Uirnwr JTrihsrljr (üaurant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSfE BLAD. BINNENLAND. Indien ooit, ABO N NEMEN T: (Beschikkingskosten 0.15.) Bij d'agelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% ccnt Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3537 VRIJDAG 18 DECEMBER 1931 ADVCRTENTIEN Van 1 tot 5 regels Ir.gez. Mededeel ingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Voor de sociaal-democraten heeft de man van de Oproerig Krabbels, de heer Kleerekoper, een Kerstbrochure geschreven onder den titel: Uit de Stilte". De socialisten wenschen den vrede tusschen volken en tusschen menschen te bereiken langs den weg van den klassenstrijd met al de ellende hieraan verbonden. Laten WIJ onze Kerstlectuur in grooten g :tale rechts en links Ons Kerstnummer, fraai van uitvoering, opbeurend van inhoud, is uitermate geschikt om-tegengif te bieden, De prijs van 10 exemplaren'is per stuk 10 ets.; van 1025 ex. 9 ets.; van 2550 ex. 8 ets.; van 50—100 ex. 7 ets.: van 100250 ex. 6 ets.; van 250500 ex.-ets.; van 500 en meer 5 ets. De levering zal franco zijn. Waar -de prijzen zoo laag zijn verzoeken wij vriendelijk de betaling tegelijk te doen plaats Wij verzoeken dringend zoo spoedig mogelijk te bestellen. Men kan betalen aan ons Bureau, per -postwissel' of over ons giro-nummer 58936. DIRECTIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT. ONJUISTE MAATSTAF Onder 'de bezwaren, die wij tegen het z.g.n. „kortingswetje" aanvoerden, hebben wij o.a. dit genoemd, dat de grens van 40 opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting'willekeurig gekozen is.; Tevens merkten wij op, dat deze maatstaf bij het méten van den gemeentelijken be lastingdruk geen behoorlijke vergelijking biedt, daar de onderscheidene aard der ge meenten ook een vaak gansch verschillend complex van belastingen vraagt. Over deze bedenking, die ook bij het schriftelijk overleg in het Voorloopig Ver slag tot uiting kwam, loopt de Minister van Financiën in de Memorie van Antwoord wat al te gemakkelijk heen. We lezen daar toch de volgende opmer king: „Het heffingspercentage destijds van de inkomstenbelasting en thans van de op centen op de gemeentefondsbelasting is als regel een trouwe en solide barometer geble ken van de objectieve structuur eener ge meente en de algemeene belastheid der ge meentenaren." De juistheid van hetgeen hier wordt ge steld moeten we ontkennen, zoowel voor het yerleden als voor het heden. Iedere belasting is uit haar aard min of meer eenzijdig en de bezwaren, aan een bepaalde heffing verbonden, worden pas ge temperd in een complex van belastingen, die elkaar aanvullen en corrigeeren. Tal van gemeenten stonden dan ook voor het feit, dat zij voorzichtigheid hadden te betrachten in het opleggen van een maxi maal aantal opcenten öp de gemeentefonds- belasting, omdat deze opcenten met het reeds veronderstelde bedrag aan hoofdsom belangrijk zwaarder drukken dan hetgeen voorheen aan plaatselijke in komstenbelasting werd geheven. Wie een evenredige verdeeling van druk wilde bewerken, moest dan ook voor een deel naar andere heffingen omzien. Reeds op dien grond kon de gemeente lijke inkomstenbelasting niet op één lijn worden gesteld met de opcenten op de ge meentefondsbelasting. Voor het heden komt daar nog iets an ders bij. Vooral in plattelandsgemeenten, waar de landbouw overheerschcnd is, kon men con- stateeren, dat de groote inkomens, waarop voorheen het gemeentelijk budget steunde, kwamen te vervallen, en dat de steunpilaren van weleer met een negatief inkomen prijk ten. Dat bij zulk een stand van zaken de op centen op de gemeentefondsbelasting weinig opleveren, is duidelijk, evenzeer als het feit. dat men naar andere bronnen van inkomst omzag, die minder aan den invloed der tijden onderhevig zijn. Zoo wendde men zich tot zakelijke lasten, opcenten op grondbelasting en personeelc belasting, straatbelasting, bedrijfsbelasting enz... Maar daaruit volgt dan ook. dat de op centen op de gemeentefondsbelasting, ge steld al dat zij als algemeene maatstaf voor den druk der plaatselijke lasten hebben kun nen gelden, momenteel deze beteekenis niet kunnen hebben. De ministerieele norm is niet algemeen en moet daarom niet billijk werken. ONWETTIGE ACTIE 't Wordt hoe langer hoe fraaier met de vrijzinnige actie tegen de bizondere school. Ziehier een kroniekje van d"e laatste da gen: In den Haag zet een liberaal raadslid den vrijz.