NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 15 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS DE BEGROOTING IN HET LEIDSCHE PARLEMENT Tot nog toe heeft de Leidsche raad de behandeling van de gemeentebegrooting al tijd nog in een week, d.w.z. in vijf dagen met negen zittingen, klaargespeeld, maar dit jaar heeft (hij het zoover niet kunnen brengen. Vrijdagnacht te kwart over twee hebben de raadsleden er de brui aan gegeven en zijn naar huis toe gegaan om op Maan dag 21 December de laatste restjes van dit omvangrijke boutje af te kluiven. Op gevaar af onze lezers te gaan vervelen met opnieuw een jeremiade over de breedsprakigheid van den Leidschen raad, kunnen we het toch niet nalaten hierop nog eens de aandacht, te ves tigen. Met elke raadszitting snoept de raad een lieve duit uit de gemeentekas en dat zou nu allemaal goed en wel zijn als daar in de Nutszaal nu ook het waarachtig be lang van de gemeente gediend werd. Dat is wel een paar centen waard. Maar zoo is het niet. De uren, waarin onze vroede vaderen zich met het punt waarom het ging: de be- g'rooting, hebben bezig gehouden, hebben slechts een zeer klein gedeelte van heel die lange kostbare tijd gevuld. Intusschen: men kan daar over klagen, het feit ligt er nu eenmaal toe, dat de oppositie de gelegenheid, die de gemeentebegrooting biedt, met heide handen aangrijpt om met grof politiek geschut de Leidsche bevolking op te schudden met geen andere bedoeling dan om de belangstelling van die bevolking rfel op zich gericht te zien als op de redder van de menschheid in het algemeen en van de Leidsche menschheid in het bijzonder. De heer van Eek trekt, trouw bijgestaan door zijn peegees aan de groote bel en als de menscheen toegestroomd zijn dan wordt een gansche reeks van lekkernijen voor de bevol king neergelegd en dan wordt gezegd: dat zouden jullie nou krijgen, als wij maar eens aan het uitdeelen mogen gaan. Zoo is het tenminste de laatste jaren gegaan, maar het was thans aanmerkelijk moeilijker, want een eindje verderop stond een geweldige con current bij zijn stalletje met groote schoone platen van het groote schoone barmhartige Rusland. Zijn bel luidde harder als hij de imenschen uitnoodigde om naar dat schoone land te gaan als een voorproefje van de werkelijkheid, die ook in hun onmiddellijke omgeving zou geschapen worden, als zij luisterden naar zijn stem en zich achter hem schaarden. Het begint bijna een roman te worden en daarom kunnen wij niet spoedig genoeg van deze beeldspraak afstappen om u opnieuw binnen te voeren in het zakelijke zaaltje van het Nut aan het Steenschuur. Het is daar niet zoo vroolijk toegegaan als men uit het bovenstaande zou kunnen opmaken. Er zat maar weinig pit in de besprekingen en als niet de heer Knuttel op sommige momenten wat levendigheid had gebracht door zijn puntige interrupties, dan was het er heele- maal een saaie boel geweest. Thans was het wel aardig om den heer Knuttel en den heer van Eek tegen elkaar in het strijdperk te zien treden, broeders toch in den grond, maar die elkaar feller in het haar vlogen dan de felste wezenlijke tegenstanders dat zou den kunnen doen. Wel aardig, ja maar, wat heeft dat alles toch met de Leidsche ge meentebegroting te maken. De Voorzitter had een wijze maatregel ge troffen. Verschillende voorstellen, die anders hij de algemeene beschouwingen werden ondergebracht, zouden thans bij de artikelen worden gevoegd, om op deze manier de be sprekingen te bekorten. Met geen ander ge volg, dan dat door de esdéapeeërs en de communist samen de tijd die over werd ge houden in vergelijking met andere jaren, overgehouden omdat de rechterzijde een lof waardige kortheid betrachtte, netjes werd opgesnoept, zoodat de Raad eerst Vrijdag avond aan de artikelsgewijze behandeling kon beginnen en doordat bij de punten zoo veel meer voorstellen in behandeling kwa men, niet klaar kon komen. De heer van Eek, die in eerste instantie een rede van anderhalf uur noodig had, permitteerde zich, om maar een voorbeeld te noemen, bij de replieken de vrijheid zijn mede-raadsleden en de publieke tribune twee uur naar zich te doen luisteren. Het lust ons niet op de eigenlijke bespre kingen uitvoerig in te gaan, nadat we het peil daarvan uiteen gezet hebben. Het werk loosheidsdebat, een van de voornaamste ou- derdeelen van de besprekingen komt Maan dag a.s. opnieuw aan de orde in verband met het feit, dat de Raad zijn oordeel zal moeten bepalen over het al of niet aanvaarden van <le Rijksregeling. Daarover hebben we