DINSDAG 22 DECEMBER 1931 1 TWEEDE BLAD PAG. 5 Uit de Pers. lm Patrimonium schrijft do heer C. Sxneenk over den strijd in Twente ais volgt: Zoo is het dan in Twente toch tot een groot ccmiiiict gekomen. i>e labrikanten nebben aanvankelijk heel verkeerd geJian dekt. Door hun opa-enen is er groote ver bittering onder de aroeiders geKomen. Maar erkend moet worden, dat de on dernemers m de conferenties met de Vak- ceni,traies blijk gaven van toenadering. De tweede loonsverlaging, hoezeer econo misch door hen noodzakelijk geacht, zou worden teruggenomen. En zij zou ook, in dien de bewij is toes tand dit niet volstrekt onvermijdelijk deed zijn, in het voorjaar niet woraen ingevoerd, in ue eerste 5 jpCu verlaging zouuen de we veis bij jamiink miet aceicn. lien kleine categorie zou hier ,incg eenige verhoci>ng van loon ontvan gen. Voorwaarde voor een en ander was de opheffing van de stakingen bij Jan- itmk en in Almelo. De moderne en Roomsch-Katholieke Benden hebben op deze voorwaarden den vrede niet willen teekenen. En onze orga nisatie Unitas kon alléén die voorwaar- den niet vervullen. Het algemeen bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft in band met een en ander het volgende be- sluit genomen: I-Iet Algemeen Bestuur van het C. N. V., besprekende het in de Twentsche Textiel-1 ndu&trie bestaande conflict; gehoord het verslag der bespreking daarover door de vertegenwoordigers der werkgevers, en der arbeidersvak- centralen gevoerd, kennis gancmen hebbende van het communiqué heden door de werkge vers in de ochtendbladen gepubli ceerd: Betreurt dat de aankondiging va: tweede 5 pCt. loonsverlaging inede ge motiveerd is als straf voor bet optre den in een ander conflict, erkent dat het resultaat der bespre' kingen te Zwolle een basis had kun nen bieden voor een accoord, overwegende echter dat de daaraan door de werkgevers verbonden voor waarden niet zelfstandig door „Und- tas" kunnen worden vervuld, erkent dat op grond daarvan het aan „Unitas" niet mogelijk is gemaakt het advies tot staking op 14 December a.s. terug te nemen. besluit „Unitas" moreel en finan cieel te steunen. Deze houding begrijpen wij volkomen, gezien ook hetgeen enkele jaren geleden dn Twente is gebeurd. Wij betreuren evenwel den gang van galeen in ernstige mate. Neen, wij denken er niet aan, om de fabrikanten in bescherming te nemen. Zij hebben door hun motiveering van de tweede 5 pCt. verlaging zeer veel be- dorver-. Maai* aan den anderen kant kunnen - wij hef onmogelijk juist achten, dat men - ma de besprekingen te Zwolle in dezen zwarert tijd toch de staking heeft door- gezet. Wat denkt men er mede te beneiken? En welke ongehoord zware offers zullen de arb iidersgfezihfliffn riiet moeten brenf ""getf! •i~.' De pisitie van de Vakbeweging dreigt - o.L doc r hetgeen in Twente staat te ge beuren verzwakt te worden. Intussohen blijkt wel uit alles, dat niet onze Christelijke vakbeweging voor de ramp, 'lie Twente treft, verantwoordelijk gesteld kan worden. God geve, dat er spoedig nog weer een •poging tot bemiddeling worde onderno men. Eji „Unitas" worde gesteund! de post van „de ooievaar- BINNENLAND. nederland--belgie De Belgische kabinetsraad heeft zich, zoo Wordt uit Brussel gemeld, bezig gehouden met het vraagstuk van de overeenkomst tus- eohen België en Nederland, den 16en October in De-a Haag onderteekend met betrekking tot een gelijke behandeling van beider on derdanen wat betreft de toepassing der in beide landen bestaande wetgeving ten aan zien van de invalidiiteits- en onderdomsver- zekering. middelbare technische opleiding De Minister van Ouderwijs beeft een commissie ingesteld om te onderzoeken, aan welke eisehèn en (normen de middel bare technische opleiding aan dagscholen •voor bouwkundigen, weg- en waterbouw kundigen, werktuógbouwkundiiigen, electro- t.echnioi