MAANDAG 14 DECEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE HERSTELKWESTIE HET HOOVER-MORATORIUM VOORLOOPIG UITSTEL VAN BETALINGEN Uit New York wordt gemeld: Na een bespreking d'-r partijleiders in het Kapitool waaraan o.a. senator Borah en Wat son van de republikeinen en de democraten Harrison en Walsh deelnamen, hebben de zen den president medegedeeld, dat ratifi catie van het Hoovermoratorium door het Congres voor Dinsdag onmogelijk was. De regeering werkt thans aan de uitwerking van een nota aan de debiteurenstalen, u-aar - in d'ezen zal worden medegedeeld, dat zij, wanneer zij de op 15 December vervallende betalingen niet verrichten met 't oog op den toestand niet ingebreke zullen worden ge acht te zijn gebleven. Nader wordt gemeld, dat het voornemen van de Amerikaansohe regeering om een nota te zenden aan de debiteurenlanden, waarin verklaard wordt, dat deze landen niet zouden worden beschouwd in gebreke te zijn gebleven, wanneer zij de op 15 De cember vervallende bedragen niet onmiddel lijk verrekenen, is bij de congresleden op heftig verzet gestuit. Het congreslid Mac Fadden verklaarde o.a. op scherpen toon, dat Stimson geen recht had1 deze nota te verzen den. Alleen het congres is bevoegd een be slissing te treffen in deze aangelegenheid Fadden wees er op, dat Amerika bij het slui ten van het Mellon-Beranger-verdrag tegen over Frankrijk had verklaard, dat deze kwestie alleen onder de bevoegdheid van het congres viel, dat in dezen het laatste woord had. In Amerikaansohe regeeringskringen is men er diep over teleurgesteld, dat het staatssecetaris Mills niet gelukt is de toe stemming te krijgen van de partijleiders tot het verzenden van deze nota. Naar thans bekend wordt is Mills er nl. niet in geslaagd hen een schriftelijke ver klaring te doen teekenen. Er verluidt thans, dat de regeering de no ta niet zal verzenden, maar alleen de regee ringen zal meededen, da: een niet-betaling op den vervaldatum officieel niet zal worden geregistreerd. Uit New York wordt gemeld1: In een verklaring constateert de Ameri kaansche staatssecretaris voor de schatkist, Mellon, dat het vasthouden van de Veree- nigde Staten aan de volledige hervatting van de betaling der oorlogssohulden in strijd is niet alleen met den financieelen toestand van een aantal Europeesche staten, doch ook met de verantwoordelijkheid van de Amerikoansche regeering tegenover het Amerikaansohe volk en tegenover de schul denaars, wier betalingscapaciteit door Amerika onderzocht zal worden, zooals Amerika nu eenmaal op zich heeft genomen. Ip zijn verdediging van de oorlogsschul den politiek van Hoover wees Mellon in het bijzonder op Engeland. Alle door de ver schillende staten aan Engeland te betalen 6chulden heeft Engeland zelf weer als schulden te betalen, terwijl dit jaar de in komsten uit de herstelbetalingen van Enge land zijn weggevallen en ook het volgende jaar waarschijnlijk gedeeltelijk zullen weg vallen. Hier tegenover staan de Engelsche verplichtingen aan Amerika in gouddollars. Daardoor wordt de schuldenlast van Enge land belangrijk verhoogd. Op de basis van dep wisselkoers van 10 December kan men zeggen, dat de Engelsche schuld aan Ame rika met 47 pCt. is gestegen. Bezien van het standpunt van den Engelschen belastingbe taler wordt dus van Engeland een bedrag gcëischt. dat ver uitgaat boven het door de Amerikaansohe schuldencommissie vastge stelde bedrag. Dit is het beste bewijs ervoor, dat de Amerikaansohe regeering de ver plichtingen dei- schuldenaars en hun beta- lingscapaciteit gedurende de wereldcrisis op nieuw aan een onderzoek zal moeten onder werpen. Mellon besloot zijn verklaring met een opmerking, dat men zich onvoorwaarde lijk had te onderwerpen aan de werkelijk heid, d'le nu eenmaal zoo was, dat Europa op het oogenblik haar schulden niet volledig be talen kan. President Hoover heeft eveneens een ver klaring gepubliceerd, waarin hij er op wijst, dat in zijn voorstel aan het Congres en in het instellen van een financieel© organisatie een definitief program besloten ligt om de deflatie-golf af te dammen en de Vereenigde Staten weer tot