HET BUITENLAND IN 1931 ZEEVAART - SCHEEPSBOUW Ook in 1931 WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 VIERDE BLAD PAG. 13 Het Vtootverdrag van Londen wordt door Hoover officieel in werking gesteld. Het Italiaansche luchteskader bereikt Natal in Brazilië. Twee toestellen van de tien zijn onderweg verongelukt. Tengevolge van een aardschok, waardoor een trein bedolven wordt, komen in Ecuador 175 personen om het leven. Los Andes in Argentinië wordt door een aardbeving geteisterd; vele dooden en ge- W?ndden Duitschen Rijksdag wordt het 60- jarig bestaan van het Duitsche Rijk op plechtige wijze herdacht. Het rapport-Wickerham verklaart zich voor handhaving van het drankverbod in de Yereenigde Staten, waarmede President Hoo ver zich accoord verklaart Door Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië wordt een vredtesmanifest opgesteld dat door de Europoesche Conferentie wordt aangenomen. Tengevolge van hevige stormen vergaan op de Zwarte Zee meer dan 300 schepen. De Volkenbondsraad besluit, dat de Inter nationale Ontwapeningsconferentie op 2 Fe bruari 1932 te Genève zal bijeenkomen. De Onder-Koning van Britsch-Indië ge tart de invrijheidstelling van Gandhi. JANUARI Portugeesche regeering zendt een straf-expe- ditie en begint een honger-blokkade. De toestand in Spanje wordt steeds cri- tieker. Koning Alfonso treedt onverwachts af en verlaat het land. waarna de republiek wordt uitgeroepen. Zamora wordt kabinets formateur en kolonel Macia proclameert den Catalaanschen Staat. Alle politieke gevan genen worden in vrijheid gesteld. De eerste Mei wordt tot nationalen feestdag verklaard. De koninklijke familie vestigt zich voorloo- pig te Fontainebleau. Te Milaan wordt de Belgische leeraar Moulin gearresteerd, die verdacht wordt van anti-fascistische propaganda. Een en ander geeft aanleiding tot groote protest-demon straties in België. FEBRUARI Op Nieuw-Zeeland! woedt ei w aardbeving, waardoor de gemeenten Napier en Hastings verwoest worden; honderden dooden en duizenden gewonden. Bij Plymouth verongelukt een watervlieg tuig Negen dooden en drie gewonden. Bij een ontploffing in de mijn Eschweiler- reserve bij Aken worden 32 personen gg- dood. In weerwil van het veto van Hoover keurt de Amerikaansche Senaat het wetsontwerp inzake den bonus aan de oud-strijders goed. Bij Luik sterven verscheidene personen tengevolge van het inademen van vergiftige jjQist in. cle Maas-vallei. MAART MEI De vijandelijkheden op Madeira worden gestaakt De opstandelingen geven zich on voorwaardelijk over. Muatapha Kemal Pascha wordt herkozen als President der Turksche Republiek. Te Parijs wordt de Internationale Kolo niale Tentoonstelling geopend. Te Madrid hebben bloedige botsingen plaats tusschen monarchisten en republikei nen. Er worden tallooze kloosters in brand gestoken. Galicië wordt een vrije staat bin nen het kader der nieuwe republiek. De rust wordt geleidelijk hersteld. In de Sowjet-Unie wordt het distributie stelsel prijsgegeven en de handel gereorga niseerd. De voorzitter van den Franschen Senaat, Paul Doumer, wordt tot President der Fran- sche Republiek gekozen. Bpiand trekt zijn candidatuur na de eerste stemming in. Dr. Curtius verdedigt in de Europeesche Studiecommissie het pl^n inzake een Duitsch-Oostenrijfecho Tolunia De hyper-moderne Duitsche Pantserkrui ser" „A" wordt te water gelaten en „Deutsch- 1 an dr gedoopt De Belgische hoogleeraar Piccard stijgt met een assistent te Augsburg op voor het instellen van een onderzoek der stratospheer. Na alle hoogterecords gebroken* te hebben landden zij met hun ballon in het Etsch-dal. Op last van Mussolini worden te Rome 'alle Katholieke jeugdclubs gesloten. Er ont- Itaiie j een enistig conflict njet het Vaticaan. JUNI De Paus teekent scherp protest aan tegen Tusschen Frankrijk, Engeland wordt een algemeen accoord' inzake de ritieme bewapening gesloten. Gandhi en de onder-koning van Britsch- In die, Lord Irwin, komen tot^overeenstem. iming inzake de zout-kwestie. Het Nauonaa Mussolini's maatregelen tegen de Katho- Congres bekrachtigd dat. accoord. lieke Aetie De Australische bankiers weigeren hun Rijkspresident Von Hindenburg vaardigt medewerking aan da regeering wegens haar niemve noodverordeningen uit. financieele maatregelen, die tot een inflatie l j-je j) q.