en scheepsbouwkundigen behoort te voldoen, du verband met de cuschen van bet bedrijftele'ven, en hoe deze opleiding be hoort te wonden genagelld, met naime wat [betrèft; a. de voorwaarde vau toelating; b. den duur en de ónrichtïing van het onder wijs, samenstelling van het leerplan en de omschrijving van de leerstof; c. de regeling van en. de eischen voor het •ednd'examen. Voo rait ter dezer commieie is dir. G. Hof stede ,te Den Haag, en secretaris A. C. v. Braam Houckgeest, te Den Haag. amsterdam EEN COMMUNISTISCH DREIGEMENT De communistische leden van den Raad her halen na het antwoord van den burgemeester hun verzoek om een spoedvergadering van den Raad bijeen te roepen. De „heeren" hceten dit verzoek te doen met het oog op den ernst der gebeurtenissen, n.b. door de „heeren" zelf in scène gezet. Zij be weren, dat door het brute politie-optreden, o.a. zich kenmerkende door het ophitsen van politiehonden tegen arbeiders, de veiligheid, en door het gebruik van vuurwapenen, zelfs het leven, niet alleen de werklooze, doch ook der werkende arbeiders ernstig gevaar loopt. Zij vragen deze vergadering aan, naar aan leiding van boven nader omschreven ernstige gebeurtenissen, om den Raad in de gelegen heid te stellen zijn houding en verantwoor- deliikheid ten deze nader vast te stellen. Mocht de burgemeester niet bereid zijn aan dit verzoek t° volvoert, dan komt de volle vere"twoirdQlijkhe:d voor de gevolgen die liet poliUe-optredc'n reeds geliad heeft en even tueel nog hebben zal, voor zyn rekening, al dus de sovjet-slaven. Gistermiddag is op Schiphol aangekomen het vliegtuig „Be Valkmet de Kerstpost en de post van het verongelukte vliegtuig „De Ooievaar." Op onze foto ziet men den heer W. van der Poll, chef van de expeditie Posterijen de postzakken inspecteeren van het verongelukte vliegtuig. Kerknieuws. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt: Voor Amsterdam (vac.-A. D. Wempe), W. J. Kooiman te Deventer. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Siiedrecht, G. F. Hajer te Schoonebeek en J. W. van Tol te Dalfsen. Beroepen: Te Amemuiden, cand. H. Scholing te Alteveer (bij Hoogeveen). Te Dedemsvaart, A. J. Boss te Mariënberg (O.). Te Arum, P. Veenhuizen te Oudega (W.). NED. HERV. KERK Beroepen: Te Benschop, J. Ronge te Hoog-Blokland. Te Zevenhuizen Gr. (toez.), E. Broekema te Opende (Gr.). Te Krimpen a. d. IJssel, J, van Veen te Muider- berg. Aangenomen: Naar Hoogmade, cand. H. W. Waardenburg te Bruinisse. Naar Helenaveen, cand. W. L. van den Berg te Gro ningen. Bedankt: Voor Est (bij Geldermalsen), cand. H. W. Waardenburg te Bruinisse. Voor Nigtevecht, A. Dijkstra te Losdorp (Gr.). Voor Colijnsplaat. T. A. Raabe Jr. te Winschoten (Evangelisatie). CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Den Helder, J. Hovius te Nieuwe-Pekela en K. Zuidersma te Hooge- AFSCHEID BEVESTIGING INTREDE Ds. Mr. C. J. B a r t e 1 s, Ned. Herv. predikant te Lathum, die het beroep aannam naar Cplmschate, zal aan zijn voornemen, 27 Dec. a.s. afscheid te nemen van zyn tegen woordige gemeente, wegens ernstige onge steldheid geen gevolg kunnen geven. Ds. D. van Enk, overgekomen van Zwelloo (Dr.) werd Zondag tot zijn arbeid by de Gerei Kerk te Smilde ingeleid door zijn zwager, Ds. A. Adema van Ten Boer, waardoor de vacature van byna twee jaar aldaar weer werd vervuld. De bevestiger koos tot tekst Hand. 18 5, en handelde Paulus te Corinthe, gedrongen door den Geest. Hy wees er op, dat evenals Paulus, zoo ook de dienaar des Woords zijn tijden heeft van inzinking en moedeloosheid. IMaar de Heere wil hem op Zijn tijd door Zijn Geest bezielen met nieuwe kracht. Des avonds deed Ds. van Enk zijn intrede met een preek over Joh. 3 30. Ohristus moet in het middelpunt staan van de prediking en de arbeid van den dienaar