O 's-GRAIfENHAGE NS PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 117 Etiketten (hang- en steek-) GAASLINNEN MOS TOUWSOORTEN GOED en GOEDKOOP bij: C. VAN VEEN Gzn. Boskoop ZIJDE 7173 Telefoon 178 DONDERDAG 17 DECEMBER 1931 INSPECTEUR Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij vraagt voor spoedige indiensttreding een BEKWAAM INSPECTEUR-TAXATEUR op vast salaris en vergoeding van rei»- en verblijfkosten. Kapitaalstorting van 10.000.vereischt Sollicitatiën met opgave van werkkring, leeft, godsd. enz. worden ingew. No. 1234 afd. Landbouwblad' Bur. van dit blad. [)e Landbouwbegrooting 1932 Verschenen is do Memorie van Antwoord op de door de leden der 'tweede Kamer ge maakte op- en aanmerkingen aangaande de afdeeling Landbouw van hoofdstuk V (Bin.i. Zaken en Landbouw). Aan deze Memorie van Antwoord ontlcn nen we het volgenue: Wat betreft de hulp aan de bietenteelt deelt de Minister mede, dat de toestand, waarin de suikerbietencultuur zich nog steeds bevindt, de Regeering stelde voor de noodzakelijkheid om ook voor den'oogst 1932 maatregelen te treffen tot hulpveneening aan de verbouwers. Sindsdien is de stand van zaken in zoo'n ongunstigen zin gewijzigd, dat de Regeering tot de overtuiging is gimumeu, vbtuo. ou«s«- kende voorstellen tot nui.pverleening ie moe ten doen. üp grond van deze overwegingen wordt uoodig geacht een regeling van eenigs zins verdere strekking dan iuj ue Siaieii- Generaal aanhangig is. Het totaal bedrar der uitkeeringen zal maximaal tot roiu f 14.100.000 zijn beperkt, d.i. rond f 7 milliocn moer dan waarop reeds was gerekend (zie elders in ons blad) Dat de credietverleening aan de aardap- pelmeelindustrie met de vei-wachte uitwer king heeft gehad, kan de minister niet be amen. De uitkomst van dezen steunmaat regel heeft zijn bekwaamheid om uen uugeii- blikkelijken nood der veenkoloniale land bouwers te lenigen stellig bewezen. Men zal daarvan met de thans voorgestelde regeling tot verderen steun aan deze tak van land bouw het beoogde resultaat kunnen ver wachten, dat, in September 1932 de aan wezige voorraden aardappelmeel verkocht' zijn, de dreigende ondergang van veler be staan verhoed wordt Het is daarom, dat de Minister niet tot z.g. teeltpremies wenscht over te gaar» De mogelijkheid van bescherming van do inheemsche gerst- en roggeteelt maakt Sunt van overweging uu en zal bij 't aanwen en van de bevoegdheden, welke de contin- genteeringswet en de anti-dumpingswet mede ter verdediging der Nederlandscho landbouwbelangen zullen geven, met gereo- den spoed worden bepaald. Er is een memoriepost uitgetrokken, be- oogende gelden beschikbaar te stellen tot steun aan de noodlijdende vlascultuur. De minister stelt zich voor dien steun te ver- lecnen op zoodanige wijze, dat de teelt van onrrf" nnno H A vlas zal mogen worden Jperwacht en op ?oodamge voorwaarden, dat Vuu uo.i ougji zu^roei uoeiiijjk zau dienst baar worden gemaakt aan de werkgelegen heid in de vlaschbewerkingsbedrijven. Maatregelen tegen den invoer van buiten- landsch vleesch zijn reeds in overweging. Dö erisiswet, waarvan het ontwerp thans bij de kamer in behandeling is, zal wellicht een geschikte basis vormen om maatregelen als Bedoeld te neanen. De in het voorloopig verslag genoemde Bteun aan hypotheeknemers, die door de daling der grondprijzen in moeilijkheden komen is een vorm van arbeidssteun, die gericht is op de belangen van land- en tuin ouw individueel, en is strijdig met de beginselen, waarmede de Regeering zich laat leiden bij haar Dlannen tot hulpverleening Kunstmest voor KAMERPLANTEN Verkrijgbaar in de Bloem- en Zaad winkel-i 40 cent per flesch (voldoende voor 400 groote planten). Ook