-dem. wethouder op om te zorgen, dat het openbaar onderwijs altijd een voorsprong, houdt van een schoollengte op het bizonder. Maar verduidelijkt beteekent dat: wan neer zich bewoners vestigen in een nieuwe wijk, dan moet de openjare school er al staan; de bizondere moet pas komen, als ze niet meer geweigerd kan worden. Want: ■openbaar onderwijs gaat voor; bizond'er mag alleen aanvullend zijn! Het gevolg van deze methode zou dan kun nen zijn als in Velsen het geval is, waar op dit oogenblik 34 lokalen voor het openbaar onderwijs leeg staan, omdat de vrijzinnige wethouder scholen bouwde in nog onbe woond® wijken. Tweede geval: Te Blaricum hield de libe rale staatspartij eenp r o t e s tvergade- ring, in verband met het feit, dat een Her vormde schoolvereeniging een aanvrage had ingediend. Zelfs kwam er een dominé uit Drente om te betoogen, dat het niets anders dan een „overbodige luxe" is om voor 46 leerlingen een school te bouwen; die kinde ren kunnen wel in Laren naar nen Christe lijke school gaan en het geld moet beschik baar blijven voor hen, die in nood verkeeren. Derde geval: In een andtere gemeente beschuldigt een liberaal raadslid B. en W., dat zij maar „zonder blikken of blozen" meegewerkt hebben aan de sticht'jig van bizondere scholen en het toestaan van bo ventallige leerkrachten bijhet bizonder onderwijs! Wanneer dan een roomsch-kath. raads lid aantoont, dat er bij 't bizond®r onder wijs veel minder boventallige leerkrachten zijn dan bij 't openbaar en dat het daar best iets minder kan, waarom hij voorstelt een paar vacatures niet te vervullen; dan... spreekt en stemt het liberale raadslid tegen dat voorstel. Want: voor het onderwijs doet men nooit te veel! Een vierde geval. In een sterk overwegend rechtsche gemeente begint Volksonderwijs een agitatie voor een openbare school, hoe wel de kinderen in een naburige gemeente een school dichtbij hebben. Zonder een woord van verzet besluit de rechtsche raad tot den bouw en sticht een prachtschool voor het openbaar onderwijs. Maar nu moet het eenige vrijzinnige raadslid erkennen, dat enkele ouders, waar hij huisbezoek deed', wel teekenden op de lijst voor de openbare school, doch thans hun kinderen blijven zenden naar de school in de andere gemeente. 't Gevolg is, dat de nieuwe gemeenteschool minder bezet is, dan verwacht mocht wor den en dat de gemeente voor d'e leerlingen, die elders gaan, moet bijpassen. En dan gaat men protesteeren en agitee- ren, zelfs onwettige actie voeren tegen de stichting van bijzondere scholen. Het is fraai! CONSULAIRE DIENST Bij Kon. besluit is de heer II. A. Heine erkend en toegelaten als consul van hei Duitsche Rijk te Nijmegen, voor het ge deelte der provincie Gelderland ten zuiden van den Rijn. ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Órde v. Uranje-Naseau C. B. v. Heere- veld, te Druten; is toegekend de aan de Orde van Oranj' Nassau verbonden eere-medaille, in ziilve aan J. B. v. der Poel, te Oesendrccht. VREEMD EERETEEKEN Bij Kon. besluit is aan P. N. L. Staal, wonende te Eindhoven verlof verleen 1 tot het aannemen van zijn benoeming tot offi cier in de orde van „Polonia Restituta". BURGEMEESTERSBENOEMING Bij Kon. besJuit i6 benoemd lot bur-ge- LUCHTVAARTDIENST Eij Kon besluit is bevorderd tot commies DE GEMEENTEBEGROOTINGEN OP FLAKKEE HET WERKLOOZENVRAAGSTDK. Nu Sommelsdijk ten slotte ook haar gc- mcentebegrooting in een raadszitting van engeveer zeven uur afdeed, zijn de gemeen tebegrotingen van Goeree en Overflakkee alle naar Den Haag