dus thans niets meer te zeggen. De reeks van voorstellen, die de s.d.a.p. en de heer Knuttel ook dit jaar weer hadden ingediend, werden of afgestemd of ingetrokken voor het groot ste gedeelte om weer rustig tot het volgend jaar te wachten. Enkele ervan werden ook in prae-advies genomen, zooals b.v. het voor stel van den heer Verweij om de opcenten op de personeele belasting progresssief te Oieffen. Voor het voorstel om de opcenten op de vermogensbelasting van 15 op 50 te brengen bestond blijkbaar gezien o.a. de hou ding van den heer Wilmer meer medewer king in den Raad. Men/wemscht echter het initiatief hiertoe aan B. en W. over te laten. De kwestie van de medezeggenschap in de gemeentebedrijven zal door B. en W. opnieuw ter sprake worden gebracht, zoodat de heer v. Eek zijn voorstel bet.-ffendc deze zaak introk. De begrootingszittingen leverden ook nog een incident op in verband met de door Mevr. Braggar de Does geuite beschuldigin gen tegen Maatschappelijk Hulpbetoon. Deze beschuldigingen, vergezeld van verschillende door Mevr. Braggaar met name genoemde „gevallen" werden door den Voorzitter ter kwader ure gekwalificeerd als „verdacht makingen". Hoewel begrijpelijk was dit mis schien niet zeer tactisch van den Burgemees ter. In elk geval kwam Mevr. Braggaar hef tig tegen deze uitdrukking op en verzocht zij een commissie van onderzoek naar de gesig naleerde gevallen. De Raad wees deze com missie af maar drong er wel bij Wethouder Romijn op aan dat de commissie zelf het initiatief tot een onderzoék zou nemen. Mis schien is het gewenscht dit onderzoek in te stellen, hoewel waarschijnlijk M. H. princi pieel hier niet in behoeft te treden. De Raad kan zich in deze moeilijk opwerpen als een beroepsinstantie en die kant kan het in dit geval toch opgaan, hoewel dat niet behoeft. We hebben voorts aan dit overzicht slechts weinig toe te voegen. De begrooting zal er a.s. Maandag waarschijnlijk wel met vlag en wimpel doorgaan, al zal wel weer op nieuw langdurig gepraat over de nog niet gesneuvelde voorstellen daaraan vooraf gaan. Het zij zoo. Het is voor de Leidsche bevolking in elk geval een geruststelling te weten, dat er kranige mannen aan het roer zitten in wier handen het beleid, speciaal het financieel beleid, der gemeente hoe keurige werd dat beleid door Wethouder Goslinga verdedigd in veilige handen is. VAN HET STADHUIS HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leidon brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. The Texas Company en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de ondergrondsche bewaarplaats voor benzine op het perceel van Oldenbarne- veltstraat, kadastraal bekend Sectie P. No. 1187; b. de N.V. P. de Gruyter en Zoon en rechtverkrijgenden tot het oprielften van een ondergrondsche bewaarplaats voorbenzine met aftapinrichting in het perceel Haarlemmer straat, kadastraal bekend Sectie H. Nis 967 en 3887. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 December 1931. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat A. van Rjjn, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het perceel Janvossensteeg No. 40, alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 December 1931. LEZING VAN PROF. Dr. P. EHRENFEST In den geheel beztte collegezaal van het Natuurkundig Laboratorium hield Prof. Dr. P. Ehrenfest, hoogleeraar in de theoretische Natuurkunde, een lezing met lichtbeelden en proeven over „Lotgevallen van een Electron". De voorzitter, de heer S. Sanders opende de avond met een hartelijk woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen en wel in het bijzonder tot Prof Dr. P. Ehrenfest. die op zijn eerste verzoek direkt bereid was deze lezing te houden. Ook bracht Spr. een hartelijk woord van dank aan Prof. de Haas, Prof. Keesom en Dr. Crommelin voor het wederom bereidwillig afstaan van de Col- Hierna gaf hij het woord aan Prof. Ehren fest die allereerst wees op de groote sympa thie die hij voor de vereeniging voelt en zeide dat dit de oorzaak was waarom hij direkt bereid was een lezing over het boven genoemde onderwerp te houden. Spr. be treurde het intusschen zeer dit geweldige onderwerp in zoo'n korte tijd uiteen te moeten zetten. Beginnen we bij het atoom van een stof dan bestaat dit uit kernen die een positieve lading hebben en uit electronen die in elliptische kringen er om heen gaan. Stu ren we een stroom van 1 Ampère, 1 secunde, dus ICoulomb. door een draad dan worden er als het ware 6.1018 electronen verplaatst. Prof. Ehrenfest gaf een kijkje in de