voor in de vaas voor sou gruuie piaiucii/. Afgesneden Bloemen H. P. BENDIEN - Maarden POSTREKENING 55454. Sinds vele jaren heeft de Regeering steun voor reclame in het buitenland voor onze land- en utinbouwproducten, o.a. in den vorm van het subsidieëren van tentoonstel lingen. Ook op de begrooting voor 1932 zijn voor dezen steun gelden uitgetrokken, n.l. voor subsidiën voor tentoonstellingen in het belang van den landbouw in binnen- en buitenland f 38,500 en voor uitgaven voor bet verleencn van steun voor afzet van land en tuinbouwproducten in het buitenland f 7500.—. De minister meent zich te kunnen aan sluiten bij de zienswijze, dat de regeling van de productie en afzet in het algemeen niet t.ot de taak van den Staat behoort, slechts de bevordering van den georganiseerden afzet i behoort tot het gebied der overheidsbe moeiing. Zeer zeker verdient het aanbeveling na te gaan of een wet als de E igelsche Agri- I cultural Marketing Act 1931 hier te lande j nuttig zou kunnen zijn Overleg daaromtreni tusschen de verschillende organisaties van belanghebbenden zal de minister gaarne zien plaats vindoi I Intusschen zij er on gewezen, dat hier te lande reeds organisaties van producenten van landbouw-.trtike' jn besraan, ter bevor- dering van den afzet en verbetering van het product, terwijl voorts de landbouwuitvoer- wet de mogelijkheid biedt om datgene te bereiken wat wordt beoogd. Reclame Ned. Zuivelproducten. De Minis ter heeft geen vrijheid kunnen vinden een door den Alg. Ned. Zuivelbond gedaan voor stel om aanvraag van een crediet bij nota van wijziging in aanmerking te doen ko men, zulks in verband met de omstandig heid, dat de nood der schatkist zoozeer is toegenomen, dat van alle strikt noodzake lijke uitgaven, ook al zouden deze uitein delijk voordeelen kunnen beloven moet wor den afgezien. De vraag of het niet doelmatiger zou zijn het landbouwonderwijs bij het Departement van O.K. en W. onder te brengen meent de Minister in beslist ontkennenden zin te moeten beantwoorden. Bij de thans bestaan de regeling is een nauwe samenwerking tusschen het landbouwonderwijs en den practischen landbouw verzekerd. De wenschelijkheid dat de landbouwuit- voerwet op pootaardappelen zal worden toegepast, wordt door den Minister beaamd. Zoodra het overleg met organisaties van daarbij belanghebbenden tot een positief resultaat zal hebben geleid, zal de minister bevorderen, dat deze zaak zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk is haar beslag krijgt. De meening, dat de cischen, welke bij den uitvoer van kaas worden gesteld, veel te streng zijn, kan de minister niet onderschrijven. Er bestaat geen voldoende aanleiding tot verlaging van de minimum vetgrens voor volvette kaas over te gaan. Bestrijding van tarweroesb Met het oog op den ongunstigen stand van 's Lands geld middelen heeft de minister geen vrijheid kunnen vinden voor het nemen van proeven met granen ten opzichte van hun vatbaar heid voor roestziekten een zoo hoog bedrag beschikbaar te stellen als aanvankelijk werd noodig geacht. Aan het Instituut voor My cologie, verbonden aan de Landbouwhooge- school te Wageningen worden intusschen reeds, zij het op meer bescheiden schaal, onderzoekingen in die richting gedaan. De minister zal overwegen in hoeverre het met de beschikbare geldmiddelen mogelijk zal zijn nog verder te gaan. Steun aan prociboerdcr^en. Het maakt een ernstig punt van overweging uit, of het ondanks den tegenwoordigen stand 's Lands geldmiddelen, mogelijk is den tot dusverre aan de proefboerderijen verleenden Rijkssteun eenigszins te verhoogen. Van verhooging van het bedrag, uitge trokken voor het verleenen van bijdragen