NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 17 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS GEMEENTELIJKE STEUNVERLEENING EN RIJKSREGELING B. EN W. STELLEN VOOR RIJKSSUBSIDIE TE AANVAARDEN VERGELIJKENDE CIJFERS Door den Minister van (Binnenlandsche Zaken en Landbouw is, onder dagteekening van 7 Januari 1931, No. 65 S Afd. A, bij circulaire ter kennis van de gemeentebe sturen gebracht dat, in verband met de cri siswerkloosheid, welke hier te lande weder in een aantal bedrijven is opgetreden, dooi hem besloten is in de kosten van de onder steuning van de werklooze arbeiders, bo- hoorende tot bepaalde bedrijven, aan de be trokken gemeenten opnieuw een Rijksbij drage toe te kennen, onder bepalingen, da» om voor toekenning van zoodanige bijdrag' in aanmerking te komen, die gemeenten g« houden zijn de door hem reeds vastgestelde of nader vast te stellen voorschriften na to komen. Overeenkomstig de mededeeling van B. en W. in de Memorie van Antwoord op he*, verhandelde in de Sectiën van den Gemeen teraad, dat de Raad in de gelegenheid zal worden gesteld zich tijdig over het aanvaar den van de Rijkssubsidie met al de daaraan verbonden gevolgen uit te spreken en modi» ingevolge de toezegging, bij de behandeling van de begrooting voor het a.s. dienstjaar gedaan, de'elen B. en W. den Raad alsnu het volgende mede. Hm de Rijkssubsidie in de kosten van de ondersteuning aan de werklooze arbeiders, behoorende tot die bedrijven, welke de Mi nister aanmerkt als die, waarin crisiswerk- loosheid heerscht, te kunnen aanvaarden, stelt do Minister o.m. een tweeledigen eisch. Ten eerste moeten de bepalingen omtrent werkloozensteun der gemeente, inclusief de werkverschaffing, de ministerieele goedkeu ring verwerven. M.a.w. do bepalingen van de gemeentelijke steunregeling moeten overeenstemming worden gebracht mot die. welke de Minister in zijne regeling, gevoegd hij vorenbedoelde circulaire, heeft gesteld voorts eventueel gewijzigd, zooals de Minis ter dit bepaalt.' Ten tweede moet door de gemeente aan den Minister een verklaring worden overge legd, waarin is vermeld, dat Burgemeester en Wethouders 2ich verbinden, dat noch zij. noch aan de gemeente rekenplichtige corpo raties, eenigen maatregel ten aanzien van de werkloozenzorg, in den ruimsten zin van het woord, zullen invoeren of zullen laten invoeren, alvorens B. en W. zich ervan over tuigd hebben, hoe de Regeering -tegenover de te nemen voorzieningen staat en niet toe invoering van het voorgestelde plan zullen overgaan, ook niet door corporaties als vo renbedoeld, indien daartegen bij de Regee ring bedenkingen bestaan. Ten aanzien van den eersten eisch het is overeenstemming brengen van de, gemeen telijke steunregeling met 's Ministers eischen hebben B. en W. bij den minister stappen gedaan, om op verschillende punten nog wijziging in de Rijksregeling te verkrijgen. Een en ander had 'gedeeltelijk resultaat. Ten opzichte van den tweeden eisch be hoeven B. en W. geen toelichting te geven. De verklaring is uit den aard der zaak een voorwaarde, waarvan niet kan worden afga weken. B. en W. hebben zich afgevraagd, of de Rijkssubsidie van 50pCt in de kosten van steunverleening, werkverschaffing enz., wel ke subsidie de Minister voor deze gemeente voor de werkloozen in die bedrijven, welke hij als crisisbedrijven beschouwt, in uitzicht stelt, en gelet op het werkloozencijfer in die bedrijven, wel opweegt tegen het min of meer prijsgeven van de gemeentelijke zelf standigheid inzake de werkloozenzorg. F.n tevens hebben zij daarbij onder de oogen gezien of de regeling, zoolas de Minister die wenscM, voor de betrokken werkloozen een zoodanige verslechtering zou kunnen bette kenen. dat reeds uit dezen hoofde de Rijks subsidie zou beliooren te worden afgewezen. Zij zijn echter overtuigd, dat de wijzigin gen, welke in de steunregeling door even- tueele aanvaarding van de Rijkssubsidie moeten worden gebracht, niet van zulk een ingrijpenden aard zijn, dat zij den Raad zouden moeten voorstellen, de Rijksregeling niet te aanvaarden. De belangrijkste