Uit de Pers. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DONDERDAG 17 DECEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET HOOVER-MORATORIUM KRACHTIGE VERDEDIGING DOOR STIMSON EN MILLS NOG DEZE WEEK RATIFICATIE VERWACHT Zooads te vewochten was. heeft de fede rale regeering der Ver. Staten nogal wat moeite om de tegenstanders von het mora torium in het Congres te overtuigen van de noodzakelijkheid daarvan. Hoover, Stimson en Mills hebben evenwel genoegzaam dringende argumenten om de ratificatie van den genomen maatregel door te zetten. Hoover zelf kan die argumenten niet in de beide Huizen gaan verdedigen, maar hij heeft wel een ander, misschien nog meer doeltreffend middel. Evenals van den zomer, toen hij zich de grootst mogelijke zekerheid voor goedkeuring van zijn stappen op deze wijze verzekerde, heeft hij de partijleiders op het Witte Huis gcnoodigd en daar een beroep op hen gedaan om de moratoriumvoorstellen zoo spoedig mogelijk af te handelen. De leider van de republikeinsche partij Snell heeft bij die gelegenheid den President geantwoord dat liet moratorium waarschijn lijk nog deze week zal worden aangenomen. Daarentegen zou het, volgens hem, nauwe lijks mogelijk zijn de financieele noodmaat regelen voor het eigen land nog vóór Kerst mis te behandelen. In de kringen van het Congres zelf heeft staatssecretaris Stimson het moratorium op indrukwekkende wijze in de centrale com missie verdedigd. Hij heeft daar bij den brief van President Von Hindenburg voorgelezen, die deze op 20 Juni j. aan President Hoover heeft gericht. De brie! van Von Hindenburg Volgens de „Lokal Anziger" luidt cfie brief als volgt: De nood van het Duitsche volk, die zijn hoogtepunt heeft bereikt, dwingt mij tot den ongewonen stap mij persoonlijk tot u te richten. 't Duitche volk heeft jarenlang de zwaarste tijden van nood doorgemaakt, welke in den vorigen winter een toppunt bereikten. Het economisch herstel dat men in het voorjaar van dit jaar had verwacht, is niet gekomen. Ik heb derhalve thans stappen gedaan op grond van de buitengewone bevoegdheden, die de uitsche grondwet mij verleent, om de doorvoering van de dringendste noodzake lijkheden, waartegenover cïe regeering zich geplaatst ziet, te beveiligen en de noodzake lijke bestaansmiddelen voor de werkloozen gereed te houden. Deze door mij genomen maatregelen tref fen op radicale wijze alle economische en sociale verhoudingen en eischen de groot ste offers van alle deelen van de bevolking. Alle mogelijkheden om cïen toe-tand door binnenlandsche maatregelen te verbeteren, zonder steun van het buitenland, zijn uitge put. Gelijk de ontwikkeling van de laatste da gen toont, ontbreekt het in de geheele we reld aan vertrouwen in de capaciteit van het Duitsche economische systeem om onder de tegenwoordige lasten verder te werken. De arbeidswil cn de discipline van 't Duit sche volk rechtvaardigen het vertrouwen in de strikte nakoming van de groote particu liere schuldverplichtingen uit leeningen, waarmee Duitschland is belast. Om echter zijn weg in 't leven der volke ren voort te kunnen zetten, en het vertrou wen van de wereld in de betalingscapaciteit van Duitschland te handhaven, heeft Duitschland dringend hulp noodig. Deze hulp moet onmiddellijk komen, wan neer wij een ernstig ongeluk voor ons en anderen willen vermijden. Het Duitsche volk moet verder de moge lijkheid hebben om onder dragelijke levens voorwaarden te werken. Gij, mijnheer de president, als vertegen woordiger van het groote Amerikaansche volk, zijt in staat de stappen te nemen, waardoor een onmiddellijke verandering van den toestand, die op het oogenblik voor Duitschland en de overige wereld dreigend is, tot stand kan worden gebracht. Stlmson's betoog. Door