in de kosten van uitvoering van ontwate- ringswerken kan door den druk der tijden geen sprake zijn. Integendeel moet ook dit bedrag een aanmerkelijke verlaging onder gaan. Hierbij moge echter worden opge merkt, dat het bedrag altijd nog verre de som overschrijdt, welke hiervoor in vroegere jaren beschikbaar werd gesteld en dat EEN SCHUIT MET 800-1000 BLOEMKOOLEN AANGEBODEN VOOR EEN ..POT BIER" f enorme koelmachine, welke 15-000 Kg. kor- reis kan bevatten en die door middel van nerke luchtstrooming gekoeld wordt. Alvo- ens de korrels in de zakken worden gedaan worden ze eerst nog gezeeld, zoadat geinu- korrels en meei eruit verwijderd wordt, interessant is nog beneden een geweldige exhouster, die dient om de fabriek stofvrij te houden, Hetwelk uit het oogpunt van hygiëne voor den werkman wordt gedaan. Een serie breekmachines dienen voor het grutten van diverse granen, zooals mais, boekweit, gort, tarwe, haver, enz. In korte trekken is dit de beschrijving van de ma chines. In het pakhuis vindt men vele scor en grondstoffen, die noodig zijn voor de fa bricage van de mengvoeders, en allen gezien mochten worden, wat hun kwaliteit betreft; o.a. zagen wij vischmeelsoorten, diermeel- soorten, levermeel, bloedmeel, vleescbbeen- dermeel, gedroogde vischjes, gedroogde gar nalen. glutenmeel, diverse koeksoorten, kar nemelkpoeder, gemalen biscuit en brood, grint en grdesmeel, ja, te veel om alles op te Bovenstaande foto genomen 15 Oct. 1931 werd ons gezonden. 7e spreekt voor zich zelf.. Alleen willen we nog even opmerken dal de productiekosten dezer kooien ongeveer 8 a 10 cl. per stuk zullen bedragen hebben. thans vele ontwatcringswerken als object van werkverschaffing tot uitvoering worden gebracht. Opheffing Roschbouwproefstation. Hoewel het overleg tusschen het Rijksboschbouw- proefstation en de Landbouwhoogeschool nog niet tot een beslissing heelt kunnen leiden, mag uit de voorloopige besprekingen wel worden afgeleid dat behoud van het sta tion op prijs wordt gesteld. Hoedanigheid van sera. Dat de Neder- landsche sera niet steeds van goede hoeda nigheid zouden zijn, moet worden ontkend. Subsidie ten behoeve van de rundveefok kerij enz. Indien 's Lands geldmiddelen het gedoogden zou de minister zeker een grooter bedrag hebben aangevraagd voor voeder- en selectieproeven met rundvee en kleinvee. In de gegeven omstandigheden bleek dit echter ni-t olijk. Bijdrage voor de landbonwboekhoud- bureaux. Tot zijn leedwezen moet de minis ter medcdeelen, dat het niet mogelijk is deze bijdrage te verhoogen. Met het bescheiden bedrag, dat wordt aan gevraagd, kan aan den uitgesproken wensch dat ook minder kapitaalkrachtige boeren van de diensten der boekhoudbureaux ge bruik zouden maken, in belangrijke mate worden tegemoet gekomen. De Muskatorfabriek Men schrijft ons uit Rijsoord: Vorige week werd door een 30-tal vee- en pluimveehouders een excursie gehouden naar de Muskatorfabriek te Oude Wetering. Hierover kan het volgende medegedeeld worden: De laad -en losinrichting voor schepen bestaat uit een pompstation met 10 Eng. duim-pijpleiding, welke dient voor het leeg pompen van tankschepen met melasse. Deze pompt met een capaciteit van 15.000 Kg. per uur ,de dikke vloeibare melassestroop over een lengte van ruim 100 Meter naar de me- 'assetanks. Onze melassetanks boeden ruim te aan 600-000 kilogram Melassestroop en zijn juist nu aan het begin van de stalperiode geheel gevuld. Een auto matische zakelevator lost schepen met ge zakte goederen met een capaciteit van 35.000 Kg. per uur. De balen worden uit het ruim van het sohip met deze zakelevator 14 Meter hoog gebracht naar een automatische transportband, welke