buitenge sloten. De gentleman's agreement ten opzichte van Cuba behelsde natuurlijk, dat dit eiland niiet verder zou worden terug gedrongen en dat de Amerikanen zelf ook hun productie zouden stabiliseeren. De prac- tijk heeft echter uitgewezen, dat Cuba meer en meer werd teruggesteld, zoodat men óf te maken heeft mot een niet nakomen van eon Cuba op te treden De houding van Java Opnieuw een mystificatie en Java zal nu wel zoo verstandig zijn om niet een tweede maal In de fuik te loopen. Ontleenen de Cu- baansche vertegenwoordigers hun mandaat aan president Machado, die steeds meer vij anden schijnt te verkrijgen en waartegen her haaldelijk. tenminste volgens de berichten, wordt geconspireerd? Staan wij aan het be gin van de opzegging van het Chadbourne- plan of kan er voldoende cement worden bij gebracht om het brooze gebouw op te kale fateren? Vragen, die in 1932 wel zullen wor den beantwoord. In allen gevalle zal Java moeten inkrimpen, gedwongen door finan- cieele redenen, want men kan niet ongelimi- teei'd doorgaan met het opschuren van on verkoopbare voori-aden. Ook de Visp. is be zig haar houding te wijzigen, zoowel ten op zichte van haar algemeene verkoops-politiek als van de wijze, waarop de afnemers worden tegemoet gekomen in hun speciale elschen, een mentaliteits-verandering, welke wij toe juichen. De prijs, waarop momenteel de Ja va-suiker wordt verkocht, wordt geheim gehouden, doch naar men vermoedt wordt niet veel meer gemaakt dan 6 per quintaal Superieure Hoofdsuiker, een prijs welke be droevend laag en verliesgevend moet worden genoemd. De jongste ramingen voor het komende oogstjaar wijzen op een beduidende verbete ring in de statistische positie want de we reld-suikerproductie wordt op" 25.925.219 ton geraamd tegen 28.659.639 ton over het vorige. Het blijft nu de vraag, welke richting de consumptie zal inslaan, welke houding Rusland zal aannemen en hoe de onderhan delingen in Parijs zullen loopen. Er is vol doende aanleiding om nerveuze markten in 1932 te mogen verwachten, al verrueenen wij, Drastische koersdalingen over de geheele linie MILLIARDEN VERLOREN EN DE OUDEJAARSKLOKKEN LUIDEN De slechte gang in het bedrijfsleven, de stagneering in den handel, de talrijke hin derpalen, welke het richtig functionneeren van het economische apparaat hebben tegen gehouden, zijn natuurlijk van invloed ge weest op het koersniveau der waarde papieren. Eei-st hebben de aandeelen' de tol aan de misère moeten betalen en latec ook de vaste-rentegevende papieren, vooral toen de gouden standaard in gevaar gebracht wei'd. De koersdaling in 1929 en 1930 al niet voor de poes. is in 1931 crescendo ge gaan en met eenige galgenhumor zou men kunnen concludeeren. dat 1932 niet zooveel ellende op dit gebied kan bieden, omdat per saldo er weinig meer af kan. Helaas nog genoeg om verdere verliezen te bei-okkenen aan hen, die zelfs nü nog niet de noodige voorzichtigheid betrachten. De koers-afbraak blijkt uit onderstaande beurs-indexcijfers der voornaamste finan- cieele centra: dat er een goede kans besaat, dat 1932 voor suiker niet zooveel onzekerheid1 zal bieden als wij in het afgeloopen jaar hebben moeten ondervinden, De Rubbersituatie Rubber heeft een buitengewoon onfortuin lijk jaar achter den rug en bij deze cultuur kunnen wij echter geen enkel lichtpunt vinden, welke ons zou kunnen nopen, het nieuwe jaar met eenige hoop tegemoet te gaan. De Londensche prijs per lb. was aan het begin van 1931 in de buurt van 8V4 d per lb. en is geleidelijk drastisch gedaald om tegen 3 d het jaar te verlaten, waarbij opge merkt moet worden, dat in het begin vol waardige pence werden genoteerd, terwijl de