economischen welstand te rug te brengen. Het herstel van vastere en veiliger verhoudingen in het buitenland was weliswaar nuttig voor Amerika en voor de geheele wereld en Hoover geloofde ook wel, dat in dit opzicht vooruitgang mogelijk was, doch in laatste instantie is Amerika op zich zelf aangewezen en moet het op zich zelf vertrouwen. Tenslotte verklaart Hoover, dat zijn program ten doel heeft, de credietbewe- ging, die thans door onzekerheid! en angst geremd is, weer vlot te brengen. De Londensohe pers ziet in de jongste Framsche mededeelingen aan Amerika en in 'pet bijzonder in de verklaring van Mellon een belangrijke concessie van beidte voor naamste credietstaten. Wanneer Frankrijk bereid is, zijn stand punt inzake de prioriteitskwestie te wijzi gen, dan zou dit zooals de „Sunday Times" schrijft naar de in Engelsche kringen heer echende meening nog niet voldoende zijn. Frankrijk en Amerika moeten verder gaan. In de „Observer" bouwt Garvin zijn hoop ge heel op Hoover, van wien hij een energieke houding ten gunste van de schrapping der oorlogsschulden verwacht. De eenige veilige weg ligt in een schrapping der herstel- en oorlogsschulden, want Duitschland zal nooit meer leeningen kunnen krijgen, die bestemd zijn voor herstel-betalingen. FRANKRlJK's TARIEF EN ENGELAND De Engelsche ambassadeur Lord Tyre'l be- spiak met de Fransche ministers het Fran- sche toeslagtarief van 15 op ingevoerde goederen- Dit tarief, dat in het bijzonder een ongun stige invloed heeft op den invoer van Engel - echen steenkool in Frankrijk, zal, voh-ens con te1 eer am uit Parijs, misschien reeds binnen kort gewijzigd worden, zoodat het meer in overeenstemming komt met de Engelsche be langen. Men verwacht, dat dan ook de. Engel sche regeerlng als tegen-prestatie bepaalde tarieven, waardoor de Fransche zijde- luxe industrie wordt getroffen, zal verzachten. JAPAN EN CHINA China wijst het ultimatum af Volgens een bericht uit Moekden is aldaar Zaterdag bekend gemaakt, dat de opperbe velhebber van cl'e Japansche troepen in Mandsjoerije, generaal Honjo, verklaard heeft., dat het Japansche oppercommando maarschalk Tsjang Hsoe Liang den eisoh gesteld heeft.. Tsjintsjau onmiddellijk te ont ruimen en cte Chineesche troepen terstond op transport te stellen naar Peking. Wanneer aan dezen eisch geen gevolg ge geven wordt, zou het Japansche oppercom mando zich genoodzaakt zien Tsjintsjau te bezetten. Nader wordt, uit Nanking gemeld: Maarschalk Tsjang Kaj Sjek deelt mede, dat hij het tweede ultimatum van het Ja pansche oppercommando te Moekden inzake de ontruiming van Tsjintsjau heeft afgewe zen. Hij verkaarde, Tsjintsjau niet zonder strijd' te zullen ontruimen. Volgens een officieele Chineesche mededee- ling heeft de Japansche cavallerie een aan val gedaan op de Chineesohe stellingen ten. Noorden van de rivier Ljao. De Chmeezen wisten den Japanschen aanval echter af te slaan. HITLER VOOR DE KEUS GESTELD DOOR HET CENTRUM IN HESSEN Legaliteit vóór alles. In Hessen in na de jongste verkiezingen, die zoo groote winst aan de Nationaal-socia- listen brachten, alleen maar een parlemen taire meerderheid te verkrijgen als de Nazi's en het Centrum samenwerken. De Nazi's hebben nu een vragenlijst van 12 punten aan het Centrum doen toekomen en het Centrum heeft daarop geantwoord. Dit antwoord komt er in hoofdzaak op neer. dat het Centrum alleen met een partij kan samenwerken, die zich op den grond slag van de Grondwet stelt. Ten aanzien van één der punten merkt het Centrum op, dat ook de regeering van Hessen tot taak zal hebben de buitenlandsche politiek van de Rijksregeering te steunen. Met buitengewone belangstelling wordt nu afgewacht wat de nationaal-socialisten zullen doen. Hun thans aan te nemen hou ding is al van principieele beteekenis ten aanzien van hun optreden in dc Rijks politiek. Sleepboot met 30 opvarenden gezonken. ROME, 14 December. De sleepboot Tesco is tengevolge van een hevigen storm, op weg van Maddalena, op het eiland Sardanie, naar Civita Vecchia, de voorhaven van Rome, dicht nabij de kust van Sardinië in de Thyrreensche Zee vergaan. Men vreest dat de geheele