WOENSDAG 23 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. S ECON. WERELDPROBLEMEN ZUID-AFRIKA li. De invoer. Iri de eerste zes maanden van dit jaar werden in Zuid-Afrika in duizenden ponden ingevoerd percentage 1981 1980 t Engeland 11.061 45.9 47.3 Canada 886 3.7 3.3 Britsch-Indië 810 3.4 3.7 Ceylon 324 1.3 1.1 Australië 282 1.2 1.1 uit Britsche ge bieden 13.363 55.5 56.5 Amerika 3.443 14.3 16.2 Duitschland 1.622 6.7 6.4 Japan 1.067 4.4 2.1 België 500 2.1 2.0 Frankrijk 486 2.0 2.2 433 1.8 1.2 Zweden 412 1.7 1.8 Tsecho-Slowakije 298 1.2 1.1 .Zwitserland 232 1.- 0.9 Noorwegen 224 0.9 0.7 Nederland 365 1.5 1.9 Nederl.-Indië 428 1.8 1.7 EEN WELKOME VERRASSING 'Hieruit kunnen wij zien, dat het aan deel van Nederland en Nederlandsch- Indië in den Zuid-Afrikaanschen import handel bedroevend klein kan worden ge noemd, zoodat de mogelijkheid althans bestaat om deze te verhoogen. In 1930 bijv. werd in totaal in de Unie inge voerd 903.225 aan mannen-pakken, waarvan Nederland leverde 4.861 aap katoenen ondergoed 463.369 met een Nederlandsch aandeel van 246- - katoenen dekens 286.875 met f 3.763 wollen dekens met katoen vermengd 307.021 met f 3.711 en zoo zouden wij een heel lijstje kunnen opgeven om aan te toohen, dat er nog heel wat te doen zou zijn, wanneer met kracht de gelegen heid werd aangepakt, die de verschillen de Nederlandsche Vereenigingen ter be vordering van den handel op Zuid-Afri ka bieden om van voorlichting en intro ductie te dienen. Wij denken daarbij aan de Commissie voor den Neder- landsch-Zuid-Afrikaanschen Handel, Bezuidenhoutscheweg 97 Den H de Ned.-Zuid-Afrikaansche Vereeniging in Amsterdam, terwijl in Afrika zelf de verschillende Kamers van Koophandel niet anders dan gaarne zouden zien, dat de verbindingen met Nederland zoo krachtig mogelijk werden uitgebreid. Den unieke plaats. Wy nemen door de omstandigheden eèn unieke plaats in den wereld-handel in, een plaats, die de meesten nog niet voldoende beseffen. Nog niet zoo lang geleden vormde Duitschland bijv. het distributie-land voor de omliggende ge bieden als Polen, Lethland, etc. Duitsch land voerde de benoodigde artikelen uit liet buitenland inen verkocht deze ©p crediet tégen Hooge rente en tegen hooge prijzen daar, waar zij noodig wa ren. Deze functie is door de omstandig heden verlamd ten deele door poli tieke tegenstellingen (Polen-Duitsch- ïand.etc.) ten deele doordat Duitschland de noodige credieten niet meer, beschik baar kon stellen. Engeland fungeerde op fraar manier op dezelfde wijze; de dras tische verhooging van de invoerrechten, de depreciatie van het Pond hebben Lon den tijdelijk als goederen- en kapitaal distributie-centrum uitgeschakeld en wy vragen ons af, wie nu eigenlijk de beide functies, dus die van Duitschland ©n Engeland zou kunnen overnemen? Wij aarzelen geen moment om in dat verband Nederland te noemen. Wij heb ben de beschikking over groote kapita len, die wii kunnen uitzetten, waar wij willen, alhoewel het risico deugdelijk onder de oogen moet worden gezien. Wij hebben goed-geoutilleerde schepen met beschikbare kapabele bemanning, wij .'hebben koloniale producten in allerlei vorm, terwijl onze industrieele- en land bouwproducten er mogen zijn. Waarom zouden wij niet tot groote zaken kunnen 'komen? De quintessence is de beschik baarstelling van ruim crediet, want daaraan is in de eerste plaats behoefte de credietgever kan zich daarbij