het afkondigen van het Hooverjaar, aldus betoogde Stimson, is de instorting van Duitschland en de gelijktijdige financieele paniek over de geheele wereld verhinderd. Zonder het moratorium zouden mogelijk alle crediteuren van d<e Vereenigde Staten hun betalingen hebben gestaakt Het is niet juist dat de Vereenigde Staten door het Hooverplan aan te nemen een groo- ter offer zouden brengen dan de anderen. Het is verder onjuist, dat de crediteuren der Vereenigde Staten de uitbreiding van het moratorium ook voor 1932 zouden voorstel len. Ook is niet juist dat de Amerikaansche regeering de toestemming van het congres noodig zou hebben voor vreemde leeningen Stimson wees er verder op, dat Duitsch land tot het jaar 1929 afhankelijk is geweest van buitenlandsche leeningen. Thans is het on zijn buitenlandschen handel aangewe- ^Refereerende aan de buitengewone hoogte der Duitsche annuïteiten en do last der partl culiere schulden verklaarde spreker, dat de geschiedenis van Duitschland het vertrou wen rechtvaartdigt in het karakter van het Duitsche Volk, zijn technische capaciteiten en ziin industrieele toekomst. Een gezond Duitschland is het beste bol werk tegen onzekerheid en communisme. Een ineenstorting van het Duitsche Rijk zou ernstiee gevolgen hebben voor de financieele stelsels in allo groote landen, met inbegrip van de Vereenigde Staten. Van den gevaarlijken toestand waann het Duitsche Rjik zich bevindt, heeft de regeering te Washington in Mei 1931 voor de eerste maal door bemiddeling van haar diploma tieke vertegenwoordigers en de reserveban ken mededeeling ontvangen. In Juni 1931 is toen een verslechtering van den toestand in getreden. F.en Duitsche revolutie zou alle verplich tingen vernietigen. Het Hooverjaar is gerechtvaardigd, om dat het gelegenheid geeft dat de crediteuren zich kunnen herstellen. Verklaringen van Mills Ook onderstaatssecretaris Mills verdedig de met klem het moratorium De bedoeling van Hoover en het doel der minister-besprekingen te Londen is ge weest de in aanmerking komende groote mogendheden er van te overtuigen dat door een consolidatie van den toestand in Duitschland de leeningen op de beste wijze gegarandeerd zouden worden. Spr. zeide dat een nieuwe Duitsche inflatie een algemeene paniek zou veroorzaken. Mills verklaarde, dat een weigering van het Congres om het moratorium goed te Een tegencongres. Het Mohammedaansch congres te Jeruza lem heeft een reeks belangrijke besluiten ge nomen. Er zullen een Mohammedaansche zendingsvereeniging tot verbreiding van het Mohammedaansch geloof in de geheele we reld en een Mohamme.daansche Universiteit worden gesticht. Het congres besloot verder, alle twee of drie jaren bijeen te komen. In dezen tus- schentijd zullen belangrijke besluiten door een uitvoerende commissie, die in alle groo te Mohammedaansche steden zal worden vertegenwoordigd ten uitvoer wonden ge legd. Voor do behandeling van belangrijke kwesties zal de Mufti in Jeruzalem een commissie benoemei, die uit leden van het aldaar aanwezige congres zal bestaan. Wat de kwestie van het Zionisme betreft, meende het congres dat Zionisme op zich zelf een verstorende werking heeft op de be langen van de Mohummedanen en dat het den Mohammedanen de controle over de Mohammedaansche gebieden en de Heilige Plaatsen van den Islam probeert te ontne men. Het Congres voelde zich niet verplicht om zich te onderwerpen aan de beslissing van de Klaagmuur-commissie. Bij de behandeling van de Klaagmuur kwestie ontstaat een heftig debat tussrhen Shaukat Ali, die als Mohammedaansch vei- tegenwoordiger aan de Engelsch-Indischo conferentie in landen deelgenomen heeft en Riad Bey Suhl, die vroeger door de Turken en de Franschen ter dood veroordeeld was en later weer