transportband de zak ken binnen in de fabriek brengt en ze door middel van glijplanken naar elke ge- wenschte plaats in de fabriek transporteert. Eenzelfde stapclelevator staande achter de fabriek, dient om schepen met gezakte goederen te laden, met eenzelfde capaciteit. Vanaf een 14 Meter hooge transportband worden de zakken aan den oever door, mid del van glijplanken aan boord van het schip gebracht. Zoowel bij het binnenkomen van balen als bij het verzenden hiervan worden deze door automatische telmachines geteld en geregistreerd, zoodat abuizen vrijwel zijn uitgesloten. Er zijn 4 mengmachines, elk met een capaciteit van 10.000 Kg. per uur. De eene mengmachine mengt Melassevoe- ders ;de tweede mengmachine mengt db grondstoffen, bestemd voor de kunstkorrel- fabricage, de derde mengmachine mengi alle vee en pluimveevoeders, die in meel- vorm de fabriek verlaten. Verder is er een geheel uit metaal bestaande mengmachine voor het fabriceeren van gemengd graan en kuikenzaden. Alvorens de grondstoffen In de mengmachine komen, worden zij dooi middel van zeer sterke magneten, ontdaan van eventueelc ijzerdeeltjes, terwijl groote roteerende zeefmaehines er voor zorgen, dat eventueele kluitjes, touwtjes, labels en an dere verontreinigingen uit het meel worden verwijderd, zoodat alleen het zuiver, ge schoond meel, in de mengmachine komt. In de eerste plaats wordt hierdoor machine breuk vermeden, en krijgt de verbruiker een artikel, wat rein is. Er wordt niet gemalen, 'zooals gebruikelijk, met steepen, echter hier 4oet men dit met een machine, die door middel van een 50 P.K. electromotor met een hamerklop-systeem, hetwelk 3000 toeren maakt, de te malen grondstoffen fijn slaat. Mais en voorslagkoeken met een capaciteit van 3000 Kg. per uur. Dit gemalen product wordt niet in balen afgezakt, daar dit te omslachtig zou zijn, om het daarna weei naar de mengmachine te brengen. Een buisleiding, waarin door middel van een exhouster een sterke luchtstroom wordt ontwikkeld, brengt het meel vanaf de molen naar een cycloon over een afstand van ca. 12 Meter, welke cycloon is aangebracht op de plaats, waar men het meel noodig hoert. De kunstkorrelfahricage geschiedt geheel automatisch. Van beneden tot boven werken alle machines gezamenlijk tot het gereed maken van dit product, terwijl men hierbij geen enkelen werkman ziet. Nadat het meel in de mengmachine ls ge stort, zorgt de mengmachine na de genoem de reiniging van do grondstoffen voor de in tensieve menging hiervan. Het meel wordt daarna door een elevator en vijzelsysteem geheel automatisch gebracht naar een re servoir, welk reservoir weer automatiscn de korrelpersen bedient. Wanneer de korrels uit de machine komen zijn zij warm en kunnen niet zonder meer opgezakt worden, daar zij dan zouden gaan „zweeten" en schimmel zou kunnen ontstaan. Ze dienen dus afgekoeld te worden. Hiervoor is De beurtschippers, die af en aan varen voor de aanvoer en afvoer van goederen, varen alle onder de „Muskator"-handelsvlag. De „Muskator"-fabriek te Oudewetering is de kleinste der vijf fabrieken, die tot de „Muskator"-concern behooren. De vier ove rige fabrieken staan te Dusseldorf. Volgens de mededeeling van den heer Rijsdijk vor men deze tezamen de grootste krachtvee voederfabriek van Europa. A ustralië zal Edammer kaas op dc Ned. Indische markt brengen De directie van den Landbouw deelt het volgende mede: De Australische „Minister for Markets and Transports" heeft, volgens een bericht in „Dalgyty's Review" van 2 Oct j.l. medege deeld, dat behalve twee Gruyère kazen van ieder 200 lbs. welke door de South Austra lian Farmers Union gezonden waren naar de tentoonstelling van de