bemanning, bestaande uit 30 koppen, hierbij is omgekomen. De krui ser „Trieste" heeft nog vergeefsche pogingen gedaan om het in nood verkeerende schip te hulp te komen, doch is hierin tengevolge van de ruwe zee niet geslaagd, NIEUW JAPANSCH KABINET GEVORMD. Het nieuwe Japansche kabinet is voor een deel benoemd. De volgende ministers zullen er zitting in hebben: Minister-president: Inu- kai; Buitenlandsche Zaken: Joshisawa; Oor log: Araki; Landbouw: Jamanasi; Binnen- landsche Zaken: Adatsji; Volksopvoeding en Onderwas: Katojama; Economische Zaken: Majada. De overige ministers zijn nog niet benoemd GANDHI TE ROME. Mussolini heeft Zaterdag den Indischen leider Gandhi in audiëntie ontvangen en zich gedurende eenigen tijd met hem onderhouden. Gandhi heeft den Zondag te Rome gebruikt om de bezienswaardigheden van Rome te be zichtigen. Gisteravond te tien is hij naar Brin- disi vertrokken, vanwaar hij zich naar Bom bay zal inschepen. Het verwachte bezoek bij den Paus heeft hij niet gebracht. Zooals gewoonlijk is hij ook Zondagmorgen te vier uur opgestaan. Na het ochtendgebed te hebben verricht, gebruikte hij zijn ontbijt, bestaande uit rauwe vruchten, groenten en geitenmelk. De geitenmelk had zijn gastheer, Generaal Mois, met groote moeite weten te verkrijgen bij boeren in de Sabijnscher bergen. Gandhi heeft een bezoek gebracht o.a, aan de fascistische jeugd-organisatie en aan een Montessori-school. Óndanks de koude droeg Gandhi zijn gewone gewaad en was hij slechts met sandalen geschoeid. BUITENGEWONE VOLMACHTEN VOOR DE FINSCHE REGEERING. De Finsche regeering heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij haar voor de eerstvolgende twaalf maanden buitengewone volmachten worden verleend. O.a, wordt daarin bepaald, dat de regeering bevoegd is, na overleg met den raad van toezicht op de Bank van Finland verordeningen uit te vaardigen over den geld- omloop en de credietvoorwaarden, zoowel als nopens de uitgaven en den buitenlandschen handel. Alle verordeningen moeten door den Rijksdag achteraf worden goedgekeurd. Ge schiedt dat niet, dan moeten zij weer worden ingetrokken. DE AMERIKAANSOHE BLAUWBAARD. Wordt opgehangen. Dë z.g. Amerikaansche Blauwbaard, Har ry Powers, te Clarksbury, in W.-Virginië, iemand die. uit Nieuw Beerta in Gronin gen afkomstig moet zijn, is ter dood ver oordeeld. Hij zal worden gehangen. Hij maakte er zijn werk van trouwlus tige vrouwen naar zijn hoeve te lokken door huwelijksadvertenties en ze dan, vaak met haar kinderen, te vermoorden en on der zijn garage te begraven. Onder het plei dooi van zijn verdediger, dat sommigen tot tranen roerde bleef de Blauwbaard rus- 1l:g kauwen op zijn kauwgimmui en toen hem het doodvonnis werd meegedeeld, toonde hij ook niet Ide minste emotie. De Cunardlijn heeft besloten den bouw van haar 73.000 ton groote mailschip stop te zetten, waardoor ver over de 3000 arbeiders werkloos worden. Men dringt nu op regeeringssteun aan om don bouw te kunnen voortzetten. Daar kan echter niets van komen onder de huidige omstandigheden. De Cunardlijn heeft verklaard, dat de maatschappij de voortzetting van den bouw van het schip, waarmede zij zou trachten dc blauwe vlag terug te winnen, zoo spoedig mogelijk hoopte te hervatten. Intusschen zal het schip op stapel blijven en het is onwaar schijnlijk dat het hierbij schade zal oploc. FRANSCH WACHTSCHIP VERGAAN Sleeptros brak. Met dertien mannen in de golven verdwenen. Zaterdag is een Fransch kustwachtschip, met een bemanning van 13 pers. aan boord, aan de Noord-Afrikaansche kust tusschen Bizerte, in Tunis, en Bone, hoofdstad vau de provincie Constaiïtine in Algiers, door den storm met man en muis vergaan. Het wachtschip was Vrijdag door een kleine marine-sleepboot van Bizerte naar Böne ge sleept, Halverwege kwam een hevige storm opzetten. De sleeptros brak en het wachtschiD werd een prooi der golven, die het vaartuig in de richting van de kust dreven, zoodat de sleepboot, tengevolge van de hooge zeeën en van de geringe diepte van het water, het hulpelooze schip niet kon naderen. Na een strijd van eenige uren was het wachtschip uit het gezicht