reden, om de Rijksrege ling te aanvaarden, bestaat niet uitsluitend in de onmiddelijke financieele tegemoetko ming door heit Rijk in de steunverleening, doch ook en vooral in de nog door het Rijk te verleenen geldelijke tegemoetkomingen bij uitvoering van plannen, inzake werkverschal fing, vakopleiding, ontwikkeling van werk loozen enz. en niet in het minst in het be schikbaar stellen van gelden ten behoeve van hen, die door de crisis zoo gertroffen zijn, dat hun het hoogst noodzakelijke, als klee ding, schoeisel, beddegoed, e. d. ontbreekt, mmers de steeds voortschrijdende crisis met als gevolg daarvan de nog steeds toenemen de werkloosheid zal in de naaste toekomst op hot gebied van de werkloozenzorg nog zulke groote financieele offers van de ge meente vergen, dat het onverantwoord zou zijn, om een belangrijk deel van de hier- voren genoemde kosten prijs te geven door de Rijkssteunregeling niet te aanvaarden. B. en W. meenen na deze inleiding eei vergelijkend overzicht van de belangrijkst verschilpunten tusschen de Rijksregeling ei de gemeentelijke steunregeling te geven, waaruit blijkt, dat op sommige punten de Rijksregeling, op andere punten de gemeen telijke regeling voor de betrokkenen gun- Aan de vergelijking is het volgende ont leend: Tarief van steunverleening. Voor u i tg e t r 0 k k e n e n. Gemeen tenegeling 1) Rijksregeling Zonder kinderen 13.50 f 13.- 1 kind 14.75 14.50 2 kinderen 16.- 16.- 3 kinderen 17.25 17.50 4 kinderen 18.50 19.- 5 kinderen 19.75 20.50 6 kinderen 21.- 22.- 7 kinderen 22.25 23.50 enz. Voor dubbel uitgetrokkenen. na 20 weken /onder kinderen 12.50 'l kinderen S kinderen -i kinderen 5 kinderen G kinderen 6 kinderen 1 13.75 15.- 16.25 17.50 18.75 20.— 21.25 i 24 weken 12.- 13.35 14.70 16.05 17.40 18.75 20.10 S 21.45 Uit dit overzicht blijkt dus, dat voor uit- getrokkenen na het tweede kind bij de Rijks regeling een verbetering intreedt, terwijl uit- getrokkenen bovendien volgens de Rijksrege ling vier weken langer naar de eerste norm worden gesteund. Voor de dubbel uitgetrokkenen treedt na het vijfde kind bij de Rijksregeling een ver betering in. Voor uitgetrokken kostgangers. Gemeenteregeling Rijksregeling 9— 9.— Voor dubbel uitgetrokken kostgangers, na 15 weken na 18 weken 8— 8.- Wij merken hierbij op, dat in de norm 13.geen wijziging kan worden gebracht, aangezien de Minister heeft bepaald, dat uit-1 sluitend voor dè 4 grootste gemeenten t w. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht Den Haag de norm f 13.50 geldt* Leiden behoort tot de volgende (eerste) klasse, voor welke klasse de norm is vast gesteld op 13. Aftrek gezinsinkomsten. De berekening van den aftrek van gezins inkomsten is in de Rijksregeling minder gun stig, dan in de gemeenteregeling. In de ge meenteregeling worden bij de berekening van den steun de eerste 5.van de in- komsrten van vrouw en/of kinderen buiten beschouwing gelaten. Bij de Rijksregeling worden bij de berekening van den steun de eerste 4.van de inkomsten van de vrouw van een gesteunde met kinderen buiten schouwing gelaten. Loonpercenta ges. Gemeenteregeling: De 6teun mag voor gehuwden en kostwin- winners niet meer bedragen dan 70 voor kostgangers niet meer dan 60 het loon. dat zij bij 48-urige arbeidsweek het bedrijf waartoe zij behooren, zouden kunnen verdienen. Voor dubbel uitgetrokkenen geldt hetzelfde percentage. Rijksregeling: Voor uitgetrokkenen: De steun mag voor gehuwcPen en kostwin ners niet meèr bedragen dan 65 van 'het loon, dat zij bij 48-urige arbeidsweek in het bedrijf, waartoe zij behooren, zouden kunnen verdienen. Voor kostgangers is dit percen tage 55 Voor dubbel uitgetrokkenen zijn deze per centages 60 en 50 Voor gezinnen van 6 en meer personen wordt de steun van gehuwden en ongehuw de kostwinners verhoogd! tot resp. Mtura^voor werkloozen betreft, is toegezegd Ten slotte mag niet over het hoofd worden gezien dat, indien tot uitbreiding van werk verschaffing wordt overgegaan, of arbeiders uit meerdere bedrijven in de crisisregeling •door den Minister zullen worden opgenomen de njksuitkeeringen aanmerkelijk zullen stijgep. Bij de gemeentelijke regeling is het aan- tal kinderen beperkt tot 7. 