speci ale economische faciliteiten bedingen, Wanneer hij goederen kan leveren, die even deugdelijk in kwaliteit en even hoog in prijs zijn als de artikelen, die de landen fourneeren, welke geen cre dieten willen dan wel kunnen beschik baar stellen. Er is op dit gebied iets goeds te verrichten, waardoor een deel wan de Nederlandsche malaise zou kun nen worden overwonnenhet ont breekt alleen aan den man met gezag, die zich ervoor wil spannen en die de noodige energie heeft om een organisa tie te stichten, die de moeilijke tijden voor ons bedrijfsleven zal weten te over bruggen. Want wij hebben niets meer noodig dan een overbrugging.... wij moeten eer. deugdelijke studie maken van de lijn, welke wij in den eersten tijd hebben te volgen om daarvan ter gele gener tijd de vruchten te plukken. Hoe meer de beschaafde West-Europeesche landen en ook Amerika hun grenzen gaan sluiten voor elkanders artikelen, hoe grooter aandacht wij te besteden hébben aan die landen, waar nog wél I stond in ons blad van 22 Dec. De Handelskamer te Rotterdam de centrale inkoop-organisatie, nam het sympathieke besluit de werklooze leden der coöperaties te verrassen met een Kerstpakket. Voor reke ning der HAKA en Coöperaties werden 25.000 pakketten levensmiddelen uitgereikt. mogelijkheid bestaat om te penetreeren. Vandaar, dat Zuid-Afrika een afzetge bied vormt, dat de moeite waard is na der te bestudeeren. Een mogelijkheid in Zuid- Afrika Het zou kunnen zijn, dat Zuid-Afrika tevens voor onze industrie de mogelijk heid opent om er dochter-instellingen te stichten, zoodat niet alleen goederen export vanuit ons land zou kunner plaats hebben, doch ook tal van Neder landsche werk-krachten in de Unie en\- plooi zouden kunnen vinden. In de Unie werd in het jaar 1928/9 voor een waar de van 97 millioen geproduceerd, wel ke productie ingevolge het verslag van de Nederlandsche Kamer van Koophan del in Zuid-Afrika hoofdzakelijk in de Unie werd verbruikt „want tengevolge van de hooge beschermende invoerrech ten, waaronder fabrikanten hier hun be drijf uitoefenen, bestaat er geen hoop op export van gefabriceerde artikelen." De geheele blanke bevolking van de Unie telt nog geen twee millioen zielen, terwql ongeveer zeven millioen inboor lingen, die een veel lageren levensstan daard hebben, er hun bestaan vinden. De industriën, die zich toeleggen op ar tikelen, welke ingang by de inlandsche bevolking kunnen vinden, zullen nog een extra-afzetgelegenheid kunnen vinden. Wy wijzen byv. op suikergoed: totale invoer 125.796, waarvan uit Neder land 8.396bonbons 172.514 waar van uit Nederland 4.086. Natuurlijk moet met de mogelijkheid rekening worden gehouden, dat ten slot te de partijen, die voor economische sa menwerking met Engeland voelen, de overhand zullen krijgen, zoodat alsdan ook het Zuid-Afrikaansche Pond met het Engelsche zal mede-deprecieeren. Waar men er echter zeer chauvinistisch is en in alle opzichten een eigen leven wil leiden, is deze mogelijkheid voorloo- pig nog gering; in allen gevalle zou de oprichting van eigen fabrieken er niet door worden beinvloed. schepen met 209.263 ton, die 168.696 ton goederen aanvoerden uit een totaal van 3.094.834 ton; uit de Unie werd met Nederlandsche schepen 162.053 ton vervoerd. Wy eindigen met de ondervolgende woorden uit het 1930-verslag van de Nederlandsche Kamers van Koophandel en Monsterkamers in Zuid-Afrika Pre toria, Johannisburg en