British Dairy Farmers Association te Islington, door de ge- loemde Union monsters van Edammer kato en van Gouda kaas (bekend als „Seed" kaas) bij zijn Departement zijn ingezonden Benzine Pomp- insfa'falies voor kleine bedrijven S.0EH BRABiR Spaarnedwarsstraat 6 De deskundigen van het Departement voor het Marktwezen hebben geconstateerd, dat de kaas van uitnemende kwaliteit is en in alle opzichten gelijkwaardig aan in andere landen bereide kaas van dezelfde soort Australië, aldus „Dalgety's Review" heeft een groot aandeel verkregen in den boter- handel in Nederlandsch-Indië, maar kaas werd er weinig heen verscheept, omreden het gewone type Cheddar kaas zich in een tropisch klimaat niet goed houdt De boven genoemde South Australian Company over weegt thans Edammer kaas op de Indische markt te brengen. Het blad merkt vervolgens op, dat mon sters boter in blik, afkomstig uit Australië, de Vereenigde Staten en Nederland, die korter of langer tijd in de tropen waren geweest aan het Departement voor het Marktwe' u zijn onderzocht waarbij bleek, dat de ii-ilische boter zich beter gehou den had an de monsters uit andere landen afkomstig. Dit werd toegeschreven aan het feit, dat de Australische boter een hooger smeltpunt zou hebben, waardoor zij den invloed van een tropisch klimaat beter kan weerstaan. Daar ben ik nu eens roerend mee eens. Dat ben ik wel meer. Gelukkig ook. Stel Je voor, dat je het met anderen altijd «ineens zou zijn. Die anderen behoeven nog niet eens je partijgenooten te zijn, je v&kgenoo- ten, je kerkgenooten. Ben je wijzer! Je moogt het met anders denkenden ook wel eens zijn. Of niet! Moet nu persé, omdat het uit den mond van andersgezindem komt, alléén daar om iets al veroordeeld worden? Neen, toch! Dat er niet zulken zijn, willen we niet beweren. Maar zeg, praatjesmaker, praat eens wat, en verkoop geen praatjes! Goed dan, geen praatjes, maar praat. *k Zei daarnet al, dat ik het er roerend mee eens was. 'k Bedoel daar niet mee die Zondags ruiter, die niet van paarden hield, om-dat de „uiteinden" zooals hij de pooten noemde te gevaarlijk en het middenstuk te ongerieflijk vond. Met deze ben ik het al heel niet eens. Vind de „uiteinden" niets gevaarlijker dan die van een auto b.v. en al ben ik wel eens van het „middenstuk" gebuiteld, onge rieflijk vond ik het niet. Ja, een clubstoel ls het niet Maar, om terug te keeren op mijn chapitre, Ik was het wel eens met den heer Hiemstra, het S.D.A.P.-sche Kamerlid, die volgens de arbeiderspers het type is van den stoeren boerenarbeider, die niet schroomt zijn schou ders te zetten onder het zwaarste werk. Hij is de minister dankbaar voor de weerleg ging van de scnsationeele geruchten om trent de werking van de Tarwewet Geluk kig, zoo verklaarde deze kenner der land- arbeidereaangolegenhedenheeft de TARWEWET GEEN ONGUNSTIGEN INVT OED OP BE WERKGELEGEN HEID gehad. Dat is anders dan sommigen wel beweer d-en, gelukkig anders. En nu ook voor de vlascultuur iets gedaan wordt, nu de steun voor bietenverbouw belangrijk verhoogd wordt, nu zal men in vele dorpen, waar de verbouw van vlas of van bieten, of van bei de, veel arbeiders werk gaf, wel weer met meer hoop de toekomst tegen gaan. Natuurlijk zal wel wat aan te merken zijn op de vorm van steun, over de grootte er van. Zullen er ook veel, evenals over du tarwewet, kankeraars komen. Dat gaat nu eenmaal niet anders. Men zal er natuurlijk over gaan kibbelen wie het meeste krijgt. Dat deden wij als jongens thuis ook (mijn zusjes niet, die zijn nooitin mijn ouder lijk huis geweest) en dan zei moeder steeds: 'k zal er een weegschaaltje bijnemen. Die wilde dan zeggen, 'k kam het crJk niet zoo secuur