w A. HOUTMAN Co's PIANO- en ORGELHANDEL schi Nabij het Macedonische front DONDERDAG 17 DECEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 HANDELSPOLITIEK IN DEN SMELTKROES ride van dr j. a. nederbragt Een complex van nationale crisissen Ons land heeft brand- en water schade Slechte handelspolitiek Voor de 'Haagsche afdeeling van de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede sprak Dinsdagavond Dr. J. .A. N.e d e r b r a g t over het onderwerp: „Handelspolitiek in den smeltkroes". Alvorens zijn eigenlijk onderwerp te be handelen, gaf Spr. eenige opmerkingen over de crisis ten beste, welke ons thans teisterd. In de eerste plaatsweps hij er op, dat, al moge er in de crisis een .internationaal ele ment schuilen, zij in het wezen der zaak meer L» een complex van nationale crisissen. Er zijn eenige landen in Europa, die een eigen crisis hebben, daar te lande ontstaan, zooals b.v. Engeland, Dhitschland, Centraal Europa. Behalve deze groep zijn er nog eeni ge andere landen met eigen crisis, maar met dien verstande, dat hun'crisis weinig te ma ken heeft met de groote Europeesche crisis, zooals het geval is b.v. ten aanzien van Spanje. In de derde plaats zijn er landen, die geen eigen crisis hebben, maar waar de cri sis is te beschouwen als- brand- en water schade, die zij oploopen tengevolge van den crisisbrand in de eerstgenoemde groep lan den. Onder de lande vaft deze laatste groep behoort Nederland, waar geen oorzaken voor een eigen crisis aanwezig zijn. Wat overigens de oorzaken der crisis be treft, meent Spr. dat ook deze in hoofdzaak niet internationaal zijn. Maar naar de lan den verschillen. Zeker zien wij aan het be gin van de crisis overal prijsdaling, maar deze werkt in het eene land ongunstig, in het andere land gunstig. Hier zijn het voorts bijzonder zware lasten, die op een land druk ken ginds het feit, dat economische banden tegelijk met politieke doorgesneden zijn, el ders meer verregaande achterlijkheid van de nationale industrie. Vrij algemeen overigens is het euvel van het te hooge levenspeil, waardoor zich de na-oorlogstijd kenmerkt en dat crisis in de hand werkt. Eveneens vrij al gemeen is de daling van het verantwoorde lijkheidsbesef. niet zoozeer ten aanzien van eigen geld als ten aanzien van publieke fi nanciën en vooral ook van opgenomen gel den. Ten slotte is zeer algemeen het gemis aan vertrouwen, dat in de wereld heerscht, maar dat meer als een gevolg dan als een oorzaak van de crisis is te beschouwen In de derde plaats wijst Spr. erop, dat, moge Nederland geen eigen crisis hebben, de crisis er niettemin hevig is, zij het ook dat zij minder hevig is dan in andere landen. Gelukkig is ten onzent nog veel weerstands vermogen. Overigens valt op te merken, dat de crisis verschilt naar gelang van de streek, naar gelang van het bedrijf en ook naar gp lang van het oogenblik; er is een vrij groote veranderlijkheid in het aspect van de crisis. In dat verband wijst Spr er op. dat niet al leen in de landen, waar men eenvoudigheid én soberheid betracht heeft en nog betracht, de crisis relatief gering is, maar dat dit in 't eigen land ook meer opgaat ten opzichte van de verschillende streken en verschillen de provinciën. Soberheid van levenshouding geeft een groot weerstandsvermogen en be hoeft niet noodzakelijk het cultuui'speil om laag te drukken. Thans komende tot het eigenlijk onder werp vraagt Spr. zich af, welke de relatie is tusschen handelspolitiek en de crisis. Vóór de crisis, die in 1929 begonnen is, werd veelal een afkeurenswaardige handelspoli tiek gevolgd, die geen rust en vrede in Euro pa vermoent te scheppen, en die