jmettürc £>ihsdjf ütmutuii Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. Indien ooit, N,V» HOUTHANDEL U J, VAN SCHIJNDEL G^r ^OSTZEEDÏÏk" No^M^R'DMII ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Brschikklngskosten 1 0 15.) Per week 0.25 Voor hel Buitenland bij Weke- lijksehe zending a 8.— Bij dagelijkse lie rending 2.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3538 ZATERDAG 19 DECEMBER 1931 11.1^ 0.l2Vi advcrtentien Van 1 tot 5 regels F.lkp regel meer ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bi; contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Voor de soHacd-democraten heeft de man van de Oproerige Krabbels, de heer Kleerekoper, een Kerstbrochure geschreven onder den titel: „Uit de Stilte De socialisten wenschen den vrede tusschen volken menschen te bereiken langs den weg van den klassenstrijd met al de ellende hieraan verbonden. Laten WIJ onze Kerstlectuur in grooten getale rechts en links verspreiden. Ons Kerstnummer, fraai van uitvoering opbeurend van inhoud, is uitermate geschikt om tegengif te bieden. Le prijs van 10,exemplaren is per stuk 10 ets.; van 1025 ex. 9 ets.; van 2550 ex. 8 ets.; van 50100 ex. 7 ets.; van 100250 ex. 6 ets.; van 250500 ex. 5^ ets.; van 500 en meer 5 ets. De levering zal franco zijn. Waar de prijzen zoo laag zijn. verzoeken wij vriendelijk de betaling tegelijk te doen plaats Wij verzoeken dringend zoo spoedig mogelijk te bestellen. Men kan betalen aan ons Bureau, per postivissel of over ons giro-nummer 58936. DIRECTIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit VIER blader lor'cij hpt Zondagsblad GEEN HOOP MEER EN ZONDER GOD IN DE WERELD Waren voor het thans levend geslacht de dagen vóór Kerstmis zoo donker als deze? Neen, niet in de natuur. Klimato logisch hebben we gansch andere win ters gekend. De dagtemperatuur is mild jnet nu en dan koesterende zonneschijn zelfs; de nachten zijn zacht en zoo blijft ons veel leed gespaard, dat dankbare erkenning vraagt. Maar, was ooit de economische en geestelijke hemel zoo zwaar- en zwart- bewolkt als thans? De ouderen onder ons, ja, de ouderen, zoolang is het al weer geleden, denken wellicht aan de Kerstdagen van 1914 terug. Waren die dan niet donker? Was de spanning toen, dan niet grooter dan nu; wekte het angstige vooruitzicht geen groote vrees op, dat de gruwelijke geesel van den oorlog ook ons zou tref fer.? Wie, die het meegemaakt heeft, zou dat ontkennen? Wie zou lichtvaardig oordeelen over de vrees, welke moeders en vrouwen beroerde, omdat zonen en mannen onder de wapens en dus vóór het gevaar stonden? Doch dit juist had 1914 op het heden voor: toen waren wij ons allen heidei en klaar bewust welke groote gevaren ons bedreigdende tijd was nog niet ge komen, dat hamsteraars en geweten- looze speculanten anderer nood uitbuit ten om eigen gouddorst te laven. Er lag ernst over ons volk. Wijde perspectieven openen zich, als we op deze basis een vergelijking ma ken. In geestelijk opzicht waren toen de tijden beter dan nu. Er was zelfinkeer en verootmoediging. In breede volks lagen waarschijnlijk niet dieper van be- teekenis dan in Ninevé; maar ook maat schappelijke levensernst brengt zegen. Er was een samenbrengend nationaal gevoel, dat warm aandeed en geen botte critiek of Knderlijke arrogantie bij na tionale of lokale hulpverleening. Een strijd als nu in Twente, welke ons den adem beneemt en tot angstig zwijgen brengt, ware toen ondenkbaar. Thans, nu de economische oorlog woedt, tengevolge van eenzelfde werelö- verdwazing, thans veroorlooft de menschheid zich alles, wat in tijden van vrede en welvaart