-X arriveert, na een tallooze ma- moeten leiden. len onderbroken reis. behouden te Natal in Dé ongehoorzaamheidscampagne ïn Br.- j Brazilië. InG»Ië wordt gestaakt. Brüning en Curtius voeren besprekingen Een deel van Macedonië wordt door ont- op ianfjgoed Van den Engelsclien pre ntten de aardschokken verwoest. Dooden en mier i The chequers". gewonden. Bij Wai-Haf-wai zinkt na een aanvaring De Economische Conferentie te Geneve BrjtSChe duikboot „Poseidon". Meer dan komt niet tot overeenstemming betreffende twintig leden der bemanning komen de bandelsconventie, zoodat deze niet van kracht wordt Op de Philippijnen richt een aardbeving groote schade aan, vele dooden en gewonden. Duitschland en Oostenrijk besluiten, tot bevreemding van de andere mogendheden, tot een tol-unie. Te Parijs komt de Studie-Commissie vah Öe Europeesche Unie bijeen. Te Madrid breken hevige onlusten uit, waarbij door studenten het portret van den koning in bet openbaar wordt verbrand. Overal worden stakingen afgekondigd. Het officieele rapport over het verongeluk ken van de R. 101 schrijft de ramp aan gas- yerlies toe. Te Managua komen honderden menschen 'door een aardbeving om het leven. APRIL Het Congres van de Belgische Arbeiders Partij spreekt zich uit tegen een eenzijdige ontwapening. Op Madeira breken opstandige bewegin gen uit, die het ergste doen .vreezen. De I NAMEN DIE VEEL1 I GENOEMD WERDEN Hiernevens een interessante S-eeks portretten van personen wier namen in 1931 zeer veel genoemd werden. Wij zullen ze niet alle weer noemen, doch een keus er uit doen: 2. W i 1 k i n s, wiens duikboot-PoQltocht mis lukte; 3. B a 1 b o, wiens vlieg tuigeskader de Zuid-Atlantische Oceaan overvloog; 4. Adat'sji idie 't Haagsche Hof presideerde toen over de Tolunie-vraag een uitspraak moest worden gedaan; 5. Piccard, die met een bal lon de stratosfeer bezocht; 6. Tsjang K-ai Sjek, die als President van China moest af treden om zijn zwakke politiek tegenover Japan; 7. ex-koning Alfonso; 9. A leal a Zamo ra, die President van Spanje werd; 10. Laval, de Fransche minister-president; 13. Ell y Bei n horn, die alleen wereld vluchten maakte; 14. G r a n d i de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken; 16. Dou mer, de nieuwe President der Fransche Republiek; 18. Adolf Hitler, wiens partij in Duitsch land sterk in macht en invloed won; ID. Amy Johnson, die in een sportvliegtuig naar Aus tralië vloog in recordtijd; 20. Baron Rothschild, 't hoofd van de Oostenrijksche Kreditan- stalt, die groote verliezen leed; 21. Schober,Oostenrijkschvice kanselier; 22. Rijkskanselier B r ning; 23. Pfrieme r, de leider van Stiermarkensche Heimwehr, die een opstand or ganiseerde; 24. Prof. Alfred Wegener, die op een weten schappelijke expeditie naar Groenland den dood vond; 27. Marga von Etschdorf,die een succesvolle vliegreis maakte van Berlijn naar Tokio; 29. Gandhi, die de Indische Ron de Tafelconferentie in Londen bijwoonde; 30. Hoover, die 't wereldmoratorium doorzette; 32. M a c Donal d, die met zijn concentratie-kabinet een geweldige overwinning behaalde 38. Jakob Goldschmidt, wiens Darmstadter und National bank ineenstortte, het begin yan de Duitsche financieele énisifl.