geen duur zame gezonde internationale verhoudingen deed ontstaan. .Ondanks al de bezwaren, aan deze verkeerde politiek verbonden, heelt zij den opbloei van handel en verkeer met kunnen tegenhouden, nog een ander feit werpt een eigenaardig lient op het vorenbe doelde verband. Immers van 2 landen, als Engeland en Nederland, die beide steeds een vrijgevige handelspolitiek hebben toegepast, heelt het eene een neel sterke eigen crisis en heeft het andere geen eigen crisis, terwijl zich in de groep van landen, die geen eigen crisis hebben, naast Nederland bevinden lan den. die de verkeerde handelspolitiek heb ben toegepast, waarop zoo even werd gedoeld Spr. ziet dan ook het verband tusschen de tegenwoordige crisis en de handelspolitiek niet zoo, dat de Handelspolitiek van voorheen deze speciale crisis heeft veroorzaakt, maar veei meer aldus, dat de scherpe crisis van thans de slechto handelspolitiek, die op het oogenbiik in Europa zege- viert, in het leven heeft geroepen. Gaat men na welke eieuienten de handels politiek van thans bevat, in afwijking min of meer van hetgeen voorheen pluais greep dan valt intusschen niet uitsluitend "op beperkende, remmende elementen te wijzen maar ook op elementen, die de tenüenz hebben om nandel en verkeer te bevorde ren. Algezien van de onderhandelingsiarie- ven, die op het oogenblik een minder groo te rol schijnen te spelen en afgezien ook van de deoralorisatie van het geid in som mige ianden, zijn er in hoofdzaak 3 ele menten van ongunstigen aard te vermel den. In de eersie plaats is er het instellen van niet bestaande of het verhoogen van bestaande rechten in verschillende landen. Blijft het bij instelling of verltooging van rechten, die ten principale als fiscaal zijn te beschouwen, dan rijst geen groot gevaar, omdat het belang van den fiscus dan mede brengt. dat de rechten den invoer niet be perken, maar wanneer protectionistische rechten zeer hoog worden opgevoerd, zoo als in een naburig land, dan moet dat zeer nadeelig op het onderlinge verkeer werken en kan zelfs eventueel van een algeheele invoervermindering sprake zijn. In de tweede plaats is er het systeem van de contingenteering van den invoer. Daarbij moet men wel onderscheiden tus schen contingenteering van het eene land, dat bedoelt den invoer te reduceeren en contingenteering van het andere land, zoo als in casu Nederland, dat niet anders be oogt dan noodmaatregelen, toe te passen als tengevolge van de maatregelen van an dere landen een noodtoestand ontstaat. In dit verband wijst spreker op den conside rans van de crisis-invoerwet, die de levens belangen van het land in het geding brengt, In de derde plaats herinnert spr. aan de maatregelen, door velschillende landen ge nomen op het gebied van de deviezen, maat regelen, die een nieuwe invoerbelemme- ring beteekenen en ertoe leiden, dat men een soort internationaal clearingsysteem gaat toepassen, dat wel min of meer orde in den chaos schept, maar helaas tevens het verkeer neerdrukt op het niveau van diegene der betrokken partij, wier invoer het geringst was. Misschien niet geheel ten onrechte heeft men het systeem genoemd. DE RIJKSMIDDELEN overstroomingen aan de duitsch-poolsche grens Radio Nieuws. over de maand november De opbrengst van de Rijksmiddelen over de maand November 1931 geeft een iets fleuriger beeld te zien dan de cijfers over de vorige maanden, toen het onafgebroken iedere maand opnieuw s eeds verder de diepte inging. De neergaande lijn is al thans nu tot sülstand gekomen, zelfs is er een kleine vooruiigang te boeken. De on derscheiden posten vertoonen voor hec dsroo ste deel geen of zeer lichte