AAL BALANS-OPRUI mmG NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 ZATERDAGMORGEN begin der JAARLIJKSCHE De prijzen, die U thans bij ons ziet, zijn ONGEKEND LAAG. U verlangt LAGE PRIJZEN? HAARLEMMERSTR. 130-136 WELNU onze Prijzen ZIJN NOG LAGER STADSNIEUWS GEMEENTE2AKEN Hoofdinspecteur Bouw- en Woningtoezicht In de Raadsvergadering van 6 Juli j.l. werd besloten, in verband met de gesta dige toeneming van werkzaamheden bi] den dienst van het Bouw- en Woningtoe zicht, tot uitbreiding van het aan dien dienst verbonden personeel en wel door de aanstelling van een Hoofdinspecteur, in den rang van Hoofdambtenaar. In verband daarmede bieden B. en W. den Raad. na raadpleging van de Com missie van Fabricage, de volgende voor dracht aan ter benoeming van een Hoofd inspecteur bij het Bouw- en Woningtoezicht in den rang van Hoofdambtenaar. lo. Ir. J. Westra. directeur der N.V. in genieurs-Bureau „Friesland", te Leeuwar- de2' G. J. Beertliuis; Inspecteur bij het Bouw- en Woningtoezicht, te Hilversum. De opleidingsscholen. Aan de opleidingsschool voor Gymn. en H. B. S. en de opleidingsscholen voor u. 1. o. aan den Maresingel A en de Driftstraat moet worden voorzien in de vacature van onder- ^^eïlv. stellen de volgende overplaat singen voor: a Mei C. van Weizen. onderwijzeres aan de o.l. school aan de Paul Kruger- straat B. naar de opleidingsschool voor u. o. aan den Marsingel A. b. den heer H. van Lienden, onderwij zer aan de o. 1. school aan de Duivenbode- straat B, naar de opleidingsschool voor Gymn. en H. B. S. c. den heer F. A Schilthuizen, onder wijzer aan de o. 1. school aan de Pau} Krugerstraat A, naar de opleidingsschool voor u.l.o. aan de Driftstraat. „Groenoord". Bij raadsbesluit vfln 30 Mei 1927 werd het perceel „Groenoord" aan den Haarlem- mertrekvaartweg No. 49, met ingang van 1 Juli 1927, voor den tijd van twee jaren, tegen den prijs van f 700 per jaar verhuurd aan J. M. Mante. Van den heer Mante is thans een ver zoek ingekomen tot verlaging van den huur- PIBS'en W. stellen voor, den huurprijs met 50 gld. te verlagen. Speel- en sportterrein. Bij raadsbesluit van 22 December 1930 werd met de Afdeeling Leiden van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding een overeenkomst aangegaan inzake de ex ploitatie van het Zuidelijk speelterrein bij de Wilhelminabrug en van het sportterrein aan den Zoeterwoudschen Singel geduren de het jaar 1931. De met de Afdeeling gevoerde onder handelingen hebben er toe geleid, dat deze zich bereid verklaard heeft de exploitatie van de terreinen op den bestaanden voet ook gedurende het jaar 1932 op zich te nemen, met dien verstande, dat de be treffende overeenkomst daarna, behoudens opzegging, telkens stilzwijgend voor een jaar wordt geacht te zijn verlengd, echter uiterlijk tot 1 Januari 1937. B. en W. stellen den Raad voor, daartoe te besluiten. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Tot aan het begin der Kerstvacantie zijn voor den cursus 1931-1932 ingeschreven 2390 (2275) studenten, verdeeld over de verschil lende faciliteiten als volgt: Godgeleerdheid 100 96) Rechtsgeleerdheid 443 (415) Geneeskunde 767 (712) Wis- en Natuurkunde 451 (433) Letteren en Wijsbegeerte 275 (269) Rechten en Letteren 354 (350) De tusschen haakjes geplaatste aantallen hebben betrekking op de inschrijving in het zelfde tijdvak van het studiejaar 1930-1931. PRIJSVRAAG. De Faculteit der Rechtsgeleerdheid te Lei den is door den bekenden strijder voor Ame- rika's toetreding tot den Volkenbond, den vroegeren Amerikaanschen gezant te Brus sel, Theodore Marburg te Baltimore (Md. U. S. A.) in de gelegenheid gesteld twee prijzen van f 250 elk uit te loven voor den aan de Rijksuniversiteit te Leiden in welke facul teit ook ingeschreven student, die een voor zoodanige bekroning vatbaar opstel schrijft over één der twee volgende onderwerpen, be trekking hebbende op de organisatie van den internationalen vrede: A. Heeft het