DINSDAG 15 DECEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE HOUDING DER DUITSCHE SOCIAAL-DEMOCRATEN ALS DE KAT IN 'T NAUW EEN ZONDERLINGE RESOLUTIE In de zitting der Soc.-Dem. Rijks w fractie, welke Maandagmiddag gehouden is, werd een resolutie aangenomen, waarin verklaard woitdt: De Noodverordening d.d. 8 December ii door een regcering uitgevaardigd waarvan geen sociaal-democraten deel uitmaken. De sociaal-democratische Rijksdagtractie wijst iedere verantwoordelijkheid van de hand voor die ipassages der Noodverorde ning welke een nieuwe belasting oplegt aan de arbeiders, employé's en beambten. Zij protesteert ernstig tegen het ingrijpen in het tariefrecht, tegen de verlaging der Iconen, salarissen en sociale renten. Bij haar strevcn de schadelijke bepalin gen der noodverordening te vervangen door draaglijke vindt de soc.-dem. Rijksdag fractie bij de partijen der opipositie geen steun. Zij is niet in staat met haar een regeering te kunnen vormen welke de ver ordening vgn 8 December door een betere vervangt. Een besluit lot opheffing van den Rijksdag kan derhalve geen practische uitwerking hebben. Het is noodzakelijk den bijconderen te rugslag, welke de noodverordening op eenige categorieën arbeiders zal hebben, tegen te gaan. Met referte aan de verkla ring der Rij'kfercgeering, dat de voornaam ste plicht tier regeering is er op bedacht te zijn dat de huidige stand der loonen en salarissen slechts bij een overeenkomstig laag gehouden prijsniveau gehandhaafd zal kunnen blijven, verklaart de Soc.-Dctn. Rijksdagfractie dat ook voor haar een nieu we toestand ontstaan zal inidien blijkt dat de verlaging der prijzen niet overeenkomt. Voor dit geval behoudt zij zich verdere besluiten voor. De Noodverordening biedt, aldus ver volgt de resolutie, zelf het beste bewijs er voor dat tie crisis van het kapitalistische systeem niet kan worden opgeheven met de middelen welke het kapitalisme ten dienste staan. Een ingrijpende en perma nente verbetering is slechts mogelijk door een volledige overwinning van de kapita listische maatschappij door het socialisme. Een der oorzaken voor ide ontzaglijke ver warring van het wereldbedrijfsleven be staat in de oorlogsschulden der staten on derling en in het bijzonder in het systeem der Duitsche herstelbetalingen. De soc.- dem. Rijksdagfractie eischt de bevrijding van het Duitsche ivolk van de ondraaglijke lasten. Het besluit van de soc.-dem. Rijksdag- fractie om te stemmen tegen bijeenroeping van den Rijksdag wordt nog slechts do>r weinig Berlijnsche blalden besproken. De ze enkele bladen wijzen er op, dat na de verklaring van Hilferding het besluit geen verrassing meer vormde. De „Vossische Zei- tung" noemt het opvallend, dat de toleree ring met zooveel beslistheid wordt uitge sproken. De „Vorwaerts" legt er vooral den n aid ruk op, dat het besluit in de eer ste plaats moet worden begrepen als een tactische zet in den politieken machtsstrijd. Hij mist het vertrouwen. De president van de Nankingregeering, Tsjang Kai Sjek, is gister als zoodanig af getreden. Men verwacht, dat ook de minister van financien zal aftreden en dat in het Ministerie tal van wijzigingen zullen worden aangebracht Ter motiveering van zijn besluit verklaart Tsang Kai Sjek, dat de ontevredenheid met zijn bewind den laatsten tijd zoo ernstig is toegenomen, dat hij volgens zijn opvatting, niet meer het vertrouwen van de partij en de Kwomintang bezit Het verzoek om ontslag ls nog niet in gewilligd. Mocht het verzoek worden toege- TSJANG KAI SJEK staan dan zal generaal Hoehanmin tot waar nemend president worden benoemd. Gemeld wordt nog: Het ontslag schijnt een gevolg te zijn van den tegenstand van de Kantonneesche groep aan wier hoofd Soenfe en Wang Hing-wei, revolutionair leider en lid van de Kwomin tang staan. Men heeft geprofiteerd) van de teleurstel ling, die het gevolg was van de resolutip van den Volkenbondsraad te Parijs, om den tegenstand tegen Tsjang Kai-sjek aan te