om hoogere goedkeu ring. In alle gemeenten stonden zij in het tee- ken der malaise, welke zich ook op Flakkee, waar men uitsluitend van den landbouw leeft, zeer pijnlijk doet gevoelen. Een der moeilijkste vraagstukken hierbij is wel dat der werkloosheid. Ook in normale jaren heeft Flakkee steeds zijn seizoenswerkloos heid gehad. Er is altijd een contingent van arbeiders geweest, dat in losse dienst bij dei boeren arbeidde. Regcndq het een dag dan waren deze menschen zonder eenige verdien ste en was het werk in den winter afgeloo- pen dan stonden ze eveneens op straat. Maar in de laatste jaren breidde zich het aantal werkloozen onder den economischer; druk steeds uit en de duur der werkloos heid werd ook steeds grooter. Hierdoor ont stond een vraagstuk voor de gemeentebestu ren, dat niet zoo eenvoudig is op te lossen. In de eene gemeente ging dat wat gemak keiijker dan in de andere. Er zijn gemeenten waar men gelukkig een deel te werk kon stellen bij het maken der breede provinciale wegen en ook het leggen der kabels voor de electriciteitsaanleg nam het vorige jaar nog al wat werk uit de hand. Dan was er ook nog al hoop dat de aan te leggen waterlei ding door geheel Flakkee dezen winter aan een paar honderd arbeiders werk zou ver schaffen, maar nu de provincie Zuid-Hol- Iand die voor het geld zou zorgen, berichten i moest dat men met het werk moest wachten omdat zij aan geen geld kon komen, is dit voor de Flakkeesche arbeiders een groote teleurstelling. Het is te begrijpen dat de werkloosheidsvoorziening op Flakkee een der belangrijkste punten der begrootingsdebatten heeft uitgemaakt. Voor al de sociaal-democraten hebben dit punt aangegrepen om er politiek garen uit te spin nen. Intusschen hebben de gemeentebestu ren gedaan wat zij konden. We zouden eigen lijk van geen enkele gemeente op Flakkee kunnen zeggen dat zij zich op dit pum laksch gedragen hebben. Het zou misschien I-Ierkingen kunnen zijn, maar daar doet zich de werkloosheid dan ook het minst gevoelen. Melissant heeft gedaan gekregen geduren de den,winter verschillende arbeiders tewerk te stellen in den Kroningspolder, waar de Rijksregeering een belangrijk percentage in bijdraagt. Ouddorp is bezig om grond te la ten ontginnen. Als het lukken wil een pro ductief werk. Middelharnis zoekt werk in de gemeente b.v. het afgraven van het Zand pad, dat al lang op zich heeft laten wachten. En voorts zoekt iedere gemeente iets op. Maar het blijft ten slotte alles zeer tijdelijk en dan zijn de werkloozen op steun aange wezen, waarop in de meeste gemeenten bij de begrooting reeds gerekend werd. Wanneer men maar den winter doorge worsteld is komt er weer wat werk op het land en wanneer de prijzen der veldvruch ten maar wat loonend zijn, zijn de boeren over het algemeen ook niet karig om wat te laten verdienen. Intusschen heeft men op de meeste plaat sen van het eiland crisis-comité's opgericht om gelden in te zamelen bij de burgerij om aan individueelen nood in de gemeenten te gemoet te komen. Want het is een feit, dat al doen de ge meentebesturen en instellingen van barm hartigheid wat zij kunnen, er blijft onder de laagste klasse der bevolking op het platte land altijd een percentage, dat in dezen tijd van economische depressie aan groote armoe ten prooi is. En een eiland als Flakkee, waar niettegen staande de malaise toch nog een betrekke lijke weelde heerscht, als men deze streek met andere streken van ons land vergelijkt, mag niet achter blijven om waar stoffelijke ellende gevonden wordt in te grijpen. Wij zijn dan ook niet bevreesd, of Flakkee zal zich in dit opzicht niet onbetuigd laten. AANBESTEDING IN DEN WIERINGERMEER Ten kantore van de directie van den Wie- ringermeerpolder te Alkmaar is gistermid dag aanbesteed de bovenbouw van 33 land-bo>uwloocl6cn en 72 arbeiderswoningen op verbreide plaatsen in den Wieringer- meernolder. Laagste inschrijvers Geuze- broak en Boekei te Modemblik met f355.428 De gunning is a.,nge'. ouden. NATIONAAL