begenadigd werd. Shaukat Ali beval een flink optreden tegen de Joden en een vriendelijke politiek jegens Engeland aan, Riad Bey Suhl, viel daarentegen de Engelsche Koloniale Politiek en het Man daatsysteem heftig aan. Engeland was, vol gens hem, verantwoordelijk voor de span ning tusschen de Mohammedanen en de Ook het Mohammedaansche tegencongres heeft een uitvoerende commissie benoemd Dit zal aan den hoogen commissaris Sir Arthur Wauchope een verzoekschrift over handigen, waarin de wenschen van die Mo hammedanen zijn neergelegd, die in oppo sitie zijn tegen het eigenlijke Mohamme daansche congres. HET MOHAMMEDAANSCH CONGRES MOHAMMEDAANSCHE ZENDING IN DE GEHEELE WERELD VERZET TEGEN DE KLAAGMUUR BESLISSING. HET HERSTELVRAAGSTUK DE SCHULDENCONFERENTIE BEGIN OF MIDDEN-JANUARI Uit Bazel wordt ons gemeld: Leden der Bijzondere Commissie van de B. I.B. rekenen er stellig op, dat het advies der Commissie begin van de volgende week ge reed zal zijn. Er zijn geen beletsels meer de groote schuld betaling-conferentie begin of midden Januari o.s. te houden. Als plaats waar de conferentie bijeen zou komen wordt behalve Lausanne en Bazel ook Baden Baden genoemd. ERNSTIGE BOTSINGEN TUSSCHEN VLAAMSCHE EN WAALSCHE STUDENTEN In den nacht op Woensdag is het) te Leu ven opnieuw tot ernstige botsingen gekomen tusschen Vlaamsche en Waalsche studenten waarbij verscheidene personen ernstig wer den gewond. Het is de gendarmerie ten slot te gelukt de orde te herstellen. LANDENCONFERENTIE TE BRUNSWIJK Verdere bescherming van den landbouw noodzakelijk Te Brunswljk hebben op uitnoodiging van de Brunswijksche regeering, de ministers der Noord-Duitsche landen vergaderd. 7,ij zijn overeengekomen, dat de maatregelen ter bescherming van den landbouw in de nood verordening van 8 December lang niet vol doende zijn om een werkelijke verlichting te brengen en dat bij de Rijksregeering. moei aangedrongen worden verdere maatrege.to»' zoo spoedig mogelijk te nemen. Een delega tie zal In deze voorstellen doen aan de Rijks regeering. SNEEUWSTORM BOVEN LETLAND Woensdag is geheel Letland door een ge weldigen sneeuwstorm geteisterd, ten gevol ge waarvan groote schade werd aangericht. Het spoor- en tramwegverkeer werd door de dikke sneeuwlaag ernstig gestagneerd. De telefoon- en telegraafverbindingen zijn ten dieele gestoord. De schade aan gebouweD aangericht is zeer groot OOSTZEEBADPLAATS DOOR STORM GETEISTERD. De orkaan, die boven Oost Pruisen heeft gewoed, heeft aan de kust ernstige ver woestingen aangericht en in het bijzonder het Oostzeebadplaatsje Cranz zwaar getei sterd. Men schat de aangerichte schade op een half millioen mark. De zee is ver het land ingedrongen. De wegen zijn bezaaid met omvergeworpen boomen en er is in het geheele plaatsje geen venster meer heel. ERNSTIGE STUDENTENONLUSTEN IN DE BULOAARSCHE HOOFDSTAD Tegen oud-minister Zankoff Woensdag is het te Sofia tot ernstige stu dentenonlusten gekomen. Ongeveer 2000 stu denten, waaronder vele communisten maak ten vanaf de vroege morgenuren in de uni versiteit, op straat en op het plein voor de Sobranje rumoer, en eischten het staken van de colleges ven den vroegeren minister-pres. prof. Zankoff en diens verwijdering uit het docentencorps. keuren op onherstelbare wijze de reputatie van de Ver. Staten zou benadeelen. Wij gaan, zeide hij, niet onze kruisers zenden om de bed.agen af te dreigen, die men ons verschuldigd Is. Wij rekenen op de be ginselen van moraliteit. Mills weigerde in een geheime zitting met Congresleden de verzekering te geven, dat de regeering geen verdere moratorium- of schuldenrevisicvoorstéllen »al goedkeuren Ter motiveering van deze houding zeide Mills: „Wij zullen dergelijke kwesties on derzoeken, indien zij zich voordoen". JAPAN