Permanente Hof van Arbitrage te 's-Gravcnhage naar geldend recht re den van bestaan naast het Permanente Hof van Internationale Justitie, en zoo ja, welke is die reden en zal hij in de toe komst blijven bestaan? B. Kritisch overzicht van de toepassing van den mcrrderheidsregel cn den eenstem- migheicisregel in het Volkenbondsrecht. Het opstel moet vóór 1 October 1932 onder teekend ingezonden worden bij den ab-drtis der Faculteit (prof. mr, R. Kranenburg, Zoe- tervvoudscheweg 5, Leiden). [WINKELSLUITIN G KERSTMISDRUKTE Vanaf 17 tot en met 24 December a.s. (be halve Zondag, 20 Dec.) mogen de winkels geopend blijven tot des avonds 11 uur. Het winkelpersoneel (van 18 jaar oi ouder) mag vanaf 18 tot en met 24 Decem ber a.s. gedurende die periode 11 uren per dag en 62 uren per week arbeid verrichten. Naast de Arbeidslijst moet een geschrift hangen, waarop dc werk- en rusttijden van het personeel zijn aangegeven, indien van de ontheffing gebruikt wordt gemaakt, INLICHTINGEN VERZOCHT. De Commissaris van Politie alhier ver zoekt allen, die op Vrijdag 20 November 1.1. des namiddags te ongeveer 12,15 uur getuige zijn geweest van een vechtpartij tusschen 2 mannen op de Jan van Houtbrug alhier, waarbij één der mannen een been brak, zich zoo spoedig mogelijk tot het geven van in lichtingen te vervoegen op het bureau van politie, Zonneveldstraat alhier (afdeeling recherche). GEMEENTELIJKE REINIGINGS DIENST VERSLAG OVER 1930 Verschenen is het verslag van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst, waaraan het volgende is ontleend: De totale sterkte van het personeel bedroeg 70 man. Aan voeding voor de paarden werd f 5933.17 besteed of f 0.94 per paard per dag tegen f 1.28 in 1929. Er werd 33.065 kub. M. huis- en bedrijfsvuil afgehaald, d.i. 3200 kub. M. meer dan in 1929. Per inwoner en per werkdag werd gemid deld 0.61 k.g. vuil verzameld; per werkdag gemiddeld totaal 43203 k.g. De grootste hoeveelheid bedroeg op 20 April 82.025 k.g., de kleinste op 19 Juli 30.600 k.g. Voor straatsproeiing werd 1143 kub. JVL duinwater gebruikt; voor reiniging van de veemarkt 1966 kub. M. Ten behoeve van de ophooging van riet landen aldaar werd naar Nieuwkoop, ingevolge Raadsbesluit van 3 Juni 1929, afgevoerd 31.008 M3. vuil, waarvoor aan de gemeente Nieuwkoop, d f 0.85 per M3t werd betaald een bedrag van f 26.356.80 In totaal werden 720 partijen bed- en lijf goederen door stoom in den ontsmettingsoven, tydelyk van het Rijk in bruikleen en 18 par tijen in de formalinekast ontsmet. De exploitatiekosten bedroegen f 216.950.63 of f 3.06 per hooofd der bevolking. DE LICHTFABRIEKEN VERSLAG OVER 1930 Verschenen is het verslag over 1930 van de Gemeentelijke Fabrieken voor gas en elec- triciteit. Daaraan is het volgende ontleend: Het totale aantal ambtenaren en werk lieden bedroeg op 31 December 1930 481 tegen 465 in 1929. De gebouwen, gashouders, inventaris zyn tegen brandschade verzekerd tot een be drag van f 6.497.400. Het aantal lantaarns bedroeg ,2121, waar van 1366 gas en 755 electrische. De gaslever. bedroeg bruto 17.886.400 kub. M., tegen 17.465.230 kub. M. in 1929. De totale gasberging bedroeg 52000 kub. M. inclusief de buitengemeenten. Het buizennet in de stad werd uitgebreid met ruim 900 Meter en bedraagt thans 103.290 M. (inclusief buitengemeenten 174.040 M.) De draaistroomproductie (netto) is ten op zichte van 1929 gestegen1 met 4.228.230 kWh of 11,5 pCt. en bedroeg totaal 41.019.700 kWh. Sinds 1925, in welk jaar rond 25 millioen kWh werden opgewekt, valt dus een vermeer dering te c-onstateeren van 16 millioen kWh of 64 pCt. De maximale belasting is in dien tijd even eens met 64 pCt. gestegen, nl. van 8.700 kW in 1925 tot 14.300 kW in 1930 op Donderdag 11 December. De lengte van het hoofdkabelnet bedraagt 202.860 (M. f629.050 M. inclusief buitenee- meenten). In Leiden werd er 15.220 M. by- gelegd in 1930. Het zwakstroomnet werd dit jaar uitgebreid met 21.680 M., zoodat de