verdwenen. De sleepboot keer de naar Bilzerte terug, om de havenautori teiten te waarschuwen. Terstond werden red dingbooten en hulpsleepbooten uitgezonden, men acht het zoo goed als zeker, dat het wacht schip met de bemanning in den storm vergaan SMOKKELSCHIP GEZONKEN Elf dooden. Uit (Bergen in Noorwegen wordt gemeld, dat het Duitsche smokkelschip „Venus" bij de Hin dernaas-vuurtoren is gezonken. Zes man op een vlot zijn aan land gedreven, doch vier hunner waren inmiddels reeds overleden. Het schip zou een bemanning hebben gehad van 13 koppen. Het lot der overigen is nog on bekend. Een motorboot is naar de plaats van de ramp vertrokken. Het schip smokkelde spiritus en alcohol. Een der beide geredden, de Duitscher, ver klaart, dat hij Georg Erhault heet en te Am sterdam woonachtig is. De politie twijfelt echter aan de juistheid van deze indentiteit. Men vermoedt, dat hij de kapitein van het vergane schip is en Wisnagrotzky heet, een bekend smokkelaar, die reeds kapitein is ge weest op verscheidene smokkelschepen er welbekend is by de internationale kust-poli- t-ies en kustwachten. Nader wordt over het ongeluk gemeld: De „Venus", die onder de vlag van Panama voer, is Vrijdagavond by (te Noorsche kust in open zee in een vreeselijken Z.W.-orkaan geraakt. Het schip strandde by Maaloey tusschen Ber gen en Aalesund. Hoewel het nog eenmaal los kwam, was het niet meer te behouden, daar het volkomen lek geslagen was. Ondanks den sterken zeegang ging de bemanning, die uit 13 koppen bestond, in de reddingsbooten. De grootste reddingsboot, waarin zich zeven man bevonden, werd in de draaikolk van bet zinkende schip naar de diepte gezogen. De andere boot kon het land bereiken, doch van die zes mannen waren reed6 drie bevroren. Een der overlevenden stierf onmiddellijk landing. INSTORTING IN RORDEAUX Tijdens een bruiloft 50 gewonden BORDEAUX,14 December. In een gdbouw in een buitenwijk van Bordeaux werd in één der benedenzalen een bruiloftsfeest gehouden terwijl een daarboven gelegen zaal in ge bruik wae genomen als café. Terwijl cte gas ten aanzet dansen waren, stortte plotseling de zoldering in. De bezoekers van de eerste verdieping vielen met het gesteente naar be neden en de gasten van dfe benedenzaal wer den door het vallend puin bedolven. Onge veer 50 personen werden gewond. Velen had den arm- en beenbreuken opgeloopen, en 10 hunner moesten terstond naar een zieken^ huis worden gebracht Eenige personen wer den zoodanig gewand, dat men voor hun leven vreest IN HONOLOELOE.. Lynchlustige Jantjes. NEW YORK, 14 Dec. Te Honoloeloe, hoofdstad van de Hawaïeilanden, hebben ernstige onlusten plaats gevonden, zoodat thans in de stad een niet officieel afgekon digde staat van beleg heerscht De onlusten ontstonden doordat Ameri kaansche matrozen een Japannees wilden lynchen, die ervan werd verdacht een A rae- rikaansch officier te hebben aangevallen. Men dreigde den Japannees van een rots in zee te zullen gooien doch tenslotte gaf men hem een pak slaag. De inboorlingenbevolking van Honoloeloe koos echter partij voor den Japannees en er ontstonden ernstige gevechten tusschen de inboorlingen en de Amerikaansche ma trozen. Eenige detachementen mariniers werden aan land gebracht en eenige honderden Amernkaansche matrozen werden gearres teerd en naar boord teruggebracht. Alle ver loven aan boord van de Amerikaansche oorlogsschepen werden Ingetrokken en pa trouilles politietroepen en mariniers door kruisen de stad. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ GELDERSCH VERBAND A. R, PROP.CLUBS Het Provinciaal Verband van Anti-Revo- lutionnaire Prop. Clubs in Gelderland houdt een Aigemeene Vergadering op Zaterdag 19 December te 14.30 uur in gebouw van Chris telijke Belangen te Arnhem. De agenda vermeldt o.m.: Bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van den heer H. Karssenberg te Neede; jaarverslag van den secretaris en den Penningmeester; „Propaganda en Crisis" door den iheer R. A. den Ouden te 's-Gravenhage. A.-R. STATENSECTIE „DELFT Zaterdagmiddag heeft de A.