EN CHINA SHANGHAI, 17 Dec. In het gebied van Tsjengsjatoen kwam het tot een groot ge vecht tusschen 10.000 Chineezen en Japan- sche troepen, welke laatste door sterke vlicg- tuigeskaders werden gesteund Bij een aanval van Japansche troepen en vliegtuigen op een Chinecsche troepenmacht van ongeveer 1000 man, werden 34 Chineezen en 5 Japanners gedood. Ook bij Tsjantsoeng Kirin en Tilin kwam het tot ernstige ge vechten. Volgens Japansche berichten maken al deze gevechten deel uit van een groot opge zet Chineesch offensief over het geheele front. Derhalve zou men In Japansche mili taire kringen opnieuw overwegen een aanval op Tsingtsjau te doen, teneinde de Chinee- te dwingen zich achter den grooten Chi- nee-schen muur terug te trekken. Tsang Tsoe Liang treedt af. NANKING, 17 Dec. Maarschalk Tsjang Tsoe Liang heeft naar de Chineesche regee ring mededeelt, zijn functie als opperbevel hebber van de Noord-Oostelijke grensverde- diging en als leider van het Chineesche le ger en de marine neergelegd. Hij is tot mili tair commissaris voor Noord-China benoemd. Onder zijn leiding zal een politieke vredes- commissie voor Noord-China worden ge vormd, waarin militaire leiders, bankiers, lei ders op onderwijsgebied en politici gullen zijn vertegenwoordigd. Tsang Tsoe Liang schijnt voor den gang van zaken in Mandsjoerije de verantwoordelijkheid niet langer te willen dragen. MANDSJOERIJE EEN VAZALSTAAT VAN JAPAN? Nog vóór de Volkenbondscommlsslo aankomt LONDEN, 17 Dec. De „Daily Herajd" bevat „en mededeeling uit Dairen, waarin wordt gezegd, dat de situatie in Mandsjoerije zich op het oogenblik met zulk een snelheid ont wikkelt, dat de door de Volkenbond naar het Verre Oosten gezonden enquête-commissie bij haar aankomst waarschijnlijk tegenover een volslagen gewijzigden toestand zal staan en een van China onafhankelijk Mandsjoe rije, dat op grond van een speciaal verdrag tot een soort Japanschen vazalstaat zal zijn geworden. DR. PRFIEMER VOOR HET GERECHT De aanvoerder der Oostenrijksehe „Heim- wehren", die te Graz te recht sta-at wegens een poging, om zich van het gezag meester te maken. DE STRAAT OP. „De Waarheidsvriend1" schrijft: Het ontstellende van den toestand, waarin wij leven is, dat terwijl eener- zijds tengevolge van de geweldige crisis op economisch gebied en financieel ge bied de wereld wankelt en kraak'i, aan den anderen kant groote groepen dor bevolking, aan elke verantwoordelijkheid gespeend, door het wekken van onrust en van verzet, den 6taat van zaken nog verwarder maken als deze van zichzelf reeds is. Fei'.elijk houdt de laatste uitingi, die van onrust en van verzet, direct ver band met den kritieken tijd dien wij oe- leven, omdat juist in tijden van economi sche inzinking, werkloosheid en finan cieele gevaren, de factoren aamvceig zijn, die op het revolutionair sentiment van het volk inwerken. Dat de toestand, die ons land in het huidige oogenblik doormaakt, hoogst ern stig is, bewijzen wel de buitengewone maatregelen, welke regeering en volks vertegenwoordiging treffen om de bevol king in haar strijd om het bestaan te hulp te komen en om de gevaren, die van alle zijden de levenskracht van het volk bedreigen, zooveel mogelijk af te wenden Maatregelen, als b.v. die ter contingen- teering (beperking) van den invoer van goederen uit den vreemde; of ter rege ling van den uitvoer van bepaalde goe deren naar 't buitenland in verband met de moeilijkheden, welke onzen uitvoer worden aangedaan; of tot steunverleo- ning uit 's Rijks kas aan gemeenten, d"ie ernstige bezwaren ondervinden in de financiering barer kasbehoeften en zoo vele andere maatregelen meer. duiden er op in welken onzekeren toestand wij ons op dit oogenblik bevinden. Men zal te vergeefs in de annalen