totale lengte op f71 December bedroeg 99.460 AL, waarvan 8.220 M. in Leiden. VIERDE OUDERAVOND DER KOOIPARKSCHOOL EEN MOOIE AVOND. Woensdagavond hield de Kooiparkschool, uitgaande van de Geref. Schoolvereeniging, haar vierde Ouderavond. Vele ouders had den gehoor gegeven aan de uitnoodiging om dezen Ouderavond bij te wonen, zoodat de feestelijk met bloemen versierde zaal geheel gevuld was. Met het zingen van Ps. 25 6 en met ge bed werd de vergadering geopend. Daarna las de voorzitter, Dr. de Bruyne, Ps. 108. Naar aanleiding van 't bekende tekstwoord: „De vreeze des Heeren is het beginsel dei wijsheid", dat op vele scholen staat inge- beiteld, wees de voorzitter er in zijn ope ningswoord op, dat die wijsheid niet moei gericht zijn op eigen voordeel, maar moet zijn tot Gods eer. Met een paar voorheelden licht Spr. toe, wat we onder wijsheid tu verstaan hebben, o.a. Salomo's bekende reohtspraak. De ware wijsheid in de hartej der kinderen te planten zij ons doel! Daarna was het woord aan de leerlingen der hoogste klassen, die met veel gevoel een aantal liederen ten gehoore brachten. Terwijl ook door enkele meisjes, onder leiding van de onderwijzeressen, tweetal liederen gezongen. Na ronddiening van thee en sigaren kreeg de heer Van Venetië het woord om zijn in leiding getiteld: „Gedachten over opvoe ding" voor te dragen. Hierin ontvouwt in leider de theoretische en principieele hou ding van de „School met den Bijbel" ten opzichte van de opvoeding, naar aanleiding van het bekende werkvan Prof. Bavinc-k hierover. De mensch wordt van alle schep selen ihet meest hulpeloos geboren, terwijl toch in hem schuilen krachten en mogelijk heden en nu is het de taak der opvoeding die in kiem aanwezige gaven tot ontplooiing te brengen. Spreker wees op de invloed vai« het milieu, de omgeving, waarin de kinde ren leven. Dagelijks werkt die, onopzettelijk, vormend op hen in. In de Schrift vinden we het richtsnoer voor de opvoeding. In de pauze bestond gelegenheid tot be zichtiging van het werk der leerlingen en tot gedachtenwisseling met het onderwij zend personeel. Voor het aardige teekenwerk bestond veel belangstelling. Nadat nogmaals de dorstige k^len waren gelaafd en de heeren van een reukoffer voorzien waren, kreeg het hoofd der schooi, de heer Van der Bie, gelegenheid om zijr. jaarlij-ksche revue van het schoolgebeuren te houden. Hij toonde met eenige cijfeu aan, de gestadige groei, waarin zich d< school mag verheugen, om ten slotte te wijzen op de gevaren van den geest des tijds, die de kinderen meesleurt en hen voert in de armen van het socialisme. Onze plicht is hen voor deze gevaren te bescher men en hen den weg te wijzen naar het Kind van Bethlehem. Met dankzegging werd deze gezellige ouderavond, rdie veel bijgedragen heeft om de band tusschen school en ouders te ver sterken, gesloten. GROENE KRUIS, SASSENHEIM ..DE KLOKKEN LUIDEN" Voor een geheel uitverkochte zaal heeft gisteravond, in de Stadsgehoorzaal de ver tooning plaats gehaJd van de film der Ned. Chr. Radio-vereeniging „De Klokken lui den". We hebben reeds eerder in ons blad een uitvoerige beschrijving gegeven van deze film. zoodat we thans met enlkele op merkingen kunnen volstaan. De film draagt uiteraard een s'erk propagandistisch karak ter en is er geheel op toegelegd om meer dan tot nu toe id.e N.C.R.V. in het midden van de belangstelling te plaatsen. Als zoo danig is de film keurig geslaagd. Het pro- pagandis'ische ligt er wel eens een beetje al te dik op, maar aan den anderen kant, heeft de film ook ongetwijfeld sterke mo menten. Ze is levendig en vol afwisselin gen en 'de beelden zijn goed, zoodat ook gisteravond de menschen zich geen oog<m- blik hebben verveeld,' maar met levendige •belangstelling de flilm helbbén gevolgd. Ds. M. J. Punselie sprak een openings woord, terwijl Ds. W. Bouwman een slot woord sprak en in dankgebed voorging. BESTUUR NAT. JONGEREN-VERBOND. Op een gisteravond gehouden vergade