teruggang, terwijl de overigen een niet onbelangrijke stijging te zien geven. Gevolg is geweest, dat de opbrengst over November 1931 in to taal f 42,2 millioen beloopt tegenover f 40,G millioen over dezelfde maand van ho. vo rige jaar. Dat wil echter niet zeggen, dat <ie toestand er rooskleuriger op geworden is. Beziet men immers de cijfers over fie eersie 11 maanden van dit jaar. dan blijkt pas hoe schrikbarend de teruggang is, n.l. van f 4G2 millioen op f 409 millioen, alzoo een daling in opbreng» van f 53 millioen. Dat de opbrengst in November dus niet verder terugliep, mag op zichzelf een ver heugend verschijnsel worden genoemd, doch het helpt den toestand niet beter maken. Bovendien bedenke men, da"! de vermeer dering in opbreng», voor een groot deel voor rekening komt van de suikeraccijns, die steeg van f 2,6 millioen tot f 5.2 mi!- i lioen, waardoor zelfs de raming over deze I maand nog met 7 ton werd overschreden. Vermoedelijk is deze verhoogde opbrengst een gevolg van de juist beëindigde suiker- bietencampagne. Wat de overige iposten betreft, valt aller eerst op te merken dat de gewone maan- delijksche teruggang in de opbrengst der grondbelasting ook nu verder voortzette met 9 ton van f 1,3 millioen tot f 480.000. De personeele-, de inkomsten- en de ver mogensbelasting geven gezamenlijk een be hoorlijke stijging te zien van ongeveer f 1,4 millioen. Het is opmerkelijk dat sedert 1 Januari de inkoms enbelasting in totaal slechts daalde van f 82,4 millioen tot f 80,7 millioen. De vermogensbelasting bleef gelijk. Natuurlijk komt de huidige crisistijd ver der tot uitdrukking in een verdere ver mindering van de opbreng», der dividend en tantième-belasting, die daalde van f 1.3 tot ruim f 1 millioen. zijnde 6 ton pndej- de raming voor deze maand! Een leelijke tegenvaller vormt ook de da ling van de opbrengst der invoerrechten, die wèl ongeveer gelijk bleven in opbrengst (4,9 mi'Iil-ioen), doch bijna f 1 millioen on der de raming bleven. De accijnzen ver oonen allen een verdere teruggang, behalve suiker, waarover wij reeds schreven, en tabak. De laatste kon met ruim één ton vermeerderen, van f 2 millioen tot f 2,1 millioen. De verhoogde banderolle-belas ing zal hieraan wel niet vreemd zijn. Voor 't overige volgen hier, wa. de accijnzen betreft, de cijfers oven dit jaar en verleden jaar: accijns op zout f 141.973 (v. j. f 160.126), accijns op het ge- voor vijf-en-twintig jaren Vandaag is het 25 jaar geledendat de eerste electrische tram van de verbinding Bot terdam—Schiedam te Schiedam aankwam. Dat gedenkwaardige feit op i7 December 1903 „La stabilisation de la misère". Keert spr. thans de medaille om. dan trekt in de eerste plaats zijn aandacht het denkbeeld van de douane-unie, dat zich echter om meer dan een reden voornamelijk tengevolge van de lange voor bereiding, die de schepping van een douane unie zou medebrengen, niet voor snelle toe passing zou leenen, dan is er in de tweede plaats het denkbeeld van de preferenties, strekkende om enkele staten het leven wat gemakkelijk te maken. Maar deze paefe- renties worden ernstig bestreden, omdat zij uitzonderingen zijn op de meestbegunsti- ging en men zeker niet ten onrechte vreest dat die uitzonderingen geleidelijk aan min of meer regel zouden kunnen worden en dan de meestbegunstiging, de grondslag van net internationale handelsverkeer, zouden kun nen ondergraven. Een derde denkbeeld is dat van de econo mische toenadering, in den zin van de Oslo-conventie, welke een beginsel huldigt, hetwelk zich zeer zeker voor een ruime toepassing zou leenen, namelijk het ontzien van elkanders belangen. Het is trouwens een