der parlementaire historie van Nederland naar momenten zoeken, die de zorgelijke tijdsomstandigheden, waarin ons land verkeert, evenaren. Daarbij komt, wat de toestand zoo bijzonder kritiek maakt, dat de Communisten en de Sociaal-De mocraten, zoowel gebruik makende van de feitelijke onmacht der regeering om de bestaansvoorwaarden van ons volk te verbeteren, als van de groeiende werk loosheid, door het zaaien van ontevre denheid en het verwekken van onrust, hun invloed op die groepen der be volking, die het zwaarst door den nood der tijden getroffen werden, uit te brei den en te versterken. Rondhit schrijven de revolutionairen het iji hun bladen, dat de werkenden en de werkloozen onder de arbeiders en de boeren moeten worden gemobiliseerd en dat de massa op de straat behoort te worden gebracht. „De actie" zoo zegt „de Sociaal- Democraat" van 17 October „moet worden opgevoerd totdat in iedere stad, in ieder district, in iedere provincie de beweging en de onrust van de „ver- toomde massa" een klinkende uitdruk king heeft gevonden, om dan alle krach ten samen te vatten in een actie tegen de regeering, een strijd om do macht". Voorts wijst het blad er op, dat de kans van slagen zeer groot i, omdat de regee ring, juist in crisisdagen buitengewoon zwak staat tegenover een volksbeweging die goed is georganiseerd. Nu mogen de vooraanstaande Sociaal- Democraten tegen een dergelijke opruien de taal van den linkervleugel der partij waarschuwen en tot bezonnenheid aan manen, zij ervaren echter, dat wie wind zaait, storm zal oogsten. De ultra's in de partij laten zich door de mannen van de parlementaire actie niet cïe les lezen. Dit blijkt o.m. uit den oproep, die van den Rotterdamschen Besturenbond en van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij federatie aan de leden is uitgegaan, waar bij deze worden uitgenoodigd om aan een demonstratie cJeel te nemen. In 't desbe treffende manifest heet het, dat de revolu tionairen met tienduizenden de straat op zullen gaan, opdat de bourgeoisie wete, dat zij met do arbeiders rekening zal hebben te houden. Deze oproep sluit zich wonderwel aan bij den eisch. (Pien „De Sociaal Sociaal Democraat" laat hooren. We zullen de maohten veroveren. Daartoe is noodig een vurige en vlammende propaganda. Het tienduizendvoudig beroep op activiteit zal honderdduizendvoudig worden beant woord. Dit is de snoevende taal, waarmede de Sociaal Democraten in deze zorgelijke tijden de arbeiders voor een straat-demon stratie te wapen roepen. Of daardoor de ellende nog grooter word't, laat hen onver schillig. Als tenslotte de revolutionairen maar de macht in handen krijgen. Want daar om en daarom alléén is het deze men- schen te doen. Wij raden onze lezers ernstig aan bij ko mende 6traatbetoogingen nieuwsgierigheid terug te dringen en de taak der politie niet te bemoeilijken. De S.D.A.P. opgedreven door haar linker vleugel, meent ook de straat op te moeten gaan. Men kan gerust aannemen, dat vele hunner leiders het liever niet deden, maar zij zijn wel gedwongen. De S.D.A.P.-leiders willen het netjes doen, allen zijn nog niet zoo ver gevorderd in het gebruik van buiten- parementaire middelen. De leiders worden voortgedreven. En daarom zij een elk voor zichtigheid DE NEDERL. WEGEN-AANLEG WIE BETAALT? In „Spoor- en Tramwegen" schrijft Ir. A. Plomp een artikel over het Wegenfonds 1932, waarin hij, na te hebben gememoreerd, dat de ontvangsten van het Wegenfonds hoofdzakelijk voortvloeien uit de opbreng sten van wegen- en rijwielbelasting, bene vens uit de Rijksbijdragen, de vraag stelt oi niet juist de luxe-auto een aangewezen be lastingobject is voor de gewone inkomsten van den Staat. Als er uit een eenvoudig voedingsmiddel als suiker, aldus schr., ongeveer 