Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken ïn nu de faalsle dagen EERSTE BLAD. De Kerstgroet der Koningin J. VAN SCHIJNDEL C« N,V, HOUTHANDEL V.H. memsvrm ABONNEMENT: Per kwarlaa! 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 0 6.—» Bij dagelijksche zending 7.-^ Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3542 DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 ADVERTENTIEN 1 tot 5 regels1.17% van 1—5 regels B 2.30 Elke regel meera 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Nog eenige dagen en 1931 zal weer voorbij zijn. Maken wij nu reeds een voorloopige balans op over de abonnementen-aanwas van ons blad, dan kunnen wij die gelukkig zeer gunstig noemen. Het geheele jaar door, week in, week uit, hebben onze trouwe propagandisten-lezers voor ons blad gewerkt. Meestal brachten zij één abonné gelijk aan. „Och", wordt er vaak door buitenstaanders gezegd, „wat beteekent voor een dagblad één abonné meer of minder". Indien zij echter zagen welk flink getal nieuwe lezers ook dit jaar weer door onze abonné's, één voor één, is aangebracht, zij zouden die uitdrukking zeker niet meer gebruiken. En nu resten nog enkele dagen, dagen, die men echter voor de propaganda voor ons blad nog buitengewoon productief kan maken. Hoeveel visite ontvangt men vaak niet met de Kerstdagen, hoeveel bezoeken legt men op Nieuwjaarsdag niet af! En zou er dan niet even gelegenheid en tijd zijn om bij degenen, die ons blad nog niet kennen, zoo terloops het gesprek op dit onderwerp te brengen?, Veel behoeft ge zeker niet te praten! Ons blad beveelt zichzelf al aan. De prachtige Kerstbijlage, die onze lezers ontvingen, zal hun bij dit propaganda-werk van niet geringen steun bijn. Zoolang de voorraad strekt, zenden wij deze bijlage aan alle nieuwe lezers toe! Benut zoo deze laatste dagen van 1931 nog goed. Wij zullen er U dankbaar voor zijn en gij zult zelf ook blij zijn, omdat gij er aan meegewerkt hebt ons blad tot steeds grooter bloei te brengen. Immers, iedere versteviging van onze positie komt den inhoud van ons blad ten goede Laat de eindspurt zonder weerga zijn. In elk Christelijk gezin het Christelijk dagblad! Nieuwe lezers op te geven aan de Agenten of aan DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit VIER bladen Wegens het Kerstfeest zal Vrijdag en Zaterdag GEEN nummer van ons blad verschijnen LICHT EN VREDE TEN TIJDE DES AVONDS ZAL HET LICHT WEZEN Hetzij dat de profeten van het oude verbond de kleedt) van de herders van Thekoa droegen, dan wel verschenen in een kemelsharen mantel, of zich ver toonden in het gewaad van den pries- terszoon; hun profetie noch hun evangelie was ooit gehuld in plat- vloersche stijl of afgesleten beeldspraak. Zij bezigden geen gemeenplaatsen of -afgezaagde taalwendingen, maar ver rasten telkens met ongewone, pakkende beeldspraak, met durvende woordspelin gen en geweldige taalrijkdom. Als Da Costa met Oostersche harts tocht of Vondel en Bilderdijk met Bij- belsch coloriet tafereelen uit de Heilige Schrift nazingen, dan vangen we de na glanzen van de profetische taaiverhe venheid op; maar hoe arm is overigens het woord van onze beste letterkundigen in vergelijking met de woorden*- en beel denschat dér Godsgezanten! Neen, zij namen er geen genoegen mee om de oude Waarheid maar steeds weer in dorre, afgesleten omgangstaal te herhalen, welke immers gped genoeg was voor het „mindere volk". Integen deel. als Zacharia, die niet alleen zoon was van den priester Jojada. maar te vens kleinzoon van koning Joram, het volk van Israël