vraag, die thans veelvuldig besproken wordt, of bin nen den kring van de Oslo-groep niet ver dere toenadering mogelijk kan zijn, een vraag, waarop in officieele stukken door de Regeering, voor wat Nederland en Bel- zfekten "van^cultuurgervassen Ernstige overstroomingen teisteren momente el de Duitsch-Poolsche grensprovinciën. Onze foto's geven een duidelijk beeld van troosle looze verlatenheid. slacht f 634.179 (v. j. f 838.039, raming f 1.025.000!). accijns op wijn f 47.408 (v. j f 51.842), id. op gedistilleerd f 2.940.085 (v. j f 2.962.770), id. op bier f 1.380.368 (v. j. f 1.341.694) De belasting op goud en zilver kwam vun 1 ton op f 87.578. De zegelrech en sprongen terug van f 1,9 millioen tot f 1,5 mi'llioen. De successierechten liepen iets omhoog, met een halve ton, waartegenover de re- gistra'ierechten daalden nog me: 2 ton. Staatsloterij en domeinen bleven vrijwel gelijk. De crisis in het scheepvaartbedrijf deed natuurlijk de loodsgelden terugloopen niet ruim 'n halve ton, van f 432.000 tot f 380.000. De inkomsten ten hate van het wegen fonds bedroegen in November f 654.746 (v. j. f 496.716). Oyer de eerste elf maanden van dit jaar f 18,42 millioen (v. j. 17,2 mill.). De inkomsten ten bate van het Lpening- fonds 1914 bedroegen f 5,5 millioen (v. j. f 4,5 millioen). Sedert 1 Januari f 56 mil lioen (v. j. 53.5 millioen). De opbrengst van de rijksmiddelen is nu tot 1 December j.l. f 21 millioen onder de raming gebleven. Zet de teruggang ook in December niet door, dan kunnen in het guns'igste geval de inkomsten dus f 21 millioen onder de raming blijven van tiet geheele jaar 1931, hegeen, vergeleken bij onze becijfering van de vorige maand toch nog een meevaller zou beteekenen van een kleine f 10 millioen. king van grond aan landarbeiders; de ont ginning van woeste gronden (voor bebos- sching en voor stichting boerderijen); het be heer van de Rentambten en den Scheurpolder het Staatsboschbeheer; het Rijksboschbouw- proefstation; de bescherming van bosschen en andere houtopstanden.; 't behoud van natuur schoon; de maatregelen op zuivelgebied; de bevordering van den afzet van landbouwpro ducten; de economische voorlichting; de inter nationale maatregelen en de algemeene zaken den landbouw betreffende; de land- houwstatistiekde visscherij. Van het Departement van Arbeid, Handel Nijverheid is naar het Departement van BinnenL Zaken voor de zaken be- Gramof.mu*1®k «lek N.C.R.V.: Gramofoonnvusletf Kamermuziek N.C.R.V.: Gramofoonmusielt ium V.A.R.A.: Gremof.muelek um V.A.R.A.: Voordracht Adolf jumV.A-R.A-: Voordracht „BIJ K.R.O.: BlIderdljk-HerdealdBS K.R.O.: Land- en Tuinbouw- N.C.R.V.: BilderdIJk-Herdenktn* i u m V.P.R.O.Religrleuse echter i u m V.P.R.Ü.: Voordrecht D». WIJZIGING VAN DEPARTEMENTEN DE NIEUWE INDEELING Bij Kon. besluit, opgenomen in „St.bl." 501, is niet ingang van een nader te bepalen datum de naam van het Ministerie van iBinnenland- sche Zaken en Landbouw gewijzigd in dien van Ministerie van Binnenlandsche Zaken en de naam van Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid gewijzigd in dien van Ministerie van Economische Zaken en Arbeid. Van het departement van Binnenl. Zaken is ovengedragen naar het gië betreft geen afwijzend antwoord ge geven is. Tenslotte wil spr. niet verzuimen te wij zen op een vierde element, dat zich zeker voortdurend voor toepassing leent, te weten, een internationale politiek, die erop uit is om: lo. ondanks alle moeilijkheden van den tegenwoordigen tijd, zich te onthouden van wat agressief is; 2o. zich te bepalen tot afweer, die strikt geboden is; 3o. hot goede element in onze vrijgevige handels politiek te