55 millioen gulden gehaald wordt, had dan die 12 mil lioen, die nu wegenbelasting heet en dus be stemmingsbelasting geworden is, ook niet naast de weinig opbrengende personeele be lasting op de auto's grootendeels als ge wone inkomsten van het rijk moeten dienen? Daar het rijk nu deze inkomsten derft, moet het door andere heffingen daarin voor zien. zoodat, naar ik meen, uit het boven staande met recht de gevolgtrekking ge maakt mag worden, dat het Nederlandsche volk in zijn geheel de autowegen betaalt en dat het niet juist is de heffing van objecten, die voor een verteringsbelasting in aanmer king komen, geheel ten bate van de verbrui kers dier objecten te brengen; men gaat toch ook de accijnzen op alcohol niet slechts aan verfraaiing van café's besteden. Te minder is zulks toelaatbaar in een tijd als nu door leefd wordt Van redactie-wege wordt hierop nog, ten overvloede, de volgende noot gemaakt: „Dat de weggebruikers den aanleg en het onderhoud van een noodeloos geperfec- tionneerd wegennet bekostigen, is een fictie, wijl men de oogen niet sluit voor het feit, dat er een reusachtig te veel aan verkeers wegen en verkeersmiddelen ontstaan zal, waarvan de kosten in laatste instantie door de geheele gemeenschap gedragen moeten worden. Om een voorbeeld te noemen. Het moge juist zijn, dat de eigenaar van een wer kelijk luxe-auto zelf bijdraagt in de op brengst der wegenbelasting, het grootste deel der auto's is zal althans spoedig worden een bedrijfsmiddel, waarvan de kosten door den eigenaar verhaald zullen worden op de clientèle, op den consument, dus op de gemeenschap (men denke aan auto's van doktoren, handelsreizigers enz.). De auto's met alles wat daarmede annex is, beinvloeden bovendien onze handels balans in buitengewoon ongunstigen zin, tot zelfs de bestrating geschiedt met buitenland sche asphalt en niet met Nederlandsche klinkers. Zij drijven niet alleen het Rijk op geweldige financieele lasten, welke spotten met elk begrip van rationeel beheer, doch zij jagen de Gemeenten op ontzaglijke uitgaven voor onteigeningen, verbreedingen, spiegel gladde bestrating, autoparkeergelegenheden, verkeerspolitie, uitgaven, welke tot nu toe aan elke controle ontsnappen. Gezwegen wordt nog van de niet in cijfers uit te druk ken schade door verkeersongevallen. Terecht sprak ir. Simons-Thomas van de auto als van een „gevaar voor de volkswelvaart". Ir. Plomp besluit zijn artikel: Do spoorwegen kunnen niet gemist wor den. Maar dan moeten ze ook op minstens denzelfden steun van rijkswege kunnen re kenen als de andere verkeersmiddelen. Dan moeten in het wegenfonds ook geen bijdra gen gestort worden die voor de gewone uit gaven van het rijk behoorden te wordon aangewend. En indien toch de wegenaanlog op de tegenwoordige schaal noodig zou zijn, dan moeten de gebruikers der motorrijtui gen die wegen en het onderhoud daarvan ook werkelijk zelf betalen, waartoe na oni trekking uit 't wegenfonds der rijksbijdrage, der rijwielbelasting en de verteringsbelas ting op de luxe-auto's de wegenbelasting zeer aanzienlijk verhoogd zou moeten wor den. ONZE WEGEN Het officieel orgaan van den Noil. Bond van particuliere chauffeurs heeft aan de loden een vragenlijst gezonden, waarin het oordeel verzocht werd over de bestaande verkeenswegen in ons land. De volgende vragen waren gesteld: Welke nadoelen kleven er aan de be staande verkeerswegen? Welke wegen zijn volgens U het veilige'? Hoe zijn uw ervaringen met de bestaande wogen, zooals aa. aepha't, beton, klinker wegen, bij droog cn regenachtig weer? Welke wegen bezitten volgens U'tmeeste' lichteffect, ook bij regen? Welke klinkerwegen zijn den laatsten lijd naar uw meemiag 't sleoht6t onderla ouden? De ingekomen antwoorden zijn iern de