uitmikken. We waren dan meestal al lang weer tevreden. Welnu, laten wij nu ook eens dankbaar zijn. Want alles bijeengenomen Dat. moet met vreugde erkend worden. Wij j hebben de tarwewet, de suikerbietensteun, die van f 4.50 op f 8.25 per 1000 K.G. ge bracht wordt, We hebben de credietverteb ning aan de aardappelmeel industrie. We krijgen de steun aam de vlascultuur, de steun aan rogge- en gerstteelt. Maatregelen tegen overvloedige vleeschinv^er uit het buiten land, spoorvrachtverlaging, bescherming van i den handel in pootaardappelen. j Zeker, we moeten dankbaar zijn, al zullen 1 veten de steun anders willen. Dankbaar zijn we, dochniet voldaan. Want Bijna alles wat we hier noemden betreft den akkerbouw. Alleen de regeling van oe vieeschinvoer, waar reeds lang, volgens den Minister, aan gedacht wordt, valt buiten de akkerbouw. Doch we hebben in ons 'lana ook veeteelt Daarom valt het zoo op dat daar niets voor gedaan wordt. In de veehou derij is het toch ook treurig gesteld. De zui velfabrieken kunnen op 't oogenblik slechte 3 tot 4 cent per L. uitbetalen. Woerden no teerde gister (Woensdag) 28 tot 30 cent voor de volvette le kwaliteitskaas met Rijks- merk. De prijzen van slacht- en fokvee zijn 40 pet, lager dan een jaar geleden. DE VEETEELT HEEFT EEN VOOR NAME PLAATS im de Nederlandsche landbouw. Dat zegt de Friesche Maatschappij van Landbouw zoo duidelijk in een adres aan de regeering. Zij wijst er op, dat de veehouderij in ons j land niet minder dan 57 pek van de loiaie oppervlakte cultuurland in beslag neemt, doch dat bovendien 12y2 pet. in beslag wordt genomen door voedergewassen. Men komt dus tot de slotsom dat (met Inbegrip van producten, die alleen of voor een groot ONZE NIEUWE PRIJSCOURANTEN ZIJN VERSCHENEN Indien U belang stelt in een exemplaar, gelieve U dat aan te vragen met vermelding: „voor groentekweekers" ol: „voor particulier gebruik". Aanbevelend, N.V. GEBRs. VAN NAMEN Dordrecht - Achterhakkers 13-16 deel slechts met behulp der veehouderij te gelde kunnen worden gemaakt) deze tak van bodem voortbrenging ruim drie kwart van het totaal in beslag neemt! Uit een berekening van de Directie van den Landbouw blijkt, dat de zuivere waar de der akkerbouwproductie in 1930 gesteld kan worden op 161V2 millioen gulden, doch die van de veehouderij op 191% millioen gulden, dat is dius bijna vijf maal zooveel. En waar deze belangrijke bron van volks welvaart zoo erg lijdt, moet ook hier iets ge daan worden. Bescherming vraagt de vee teelt, bescherming tegen de moordemde con currentie van buiteniamdsche olieën en traan, de grondstoffen van margarinebe- reiding. De boter, het hoofdproduct der veehoude rij vraagt om en heeft recht op bescher ming. De veeteelt beteekent dus heel wat In ons land. 't Is eigenaardig dat daaraan tot voor kort zoo weinig aandacht is besteed. De landbouwwetenschap gaf zich zoo goed ais j geheel aan den akkerbouw. Enkele jaren 'geleden is daar verandering in gekomen. J Zoo wordt tlians b.v. de aandacht ge vraagd voor de mineraalstofwisseling. De bemesting van het land heeft beteekenis op de lichaamstoestand van het vee. Zoo is het gebleken, dat PI-IOSPHORZUUR EN KALK VEEL INVLOED OP DE GEZONDHEIDSTOE STAND DER KOEIEN hebben. Zijn phosphorzuur en kalk niet in vol doende mate in het voedsel aanwezig, dan wreekt zich dat bij jonge dieren door een slechte ontwikkel ing van het beenderen stelsel, door gewrichtsverkrommingen en beenbreuk. Voor drachtige dieren is een te kort aan phrsphorzuur en kalk in het voed sel ook zeer nadeelig, omdat het aanstaande jonge dier een minder goed gevormd ge raamte kan krijgen of te zeer verfijnd is. De in de laatste jaren vrij sterk optredende