slechts denkbaar is. Ja, erger, hoe dieper en breeder de nood zijn groeven trekt door het maatschap pelijk leven, hoe meer de goddeloosheid toeneemt, zoo in rechtstreeksche aan randing van de majesteit des Heeren als in een leven van lichtzinnigheid er, revolutionaire oproerigheid en verzet. Het verst is men in Rusland op de vreeselyke weg gevorderd. Daar wordt, gelijk een liberaal dagblad dezer dagen terecht opmerkte, de strijd tegen de godsdienst gevoerd met kranten, met bonden, met musea, met „stootbriga des", ja, er worden zelfs organisaties van „pionier-kinder-godloozen" ge vormd. Het blad „Besbonika", d. w. z. de Godlooze, verschijnt met een oplaag van anderhalf millioen. De bond van strijdende atheïsten telt vijf millioen leden; en er zjjn één millioèn jeugdige Godlöozën. Dit alles kennen wy in ons land nog niet. De symptonen zyn er wel. De gru welijke spottaal wordt ook hier gehoord. Maar, al rijst er verzet tegen plannen der Regeering om smalende Godslaste ring strafbaar te stellenwat een enkel blad op het stuk der blasphemie durft bestaan, vindt bij niemand anders ver dediging. Dat is de zegen der Christe lijke traditie. Bii dieper schouwen komt er echter een huivering over ons. Tot een natio nale boete- en bededag kon het niet ko men. Wel werden voor eenige weken in alle kerken en godsdienstige bijeenkom sten der tijden zonde en nood in 't bij zonder in 't midden van toespraak en gebed geplaatst; maar even op die zelfde dag daverden de treinen en schreeuwden de dwazen voor Sabbat- schendende sportdemonstraties. Doch dit niet alleen; het gemis aan levensernst openbaart zich ooi? in ander opzicht. Reeds weken geleden kondig den enkele groote hotels aan, dat het Kerstprogramma gereed is en dat de bezoekers en bezoeksters in bont en her melijn uitgenoodigd worden omte dansen, te drinken en te smullen. Waar schijnlijk zal er een kerstboom staan en er zullen lichten branden. En mogeliik zal een collecte voor 't Crisis-comité als symptoon van innerlijk licht moeten gelden. Maar het zal alles donkerheid zijn: men danst ten verderve. En stille nacht, heilige nacht zal beteekenen feestrumoer en ontheiliging. Heel juist, zal men ons van zekere zijde toevoegen: zoo is het kapitalisme nu eenmaal en daarom „vorderden" wij heden de massa der arbeiders op om te demonstreeren tegen het kapitalisme, tegen de reactie, tegen het militairisme En allen, die het bederf zien, zullen zich bij ons aansluiten. Maar men vergeet, dat de zonde niet voortkomt uit eenig stelsel, maar uit het hart des menschenen dat om slechts één ding te noemen de afgunst even weinig deugt als grondslag voor een nieuwe, betere maatschappij, als het koude egoismc. Waaruit weer volgt, dat het dwaasheid is om de haat van de on tevredenheid te bezigen als bindmiddel om een organisatie, welke straks vrede en eensgezindheid moet brengen. Of, om het nog eens anders, met een praktisch voorbeeld te zeggen. Het wordt in de kringen der sociaal-demo craten al meer gebruikelijk om te spre ken van „het schuim uit sloppen en ste gen". Men moet zich daarover niet ver bazen, omdat het groepsegoïsme ner gens weliger tiert dan in deze kringen. Doch waarom zou dat „schuim" be rusten in zooveel minder levensconditie geen afgunst mogen voeden tegenover „kapitalisten", die zich proletariërs noemen Neen, het is niet te veel dien we deze dagen voor Kerstmis don kerder noemen dan ooit: het is econo mische beklemming aan alle zijden; het is alom geestelijke uitzichtloosheid bti de groote massa. En in stil gepeins verzonken vragen we soms of we de dooden niet gelukkig zullen pry zen bóven de