moedigen. Chauvinistische studenten en le den van den linkervleugel van de Kwomin tang hebben daarbij een behendige propa ganda gevoerd. Naar verluidt, zou Tsjang Kai-sjek den post van opperbevelhebber over een leger van een half millioen man blijven behouden. In de nieuwe regeering zal het Kanton neesche element domineeren. AMERIKA EN DUITSCHLAND. Aandrang om Hindenburg uit te noodigen. Van democratische zijde is in het Ame^ rikaansehe Huis van Afgevaardigden bij president Hoover er op aangedrongen den Duilschen Rijkspresident von Hindenburg uit te noddigen 'lot een bezoek aan Wash ington. Duitschland is tot dusverre door de V. S. „als bijzaak" behandeld. Daar Hin denburg wel niet in staat zal zijn aan een •dergelijke uitnoodiging gevolg ie geven, zou hij een vertegenwoordiger kunnen zen den. Tevens werd er bij Ideze gelegenheid *»p gewezen, dat Duitschland in de Europee- eche politiek de belangrijkste rol speelt het middelpunt vormt van de credietcrisis. Het is onjuist aan de Duitschers niet een gelijke kans geven als aan de Franschen. WINSTON CHURCHILL AANGEREDEN Winston Churchill, die in Amerika ver toeft om er lezingen te houden, is gister nacht 'te New-York in Fifth Avenue door een taxi-auto overreden. Hij moet nogal ernstig gewond zijn. Hij is in een ziekenhuis opgenomen en is idaar gedurende den nacht in levensge vaar geweest door een bloeduitstorting in de longen, welke ontstaan was door de op- W.CHURCH ILL- geloopen verwondingen. Gevreesd wordt, dat het borstvlies zoo ernstig beschadigd zal blijken, dat de bloeding nog grootcren omvang zal aannemen. De vorm van de verwondingen wijst nl. op inwendige knou- zingeu, die alleen door x-s'ralea zichtbaar kunnen worden. Het is mogelijk, dat Chur chill zijn reeks lezingen zal mceten opge ven. Ook zal hij waarschijnlijk met Kerst mis niet, zooals zijn bedoeling was, een be zoek kunnen brengen aan de Bahama- eilanden. DE COMMISSIE TE BAZEL EEN REDE VAN COLIJN De herstelbetalingen een ramp voor allen. In de zitting der bijzondere Commissie der Bank voor Internationale Betalingen heeft het toegevoegde lid, de Nederlandsche oud- Minister van Financien Dr. H. Colijn, een uitvoerige rede gehouden over de uitwer king van de Duitsche Herstelbetalingen op den internationalen geldhandel en op de economische en handelspolitiek der ver schillende Europeesche en buiten-Europee- sche landen. De rede van Dr. Colijn, die blijk gaf van een groote kennis en nauw keurige waarneming van het economisch leven en die gebaseerd was op de wetmatig heid der economische verschijnselen, maakto op de aanwezigen grooten indruk en do directeur van de Schweizerische Kreditan- stalt, Dr. Bindschedler, kwam er naderhand uitvoerig op terug. Dr. Colijn betoogde o.a. dat de herstelb© talingen niet alleen voor den schuldenaar, doch ook voor de crediteuren, meer nadeel dan voordeel hadden gebracht, en dat de voortzetting ervan een ramp voor de geheele wereld beteekende. De redactie-commissie. In die redactiecommissie zijn benoemd de Engelschman Layton, de Amerikaan Ste wart en de Franschman Rist. De voorzitter Beneduce zou Rist verzocht hebben om te gen het midden van de week reeds een voor ontwerp van het rapport der speciale com missie op te stellen. De statische commissie onderzoekt het cijfermateriaal. AMERIKA'S CONGRES EN HET MORATORIUM Uit Washingtop wordt gemeld: De voorzitter van de Werkcommissie Col lier, heeft bij den Senaat een resolutie in gediend, waarin verklaard wordt dat de Minister van Financiën in overeenstemming met den President de betalingen van de crediteurlanden met ingang van 1 Juli 1931 voor den tijd van een jaar mag uitstellen. Betaling der uitgestelde bedragen zal plaats hebben na Juli 1931 tegen een rente vergoeding van 4 ten honderd. De opschor ting der betalingen wordt afhankelijk ge maakt van een overeenkomstig verdrag der Europeesche mogendheden onderling. De resolutie is opgesteld door het departement van financiën. Hoover heeft bij den