handhaven en 4o. door de crisis heen te komen met nog betere internatio nale verhoudingen dan men de crisis is in gegaan. de zorg voor de volgende zaken: de statistiek; de aangelegenheden betref fende de Centrale Commissie en het Centraal Bureau voor de Statistiek; de organisatie van de directie van den Landbouw; het landbouw onderwijs; den landbouwvoorlichtingsdienst; de maatregelen tot wering en bestrijding van -oor cul tuurgewassen schadelijke dieren; de paarden- rundvee, varkens-, schapen- en geitenfokkerij en de pluimvee- en bijenteelt; de Rijksland bouwproefstations, de proefboerderijen proefvelden; de trekhondenfokkerijde pacht het landbouwkrediet; de bevloeiingen e: ontwatering in het belang van den landbouw; de ruilverkaveling: de jacht; de bescherming van in het wild levende diersoorten, nuttig voor den landbouw; de bestrijding van be drog in den handel in meststoffen, zaaizaden en veevoeder; het Veeartsenijkundig Staats toezicht en de bestrijding van veeziekten; de keuring van voor uitvoer bestemd vee; de Rijlbsseruminrichtinghet Sfaatsveeartsenij - kundig Onderzoekingsinstituut; de verstrek- zorg overgedragen de treffende: uitoefening der geneeskunde en der art- senijbereidlcunde; het diploma voor ziekenver pleging; de opleiding van vroedvrouwen; de bereiding en het in verkeer brengen van sera accins, bestemd voor gebruik bij den mensch; de kleinhandel in sterken drank en de beteugeling van openbare dronkenschap; het opium en andere verdoovende middelen; het hebben van Röntgentoestellen en het in voorraad houden van radio-actieve stoffen: de Nederlandsche Pharmacouee; het Staatsstoe- zicht op de Volksgezondheid; de beteugeling van besmettelijke ziekten; het weren van be smetting door uit zee aankomende schenen; het toepassen van middelen voor ontsmet- tintrs- of zuiveringsdoeleinden; keuring en aanduiding van waren; wering van vleesch en vlrv}?chwaren, die voor de volksgezondheid schadelijk zijn; drinkwatervoorzienintr; volks huisvesting: verdere raken betreffende de volksgezondheidwerkloosheidsverzekering; arbeidsbemiddeling. HIER MAG ALLES DE I.EIDING VAN DE ROODE PERS. In D e V r ij h e i d lezen we de volgende, veelszins welverdiende critiek op de leiding der roode pers: „Dezelfde sociaal-democraten, wier geest verwanten in het eeregestoelte in Pruisen de gezamenlijke pers dwongen, vlak vóór het „Volksentscheid" (volksstemming) een rc- clamemanifest der roomsch-roode Pruisische regeering op te nemen, ten einde aldus te genover de demagogie van een deel der bla den een tegenvergif te verstrekken, cultivee- ren hier te lande de demagogie op bijkans weergalooze wijze, zonder dat zij van een „burgerlijke" regcering te vreezen hebben wat hun partijgenooten in Pruisen als cen soren neen erger: alg dictatoren, die één dag de gansche pers tot regeeringspers maak ten aandurfden. „Het Volk", eens geleid door een fijnen geest als Tak en een eerste-rangs-politicus als Troelstra, „Tiet Volk", dat nog steeds op ettelijke bekwame redacteurs mag bogen, is in verzevenvoudigde gedaante een verzeven- voudigd sensatieblad geworden, over welks inhoud, „het kader" der partij klaagt, de Tweede Kamer-fractie ontevreden is, maar de alwetende directeur („de man, die over lijken loopt" en van zijn medewerkers onmo gelijkheden vergt, welke geen „burgerlijk" directeur of hoofdredacteur zou durven ver langen) zegenend de almachtige hand uit strekt." i Krabben ln binnenwt School-ultzen- Knutselwerk 11.80 Hutz Huiz 21.15 Huiz 21.30 Huiz ,00 Hl lv ers- en PoIItleberie i K.R.O.: Polltle-berlchten i K.R.O.: Politieberichten rsberlehten Uit Oost-lndie HOSPITIUM VOOR WERKLOOZEN