Kaapstad) aan te halen: „Maar uit het voorgaande is wel een les te trekken, n.l. deze, dat de Nederlandsche fabrikanten van pro ducten, die ook in de Unie gemaakt worden of gemaakt kunnen worden, zullen ondervinden, dat vroeger of la ter deze markt gedeeltelijk voor hen gesloten wordt door het opleggen van prohibitieve rechten. Fabrikanten van andere landen hebben gebruik gemaakt van dit beleid van de Regee ring en bij het verloopen van het gety de bakens verzet door het oprichten van dochterbedrijven in de Unie (ge condenseerde melk, textiel, enz.) en voor verschillende Nederlandsche fa brieken is thans misschien de tijd aangebroken om de uitbreiding van hun afzet, in de Unie, door oprichting van eigen fabrieken in dit land onder de oogen te zien, want anders zullen zij misschien te laat tot de ontdek king komen, dat zij voor goed uit de Unie verdrongen zijn." STAKENDE RAADSLEDEN EEN EEUW KADASTER Den 2en Januari 1932 bestaat het Kadas ter honderd jaar. Deze rijksinstelling werd oorspronkelijk opgericht met jjet doel de grondbelasting zoo billijk mogelijk te heffen waartoe een opmeting en in-kaart-brenging van het geheele land noodig Langzamerhand echter is de beteekenis van dit dienstvak belangrijk toegenomen het fiscale doel zelfs op het tweede plan raakt Het geheele grondcrediet steunt op het Kadaster; onteigeningen, stadsuitbreidingen, ruilverkaveling, aanleg van wegen, kanalen enz. ontleenen hun gegevens voor een groot deel aan het kadastrale archief dat een schat van gegevens bevat met betrekking op grondeigendom, eigendomsgrenzen en Onze handel zal bovendien nog ge- zakelijke rechten. Een technisch-hoogstaand steund worden door de scheepvaart on der Nederlandsche vlag. Van de 576 schepen met een tonnenmaat van 1.792.527 ton waren 57 Nederlandsche korps van landmeters en teekenaars zorgt voor de dagelijksche bijhouding en streeft er voortdurend naar den technischen grond slag uit te breiden en zoo noodig te verbe teren. DE WEGEN, DIE UW BRIEVEN GAAN Een bezoek aan het expeditiebureau Utrecht-Station EEN CHAOS, DIE GEEN CHAOS IS 's Avonds wandelt ge langs de stille we gen om nog even een brief naar de bus ie brengen. Want ge weet het, als de brief nog met de laatste lichting meegaat, hebben ze hem den volgenden morgen met de eerste bestelling reeds in Amsterdam of Leeuwar den. Maar hoe dat gaat, weet ge nietl De roode brievenbus neemt wel geduldig het epistel aan, ge hoort de brief neerkwak ken in zijn maag. Maar ge hebt dan gedaan wat ge kon doen en met een monter hart stapt ge weer naar huis toe en kunt rustig slapen: Der Mohr hat seine Schuldigkeit getan! Immers morgenochtend is de brief op de plaats van bestemming. Maar wat een wereld van techniek daarvoor noodig is, be seffen we maar al te weinig. Hoe „het" gebeurt We waren zoo gelukkig eens een kijkje te mogen nemen in het expeditie-bureau Utrecht-Station, waar de ohef, de heer Bosch, ons vriendelijk rondleidde en als man het vak alles uitlegde, voorzoover dat een leek mogelijk is. En we kunnen, ge het nog niet wist, eerlijk zeggen: vertrouw gerust uw liefdesbrieven, uw za ken-epistels en zoo meer aan de roode bus, die overal haast staat, toe, want er wordt Als gij allang onder de warme wol ligt te droomen van hoe hij of zij op de brief zal reageeren, dan komen de postauto's aan rijden en leegen de magen van de roodb >p's. Alles gaat dan naar het Centraal Station, waar in een