3) Bij de Rijksregeling is het aantal kin deren onbeperkt. Leeftijdsgrens. De gemeenteregeling beperkt den steun tot den 65-jarigen-, de Rijksregeling tot den 60 jarigen leeftijd. Dit is een nadeelig verschil, waardoor te Leiden vooral de valide textiel arbeiders getroffen zouden worden. De Mi nister heeft zich echter nader bereid ver klaard met toestanden in deze gemeente re- keping te zullen houden. Verwacht mag dus worden, dat na erltlaring dezerzijds, dat de arbeider, ouder dan 60 jaren, nog valide is en bij opleving in den bedrijfstak, waarin hij geregeld ge werkt heeft, herplaatst zal worden, het ver schil tusschen beide regelinrep niet tot be zwaar aanleiding zal geven. Kostgangers De gemeenteregeling noemt kostgangers personen, die buiten hun wil alleenstaapd persoon zijn geword'en. De Rijksregeling luidt: Onder kostgangers worden verstaan on- gehuwden, die bij vreemdep inwonen. Van de kostgangers zijn van ondersteu ning uitgesloten: le zij. die jonger zijn dan 21 jaar, met uit- zondering van diegepen, wier ouders over leden zijn; 2e. zij, die ouder zijn dan 20 jaar, dooh jonger dan 30 jaar, en wier ouders in de zelfde of in aangrenzende gemeepten woon achtig zijn, tenzij de betrokkene reeds langer dan één jaar niet bij zijn ouders inwoont; 3e. zij, die zich tijdens hun werkeloosheid in de gemeente hebben gevestigd of in dien tijd kostganger geworden zijn, tenzij dit een gevolg mocht zijn van het overlijden van de ouders vap den betrokkene. Opgemerkt wordt, dat de Rijksregeling juistere omschrijving geeft van de gevallen, waarin een kostganger al d.m niet gesteund wordt. Afvoering steun. In de gemeenteregelipg is bepaald, dat geen uitkcering wordt verstrekt aan diege nen, die in een tijdvak van een jaar uit een werkloozenkas en/of steunregeling uitkeeripg hebben genoten, zonder in dat tijdvak ten minste twee maanden te hebben gewerkt. De Rijksregeling is in dezen gunstiger en bepaalt dien tijd slechts op één maand, waarmede ons College zich in de tegen woordige buitengewone tijdsomstandigheden kan vereenigen. Steun aan vrouwen Volgens de Rijksregeling mogen de vrou wen in het geheel niet worden gesteund'; dit echter maakt geen beteekenend verschil met de gemeenteregeling, omdat steunverleening aa.n vrouwen zeer sporadisch voorkomt on de Minister bovendien door het verleenen van dispensatie heeft mogelijk gemaakt in geval an kostwinnerschap vrouwen toch te steu- en. De overige punten van de Rijksregeling wijken óf in 't geheel niet óf in zulk 'n ge ringe mate van de gemeentelijke regeling af, dat zij tot geen verdere bespreking aanlei ding gevep. Financieele Gevolgen Verder geven B. en W. d'en Raad nog een overzicht van de financieele gevolgen, welke de toekenning van de Rijkssubsidie voor deze gemeente met zich brengt Van Maandag 10 Augustus 1931 tm. Zater dag 12 Dec. is door de gemeente aan steun uitgekeerd: aan metaalbewerkers ruim 12.000; aan textielarbeiders bijna 9.000; Totaal 21.000. De Minister heeft de steunregeling van 10 Augustus 1931 af geldig verklaard voor werkloozen, afkomstig van de metaal- en textielbedrijven. Aan subsidie zal dus genoten worden 50 10.500. Bovendien zal de Minister verleenen 50 i de kosten vap cursussen voor jeugdige werkloozen, welke geraamd zijn op 6800. 8- 3.400.—. Voorts zal in de kosten van uitvoering van een 2-tal plannen inzake werkverschaffing, waarin bereids subsidie is gevraagd, 50 worden verleend of 18.500.— Als bijdrage in de kosten van het crisis- comité, voor zoover het ondersteuning in GEMEENTERAAD AANVULLINGSAGENDA In de op Maandag 21 December 1931, des namiddags te 2 uur te houden, en zoo noodig des avonds voort te zetten, vergadering van den Gemeenteraad, zal alspog worden be- landeld: le. Benoeming van een Hoofdinspecteur bij het Bouw- en Woningtoezicht. 