-R. Statensec- tie „Delft" in hotel De Kroon te Den Haag haar jaarvergadering gehouden, onder voor zitterschap van den heer Mr. G. van Baren, burgemeester van Delft Na de gebruikelijke wijze van openen volgde het jaarverslag van den secretaris, den heer J. H. Dolman uit Rijswijk. In dit vérslag werd de uitslag der verkie- zingen gememoreerd, en erop gewezen, dat de teruggang in het stembuscijfer tot staan is gekomen, daar de A.R. in de Staten nu 13 zetels bezetten. Het totaal aantal leden der aangesloten vereenigingen bedroeg op 1 Januari j.l. 2309 (v.j. 2725). Met een krachtige opwekking tot trouw aan ons beginsel, besloot het verslag, dat na enkele opmerkingen werd goedgekeurd'. Het financieel verslag gaf een batig slot. De aftredende bestuursleden, de heeren Mr van Baren, Th. van Rossum (Maassluis) en J. H. Dolman (Rijswijk) werden herkozen. Benoemd werd een commissie, bestaande uit de heeren: J. H. Dolman, M. van Berkel (Maasland), K. Dam (Delft) en G. Dekker (De Lier), tot het voorbereiden van een sta tutenwijziging, in verhand mot de verander de werkwijze. De voorzitter wekte krachtig op tot pro paganda, door werven van leden ep door het propageeren onzer Pers. Tenslotte hield Mr. van Baren een rede over: „Anti-Revolutionair, ook in crisis- „MIJN GEZICHT WAS VOL PUISTJES". Er is moed noodig voor een dergelijke be kentenis: „Mijn gezicht was vol puistjes" Maar blijkbaar had deze dame medelijden met haar vroegere lotgenooten, die nog aan die lastige kwaal lijden, terwijl zij hiervan verlost is. Zij schreef ons geheel uit eigen beweging gaf haar naam en adres enkel en alleen uit oprechte dankbaarheid en het verlangen anderen hierdoor te helpen. Ziehier de brief, dien wij ontvingen: „Eenigen tijd geleden raadde mijn zuster mij aan om Kruschen Salts eens te probeeren voor mijn bloed, omdat mijn gezicht vol met puistjes was. Ik ben nu aan mijn tweede flesch en over het resultaat ben ik in de wolken. Bijna alle puistjes zijn verdwenen «n ik voel me veel gezonder dan voorheen. Ik heb verscheidene vriendinnen geraden, het ook te probeeren, omdat ik hen graag hetzelfde resultaat gun, als ik met Kruschen heb gehad. Ik laat U vrij, dezen brief te publiceeren, want ik ben Kruschen Salts veel dank verschuldigd." W. C. S. Puistjes, vetwormpjes en dergelijke huidge broken zijn het gevolg van een slecht-func- tionneeren van Uw inwendige organen, waardoor schadelijke zuren en giftige stof fen ontstaan. Indien U dus snel en zeker van zoo een leelijke, onooglijke teint verlost wilt zijn en voor altijd een frissche, zachte, aan trekkelijke huid wilt hebben, neemt dan Kruschen Salts! Kruschen Salts is een volmaakte samenstel ling der zes levenskrachtige zouten, die de zenuwen, klieren, bloed en lichaamsorganen uit Uw voedsel moeten halen om regelmatig te kunnen functionneeren. Maar het is een voudig onmogelijk, dat U deze zouten krijgt uit het tegenwoordige gekookte voedsel. Kruschen Salts geeft Uw organen juist die zachte aansporing, die ze noodig hebben om regelmatig alle opgehoopte afvalstoffen uit het lichaam te verwijderen. En wanneer U inwendig bevrijd bent van alle onzuiverhe den, dan zal ook zuiver, frisch bloed door Uw aderen stroomen! U bent gezonder en U voelt dit Uw frissche huid en heldere oogen getuigen ervan en Uw voortdurende opgewektheid bewijst het. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 1 0.90. en f 1.60 per flacon. (adv.) tijd", waarin spr. in het kort naging de ont wikkeling van de crisis, en vaststelde, dat de werkelijke oorzaak daarvan niet is te vinden, Spr. gispte ernstig het optreden van de S.D.A.P. en wees op het dreigend revolutie- spook. Wij als A.