Steun gevraagd Te Medan op Sumatra is 23 November j.l. een comité opgericht tot het stichten van een Hospitium, waarin steunbehoeven de wcrkloozen die niot meer in eigen huis vesting kunnen voorzien, tegen geringe ver goeding een aangenaam tehuis kunnen vin den. In de toekomst wil men dit Hospitium beschikbaar stellen voor buiten Medan wo nenden, die aldaar korten tijd moeten ver blijven en voor wie het verblijf in hotels of pensions te duur is. Kolonel J. W. de Groot, leider van het Leger des Heils in Nederlandsch-Indië, zal voor de leiding van dit Hospitium een tweetal geschikte officie ren van het Leger des Heils beschikbaar stellen. Ook de exploitatie, die geraamd wordt op f 8000 neemt het Leger op zich. Deze actie wordt aanbevolen door een eere comité, waarin verschillende vooraanstaan de personen zitting hebben, o.m. de gouver neur van Sumatra's Oostkust en de burge meester van Medan. Uit Nederland worden gaarne giften in ontvangst genomen. Penningmeester is de heer H. J. de Ruyter, Padang Boelanweg 319 Medan, tele foon 118. Men kan ook rechtstreeks storten op de rekening van het Comité bij de Neder- landsch-Indische Handelsbank, terwijl ook de Redacties van Deli Courant en Sumatra Post bereid zijn bijdragen in ontvangst te nemen. RESIDENT SUMATRA'S WESTKUST. BUITENZORG. 15 Dec. (Ane'a). Benoemd tot resident van Sumatra's Westkust met ingang van 2 Januari 1932 B. H. F. van Heuven, tihans assistent-resident van Solok. SUBSIDIES PARTICULIER ONDERWIJS. BATAVIA, 15 Dec. (Ane-ia). Tijdens de voortgezet!e debatten in het College van Gedelegeerden van den Volksraad over ver mindering der subsidies voor het particu lier onderwijs, willigde de Regeenng hot verzoek om een uitstel van zes maanden in, welke concessie f 200.000 kost. Voorts werd uitdrukkelijk verklaard, dat het particulier onderwijs niet in een ongunstiger positis zal worden gebracht, dan het openhaar 1 onderwijs. SLigel 1141: EDAM 6, Telel. 68871 Bekende merken in alle prijsklassen w. o. Groote Keuze Grotrian-Steinweg - Schiedmaijer - Mannborg e.a. Vb'.oiïtVóïiiu! FEUILLETON Door IVANKA vroeg ter ru6te, want we waren doodmoe. Den volgenden dog verwachtte men gene raal S-emrail, die zich op inspectie bevond. Dokter Platei had ons reeds te kennen ge geven, dat hij van plan was ons aan den generaal voor te 6tellen. Dringend ha-dd-m wij hem echter verzoaht, daarvan af te zien, l aangazien wij het nut er niet van inzagen. Ofschoon hij ons een weinig verwonderd aankeek, ging hij er niet verder op in. Toen we na een heerlijke, ons wel zeeT vreemd geworden naohtrust weer vroeg present waren, wachtte dokter Platei ons I In den vooravond kwamen we te Fiorina. <>a.p Men bracht ons naar het Firansche mi litaire hospitaal, waar ons een eenvoudige kamer werd aangewezen, waarvan het reeds op met het voorstel, na het ontbijt heels meubilair bestond uit: twee veldbed- j het hospitaal eerst te gaan bezichtigen. den, die echter meer op brancards leken, Daartegen hadden we bedden niet het minste j waarop een paar ruwe dekens lagen, en bezwaar, integendeel! verder nog één stoel. We waren echter I Op het hoep i taai plein aangekomen, zagen j meer dan tevreden. Dezen nacht hoopten we tot onze groote verbazing den generaal j we toch eens heerlijk rustig te kunnen van verre, omgeven door verscheidene slapen, een stille bezigheid, waarnaar we officieren. j al dien tijd gesnakt hoden. Nu behoefden We gevoelden ons eenigszins verlegen, i we eens niét op te ©taan en konden veiligdiooh er was geen genegenheid meer ons ons hoofd neer I-eggen. J terug te trekken. I Het was spoedig tijd, om aan tafel te gaan. Dokter