gewel dige getallen die zooals hij zeide nog groo- ter zijn dan dat men met de inflatie der marken rekenen moest, b.v. op een bolletje van 1 c.M. straal 3000 volt gebracht gaf een electronen aanwezigheid van 2.10n, doch ook dit is weer relatief als men bedenkt dat 1 electron per millioen oppervlakte voorkomt Overbrengen van electronen za gen we o.a. met een inductieproef.. De elec- tronenvoortgang in kouden toestand. Dit za gen we met de proef van het weerstands klosje dat in vloeibare lucht wordt gehou den. Verschillende onderzoekingen o.a. van Edison, Ampère, Faraday, Maxwell, Kamer ling Onnes en Oerstedt werden behandeld. Tevens de groote diensten die het Natuur kundig Laboratorium aan de wetenschap bewijst. Electroscopische proeven toonden de aanwezigheid van positieve en negatieve electronen aan. De aanwezigheid van electronen zagen we in een kathodestraal en door middel van een magnetisch veld kromtrekken. Proeven met de foto-electrische-cel verklaarden dui delijk de electronenaanwezigheid Alpha, Betha en Gamma-stralen en onderzoekingen van Bohr werden achtereenvolgens behan deld, alsmede het Zeeman Effect van Zee- man-Lorentz. Ook de belangrijke Einstein-theorie en onderzoekingen van Einsteinyde Haas gaven een blik op het geweldig werk hetwelk zij op liet electronen-gebied verricht hebben. Prof. Ehrenfest zelf demonstreerde een motortje met een vliegwiel en we zagen hem bij op- en neerwaartsche beweging van het vliegwiel draaiingen maken om de te genwerkende kracht van een electron te toonen. Het overtuigend bewijs er van mochten velen der aanwezigen zelf met deze proef ondervinden. Het zou ons werkelijk te ver voeren om over dit zoo uitvoerige onder werp dat Prof. Ehrenfest zoo duidelijk uit een zette een gedetailleerd verslag weer te geven. We willen daarom met het boven staande volstaan. Een zeer hartelijk applaus van de talrijke aanwezigen volgde op de lezing. De heer Sanders was de tolk van allen toen hij in met zorg gekozen woorden zijn hartelijken dank aan Prof. Ehrenfest-betuigde alsmede aan de heer van de Starre, de heeren Smit en de Groot die hem met zijn voorbereid selen en proeven voor dezen avond ter zijde stonden. HET EEUWFEEST VAN „SEMPRE CRESCENDO" BIJZ. VRIJW. LANDSTORM DE NIEUWE PLAATSELIJKE LEIDER VAN DE AFDEELING LEIDEN De Gewestelijke Landstormcommissie „Zuid-Holland-West" heeft benoemd in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. J. Lamers -7- Jen heer H. Raams, Oranjelaan 12 te Oegstgcest. De heer Raams, die als voorzitter van de Ver eeniging van de Leidsche leden van het Vrijw. Landstormkorps „Motordienst", geen onbekende van de Leidsche Landstormers is, heeft deze benoeming aangenomen. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga, is wegens uitstedigheid ver hinderd, morgen, Woensdag 16 December a.s., spreekuur te houden. AUTO-BOTSING Op de hoek van de Breestraat en hel Steenschuur zijn gisteren twee auto's be stuurd door D. A. W. en J. P. F. tegen elkaar opgebotst met het gevolg, dat de auto van F. onderstboven sloeg en zwaar be schadigd werd. F. werd door den E.H.D. eerst naar het Ziekenhuis en later naar huis vervoerd Hij had een rib gebroken. De auto van W. was slechts licht bescha digd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De 69-jarige Mej. J. de R., alhier, die eenige dagen geleden te Wassenaar uit een rijdende tram is gesprongen en daarbij ernstig kwam te vallen is heden aan de gevolgen van het ongeluk in het Acade misch Ziekenhuis overleden. Gistermiddag te kwart voor drie hield het bestuur van Sempre in de Stadsgehoorzaal receptie voor officieel-genoodigdcn, waarna een invitatie-concert aanving. Daarna volgde een receptie van het be stuur op de Leeszaal der Sociëteit Amicitia. Tijdens de receptie werd namens de eere leden door Jhr. Mr. T. A. M. A. van Humal- da van Eysinga een gedenkboek aangebo den, bevattende de geschiedenis van het ge zelschap onder den naam van „Sempre's Eeuwfeest", aan de hand van een kroniek van een der eereleden Jhr. Mr. F. G. W J. Backer. Het is in drie hoofdstukken verdeeld, waarvan het eerste een historisch en het tweede een chronologisch overzicht bevat, terwijl een volledige opgave van alle bestu ren het werkje besluit. Een aantal illustra ties versieren den tekst en het geheel is in keurigen vorm uitgegeven door de firma S. C. van Doeshurgh alhier. Het gezelschap heeft ndet alleen in de aca demiestad een bijzondere plaats ingenomen» doch heeft zich steeds mogen verheugen in de svmpathie van alle kunstenaars. Reeds in 