- Te Münchcn brandt het bekende Glazen Paleis tot den grónd toe af. Het conflict tusschen den Paus en Mus solini wordt als geëind'igd beschouwd. In de monding van de Loire zinkt het pleziervaartuig „St. PhitTbert", waarbij meer dan 500 personen om het leven komen. De 15e Internationale Arbeidsconferentie keurt het ontwerp-conventie inzake den ar beidstijd in de kolenmijnen goed. President Hoover stelt een moratorium voor, betrekking hebbepde op alle regee- ri.ngs-, schadevergoeding- en opbouwschul- den. JULI De „Graf Zeppelin" maakt een tocht naar IJsland. Te Korea worden talrijke Chineezen om het leven gebracht. Te Parijs komen de groote mogendheden tot overeenstemming inzake het plan-Hoover In Kwantoeng komen meer dan vierdui zend personen tengevolge van overstroomin- gen om het leven. De Vereenigde Staten zullen deelnemen aan de Ontwapeningsconferentie. De financieele toestand in Duitschland wordt in hooge mate critiek. Enkele groote banken staken haar betalingen en de Rijks bank verhoogt haar disconto tot ongekende hoogte. De Berlijnsohe effectenbeurs blijft gesloten. Te Parijs confereeren de groote mogendheden over steunverleening Duitschland. De conferentie wordt te Lon den voortgezet. In tal van plaatsen in Spanje hebben com munistische onlusten en werkstakingen plaats. De „Graf Zeppelin" maakt via Leningrad een tocht naar het Noordpoolgebied. Mac Donald en Henderson bezoeken Ber lijn. De President der Chileensche Republiek Ibanez treedt af en vlucht. AUGUSTUS De Amerikaansche duikboot „Nautilus" verlaat Bergen (Noorwegen) en begint haar Pooltocht, die een éclatante mislukking blijkt te worden. Brüning en Curtius brengen een bezoek aan Rome en confereeren met Mussolini. Het Nationale Referendum over ontbin ding van den Pruisischen Landdag mislukt. Bij Jüterborg stort de sneltrein Bazel— Berlijn tengevolge van een dynamiet-ontplof- fing gedeeltelijk van den spoordijk. Er zijn tientallen gewonden, doch geen dooden. De commissie van experts inzake het plan-Hoover komt te Londen tot overeen stemming. De „Graf Zeppelin" maakt een tocht naar Engeland. Naarmate de economische toestand Duitschland critieker wordt neemt het i tal noodverordeningen toe. In België wordt voor den twaalfden keer de Nationale IJzer-bedevaart gehouden. Het Engelsche Labour-Kabinet treedt af. Er wordt een nationale regeering gevormd. Tengevolge van overstrooming van de Jangtse-rivier komen naar schatting ruim 250.000 personen om ihet leven. SEPTEMBER Te Genève wordt de 64ste zitting van den Volkenbondsraad gehouden. De „Graf Zeppelin maakt een tocht naar Pernambuco in Zuid-Amerika. De Belgische leeraar Moulin wordt in Italië tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Schober en Curtius verklaren, dat zij het Tol-Unie-plan intrekken. In Chili is een opstandige beweging gaan de, die is voortgekomen uit muiterij onder de matrozen. De muiterij wordt onderdrukt De Volkenbondsvergadering wordt ge opend. Mexico aanvaardt de uitnoodiging als lid tot den Volkenbond toe te treden. Gandhi arriveert te Londeij om aan de Ronde Tafel-Conferentie deel te nemen. De hoofdstad1 van Honduras Belize wordt door een orkaan geteisterd, die aan 1000 menschen het leven kost De Oostenrijksche burgerwachten doen een staatsgreep, die echter mislukt Op den Orient-Express wordt in Hongarije een aanslag gepleegd, waardoor de trein van een viaduct stort; 25 dooden en 50 ge wonden. Op grond van de voorgestelde tractements- verlaging breekt op de Britsche vloot, die juist manoeuvres maakt, lijdelijk verzet uit. De manoevres worden afgelast. Naar aanleiding van onvoldoende bescher ming van de Japanners in Mandsjoerije breekt een conflict tuschen Japan en China uit Japansche troepen bezetten Moekden en