Platei, diie blijkbaar in stibte naar We zouden met de doktoren en olie officie-! dit oogenblik had uitgezien, overzag Vlug ren het avondmaal gebruiken. Bij ons bin-Ids situatie en nam een kloek besluit. Hij nentreden in da groote eetzaal waren we greep ons beiden bij de hand en leidde ons echter even verreet door de aanwezigheid kordaat tot vóór den generaal, die er, niet- dier vele onbekenden. Wa namen plaatstegenstaande zi|n reeds sneeuwwitte haren, aan een zeer lainge tafel, waar dokter Platei nog zeer energiek en jeugdig uitzag. Deze zich tusschen ons beiden neerzette. drukte ons hoffelijk de hand en zeidie veel Ofschoon we zeer vermoeid waren, lieten] over ons wenk te hobben gehoord. „Ik stel we oms h-et eenvoudig maal uitstekendhet ten zeerste op prijs, da t ge met uw gaieken. dapper troepje," zooals hij het noemde, Het onderwerp van het gesprek liep „de bevolking van Monastir ziit te hulp geheël over om werk te Monastir. Dat wij gekomen en daarmede uw Hollandechen den zwaren arbeid der Franechen een wei- naam eer aandoet." Hij wenschte ons in jïig verlicht ton. door de zorg voor de burgers eenige vriendelijke bewoordingen veel euc- op ons te nemen, scheen wel zeer op prijs ces met ons moeilijk werk. drukte ons har te worden gesteld. We begaven ons echter telij-k de hand ton afscheid en vervolgde: „Ik hoop, dat God u zal behoeden voor het geen Mrs. Hariey Is overkomen en wensch. dat. ge allen, na gedanen arbeid, gezond naar uw vaderland kunt. terugkeeren met het gevoel van tevredenheid zooveel als in uw vermogen was, voor de arme, diep ge schokte bevollkiinig vain Monastir te hebben gedaan." Hij beloofde ons, zoodra zich een gelegenheid zou voordoen, ons persoon lijk te komen bezoeken Daarop stapte hij ir. den gereedstaanden auto, om zich naar elders te begeven. Dokter Platei betoonde zich zeer voldaan. Met tranen in de oogen zeide hij, zich ge lukkig te voelen, niettegenstaande ons ver zet, zijn plan te hebben volvoerd. Daarna bezichtigden wij hot mooie hospi taal, waarvan de ziekenzalen overvuld waren met soldaten, en waar een uitgebreid personeel zorgde voor den goeden gang van zaken. Waar men ook kwam, zag men ieder met den grootöten ijver en nauwge zetheid aan den arbeid Des namiddags maakten wij een wande ling door Fiorina, een kleine plaats, precies gelijkend op de vele andere primitieve Macedonische stadjes met hun hartelijk eenvoudig levende bevolking. We zaten des avonds nog eenmaal aan de lange, ge zellige tafel; genoten nog één nacht van volkomen rust en maakten o-na toen we9T reisvaardig voor den terugtocht. Des morgens namen we voorgoed afscheid va.n onzen vriend, dokter Platei, en de anderen; daarop zetten we ons op vrachtauto, die ons weer naar Monastir terugvoerde. Hps avoinds bevonden we ons weer te midden der omzen. Terwijl we vertelden over ons n-'-n» doch interessante uitstapje", Jat ons zooveel afleiding had bezorgd, en ovftr ons korte, onverwachte onderhoud met generaal Sennail, kwam dokter Vouljo- wich zeer enthousiast binnen en hield een telegram uit Saloniki, gezonden door kolo nel Sond-ermayer, in de hand. Dit bericht vae op de Prefectuur aangekomen en de Prefect had geen oogenblik gewacht, ons dit. gewichtig nieuws te doen geworden. Kapitein dokter Vouljowioh las ons het volgende voor: „De Servische kroonprins heeft u allen de bravouremedaille verleend; een onderscheiding, die tot nu toe alleen aan mannen is toegekend. „Gij zijt dus," aldus deze dokter, „de eerste vrouwen, aan wie doze groote eer te beurt valt". - Daarmede wenechte hij ons hartelijk geluk Even later kwam de Prefect, drukte ons ontroerd de hand en noodigde ons