ring Leiden vain het Nationaal Jongeren- Verbond is het bes uur ails volgt samen gesteld: W. Ide Vries, voorzitter: mej. M. H. J. de Mentlhon Bake, secretaresse; H. G. Engelberts, penningmees'er; W. G. TC. Pluim Mentz, administrateur en A. Dirk- ;er, commissaris. ARM GEBROKEN. Gistermiddag te 1.20 uur is in de Waard- straat de 10-jarige wielrijdster B. W. V. de rechterarm in botsing gekomen met een vrachtauto, waardoor de arm brak. Per auto van de E. H. D. is het meisje naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. AUTO-BOTSING. In de Paul Krugerstraat zijn een vracht auto, bestuurd door H. H. uit Zoeterwoui'" en een personenauto, hes'uurd door J. A. uit Gouda, met elkaar in botsing ge komen De auto van "de B. werd ernstig be schadigd en moest met een kraanwagen worden weggesleept, AUTO TE WATER. Op de Beestenmarkt is een personenauto achteruit in het water gereden. De eigenaar nieit ter plaatse en was, toen wij dit bericht schreven, nog steeds niet opge spoord, zoodat verdere bijzonderheden ont breken. Persoonlijke ongeluikken hadden niet plaats. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacobus Johannes 7. van M Over- Ik en E van Steenbercen 7..\ Hendrlkus ss van H Hoppenbrouwer en M Chnudron 7.: Johanna van G Scheepstra en F Elssinga d; Hilda Cla- ii Anetthn d van K W Werkman en H A Pas- ONDERTROUWD: J W C Pennings wednr 34 n W van den Bosch gesch. vr. 15 J P SI eg cnliorst 24 en E Rnmb 20 j.; J A Vlasveld 23 li J H Stolwijk 23 j. GESLAAGD. Geslaagd voor het examen Boekhouder, afgenomen 'door de Federatie van Handels- en Kantoorbedieudenvereengingen te Am sterdam, de heer C. de Haas, alhier, leer ling van den heer J. A. Chri9t)iaanse. Uit den Omtrek ALKEMADE GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmiddag te 2% uur. Voorzitter L. H. M. J. Vosters, burgemeester. Aan de orde was hot voorstel van B. W. om f 0.10 per ingezetene beschikbaar te stellen voor verstrekking van kleeding. schoeisel, beddegoed e.d. aan noodlijdende arbeiders. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Bespreking maken van schoeiingen in deze gemeente. In verband met de werkloos heid in deze gemeente hebben B. en W. uit' gezien naar productief werk, ten einde de werkloozen door werken in de gelegenheid te stellen iets meer te verdienen dan het steunbedrag. Een project voor werkver schaffing is nl. de verbreeding van den voorweg te Nieuwe Wetering, een werk dat weliswaar nog niet dringend noodig is, doch na totstandkoming een goede verbetering zal blijken te zijn. De gemeente heeft de palen hiervoor reeds aangekocht tegen den uiterst voordeeligen prijs van f 0.32 per stuk. Voorts kan wederom grond worden go varen in het water de Poel. B. en W. zullen trachten in deze werkverschaffing steun te krijgen van het Rijk. De heer Rotteveel wijst erop, dat in 't prae advies wordt gesproken dat de schoeiing wordt aangevuld van grond, doch als door jhet water deze grond weer wegspoelt zal ihet beter zijn de schoeiing- aan te vullen met puin, zooals te Oude Wetering bij de wegverbreeding eveneens is gesohied. De Voorzitter antwoordt dat het de bedoe ling is de aanvulling te doen geschieden door de kanten uit te baggeren cn verder door aanvulling met puin of ander mate riaal. De heer Pennings spreekt de wenschelijk- heid uit het pad niet te breed te maken, ter wijl hij noodzakelijker acht de verbreeding van den weg Rijpwetering-Hoogmade. De Voorzitter merkt wat het laatste betreft op dat dit de volle aandacht heeft van Burge meester en Wethouders. De heer Bontje vraagt of het wel goed is de palen door te zagen, zullen deze dan niet te kort worden? De Voorzitter zegt, dat op sommige punten de palen gerust doorge zaagd kunnen worden, want er staat op die plaatsen weinig water, terwijl er weer plek ken zullen zijn, waar de geheele paal ge bruikt zal moeten worden. B. en W. zullen dit wel onderzoeken. De palen worden bo vendien onder water geslagen, terwijl