levenden, vooral boven onze kinderen, die onbezorgd wel licht een zeer zorgelijke toekomst tegen gaan. De mensch, zonder hoop, immers, zon der God in de wereld, ziet wel, dat het materialisme ten slotte drijfzand blijkt te zijn, en zoekt het in occultisme en spiritisme. Of ook, bekoord door pijnstillende meditatie, waarover hy wel eens gele zen heeft, leest hij met toegewijde aan dacht in een Alpenkalender van wereld reizigers, een aansporing, om „met een boodschap van de groote toppen van de wijde, vrije natuur, de wereld m te gaan". In namaak-B ij beltaal heet het dan „Donkere wolken stapelen zich op aau den horizon. Moge ondanks moeilijke tijden, het: Heft Uw Oogen op tot de Bergen, ja, nu misschien meer dan ooit, in vele harten een weerklank vinden". En de vrijzinnige resencent voegt er devoot aan toe„Deze Alpenkalender aan de wand kan menigeen in 1932 troost bieden" Arm menschdom. Is dat alle troost, die de wereld biedt? Opzien naar de Bergenneen, niet naar de hoogten van Gods ontfermende liefde, maar enkel naar de „bultige bergen", die Hij ge maakt heeft! Is dat iets anders dan geen hoop heb ben en zonder God in de wereld te leven? En wij? Zijn wij er wel diep van doordrongen dat wij de verheven trias: geloof, hoop en liefde vaak neergehaald hebben van de Goddelijke hoogte naar onze vlakke denkwereld? Dat met name onze hoop weinig meer dan weifeling is? Toch zullen we moeten verstaan, dat de Christen, die hopeloos is, zondigt. Omdat hij er aan twijfelt, dat God leeft en regeert. Omdat er geen adventshoop in zy'n hart leeft: Jezus Christus komt! Wij hooren en lezen nu, in deze da gen, van de groote adventstijd, welke aan des Heilands geboorte voorafging. Van mannen en vrouwen, die zich voor bereidden op de vervulling der- belofte. Die dus advent hielden in volle zin des woords. Zij lieten de hoop niet varen; God scheen wel verre, doch zy hielden vast aan de belofte, aan de vaderen gedaan. Bij hen waren Simeon, die de vertroos ting van Israël verwachtte; die in de onwankelbare hoop leefde, dat hy den Christus Gods zou zien; daar was ook Anna, dochter van Fanuël, oud en wei bedaagd, maar wier geloofsoog helder was, en zy sprak tot allen, die de ver lossing in Jerusalem verwachtten. Bidden wy dan: Heer, houdt advent; opdat wij boven de wolken der donker heid de Ster des Heils mogen zien. V EEN PRIJZENSWAARDIGE TOE ZEGGING Al is naast de oeconomische ook de sociale nood ernstig, die door de crisis wordt ver oorzaakt, deze erkentenis mag ons het oog niet doen sluiten voor het feit, dat tot ver zachting van het crisisleed niet weinig wordt ondernomen. Van particuliere zijde wordt hier heelwat gewrocht, met name door de instelling va:i een nationaal crisiscomité en van plaatse lijke commissies met dezelfde strekking, dia zooveel doenlijk tot leniging van den nood oer tijden trachten werkzaam te zijn. Maar niet minder worden vanwege de on derscheiden publieke lichamen, met name door Rijk en gemeenten, belangrijke werken ondernomen, die niet alleen brood, maar daarbij den onuitsprekelijken zegen van deD arbeid verstrekken. Daarom verdient werkverschaffing verre weg altijd de voorkeur boven steunverlee- leening, hoezeer wij ook toegeven, dat de laatste in tal van gevallen niet kan worden ontbeerd. Intusschen zou het belangrijke verschil; uat tusschen werkverschaffing en steunver- teening beslaat, aanleiding kunnen zijn, dat «en niet-gewilde onevenredigheid ontstond. Terwijl de steunverlecning zich richt op de behoeften en deze behoeften dagelijks aan wezig zijn, vraagt de werkverschaffing naar den gepraesteerden arbeid. Dat zou dus