2e Benoeming van 5 leden der Commissie, bedoeld in art. 2, le lid1, sub 3e. der veror dening, houdende Reglement voor de Com- missiën van Advies betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst van de gemeente Leiden (vacatures: de heeren F. Eikerbout, J. Wibrink, Y. Kui pers, Th. M. W. Bergers en R. van Eecke. 3e. Benoeming van 5 plaatsvervangende leden dier Commissie (vacatures: de heeren Mr. C. Beekenkamp, J. A. van der Reijden, J. J. Vallentgoed, C. J. van Tol en J. M. Vos) 4e Voorstel tot overplaatsing van: a. mej. C. van Weizen, onderwijzeres aan de school Paul Krugerstraat B. naar school Maresingel A; b. H. van Lienden, onderwijzer aan school Duivenfoodestraat B, naar de school aan de Aalmarkt; c. F. A. Schilthuizen, onderwijzer aan de school Paul Krugerstraat A, naar de school aan de Driftstraat. 5e. Voorstel tot wijziging van het Raads besluit van 30 Mei 1927, inzake de verhu ring van het huis „Groenoord" aan den Haarlemmertrekvaartweg aan J. M. Mante. 6. Voorstel om het beheer en de exploitatie m 'het Zuidelijk speelterrein nabij de Wil- helminabrug en van het sportterrein aan den Zoeterwoudschensingel, wederom op te dragen aan de afd. Leiden van den Ned. Bond voor Lichamelijke opvoeding. 7e. Voorstel inzake de aanvaarding de Rijkssteunregeling voor werkloozen. RINGVERGADERING In gebouw „Prediker" werd gisteravond een vergadering gehouden van den Ring „Leiden en Omstreken" van den Bond van J.V. op G.G. De matig bezochte vergadering stond onder leiding van den algemeen secun dus, den heer Blaak, van Voorschoten, die de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze opende en een kort openingswoord sprak. Voor de pauze werd behandeld het onder werp: „De bearbeiding der jeugd door Kerk en voreeniging" en na de pauze „Het beleven der beginselen op de J.V." Op beide onder werpen volgde bespreking. Bij de rondvraag werd besloten een spoed- bestuursvergadering te houden op Zaterdag. lo.30 uur, ten huize van den heer Blaak, Papenlaan 48, Voorschoten, zulks in verband met de te maken f jzigingen in het bonds- reglement ten OD:\hte der bondsbestuure formatie. De vergadering werd door den heer Terpstra, van Wassenaar, met dankgebed ze- sloten. VAN HET STADHUIS Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier ge meente, in zijne vergadering van den 2en November 1931, is vastgesteld de volgende "erordening: VERORDENING. houdende wijziging van de verordening van 12 October 1905 (Gemeenteblad No. 25), op bet Bouwen en Sloopen, laatstelijk gewij zigd bij de verordening van 10 Novemer 1924 (Gemeenteblad No. 31). Artikel I. Artikel 78 der bovengenoemde verorde ning wordt gelezen als volgt: „Van een besluit van Burgemeester en Wethouders, waarbij: a. een ingevolge artikel 6 lid 1 der Wo ningwet of ortikel 50 of artikel 68 dezer ver ordening vereischte vergunning wordt ge weigerd of voorwaardelijk verleend, h. de beslissing op een verzoek om ver gunning overeenkomstig het bepaalde in ar tikel 6 lidi 4 der Woningwet wordt aange houden, krachtens deze verordening nadere eischen of voorschriften worden vastgesteld, d. naar aanleiding van een ingevolge arti kel 73 dezer verordening vereischte kennis geving een beschikking of voorschriften wor den gegeven. kan degene, te wiens aanzien dit besluit is genomen, binnen 30 dagen, nadat het te zij ner kennis is gebracht, bij den Gemeente raad in beroep komen. Gelijke voorziening is toegelaten, indien Burgemeester en Wethouders op een ver zoek om vergunning, als bedoeld in het vo rige lid onder a, niet binnen den in artikel lid 6 en 7 aangegeven termijn een besluit hebben genomen." Artikel IL Artikel 79 der bovengenoemde verordening wordt gelezen als volgt: ..Het beroeD wordt schriftelijk bij den Ge meenteraad ingebracht. Binnen 30 dagen, nadat het bij den Ge meenteraad is ingekomen, wordt door dezen een beslissing genomen. De Gemeenteraad kan zijn beslissing ech ter voor den tijd van 30 dagen vei Van het besluit van den Gemeenteraad wordt door Burgemeester en Wethouders on verwijld kennis gegeven aan dengene, die het beroep heeft ingesteld. Wijkt het besluit van den Gemeenteraad af van dat van Burgemeester en Wethou ders, dan geldt de in het vorige lid bedoelde kennisgeving als een door Burgemeester en Wethouders verleende vergunning of gege ven beschikking." Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, in zijne openbare vergadering van den 2cn November 1931. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 30 November/10 December 1931, B, No. 4152 (2e Afd.) G.S. No. 188/1, ir. afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 16en December 1931. Zijnde deze verordening door de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, bij besluit van den 30en November 1931, No. 188/1. goedgekeurd. hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16en December 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. GEREF. OUDERVEREENIGING De leden en andere belangstellenden heb ben gisteravond op de jaarvergadering van de Geref. Oudervereeniging een paar mooie leerzame uren meegemaakt. Niet zeer tal rijk was de opkomst, maar toch juist zoo groot dat een gezellige sfeer kon worden geschapen door de cl ufo j es rondom de ta rt waarop vazen met bloemen prijkten. De voorzitter, Ds. W. Bouwman, sprak een openingswoord, waarin hij vooral wees op de eeer moeilijke toekomst die onze jon geren onge wijfeld tegemoet gaan. Na dit openingswoord brachten de secre taris, de heer A. M. v. d. Mey, en de pen ningmeester, de heer M. Vallentgoed, ver slag uit over het afgeloopen jaar. Het leden tal der vereenigin-g is wel 'eenigszins, maai toch lang nog niet hard genoeg vooruit gegaan. Er is voorts eenig gebrek aan leiu sters van de meisjesvergaderingen. De stand van de kas is goed. Er is een batiig saldo De heer A. Mulder hield vervolgens een referaat over het onderwerp: „Wat lezen onze kinderen?" Vroeger iwas er niet zooveel kinderlec tuur, maar tegenwoordig is de markt er van overstroomd. Het boek is voor het kind de zaaier van onkruid of tarwe: het bouwt of het sloopt Daarom is het zoo noodig, dat de ouders de lectuur van hun kinderen controleeren. We moeten hun boekentas schen naspeuren en er naar zien wat onze kinderen doen al zoo lang het licht op hun kamertjes brandt. Wij moeten, zooals Wou ters het zegt, ons hart aan deze kwestie geven. In de eerste plaats moeten we op de hoogte blijven van wat er op de markt komt. Door dagblad en tijdschriften kun nen we daarvan kennis nemen. Laten we ook zelf de kinderboeken lezen. Dit referaat werd gevolgd door een be spreking, waarbij vooral de practij'k zich gelden deed. Ds. Bouwman opperde het denkbeeld van een lectuur-commissie in de Oudervereeniging, welke van advies en voorlichting dienen kan. Deze zaak zal in het bestuur een punt van overweging uit maken. Mej. Veenendaal d'roeg een stukje proza voor „Anders dan anderen". Ze deed h*t ook anders dan anderen, mooier en beter, fijn aanvoelend, teer. De heer Van Steenwijk bracht namens den kerkeraad der Geref. Kerk de geluk- wenschen over. De heer Paats bracht ver slag uit van de handeling der ouder-com- missie. Nog een letterkundige bijdrage van don heer Nijhuis, daarna sluiting van den avond, die werd afgewisseld met piano-muziek. heim. ter Leedelaan 5, visscherijonderzoeK. Kantoor verplaatst naar IJmuiden, Prins Hendrikstraat 65. 15 Dec. Naamlooze Vennootschap Auto mobiel- en Motorhandel „Het Motorhuis", Leiden, Morsohsingel la (Stationsweg 1). Vestiging Filiaal: Leiden, Hooge Rijndijk 5, d.d. 12 Dec. 1931. J. P. Vergouwen, commissionnair, assu radeur, administrateur, enz., Leiden, Heeren gracht 53. Bijv. uitgeoef. bedrijf: Incasso- en Informatiebureau onder den naam „Lug- dunum". N.V. Textielgoederen Handel Maatschap pij „De Katocnbaal" v.h. N. Kloats, Leiden, Haarlemmerstraat 43 en 45. Overleden Com missaris: G. G. Aalders, Leiden, d.d. 10 Dec. 1931. Leidsche Breifabriek v.h. P. en J. van Poot en Compagnie, Leiden, Lammermarkt 63. Overleden Directeur: G. C. Aalders, Lei den d.d. 10 Dec. 1931. E. Vonk, beurt- en vrachtvaart, Nieuw koop A 354. Uittr. igen.: E. Vonk, Nieuw koop, d.d. 1 Juni 1931. Wijz. handelsnummer thans: K. Ravensbergen. W. F. van Leeuwen, schoenwinkel en schoenmakerij, Leiden, Morschstraat 22. Uittr. eigen.: W. F. van