er om 3 meier een anker komt. De heer Rietbroek stelt voor de betonstuk- ken te laten vervaardigen door de werklooze aklieden. De Voorzitter zegt ovenveging toe. De heer Verweij, hoewel geen deskundige op gebied van schoeiingwcrken, meent toch op te moeien merken, dat het. verstandig is de palen onder water te slaan ter voorko ming van verrotting. Het heeft evenwel zijn .andacht gel rokken dat B. en W. de ver- brèeding nog niet strikt noodig achten, doch spr. is van meening dat bij het bezien van Hierboven geven wij een afbeelding van de gistermiddag geopende lighallen van het Groene Kruis ie Sassenheim, die in gebruik zullen worden gesteld in dienst van de t.b.c.-bestrijding. de situatie ter plaatse de verbreeding nood zakelijk moot werden geacht. Als men ter plaatse woont ziet men niet de gevaren, doch nu hij al eenige jaren niet meer aan de Nieuwe-Wetering woont, acht hij deze weg vooral bij avond zeer gevaarlijk. Om een flinke verbetering te krijgen moet de gemeente het werk niet te zuinig uitvoeren. De heer Hogenboom vraagt of er ook plan ken voor de schoeiing noodig zijn. De Voor zitter antwoordt dat zulks niet noodig is. De palen zullen naast elkaar worden geslagen. De heer de Jong wijst er op dat het te smalle voetpad mede zijn oorzaak vindt dat de heggen door de bewoners veel te breed worden gehouden. Dat de weg dan ook op wmmige plaatsen gevaarlijk is, is dan ook 1 voor een groot deel aan de bewoners zelf toe te schrijven. De heer Bontje wijst op de smalste punten bij de woning van Straathof en van Iterson. De heer Rietbroek vraagt of er geen keur op de heggen bestaat. De Voorzitter ant woordt dat in de politieverordening daarover wel bepalingen voorkomen. De heer Rotteveel gelooft dat het minder geld zal kosten als bij de smalste punten met de eigenaren wordt gesproken om de heg terug te plaatsen, dan de verbreeding te zoeken in het water. De heer Los vraagt naar het eigendoms recht van het pad. De Voorzitter antwoordt dat dit pad eigendom is van de gemeente cn ook steeds geheel door de gemeente wordt onderhouden De heer Verweij vraagt of onder het be drag ad f 5000 ook mede is begrepen het grindvaren in de Poel. De Voorzitter ant woordt ontkennend. Een post hiervoor staat reeds op de begrooting. De heer de Koning zegt reeds drie jaar ge leden te hebben aangedrongen op verbete ring van den weg. Zou het niet mogelijk zijn de heggen, welke op sommige punten moer dan een meter breed zijn, van gemeentewege op te ruimen en daarvoor in de plaats een nieuwe heg te planten? Hierdoor zal reeds een goede verbetering zijn te verkrijgen. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. naar de beste oplossing zullen zoeken. Het gaat er bij B. en W. om, om de werkloozen aan het werk te stellen. Z. h. s. wordt hierna het gevraagde crerliet beschikbaar gesteld, onder voorwaarde dat het Rijk in deze werkverschaffing een bij drage verleent. Na aanneming van dit voorstel vraagt dc Voorzitter aan de vergadering hoe gehan deld moet worden met de stoepen welke zich in den weg bevinden. De verbreeding kan namelijk niet tot stand worden gebracht zonder verwijdering dezer stoepen. Het ge meentebestuur heeft aan de eigenaars dier stoepen de vergunning verleend tot weder- opzeggens toe en behoudens rechten van derden. De heer Los verwijst naar de verbreeding te Oude-Wetering waar eveneens de stoepcr. zijn verwijderd geworden. De heer Verweij vraagt naar het stand punt van B. en W. De heer Bontje wil dat alle stoepen worden verwijderd, doch dan moet een betonschoeiing worden aange bracht. Vele bewoners kunnen niet buiten deze stoepen. De heer Heemskerk stelt voor aan de eige naars een aanschrijving te richten tot ver wijdering en dan kunnen zij aan B. en W. aanvragen om opnieuw de stoepen te plaat sen, overeenkomstig aanwijzing door B. en W. Hiertoe wordt z. h. s. besloten. De punten 3 en 4 Voorstel tot verlenging van de steunregeling en wijziging gemeente- begrooting gaan z. h. s. onder den hamei Tot de ingekomen stukken behoorden o.m. een verzoek van het R.K. Kerkbestuur Oud-Ade om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de speelplaats van de R.K. bijzondere lagere school te Oud- Ade. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om afwijzend op hét verzoek te beschikken. De Voorzitter doet voorlezing van het prae- advies en van het schrijven van den inspec teur, die de uitbreiding ontraadt omdat deze te hooge kosten met zich medebrengt en van mcening is dat de verbreeding op een min der kostbare wijze kan worden gevonden. De heer Pennings heeft na de inzage der stukken zijn licht opgestoken bij het school bestuur en de situntie ter plaatse bekeken. Spr. uit zijn teleurstelling over het afwijzend advies. De wettelijke kwestie in het midden latend zegt spr. dat op moreel e overwegin gen veel voor het verzoek valt te pleiten en wel op de allereerste plaats, dat het school bestuur niet langer de verantwoordelijkheid wenscht op zich te nemen, in verband me het feit dat de school aan een zeer drukke verkeersweg ligt. Maximum snelheid besta*' daar niet en er is daar zelfs een doode te betreuren geweest. De Voorzitter merkt op de tweede plaats uit hygiënisch oogpunt de verhrooding gewenscht is. want. er wordt een vuile sloot gedempt, waarin de faecaliën lon- zen van een urinoir. Uit deze sloot stijgen verschillende onwelriekende dampen op. Ten dorde wordt door d'-^ verbreeding geen 175 Meter doch 300 Me te- grond bij verkregen, zoodat de kosten niet f 8 doch slechts f 4 per meter bedragen, en ten vierde is het schoolbestuur bereid bij inwilliging van het verzoek de kosten der waterleiding voor zijn rekening te nemen. De Voorzitter merkt op dat de urinoir- eigendom is van het kerkbestuur, zoodat ge noemd bestuur zelf aan de verontreiniging van de sloot heeft meegewerkt. Bovendien kan een veel betere en mind' kostbare oplossing gevonden worden. B. cn W. hebben het schoolbestuur in overweging eegeven de gedane aanvrage in de heden houden conferentie in te trekken, doch het schoolbestuur wenschte hieraan niet te vol doen. De indiening van een ander plan kon na de afwijzing nog altijd worden ingezon den. Rovendien betreft het hier een schei- dingssloot, waarin de andere eigenaar even pens dient bij te dragen. De heer Heems kerk begrijpt de houding van den heer Pen nings niet, daar deze altijd voor bezuiniging is. Als in het plan nog werkverschaffing zat dan kon spr. het standpunt nog wel be grijpen. De beer Verweij is in verband met het feit dat in de school vele vergaderingen va Roerenleenbank zijn gehouden met de situa tie zeer goed op de hoogte. Spr. gelooft dan ook. dat met deze verbreeding geen ideale oplossing is te verkrijgen. Wat de kosten betreft gelooft spr. gaarne dat deze verbete ring, welke wel nuttig zal zijn, het aange vraagde. bedrag zal vergen. De kosten eclitci buiten beschouwing latend merkt spr. op, dat het schoolbestuur door de waterleiding voor eigen risico aan te leggen een aardige compensatie geeft, doch uit het gezegde van het schoolbestuur dat na afwijzing toch nog gelegenheid bestaat om met een nieuw plan te komen, mag snr. afleiden dat het verzoek van het schoolbestuur niet zoo serieus mag genomen worden. De heer de Jong moet toegeven dat in het dempen van de sloot een algemeen belang kan zitten, doch het schoolbestuur heeft her gemeentebestuur geen tijd gegeven om de zaak nader te onderzoeken. De late indie ning heeft elke gelegenheid ontnomen om naar een voordeeliger oplossing te zoeken. De heer Rotteveel stelt voor het verzoek niet in te willigen, doch de zaak uit te stel len. De Voorzitter antwoordt dat zulks niet mo gelijk is; de gemeente is aan den wettelijken termijn gebonden. De heer Pennings zegt dat de speelplaats zoo niet kan blijven terwijl het kerkbestuur niet verplicht kan worden grond af te staan. Het hoofd der school is ook al fpr- rein ontnomen. De