huidige met circa 25 pCt. zijn gedeprecieerd. Restrictiepogingen zijn het geheele jaar niet van de lucht geweest, doch tastbare resul taten werden niet verkregen tengevolge der groote belangen-tegenstellingen. Wij hebben drie partijen: die dër grootere en kapitaalkrachtige concerns, de kleinere die geleidelijk aan het einde vap hun finan- cieelen adem zijn gekomen en de „natives". De grooteren zien alleen heil in het terug drukken van jiun kostpi"ijs in de buurt van dien der inlanders; bij een dergelijk doel past geen restrictie, integendeel, hoe méér product per eenheid kan worden verkregen, hoe méér hun streven woi'dt benaderd. De productie en dus momenteel de over-prodnxc- tie wordt er door vergroot, de concurrentie mogelijkheid echter ondergaat voor hen even eens een stijging. De kleinere lichamen zul len den strijd om het bestaan moeten opge ven, terwijl de inlanders minder zullen tap pen, doch onmiddellijk weer in de markt te rugkomen, zoodra de prijzen een stijgende richting inslaan. Geleidelijk zullen dus twee partijen overblijven. Wat er daarna zal ge beuren, is natuurlijk niet te voorspellen, het hangt voornamelijk af van de verhoudingen tusschen de twee groote productie-centra en tusschen de groot-ondernemingen en de nati ves. Het zou dus niet tot de onmogelijkheden behooren, dat na het proces van de „survival of the fittest" er toch een overeenkomst tot stand zou komen, die tot eenige restidctie leidt. Immers de productie is in verhouding tot de huidige consumptie té groot om op den duur een loonend prijsniveau te mogen verwachten. De Amerikaansche consumptie over December 1931 wordt niet hooger dan op 19.000 ton geschat, een sinds jaren onge kend laagte-record, terwijl de voorraden bijna een jaar consumptie bedragen. De rubber-cultuur zal dus nog door een zeer moeilijke periode moeten heen manoeuvree ren, terwijl talrijke slacht offers, ook onder de grootere zullen moeten vallen. Zooals ge zegd. heeft het in 1931 niet ontbroken aan saneerings-maatregelen; de Verubo werd op gericht, de vereeniging van rubber-produ centen ter beperking der productie: de Mi nister van Koloniën benoemde een comité, dat het rubber-vraagstuk zou onderzoeken en dat een rapport inund, waaraan de Minis ter weinig houvast heeft, omdat de strijd tusschen de voor» en tegenstanders der re strictie er niet in uitgestreden werd, doordat elk der partijen zijn eigen denkbeelden ont vouwde. Ten slotte deed de depreciatie van het Engelsche pond de deur dicht, terwijl de mogendheden, die in haar eigen koloniën rubber voortbrengen, over invoerrechten pie keren. Thee-situatie minder hoopvol Voor thee is de situatie evenmin hoopvol, alhoewel, de strijd outrance er niet zoo heftig gestreden werd als bij rubber en sui ker het geval geweest is. De thee-restrictie, welke in 1930 bestond, is voor 1931 niet ge continueerd als gevolg van het feit, dat ook hier de nadeelen van restrictie, t.w. het ne men van maatregelen, waarvan ten slotte derden profiteeren, duidelijk naar voren waren gekomen. De inlanders maakten van de betrekkelijk hooge prijzen gebruik om 't kampongblad, dat door de Europeesche fa brieken niet meer in die mate werd gekocht als vroeger, aan de Chineesche incidenteele fabrikanten te slijten met gevolg, dat de Ne- derlandsch-Indische thee-productie in stede van verminderde, toenam. De beide produ centen-groepen. t.w. de Brltsche en de Ned.