redactie statistisch verwerkt en de totaai uitslag wordt als volgt uitgedrukt in pro centen: Na deelen van de bestaande verkeerswe gen. Te smal 57 pet.; te bolrond 27 pet; bochten te vlak 20 pet. Veilige wegen. Klinkerwegen 70 pet.: a6- phaJtwegen 7 pet.; betonwegen 10 pc.t Lichteffect bij droog en nat weer. Beton- w gen: droog 33 pet., nat 30 pet., klinker wegen: droog 77 pet., nat 80 pet; asphalt- wegen: droog, 10 pet., nat 10 pet. Ervaringen bestaande verkeerswegen. Klinkerwegen, droog weer, goed berijdbaar 80 pet., slecht 0.00 pet, nat weer goed be rijdbaar 80 pet, slecht 0.00 pet Betonwegen: droog weer, goed berijdbaar 70 pet., slecht berijdbaar 0.00 pet., nat weer goed berijdbaar 46 pet., slecht berijdbaar 26 pet. Asphaltwegen: droog weer, goed berijd baar 63 pet, 6lecht berijdbaar 3 pet., nat weer, goed berijdbaar 0.00 pet., Slecht be rijdbaar 76 pet. Deze statistiek geeft volgens de redactie het bewijs, dat het meerendeel djer leden voorstand r is van een goeden klinkerweg. Direct daarop volgen de betonwegen, alhoe wel er aan moet worden toegevoegd, dat velen den betonweg aJ6 minder veilig b" schouwen, wanneer deze door het gebruik glad gaat worden. Bij droog weer wordt de asphait of bitumenweg echter niet ver smaad. AMSTERDAM KLEEDING COMITÉ L. N. V. Het Kl?eding-Comlté van „Liefdadigheid naar Vermogen" deelt ons mede, dat in de laatste twee weken vele duizenden stuks kleeding en dekking, schoenen en verdere nuttige artikelen werden ontvangen, waar door inmiddels reeds ongeveer 100 gezinnen na onderzoek van het noodige konden worden voorzien. Veel en vele behoeftige gezinnen wachten echter nog op hulp. Het Kleeding-Comité vraagt daarom nog maals om bruikbare colbert-costuums, jas sen en mantels enz., opdat na onderzoek inderdaad in bruikbare kloedir» en dekking zal kunnen worden voorzien. Het Kleeding-Comité stelt ongeveer 40 da mes van alle gezindten, die beurtelings alle ingekomen goederen sorteeren en distri- bueeren, nadat schoenen en kleedingstuk- ken die daarvoor in aanmerking komen, eerst zijn gerepareerd en kleeding zoo noo dig gestoomd. Op schriftelijk (Raamgracht 4) dan wel telefonisch bericht (tel. 44521) wordt alles (ook ledikanten, wiegen e.d.) gaarne aan huis afgehaald. WERKLOO ZENRELLETJES TE AMSTERDAM. Ook Woensdagavond hebben te Amster dam de werkloozen hun actie voortgezet tetcen het tweemaal daags komen s emipe len. Zoo ontstond o.a. in de Schiemanstraat een oploop van ontevredenen. Een der op gewonden 6teuntrekkcnden gooide op een gegeven oogenblik met een schoen eenige rui.en in van het stempellokaal. De politie, die ten getale van 4 man bij het stempel lokaal op post stond, arresteerde den man en bracht hem over naar het bureau Spaarndammerstraat. Tijdens de arres atie echter bedreigde een van aanzien bij de politie bekend steuntrekker de agenten met een revolver. Het was echter niet mo gelijk den man te arresteeren, aangezien dan de bewaipening voor hot stempellokaal zou moeten zijn opgegeven, hetgeen te veel risico opleverde. Spoedig was versterking voor de' politiebewaking verschenen, waar na de straat binnen enkele oogenblikken schoongemaakt was. De gearresteerde is, na verhoord te zijn, weer op vrije voeiten gesteld. MINNENIJD. Te Hoorn ontstond door minnenijd twist tusschen tiwee jongelieden, zekere K en H De 19-jarige K., wiens vroeger meisje thans omgang had met H., kwam laatstgenoemde tegen Onder de Boompjes. K. was vergezeld van een vriend, met wien hij dien dag op stap was geweest. Er ontstond een twist gesprek, waarbij K .een dolk of mes in de rechterborst van H. stak. Deze is in het stadsziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is ernstig. De dader is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Alkmaar