Senaat een supple- toire begrooting ingediend ten bedrage van 130 millioen dollars aan te wenden voor den bouw van wegen en voor bouwkosten ten behoeve van leger en vloot. DE GROOTE CUNARDLINER. Regeerbigssteun voor de voltooiing? De president van de Cunardline ver klaart, dat wanneer de regeering bereid mocht worden gevonden een garantie te geven van drie millioen pond sterling voor een tijd van niet langer dan ees jaar, de werkzaamheden aan den nieuwen grooten stoorner onmiddellijk zouden kunnen wor den hervat. Maar zonder regeeringshulp zal de Cu- nard het schip toch voltooien. Niemand kan nagaan hoe lang wij zullen moeten wachten voor het werk hervat kan worden, maar wij zullen het ten einde voeren. SNEEUWSTORM IN NOORD-CHINA. 40 dooden. TengevoTg van een hevigen sneeuwstorm, die in Noord-China veel onheil aanrichtie, zijn Zondag 40 personen omgekomen. Twee Engelsch-Intiische schoolmeisje» hebben, naar uit Calcutta gemeld wordt, den magistraat C. G. B. Stevens doodge schoten. De meisjes, Santi Ghose en Sunity Chowdury genaamd, waren leerlingen van de plaatselijke regeeringsschool. Zij kwa men het kan oor van Stevens binnen met een verzoek om een zwemlwedstrijd te or- ganiseeren. Terwijl hij er met haar over sprak haalden zij beiiden plotseling revol vers te voorschiin en schoten k bout por- tant in zijn borst. De man was op slag dood. Een bediende die nog poogde hem te red den, werd in den arm gewonld', De beide meisjes zijn gearresteerd. In aansluiting hierop heeft de politie on middellijk een onderzoek ingesteld in ver schillende woningen en o.a. gearresteerd een zuster van een der bekende leiders van den Chi'ttagong raid yan 1930, EEN HEIMWEHR-REVOLUTIE AANGEKONDIGD Wolff meldt uit Weenen: Als onderdeel van de door de burger wachten aangekondigde groote actie heeft hier een door meer dan 1000 menschen bij gewoonde vergadering van de burgerwacht plaats gehad, die rustig is verloopen. Nadat de leider der Weensche burger wacht en de Tiroler leider gesproken had den, kwam de bondsleider, prins Starhem berg aan het woord, en zeide: Wij staan nu op het standpunt, dat de Heimwehrbe- weging revolutie moet maken, die noodig is, omdat wij uit den weg willen ruimen, wat ons bij de redding van het volk hindert. Wij zijn vastbesloten het heele tegenwoor dige''systeem opzijde te schuiven. In plaats van de democratie moet de dictatuur van de burgerwachten komen. Tenslotte verklaarde Starhemberg, dat do burgerwachten zich bij den heslissenden slag door niemand zullen laten leiden, in het bijzonder niet door de nationaal-socia- listen, die hen willen hinderen, omdat ze een oplossing binnen het tegenwoordige Oostenrijk voor onmogelijk verklaren. „Wij kunnen niet wachten tot er in Duitschland een nationale regeering komt Daarvoor heb ben wij geen tijd." TARIEFONDERHANDELINGEN Engeland en Duitschland Bij de onderhandelingen met de Duitsche ambassade betreffende die nieuwe Engel- sche douanepoiltiek heeft de Engelsche re geering te verstaan gegeven dat zij 't opne men van onderhandelingen niet van de hand wil wijzen, doch zal moeten vasthou den aan do anti-dumpingtarieven. Engeland en Frankrijk De besprekingen der Fransehe ministers met den EngekVhen ambassadeur betreffen de het in overeenstemming met elkaar bren gen der wederzijdsche beschermende tarie ven, schijnen met succes te worden bekroond. In Fransehe goed ingelichte kringen wordt het vermoeden bevestigd, dat de bizon dere Fransehe tolheffing ad 15 pCt. op den invoer van Engelsche steenkolen niet zal worden toegepast. HET PROCES TEGEN Dr. PFRIEMER c.s. Het proces tegen Dr. Pfriemer en zijn medebeklaagden, allen beschuldigd van voorbereiding en deelneming aan de Heim- wehrputsch van September j.l. is gistermor gen te 10 uur voor de rechtbank te Graz begonnen. De jury bestaat uit 5 landbou wers, 6 middenstanders en een ambtenaar, voorzitter is de President van het Landsge- recht Dr. Spanner. De formaliteiten en het voorlezen van de acte