- Indische hernamen hun vrijheid met het logisch gevolg, dat de prijzen gingen dalen. Daarbij kwam ook hier de daling van het Engelsche betaalmiddelde afname van het verbruikde verplaatsing der consumptie in de richting der goedkoopere soorten, een tendanz, die men jarenlang niet had bespeurd, integendeel, de smaak had zich juist ingesteld op de betere kwaliteiten en de Russische mncurrentie. Rusland legt zich meer en meer op de thee-productie toe en koestert vergaande plannen. Talrijke ge bieden, o.a. in de Kaukasus bleken voor thee ge-eigend te zijn. In dit verband mag niet vergeten worden dat Engeland hoe langer hoe meer afdrijft In de richting van protectie terwijl de leus „Buy British goods" krach tig wordt gepropageerd. Waar Engeland gaarne een economisch verbond met zijn dominions wil sluiten, is het niet uitgesloten dat de rechten, ook op thee weder worden ingevoerd. Dan zouden onze thee-onderne mingen een dubbelen strijd te voeren heb ben, voortvloeiende uit de depreciatie van het Pond en de genoemde douane-tarieven. Andere producten Er is geen product, of wij kunnen een analoge beschrijving over den loop in 1931 geven; koper daalde tot zeer lage prijzen, niettegenstaande het koper-kartel en de voort durende productie-beperking, die werd inge voerd. De tijd begint geleideliik te naderen dat de Rhodesia-velden in exploitatie kun nen worden gebracht en dan verplaatst de hegemonie zich naar Europa. De Rhodesia ertsen zijn groot, terwijl het koper gehalte be Wij leven in een zoo snel overloopenden tijd, dat wellicht bij het afdrukken van deze regelen al nieuwe verwikkelingen zijn ontstaan. Natuurlijk zal op het einde van het jaar. dat ditmaal geen vreugde-zangen zal te hooren geven, het effoctenlijstje aan menig belegger voor den geest komen; hij zal zich afvragen: „hoe komt het, dat de niet-speculatief aangelegde, zulke zware ver liezen moeten ondergaan?" en dan zal hij het antwoord schuldig blijven. Want zelfs de meest serieuze fondsen hebben zich niet aan de daling weten te onttrekkenook de prima obligation zijn in vele gevrjten sterk gedaald. Speciaal memoreeren wij de Ponden-leeningen vooral de Nederlnndsch- Indië, die in vele portefeuilles voorkomen. Hier zijn het factoren, die voor den gewo nen belegger onvoorzien waren, al zullen vele economen, wier taak het was do inter nationale economische verhoudingen te be- studeeren zich verwonderd hebben afge vraagd, waardoor Engeland het nog zoo lang heeft kunnen volhouden. Het blijft een eigenaardige transactie, die tusschen de Nederlandsche Bank en de Indische Regee ring is afgesloten; wij hebben hierover in ander verband reeds het noodige gezegd, zoodat wij er niet op behoeven terug te komen. Londen102.6 Brussel Amsterdam Stockholm Zurich Weenen 156.8 133.8 104.5 109.5 101.0 91.4 109.2 108.3 124.0 137.3 1930 94.8 94.2 115.6 1931 Nov. '31 12 Dec. '31 26.5 25.8 27.1 gemiddeld 116 8S.5 43.8 41.5 106-449 75—282 375-462 105—279 113—389 180-236 64— f Zooals gezegd, hebben onze houdei-s van te Amsterdam genoteerde waarden een koers verlies gedurende de crisis van ettelijke milliarden guldens ondergaait en nog steeda .is het laagte-punt nog niet gekomen.. De 'drastische daling blijkt wel uit de onder volgende koersen van enkele onzer hoofd fondsen: Unilever Philips Aku Kuchenmeister Koninklijke Olie Algemeene Exploratie Boeton Ned. Scheepvaart Unie H. V. A Poerworedjo Deli Spoor Deli Maatschappij Amsterdamsche Rubber Atchison Topeca Anaconda Wij kunnen deze trieste lijst voortzetten maar het blijft helaas steeds hetzelfde: drastische koersdaling over de geheele linie zonder dat er sprake van is. dat er eenige verbetering merkbaar is. De depreciatie van het- Pond heeft tot nu toe voor Engeland nog geen voordeel opgeleverd, maar aan den anderen kant de wereldprijzen vërd-cr naar beneden beïnvloed; het verlaten van het goud door Japan, dat half December j.l. is afgekomen als betrekkelijk