1836 maakte de „Leipziger Musikalisc.be Zeitung" van Sempre melding en ook in 1853 kon de secretaris mededeelen, dat hij uit geheel Europa verzoeken ontvangt van artisten om op „de beroemde" concerten" op te treden. Rubinstein, Adeline Patti, Vieux- temps, Wieniawski, Wilhelmy, Joachim an in latere tijden Mengelberg. Harold Bauer. Casals. (Huhennann, Iturbi en Carl Flesch deden zich hooren en velen hunner kwamen gaarne terug in den studentenkring, die hen zoo gastvrij ontving. Harold Bauer zelfs heeft eens een recital uitsluitend aan de werkende leden aangeboden en nam bij een andere gelegenheid na afloop van zijn pianoconcert plaats tusschen de violisten Van dit alles gewaagt het werkje, het welk natuurlijk in de eerste plaats voor leden en oud-leden is hes'emd, doch door de opgave van vele indertijd beroemde, thans vergeten muziekwerken, ook voo>* ieder belangstellende in de muziek niet zonder waarde is. De illustraties geven eenige oude pro gramma's, de authentieke afrekening van het eerste armen-concert in 1S32, de pho to's der overleden dirigenten N. J. en A. J. Wetrens, die van 1S311887 en Gottfried Mann, die van 1887—1901 de leiding had den. Sedert berust zij in handen van den heer P. E. A. Koeberg, Idie echter voor de feestconcerten op 15 en 16 Dec. is moeten vervangen worden door den kapitein C. L. Walter" Boer >van de Kon. Militaire Kapel. Voorts een photo van het bestuur van 1875 en het huidige enz. Onder de namen der achtereenvolgende besturen treft men natuurlijk velen aan, die na afloop hunner studiën een plaats vonden in afdcelings- besturen „Toonkunst" en zoo kan men zeg gen dat het gezelschap mede zijn aandeel heeft igiehad in de bevordering van het Ne* •derlandsche muziekleven. Op de receptie heeft voorts Jhr. Ir. A. C. von Weiier, voorzitter van de af deeling Leiden der Mij. tot Bev. der Toonkunst on commissaris van de Mij. voor Toonkunst alhier, namens het Huldigingscomité uit de Leidsche burgerij een huldeblijk aangebo den bestaande uit ,een geldsbedrag onder couvert. Geschenk Prinses Jnllana, Namens Prinses Juliana werd ter herin nering aan het honderdjarig bestaan der vereeniging een voorzittershamer in etui aangeboden. Er is een zilveren plaatje op aangebracht met de woorden: „Aangebo den aan het bestuur van Sempre Crescen do door Prinses Juliana 18311931". Te halfzeven werd een gemeenschappe lijke maaltijd aangeboden, terwijl de eer ste dag werd besloten met een concert op de Sociëteit Minerva, aangeboden door Sem- pree Crescendo, in samenwerking met corps en sociëteit. Omtrent de feestelijkheden van gister valt nog te melden dat na het invitatie-concert het woord is gevoerd door den praeses van het Leidsch Studentencorps, den heer J. de Blieck, door den heer J. van Meeuwen, praeses van dé Commissie van Orde en Ver tegenwoordiging van de Sociëteit Minerva, en door den heer B. H. Everts, voorzitter van „Sempre Crescendo", die een dankwoord sprak. Tijdens en na het concert werden verschillende kransen aangeboden. Bij de receptie werd achtereenvolgens het woord gevoerd door Mr. J. C. Baron Baud, die namens H. K. H. Prinses Juliana de gelukwenschen overbracht, door den burge meester, Mr. A. van de Sande Bakihuyzen, namens de Leidsche burgerij, door den heer Huimalda van Eysinga, die het door Jhr. Backer geschreven gedenkboek aanbood, door Prof. Dr. J. J. Blanksma, rector- magnificus van de Universiteit, die aan Sempre mede namens het Leidsche Univer siteitsfonds een bas aanbood, door den heer Rh. Feith, namens het oorpsmuziekgezel- schap „C-dur", door den heer J. F. v. Royen namens „Virtus Concordia Fides", tenvijl de rij van gelukwenschen werd besloten door bloemen-Bertha, die een fraaie mand met bloemen aanbood. Aan de na de receptie volgende feestmaal tijd zaten o.a. aan Z. K. H. Prins Hendrik, prof. dr. J. J. Blanksma, rector-magnificus der Leidsche Uiniversiteit, mr. A. v. d. Sande Bakhuysen, burgemeester van Leiden het dagelijksoh bestuur van het comité uit de Leidsche burgerij, luitenant-kolonel J. E. Haitsma Muiier, commandant van het 6e regiment veld-artillerie, de heer C. L. Wal- ther Boer, dirigent van Sempre Crescendo en vele leden van het eere-comité. Het woord werd o.a. gevoerd door den praeses van Sempre, den heer E\er'.s, door Z. K. H. Prins Hendrik, door den heer J. de Blieck, namens het collegium van het L.S.C., door den burgemeester Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, door Jhr. Mr. Rh. Feith, voorzit ter van het eere-comité, door den rector- magnificus prof. dr. J. J. Blanksma. door den heer H. J. van Meeuwen, door overste Haitsma Muiier, door dr. W. van Bemmelen en door verschillende anderen. Na afloop werd op de sociëteit een kroeg jool gehouden. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. Swel S. van Amorongen, jd. 24 j. GETROUWD: N. de Zwart, wük. jd. Lorjé, z. P. Chr. S. wen, z. Th. G. Alkei WasslnkAlberts, d. - KINDERKOOR „EX ANIMO" UITVOERING IN DE STADSGEHOORZAAL Het podium volgedromd met. een vroolijke kinderschaar, jongens en meisjes, allen in hun fijnste spulletjes gestoken. Tweehon derd kinderen, alles leut en blijheid en natuurlijk het kinderlijk zelfbewuste gevoel: „de avond is van ons, de groote menschen komen naar ons luisteren. Hindert niet, mijnheer De Wolff zal wel zorgen, dat het goed gaat." De zaal vol, stampvol, met ouders, groote broers en zusters, kennissen, enz. Alles heel warme en ongeveinsde belangstelling. Een sfeer van prettige gemoedelijkheid en dankbare waardeering. Twee honderd kinderen telt het groote koor; tusschen de dertig en veertig het kleu terkoor, het „ldeinkoor". Bij afwisseling hebben de beide koren ons vóór de pauze bezig gehouden. Weet mep wel dat het van groote beteekenis is, dat zoovele kinderen geregeld buiten de school om ^laar er dikwijls toch niets van te recht komt regelmatig zangonderwijs krijgen? Daaruit groeien de leden voor koren van groote menschen, allereerst van het Gemengd Koor „Ex Animo" zelf; daar uit groeit de liefde voor de muziek, een der mooiste dingen, die de menseh in dit leven mee kan dragen. We hebben het reeds eerder opgemerkt, de dirigent H. W. de Wolff doet met dit ko~r pon weldaad aan een deel der Leidsche jt r I'.n deze gedachte heeft zich giste renavond weer versterkt. Deze kinderzang wordt wel in de eerste plaats gekenmerkt door pittigheid. Hier geen dreunen in een eenmaal aangenomen metrum, doch variatie in de tempi al naar den aard van melodie en tekst. Een bekend componist en wijsgeerig schrijver over de muziek heeft in betrekking tot deze eens gezegd: „lm Anfang war der Rhythmus". De heer i j Wolff schijnt het aldus te gevoe len. Hij brengt rhythmische beweeglijkheid, frissche en steeds puntige wisselingen in de 'composities die hij laat zingen. En in die welke hij zelf heeft vervaardigd, is hij hier in wel heel sterk. Tal van aardige kinder liederen van hem zelf hebben we gehoord. Echt Hollandsch, stevig en vast, zijn lie deren als „Aan mijn Vaderland" en „Jan Overigens beoefent hij vooral het geestige genre, waarin allerlei aardige melodische en rhythmische vondsten voorkomen, zoo puntig, zoo raak, zoo gezond, dat men steeds met een glimlach geboeid zit te luisteren en het publiek telkens weer opveert tot warme huldebetuigingen, waardoor verschillende nummers moesten worden gebisseerd. Ik zie er van af, u al de nummers te noe men, en afzonderlijk te karakteriseeren. Het waren er in 't geheel negentien voor de pauze, die alle zeer verdienstelijk werden gezongen. Ik zei reeds, dat er pittig werd gezongen. Men kon ook zonder tekstboek de woorden volgen, er wordt zorg besteed aan de uitspraak en door dat de jeugdige zangertjes uitstekend gedisciplineerd zijn, blijft alles volkomen helder en duidelijk in snelle passages, zooals in „Schoenlappertje". In het geestige dingetje „de Bel", vervult een tafelschel een rol en de coupletten van „Od Marsch" worden afgewisseld met een kleppermarsch. Gaf het groote koor een stevigen klank, het kleine van de kleuters klonk uit den aard der zaak teerder. En dat teere heeft ons wel zeer getroffen in een heel mooi en innig liedje van den heer De Wolff „Gebed". Al hebben we niets dan lof voor de samen stelling en de uitvoering van het program ma, we kunnen toch niet nalaten, de hoop uit te spreken, dat de heer De Wolff een volgenden keer nog een paar van die heel teere dingentjes er tusschen plaatst. Na de pauze werd door het „Groote Koor" de frissche cantate „Vaders Verjaardag", van S. van Milligen gezongen. Het is muziek vol afwisseling en melodie. De jeugd weerde zich hierin weer dapper en lette voortreffe lijk op den dirigent. De partij van de Moe der werd hierin op zeer verdienstelijke wijze gezongen door Mevr. W. Methorst—Bis schop. die over een warme heldere sopraan beschikt, terwijl de partij van den Vader mooi gezongen werd door den bariton, den heer J. W. Hazelzet. Zoo werd van deze frissche en boeiende cantate onder leiding van den heer De Wolff een prettige, opgewekte uitvoering gegeven. En nu komen we ten slotte aan de pia niste Mej. M. Schroot, die den