van beschuldiging namen vrij veel tijd in beslag. Bij't verhoor verklaarde Pfriemer, dat op 13 Sept. voorgenomen was naar Weenen op te marcheeren om de regeering zekere eisclien te stellen, die zij d$n niet zou kunnn afwij zen. Hij ontkende aan hoogverraad schuldig te staan, omdat het volk in Oostenrijk niet had kunnen beslissen over den staatsvorm. Er was dan ook, volgens hem, geen legale of legitieme grondwet De wettelijke bepalingen inzake hoogver raad. waren verouderd en konden niet meer worden toegepast, omdat zij 6tamden uit den tijd der monarchie. Het $vas onmoge lijk om deze oude bepalingen in de repu bliek toe te passen. Men had hem. Pfriemer, verweten, dat hij met geweld de grondwet en den regeerings- vorm wilde wijzigen. Hij had geenszins de bedoeling gehad, een putsch te veroorzaken. De voorwaarde daarvoor zou zijn geweest, dat men alle kazernes en politiebureaux had bezet In tegenstelling hiermee had men juist overal het bevel gegeven, het niet tot botsingen met de overheid te laten komen. Reeds van den aanvang af, had hij niet het voornemen gehad, geweld te gebruiken. Een putsch in den zin van de acte van be schuldiging was er dan ook niet geweest, slechts een gewapende opmarsch der heim- wehren, zooals dat reeds vaker het geval De bijzondere correspondent van de „Neue Zuericher Zeitung" meldt dat de herstelcon ferentie der regeeringen tegen 15 Januari bijeengeroepen zal worden. Een bevestiging van dit bericht is tot dus verre nog niet ontvangen. Een voorwaarde blijft dat 't rapport van de commissie van de BIB tijdig gereed is, zoodat voldoende tijd overblijft om de uitnoodigingen aan do regeeringen te doen toe komen. Adolf Hitler heeft het bevel gegeven tegen Januari a.s. een nationaal-socialistisch corps van vliegers te vormen. DE BIRMA-CONFERENTIE Drie leden loopen weg nit protest Drie gedelegeerden ter rondetafel-conferen tie inzake Birma hebben heden, naar Reuter meldt, de conferentie verlaten ais protest tegen het h.i. onbevredigende van de voor nemens der Britsche regeering nopens de mate van aan Birma te verleenen autono. HET UNIFORMVERBOD. Niet toegepast in Brunswijk. Dat het nog altijd kwaad hazen vangen is met onwillige houden, ziet men in Bruns wijk, waar de nationaal-socialis''ische le den, ondanks het uniform-verbod, de ver gadering wan den landdag in uniform heb ben bijgewoond zonder dat zij daar hinder van ondervonden. Te Aurich, bij Emden, zijn vijftig natio- naal-socialisten, die daar in uniform een vergadering hielden, door de politie over vallen. Hun namen werden opgenomen. De Stahlhelm heeft met de grootste ver ontwaardiging tegen het uniformverbod ge protesteerd. Naar de „Vorwaerts" meld't, zijn de ver tegenwoordigers van de leidende valoveree- nigingen van alle richtingen gistermiddag door den rijkskanselier ontvangen voor hei houden van een bespreking over den in houd van de nieuwe noodverordening. De vertegenwoordigers der vakvereenigingen brachten in den loop der besprekingen le gen talrijke bepalingen der verordening groo'e bezwaren te berde en 'verzochten den rijkskanselier maatregelen te nemeif teneinde dezö bezwaren te verhelpen. De rijkskanselier zeide toe maatregelen in overweging Je zullen nemen. HOE ER GESMOKKELD WORDT Aan tie Nederlandsch—Duitsche grens. Wolff meldt uit Berlijn: In de begrootingscommissie van den Rijks dag is namens de regeering een verklaring afgelegd over den smokkelhandel, speciaal aan de Nederlandsche grens. Gewapende benden zelfs tot 100 man sterk, vervoeren hoofdzakelijk koffie thee, sigaretten en si garettenpapier. Bij het vervoer wordt ook van motorrijwielen gebruik gemaakt. In den laatsten tijd zijn bij hotsingen tus- schen smokkelaars en de douane herhaal delijk vuurgevechten geleverd. Gepantserde smokkelauto's moesten door de douane ach tervolgd worden, doch desondanks duurt het smokkelen voort- In de districten Munster, Dusseldorp en Keulen konden van 1 April 1931 tot 30 October j.l. 25.S00 gevallen van