eerste maatregel van het nieuwe chauvinistische en conservatief gerichte kabinet zal de on derlinge concurrentie verscherpen en spe ciaal de situatie in ons lndië bemoeilijken. Groote Nederlandsche industriën, zooals bijv. Philips hebben de nadeelige gevolgen ondergaan van een ongezonde expansie; de crisis immers nivelleert uitwassen en daar mede doet zij een natie geen ondienst, al hebben aandeelhouders zware koersverliezen te lijden. Doch men wordt er, zij het ook hardhandig, aan herinnerd, dat ten slotte 1930 begin '31 14 Dec. '31 165-378 180 90 445—471 179 79 44—135 46 36 64—150 82 10 277-421 287 112 85-207 85 52 56—200 60 32 116-191 119 60 310—586 316 168 15— 70 23 7 322-479 143—297 196-295 142-344 198-385 223 150 80—192 100 40 1 169—245 170 85 53-161 62 20 het normale rendement niet kan worden uitgeschakeld, een factor, die in de boom jaren, welke achter ons liggen, dikwijls vergeten werd. Momenteel zijn de koersen té laag gewaardeerd en ovei'drijft men aan den anderen kant. Bovendien blijft het voor vele onderne mingen een open vraag, of de crisis niet té diep ingevreten heeft om bij verandering der conjunctuur, in de naaste toekomst een terugkeer van de vroegere winstmarge te mogen verwachten. Men kan o.i. niet vol staan met het overbrengen van het verle den op het heden, een mentaliteit, welkQ in de lijn der menschelijke natuur ligt. duidend hooger is dan in de bestaande Ame rikaansche mijnen het geval is. De koper- vraag is door de crisis geluwd, omdat de electrificatie in een sleepend tempo wordt gehouden. De zink, lood en tinconsumptie bevindt zich eveneens in gedeprimeerden toestand en zelfs het krachtige tin-kartel, waarin ook onze Regeering vertegenwoor digd is, bleek niet in staat de prijsdaling binnen perken te houden. Graanp*ijzen heb ben een flinke duikeling gemaakt, doch konden onlangs aantrekken door de betere statistische positie van tarwe en de grootere vraag, welke gedeeltelijk toegeschreven wordt aan oorlogs-toebereidselen. Zoowel China, Japan als Rusland zijn voor belang rijke kwantiteiten in de markt geweest, hetgeen voor Rusland een bijzondere factor genoemd mag worden, omdat dit land de laatste jaren haar plaats als exporteerend graan-land heeft teruggenomen. Het conflict in het Oosten, dat onder Oostersche hoffelijk heid (getuige de meer optimistische toon, welke in de Volkenbond-vergadering ge- heerscht heeft, toen enkele voorstellen door de betrokken mogendheden werden aange nomen) niet zoo alarmeerend lijkt, is in we zen een zeer ernstige factor, omdat nimmer te voren kan worden voorspeld, welke uit breiding dergelijke strubbelingen kunnen ondergaan. Vooruitzichten voor 1932. Wij bevinden ons in een neveï en onze blik wordt door de gecompliceerde verhou dingen verduistei'd. Toch is er eenige hou vast, al laat hij nog slechts geringe ruimte om te grijpen. Wij zien, dat tariefmuren hoe langer hoe hooger worden opgebouwd, dat hoe langer hoe meer represaille-maatregelen genomen worden om op die wijze de econo mische oorlog te winnen, want anders dan een heftige economische oorlog kan de hui dige situatie niet worden genoemd. Doch als een draad, zij het nog een zwakke, loopt door al die gebeurtenissen de wensch heen naar het vormen van groepen-eenheden van staten, die zich tot elkander aangetrokken voelen en die vermeenen en hopen om door elkanders steun de moeilijkheden te boven te kunnen komen. Engeland zoekt economi sche toenadering tot zijn dominions, terwijl het tevens de landen, die ook het goud heb ben afgezworen, in de gelegenheid wil stel Het zou niet te verwonderen zijn, wanneer vele landen, die het van den exporthandel moeten hebben, affiniteit