apart perceel de zak ken vol correspondentie worden uitgeladen. Rappe handen brengen de brieven naar innen, waar zak na zak de inhoud gesor teerd wordt. Het lijkt één groote chaos van wit papier en zwarte letters, waaruit het lijkt dat uw brief nooit meer terecht zal komen! Onderwijl stormt de eene trein tn» de andere binnen, remmen knarsen en even later worden nog veel meer zakken met als maar post binnen gebracht gij, die zoet ligt te droomen van uw brief, ge zoudt gewis een nachtmerrie krijgen als ge de ontzettende hoeveelheid post zaagt, die uit alle oorden van het land komt! Waar is uw brief gebleven? Maar, onder de goede leiding van den ohef is er wel degelijk orde in dezen chaos. De wagentjes van de post rijden binnen en halen net en ordentelijk de zakken, nu keurig geordend, weg naar de treinen die straks zullen vertrekken. Want een groote zaal is er, waar heel veel stellages zijn met geweldig veel vak jes erin. In elik vakje wordt de post voor een bepaalde plaaisgedaan. Een voor Am sterdam, Rotterdam, één voor uw stad zelf en dan voor de kleine plaatsen een apart vakje voor die richting. Al die gesorteerde hoeveelheden worden tot pakketjes en in zakken verpakt Een kwartier voor het ver trek van de posttrein wordt dan de boel weggehaald en op het perron in de wagon Ge hadt bijvoorbeeld een brief op de bus gedaan voor Coevorden; dan wordt dat epistel ondergebracht bij de post voor de trein richting ZwolleCoevorden. Zoo gaat dat steeds door, het eene uur drukker nog dan het andere. Het spreekt van zelf dat met gelegenheden als St Nicolaas of Nieuw jaar de post overweldigend is. Aparte or- deningskasten worden dan in gebruik geno men om de hoeveelheid te kunnen verwer ken. In een normale week zijn Donderdag en Vrijdag de meest drukke dagen, omdat dan de weekbladen verzonden worden naar alle oorden des lands. Wat nu speciaal de nachtdienst betreft: de meeste treinen gaan over het Maliebaanstation, nadat de brieven etc. ge ordend zijn op het Expeditie-bureau aan het Centraal Station, de zakken daarheen ver voerd worden. De hoeveelheid is echter zoo groot, dat de posterijen voor het vervoer door de'stad van het eene station naar het andere een tapissière noodig hebben. Gemiddeld zijn 't eventjes een tweehonderd vijftig zakken! Wel een bewijs, dat P. T. T. met de nachts treinen in een behoefte voorzien hebben. En dan is dat nog niet alles, want de post voor richting Arnhem en Zuid-Duitschland blijft 's nachts via het Centraal Station loo- pen, waar ook heusah nog wel een flink aantal zaken voor verwerkt wordt In 't algemeen zijn er vijf rechtstreeksche depêches naar Duitschland via Utrecht Eén om 7 en één om 19 uur naar Noord-Duitsch- lanc'. als Bentlheim, Berlijn, Hannover, Sak sen. En om 3, 11 en 19 uur speciaal voor Zuid-Duitschland, nl. Rijngebied, Würtem- berg en Baden etc. De post voor het overige buitenland gaat anders tiaar Amsterdam of Rotterdam, waar het met de maildienst meegaat. Dat geldt ook voor het luchtverkeer (Waalhaven en Schiphol) en de Indische post (Mij. Rott Lloyd en Nederland). Natuurlijk zijt ge nu ook nieuwsgierig at er met uw febeurt In een aparte zaal wordt dit be- andeld- Zij zijn in pakketjes gebonden en een adres is er bij gedaan, waarop 'het ge heele aantal is vermeld. Elk pakje wordt dan verzegeld, zoodat dadelijk controleer baar is, of alles volledig is overgekomen. Een assistent zorgt dat zoo een pakketje