inhouden, dat de aanstaande feestdagen, van waaruit ons reeds het Kerst- licht tegenglanst, door velen met zorg wor den tegemoet gezien, omdat zij een week met vier arbeidsdagen cn daarmee derving van corporaties viel hieraan uit eigen beweging niet tegemoet te komen, omdat zij voor het verkrijgen der Rijkssubsidie de verklaring hadden afgelegd, op het gebied der werk loosheidsbestrijding niets te zullen onderne men tenzij na overleg met den Minister, er» omdat zij aan de geldende Rijksvoorwaarden gebonden waren. Hpt stemt daarom tot groote voldoening, dat" Minister Ruys in deze een voorziening heeft getroffen en den lageren organen heeft toegestaan op de beide Kerstdagen en op Niéuwjaarsdag een aangegeven bedrag uit te koeren, waarin het Rijk het percentage be taalt, dat ook voor de loonen gebit. Wij zijn ervan overtuigd, dat door deze gave iu de gezinnen van velen vreugde wordt gebracht Deze toezegging zal ongetwijfeld op hoogen prijs worden gesteld. Moge ook dit ertoe bijdragen, om vele har ten ontvankelijk te maken voor de Kerst boodschap des vredes. EEN VREEMD BEELD. Dicipline In het leger noodig „Nimmer is het vrije woord volstrekt en onder alle omstandigheden gewaar borgd. Dit is mogelijk in een onveran1- woordelijke debatingclub, maar de partij is geen debatingclub, doch een strijdende organisaüe. Dit legt aan al haar leden vanzelfsprekende verplichtingen op. in een leger op een slagveld kan he; niet geoor loofd zijn. da! de deelen ervan elkander bes'rijden inplaats van de gezamenlijke strijdkracht tegen den vijand te richten." Ken vreemd beeld in de roode pers. Maar. een juis'e vergelijking. Voedt men de dienstplich ige miliciens óók in die leer op? OFFICIEELE BERICHTEN onderscheidingen. Bij Kort. besluit Is de zilvérèjt eerö- Aedaille, verhonden aan de Orde van Öranjé-Nassau, toegekend aati G. Mesland te Ruurlo; is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau Pangeran Adipati Ario Pakoe Alam VII, hoofd van het Pa koe Alomsche Huis; tot officier in de Orde van Oranje- Nassau Raden Ajoe Adiiipati Ario Pakoe Alam, ech' igcnoo e van- Pangeran Ario Pakoe Alam VII voornoemd. leger en vloot Bij Kon. besluit zijn in rang en ouder dom van rang overgeplaatst; bij den eene- ralen staf, de ritmeester M II. A. Rissrhoff V. Heemskerck var. het Ilde regiment hu zaren; bij het wapen der Koninkl jke mare chaussee. de eer^'e-lui enant W. Kist, van het le regiment huzaren; aan den res. le luit. I. A. Alkema, van het 4e reg. inf., op zijn verzoek, eervol ont slag verleend. consulaire dienst. Bij Kon. besluit is de heer V. Wigg bo noemd to' consul der Nederlanden e Rio Grande do Sul (Brazilië), buüen bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het consulaat s'rek' zich uit over de stad llio Grande. Aan den heer Wigg moet in de Engelsche taal worden geschreven. rijkswerf willemsoord. ij Kon. besluit is: den baas der schil ders bij de Rijkswerf te Willemsoord, E. M Ellemers. op verzoek, eervol ontslag ver Icend; de commandeur 1e kl. der schilders hij de Rijkswerf te Willemsoord A. H Rii- kers, in vasten dienst benoemd tot baat- der schilders. VRAGEN VAN KAMERLEDEN De heer Bra at heeft aan den Minis'e» van Binnenlandsche Zaken gevraagd, of het den minister bekend is, dat de griend houtenI uur. die veel handen werk geel: in den herfst en de wintermaanden, ten on der dreit te gaan door den invoer van griendhout uit het hui enland, en of de minis er bereid is, die uitbreiding van de werkloosheid spoedig tegen te gaan? NATIONAAL CRISIS-COMITE LEIDSCH STUDFNTENCORPS Naar wij vernemen zullen de leden van het Leidsch Studentencorps