kopziekte wordt door Prof. B. Spllema in verband gebracht met een tekort aan mine rale stoffen, 't Zijn vaak juist de meest pro ductieve dieren, die worden aangetast. DM is te verklaren uit het feit, dat juist met de melk, en met de groei van het kalf vóór de geboorte veel phosphorzuur en kalk door het dier afgegeven worden. Krijgen ze deze niet terug in het voeder, dan onttrekt ze dit aan hun eigen lichaam en kunnen ernstige stoornissen ontstaan. Daarom moet het gras (en het hooi) een hoog percentage phL/sphorzuur en kalk be vatten, VOOR GRASLAND IS SLAKKEN- MEEL DE PHOSPHORZUURMEST- STOF. Dat zullen de veeboeren wel zoo langza merhand weten. Deze stof bevat niet alleen plm. 17 pCt. phosphorzuur (1518 pet.) doch ook een flinke hoeveelheid kalk ni. 50 pCt. Vooral ook op de kleigrond zal slakken- meel een nuttige werking uitoefenen. Dat het gebruik op de kleigrond zeer toeneemt is daarvan wel een bewijs. We meenden dat a. eens besproken te heb ben. Kort geleden nog. Ook nog kort geleoen (en nu een geheel andere zaak) wezen we op het nut van de organisatie. Dat hebben we bij herhaling a) gedaan. Daarom betreuren we het, dat goed ge organiseerde boeren mee hielpen in een ongeorganiseerde protest vergadering der bieren. Zulk protesteeren haalt toch niets uit. Dat wil niet zeggen, dat ze zich alles maar moeten laten welgevallen. Maar ach ter de organisatie, waar men bij aangeslo ten is, om op te treden zooals nu geschiedt, hindert de boerenzaak meer dan men meent Hindert de protesteerende boeren, want deze bereiken toch niets op deze ma nier, en hindert ook de anderen, "t Is een soort verraad plegen. Meenen ze dat hun organisatie niet genoeg doet of dat er geen goede mannen in het bestuur zitten, die niet krachtig genoeg optreden, laten ze dat dan zeggen op de vergaderingen of ter olaatse waar dat behoort. En weten de boeren niet, dat er is een comité van Economisch verweer uit de Land- en Tuinbouworganisaties. Welnu, ddt comité omvat alle boeren en tuinders, die georganiseerd zijh, En het weert zich ook. Dat garandeer ik je. Zooals ik je ook garandeer, dat wie nu ZIJN BOOMGAARD EN FRUITTUIN MET CARBOHNEUM BESPUIT daar het volgend jaar geen berouw van zal hebben. Voor menigeen zijn de bee waren, die ze aanvoeren, maar denkbeeldig. Ja, een goede spuitiuiriclituig kort nog al wat en dat komt met gelegen in deze tijd. Dat is zoo. Maar met een Hawigpomp, waarover we eeingen tijd geleden hebben geschreven, doei men wonuereu. Dat is ook voor hou ders van boomgaarden en fruiittuinen een uitkomst. Je zet zoon ding in een vat met de benoodigde carboiineuiii-opioseing en draait het contact van het electrisch licht om en de zaak gaat wenken. Meerdere proeven genomen en demon- stratie's zijn gehouden en de resultaten waren allen bevredigend. De werking trok zéér de belangstelling, de beoordeeiingen waren gunstig. VOOR DE „STALCONTROLEURS" KOMT OOK MEER BELANG STELLING, werd ons door den R ij kszui velconaulent voor Gelderland medegedeeld. Onder stai- controleurs moeten verstaan worden per sonen, die voor de zuivelfabriek de boer derijen bezoeken ter bevordering voor de meikwinnnig bij de bron. Eemge zuivediabrieken hebben reed» een zoodamgen persoon in dienst, terwijl in het door het Bestuur van den Geld.-Ov. Zui velbond opgestelde schema voor kwaliteit», verbetering der melk ook een belangrijke plaats wordt ingeruimd voor een dergelij- ken hulp. Goed zoo! Niet, in der tijden nood, lus teloos neergezeten. Maar werken en verbe teren, wat verbeterd kan worden. Thans stilstaan op den weg der vooruit gang, der verbetering beteekent achteruit- f?ang. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11