-R. moeten in dezen tijd echter juist staan rond het gezag, en naar ons be ginsel leven. n.l. God liefhebben boven alles, en onze naaste als onszelf. Op de rede volgde een geanimeerde bespre king. Kunst en Letteren. Mevr. S. M. A. E. KLEYKAMP— HAAGEN SMIT t Zaterdag is te Hazerswoude op 63-jarigen leeftyd overleden Mevr. KleykampHaagen Smit. Zy is tot voor eenigen tijd directrice der Kunstzaal Kleykamp, Scheveningscheweg, Den Haag, geweest. De Kunsthandel Kleykamp was oorspronke lijk in Rotterdam gevestigd. In 1903 werden ii de Zeestraat toonzalen geopend, welke in 1916 werden verplaatst naar den Scheveningsche weg te Den Haag. Mevr. Kleykamp was specialiseerd in Oost-Aziatische kunst. Deze liefhebbery was in de familie Kleykamp ont staan toen Kleykamp's mandenmakerij in Rot terdam, (gevestigd op de plaats, waar thans het Witte Huis staat), nog bestond. Met uit Japan en China afkomstige materialen kwamen nogal eens Oost-Aziatische kunstvoorwerpen mee. E toen is men op de gedachte van kunsthandel gekomen. Ook voor de Haagsche schilders is Mevr. Kleykamp, die in den kunsthandel een geëerde figuur was, van groote beteekenis geweest. Gemengd Nieuws. BRANDEN Men meldt ons uit Aalst: Vrijdagavond j.l. om half acht brak door onbekende oorzaak brand uit in het huis, bewoond door den heer A. van Ooijen Pzn. In een ommezien stond het heele huis in lichter laaie, zoodat het tot den grond toe afbrandde. Van den inboedel kon niets van beteekenis gered worden. Verzekering dekt de schade. Men meldt ons uit Middelburg: In de bovenverdieping van de woning van tandarts Dr. Ketel, gelegen in de Badhuis straat, brak Zaterdagavond brand uit De brandweer was spoedig ter plaatse met twee spuiten en gaf met drie stralen water. Men wist het vuur te beperken tot het huis van Dr. K. De belendende perceelen werden nat- gehouden. Te ongeveer half acht was men den brand meester. VERDRONKEN. Te Amsterdam heeft, nadat hem was me degedeeld, dat in het „Diep" voorbij de Gem Zweminrichting een hoed dreef, een briga dier van politie ter plaatse gedregd met het gevolg, dat door hem werd opgehaald hei lijk van een 75-jarigen man. Te Veere is een 15-jarige knaap, die met zijn vader op de eendenjacht was, ver dronken, toen de roeiboot, waarin hij zien bevond, omsloeg, MEISJE AANGERAND. Twee ongeveer 23-jarige personen, die gisterenavond in de omgeving van het Boer- haaveplein te Amsterdam enkele café's be zocht hadden, doch daar hun verteringen niet betaalden, werden toen zij zich verwij derden gevolgd door een paar caféhouders Deze menschen zagen, dat het tweetal op het Boerhaavcpjein een meisje aanrandden. Zij waarschuwden de politie, welke zij zoo wel van dit feit als van het niet-betalen in kennis stelden met het gevolg, dat enkele agenten den mannen sommeerden met hen mee te gaan naar 't bureau Linnaeusstraat Dit ging echter niet gemakkelijk. Beide per gonen, die qiet meer nuchter waren, verzet ten zich heftig, zoodat hun overbrenging naar hét bureau met groote moeite gepaaro ging. Nadat procesverbaal tegen hen was opge maakt zijn zij weer op vrije voeten gesteld. Een en ander trok groote belangstelling an het publiek. JORIS GOEDBLOED 'tls maar bij wijze van spreken; want de heer Henri Polak is heeiemaal geen eend; volstrekt niet, hij maakt rake opmer kingen en weet zijn weetje wel. Maar hij is een vreemde vogel in de roode volière en dealt, frisch van lieven, telkens hartige, vermaningen uit aan zijn partijgenoottin. Die willen in overgroote meeruerueid niet van eenige bescherming der nationale indus trie weten; maar Henri Polak laat ze nu eens de werkelijkheid zien. Hij schrijft in de rioode pers: „De groote gebeurtenis dezes jaars in Frankrijk was als men binnen- en bui tenlandsche politiek buiten beschouwing laat de Koloniale Tentoonstelling tie Parijs. Nederland heelt daaraan op wat men noemt waardige wijze meegedaan zoo waardig zelfs, dat het in de internationale pers, in de Fransche vooral, deswege hooge- njk werd geprezen. Het Neaeriandsche paviljoen ging, met zijn geheelen inhoud, in vlammen op. Met man en macht ging men daarna aan het werk, bouwde een nieuw en vulde het met belangrijke en bezienswaardige dingen- Toen werd Nederland nog uitbundiger geprezen, om ziji. durf en energie; en bovendien brach ten bij openingsplechtigheden, banketten e.