elke raand één gulden bijdragen voor het N. C. C. ARNHEMS NIEUWE ZIEKENHUIS Opening op 28 December De offlcieele opening van het nieuwe ge- plechtigheid tegenwoordig zijn. BEPERKING VAN DEN INVOER voorLoopig verslag Blijkens het voorloopig verslas der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot tijdelijke beperking van den invoer, betuigden ver scheiden leden hun instemming met dit wetsontwerp. Enkelen hunner betreurden, dat het niet eerder was ingediend, waar door, naar bun meening, veel onheil zoude zijn voorkomen. Andere leden zouden slechts noodgedwon gen hun stem aan het ontwerp geven, om dat we hier te doen hebben met een nood maatregel, welke in gewone omstandighe den verwerpelijk zou zijn. Een aantal leden zou eigenlijk wenschen, dat voor die producten en fabrikaten, welke hier te lande in voldoende hoeveelheid kun nen worden voortgebracht, de grenzen ge heel of althans grootendeels zullen worden gesloten. memorie van antwoord In zijn memorie van antwoord op dit wets ontwerp zegt de minister van arbeid, dat inderdaad door vroegere indiening eenig onheil af te wenden zou zijn geweest. In het oog dient echter te worden gehouden, dat beoogd wordt, vooral voor de toekomst de gevolgen van de jongste buitcnlandsche han delsbelemmeringen en valutaverschijnselen, voorzoover deze bestaan in overstrooming van de Nederlandsche markt, te bestrijden. De Staten-Generaal zullen zooveel moge lijk gegevens ontvangen, teneinde de door de regeering genomen maatregelen te kun nen heoordeeicn. Ook de minister acht de maatregelen, als het ontwerp beoogt, in zichzelf van alge meen economisch standpunt, aan ernstig be zwaar onderhevig. In den bitteren nood. waarin ons bedrijfsleven (de landbouw in begrepen) verkeert, ware het echter over geeflijk, indien de regeering een middel, aal zij ongezocht in de hand heeft, om tot af braak van de handelsbelemmeringen te ko men, niet gebruikte. De meest begunstiging, welke eischt. dat elke maatregel naar alle zijden gelijkelijk moet gelden, zal stiptelijk worden gehand haafd. INVOER IN FRANKRIJK toelating van reeds \fgezonden goederen De Directie van den Landbouw deelt mede. dat. blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs het Journal Officiel het bericht bevat, dat met ingang van IS Dec. jl. zonder invor -ergun- ningen, alsnog in Frankrijk in het vrije ver keer zullen worcten toegelaten al die goede- waarvan de invoer bij decreten van 30 September en 10 November jl. was gecon- tingenteerd voorzoover ten genoegen der Fransche douane door overlegging d"er noodi- gë bewijsstukken (vrachtbrieven en dergel.") kan worden aangetoond, dat die goederen vóór de publicatie van d<e kennisgeving be treffende het uitgeput rijn van het Contin gent met rechtstreeksche bestemming naar F ankrijk waren verzonden. Deze maatregel betreft, dus o.a. de te Parijs of elders ongehouden Nederlandsche vleesch- Ten aanzien van dj opgehouden zendin gen boter en bevroren vleesch is bepaald, dat die in drie gedeelten in het vrie verkeer kunnen worden toegelaten en wel 1/3 ge deelte tujsehen 20 December en 15 Januari as. 1/3 gadeelte tusschen 15 Jan. en 15 Febr. s. en 1/3 gedeelte na 15 Febr, a.s. Zendingen voor één ontvanger bestemd en de 2000 Kg. niet te boven gaande, zullen in één keer kunnen worden in geklaard. Voor een invoer van deze producten is echter in voervergunning noodig. DE TOL VAN MAARTENSDIJK Naar wij vernemen zal op Dinsdag 2-9 dezer een bespreking worden gehouden tus schen de wegencommissie uit de K.N.A C. en den A.N.W.B. en den burgemeester van Maartensdijk, over het tólvraagstuk daar ter