CRISIS COMITÉ Woensdag vergaderde het werkcomité van het Nationaal Crisis-Comité, welke vergade ring door H. K. H. Prinses Juliana werd bij gewoond. Besloten werd het verzamelen der gelden zooveel mogelijk aan de plaatselijke comité's over te laten. Zooveel mogelijk wil men de actie decentraliseeren. Met die gemeenten, waar plaatselijke crisis-comité's zijn opgericht, wordt overeen gekomen dat in den regel van de ter plaatse verzamelde gelden minstens 10 pet. in de kas 'van het Nationaal Crisis-Comité zal vloeien. In plaatsen waar geen crisis-comité werd opgericht, zal de tusschenkomst van den burgemeester worden ingeroepen. De wijze waarop de z.g. „kleine zelfstandi gen" het best kunnen worden gesteund, zal in studie worden genomen. Een in de pers verschenen schrijven van den bisschop van 's-Hertogenbosch wekt den indruk, dat alle in Noord-Brabant opgerichte comité's reeds door het Nationaal Crisis-Comité zouden zijn erkend. Dit is minder juist, daar het noodige overleg dienomtrent nog niet is afgeloopen. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDEL EEN ONTWERP-VERDRAG Naar wij vernemen, aldus het „Vad." hebben er in de laatste dagen besprekingen plaats gehad tusschen Nederlandsche en Belgische hoofdambtenaren over de handed6 betrekkingen tusschen beide landen. Aller lei plannen zijn overwogen. In verband met de groote onzekerheid in de oeconomi&che situatie acht men het huidige moment over het algemeen niet geschikt voor een groot- sche actie tot oeconomi6Che toenadering, al hoort men hier en daar ook de meening verkondigen, dat men jui6t thans, nu de nood dringt, van den toestand zal dienen gebruik te maken om beide landen nader tot elkaar te brengen. Intusschen is er toch een bescheiden be gin gemaakt met de verwezenlijking van de Oslo-gedachte. Er is namelijk een ont- werp-verdrag opgemaakt, waardoor men de noodlottige gevolgen van de contingen- teeringepolitiek, welke in beide landen in uitzicht is gesteld, voor elkaar zooveel mo gelijk verzacht. Beide landen hebben elkaar voor wat betreft die contingentee- ringen, een uitzonderingsregime toegekend. „Wij willen er in ieder geval voor zorgen" zoo zeide men ons „dat de twee lan den in dezen tijd van algemeenen nood elkaar zoo weinig mogelijk schaden door hun crisismaatregelen". Op dit oogenblik is het ontwerp door de regeeringen in Den Haag en te Brussel in studie genomen. NED. SPOORWEGEN SAMENSTELLING PERSONEELRAAD De personeelraad bij de Nederlandsche Spoorwegen i6 voor de jaren 1932 en 1933 als volgt samengesteld: aangewezen door den B.AN.S. als lid de heer L. Willemsen, chef-commies, en als plaatsvervangend lid de heer A. van der Hey, opzichter-teekenaar beiden te Utrecht; aangewezen door den Centralen Bond van Spoor- en Tramweg personeel als lid de heer C. Cramer, com- ■mies, en als plaatsvervangend lid de heer A. Ketelaar, bureelambtenaar, beiden te Utr&oht; aangewezen dooi* „St. Raphaël" als leden de heeren J. Helilemans, assistent controleur der inventariegoederen, te Box tel, en H. F. Timmermans, secretaris van „St. Raphaël", te Utrecht, en als plaatsver vangende leden de heeren G. H. H. Haen, machinist, te Zwolle, en H. F. P. Donné, tommies, te Venlo; aangewezen door de Nederl. Vereen, van Spoor-" en Tramweg personeel als leden de heeren P. Moltmaker voorzitter, H. J. van Braambeek, secretaris en G. Jou6tra, tweede voorzitter der vereen, allen te Utrecht, en als plaatsvervangende leden de heeren A. Groenewoud, hoofdcon ducteur, te Leeuwarden, F. P. A. Lands- kroon, chef-commies met verlof, te Utrecht en E. van Hinte, machinist, te Den Haag; aangewezen door den P.C.B. als lid de heer J. Augusteyn, voorzitter van dien bond, en als plaatsvervangend lid de heer J. Evkel- boom, secretaris van dien bond, beiden te Utreoht. N.S.N.A.P. ALWEER EEN SOCIALISTISCHE PARTIJ. Op Woensdagavond 16 dezer heeft, naar het Vad. meldt, op kasteel De Bincldiorst een vergadering plaats gevonden van leden der N.C.S.P. en anderen; het