<L. allerlei Fransche autoriteiten Nederland dank en hulde voor hetgeen het had ge daan om de tentoonstelling te doen slagen en aldus de Fransch-Nedenandsche vriend schap te bevestigen. Alles heel lief en aam doenlijk. Maar terzelfder tijd besloot de Fransche Rereering, waarschijnlijk tot nadere beves tiging van vorengenoemde vriendschap, ons slechts toe te staan jaarlijks ongeveer de helft van de hoeveelheid steenkolen in Frankrijk in te voeren, die men er te voren ingevoerd had; en soortgelijke maatregelen werden daarna genpmen ten aanzien van andere Nederlandsche uitvoerartikelen, o.a. boter, eieren en vleescli. Bij deze deromstralie van Frainkrijks ge negenheid is het niet gebleven. Eenige dagen geleden beval de Fransche regeering dat ook van bloemen, hammen, melk, geconden seerde melk, melkpoeder, kindermeel en kaas bepaalde, niet zeer belangrijke hoeveel heden uit Nederland ingevoerd zouden mogen worden. Ten opzichte van steenkolen volgde Bel gië spoedig dit schoone voorbeeld en wel dra zal 'het nog andere con tingen teeringen en protectie-maatregelen toepassen. In Engeland is zoo juist een anti-dum- pingswet tot stand gekomen. Het is reeds gebleken, dat men den gewonen invoer van vele onzer exportgoederen en producten zal beschouwen als dumping en zal trachten deze buiten de grenzen te houden door mid del van een invoarreoht van 50 pet, dat zoo noodig tot 100 kan worden verhoogd. Wij zullen ons dit glimlachend laten wel gevallen Dat zijn wij hier zoo gewend. Men zou er, bijvoorbeeld, niet aan mogen den ken den invoer van Fransche wijnen en automobielen te beperken of te verbieden, noch dien van Engelsche stoffen of machi nes. Dat zou strijdig zijn met onze opvat tingen van internationalisme, hetwelk hier in bestaat, dat elk land ons vrijelijk mag benadeelen, doch dat wij geen enkel lama één stroo in den weg mogen leggen. Wij mogen ons voorts ook niet verweren, uit vrees dat andere landen tegenmaatrege len zullen nemen. Van deze regel mogen wij niet afwijken, zelfs als alom, zooals thans geschiedt, zulke maatregelen geno men worden, zonder dat wij ons hebben verweerd. Ook is daar nog het beginsel van den vrijhandel, waaraan nergens ter wereld meer eenige waarde wordt gehecht, dat nergens meer bestaat, doch dat hier als een kostbaar goed, als hoogste wet en als op perste wijsheid moet geëerbiedigd worden. Aan deze dingen moeten wij vasthouden. Zooals onze openbare besturen den regel niet mogen verwaarloozen, dat bestellingen van maohines, bruggen, electrische appa raten, spoorwegmaferieel en wat dies meer zij, bij voorkeur in het buitenland en niet dan bij uitzondering in het eigen land ge plaatst mogen worden." AUTO MET ZES MENSCHEN TE WATER EEN DOODE EN VIJF GEWONDEN Men meldt ons uit Rijswijk (ZH.): 's Nachts omstreeks een uur is een zes- persoonsauto, bestuurd door Van L. uit Rob terdam van den hoogen walkant in de Vliet gereden, doordat de chauffeur niet bemerk te, dat de weg eenigszins naar den brug afbuigt. In de auto bevonden zich twee beroeps chauffeurs, n.L L. en H. uit Rotterdam en voorts de heeren J. en S. beiden uit Den Haag en de dames R. en W. resp. uit Vlaar- dingen en Rotterdam. Vijf personen konden worden gered. De 22-jarige J. C G. S. uit Den Haag kon even wel niet tijdig worden opgehaald en ver dronk. Dea uto is later gelicht Dr. Klaassen uit Rijswijk heeft den dood bij S. vastgesteld en de vijf geredden, dio allen min of meer ernstig waren gewond, verbonden. Nadat zij naar het politie bureau in Rijswijk waren overgebracht zijn zij later naar hun resp. woonplaten ver voerd. Weerbericht. KINDEREN ONTVOERD. Te Heusden werd een tweetal kinderen, die bij den schoenmaker S. aldaar door den Voogdijraad waren uitbesteed, ontvoerd per auto. Aan het station te Utrecht werden de kinderen in tegenwoordigheid van twee vrou wen door de politie achterhaald. Een der vrouwen bleek de moeder van de kinderen te zijn, die van de ouderlijke macht is out» ONTEVREDEN WERKLOOZE- Zooals men weet wordt door de Neder landsche regeering eenige vergoeding ge geven aan Noderlandsche werkloozen, die in het buitenland vertoeven. De Nederlander H. Mikeaus van Maastricht betonwerker, was ontevreden over de boto, welke hem werd uitgekeerd. Hij wilde zich wreken en wierp bij het Nederlandse'.» consulaat 'f Luik de ruiten in. De consul, de heer Hofstede van Loon, zijn echtgenoot© en de kanselier, die zich in de kamer bevonden, werden niet ge wond- De heer Hofstede begaf zich naar buiten en wist den arbeider aan de politie °ver te leyeren.