essievelijk het overgroote deel van Mandsjoerije.. De Volkenbondsraad tracht te, bemiddelen. Engeland heft den gouden standaard op. De Londensche en vele andere beurzen blij ven gesloten. Dit is de inleiding tot een eco- mische wereldcrisis van ongekenden ernst. Laval en Briand bezoeken Berlijn; er zal een Fransch-Duitsche economische commis sie worden gevormd. OCTOBER De vliegers Herndbn en Pangborn vol brengen een ononderbroken vlucht over den Stillen Oceaan. EEN WITTE OUD EN NIEUW. Japan zendt oorlogsschepen naar China en vele in dit land woonachtige Japanners repatrieeren. Er volgt een Japansch-Chinee- sche notawisseling en de toestand wordt der mate critiek, dat de Raad van den Volken bond zijn vergadering vervroegt De Hongaar Matuschka bekent, diat hij de dader is van de spoorwegaanslagen van Anzpach, Jüterbog en Bia-Torbagy. Laval arriveert te New-York en confereert met Hoover te Washington. De ongekroonde Koning van de Chicago- sche onderwereld All Capone wordt tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op Cyprus breekt een opstandige bewe ging uit, die door Engelsche oorlogsschepen wordt onderdrukt In Bengalen komen honderden personen tengevolge van overstroomingen om het le ven. Op den nieuwen president van Peru wordt een moordaanslag gepleegd, die mislukt Bij de Parlementsverkiezingen in Enge land behalen de „nationalen" een overwel digende overwinning. NOVEMBER China dient nogmaals bij den Volken bondsraad een klacht in over het optreden van de Japansche troepen. Het nieuwe nationale kabinet van Mac Donald bestaat uit 11 conservatieven, 5 li beralen en 4 nationaal-Labour-aanhangers. Op Corsica wordt door gendarmen en po litie een offensief tegen de bandieten ge opend. De Japanners beginnen een offensief in Mandsjoerije. De toestand wordt zeer critiek. De Koloniale Tentoonstelling te Vincennes wordt officieel gesloten. Communisten en Nationaal-Socialisten be halen een groote overwinning bij de verkie zingen in Hessen. Snowden wordt in den adelstand verheven. Grandi bezoekt Hoover. De Spaanscho Cortes verklaart Don Al fonso schuldig aan hoogverraad. Hij wordt mitsdien vogelvrij verklaard. Bij een mijnontploffing te Bentley komen 28 arbeiders om het leven. Laval houdt in de Fransche Kamer een groote rede, waarin hij handhaving van den gouden standaard aankondigt en felle cri tiek oefent op Duitschland. De Prins van Wales opent de Ronde Ta felconferentie inzake Birma. Het Ontwapeningscongres te Parijs mislukt volkomen, tengevolge van gebrekkige orga nisatie en nationalistisch tumult in de DECEMBER In het Belgische Parlement wordt tijdens een economisch debat een entente tusschen Frankrijk, België en Nederland bepleit De Britsche Ronde Tafelconferentie wordt in een sfeer van harmonie gesloten. Mac Donald doet loyale toezeggingen inzake lossing van de aan Indië gedane beloften. In het JapanschChineesche conflict treedt eenige ontspanning in als gevolg van de bemoeiingen van den V.B.-raad. De Ja pansche militaire partij neemt echter een intransigante houding aan, waardoor het conflict weer dreigende vormen aanneemt Er worden hevige Japansche vliegeraanval len in Mandsjoerije ondernomen. Nabij Weenen wordt een clandestiene communistische zender ontdekt De Spaansche Grondwet wordt met alge- meene stemmen goedgekeurd. Alcala Za- morra wordt tot eersten President der Spaansche Republiek gekozen. De Nobelprijs voor den vrede wordt toe gekend aan Mrs. Jane Addams en Prof. Nicholas Murray Buttler. Starhemberg, de leider van de Oostenrijk sche Burgerwachten dreigt met revolutie. Te Nanking hebben tegen de Chineesche regeering gerichte onlusten plaats, welke voornamelijk door studenten worden aan gesticht. Smetona wordt herkozen als President der Lithausche