vloek, maar ook zegen aanzegt; dan spreekt hij dit stoute woord: Het zal geschieden, ten tijde des avonds, dat het licht zal wezen- Een menschenwoord kan dit niet zijn dan ware het dwaasheid; want ten tijde des avonds wordt het niet licht, maar dikke donkerheid. Hier bo1 71 ren we dus het dwaze Gods, dat hooger en wijzer is, dan de verstandige menschentaalgelijk de vrede Gods, naar Paulus' woord, alle verstand te boven gaat. Noch de uiterlijke omstandigheden van Zacharia, noch die van Paulus, wa ren er naar, om in tegenstelling met de gewone loop der zaken, ten tijde des avonds licht te verwachtende één werd gesteenigd, de ander stierf nadat hij vaak gepijnigd en mishandeld was eveneens den marteldood. Hun woord past dus wel voor onze donkere tijd. Wie let op het wereldgebeuren, zegt met ons laatste hoofdartikelEr is geen hoop meernu, evenmin als in de dagen van Zacharia, toen de schaduwen over Israëls volksbestaan zich neigden en de ondergang nabij was. En toch zag de profeet licht. Niet op den dag, maar des avonds. Door duisternis tot licht. In de dagen van Zacharias, de vader van Johannes, was het al niet anders. Maar ook toen zou het licht opgaan over hen, die wandelden in de schaduwen des doods. En Zacharias heeft er later van gezongen. Want het Licht, dat in die dagen opging, daalde van des Hemels troon, verlichtte de velden van Efrata en straalde voorts „volk bij volk in d' oogen". Nacht en licht; onrust en vrede tege lijk. Maar een Goddelijk licht en een vrede, welke alle verstand te boven gaat. Een licht, dat ook nu nog schijnt, ten tijde des avonds. Avond is het. Wie tot den wachter op 's werelds uitkijktoren roept: Wachter, wat is er van de nacht; die krijgt tot antwoordde Morgenstond is gekomen, maar het is donkerder nacht, dan wij sinds jaren gekend hebben. Ja, het vredescontract is geteekend in 1918; maar de vrede zelf kwam niet. Integendeel, de oorlog woedt thans ever, intens en vernietigend als toen. In de beklemming der tariefmuren, welke volk na volk noodgedwongen op trekt, schijnt de dood der verstikking te mceten volgen. Het is, of de grootmachten tegen elkaar zeggen: wat zijn we toch dwa zen; doch: laat ons in de dwaasheid voortvaren Het jaar neigt ten einde; als de Kerstdagen öm zijn, is het nog een korte spanne tijds en de menschen roepen elkaar de aloude nieuwjaarswensch toe van „veel heil en zegen". Maar de nieu we dag kan de zorg van het oude jaar niet verdrijven. De natuur zegt ons, dat het ten tijde van den jaarsavond weer lichter zal worden; maar de economie van onze tijd heeft geen crediet voor een wonder geloof. Die economie rekent en cijfert groepeert getallen en stek conclusies en wat daarop niet klopt heeft geen waarde en kan geen waarheid zijn. Raken wij hier misschien aan de wor tel van het pessimisme onzer dagen? Staan wij hier wellicht bij de moord van den eeuwgeest op het leven der volkeren en der personen; de vernietiging van alle geestelijke goederen door het mate rialisme, dat alles wil beheerschen en wanneer het fiasco lijdt, tot pessimisme overslaat? Zoodat de rust van het graf behaaglijk schijnt en deze gezocht wordt in zelfmoord door den enkelen persoon in revolutionaire vertering door groote bevolkingsgroepen Dan is het woord niet van toepassing, dat het ten tijde des avonds licht zal zijn. Wie de dingen des levens zoekt, welke te tasten, te meten en te bereke nen zijn, zal ze niet vinden. Want het licht moet van buitenaf over ons komen en de ware vrede daalt van boven neer. Niet uit het volksnationale Israël is de Christus geboren; maar