telkens met de postzak meekomt Maar dat alles kost tijd, zoo ge begrijpen zult en tijd verspillen staat niet in het woordenboek van P. T. T. Daarom kan alles wat hier nu verteld is, alleen gebeuren met stukken, postpakketten en correspondentie uit de stad en met brieven etc,, die in Utrecht langer blijven dan 90 minuten, voor ze na aankomst per trein weer moeten ver trekken. Is die tijd korter, dan worden ze alleen overgeladen van de eene trein in de andere, en in de zgn. postwagons zelf ver werkt. Er wordt echter voor gezorgd zooveel mo gelijk in het expeditie-bureel te verwerken, zoo min mogelijk aan de postambtenaren de treinen over te laten. Maar de post zak, die b.v. 16 uur 56 aankomt in Utrecht en 17.11 weer vertrekken moet, kan natuur lijk in die korte tijd niet in het bureau ver werkt worden. Op 't expeditie-bureau worden dus gesor teerd en verder verzonden de zakken post, die met treinen meekomen (de zgn. passe- correspondentie) en ook de stadscorrespon- dentie. De brieven etc. uit de stad worden dus van uit alle bussen en van alle bijkan toren gebracht naar dit expeditie-bureau. Ook van het hoofdkantoor gebeurt dit als de correspondentie tenminste niet bestemd is voor de stad zelf. Ze worden dan uitgezocht en gestempeld hetzij met de machine of met de hand. Dit laatste moet ook wel hierom, omdat er he laas nog altijd mensohen zijn, die de post zegel niet rechts in de bovenhoek plakken. Dat geeft tijdverlies, want zulke brieven moeten met de hand gestempeld worden, ter wijl oorrect-beplakte brieven In de stempelmachine gaan, dde er ongeveer 35.000 per uur be handelt! En zoo waren we weer teruggekomen in de werkkamer van den chef, die aan het hoofd staat van het bedrijf, dat zonder zijn oppertoezicht een hopelooze chaos zou woi- den. Wij hoorden nog iets van plannen, die ontworpen zijn om het bureau een betere plaats te geven. Het zou dan komen achter het vroegere hoofdgebouw van de Spoor wegen, terwijl het terrein waarop het thans staat, wegens uitbreiding bij het perron zal worden getrokken. Maar aan de eene kant (hooren we d« zware locomotieven langs denderen, lange IMreinen aankomen, en aan de andere kant njden de postkarretjes aan en af, brengen de post en halen weer nieuwe. En we den ken even: wat een wondere wereld! ZOO GAAT HET NU IN DE POLITIEK. Als ge 't niet bij ervaring weet, dan hebt ge 't toch wel van hooren zeggen, hoeveel moeite vele personen doen om lid van een gemeenteraad te worden. Ze laten voor zich trompetten; doen het soms zelf ook en het kiezersdom moet gelooven, dat zij de geroe pen magistraten zijn, zonder wie het bestuur der gemeente het niet stellen kan. Nu, en dan worden er 7, of 11, of 13 (wat een prachtgetallen, hé?) of zelfs wel meer gekozen; want de wet zegt nu eenmaal, dat zij onmisbaar zijn; en nauwlijks zitten ze op het kussen (het eenige, dat in sommige raadszalen nog aan vroegere glorie herin nert) of ze beklagen zich met onze groote dichters, dat ze bezwijken onder de last der magistratuur. Nu, daar kan ik inkomen. Wees slechts bestuurslid van een jubileumcomité of Nuts- afdeeling en ge weet, hoeveel beslommerin gen uw zwaar te torsen deel zijn en hoe zal het dan wezen als de overheidslast op uw schouders rust! Natuurlijk, er zijn sommigen, diehetlauw- lauw opnemen. Ik denk hier aan 't verhaal van den man, die een halswervel brak en in gipsverband gezet alleen maar j a kon knik ken en die toen