des Woords. Deze trede zelf op den achtergrond, doch Christus worde meerder. Maar de gemeente aanvaarde dan ook een prediking, die den zondaar afbreekt en die Christus doet meer der worden in de harten aller geloovigen. Namens den Kerkeraad werd het woord ge voerd door ouderling R. Daling, die deed toezingen Psalm 134 3. Verder spraken nog Ds. D. Drenth, van Zuidlaren, namens de Classis Assen, Ds. T. Gerber, van Assen, namens de genabuurde Kerken en burgemeester Gerrits, namens het dagelijksch bestuur der burgerlijke gemeente. In beide diensten was het kerkgebouw tot in alle hoeken gevuld. Cand. J. R. Hommes, die de Geref. Kerk van Makkum anderhalf jaar heeft ge diend als hulpprediker op Breezand, trad Zendag, wegens vertrek naar Zuidwolde (G:.), de avondgodsdienstoefening voor de laatste maal voor haar op, bij welke gelegenheid hy het Woord bediende uit Joh. 1 10-12, de ontvangst van Christus en van Zijn Woord in de wereld, waarbij hij naging: 1. hoe doze had moeten zijn, 2. hoe deze bij de meerderheid is, ei 3. hoe deze by de minderheid is. Verschil lende toespraken volgden. Namens de kerke raad sprak Ds. H. Kakes en namens de classis Ds. C. J. de Kruijter van Wommcls. Toegezongen werd Ps. 134 3. Ds. W. K rem er die Zondag 17 Jan. denkt afscheid te nemen van de Chr. Geref. Kerk te Kornhorn om 31 Jan. d.a.v. intrede te doen te Leeuwarden, hoopt alsdan te worden bevestigd door Ds. M. Holtrop van Franeker. Cand. J. Meester, van Spakenburg, werd Zondag als predikant van de Geref. Kerk te Brouwershaven bevestigd door Ds. P. de Jong van Spakenburg, die bij deze gelegen heid een predikatie hield over Jes. 52 7. Ds. Meester deed des middags zijn intrede niet en bediening van het Woord over Ps. 121 1 n 2, „een bede om hulp". Hij lette achterecn- olgens op: 1. de vrees die uit deze bede blijkt en 2. het vertrouwen dat er uit spreekt. Toespraken werden gehouden door ouderling van 't Hof, door Dr. J. van Lonkhuyzen van Zierikzee namens de classis, door den beves- en door burgemeester Gast. Ds. E. Na w ij n, tevoren te Ooste.r- Nijkerk, werd Zondag tot zyn arbeid bij de Geref. Kerk te Bergum ingeleid door Ds. E. I. F. Nawijn te Geesteren-Gelselaar, die tot tekst had gekozen Jes. 40 3 en als thema aangaf: de oproep van de heraut om zich voor te bereiden op de komst van den koning, waar bij hij naging: 1. de roepende heraut, 2. de heteekenisvol'e boodschap en 3. het zich voor bereidende volk. 's Middags deed Ds. E. Nawijn zijn intrede met een preek over l Joh. 7 en Ga. Hy handelde over tweeërlei spre- en tweeërlei hooren, en stond stil by: 1. verschil in spreken, 2. verschil in woorden 3. verschil in hoordeis. In het by ze*-. Ier richtte hij zich na de predikatie tot gemeente, j kerkeraad, commissie van beheer, consulent, Ds. M. Norg van Suameer als afgevaardigd-? van de classis Drachten, het bestuur der gemeente Tietjerksteradeel en den bevestiger. Namens de kerkeraad sprak ouderling Stuur- sma en namens de classis Ds. Norg. Verder vierden nog het woord namens het gemeente bestuur burgemeester F. W. Steenliuisen en de bevestiger. Ds. W. Spliethoff, predikant bij de Herst. Evang. Luth. Gemeente te Gorinchein, ienkt Zondag 21 Febr. a.s. afscheid te nem^n van zyn tegenwoordige gemeente en Zondag 6 Maart d.a.v. intrede te doen te Pekela, na bevestigd te zyn door Ds. J. W. Brass te Rotterdam. Ds. M. BONS Ds. M. Bons, Ned. Herv. predikant te Oudenhoorn, hoopt op Oudejaarsavond voi het eerst na een ongesteldheid van drie maa: den weer voor zyn Gemeente op te treden. Ds. J. J. VAN DE POL Ds. J. J. van de Pol, Ned. Hervormd predi kant te Oene (G.)