Republiek. De Commissie van Advies der Bank voor Internationale Betalingen te Bazel brengt rapport uit over de Duitsche betalingscapa citeit. Zij dringt bij de regeeringen aan op een onmiddellijke beslissing over de herstel betalingen. Het Hoovermoratorium wordt door het Amerikaansche Congres goedgekeurd. In het Putsch-proces te Graz worden Dr. Pfriemer c.s. vrijgesproken, in verband waarmede in Stiermarken uitgebreide zorgsmaatregelen worden getroffen. De ongekroonde koning der New-Yorksche onderwereld. Jack Diamond, wordt door bendeleden vermoord. Een aantal Italiaansche hoogleeraren wei gert den eed van trouw aan het fascisme af te leggen, in verband waarmede door de studenten tegen de professoren gedemon streerd wordt In een gedeelte der Vaticaansche biblio theek stort het plafond in, tengevolge waar van duizenden kostbare boeken en manus cripten verloren gaan. Vijf personen wer den hierbij gedood. De Universiteitsbibliotheek te Johannes burg wordt door een brand in de asch ge legd. Tal van literaire schatten gaan ver loren. NEGENTIG ROTTERDAMSCHE SCHEPEN OPGELEGD EEN MOEILIJK JAAR VOOR DE SCHEEPVAART In Voor de Nederlandsche zeescheepvaart is het geheele afgeloopen jaar nog weer moei lijker geweest dan zijn voorganger en na den val van het pond sterling zijn de verhoudin gen in dit internationale bedrijf zooveel on gunstiger geworden voor schepen onder Ne derlandsche vlag, dat vrijwel de geheele vrachtvaart is lamgelegd en de lijnvaart- diensten alleen ten koste van zeer groote geldelijke offers in stand gehouden kunnen worden. Zelfs de ondernemingen, die het ge regelde verkeer met Ned.-Indië onderhouden, en die tot voor betrekkelijk korten tijd min der te lijden hadden onder gebrek aan la ding-aanbod dan de andere lijnvaartdien- sten, zijn genoodzaakt geweest om ter voor koming van verdere verliezen vérstrekken de bezuinigingsmaatregelen in te voeren; ter beperking van de kosten wordt in het nieu we jaar een deel van den maildienst met snelvarende vrachtschepen onderhouden en worden eenige van de oudere en minder economisch varende mailschepen uit de vaart genomen. de vaart op Noord-Amerika i» het ladingsaanbod en de omvang van het passagiersverkeer zoo veel verminderd dat J- Holland Amerika-lijn in moeilijkheden K«iaakte en uitstel van betaling der rente op de obligatie-leening moest verzoeken. Van de vrachtschepen dezer maatschappij hebben een aantal gedurende vrijwel het geheele jaar werkloos in de haven gelegen, het stoomschip „Rotterdam" zal in het be gin van het nieuwe jaar nog een enkele rondreis naar New-York maken en daarna, waarschijnlijk voor goed, uit de vaart geno men worden. Een ander passagiersschip van deze onderneming kon voor een groot deel van het jaar, zonder financieel nadeel voor de eigenaren, buiten den dienst blijven, waarin geen voldoende emplooi was door verhuring aan een buitenlandsche onderne ming om een door brand beschadigd vaan van de huurders te vervangen. De RotterdamZuld-Amerika-Lijn heeft onder moeilijke omstandigheden haar zelfstandigheid bewaard en is er in ge slaagd om ondanks de zeer scherpe con currentie van buitenlandsche ondernemin gen en van de met deze laatsten samen werkende Amsterdamsche maatschappij de geregelde verbinding tusschen Rotterdam en Zuid-Amerika zonder onderbreking in stand te houden. Door de ongunstige vrachtprijzen zijn de reederijen gedwongen geworden steeds meer scheepsruimte uit de vaart te nemen, omdat bij het voortdurend dalen van het laddng-aatubod het verlies op de exploi tatie ondragelijk werd. Een verbetering van het peil der vrachtprijzen is daaruit echtei niet gevolgd, tot den tijd waarop Groot- Brittanndë den gouden standaard verlaten heeft zijn de indexcijfers van de algemeene