smokkelarij worden ontdekt. In beslag ge nomen werden o.a. 18,9 millioen sigaretten, 223.200 pakjes sigarettenpapier, 45,000 siga ren ,30.460 kg. tabak, 252.600 kg. tarwe, 112,600 kg meel 800 fietsen, 125 motorrij wielen en 115 auto's. Aangezien de regeering het noodig acht belooningen voor de douane-beambten uit te loven verzocht zij de begroot ing met 35,000 mark te mogen overschrijden, waarmede de commissie ae- coord ging. TWEE AFRIKA-VORSCHERS VERMIST. Twee stoutmoedige Parijsche journalis ten, die vanuit Colombo Bechar in Marocco waren vertrokken dwars door de Sahara naar, Go® aan den Niger, teneinde een de minst bekende gedeelten van ide Zwarte wereld te exploreeren, worden reeds eeni- gen tijd vermis'. Het zijn Leo Gerville Reache en Roger Mathieu van de „Matin". Zij hadden in hun gepantserden auto reelds den zoutnvoestijn bereikt, die half weg ligt op den weg naar Timboectoe en in welk gebied de slavernij nog gebruikc- Het laatste, dat men van hen gehoord had, is een bericht geweest, tiat zij den eersten December door middel van hun draagbare zendinstallatie hadden gezonden. Zij meldden toen, dat zij 'tusschen twee Arabische nomaldenbenden in zaten, die poogden hen gevangen te nemen. Er be stond echter nog kans, dat 'zij zouden ont komen. Sedert dit bericht heeft men ech ter niets meer van hen gehoord. DOODGEMARTELD. De Commissaris van politie te Haderslev heeft tegen de walvischvaarders uit Aaroe- sund een gerechtelijke instructie ingeleid wegens dierenmishandeling. Negentien uren lang hadden zij met alle mogelijke middelen getracht een walvisch te dooden. In plaais van raad te vragen bij een des kundige, schoten zij op het dier, sloegen met ijzeren staven op kop en romp en martelden het beest zoolang tot deze ten slo'te dood was. De walvisch, welke door de lengte van ongeveer 25 M. een buiten- gewcon groot exemplaar was, werd Zater dag en Zonfdag door ongeveer 10.000 men schen uit Hadeisley en omgeviug „bezich tigd". GRENSINCIDENT. LONDEN, 15 Dec. Uit Kanton wordt meid, dat Fransehe troepen uit Indo-China bij het vervolgen van roovers op verschil lende punten de Chineesche grens hebben overschreden. De Kantonregeering zou voor nemens zijn troepen naar deze grensplaat sen te zenden. GROOTE SCHEEPSRAMP OP DE YANGTSE 300 dooden. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, is op 't s.s. „Ta Te", dat met 600 passagiers van Sjanghai onderweg was naar een kleine haven aan de monding van de rivier, tenge- olge van een ontploffing in de machine kamer brand uitgebroken. Binnen een oog wenk stond het geheele schip in vlammen. De passagiers, die zich in de ruimen van het schip bevonden, konden °1ch onmogelijk meer in veiligheid brengen en kwamen in de vlammen om. In totaal zijn ongeveer 300 menschenlevens te betreuren. TER DOOD VEROORDEELD. Een jury te Berlijn heeft uitspraak ge daan in de zaak Ernst Reins, die wegens moord op een kaslooper aangeklaagd was. Ernst Reins werld ter dood veroordeeld. Zijn zuster werd wegens heling veroor deeld tot 7 maanden. Zijn moeder werd rijgesproken. Uit Oost-lndie JUSTITIONEELE VERVOLGING SOERABAYA, 14 December (Aneta). Het „Soerab. Handelsblad" verneemt dat het hoofd parket een justitioneele vervolging gelastte van de personen die aansprakelijk zijn voor de rajmip te Sanga-Sanga waarbij 5 Europeesche employe's het leven verloren. 1 OMVANGRIJKE KNOEIERIJEN ONTDEKT Een ontvanger geschorst 3DERABAYA, 14 December (Aneta). Di verse ernstige gevallen van fraude trekken de aandacht der autoriteiten, zoo o.a. het ge val van het in omloop brengen van een voor raad voor vernietiging bestemde bankbiljet ten, tot een totaal bedrag van f23.000, ter wijl thans omvangrijke knoeierijen aan het licht zyn gekomen bij den algemeene ontvan ger te Loemadjang, W. H. Meier. De inspectie van financiën stelt een onderzoek in. De ontvanger is geschorst. Vannacht heeft hij met zijn dame voor de huishouding een poging tot zelfmoord ge pleegd door het innemen van