\ herdenkt 13 Januari a.s. den dag, dat hij 25 jaar geleden het predik ambt aanvaardde. Ds, van de Pol stond achtereenvolgens Meeuwen, Oud-Vosmeer, Bergschenhoek, Krim pen a. d. Lek, Rouveen, Ooltgensplaat, Oud- Alblas en nu sinds 17 Juni 1928 te Oene. De jubilaris wensoht zich ten strengste te houden aan het recht om niet te jubileeren. Ds. J. STEEHOUWER, f Te Apeldoorn is, 72 jaar oud, na een lang durige ongesteldheid overleden Ds. J. Stee houwer, in leven emeritus-predikant in de Ned. Herv. Kerk, laatstelijk te Wychen. Jacob Steehouwer werd geboren in 1859. In het jaar 1892 werd hij candidaat bij het L'rov. Kerkbestuur van Utrecht, waarna hij 7 Aug,, van dat jaar het predikambt aanvaardde te- Koekange (Dr.). Van 1896 tot 1930 was Ds. Steehouwer werkzaam in de Ned. Herv. Ge meente te Buitenpost. In het jaar 1931 ver wisselde hy deze Gemeente met zijn laatste standplaats, Wychen, waar hy tot voor ruim een jaar geleden werkzaam vas. Op velerlei terrein heeft Ds. Steehouwer zich vooral ook in deze laatste Gemeente bewogen. In veel colleges en besturen had hij zitting en in rui men kring was hy zeer geliefd. Op 1 October 1930 verkreeg Ds. Steehouwer eervol emeri taat, waarna hy zich te Apeldoorn vestigde. De begrafenis zal plaats hebben op Woens dag 23 December op de nieuwe begraafplaats te Apeldoorn, EMERITAAT. Ds. H. Dekker, Geref. predikant te Venlo, heeft bij de classis 's-Hertogenbosch met ingang van 1 Mei e.k. eervol emeritaat KERKINSTIT UEERING. Te Den H a a g-Z u i d zijn voor de Geref. Kerk, die daar geïnstitueerd werd, de gekozen 10 ouderlingen en 8 diakenen Zondag j.L in het ambt bevestigd. In een overvol gym nastieklokaal van de Bilderdykschool had de godsdienstoefening plaats, waarbij Ds. P. Deddens, van 't aangrenzende Ryswijk (Z.-H.), een predikatie hield over Num. 17 3. VERKIEZINGEN. In de Ned. Hervormde Kerk: Zuidwolde (Dr.). De in November ge houden verkiezing van vier gemachtigden in het Kiescollege, waarbij nóch de Rechtzinni- gen, nóch de Vrijzinnigen de volstrekte meer derheid haalden, is door het Classicaal Bestuur van Meppel ongeldig- verklaard. Er zal dus binnenkort een nieuwe stemming gehouden worden. Het beroepingswerk kan beginnen. DIACONIE, Diaconaal Correspondentieblad. Verschenen is het laatste nummer van de loopende 29e jaargang van liet diaconaal Correspondentieblad" voor de Geref. Kerken, uitgave van J. H. Kolt te Kampen. Een paar vragen in verband met de huidige crisistijd komen o.m. in bespreking, n.l. de verhouding van de diaconie tot de crisis-comité's en de kwestie wanneer iemand is te beschouwen als een slachtoffer van de crisis. Een belangrijk punt, dat verder wordt aangeroerd is net ge bruik maken door de diaconie van het wette lijk recht van verhaal. Dr. J. Hoek acht dit t.o.v. niet-kerkleden als uiterste middel zeer gewenscht, wat hy nader uiteenzet. By leden der kerk geeft hy de voorkeur aan het middel der kerkelijke censuur. Iets waar diaconieën ook gedurig mee in aanraking ko men is hoever men heeft te gaan met het steun verleenen aan vereenigingen. Mr. van Maare laat zien dat deze zaak dikwijls ver schillend kan worden belicht en dat er der halve t.z.t. wel 'plaats is voor een nadere be schouwing. Verder wordt in dit nummer nog gespro ken over de betaling van geneeskundige be handeling van een huishoudster. We treffen tenslotte aan het verslag van de 19e Geref. diaconale conferentie in de clasis Deventer 10 Oct. 1.1., een orienteerend en aanbevelend schryven van de Prot. Chr. Reclasseerings-vereeniging, een verslag van de jaarvergadering 29 Oct. van de vereeni- ging tot opvoeding van idioten en achterlijke kinderen, en enkele mededeelingen. Meest technische kwesties komen dus ditmaal ter sprake, maar zulke, waarmee bijna iedere diaconie op haar tijd wel eens in aanraking komt, zoodat dit nummer het groote belang van dit blad meer duidelyk demonstreert. Toe gevoegd is een inhoudsopgave van den afge sloten jaargang. KERKGEBOUWEN. Te C a p e 11 e o. d. IJ s s e 1 is door eer. groep