resultaat was de oprichting der Nationaal-Socialistische Nederlandsche Arbeiders Partij (N.S.N.A.P.) overeenkomstig de N.S.D.A.P. (Duitschlandj de N.S.S.A.P. (Zweden). Ook het program der NS.N.A.P. richt zich. op de germaansche gemeenschapsgedachte, 's uitgesproken anti-semitisch en bestrijdt het groot-kapitalisme (trusts, banken, beur zen, groot-warenhuizen). NIEUW PORTRET VAN PRINS HENDRIK VERVAARDIGD DOOR G. CLAASSEN De Nederlandsche portretschilder Georg CLaassen, die in het buitenland reeds tal persoonlijkheden schilderde, heeft thans een levensgroot olieverf-pertret ver vaardigd van Prins Hendrik. Het portret stelt den Prins voor in onge dwongen houding staande, de linkerhand met lorgnet rustend op een tafel, de rechter den broekzak. De Prins is gekleed in •art ge-kleed e jas met gestreepte fanta6.e- pantalon. Het gelaat is getroffen, vooral in de oogen, met hun geestige sohittering, w&llce voortgezet wordt in een lichten glimlach nm den mond, komt de persoonlijkheid van den afgebeelde zeer goed tot uiting. Overi gens is het gelaat een weinig versmald, wat aan het uiterlijk een jonger aanzien geeft. Het portret is bestemd voor het Bureau van het Nederlandsche Roode Kruis aan 1e Prinsengracht te Den Haag, waar Z.K.H.als voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis dagelijks arbeidt. GEMEENTEFINANCIEN DE POSITIE VAN AMSTERDAM HET OORDEEL VAN BURGEMEESTER DE VLUGT Er is thans groote belangstelling voor de financieele positie der gemeenten. Daarom hopen we thans achtereenvolgens over die van enkele groote gemeenten het oordeel der resp. burgemeesters te geven. Voor heden: Amsterdam. Op de vraag hoe de financieele toestand van de hoofdstad op het oogenblik is, ant woordde de heer de Vlugt het volgende: „De financieele positie van onze stad be rust op een gezonde basis. Er is een zeer soliede leeningsbeleid gevolgd. Veel uitgaven waarvoor geleend zou mogen worden, zijn in BURGEMEESTER DE VLUGT Amsterdam uit gewone middelen betaald, in de laatste tien jaren tezamen meer dan 25.000.000 gulden. De afschrijvingen zijn daarbij zeer ruim, waardoor de waarde der activa de schuld overtreft. Bijzonder sterk is de financieele politiek ten opzichte van her gemeentelijke grondbezit, doordat naast de rente ook de aflossing op de leeningen uit gewone middelen wordt betaald, waardoor de schuld daalt, terwijl de waarde toeneemt. Aangenomen mag dan ook worden, dat «Ie waarde der gronden ongeveer vijftig millioen guldén grooter is dan de schuld. De Gemeenteschuld is dan ook ruimschoots gedekt. Dit wat de vermogenspositie betreft. Het werkloozenprobleem geeft natuurlijk zorg. Voor steun is voor 1932 geraamd f 6.600.000; dat is 4 millioen meer dan in 1931 noodig zal zijn. Gelukkig is uit de goede jaren 1920 en la ter een reserve gekweekt van f 11.177.000: waarvan thans nog millioen over is. Wat nu den normalen dienst voor 1932 be treft, is er grond voor de verwachting, d a t de uitkomsten van 1931 gunstiger zullen zijn, dan bij de begrooting voorzien. Dit beteekent, dat over het bij de begrooting geraamde.bedrag als beschik king uit het reservefonds, tot een minder be drag zal behoeven te worden beschikt. De begrooting voor 1932 voldoet ook aan den eisch, dat de gewone uitgaven door de gewone inkomsten zijn gedekt, zij het ook dat onder de gewone inkomsten beschikking over reserves is opgenomen. Sedert de indie ning kon die beschikking reeds worden ver minderd met ruim f 500.000.doch dit is nog slechts een begin. Er zal nog verder en sterk bezuinigd moeten worden en dat dit gebeuren zal, staat voor mij vast, waarbij B. en W. kunnen rekenen op de volle mede werking van de leidende hoofdambtenaren. Een vermindering van salarissen en loonen, die belangrijk kan bijdragen tot verlaging der uitgaven, zal niet künnen uitblijven. Bij de behandeling der begroo'ting is beslo ten tot de instelling van een crisisfonds; daardoor wordt het eindcijfer verlaagd van ruim 124 tot ruim 118 millioen. Volgens de