zwavelzuur. De toestand van den ontvanger is ernstig. De w heeft direct toen1 zij aanvallen van pijn kreeg, een dokter gewaarschuwd via een politie agent die voor de woning geposteerd stond, daar hy onder politietoezicht was gesteld. Het onderzoek is reeds 14 dagen gaande. Hij ontkent volgens het „Soerab. Handelsbl-" alles, hoewel voor 99 procent zekerheid van zijn schuld is verkregen. By de opname van de kas klopte de kas met bet saldo der boeken, doch gebleken is dat bestaande belastingen niet waren geboekt. THEEFABRIEK IN DE ASCH GELEGD SEMARANG, 14 December (Aneta). De theefabriek Gares vaa de onderneming Baros Pampir, toebehoorende aan de cultuur Mij. tot Expl. der I^abolanden te Semarang is afge brand. De machinekamer en het kantoor wer den gespaard. De rest is leeg,gebrand. De schade bedraagt f 150.000 doch wordt door verzekering gedekt. De pluk wordt voortge zet. Onderhandelingen over verwerking van den oogst zijn gaande. DOOR EEN KOELIE AANGEVALLEN BANDOENG, 14 December (Aneta). De employé Hartingius van de onderneming Tji- lcoel werd door een onlangs uit Deli terug gekeerden koelie in de horst gestoken. De steek stuitte af op het borstbeen. De heer Hartingius werd niet gevaarlyk gewond. Gemengd Nieuws. II SCHEEPSBOTSING Men meldt ons uit Nijmegen: Op dl Waal is de stoomsleepboot „Anna" in aanvaring gekomen met het beurtschip „Con cordia". De „Anna" zonk onmiddellijk. De be manning wist zich te redden door op andere schepen over te springen. BRANDEN. Te Nieuwe Pekela (Gr) is het huis van den kruidenier W. Meijer geheel afgebrand. DE OVERVAL TE GINNEKEN De tweede verdachte gearesteerd. De gearresteerde Ohristiaans van den over val op het postkantoor te Ginneken, heeft be kend, dat \B. zyn medeplichtige was. Met hem had hy den ochtend vóór den overval zijn mtrek genomen in een onbewoond gemeubi leerde villa, waar de beide mannen zich aan den inhoud van de provisiekast en wijnkelder te goed hadden gedaan. Den geheelen Zondag is te Ginneken en omgeving naar den twee den verdachte gezocht, omdat men vermoedde dat hy geen geld bij zich had en dus niet weg kon zyn. 's Nachts om half één is hy te Nijmegen gearresteerd. Hy is naar Ginneken overgebracht. NACHTRUMOER In den nacht van Zondag op Maandag is door eenige agenten op den Haalremmerdijk te Amsterdam met de sabels geslagen en een schot in de lucht gelost, toen een tweehonderd tal personen een dreigende houding tegen hen aannam. De ager.rten hadden namelijk eenige personen gewaarschuwd, geen nachtru moer temaken. De rust was spoedig her steld. i DIEFSTAL UIT TELEFOONAUTOMATEN Gedurende den laatsten tyd zyn by de po litie te Amsterdam verscheidene klachten binnengekomen, met betrekking tot diefstallen uit telefoonautomaten. In verschillende café's in de stad is het mogelijk in telefooncellen te telefoneeren door het inwerpen van een of ander geldstuk. Het is echter gebleken, dat er gebruikers van de telefoon zijn, die hiervoor niet betalen, doch den tyd, dien zij in de cel doorbrengen, gebruiken om de auto maten te ontdoen van het geld, dat andere telefoongebruikers daaarin geworpen hebben. De politie is thans bezig te trachten deze ge bruikers van telefooncellen op te sporen. EEN GEFANTASEERDE ROOFOVERVAL Men meldt ons uit Leiyiuiden: Zondagavond werd door A. de V. all'er bij de politie aangifte gedaan, dat zijn onge veer twintigjarige zoon P. de V. door twee personen op den Heerenweg was aangehou-' den en dat deze hem om geld hadden ge vraagd. De jongen had niet meer dan I 0.35 op zak en kon daarmede zijn aanhangers tevreden stellen. Door gemeente en rijkspolitie weed direct op de plaats van de aanranding een onderzoek ingesteld. Do politie kon echter niets verdachts bespeuren. Maandagmorgen heeft de politie den aangevallene aan een langdurig verhoor onderworpen. Ten slotte, toen de jongen vastliep met zijn verklarin gen, deelde hij de politie mede, dat de ge heele aanranding dooi; hem was gefanta seerd. De jongen zal zich wel voor deze „grap" bij den rechter moeten verantwoorden. Weerbericht Hoogste stand te Seydisfjord 772.1. Laagste 6tand te Stockholm 729.6. Stand vanmorgen halltwaalf 764.8. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Matige, tijdelijke afnemende N.W. tot W. wind, meest zwaar bewolkt, aanvankelijk nog regen of natte sneeuwbuien, kouder. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De depressie die gister over Scandinavië trok, werd in de Oostzee diep tot onder 730 millimeter en over IJsland steeg de baro meter tot 'boven 770 millimeter, zoodat een stormachtige koude luchtstroom over Scan dinavië waait, en overal sneeuw brengt met strenge vorst in Lapland. Tijdelijk schijnt daardoor de weg voor een volgende oceaan- depressie versperd, maar er zijn toch aan duidingen, dat op IJsland de barometer weer gaat dalen. In de Oostzee en over Denemar ken stormt het uit het Westen. In Zuid- Frankrijk heerscht helder of licht-nevelig weer, met lichte vorst in den ochtend. In Schotland werd het kouder en overal in onze omgeving valt lichte regen. De algemeene toestand schijnt gunstig voor een versterken van het vorstgebied in Scandinavië en uit breiding tot o-ver de Oostzee. Doordringen tot ons land is nog niet waarschijnlijk. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 9.0 C. 16 DECEMBER Zonsopgang 8.05 u.; Zonsondergang 3.45 Maansopgang 0.15 u.; Maansonderg. 11.44 u. Eerste kwartier 16 December 11.03 nam. Van 's avonds 4.15 u. tot 's morgens 7.36 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig 2,C2 2,11 1,33 1,35 Huningon Rheinweiler Kehl Maxau Wiedesheim Mannheim n,— 1,35 2,39 2,46 i,24 1,32 LICHAMELIJKE OEFENING HERDENKINGSAVOND ..EXCELSIOR" DELFT Ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan heeft de Chr. Gymnastiekvereeniging „Ex celsior" te Delft na de groote jubilc-mn-uit voer ing gisteravond nog een herdenkings avond belegd om te gedenken aan de zege ningen in deze kwart eeuw ontvangen en zich te bezinnen op het rechte doel der Chr. lichamelijke oefening, In de groote zaal van het Gebouw voor Chr. belangen werd deze samenkomst ge houden. De voorzitter, de heer J. Wilschut, heeft na het lezen van Psalm 23 en ge bed in een openingswoord het doel van de zen avond uiteengezet. Hij herinnerde aan de geschiedenis der vereeniging, die haar goede en kwade dagen heeft gehad en noemde het een verheugend feit, dat tegen alle sportvergoding ook in dezen tijd de Chr. Vereenigingen voor L. O. zich hand haven en uitbreiden- Niet den mensdh, maar Gode de eer geven, dat wil „Excelsior", zegt Spr., getrouw aan het devies van het N. C. G. V.: „Vaardig en sterk tot Gods eer!" Ds. T. J, Hagen, Geref. predikant, trad na dit openingswoord als eerste spreker op, allereerst met liet doel, naar Spr. zeide, om zijn waardeering uit te spreken voor „Ex* celsior" en om de hooge beteekenis van de Chr. gymnastiek- en sportbeoefening. Die be teekenis ziet Spr. geaccentueerd in het eer ste en in het laatste Bijbelvers. In den be ginne schiep God den hemel en de aarde geen duim breed grond komt Satan toe: God regeert; Hij heersoht ook over het voet balveld en in de gymnastiekzaal. Het is 'n valsch Christendom, dat God in den hemel wil laten regeeren en de menschen op aar de: de Schepper onderhoudt ook het ge schapene en ook jeugd, kracht en ontspan ning hehooren Hem te worden toegewijd. Gymnastiek en sport zijn geen uitvindin gen van Satan, ze zijn ook niet toevallig ontstaan, maar door God gegeven, om het lichaam te oefenen en te onderhouden. Wij hebben te worstelen tegen ziekte en verval, wij hebben wel degelijk een heilige roeping tot lichamelijke oefening. Jezus Christus is niet op aarde gekomen om een stuk of wat menschen zalig te maken, maar om heei zijn schepping aan Satans klauwen te ont worstelen. Maar dan moet er ook bij de lichamelijke oefening steeds zijn een heen- wijzen naar dat doel. Het teeken des kruises moet ons voorgaan. Want wij gaan naar het einde: Maranatha