ingezetenen, die er onder leiding van den heer A. van Zon sinds een paar jaar godsdienstige samenkomsten hielden in het gebouw van het stoomgemaal „Prins Alexan der" aan het Kralingsche Veer, vorige week in gebruik genomen het tot kerkgebouw inge richte vroeeere Evangelisatielokaal der Geref. Kerk aan de Da Costastraat. Het gebouw bloot plaats aan pl.m. 400 personen. De Burge meester woonde deze ingebruikneming bij. Met enkele woorden werd hem dank gebracht voor zijn medewerking tot de verbouwing. In het Hebrecht (gemeente Bellmg- Vrolde, Gr.) worden, naar men ons melCt, pogingen aangewend tot stichting van eer kerkge bouwt je voor de Baptisten. Verkoop beteekent afbraak. Engeland bezit een wetsbepaling, waarhij een kerk, die door verkoop in particuliere handen is overgegaan, voor geen enkel wertldsc': doeleinde mag worden verbouwd. Zij moet, integendeel, voor het terrein aan den kooper wordt overgegeven, volkomen zijn afgebro ken, zoodat hij slechts de afbraak kan gebrui ken zooals het hem goeddunkt. HET WOORD GODS IN DE PREDIKING. De rede, die Prof. Dr. T. Hoekstra lieeft Uitgesproken bij de overdracht van het recto raat aan de Theologische School te Kampen 9 December 1.1., verscheen keurig verzorgd in druk bij den uitgever J. H. Kok te Kampen, onder den titel: Het Woord Gods in de pre diking, een beoordeeling van Barths Woord- tneologie. De hoofdinhoud en gedachtengang kan men vinden in het verslag van genoemde plechtigheid in ons nummer van 10 December. Het thetische gedeelte is het uitvoerigst uitgewerkt en kenmerkt zich weer door de rustige en glasheldere' gedachten-groepeering ea -uiting, die we van dezen hoogleeraar gr woon zijn. Evenals andere publicaties van zij lio.nd vertoont ook dit geschrift de superieui eigenschap dat èn dc wetenschappelijk g< voimde theoloog, èn het ontwikkelde en bi langstellende eenvoudige gemeentelid, ieder op zyn wijze er door zullen worden geboeid. Dat 'net zijn werk kennen als rijpe vru«.,~i" Schriftuurlijk-wetenschappelijke arbeid. Ve'en zullen er Prof. Hoekstra dankbaar voor zijn, dat hij zich bezonnen heeft over de tegenwoordig belangrijke vraag, welke houding de Gereformeerde beschouwing van de ambte lijke bediening des Woords eischt ten opzichte van de consequenties in dezen, van Barthr Wuordtheologie. ZENDING ONDER DE JODEN. Te Den H a a g-0 o s t besloot de Kerke raad der Geref. Kerk, gehoord een toelichting van den missionairen predikant Ds. J. var Nes, de eventuee'e aanstelling van een hulp prediker voor dè Jodenzending nog eens met deputaten te bespreken. Schoolnieuws. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Naar de „Stand." verneemt, zullen ni Kerstvacantie de colleges van Prof. Mr. V. H. Rutgers, die, in verband met de Ontwape ningsconferentie te Genève, het volgend jaar geruimen tijd buitenslands zal zijn, worden waargenomen door Prof. Mr. G. Zevenbergen, van Utrecht, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit aldaar, en Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Prof. Zevenbergen neemt de colleges in Romeinsch Recht over en Prof. Diepenhorst de colleges in Strafrecht. Prof. Dr. G. L. FUNKE Dr. G. L. Funke, leeraar aan het Gymna sium te Schiedam, die benoemd werd tot hoog leeraar in de Plantkunde aan de Vlaamsche Universiteit te Gent (België), werd in te Den Haag geboren. Hij studeerde in de Plantkunde te Utrecht bij Prof. Dr. F. A. E. C. Went. In 1922 promoveerde hij tot Doctor in de Botanie, waarna hij zijn studieries heeft voortgezet aan de Sorbonne te Parijs onder leiding van wylen Gaston Bonnier, lid van het Instituut, en te Würtzburg onder leiding van wijlen Prof. Dr. H. Kniep. Sinds 1924 ii hy leeraar in de Plant- en Dierkunde aan he' gymnasium te Schiedam. In 1927 heeft hij een studiereis naar Ned.