God gaf Zijn Zoon aan de aarde: Hij deed ons den Heiland geboren worden. Daarom ook, toen men Jezus vroeg, in ernstig, doch nationaal begeeren, of Hij in die tijd Davids troon zou bestijgen; toen luidde het antwoord: Het Konink rijk Gods komt niet met uiterlijk gelaat. Naar de regel, door God zelf gegeven, dat dag en nacht, vruchtbare en on vruchtbare jaren elkander zullen afwis selen; mogen wij hopen, dat ook thans achter de wolken de zon schijnt; maai de zekerheid des geloofs is toch gansch wat anders. Want het economische le ven is slechts de uiterlijkheid; het licht, waarvan de Schrift spreekt, straalt al lereerst in het hart der menschen. Waarom is al het jagen naar vrede, naar verbroedering, naar eenheid onder de volkeren zoo vaak een ij del streven? Eenvoudig, omdat men meent, dat de menschheid herboren kan worden, ter wijl de mensch gelijk blijft. Dat wereld reformatie mogelijk is, zonder reforma tie van den enkeling. Dat het waarlijk advent kan zijn, zonder boete en berouw. Of, om een beeld te herhalen, dat we onlangs bezigdenvelen meenen, dat de tuinman met één keer wieden kan vol staan; dat het wereldwee overwonnen is, wanneer voor eenmaal een boos ge volg voorkomen wordt; terwijl er inner lijk niets verandert. Het is een ij del geroep van vrede, vrede, terwijl er onvrede in de harten leeft; terwijl zelfs de haat wordt aan gewakkerd, van hoog tegen laag en van laag tegen hoog. Wie de duisternis lief heeft, mag niet hopen op het licht. Dit alles klinkt somber en ontmoedi gend. Het lijkt zoo niets op wat de we reld wenscht: een vroolijk Kerstfeest! Doch dat mag ons niet weerhouden om de donkerte der dagen vóór Kerstmis te teekenen naar waarheid en zonder iets te verbloemen. Want daardoor alleen wordt straks het heerlijke contrast tus- schen licht en donker te schooner en grootscher. Wie het rijk des menschen wil, zal het rijk des hemels niet vinden. In 't Ko ninkrijk Gods gaat het immer naar de regel der tegenstellingen: alles verlie zen om alles te winnen. Licht ten tijde des avonds! Der engelen zang zal helaas in deze dagen weer op allerlei wijs mishandeld worden: van vrede op aarde zal men spreken, doch aan vrede in de harten zal niet gedacht wordenaan die vrede, welke slechts over ons komt, als wjj het Kind in de kribbe als den Heiland aan vaarden. Dan is het Koninkrijk Gods binnen in ons; want dan erkennen we het regiment van den Koning der Eeuwen, die als Zoon des menschen kwam in de volheid des tijds. Als velen twijfelmoedig vragen: wie zal ons 't goede toch doen zien; als zy geen hoop meer hebber.dan is daarvan de eenige oorzaak, dat zij leven zonder God in de wereld; wèl het licht, maat niet de kribbe willenniét de angst van de vallende avond over zich willen doen komen en toch uitzien naar vertroosting vrede. Wij mogen het Kerstfeest niet los laten donkerheid mag niet tot hopeloos heid leiden. Want Gods belofte is waar heid en waarachtigheid. Doch slechts zij zullen daarvan de troost ervaren, die niet alleen luisteren naar de melodie der engelen, maar met de herders gaan naar stal en kribbe. Sommige uitleggers meenen, dat in Jezus' dagen Zacharia, de zoon van Jo jada, de laatstbekende profeet van het oude verbond wasen toen de avond in meer dan één opzicht gevallen was, toen stond er een andere Zacharia op en hij zong van de vervulling van het profeti sche woord, dat het ten tijde des avonds licht zou zijnen dat niet alleen voor de wegschuilende kerk van zijn dagen, maar voor heel het menschdom. Zijn woord beperkt zich niet tot kleine kring, maar omspant