Jezus komt. Hei vreemd, dat wij als Christenen dit Mara natha vaak zien als een verschrikking, ter wijl toch het laatste Bijbelwoord ons tot troost is gegeven. Ook jonge menschen moe ten zij het eerst in beginsel naar het Maranatha uitzien. Jezus komt om al wat wij bedorven hebben goed te maken, om ook do zonde en de struikelingen van „Ex celsior" weg te nemen. Spr. wekte in een peroratie op om ook in het work der Chr. lichamelijke oefening het einddoel: de we deroprichting aller dingen in het oog te houden en zoo dit werk te zien in hooger licht Nadat de heer D. van Allcemade, van Haag, op gevoelvolle wijze een fragment uit „Jaapje" van Van Looy had gedeclameerd, 'werd het woord gevoerd door Ds. P. H. Brandt, Ned. Herv. predikant te Delft, die sprak over het verband tusschen lichaam HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl .li 4.29 16,15 Terschelling 0.48 13,29 Uanlngen 1.30 14 02 He.der ie 8.47 Idem 2e IJ muiden 7.58 du,:.2 Hellevoetsl, Willeinsiad Brouwerah, Zierikzee Wemeidinge 7,43 £0.07 8,38'21,10 6,.i5 lo,i 9 7,11 iy,48 7,42 20,18 6,51 18, -4*7 6,33 19:07 7,02 19,43 en geest en tusschen vereeniging en be ginsel. Spr. noemde als een gevaar van dezen tijd de onevenwichtigheid. Er is ©enerzijds een overheersching van het intellectualisme, anderzijds de overheersching van het licha melijke. De Bijbel leert ons, dat er ver band is tusschen lichaam en ziel. De diplo- majacht heeft onzen tijd zoo aangegrepen, dat er in dat opzicht onevenwichtigheid komt. Ghr. menschen loopen daar gevaar voor, omdat door allerlei oorzaken de licha melijke oefening langen tijd in een niet al te bestie reuk heeft gestaan. Daartegenover staat dan, dat duizenden hun laatste cent over hebben om te kijken naar een voetbal wedstrijd en hun week eigenlijk van Maan dag tot Zaterdag beheerscht wordt door de vraag: heeft mijn club gewonnen? Zelfs in studentenkringen wordt geklaagd dat deze waanzin van het leven, dat draait om de sport, steeds meer doordringt. Dé Chr. Gymnastiekvereeniging legt het juiste verband tusschen lichaam en geest. Spreker noemt de deugden, die worden aange kweekt: zelfbelieersching, tucht, orde, zelf opvoeding. Maar wil het verband tusschen lichaam en geest goed gelegd worden, dan zal er ook verband moeten zijn tusschen vereeniging en beginsel. Het is een goedkoope aardig heid als sommigen vragen of men ook Ohris telijk kan korfballen en gy mn a sti see ren, maar het geeft toch blijk van weinig na denken. Het vereenigingsleven is niet los te maken van het beginsel, dit laatste moet het eerste beheerschen. Het gaat om de sfeer. Toen onze Chr. scholen werden opgericht heeft men ook ge vraagd, hoe men toch wel Christelijk kon rekenen, maar onze voorgangers hebben toen terecht gewezen op de sfeer van het geheele onderwijs. Zoo moet het ook zijn bij onze Ohr. sport- vereenigingen: de Chr. sfeer moet het ver- eenigingsleven beheerschen en dat behoeft nog niet altijd allereerst uit te komen in het openen met gebed, dat bij zoovele ver eenigingen een veruitwendigmg is gewor den. Spr. is blij, dat het „Excelsior" zoo goed gaat, dat men streeft naar de 300 le den, maar hij waarschuwt voor de overwin ning, die het begin is van de nederlaag. In dien het groote doel: de eere Gods op het gebied der lichamelijke oefening voorop staat, dan gaat het zeker goed. Na deze toespraken is de bekende film in den Chr. Korfbalbond: „Op naar de velden!" vertoond en met groote belangstel ling gevolgd. Ook hier bleek deze met een voudige middelen vervaardigde film weer buitengewoon in te slaan en aan het slot weerklonk daverend applaus. Na de filmvertooning heeft de heer N de Man, 2de voorzitter van het N. C. G. V., na mens het bestuur de jubileerende vereeni ging gecomplimenteerd en het doel der Chr, vereenigingen nog nader uiteengezet Met dankgebed werd de avond besloten; Zeer zeker mag „Excelsior" mei groote vol doening op dezen avond terug zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2