-Indië gemaakt voor reke ning van het Buitenzorg-Fonds van de Kon. Academie van Wetenschappen, terwijl hij ii 1929 het college van Prof. Dr. Went in de Algemeene Plantkunde te Utrecht heeft waar genomen. Sinds 1925 heeft hij veel en belang rijk onderzoekingswerk gedaan in het labora torium van Prof. Dr. Ir. G. van Iterson voor Technische Botanie aan de Technische Hooge- school te Delft. KOLONIALE VACANTIECURSUS. Tc Amsterdam in het Koloniaal Insti tuut zal vanwege het Comité voor Indische Lezingen en Leergangen op 28, 29 en 89 c de twaalfde koloniale vacantiecursus voor geo grafen worden gehouden. Het programma vermeldt: lezingen van Prof. Dr. L. Mi R. Rutten, hoogleeraar te Utrecht, over: „De Benedenwindsche eilan- Prof. Dr. J. J. L. Duyvendak, hoog leeraar te Leiden, over: „De Chineezen in Ned.-Indië"; filmvertooning„Lijkverbranding op Bali'', met toelichting door den heer H. '1'. Damsté, oqd-resident van Bali en Lombok; Prof. Dr. F. A. F. C. Went, hoogleeraar te Utrecht, over: „Het Proefstationwezen Ned.-Indië". HOOFDBENOEMINGEN Akkrum. De heer T. Brouwer hoofd te Neede (Glr\) heeft bedankt voor zijn benoe ming als hoofd te Akkrum en heeft de be noeming naar Rotterdam aangenomen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Alphen a. d. Rijn (school Julianastraat, hoofd B. Smits), K. v. d. Meer te Franeker. 's-Gravenh age (1 April te openen school der Geref. Gemeente, ben. hoofd H. v. Dck- kuni te Rotterdam) de dames A. J. van der Meulen te Rijssen en M. van der Meulen te Zeist. Scheveningen (1 April te openen school der Geref. Gemeente, ben. hoofd M. H. der Meu'en te Rijssen), de dames L. v. d. Velde te Den Haag en E. Wolbers te Rotter dam en de heer M. Kalle te Rotterdam. ïlft (Prins Willemschool, hoofd C. Kos ter), voor tijdelijk, mej. A. J. Roth te Den Haag. ieuwerkerka. d. IJssel (dorp) mej. C. A. van Lange te Gouderak. NIEUWE CHR SCHOLEN Te Hengelo (O.) wordt door de Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs een tweede school gesticht nabij de Jan Steenstraat De architecbuoir viain diit schoolgebouw is opgedragen aaai den heer \V. Elainga, al- NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te Leeuwarden is gistermiddag ge opend de tweede Hervormde School, de Maria- Louise-school, aan het Leeuwerikplein. De voorzitter, Dr. Yntema, herinnerde er in zijn toespraak aan, dat acht jaren geleden aan de Druifstreek de e.rste school der vereenring, de Willem Lodewykschool, werd geopend. Spr. I is van oordeel, dat elke kring haar eigen school moet hebben. En zulk een kring zijn ook zy, die een Orthodox Hervormde School wenschen. Nederland is het klassieke land van i de vrijheid, tot zegen ook van het onderwijs, i I Dankbaarheid zij er voor Gods weldaden. j Verder voerden het woord de burgemeester, Jhr. Mr. J. M. van Beyma, namens het eoliege i van B. en W., de heer L. Welling, inspecteur j bij het l.o., de heer J. Oosterhof, inspecteur j van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs, mede namens den heer Pollema, oud-buige- meester van Lemsterland, de heer A. de I Wnlle, namens de Vereen, voor Chr. Nat. I Schoolonderwijs, de heer Dijkstra, hoofd der nieuwe school, de architect, de heer Kuiper, I oud-hoofd eener Chr. school, en de hter Dekker namens de ouders. Hierna was gc'e- genheid het gebouw te bezichtigen, dat een buitengewoon fraaien indruk maakt. examens RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl. Apothekersexamen eerste gedeelte 3IeJ. E. O. Tintelenberg en de heeren C. A_ Schnetkamp B. J. Ockeloen, J. Th. Uges, J. N. van t Spijker; doctoraal Nederlandsche letteren de heer J. Smit (cam laude). EXAMENS NEDERLANDSCHE TAAL AMSTERDAM. 21 Dec. Akte M. O. Geëxami neerd 4 candidaten. geslaagd de heer J. W. van Vendeloo te Haardem. EXAMENS ENCELSCHE TAAL GRONINGEN. 