Voorzitter sluit thans hierover de dis cussies, waarna z.h.s. wordt besloten afwij zend op het verzoek te beschikken. In bespreking komt nog het verrichten van straatwerk in de gemeente. B. en W. vragen den Raad waar in dc gemeente gestraat kan worden. Destijds is voorgesteld de steenen te verstraten voor de kerken. De heer Heemskerk vraagt hoeveel kerken te Oude-Wetering voor dit werk iii aanmerking komen. De voorzitter antwoordt 4, doch voor de R.K. Kerk te Oude-Wetering acht spr. de verstrating niet gewenscht en ook niet noo dig omdat daar reeds een trottoir is aange bracht. Een bedekking met asphalt acht spr. daar beter. De heer Rotteveel merkt op dat als het in de bedoeling ligt om de weg to Oude-Wetering te verbreeden als het eerste stuk de kosten dan weggegooid zouden zijn. De heer Verweij merkt op dat als binnen ofzienbaren tijd de verbreeding van den weg tot stand komt, spr. er niet voor is straatwerk aldaar uit .te voeren. Laat deze verbreeding nog 4 a 5 jaren op zich wach ten, wat met het oog op de hooge kosten en de tijdsomstandigheden zich wel laat. aan zien, dan is spr. ervoor het straatwerk voor de kerken uit te voeren. De heer Hogenboom vraagt of het niet mogelijk is het straatwerk te doen uitvoeren door werkloozen. De Voorzitter zegt dat. dit niet gaat. Het straten is speciaal vatwerk. De heer Los is er niet tegen het. straatwerk te Oude-Wetering nog wat uit te stellen als voor de kerken dan maar grint komt In plaats van koolasch. De Voorzitter zegt dat B. en W. met het gevoelen van den Raad zullen rekening houden. Na de gebruikelijke rondvraag sluit de voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad in geheime zitting. PERSONALIA Tot klerk ter Secretarie aan de afdeeling Bevolking en Burgerlijke Stand te Zutphen is henoeimd de heer Th. J. A. Casteóein 3de Ambtenaar ter Secretarie alhier. ALPHEN AAN DEN RIJN ALPHENSCHE MECCANOCLUB. Evenals vorig jaar in de Kers'vacantie, zal ook dit jaar de Alpliensche Meccano- club, onder leiding van de heer C. E. Klink, een tentoonstelling, houden. Deze ten'oon- stellin.g wordt gehouden in het Zondags- schoollokaal aan de Aarkade op Woensdag 23 Dec. a.s., des nam. van 3—5.30 en 7—10 uur; Donderdag 24 Dec. dezelfde uren en 2e Kers!dag 2—5 en 60. Aangemoedigd door de groote belangstelling van het vorig jaar, hebben de jongens ditmaal extra hun best gedaan. Zij hebben gebouwd „De Hul- landsche indus rie aan den waterkant". De onderaf'J. van jeugdige vliegtuigbou wers komt dot jaar voor het eerst mei werk op de ten'oonsielling. Zeer velen zullen on getwijfeld he. mooie, nuttige en leerzame werk der jongens gaan zien. Tot dekking der kosten wordt een electr. trein verloot. AANRIJDING. Door een ach'erop komende auto is gis ter de groenlenwagen van A. in den Hoorn aangereden, waarbij de wagen aan de voor zijde schade bekwam. Nummer der au o is H 37435, bestuurder onbekend. GESLAAGD. De heer J. C. Timmers alhier slaagde te Utrecht voor het examen van de le Ned, Slagersvakschool. ONZE KNAPEN. Voor onze knapen is gelukkig ook van ouderen steeds belangstelling. Ook do ouderavond der Chr. Knapenvereeniging „Spreuken 8 17b" Donderdagavond in het Vereen.gebouw is bijgewoond door vele ouders en belangstellenden. De heer Spreij Jzn. opende het samenzijn op de gebruike lijke wijze en na de muziek van de fluitclub refereerde de heer J. G. Hoogeijling over: „Het werd onder de jeugd". Juist in dezo dagen, aldus Spr., moet het werk onder do jeugd van Chr. gezinnen wei alle belang stelling hebben. Nu van communistische zijde alles wordt gedaan om de jeugd to winnen, moeten we met Gods hulp trachten haar te behouden. Met verschillende voor beelden lichtte spr. het werk der Chr. jeugdvereen. toe. Naast het gees el ijk doel hebben we een open oog voor de lichame lijke ontwikkeling, waarbij we onze jonge - menschen in eigen kring leiding geven, getuige het werk in de zomermaanden. Het Chr. vereen.werk ook voor de knapen