alles in deze ook pre- fetische lofzang: We herinnerden dezer dagen reeds aan de Kerstgroet, welke onze Koningin in 1914 tot ons volk richtte. We hebben die toen met dankbaarheid en instem ming gelezen en velen zijn er door ge troost. Morgen hopen we te hooren wat de Koningin van hart tot hart heeft te zeggen. We verblijden ons bij voorbaat. Het zal daarom velen een groot genot zijn heden nog eens of voor het eerst te lezen, hoe de Koningin in even bange tijd als nu ons volk heenwees naar het Kind in de Kribbe,- omdat we tot Jezus met al onze nooden kunnen gaan. Om derhalve aan veler verlangen, naar we vast gelooven, tegemoet te komen, moge hier de Kerstgroet van 1914 volgen: Er is veel stof tot dankbaarheid in onzen grooten doch moeilijken tijd. Een verheffende zin van eenheid en saam- hoorigheid treedt ons tegemoetonderlinge waardeering en samenwerking op velerlei gebied valt waar te nemen, naarmate de nooddruft stijgt wordt de liefde overvloediger. Krachtig doet de behoefte tot nadenken, tot gebed zich gevoelen; er wordt veel, er wordt vurig gebeden. Men kan zich geen grooter tegenstelling denken dan de heilsbelofte Gods en het leed en de smart waaronder thans de ivereld gebukt gaat. Doch nooit schitterde ons het licht dier eeuwige, ontfermende liefde helderder tegen dan op dit feest van onzen Heiland; immers ook om de ellende te dragen, waarvan wij op dit oogenblik getuige zijn, nam Hij onze gestaltenis aan. Gelijk het landschap, door de zon met licht overgoten, zich baadt in de weelde van rust en van kalmte, zoo straalt op het hurt dat zich voor Hem ontsluit, vrede en blijdschap af zoo vaak ChHstus' liefde het beschijnt. Hiervan jubelt het Engelenheir op Bethlehem's velden. Het kindeke Jezus heeft ten allen tijde veel vertrouwen gevraagd, Het vraagt dit nog steeds. Aan ons de fiere moed Het dit te schenken. Laten ivij met de Herders gaan in het gebed naar de kribbe, naar het kruis, met AL onze nooden en vragen. Tot ten slotte ons vragen verstomt en ons gebed en geloof overgaan in ïniniiniiiHiiiiiiiiiiioiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiui^.iiiii En gij, kindeken zult een profeet des Allerhoogsten genaamd wordenom zijn volk kennis der zaligheid te geven, in de vergeving hunner zonden; door de innerlijke bewegingen der barmhartig heid onzes Gods, met welke ons bezocht heeft de Opgang uit de hoogte; om te verschijnen aan hen, die gezeten zijn in duisternis en schaduw des doods; om onze voeten te richten op den weg des v redes Licht en vrede; doch alleen in den Kerstnacht BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST Ko". i-F 4e heer G. Godiez er kend en toegelaten als consul van Zwitser land te Batavia, voor Nederlandsch-Indie, met uitzondering van de gewesten Oostkust van 8 era, ^vtjeh en OnCernoorigheden en Ta- panoeli. ONDERSCHEIDINGEN By Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau C. Th. Scharten, pre dikant te Doesburg en te Apeldoorn; is be noemd tot ridder in de Orde van Orar.je- Nassau J. B. van Meeuwen, gezagvoerder by de Stoomvaart Maatschappij „Nederland". HYPOTHEEKBEWAARDERS. Bij Kon. besluit is ingetrokken de benoe ming van den ontvanger der registratie er domeinen O. Verhagen, te Noordwijk, tot be- 'aarder van de. hypotheken, het kadaster er de scheepsbewyzen te Alkmaar. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is benoemd tot majoor by het le reg. huzaren de ritmeester J. J. v an Diepenbrugge; is ontheven van zyne plaatsing-1 bij het reg. jagers de le luit. P- Gips, van dat korps; is. op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst: aan den res. luit. kolonel H. C. B. Schregardus; aan den res. kapitein W. J. Meijnema, en aan den res.