21 Dec.. Akte M. O. (B) Ges!.: mevr. E. FeenstraStoffer te Hilversum, mej. W. Pretfs te Doorn en de heeren C. M. van Heel Lelden EXAMENS HOOGGDUITSCHE TAAL EXAMENS STAATHUISHOUDKUNDE T. Wöbrandus, EXAMENS STUURMAN Kunst en Letteren. „GRONDBEGINSELEN VAN DE SCHRIJFWIJZE DER NED. TAAL' NOORD EN ZUID Gelijk wij een vorig maal hebben aange toond, moet men de beweringen van Prof. van G. met de noodige reserve bezien. Van G.'s gedachten nemen, in 't vuur van zijn rede, al hooger en hooger vlucht, zijn mach tige geest doorvliegt eeuwen en werelden, zijn geweldige geleerdheid en belezenheid past, een oppervlakkig gezien logisch en on aantastbaar gedachtengebouw in elkaar. Van G. is handig als geen, en het zou wonder zijn, indien hij daarvan in het gegeven geval geen gebruik zou hebben gemaakt. Aan het in óns eerste artikel verstrekte voorbeeld van het laatste moge nog een twee de worden toegevoegd, ontleend aan het hoofdstuk: Noord- en Zuid-Nederland vor men mede-door onze etymologische gpelling nog altijd één volk en één tafal. Zooals men weet, heeft Dr. Kollewijn zijn negende regel aldus besloten: „Eveneens heeft natuurlijk de Zuid-Nederlander het recht buigingsvormen, die in zijn gesproken taal bestaan, en de kunstenaar buigingsvor men ,die hij in zich hoort, te schrijven." Naar aanleiding daarvan zegt Van G. „Ja zelfs wordt aan den Z.-Nederlander thans no.g niet het recht ontnomen, om de buigingsvormen, die in zijn gesproken taal bestaan, ook te schrijven; maar zij laat het door de mindere goden der beweging afkon digen. Deze transactie is maar „voorloopig" en nooit duurzaam bevredigend, zoo die af schaffing (der buigings-n) niet bekomen wordt." Men ziet het, zonder recht of reden worden wij, die die buigings-n nog volop als een familiestuk onzer moedertaal voelen als minderwaardige bestrijders van den voor uitgang voorgesteld." Die redeaieering doet niet sympafcheik aan. Waarom noemt de Auteur „de mindere goden der beweging" niet bij name? Als hij dn hetzelfde hoofdstuk de Vlamingen opsomt, die geprotesteerd hebben tegen spellingver eenvoudiging, dan vergeet hij geen enkele ■naam. Dat Van G. hier tegen de Vereenvoudigde een dwaas praatje van „mindere goden" uit speelt, is niet alleen een bewijs van zwak heid, maar ook in flagrante strijd met zijn eigen grondregel van polemiek in zijn Inlei ding: „op den levenden vader zelf (Kollewijn) of althans op de kernleden der heele bewe ging mijn pijlen te richten en niet op ver schillende schakeeringen der peripherie". En is het ook niet merkwaardig, dat Van G. alleen Verriest, Streuvels en Vermeylen citeert, citaten meest van een kwart eeuw geleden, maar over hetgeen van vereenvou- digerszijde daarover is opgemerkt met geen woord rept, noch ook vermeldt de uitspraak van 't Antwerpsche filologen congres inzake deze kwestie? Bovendien: de genoemde Vlamingen zullen, wanneer zij konsekwent zijn, zich met even veel kracht verzetten tegen de regel der sexueele n, welke Van G. verdedigt, als tegen Kollewijn's negende. Het verzet der Vlamin gen ging immers in het bizonder tegen de ROFFEL-RIJMEN D. P. D. FABIUSf O oor de nevel van dit leven breekt voor hem de Eeuw'ge Zon; "jjaarlen poorten, gouden straten voeren naar de Levensbron q oor de strijd vindt hij de vrede, die het Lam voor hem verwon. "Tl abiits, de trouwe strijder, is in vrede heengegaan; lie letd- en .