^M. is ter beschikking ge-l Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te le Havre 774.6. Laagste stand te Vardö 747.9. Stand vaijmorgen halftwaalf 770.2. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Meest matige Z. tot W. wind, zwaar be wolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De depressie, die Zaterdag, na het Noorden van IJsland te zijn voorbijgetrokken, onge veer O.N.O.-waarts trok, werd Zondag en opnieuw vandaag door een andere gevolgd, die bij vrijwel gelijke richting telkens een iets zuidelijker weg koos. Het gebied van hoogen druk over het Z. van het gebied nam daardoor iets af, doch Westelijke tot Zuid westelijke wind over onze streken houdt onveranderd aan, in sterkte, geleidelijk wat toenemen. In het grootste deel van Frank rijk en West-Duitschland is het nog windstil. Uit Duitschland is de vorst nagenoeg ver dwenen en alleen in het N. van Scandinavië vriest het streng. Een verandering van be teekenis in den toestand teekent zich nog niet at TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 7.4 C. 15 DECEMBER Zonsopgang 8.04 u.; Zonsondergang 8.45 U« Maansopgang 0.05 u.; Maansonderg. 10.83 U. Eerste kwartier 16 December 11.03 nam. Van avonds 445 u. tot 'b morgens 7.35 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Waldshnt. 2,08 0,— Basei 0,— 0.20 Hun Ingen 0,60 0,78 Rhelnweiler 0,— 1.66 Kebi 2,16 2,31 Maxau 3,98 4,14 Wiedepheim 1,26 1,40 Mannheün 2,8l 2,92 Lohr 1,85 1,90 Mains 0,85 0,86 Bingen 0^— l,b8 Heden Vorig Canp 2,11 2,16 Erna 1,36 1,46 Coblenz 2,46 -;i0 Trier 1,36 1,51 Keulen 2,76 v,72 Ruhrort i,H2 1,63 Wesui 1,95 1,59 Emmerik 2,61 -.,75 Duisburg. 1,05 Maastricht 2,98 2,16 Venlo 12,08 12,38 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl i i 9.48 Id,28 Terschelling 0.06 lü,4o Hari Ingen 0.49 13.17 He.der le 7.62 Idem 2e=-.— i2,5u lümulden 7.11 19,84 H. v. Hoiland 6.19 '8,82 Schevenlngen 6.99 18,42 Rotterdam 807 20.46 Hellevoetal, 6,58 19.16 Willemstad 7,60 2c,18 Bronwerah, 6,10 18,28 Zierikzee Wemeidinge Vlies logen 19,00 6,69 19, 4 n,09 17,42 6,46 18; 16 6.20 18,53 Uit Oost-lndie RARE DINGENI Een levende doode. MEDAN. 12 Dec. (Aneta). De gouver neur ^generaad heeft grade verleend aan vier personen, die door de inheemsche rechtbank weren veroordeeld wegens moord, zulks op grond van het feit, dat de ver moorde peisoon intusschen springlevend is aangetroffen. DE KRUISER „SUMATRA". SOERABAJA, 11 Dec. (Aneta). Het Soerab. Handelsblad meldt dat de kruiser „Sumatra", uit hoofde van bezuiniging en mede voor reparatie, naar Holland zal ver trekken. i; FORENS Wie gaat er des ochtends het vroegste van huis En wie is er des avonds het laatste weer thuis Wie is er het snelste klaar met zijn ontbijt, Een man van de klok en een man van zijn tijd. Wie is er het best met de treinen bekend En wie houdt de spoor financiëel overend, Wie is er dag in dat uit aan de rol, Wie maakt er de lunchrooms en de restau rants vol, Wiens leven is 't moeilijkste, zwaar en intens? Men hoort er niet van, maar het is de forens. Wie hpeft op de wereld den ruimeren kijk En geeft in discussies daar daaglijks vau blijk, Wie winkelt het meest voor z'n vrouw in. de stad, Wie heeft het vaakst opgewarmd eten gehad Wie kan zoo goed slapen in tram en in trein, Wie zal kampioen zes-en-zestiger zijn, Wie kleedt zich het vlugst aan voor vriendenbezoék, Wie zit steeds in rookcoupé's en in een hoek, W»en is in het leven slechts arbeid een wensoh? Men zegt het wel nooit, maar het is de forens. Wie reist er het meest op hetzelfde traject, Wie heeft er het grootst politiek intellect, Op wien drijft de handel (ook nu hij niet drij ft) Wie werkt in de stad, waar hij liefst niet verblijrt, Wie leeft er zijn leven met 't meeste „entrain", Wie zwoegt er en zweet er het hardste Wie hoort, vraag ik maar, tot de kern van het ras, Dat eens zoo vol wereldveroveraars was? Als 't hier niet gezegd wordt, dan zeef het geen rnensch, De bloem onzer natie, dat is de forens. steld van de justitie. „De Forens", P. GASU9.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2