vrachtvaart van en naar Nederlandsche ha vens bijina onveranderd gebleven op het ge middelde peil van het vorig jaar, wat wil zeggen dat de vraohtprijzen in het algemeen ongeveer dertig pet lager waren dan in de jaren 1924 tot en met 1926. Voor graanver- voer waren de vrachtprijzen in dien tijd enkele percenten hooger dan verleden ji terwijl daarentegen voor vervoer van erts en kolen bij geringer aanbod ook belangrijk lagere vrachten betaald werden. Na den val van het pond sterling zijn de vrachtennoteeringen in Engelsche munt in een tweetal maanden gemiddeld met onge veer tien percent gestegen; de goud waarde van de vrachtprijzen ging daarbij echter tegelijkertijd met ongeveer 15 percent naar beneden. In het begin van December is daarbij nog een scherpe leactie in de vracht prijzen voor graanvervoer gekomen, en aan het einde van het jaar is dientengevolge de reëele waarde van de vrachtprijzen in de zeevaart ongeveer 40 pet. lager dan het ge middelde in de jaren 1924 tot 1926 en nog ongeveer tien percent lager dan aan het einde van het overigens toch ook zeer on gunstige jaar 1930. Opgelegde schepen. Van de Rotterdamsehe koopvaardijvloot zijn aan het einde van het Jaar tijdelijk aan do vaart onttrokken 90 vrachtschepen met een bruto inhoud van ongeveer 400 000 re- gistertons, of ongeveer een dorde van het aantal en de helft van de tonneninhoud der te Rotterdam thuisbehoorende vrachtsche pen. Bovendien zijn een drietal passagiers schepen opgelegd, welke over enkele weken door een vierde en op één na het grootste vaartuig van de Rotterdamsehe vloot zal worden gevolgd. De Rotterdamsehe scheepswerven zijn, be halve eenige groote schepen, aangewezen ge bleven op het uitvoeren van kleinere op drachten en van reparatiewerk, dat echter in het afgeloopen jaat- in omvang belangrijk bij dat van vorige jaren ten achter bleef; der grootste Rotterdamsehe ondernemin gen heeft de werkgelegenheid in eigen be drijf uitgebreid door te beginnen niet den bouw van een voor eigen gebruik bestemd drijvend droogdok. DE ROTTERDAMSCHE HAVEN IN 1931 Drie miliioen ton minder in den Waterweg aangekomen IN DE ROTTERDAMSCHE HAVEN 21/a MILLIOEN TON MINDER De geheele scheepvaartbeweging van den Nieuwen Waterweg is in het afgeloopen jaar. gerekend naar de netto-inhoud der bin nengekomen zeeschepen, met ongeveer 3 miliioen registertons verminderd tot rond 22.75 miliioen tons; het scheepsverkeer in de Rotterdamsehe havens daalde ten opzichte \an het voorgaande jaar met 2.5 miliioen tons tot 18 miliioen tons. Van 1929 op 1930 ging hot. verkeer te Rotterdam reeds met een miliioen tons achteruit, terwijl toen het geheele verkeer van den Waterweg op het zelfde peil bleef. Te Hamburg, waar het scheepsverkeer van 1929 op 1930 nog met een hadi miliioen tons toegenomen was, bedraagt de achteruitgang voor het afgeloopen jaar niet meer dan 1.25 miliioen tons; te Antwerpen is de verminde' ring slechts weinig grootcr dan in 1930, nl, rond 800.000 tons. De achteruitgang te Rotterdam. Rotterdam heeft zeer bijzonder geleden on der de achteruitgang van het massagoede- renvervoer, de ertsaanvoeren zijn over het geheele jaar gerekend met meer dan de helft verminderd en waren gedurende do laatste maanden van het jaar zelfs 80 pCt. kleiner dan in de voorgaande jaren. Om dit verkeer zooveel mogelijk te behouden heb ben de Rotterdamsehe stuwadoorsonderne- raingen hun tarieven voor het verwerken van erts opnieuw zeer belangrijk verlaagd, zoodat thans zelfs voor schepen die een ge heele lading van dit massagoed te Rotter dam aanvoeren de kosten voor het verwer ken van de lading minder bedragen dan do door het schip te betalen retributies in den vorm van haven- en loodsgelden. Het goederenverkeer. Het goederenverkeer ter