-dirig. officier van gez. 2e kl. W. A. A. Tuyt. van het per soneel van den geneesk. dienst der landmacht; is benoemd by het res. personeel der land macht, bij den generalen staf, tot res. luit. kolonel res. majoor K. L. Rozendaal. AUDIËNTIE. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE By Kon. besluit is aan den referendaris der P.T.T. H. R. Jansen, directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Delft, eer vol ontslag verleend. Bij Kon. besluit is benoemd tot cc van politie te Baarn C. M. van Vei teur van politie te Zeist. HOFBERICHTEN Prinh Hendrik naar Rotterdam. Het zou in de bedoeling liggen van Prins Hendrik, zich in zyn hoedanigheid van voorzitter van het Ned. Roode Kruis, verge zeld van het hoofdbestuur dezer vereenigmg, a.s. Zaterdag tweeden Kerstdag naar Rotterdam te begeven, ten einde van zijn belangstelling te doen bly'ken in den aldaar te houden voetbalwedstrijd Sparta-Feyenoord, ten bate van den bloedtransfusiedienst, welke ge organiseerd is door de afdeeling Rotterdam van het Ned. Roode Kruis. GENEESHEER BIJ DE HOFHOUDING. De Koningin heeft den heer W. C. Haver kamp, arts te Apeldoorn, benoemd tot genees heer by de hofhouding. DE BENZINE-BELASTING Ter uitvoering van de wettelijke bepa lingen omtrent de navordering van het bij zonder invoerrecht op benzine heeft de Mi nister van Financiën eenige voorschriften vastgesteld, welke in Stcrt. 249 worden ge publiceerd. Zij betreffen de opneming en aangifte van de in de tanks van benzine pompen aanwezige voorraden. DE KOMENDE ONTWAPENINGS CONFERENTIE EIGENAARDIGE BELGISCHE VOORSTELLINGEN. Nederland zwaarder bewapend dan België? In de statistiek, welke de Belgische regeering dezer dagen zou hebben laten samenstellen omtrent de militaire uitgaven van de verschil lende landen en berustende op de gegevens, ingediend naar aanleiding van de a.s. ontwa peningsconferentie, is Nederland ten aanzien van de uitgaven voor de bewapening 11.b. tweede onder de vijf mogendheden „van middelmatigen rang" waaronder België - en die door hun ligging in Europa min of meer zyn blootgesteld. België zou dan vyfde zyn. Wij vernemen nopens deze, ook aan de Nederlandsche pers verstrekte, statistische fantasie van bevoegde zijde het navolgende: De Belgische statistische mededeeling gaat aan een principieel euvel mank. De gezamen lijke uitgaven van Nederland en van de over- zeesche gewesten, zijnde 171 millioen gulden, te weten de uitgaven voor twee afzonderlijke legers en een vloot, waarvan pl.m. 80 pet. in de overzeesche gewesten aanwezig moet blij ven, worden in het Belgische overzicht gebe zigd, n.l. ter vergelijking met de uitgaven van landen, die óf in het geheel geen overzeesche gebieden bezitten óf wier overzeesch geb.ed, wat ligging, uitgestrektheid en belangrijkheid betreft, zelfs voor een vergelijking met bet Nederlandsche niet in aanmerking komc. Fen juiste en eerlijke beoordeeling van deze totale Nederlandsche verdedigingsuitgave van 17i millioen gulden (244S millioen B. francs) had moeten vermelden, dat deze betreffen een BIJ GEBREK AAN EETLUST, oprispen. slechte maag, trage spijsvertering, darmver stopping, opgeblazenheid, stofwisselings kwalen, netelroos, jeuk, bevrijdt het natuur lijke „Franz-Josef'-nitterwater het lichaam de opgehoopte afvalstofvergiften. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Eigenaardige Belgische voorstellingen in zake de Nederlandsche uitgaven voor de fensie. (blz. 2) Het rapport va.n de Bijzondere Commissie der B.I.B. is gereed en onderteekend. In de conclusies wordt bij de regeeringen aange drongen op onverwijld handelen om ver dere catas rophes te voorkomen. (blz. 3) Jaarvergadering ProL Chr. Kweekscholen te Utrecht. Jaarvergadering van de Vereen, voor Chr. Mulo. (blz. 5) Begrafenis Prof. Mr. D. P. D. Fabius. (blz. 9) Verschenen is het Voorloopig Verslag .■er het we sontwerp tot tijdelijke heffing in opcenten op de invoerrechten in Ne- derlandsch-Inidië. HET KERSTNUMMER Heden ontvangen alle abonné'sdie hun blad door middel van een agent of looper bezorgd krijgen, een exemplaar van ons Kerstnummer. Ryk in Europa, Azië enz. van 70 milioen ior de landmacht en luchtmacht van Ne derland in Europa werd in 1929 (het jaar van vergelijking) echter 52 millioen gulden be steed. Dit totaal is duidelijk af te leiden uit de aan den Volkenbond verstrekte gegevens en derhalve aan de verschillende statistische ikenaars niet onbekend gebleven. Neemt men nu voor België het in het bedoelde statistische bericht aangegeven brdrag van 1458 millioen frs. als basis en trekt men hiervan nog af 200 millioen francs (is vermoedelijk twee maal te veel) voor l.et onderhoud van de weermacht in den Oongo mandaatgebied, dan zou België aan de land- en luchtmacht in Europa besteden onge- vere 88 millioen gulden of 11 gulden per hoofd der bevolking. Hiertegenover staat voor hetzelfde loei in Nederland 52 millioen of f 6.50 per hoofd. Met belangstelling zien wij intusschen de ies- beti effende Volkenbondsopgava nopens de Belgische defensieuitgaven tegfimoet. Pe vergelijking van alle. wel officieel bekende gegevens geeft aanleiding tot een nog duidelijker nopens den graad van bewapening der beide landen. 1. De totale vredessterkte van land- en luchtmacht van Nederland toch bedroeg ge middeld voor 1929 (zonder de maréchaussee) 17.102 man, van België bedraagt de opgegeven gemiddelde vredessterkte van^land- en lucht macht (zonder de gendarmerie) 71.760 maru Op 10 man voor de land- en luchtmacht iu Nederland zijn dus onder de wapenen in België, dat een nagenoeg even stei-ke bevol king heeft, 42 man. 2. Het gemiddelde verblijf in werkelyken dienst der gewone dienstplichtigen bedraagt in Nederland 7 maanden en in Beigie 12 maanden. 3. In België zyn 50 pet. meer militaire vliegtuigen aanwezig dan in Nederland. Een vergelijking van de bewapening van Nederland met die der overige rijken zou hier te ver voeren. Zy zou evenwel tot de slotsom leiden, dat Nederland in Europa, zoowe.1 nis in zijn overzeesche gewesten, onder aan de lyst der bewapeningen staat. PRINS WILLEM HERDENKING GEEN INZAMELING VAN GELDEN Het Uitvoerend Comité voor de viering van het Vierde Eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje deelt ons mede, dat het niet in het voornemen ligt, een algemeene oproep aan het publiek te richten om gelde- lyke medewerking. Het comité beseft, dat alle krachten moe ten worden ingespannen om de nooden te lenigen, die het gevolg zijn van de economi sche crisis en dat dit oogmerk zou kunnen worden belemmerd, indien thans een beroep werd gedaan op het Nederlandsche volk om geldelijke offers te brengen voor de beoogde nationale herdenking, hoe sympathiek o.-kï ook aan zeer velen moge zyn. DIPLOMATIE De Engelsche gezant, de heer Edo Russïll, s van verlof in de Residentie teruggekeerd. Dc gezant van Venezuela, de heer j. I. Cdr- ienas, is met verlof vertrokken. ZABUHIJ EN SCHAVERIJ IdAasrtUHAVEN BOERBIQAï

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1