moest hooren: Wat zou jij een voortreffelijk raadslid zijn. Maar dat soort deugt niet De werkers hebben het zwaar genoeg. Doch, dan moeten die werkers niet gaan staken. Daarvoor zijn ze toch niet gekozen. Echter, ze deden het de^er dagen in Maas- bree, in Limburg dus, waar ze vaak iets origineels op „raadsgebied" uithalen. De hee- ren staakten; kwamen eenvoudig niet tei vergadering, omdat ze boos waren op den burgemeester. Wat had die man misdaan? Wel, een der nieuwe raadsleden had onlangs voorgesteld, dat een raadsvergadering als regel ni«t lan- ROFF EL-RIJM EN» BLEISW1J K In Bleiswij k had A. een lap grond; B. kocht een stuk daarvan; Het uitpad was van A.; en B. Betaalde daar wat an; Toen kocht C. weer een stuk van B.; C. meende, dat het pad Voor hèm ook uitpad geven zou; Maar A. betwistte dat; C. bouwde huizen op de grond (Die met ivas „gepasseerd" En toen heeft A. met prikkeldraad De huizen geblokkeerd; De huizen waren al bewoond, En dat was minder mooi: Nu zaten de bewoners daar Als apen in een kooi; Eén huurder vond dat rasterwerk Zoo afgerazend dwaas. Dat hij er gansch geen gat in zag Te komen bij zijn baas; Die huurder, D., heeft teen het Recht Bij 't prikkeldraad gehaald En eischte, dat hem het verzuim Zou worden uitbetaald; De huurders „staakte n-huwr"omdat En dat is nogal glad Bij elke nette woning hoort: Een uit- en overpad! O Bleiswijk, groot-in-'t-kleine dorp! Breek wèg die prikkelheg! Wanneer dat pad maar weg was, was 1 Dit uitpadtwistpunt weg! (Nadruk verboden.) LEO LENS EEN SPIKKELVISCH De Rotterdamsche Diergaarde is een groote collectie prachtige koraalvisschen rijker geworden, waaronder verschillende soorten zijn, zooaU b.v. de Koningsvisch en de spikkelvisch, die nog nimmer te voren levend naar Europa konden worden gebracht, .Hierboven de eigenaardige spikkelvisch. ger zou duren dan van half 7 tot ongeveer 9 uur. Fn zijn voorstel was aangenomen. Hij was dus fortuinlijker dan een vriend van mij, die omdat hij forens is, voor stads- mensch wordt aangezien en lid is van een overigens zeer achtbare plattelands gemeenteraad. Toen onlangs vergaderd was van half 8 tot half elf en de voorzitter eon gansch nieuw onderwerp in behandeling wilde nemen, deed hij een voorstel van orde, om de vergadering te verdagen. Want, zei hij, wij zijn hier boertjes onder mekaar en moeten op tijd naar bed. Tot straf voor zijn onschuldige geestigheid werd besloten om tot middernacht te ver gaderen. Om half 12 vielen er gelukkig •n in slaap. Maar in Maasbree was de nieuweling ge lukkiger. En de Voorzitter sloot vorige week dan ook een vergadering om ruim 9 doch deed gelijkertijd de mededeeling: mor genavond om half 7 gaan we verder met de agenda. Eigen schuld, zei de voorzitter er bij: in een half uur zouden we klaar zijn. Dat paste echter de heeren niet enze staakten! De vergadering kon met ander halve man, een raadslid en een burgemees ter niet doorgaan. De stakers wonnen de strijd. De volgende vergadering is op lange termijn uitgeschreven. De burgemeester mokt over zijn nederlaag; hij trakteert met nieuwjaar niet op bockbier, zooals eerst zijn plan was. Zoo gaat het nu in de politiek. En toch aan liefhebbers geen gebrek, 't Komt van de politieke knobbel, zei Dr. Kuyper. En hij kon het weten; die was bij hem ook nogal sterk ontwikkeld. UIT HET SOCIALE LEVEN In elk vakje wordt de post voor een pepaalde plaats gedaan. Een kijkje op het