geheelen avond in touw is geweest. Ze begeleidde de kleintjes en de grooteren op de piano, gaf een flinlvn steun aan het koor en wist, waar noodig, zich op den achtergrond te houden. Bij sommige liederen als „Zwalu wen" van Hendrika van Tussenbroek, waar bij de begeleidingspartij zeer illustratief is, kon men opmerken dat zij voortreffelijke pianistische kwaliteiten bezit. Het succes van het concert is voor een niet gering deel ook aan haar te danken. Zoo mogen allen dankbaar en voldaan zijn: de dirigent, de zingende kinderwereld, de pianiste en de solisten en niet minder het publiek. Dr. J. Riemens opende met gebed en sloot met dankzegging. ONS DAGELIJKSCH BROOD LEZING Ds. HOUTZAGERS. Overbovenstaand onderwerp hield gis teravond Ds. Houtzagers, van Voorschoten, voor de afd. Leiden van Patrimonium een rede, voor een goed gevulde zaal. De heer J. Slegtenhorst opende de samenkomst op de gebruikelijke wijze, de hoop uitsprekend dat deze vergadering er toe mocht mede werken meer bekendheid te geven aan Pa- trimonium's werk en steeds nauwere aan eensluiting met elkaar te zoeken in dezen moeilijken tijd. Patrimonium is de plaats waar werkgever en werknemer elkaar ont moeten. Het standpunt der vereeniging is interkerkelijk. Haar doel: de beginselen na te speuren voor onze werkwijze op het sociaal levensterrein. Ds. Houtzagers, het woord verkrijgende, begon met er op te wijzen hoe reeids Groen van Prinsterer in 1S53 als pleitbezorger op trad voor degenen die leefden onder slech te levens- en arbeidsvoorwaarden. Karl Marx trad eerst 10 jaar later op met zijn revo lutionaire stellingen. Het Christendom is niet socialistisch maar wel sociaal, 't Is zijn taak te strijden tegen misstanden die er zijn in deze zondige wereld. Hiermede moet men rekening houden, dat op den bodem aller vragen der wereld zonde schuld ligt. Het socialisme rekent hier niet mede. Het komt op uit de aarde en kent geen liefde tot den mensch, doch al leen de staat en zal uitloopen op een fiasco. Christelijk-sociaal, dat moeten we zijn. Bescherming onzer stoffelijke goederen daarvoor te staan en te strijden valt ook onder 't begrip „ons daaglijksch brood". Dit wil niet zeggen dat dit voor allen hetzelfde betcekent Wel wordt er in bet socialistische kamp beweerd dat de opheffing van het pri vaatbezit op de II. Schrift is gegrond, en beroept men zich op de Handelingen der Apostelen, doch daarin ziet men onzerzijds juist een bevestiging van het privaatbezit, want er staat aldaar geschreven: Ze vei deel den ze den arme naar dat hij van noode had. Wordt h e.* gevonden het bewijs voor de opheffing van het privaatbezit', o neen, doch iuist een bevestiging er van, anders wegvallen het uitoefenen dor barmhar tigheid. Ze zeiden dat niets van hetgeen zij hadden het hunne was. Zoo was het ook. 't Was Gods gave die ze ten nutte en het heil van anderen moesten besteden. Zoo is het ook nu nog. Als we het zoo bezien, dan leeren we ook afhankelijk te zijn van God, ■ant immers ook bij een gedekte en wel voorziene disch vragen we: Geef ons heden ons dagelijksch brood. Het gaat niet alleen de stoffelijke nooden en behoeften, maar ook om d egeestelijke. Het socialisme ont kent dit. Het strijdt alleen voor het stoffe lijke en ontkent de wereld der geesten. De socialisten worden gedrongen niet door naas tenliefde maai* door klassehaat en naasten- haat. Dit aanschouwt men heden in Rus land. Tusschen socialisme en communisme is slechts een gradueel verschil. Men haalt den geest omlaag. Zingt men hier liederen tot eere Gods, daar zingt men lofliederen op Salan. Met God heeft men afgerekend. Geen verbetering in maatschappelijke toestanden acht men gewenscht, want dan ducht men verzwakking van de strijdmotieven. Hoe hoog staat het Christendom hier bo ven uit. Geklommen op den heuvel Golgotha ziet en weet de Christen dat God hem gooli al wat hij noodig heeft. Het brood der ge nade wordt ons daar gegeven. In de erken ning van Hem als bestuurder van ons lot, ligt d eoplossing der levensvragen. In liet buigen voor Hem de oplossing der crisis. Het herstel van het economisch leven ligt in de liefde tot God, in het Hem erkennen en kennen als Regeerder en de Gever van ons daaglijksch brood. Dit elkaar en de wereld voor oogen te houden is uwe en onze taak, aldus besloot spr. zijn aandachtig aangehoorde rede. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN „GELUK IN DEN GODSDIENST". Ds. Gravemeijer, van Den Haag, hoopt mor genavond in de Ned. Herv. Kerk te Aarlan- derveen te spreken over het onderwerp: „Ge luk in den Godsdienst". VERNIELING Vernielzuchtige jongere of oudere menschen hebben van de winkelramen van Zaan den Steekterweg de letters af gekrast.; in den Hoorn bij de ter plaatse vernieuwing van den Rijksstraatweg is een stormlantaarn ontvreemd en een onbekende autobestuurder raakte Zater dag met zijn auto in de Hooftstraat een lan taarnpaal zoodanig, dat deze een onderzoek naar den bestuurder noodig maakte. TE WATER In de Emmalaan geraakte Zaterdagavond de 86-jarige S. te water. Gelukkig brachten voor bijgangers de oude baas spoedig op het droge terwijl de garagehouder Van der Spek, die juist passeerde, hem naar huis vervoerde." S. bekwam weinig letsel. BOSKOOP GEMEENTERAAD De openbare vergadering van den Raad zal gehouden worden op Woensdag a.s., des om twee uur, welke, zoo noodig, zal worden voortgezet des avonds om zeven uur. Onderwerpen ter behandeling: Aanbieding door B. en W. van de begrooting der gemeente bedrijven, van de gemeentebogrooting en van de begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur dienst 1932. A. RavenhoutSchouten, d. A. M. Lint Belt, z. W. LapairBout, d. OVERLEDEN: Johanna Zwaanenbeek, wed. van J. Stapper, 66 J. HAZERSWOUDE CRISIS-COMITE Ook in deze gemeente zal doof tien Bur gemeester een plaatselijk Crisis-Comité wor den opgericht, waarbij de. medewerking van de plaatselijke organisaties wordt inge roepen. GEREF. KERK Vrijdagavond ten 7 ure zal in het lokaal achter de Geref. Kerk een gemeentevergade ring worden gehouden onder leiding van Ds. Mr. G M- den Hartogh, waarbij door de hee ren D. van der Laan en J. Pels een onder werp zal worden ingeleid. Belanghebbenden nemen er nota van, dat niet Woensdag maar Vrijdagavond deze saanenkamsst zal plaatts hebben. BURGERLIJKE STAND. BEVALLENJ. G. v. der LindenVerheul, d ONDERTROUWD: L. J. Matze, 24 J en J van Lutik, 23 j GTROUWD: A van Diggelen, 25 j en T E Burggraaf, 24 J M Laban, 24 j en A H Dorst 23 3. OVERLEDEN: A van Schalk, geh. met N. Schoon d er woerd, 59 J Groen, wedr van M. Kastelein, 67 J. KATWIJK VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN TUINBOUWCURSUS De afdeeling „Katwijk en Omstreken" van den Ned. Bond van Vereen, van Oud-leer- lingon der Tuinbouwcursussen kwam in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer C. van Zijst, opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Behalve de leden waren op deze vergadering ook uitgenoodigd de cursisten van den cursus „Tuinbouw-Boek- houden". De voorzitter sprak er zijn leed wezen over uit, dat niet alle leden en cur sisten op deze vergadering tegenwoordig waren, daar er enkele belangrijke punten, den cursus betreffende, behandeld zullen worden. Hierna las de secretaris, de heer G. Oos- terlee, de notulen van de vorige vergade ring, welke onveranderd werden vastgesteld De voorstellen van het bestuur, aangaande het innen van het lesgeld voor den cursus „Tuinbouw-Boekhouden" werden aangeno- Hierna hield de heer A. Berhey een zeer leerzame inleiding over „Bloembollencul tuur". Inleider behandelde de geschiedenis der bloembollen vanaf het tijdstip, dat ze voor het eerst in ons land voorkwamen omstreeks 1500 tot en met de tegenwoor dige cultuur. Hierop volgde een levendige bespreking, waarbij natuurlijk ook de hui dige crisis ter sprkae kwam en de vooruit zichten in de toekomst. De rondvraag gaf ook heel wat stof tot bespreking, waarna de voorzitter onder dank voor de opkomst deze geanimeerde en leer zame vergadering sloot. KATWIJK AAN DEN RIJN ZANGUITVOERING „ECHO DER DUINEN" Woensdag 23 Dec. a.s. zal het Chr. Dames koor „Echo der Duinen" een zanguitvoering geven in de Gerei- Kerk alhier. Gezien het keurig samengestelde programma, belooft het een mooie avond te worden waar de lief hebbers van zang zullen kunnen genieten. Medewerking zullen verleenen Mej. II. J. Meijering, alhier (zang) en Mej. M. de Roode van Oegstgeest (piano). Aanvang 8 uur. PREDIKBEURTEN. Geref. Kerk. Tot nader aankondiging be ginnen de Godsdienstoefeningen dr Geref. Kerk 's Zondags inplaais van 9.30 uur om 10 uur v.m. KATWIJK AAN ZEE PREDIKBEURTEN. KOUDEKERK WEER EEN ONGELUK. De ongevallen met kipkarren in het Klei- land bij de verschillende ondernemingen al hier, volgen den laatsten tijd elkaar vlug op. Ditmaal betrof het Vrijdag den 17-jarigen fabrieksarbeider J. JI. in de Hoogewaard, die door een ongeval een ernstig gekneusd been opliep en zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. Dit is in korten tijd zeker het vierde onge- TARIEVEN INDUSTRIEWATER Het is zeker van belang voor de industrie en veehoudersbedrijven in deze gemeente te vermelden, dat in de laatstgehouden Raads vergadering besloten is. om de tarieven van het Industriewater te verlagen van f 27.50 op f 15 per 100 M3, zonder verplichte aparte meter, zoodat voortaan met één meter kan worden volstaan. Bovendien is het meerder waterverbruik voor alle panden verlaagd van 25 en 30 ct op 20 ct. de M3 Vele be- drijfhouders zullen zeker van deze voor* deelige en gemakkelijke gelegenheid ge bruik maken. .13D. HERV. KERK. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk al hier, werd herkozen tot Ouderling de heef J. van der Sterre, en tot diaken de heer M. Maat LEIDSCHENDAM RAADSVERGADERING VEUR Het voorstel van B. en W., tot toekenning van kindertoeslag aan de gemeente-ambtena ren, vond bestrijding door den heer de Ko ning <r.k.), die een zoodanige toeslag alleen toegekend wenschte te zien aan de lagere ambtenaren; waartegen bij monde van den voorzitter werd opgemerkt, dat, waar hoogere ambtenaren grootere zorgen hebben (bijv. op voeding der kinderen) het voorstel de billijk heid betracht. Bij de begrooting zal de heer de Koning komen met hiervan afwijkende voorstellen. Vooral op financieele gronden werd af gewezen een verzoek om subsidie van de Vereen, voor Chr. Middelbaar onderwijs te Den Haag. Het Burgerlijk Armbestuur zag zich een aanvullingssubsidie toegekend van 1000. TOMATENTEELT Donderdagavond half acht spreekt de land bouwconsulent Riemens over „De tomaten teelt in stook- en koude kassen". Hij houdt zijn voordracht voor den den Chr. boeren- en tuindersbond, in hotel „De Zwaan". „JONGELINGEN EN OOK MAAGDEN". De Jongelingsvereen. der Ned. Herv. Gerrt, hield gezamenlijk met de meisiesvereen., weer opgewekt haar jaarfeest. Zeer vol daan, keerde ieder huiswaarts. LISSE LOOP DER BEVOLKING INGEKOMEN HUlegom, mej. E M T Rubbens, Heerewc* S?6 's-Gravenhage, mej L G v Uden, H«W$£5ST?g 441c Nunspeet J Hofman, Heerew«ff 1'40 Haarlem, mej. C. J. Bakker, Heereweg; 203 Hazerswoude, irifj Aj M. Bus, Heereweg- 3S0 Zegwaart, mej M. de Graaf, Heereweg 353 Voorhout, mej. M. van Rijn, Heereweg 429 Maastricht, mej. J M. Hortsmanshof, Heereweg 441c Sassenhetm, E. Ziens en gezin, Wagendwarsstraat 44 Anna-Paulowna, M. v. d. Reep, Julianastraat 96 Bodegraven, H. Th. G. Brack en gezin, Kanaalstraat 142 Zand voort, R. P. Hanster- beek, Heereweg 230 Utrecht. J. H. Halm en gezin. Grachtweg 22 Sassenheim, mej. H. Koolman, Heereweg 90. VERTROKKEN naar: Boxtel, H. v. d. Haaf Valkenswaard, mej. A. W. Verbakei Haaf lemmermeer, J. A. v. Haaster Leiden, mcj< M. J. Bredl, OEGSTGEEST AUTO IN DE SLOOT. Nabij de grenspaal SassenheimOegst geest kwam van de richting Sassenheim een personen-auto, bestuurd door v. d. B., uit Rotterdam, met groo'e snelheid jianrij- den. Door onbekendheid van den weg kwam de auto in de rails terecht en daarna in de sloot. De bestuurder werd erns'ig verwond, doordat het stuur afbrak. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. De auto is later door een kraanwagen van Van den Ameele uit Oegstgeest uit de sloot ge haald. RIJNSBURG PREDIKBEURTEN. SASSENHEIM A. R. KIESVEREENIGING Wij herinneren bij dezen aan de Jaarver gadering van de Kiesvereeniging die heden avond om half acht in Concordia wordt ge houden. Zooals men weet zal gehandeld worden over de Gemeentepolitiek, waartoe de heer Van Zonneveld een beschouwing zal geven over de Financiën der Gemeente, de heer A. Warnaar zal verchillende aangelegenheden van algemeenen aard bespreken. Tenslotte zal Wethouder Warnaar een causerie houden over het Electriciteitsbedrijf. Wij wekken hierbij nog gaarne tot trouwe opkomst op. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR Morgenavond vergadert de afd Sassenheim van de Alg. Ver. voor Bloemb. Cultuur in het Bruine Paard. Op deze vergadering zal de Beschrijvingsbrief behandeld1 worden voor de a.s. Alg Vergadering, tenvijl ook candi- daatstelling voor het Hoofdbestuur zal plaats vinden. Na afwikkeling van deze huis houdelijke zaken heeft de vertooning plaats van de film „Van Bol tot Bloem" van het Centraal Bloembollen Comité. ONDERSCHEIDING Het Eereltruis voor langdurige Nederl. dienst als verlofs-officier ingesteld bij Kon. Besluit van 2 December 1913 No. 50, is bij beschikking van den Minister van Defensie van 14 Nov. jl. toegekend aan den Reserve Eerste Luitenant, den heer J. Dekker, admi nistrateur boekhouder bij het Electriciteits bedrijf HiHegomLisseSassenheim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6