Voornaamste Nieuws. Het Hoover-moratorium door het Ameri- kaansche Huis van Afgevaardigden goedge keurd. Dr. Pfriemer c.s. vrijgesproken van het ten laste gelegde hoogverraad. De sociaal democraten dreigen nu met gewapend op treden tegen de fascisten. Het textielconflict in Twente. De relletjes te Amsterdam. Een persgesprek over de broodprijzen. Jaarvergadering der Ned. Chr. Reisvereen. (blz. Q) De Tweede Kamer heeft de begrooting af gehandeld en is op recès gegaan. dan is het nu de gelegenheid, om IJw NIEÜWJAARSWENSCHEN in de Courant te plaatsen. Nooit zullen de wenschen meer oprecht klinken, dan juist in deze sombere tijden. Het luttele bedrag, behoeft voor nie mand een bezwaar te zijn, wij ver wachten dus zoo spoedig mogelijk, hetzij aan ons bureau, hetzij door middel van agenten en bezorgers Uw Nieuwjaarsadvertentiën. De prijzen zijn Van 15 regels 0.50 I Van 58 regels0.75 Van 8—12 regels1.00 P. T. T. PAKKETPOST dantzig De dienst der vrij uit te reiken pakketten in het verkeer met de Vrije Stad Dantzig is in beide richtingen tot nader bericht TELEGRAMMEN VOOR DE WEST De directeur-generaal der posterijen maakt bekend, dat telegrammen voor de West-Indi sche eilanden Saba en St. Eustatius voortaan niet meer per post vanaf St. Martin naar die eilanden doorgezonden, doch radiotelegra- fisch vanaf St. Martin naar hunne bestem ming worden overgebracht; het tarief per woord blijft ongewijzigd-, dus gelijk aan dat van telegrammen naar Aruba, Bonaire, Cura sao of SL Martin. Ruwe Huid PUROL Ruwe Handen Doos Cfl)t Ruwe Lippen j Bij Apoth. en Drogist RADIOTELEFOONDIENST MET NED.-INDIE Te Hengelo (O.) is dezer dagen een radio- spreekcel in gebruik genomen voor de af wikkeling van het telefoonverkeer met Ned. Indiê. DE WEG AMSTERDAM-WOERDEN De gemeenteraad van Wilnis heeft gis teren in beginsel beslo'en at opheffing van den tol bij de Zuwe met ingang van 1 Januari. Komt deze opheffing inderdaad tot stand, dan zal de weg Amsterdam- Woerden vrij van tollen zijn. aangezien meente-ziekenhuis op A lie veer zal plaats ook de gemeenteraad van Kamerik dezer vinden op Maandag 28 December a.s. dagen heef beslo en. de twee in die ge De Minister van Arbeid zal bij deze meente bestaande tollen te doen verdwij 1 nen. AANBESTEDINGEN Door de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord-Hol land is aanbesteed het maken van den on derbouw en van de toelcidendc viaducten van de overbrugging van het Merwedcka- naal in de Rijweg Amsterdam—Laren met bijbehoorende werken. De hoogste inschrij ver «'as Ir. Gnirrep en de N. V. Aanneming Mij. v. h. J. B. Vermarken en Co te Amster dam voor f 861.000. De laagste inschrijver was Th. Fokkers Friesche Betonhouw te Dokkum voor f 588.470. Er waren 37 inschrij vers. De raming was f 785.000. Tevens is aanbesteed het onderhouden van de diepte voor den mond en in de Noordzeehaven en in de kanaalgedeelten en havens buiten de sluizen en van de haven hoofden en verdere werken van de Noord zeehaven gedurende de- jaren 1032 en 1933. De hoogste inschrijver was Volker Lzn. en A. Bos Pzn., ie Sliedrecht en Dordrecht voor f 548.000 per jaar. De laagste inschrijver wns de N.V. Aan nemersbedrijf v. h. T. den Breeien v, d. Bout te Berg en Dal voor 4978.000. Uit het Sociale Leven. de werkloosheid in den landbouw In de omgeving van Montfoort wordt de ma laise In het boerenbedrijf gevoeld. VerschllTende boerenknechts zUii niet meer Ingehuurd. terwUl nkomsten brengen. als anderen genieten^ waarom zou hetj Voor gemeentebesturen en andere lagere] zagerij en schaverij NASSAUHAVEN B0ERENGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1