expeditie-bureau voor aan geteckende stukken en expresse brieven SALARIS- EN LOONSVERLAGING. GEMEENTEPERSONEEL. De Gemeenteraad van Haarlem besloot op de loonen en salarissen van gemeenteperso- neel een aftrek van 7 toe te passen. De Raad hechtte zijn goedkeuring aan het voor stel van B. en W. om t'e opcenten van de fondsbelasting van 30 op 80 te brengen. UIT DE GLASINDUSTRIE. Bij de N.V. A. J. Bakkers Glasfabrieken fe Nw. Buinen wordt deze week do eenige nog in bedrijf zijnde glasoven vooreerst ge doofd, zoodat dan het geheele personeel dier fabrieken werkloos wordt, wat nu voor een gedeelte het geval is. STAKING IN DE METAAL-NIJVERHEID. Dinsdagmorgen is te Hengelo (O.), bij de N.V. Nivé een staking uitgebroken onder de vormers, kemmakers en sjouwers mede als gevolg van een mededeeling der Directie dat in 't vervolg geen Chr. feestdagen meer i zu"eri worden- uitbetaald en de vacantie dagen niet meer gegeven worden. De stakers (18), zijn georganiseerd in den Alg. en den R,K. Metaalbewerkersbond. De directie beschouwt de stakers, indiei leze week het werk niet wordt hervat, n< ontslagen. HET TEXTIELCONFLICT „DE STAAT MOET HET DOEN" De firma W. Kan te Oldenzaal heeft al haar stakerrden arbeiders met ingang van 21 dezer ontslag aangezegd. In de najaarsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond heeft de heer A, C. de Bruyn, voorzitter van het verbond, het vol gende opgemerkt: De beruchte tweede 6 pet. loonsverlaging is mede het gevolgd van het feit, dat de Twentsche werkgevers sociaal niet voldoende met hun tijd zyn meegegaan. Zij leven nog te veel in de sfeer hunner voorgangers; zij „profiteeren" nog van de vrijwel onbeperkte vrijheid, welke de overheid den leiders van ondernemingen en bedrijven altijd nog gela ten heeft: een „profiteeren", waarbij het lot van een gansch bedrijf en de belangen van vele tienduizenden betrokken zyn. Reeds een halve eeuw gaat het Twentsche werkers volk onder den moreelen last van zyn sociale misdeeldheid gebukt. Doordat hun princi- pieele tegenstanders hun werkgevers, tot de economisch allersterksten behooren, was uit zicht op resultaat vooralsnog zeer beperkt. Daarvoor de oogen te sluiten, rou in hooge mate kortzichtig zijn. De bona fide vakbewe ging heeft reeds sedert jaren getracht, gelyk zij het ook thans weer doet, om verbetering te brengen in de sociale positie der arbeiders het is haar tot nu toe niet gelukt. Zoo ergens, dan schynt het voor Twente hoogste tyd, dat de rijksoverheid, nu langs particu liere wegen het soeiaal-noodzakelyke niet be reikbaar is, ingrijpe voor het te laat is. Gemengd Nieuws. DOOR VERGIFTIGING GESTORVEN? j Een vrouw gearresteerd. Men meldt ons uit Terneuzen: Het parket uit Middelburg, vergezeld van Dr. van Ledden Hulsebos uit Leiden, arri veerde hier, ten einde sectie uit te oefenen op een opgegraven lijk van een 48-jarige huishoudster, die eenige weken geleden zéér plotseling overleden was. Na sectie-onder- zoek werd de vrouw van zekeren M.. fami- lelid van den weduwnaar, bij wie de over- ledene huishoudster was, gearresteerd en 'D„ie gevangenis te Middelburg opgesloten, geZlr ^"wseval „i, VERDRONKEN .r ?eldt me" °ns' dat twawraor- M. omstreeks 7 uur aan Sluis 9 der Zuid- SliSï? Eemeente Lierop de 24-.jarige 20011 van den sluiswachter H die als sluisknecht by het schutten dienst hid sis. kom op. w^hMk teriS te es d-h'

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5