over gebracht DE STEMPELSTAKING TE AMSTERDAM. De onder communistische leiding inge zet" e actie onder de werkloozen die komen stempelen aan de stempellokalen van Maat schappelijk en Steun te Amsterdam, om ge daan te krijgen dat er een einde wordt ge maakt aan de plich'; om tweemaal daag3 te komen stempelen, is voortgezet. De po litie heeft ditmaal echter tijdig voorzoras- maatregelen kunnen nemen, teneinde te voorkomen dat de orde verstoord werd of Weerbericht. Ptfltje geeft den vorigen stand aan. Hoogste stand te Shell 776.8. Laagste stand te Isafjord 752.5. Stand vanmorgen halftwaalf 775.3. WEERVERW ACHTING. (Medeged. door 't Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot licht bewolkt, late waarschijnlijk toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, tempe ratuur 's nachts om het vriespunt, daags weinig verandering. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door hgt Kon. Ned. Met, Instituut te De Bilt) Over bijna heel West-Europa is thans een gebied van hooge luchtdruk waarin meest rustig, zonnig weer wordt aangetroffen. Do nachtelijke uitstraling veroorzaakte over het algemeen temperaktur-daling. Plaatselijk is het iets nevelig. De depressie van de Bothni- sche Golf trk Oostwaarts en bracht nog eenige neerslag in O.-Scandinavië (Stock holm 9 m.m. sneeuw) en O.-Duitschland (Dantzig 5 m.m.). De gister genoemde barometerdallng op IJsland bleef aanhouden. Een diepe depres sie in het W. doet daar haar invloed gelden. De temperatuur steeg daar aanmerkelijk. Voor hedennacht mag men in ons land plaaselijk lichte vorst verwachten. Of deze lang zal voortduren is echter onzeker. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 4.6 C. 18 DECEMBER Zonsopgang 8.07 u.; Zonsondergang 3.45 u. Maansopgang 0.32 u.; Maansonderg. 3.45 u. Volle Maan 24 December 11.44 u. nam. Van 's avonds 4.15 u. tot 's morgens 7.38 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Wiildnhnt1,79 1,98 Base' 0,04 0.0' Hunlngen i ,51 0,54 Rhelmveiler 1,78 1,74 Kehi 2.08 2,10 Wiedesheim 1,16 l,iö Mannheim 2,6'i 2,68 Lohr 1,70 1,70 Mainz 0,61 O, 9 Blngen 1,73 1,79 Cnnp 1,8' ','-'8 Em.« 1,29 1,31 Coblenz 2,16 ?;'0 Trier 1,09 i,U Keulen 2,11 2,27 0,84 Q, 2,18 ",04 0,- 0,- 2,05 1,97 11,74 11,79 Emmerik Duisburg M 'nstr ebt V n!o HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 6.03 17,57 Ter-chelling 2.29 I5,i3 Hariingen 3.) i 15 48 He der le iu.42 Idem 2e 1.4J IJ muiden 9.50 ü2, jo H. v. Ho. land 8.51 2l,i8 Scheveningen 9.01 21,2-' Rotterdam 10.35 l3ï8 Hellevot-tsl,9,28 22 0® Wiriemsiad 10,19 2-',57 Brouwersb, 8,40 21,12 Zierikzee 8,d8 21,37 Wemeidinge 9,23 21,00 Vlieslngen 7.49 2tj,3l dat werkloozen, die wilden gaan stempelen door intimidatie van de „stakende" stem pelaars hiervan zouden worden terugge houden. Overal aan de stempellokalen was dan ook voor vers erking geizorgd en hoe wel het den geheelen middag voor alle stempellokalen rumoerig is geweest en de politie oolc herhaaldelijk moest optreden, is het nergens tot ernstige incidenten ge komen. DOODELIJK AUTO-ONGEVAL. He't 5-jarig zoontje van den heer Jansen, wonende in de Vooruitgangstraat te Haar lem. was od een met paard bespannen wa gen geklommen. Achter den wagen reed een auto, besituurd door den heer E. v. B. uit Lisöe. Toen deze den wagen wilde pas- seeren en dit door signalen had kenbaar gemaakt, sprong plo seling het knaapje van den wagen af. Do bestuurder van de auto kon een aanrijding niet meer voorko men. Het knaapje werd tegen 'den grond geworpen en aan hoofd en armen gewond. Hij werd naar het St. Elisabethsgas'huis overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Den nestuurder treft geen schuld. PRESIDENTSVERKIEZING IN SPANJE

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2