tot Engeland be zitten; nog steeds domineeren de Angelsak sische eigenschappen, die Engeland gevormd hebben tot internationaal financieel cen trum. Frankrijk, dat door de omstandighe den hoe langer hoe meer geïsoleerd wordt en dit weet e' voelt, doet zijn best om ervan te maken wat er van te maken valt, zoodat rekening moet worden gehouden met een Fransche belangensfeer, gesteund door het Fransche kapitaal en bedwongen door de Fransche wapenen, hetzij militaire- dan wel economische. Amerika vormt zich een eigen kring richt zich tot het ideaal om zooveel mogelijk „selfsupporting" te wor den, terwijl tenslotte Rusland als sfinx zijn eigen politiek zal trachten door te zetten. D© verschillende belangen-gemeenschappen zul len vermoedelijk intern werken aan verla ging der tol-müren, al zal angstvallig de hand worden gehouden aan hooge muren om het geheele tol-gebiecL Ren oplossing. Er moet natuurlijk een oplossing voor d© crisis komen; een dergelijke oplossing komt natuurlijk niet uit de lucht vallen, maar openbaart zich geleidelijk in verschillend© symptomen. Deze symptomen worden niet door een ieder bemerkt, zelfs is het moge lijk, dat deze al vér zijn voortgeschreden zelfs voor de leidende economen zich ervan rekenschap hebben kunnen geven. Een uit weg uit de huidige impasse volgens den ge wonen weg, dus door sterke inkrimping van de productie, vermindering der voorradent etc., lijkt onmogelijk, omdat de crisis door weven is van politieke factoren, die hun bij zondere werking doen. De politieke harts tochten laaien hoe langer hoe feller op; met eenigen angst worden de herstel-onderhan delingen. de oorlogsscliul den-regeling, de nieuwe Stillhalte-overéenkomsten en de ont wapeningsconferentie tegemoet gezien en er is niets te bemerken, waardoor een milder© internationale verhouding mogelijk zou worden. Het eenige houvas wat wij ver meenen te zien, ïs onderlinge croepeering; daaruit zou geleidelijk internationale samen werking kunnen ontstaan, a! zullen de belan gen der verschillende groepen, vooral in den beginne sterk divergeeren. Men zal dan ook de uiterst moeilijke vraag onder d© oogen hebben te zien: „waarbij moeten wij ons aansluiten?" een vraag, die slechts na ernstige bestudeering zal kunnen worden be naderd. Pogingen worden gedaan om een saamhoorigheidsgevoel met België aan te kweeken. Een econr—'sche band met Bel gië zou echter, afgezien van andere dan economische factoren, nimmer kunnen lei den tot iets fundamenteels, omdat én België èn Nederland, hoe belangiijk op zichzelf in relatieven zin, nimmer een zelfstandige plaats zullen kunnen innemen tusschen groepen van groot-machten. Wij zullen ge dwongen worden mede te gaan met de we- reld-tendenz. dus ons hebben aan te sluiten bij die eenheden, die het dichtst bij ons volks-karakter, bij onze traditie en bij onzen bedrijfslijn komen. Daarin ligt de kiem voof een nieuwe conjunctuur en wij zouden fou tief handelen door het zwakke licht, dat op komt dagen niet te willen zien. Naar versobering. Wanneer wij bij het scheiden van het oud© jaar de sombere herinnering aan hetgeen aan ons voorbijging, trachten uit te vlakken, dan mogen wij het pasgehor-n 1932 verwel komen met de hoop, dat wij gelijk hebben en dat er onder de oppervlakte constructief werk wordt verricht, waarvan wij, hopelijk, spoedig de vruchten mogen plukken, opdat de schrijnende werkeloosheid moge worden tegengegaan en de wereld moge worden te ruggevoerd in banen, die ons allen een be hoorlijk bestaan waarborgen, a! zullen wij geen van allen aan een versobering kunnen ontkomen. Doch dat is het ergste nietl

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 14