Leeuwen, Leiden, d.d. 5 Dec. 1931. Wijz. handelsnummer: thans N. van Leeuwen. COMPETITIE LEIDSCHE SCHERMBOND. Gisteravond had de ontmoeting plaats tus schen L. P. S. V. I en 't Vierde Regiment Infanterie in het politie-bureau. De leiding berustte bij Mr. Scheper en de wedstrijd had een geanimeerd verloop. L. P. S. V. won met 9 tegen 7 partijen, 50 ontvangen en 52 gegeven treffers. Persoonlijke resultaten L. P. S. V.: Straat hof 3, Inipelmans 2, Berger 2 en Rempt 2 gewonnen; partijen 't Vierde: Borgert 3, Smit 3 en Nijcnhuis 1 gewonnen partijen. De volgende wedstrijd zal getrokken wor den op Maandag 21 December a.s., 's avonds te 8 uur, in zaal Gijsberti tusschen A. E. V. II en L. P. S, V. I. GESLAAGD. Bij de gehouden examens der Cost/uumvereeniging op 16 December zijn geslaagd de dames M. W. Meyer en B. Griffioen voor coupeuse en mej. B. Groene- veld voor costumière. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elisabeth Alida d van N G n A J Chaudron; Catharina Elisabeth d Koet en E C Knaap; G van NleuwenhuUz< icobus Gerardus DAMMEN COMPETITIE HAAG'S DAMDISTRICT Gisteren speelde de Chr. Leidsche Dam- vereen. haar eerste Competitiewedstrijd te gen de Damvereen. „Naaldwijk". Het ge heel had een spannend verloop en is afge broken in ee nstand van 8 tegen 8 punten. De gedetailleerde uitslag is als volgt: Naaldwijk C. L. D. H. L. van Lenteren—J. Kleer afgebr. D. KopenolC. Gastelaars afgebr. J. de GeestB. v d. Stel 02 H. v. d. Wel—M. Optendrees 02 Van Volletar—G. van Zwieten Sr. 1—1 A. OlsthoornG. van Zwieten JrJ. 2—0 A. Solleveld—T. D. v d Bosch 2—0 J. BoonC. Meinema 11 F. SteenksN. de Meij 2—0 J. van 't Riet—C. de Jeu 02 Totaal 88 Bekerwedstrijden Door stagnaties: clubwedstrijden, uitval len werd de wedstrijd om de C L D Beker niet weinig belemmerd. Door uitvallen van eenige spelers hadden sommigen een voor deeltje te boeke terwijl annderen er dor werden gedupeerd. De stand is thans als volgt: 8 6—1 1 13 9 6 1 2 13 9 3 4 2—10 6 3 3 - 9 7 4 - 3 8 10 3 2 5— 8 9 3 1 5— 7 6 2—1 3— 5 7 2—1 4— 5 4 1 2 1— 4 9 1 - S 2 A de Roode; Wil J D Degreef nuc», uerua a van A J Peeters J Besse: Antonia Cornelia ThereBla d van A v d Wiel en C Broekhof; Margaretha d Scheele en D van Niouwenhulzen; Pleter Jo hannes Cornells z van E H Grootendorst Chr E Oosthoek; Marianne d van C N va OVERLEDEN: M FilippoKarei vrouv GEHUWD: J van Zonneveld en M M V« gen; A Brandt en W S van den Broek; J Fran ke en A Luchles; D Huögens en C de Ridd> Th. H Nagtegeller en A W Knobber; L Noort Schlpaanboord: A van RUn en A E M Jans< ONDERTROUWD: H S Tetjn 28 en E Blom J v d Weüden 37 en A M G van Muözen 29 j. tijd van gaan er is brengt hij danik aan allc.i met wie hij heeft mogen samenwer ken, en spreekt de beste wcnschen uit voor de O. L. school aan de Raadhuisstraat Na eenige muzieknummers wordt de vergade ring gesloten. BOSKOOP 1000 BROODEN BESCHIKBAAR Bij den burgemeester, voorzitter van het crisis-comité, is bericht binnengekomen, dat de centrale bakkerij bonnen heeft beschik baar gesteld voor 1000 brooden. „NIFOR" In de algemeene vergadering van de ver- eeniging voor onpersoonlijke reclame „Nifor" is besloten om, in verband met de tijdsom standigheden voorloopig voor het jaar 1932 geen contributies te innen. VERDEELING VAN GELDEN Naar wij vernemen is het batig saldo van de gehouden winkelweek groot 830 gulden, welk bedrag, als volgt zal worden verdeeld: 65 voor „Het Groene Kruis"; 65 voor de T,B.C.-bcstrijding en de rest 700 aan het plaatselrk Crisis comité. SAMENSTELLING BESTUUR Het bestuur van het Comité tot ontspan ning voor wekloozen is thans als volgt sa mengesteld: P. v. Houwelingen, voorz. J. Bijland, seer., A. Groenestein, penn.; Dr. P. du Buy; W. de Ruijtcr; M. Jongejan; H. J. Heijmans Sr., C. de Jong en P. A. Voorkamp. AANRIJDING Aan het Kruispunt Koninginneweg-Dorp» straat heeft een botsing plaats gehad. Een van den Koninginneweg komende auto moest plotseling stoppen voor een pas- seerende auto komende uit de richting vau den Zijcïeweg. De melkauto van den heer v. Leeuwen, die achter de auio reed, komende van den Koninginneweg reed boven op de andere, naar de bestuurder beweerde wegens weige ring van de rem. Laatstgenoemd voertuig werd daardoor ern. stig beschadigd waardoor verder rijden on» mogelijk was. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING. De Raad komt in vergadering bijeen op 5 December a.s. P. van der Stel M. Optendrees S. v. d. Wijngaard C. Gastelaars T.G. v. Zwieten Jr. T. D. v. d. Bosch A. G. de JeJu N. v. d. Mey C Meinema J. Kleer C. Teunisse Tweede klasse J. H. v. d. Wijngaard 7 5 2 - 12 T de Graaf 8 5 2 1 12 v. d. Wijngaard 8 5 2—1 12 A. Karstens 9 5 1 311 c. Col pa 8 4 2 2 10 G. Kwaadgras 7 4 - 5 W. Vis 9 5 J. Dreef 6—1- 5 M. Hanekamp 8 1 - 7 J. Ph. v. d. B Bosch 8 - 1 7 Nader vernmen wij nog dat de beide af gebroken partijen, comp. Haagsch District remise zijn geworden. Deze kamp eindigde dus in gelijk spel. ONDERSCHEIDING. Burgemeester Dr. H. J. Lovink is noemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje-Nassau. H. M. DE KONINGIN. Op haar doorreis naar Het Loo passeer de gistermiddag H. M. de Koningin onze ge meente en als altijd merkten verschillende personen het passeeren der Kon. Familie op. VERKOOP GROND. B. en W. schrijven aan den Raad: Van de Commissie van Bijstand voor het Grond bedrijf kwam het volgend advies bij ons in: Wij hebben de eer uw college beleefd mede te deelen, dat wij met den heer A. den Ouden, handelende namens de Geref. Kerk van Alphen aan den Rijn, tot overeenstem ming zijn gekomen omtrent de voorwaarden van verkoop van een perceel bouwgrond, eelegen aan de Lemzonlaan, groot ongeveer 576 M2., tegen een prijs van f 10 per M2. voor de eerste 320 M2. en f 3.50 per M2. voor de daaropvolgende 256 M2. B. en W. advl- seeren tot verkoop van deze grond, welke naar we vernemen gekocht wordt met de bedoeling aldaar een 2e pastorie te bouwen. TE WATER. CRISIS-GOMITé. Tot het Crisis-Comité Leiden is toegelaten de Diaconie der Evang. Gemeente alhier. DE WERKLOOSHEID. On 16 December 1931 waren bij de Arbeids beurs ingeschreven 2194 werkzóekenden. Op denzelfden datum van het vorig jaar be droeg dit aantal 1401. hst water scheppen is hedenmorgen -3 30-jarige mej. R. B. in het water van de Nieuwe Rijn gevallen. Door handreiking is zij op het droge gebracht. De dokter van den E. H. D. kon geen letsel constateeren. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. 16 Dec. N. van Leeuwen Lei den, Morschstraat 22, schoenwinkel en Srlen rfi' K E" N' va,> Le™«ei,, 16 Dec. VeUingvereeniginp; „Bloemenlusl", Runsburg, Oegstgeesterweg 3. N. Comm C. Soeteman. Noordwijk. 16 Dec. Zeevaart-Mij. „Knikker", Sass.en- DAMMEN. Competitie Rijndistrict D.E.S. I, Alphen D.I.D. 1 Zoetermeer-Zegwaart 911; D.E.S. II AlphenLeiderdorpsche Damclub 137. AFSCHEID MEESTER TOLK. In de gisteravond gehouden vergadering van de Oudercommissie O. L. school aan de Raadhuisstraat heeft de heer J. A. Tolk, hoofd der school, aan wie om gezondheids redenen eervol ontslag is verleend, officieel afscheid genomen. Deze zeer drukbezochte vergadering, waar mede aanwezig was Dr. H. J. Lovink, werd door den voorzitter geopend. Na enkele mu zieknummers door de heery Vermijt, Groe- neveld en Ramkema zongen de kinderen der hoogste klassen onder leiding van den heer Tolk, op schoone wijze een vijftal liede ren. Hierna dankt meester Tolk de kinderen voor hun medewerking en tevens voor dt» prachtige koekoekklok, welke hij 's morgens van hen had ontvangen. Als verslag van de vorige ouderavond is gedaan wordt den heer Tolk verzocht zich even te verwijderen. Tusschentijds zijn enkele cadeaux binnen gebracht en als de heer Tolk weder aan wezig is wordt door den voorzitter aange boden een boek en schemerlamp; door mej. De Jong namens oud-leerlingen twee scne- merlampen op tafel en door den heer Groe- neveld namens de ouders een courantenhan- ger en vulpenstandaard. Allen brachten den heer Tclk dank voor het vele dat hij voor het openbaar onderwijs heeft gedaan. Na mens het gemeentebestuur spreekt de Bur gemeester woorden van groote waardcering voor de wijze, waarop de heer Tolk