moet de belangstelling en het gebed van onze menschen hebben. Vervolgens verslag afid. Julianaschóol. afd. Bethel en afd. Gouw- sluis. Ds. de Bruin sprak een slo woord en hierna volgde het jaarfeest der knapen in besloten kring en gezien de blijde gezichten der knapen zal ook dit deel ider bijeenkomst wel geslaagd zijn. BOSKOOP ALARMSCHEL Door het bestuur van de boerenleenbank is aan het woonhuis van den kassier, de heer W. P. v. d. Toorn, aan de Rozerilaan een alarmschei aangebracht. Bij de beproeving, kon deze tot ver in den omstrek worden ge- ZONDAGSDIENST DOCTOREN De Zondagsdienst voor Zondag 20 December zal worden waargenomen door dr. A. S. Kater. ZANGUITVOERING IN DE GEREF. KERK. Voor een goed gevulde kerk, had in het Geref. Kerkgebouw, onder leiding van den heer H. Hoedemaker een zanguitvoering plaats van het Chr. gemengd zangkoor „Sursum Corda". Het voor deze gelegenheid samengesteld advents- en Kerstprogramma werd keurig uitgevoerd. DE S.D.A.P. EN HET CRISIS-COMITÉ In de ledenvergadering van modern-geor- ganiseerden, welke onder leiding stond van den Boskoopschen Besturenbond, werd na zeer breedvoerige besprekingen besloten, de heeren L. 't Hart en J. D. Burger geen zitting te doen nemen in het plaatselijk crisis-comité. In een aangenomen motie werd uiteenge zet, dat aan werkloozen, het recht op steun van overheidswege toekomt; iedere particu liere liefdadigheid dient afgewezen. PLUIMVEETENTOONSTELLING Het bestuur van de op 25 en 26 December a.s. alhier te houden pluimveetentoonstelling, uitgaande van de vereeniging „Nut en Sport" lean met voldoening constateeren, dat, gezien het groot aantal toegezegde inzendingen ca. 700, de tentoonstelling weder aan haar doel zal beantwoorden. Nog nimmer te voren werd het publiek een zoo'n uitgebreide collectie te zien gegeven. KATWIJK AAN DFN RIJN TUINBOUW. Het is stil in het bedrijfsleven. De aanvoer der producten gaat geleidelijk verminderen, odat in de volgende weken, mede dcor de feestdagen van Kerstmis en Nieuwjaar slechts éénmaal per week veiling zal zijn. De werk zaamheden bepalen zich tot het nilernoodzake lijkste, waardoor vanzelf loonsverlaging. 'gt. De tuinders, die tevens bloembollen- trekkers zijn, zijn ook allesbehalve hoopvol, gestemd ten opzichte van de te verwachten uit komsten van dit bedrijf. Op heden brengen da aangevoerde bloemen zelfs de kosten der bol- Iph niet op, niettegenstaande de pry zen hier- laag waren. En wanneer straks de gaat komen en de tariefmuren nog hoo- g-er worden opgetrokken, zal naar mensche- liike berekening de uitkomst nog slechter zyn. tuinder-bloembollentrekkers gaan een donkere tijd tegemoet. IJSCLUB Gisteravond hield de IJsclub „Voorwaarts" haar jaarvergadering in „de Koskam". De voorzitter de heer Nic. Dos opende de jaar vergadering met een woord van welkom. Bij afwezigheid van den secretaris, las de pen ningmeester de notulen. Deze werden goed gekeurd. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van ruim f 220. De. heeren J. Minnee "en F. v. d. Valk hadden de bescheiden gecontroleerd en adviseerden tot goedkeuring. De penningmeester werd ge dechargeerd. Het bestuursvoorstel om voorloopig geen contributie te heffen wegens de gunstige toe stand der kas werd verworpen met 21 tegen ~!0 stemmen. De voorzitter sprak zyn dank uit ver deze uitslag omdat hierdoor bleek dat er nog wel animo voor de IJsclub bestaat. De heer Halsteyn werd als bestuurslid herko2en plaats van de heer C. Braun, die be dankt had, werd de heer F. v. d. Valk ge- ónzen. Vragen betreffende het dragen van eddingsm'ddelen door de baanvegers en de wettelijke verzekering van ongevallen van per soneel werden besproken. Het bestuur zal hiervan goede nota nemen en in bestuurs vergadering bespreken. De heer Alkemade wees er op dat de I.Trclub thans 40 jaar be staat en vond het alleszins passend aan dit jubileum een dronk te wijden. (Applaus)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6