zelfde berekening was het dit jaar 117 mil lioen. Wat de aparte hoofdstukken betreft, werd voor algemeen beheer f 105.000, voor open bare werken f 437.000 en voor onvoorzien f 144.000 minder geraamd. Volksgezondheid, onderwijs (zelfs f500.000), ondersteuning cn bedrijven werden aanmer kelijk hooger geraamd. Ten slotte verklaarde de Burgemeester der hoofdstad nog, dat de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten voor Amsterdam niet ongun stig heeft gewerkt. DE ENGELSCHE INVOER RECHTEN DE DERDE LIJST GEPUBLICERRD De derde ordonnantie inzake de invoer rechten, welke thans door het Engelsche Ministerie is gepubliceerd, belast hoofdzake lijk de volgemïe artikeler met 50 pet. ad valorem, ingaande 19 December: glaswerk voor verlichtingsdoeleinden; photografische apparaten en onderdeden; radiölampen en onderdeelen, lampen ge schikt voor een stroomsterkte van 20 volt en meer, onderdeelen en wandlusters, dienende voor electrische verlichting binnenshuis, met enkele uitzonderingen; fabrikaten of halffabrikaten van katoenen weefsels aan het stuk, vlaggen, zakdoeken, spaals, katoenen goederen voor huishoude lijk gebruik; touw, koord, bindgaren (bindtouw) met een middellijn van 4 duim, van plantaardige vezels; kleeren, bonneterie en linnengoed voor mannen, vrouwen en kinderen en de daar- Voornaamste Nieuws. (blz. 2) Het Hoover-moratorium zal worden gerati ficeerd, maar er is een sterk verzet in het Amerikaansche Congres tegen de annulee- ringspolitiek. Layton heeft het rapport over de Duitsche betalingscapaciteit gereed. Er verluidt, dat de Bazeler Commissie de gevolgtrekkingen daaruit aan de regeeringsconferentie zal overlaten. Laval over de Fransche contingenteerings- politiek. De eerste resultaten van de Rijncontrole in Duitschland. Verscherping van den toestand in Nan king, dat thans in de macht der opstandige studenten moet zijn. Nieuwe lijst van Engelsche invoerrechten. Donkere toekomst voor de Nederlandsche katoenindustrie. (blz. 3) De 3 pCt. korting op de uitkeeringen van het Rijk aan gemeenten en provinciën. Benoemingen bij de Onderwijsraad. Brutale inbraak te Zaandam. (blz. 5) Tweede Kamer: De begrooting van Onder wijs aangenomen. De wijziging der Schepen wet goedgekeurd. Bilderdijk-herdenking te 's-Gravenhage en Rotterdam. (blz. 0) Vergadering van veehouders te Gouda. Benoemingen enz. bij het reserve-perso neel der landmacht. Schietpartijen bij werkloozenrelletjes in de hoofdstad. In den Storm, door Wjerny. dan is het nu de gelegenheid, om Uw NIEUWJAARSWENSCHEN in de Courant te plaatsen. Nooit zullen de wenschen meer oprecht klinken, dan juist in deze sombere tijden. Het luttele bedrag, behoeft voor nie mand een bezwaar te zijn, wij ver wachten dus zoo spoedig mogelijk, hetzij aan ons bureau, hetzij door middel van agenten en bezorgers Uw Nieuwjaarsadvertentiën. De prijzen zijn Van 1—5 regelsƒ0.50 Van 58 regels0.75 Van 812 regels1.00 van gemaakte confectie. De ordonnantie heeft ook betrekking op 'n zeker aantal chemische producten, waterdichte weefsels, jachtraunitie. DE BRAND TE VINCENNES Prof. Ir. E. J. F. T h i e r e n s, president van de afdeeling voor Electro Techniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, die op zich had genomen te onderzoeken of do electrische installatie van het eerste Neder landsche Paviljoen op de tentoonstelling te Parijs oorzaak kon zijn geweest van den 5rand van dat gebouw, komt in zijn thans verschenen rapport tot de conclusie, dat er van eenige technische tekortkoming bij den aanleg der electrische geleidingen niet mag worden gesproken. De geheele installatie voldeed aan scherpe pischen van veiligheid en overzichtelijkheid. Ook verwerpt Prof. Thierens het vermoeden van overbelasting op de leiding. GED. STATEN VAN OVERIJSSEL Mr. D. te Winkel te Enschedé, (C.H.) lid van Ged. Staten van Overijssel, is voorne mens. met het oog op zijn drukke werkzaam heden, als zoodanig te bedenke,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1