zee over de Rot terdamsehe haven is in het afgeloopen jaar slechts 27.5 miliioen tons (van 1.000 kgr.) groot geweest, tegen 84.5 miliioen tons in het voorgaande jaar en 29.2 miliioen tons in het jaar 1913. Wanneer de specifieke massagoe deren, erts en steenkool buiten beschouwing gelaten worden, is het overblijvende verkeer met 13.5 milioen tons weliswaar even groot als in het jaar 1930, doch 1.5 miliioen ton kleiner dan in 1913, en de betrekkelijk guns tige verhouding ten opzichte van het vorig jaar is alleen te danken aan vermeerdering van den graanaanvoer, die echter nog niet boven den voor-oorlogsche omvang is geste gen. De aanvoer van steenkool is tot rond een milliogn tons verminderd; in 1930'werd nog 1.25 miliioen tons en in 1913 rond 1.2 mill, tons aangevoerd; geladen in zeeschepen zijn 8.5 miliioen ton9 steenkool tegen 9.75 millien tons in het voorgaande jaar en 3.9 miliioen tons in 1913. Van erts en soortgelijke goede ren is de aanvoer gedaald tot slechts 4.5 miliioen tons, tegen 10.0 miliioen tons in het voorgaande jaar en 9.1 miliioen tons in 1913; de hoeveelheid graan die verwerkt werd bedroeg ongeveer 5.0 miliioen tons, tegen 4.2 miliioen tons in 1930 en 5.1 mil iioen tons in 1913. De aanvoer van olie liep achteruit tot 1.2 miliioen tons, tegen l.i miliioen tons in 1930; in 1913 werd nog slechts 0.4 miliioen tons olie gelost. Van hout en houtwaren was de aanvoer slechts 1.1 miliioen tons groot, tegen 1.7 miliioen tons in het voorgaande jaar en 1.4 miliioen in 1913. Het stukooederenverkeer herstelde zich. De hoeveelheid metalen te Rotterdam ln zeeschepen geladen en daaruit gelost ver minderd opnieuw, thans met 0.1 miliioen tons tot 1.2 miliioen tons, maar bleef daar mede nog ongeveer 0.1 miliioen tons groo- ter dan in het Jaar 1913. Bet massale stuk goederenverkeer (zakgoed) herstelde zich eenigszins van de sterke inzinking in het vorige jaar, voornamelijk door grootcre aanvoeren van sojaboonen, grondnoten, rijst, enz., maar het verschil met de in 1913 verwerkte hoeveelheid blijft toch nog zeer belangrijk, tegenover de 2.4 miliioen tons, die in 1931 verwerkt zijn, d.i. 200.000 tons meer dan in het voorgaande jaar, staat voor 1913 een hoeveelheid van 3.5 miliioen tons. Het overblijvende stukgoed verkeer, dat voor de werkgelegenheid in de haven en veembedrijvcn van overwegende betee- kenis is, verminderde nog verder met onge veer 100.000 tons tot 2.6 miliioen tons en is daarmede bijna een miliioen tons bij de hoe veelheid van 1913 ten achter gebleven. Verdere achteruitgang verwacht. In het nieuwe jaar moet een nog verdere achteruitgang van het goederenverkeer ver wacht worden, zoodat zonder twijfel pen nog verdere vermindering van de werkge legenheid in de havenbedrijven voor de dieur staat, terwijl ook de opbrengst der retributies door rijk en gemeente van de scheepvaart geheven, voor zoo ver de toe stand aan het begin van het jaar kan wor den overzien, nog belangrijk verder dalen zal. Alle teekenen wijzen er op, dat de erts aanvoer nog gedurende zeer langen tijd tot een uiterst minimum beperkt zal blijven, verdere daling van de kolenverschepiugcn over Rotterdam lijkt onvermijdelijk en de moeilijkheden die aan den uitvoer uil Ne derland in Groot-Britannië in den weg ge legd worden, kunnen voor het stukgoede ren verkeer over de Rotterdamsehe haven niet anders dan een zeer funesten invloed hebben; onder normale toestanden worden over Rotterdam verscheidene honderd dui zenden tons Nederlandsche producten naar Groot-Britannië verscheept. steeg het getal der lezers van ons blad boven verwachting. Trouwens, wie kan in dezen tijd met zijn vele brandende vraag stukken buiten zijn vertrouw baar dagblad

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13