zijn taak vervuld heeft en hoopt dat de rust voor hem vele jaren moge zijn. Na de pauze werd door mej. Berends en door den heer Ramkema een tweetal duetten van Men delssohn gezongen, en spreekt ten slotte de lieer Tolk over in en uit de O. L. school. Het scheiden valt hem zwaar, maar nu de KATWIJK AAN DEN RIJN KERSTFEESTVIERING. Naar wij vernemen zal de Kerstfeestvie- ring met de kinderen van de Geref. Zon dagsschool plaats hebben op Woensdag 23 December a.s. in de zaal der Geref. kerk, des namiddags om half drie. JUBILEUM. Zondag 20 December a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Sosef in dienst kwam der tramwegmaatschappij, toen H. S. M., thans N. Z. H. T. M. De heer Sosel, die de laatste 20 jaar wachter is aan de tramforug bij OverrijnSandtlaam, is niet alleen voor Katwijkers, doch ook voor zeer velen uit de omstreken, die b.v. zomers de nadplaats gaan bezoeken en daar passee ren, de vraagbaak. Bovendien doet de heer •Sosef op de bekende hoek SandtlaanOver rijn, waar een zeer druk verkeer is, zeer veel en geheel vrijwillig, dienst als „ver keersagent". Zonder Sosef zouden daar meermalen botsingen plaats hebben. Om dit alles is de heer Sosef bij velen bekend en geacht Bij vorige jubilea is ook van ver schillende zijden getoond, dat de heer Sosef om zijn accurate diensten gewaardeerd werd Het zal hem o. i. ook bij dit jubileum niet aan belangstelling ontbreken. ANTIREV. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE". Besprekingen gemeentepolitiek. Gisteravond kwam de A.R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" in ledenvergadering bijeen. De heer J. v. d. Perk, A.R. raadslid, hield een leiding over het onderwerp „A.R. Ge meentepolitiek". Spr. behandelde allereerst de inrichting van het gemeentebestuur; ver volgens de inrichting van dit college, om tenslotte uitvoerig stil te staan bij de taak van het gemeentebestuur, bezien uit A.R. standpunt. Aan de bespreking namen een 12-tal aan wezigen deel. Vele punten, ook van practt- sche politiek, werden ter sprake gebracht. De heer J. v. d. Perk eindigde met dank- KOUDEKERK LANTAARNPAAL STUK GEREDEN Door een benzine-auto van de Shell-Maat- schaopij werd in den Hondsdijk alhier, ten gevolge van 't te ver uitwijken, een lantaarn naai stuk gereden. Het nummer van de auto is bekend. LEIDERDORP GEREF. MANNENVEREENIGING Dezer dagen had alhier de oprichtings- vergadering plaats van de Geref. Mannen- vereeniging. De vergadering stond onder leiding van Ds. J. J. Dijk, die na de ope ning op de gebruikelijke wijze memoreerde met welk doel de samenkomst was be legd. Een der commissie-leden werd de ge legenheid gegeven de zaak nader uiteen to zetten. Spr. bracht naar voren het ontstaan, het doel, die inrichting der Geref. Mannen- vereeniging en iets over den Bond van G. M. in Nederland, alsmede 't nut en het recht van bestaan en de noodzakelijkheid eener G.M.V. Na een geanimeerde bespreking, waarbij tevens besloten werd om Vrij dagsavonds (éénmaal per 14 dagen) te vergaderen wera overgegaan om de G.M.V. op te richten, en gaven 22 leden zich op# Overgegaan werd tot bestuursverkiezing. Gekozen werden de heer M. H. Zaalberg, voorzitter; G. v d Beek. G. Los, J. Dom- Ijeling. De functies (behalve' die van Voorzitter) zullen onderling verdeeld worden. De eerst volgende vergadering zal plaats hebben op Dinsdag a.s. in de catechisatiekamer. Agenda: Vaststelling Reglement. Inleiding P. Meydam „Het Gebed". De vergadering werd met dankzegging ge sloten. Het bestuur der nieuwe vereeniging wekt belangstelling op zich bij haar aan te slui- RIJNSBURG CHR. GEM. KOOR DEO VOLENTA Ons Christelijk Gemengd koor „Deo Vo lente mag zich onder leiding van den heer yerheugen in een steeds toe- rinTintlp 1 P de JaarlÜksche uitvoe ring zal ten gp.hooni worden gebracht het groote werk „Kruisvaders". een compositie van Niels Gade. Als solisten hierbij zullen VisklfTn Pirt M.driai" f 'le hCeren Henk kwïvL Meershoek van het Hofstad w n r accompagnement berust hij kuns°tt Lelden."6 voor Toon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6