<trydproblenten hebben voor hem afgedaan 03 lijde breekt voor hem de morgen van de overwinning aan. n zijn ingespannen arbeid zocht hij niet zijn eigen eer: C it zijn, nu gelokenoogsn blonk de liefde voor zijn Heer; {ff terven is hem: overwinnen! Christus blijft; hij is niet meer. (Nadruk verboden.) LEO LENS, laatste, omdat 't verbuigen der naamvallen in het gesproken Vlaamsch nog voortleeft- Streuvels zei ervan: „geen enkele ongelet terde bo^r zal ooi tnalaten de uitgangs-n in den mannelijken accusatief (na 't voorzetsel) te gebruikenD.w.z. niet alleen bij de woor den, die in het systeem Van G. „mannelijk" zijn gebleven (dus de namen van mannelijke personen en dieren), maar evenzeer in hon derden andere gevallen, waarin Van Ginne- ken, net zoo goed als Kollewijn, de buigings-n wil weglaten. Het eenige verschil tusschen Koollewijn en Van Ginneken, wat deze zaak betreft, is een verschil in graad: Kollewijn gaat eventjes verder dan Van G. Bij verreweg het overgroote deel der vroe gere „mannelijke" woorden heeft Van G. oun. óók de buiging-n laten vallen en om dat te verdedigen is dit dikke boek over de „Grond beginselen" geschreven. Kunnen daarmee de Vlamingen, die de vereenvoudigde een moord noemden, accoord gaan? Onmgelijk, immers, omdat ook Van Ginneken's regel met hun taalgevoel in strijd komt Zij moeten dus konsekwentie wordt hier verondersteld Van G.'s sexueele-n, -zooal geen drie-kwart, dan in elk geval een halve moord noemen. De kwestie is hiermee nog lang niet uitge put., onze bespreking bedoelt allerminst de geleerde schrijver op de voet te volgen en waar noodig te weerleggen. Ons doel is al leen: te waarschuwen tegen het voetstoots en kritiekloos voor onfeilbare waarheid aanne men van wat Van G. beweert en op te wek ken tot het toetsen van zijn methodes. In zijn vierde hoofdstuk handelt Van G. over de regel van het gebruik. Hier speelt hij het practische bezwaar tegen spellingvereen voudiging uit. De visueel anders voorgestelde taal dwingt ons, lezers, voortdurend om lang zamer te lezen en te schrijven, nu vele woor den, die wij in een bepaalde spelling in ons geheugen hebben, geheel andei's worden ge schreven. Door deze woordgestalten te verwarren zoo begint de schrijver weer lustig door te draven boycotten de Vereenvoudisere de vooruitgang van land en volk. Om dit aan nemelijk te maken sleept de auteur weer héél wat materiaal bij van heinde en verre. Voor al over het stil en luid lezen, waarmee men het eens kan zijn of ook niet eens kan rijn, maar dat met Vereenvoudigde Spelling niets te maken heeft. De al of niet-wensohelijtoheid van alléén luid-lezen in de school is een pae- dagogische kwestie, geen taalkundige. Er zijn massa's onderwijzers en leeraars, die anti- Kollevvijn zijn en toch hun leerlingen bijna altijd hardop laten lezen en omgekeerd. Maar hoe ook, het is niet juist, dat het globale lezen, de handhaving voor altijd eischt van een bepaalde spelling. Wie vooc het eerst een stuk leest in Kollewijnspelling, krijgt zeer zeker het gevoel van een damme tje voor zijn lectuur, zooals Kloos eens uit drukte, maar dat gevoel verdwijnt al spoedig. Wij voor ons althans willen verklaren, met evenveel gemak en precies deze snelheid een vereenvoudigde tekst te kunnen lezen als een niet-vereenvoudigde. Inderdaad is hier sprake van een regel van het gebruik. Het gebruik beslist over de vaardigheid. Vaardigheid ont staat door liet. gebruik. Alles went. Wie tien jaar niets dan Kollewijnspelling heeft gelezen ondervindt dezelfde sensatie, wanneer hij plots een bladzijde in De Vries voor zich krijgt, als thans Van G. zegt te ondergaan bij Kollewijnspelling. Hetzelfde is maar in veel sterker mate 't geval met Afrikaansche teksten. Moeilijk worstelt men bij de aanvang de bladzijden door, maar na een paar boeken is men aan de afwijkende zinsconstructe, dubele ontkenning, werkwoordstammen enz, gewoon en kan men vlot doorlezen. I stond in ons blad van 12 December, voorloopige directie wieringermeer VOORZITTER AANGEWEZEN Ir. S. Smeding, te Alkmaar, is voor het jaar 1932 aangewezen als voorzitter van de voorloopige directie van den Wieringermeer- polder. zandvoort bij winterdag Hoe dru.c kan t hier 's zomers zijn. En nu? Eenzaam en verlaten ligt daar het i

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5