uit dien avond op de Prefectuur te komen door brengen, We waren begrijpelijkerwijze zeer verrast en niet mind-er onder den indruk. Het was dan ook geen oogenblik in ons opgekomen, fiat men te Salonilki, waar men zoo ontzet tend veel aan het hoofd had, ook slechts één moment den tijd gevonden zou hebben, het geringe wirlj van onze kleine missie op prijs te s^ien en dit op deze wijze zoo dui delijk te do-en blijken. Dien avond brachten we heel genoegelijk door in het huisgezin van den Prefect, den heer Joannowitch. Den daarop volgenden dag reeds kwam dokter Vouljowioh ons de medaille brengen, die hij' ons, naddt wij ons in den tuin had den opgesteld, na een korte, indrukwek kende toespraak, onder het suizen der gra naten, op de borst ©pelde. Nu het bombardement aanhield en de toestand zeker zoo zou blijven, totdat de vijand geheel verdreven was, had de dokter reeds maatregelen getroffen, om de ergst gewonden naar veiliger plaatsen te doen overbrengen. De anderen zouden in on6 hospitaal blijven, totdat zij volkomen gene zen waren en naar hun buisjes konden tarugkeeren. Enkel» Roode-Kruis-auto's arriveerden, waarin de vrouwen voorzichtig werden neer gelegd. Een van haar, de oudste, legde, toen het oogenbld-k van vertrek meer en moer naderde, de hand op haar hart en zeide met een door tranen verstikte stem: „Of schoon ik ernstig gewond ben, voel ik hier de grootste smart om het afscheid van u allen, dat mij zoo zwaar valt" Ook de anderen waren zeer onder den indruk en konden met moeite haar tranen bedwingen. Voor on6 waren het oogenblikken, dia we niet licht zouden vergeten. XI. We hadden echten- ook nog met andere moeilijkheden te kampen: er was namelijk geen brandstof meer. Tot nu toe had men ons iedere week van elders een flinke vracht hout toegezonden, welke op de ruggen der ezels, die door eenige knapen geleid werden, werd aangevoerd. De voorraad bleek echter te zijn uitgeput, zoodat we, na eenige daaen vergeefs gewacht te hebben, een pa ar oude meube's moesten veratoken, om zoodoende de eenige kachel aan te houden, waarop dagelijks de eenvoudige soep, toebereid met aardappelen, kool. een weinig vlee6ch en pannica. werd gekookt. We hoopten echter, dat ln dezen toestand spoedig verandering zou kornet aangezien de verdere voeding voor d-e patiënten en ons allen alleen udt zuur brood bestond. Boter was nergens te verkrijgen. De Enigelscben hadden ons uit vriendelijkheid eenige keeren een paar klisten met levens middelen toegezonden, waarbij ook boter was verpakt, doch deze waren nooit aanga- komen en waarschijnlijk door honger igtn onderweg in beslag genomen. Ons werk ging echter geregefl-d, of liever gezegd: ongeregeld, door. Des avonds en des nachts kregen we nieuwe gewonden, die d-e plaatsen der geëvacueerden weer in namen. Ofschoon dokter S. zich meer en meer aan den toestand had weten aan te passen, bleef hij zeer -in zicbzelven gekeerd, sprak weinig, doch verrichtte dagelijks den vaak mooi- lijken en zwaren arbeid. Op zekeren dag, geheel onverwacht en onvoorbereid, ontvingen we een zeer ge schonden telegram uit Nederland, waaruit we duidelijk kon-den opmaken, dat we ten spoedigste in ons land werden terug ver wacht Wij waren zeer ontsteld: mi den uit ons Wij waren zeer ontsteld: midden uit ons den worden, zoo plotseling te moeten ver dwijnen, om naar ons eigen land terug te keeren! Of zou Nederland misschien toch nog in den grooten oorlog betrokken wor den? Zou dit de reden kunnen zijn? In het verminkte telegram hadden ws ook iets mennen te lezen over de geldmid delen, die uitgeput waren. (Wordt rolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9