NIEUWE LEIDCCHE COURANT ZATERDAG 12 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE VI Jf L O.L- VAN DE LEIDSCHE GEMEENTEBEGROOTING 's Middags nog replieken en stemming over de voorstellen 's Avonds artikelgewijze behandeling DE RAAD KOMT NIET KLAAR MAANDAG 21 DEC. VOORTZETTING Gistermiddag werd de" begrootlngsiiehsii.de- ling in den Raad voortgezet. De replieken voortgezet De heer Kooistra (s.d.) vervolgt de repaeken. Spr. bespreekt opiueow de woning- toestanden en bliilt het nootug viiuie woningen onoer direct heneer neem Wat de krotwoningen betrett, spr. begrypt wei, dat deze met vandaag aan den dag ano maal kunnen worden opgeruimd. Daarom heelt spr. alleen op grooten spoed aanged gen, wat betreft net saneenngsp.an üouwe- pmwesteeg Paradijssteeg. De ««houder zeg dat er 350 woningen zullen worden gebouw<L Wanneer? Dit. hangt nog heelemaal m de lucht. Daar heeft niemand iets aan. iensioue komt spr. nog eens terug op de Straatbelas- tmDe heer Schillier Cs.d.) trekt voor stel in om te doen onderzoeken of de dienst van Stadsontwikkeling met beter bi] Bouw- en Woningtoezicht kan worden ondergebracht dan bij Gemeentewerken. Zooals de wethouder heeft toegezegd, zal deze kwestie m de Com missie van Fabricage ter sprake komen. öpr. verdedigt verder het in eigen beheer nemen van al het schilderwerk. Wat de demping van het Lcvendaal betreft vroeger werd deze zaak opgehangen aan 't uitbreidingsplan en thans hangt men het op de kapstok van het .nolee- irngsplan. De wethouder wil er blijkbaar niet aan. Spr. bestrijdt dan 't maken van overuren door werklieden bij Gemeentewei-ken, hetgeen stelselmatig geschiedt. Spr. stelt wethouder Tepe in gebreke, dat hij niet een vergadering heeft uitgeschreven van Georganiseerd, ter wijl hij daartoe volgens reglement verplicht Wethouder Tepe ontkent dit. Het verzoek om de vergadering uit te schrijven heeft spr. anders gelezen dan de heer Schüller het uit- 16 De heer Schüller ondersteunt van den heer Wdlmer den wensch om los personeel zooveel mogelijk in vasten dienst te nemen. En de Lichtfabrieken zijn nog tallooze De heer Eikerbout: Tallooze? De heer Schüller:.... tientallen arbei ders in lossen, dienst gedurendp acht jaar zon-, der een-vaste aanstelling te kunnen krijgen. Men ontslaat ze soms een poosje om ze later weer aan te nemen. Later zegt men dan dat ze nog .maar kort in dienst zijn. Wethouder Sanders heeft indertijd toégezegd, dat aan de losse arbeiders het loon volgens het collec tieve arbeidscontract zal worden betaald. Wethouder Tepe: Dat geschiedt nu ook n°De heer Schüller ontkent dit en legt 't nader uit. Het personeel van den radio-dienst neemt spr. als voorbeeld. Wethouder Tepe stelt voor het desbetref fend voorstel van den heer Kuipers in prae- advies te nemen. Aldus wordt besloten. De heer Schüller bespreekt dan nog de kwestie van de werksters waarover wethou der Goslinga heeft gerapporteerd. De heer Goslinga heeft de zaak oppervlakkig behandeld De heer Goslinga: Och, je hebt er niets. De heer s'c h 11 e r bestrijdt uitvoerig het rapport, om daarna nog eenige prmcipieele beschouwingen te houden. Wethouders Gos- linga's beginselen komen ook uit in zijn op treden. De heer Goslinga: Dat is een compli ment, dank u wel. De heer Schüller zegt verder, dat de a.r. en de c.h. partij zich bij de verkiezingen aan kiezersbedrog hebben schuldig gemaakt. De s.d.a.p. doet dat niet, maar is in en buiten den Raad eerlijk. De heer Groene veld (s.d.) repliceert eveneens en gaat nog eens in op de kwestie van het verkeer. Spr. dringt er op aan, dat de wettelijke bepalingen zoo goed mogelijk zullen worden nageleefd. Spr. dringt ook met het oog op bet verkeer aan op spoedige dem ping van het Levemdaal. Misleidende collecte Spr. beschuldigt ook bet R.K. werkloozen- comité van misleiding bij de .inzameling van gaven. De heer Mand er s: Dat is niet waar! De heer Groene veld: De heer Manders kan vertellen wat hij wil, maar ik ben zelf. slachtoffer; geworden. 1 De heer Manders: Het stond op den Wagen, op de bus en op een band om den arm van de collectanten, - dat het voor r.k- werk loozen was. De heer Groene veld houdt vol, dat de collecte misleidend was. Zeer vele menscben zijn er ingeloopen. Spr. verzoekt B. en W. daartegen te waken. Tenslotte maakt spr. nog eenige opmeritingen1 aan het adres van den heer van Es. Deze had een geval genoemd van een stukadoorsgezin, dat ondanks een groot gezinsinkomen, toch naar de gemeente om steun ging. Er is aan sor. verzekerd, dat er zulk een gezin niet is. Dr. van Es heeft dit gefantaseerd. Sor. stelt er prijs op, dat dr. van Es bet p-ezin bii name noemt. De heer Eikerbout (a.r.) zegt, dat de Voorstellen van den heer Van Stralen voor een groot gedeelte dezelfde zijn als die door de gezamenlijke vakcentrales zijn ingediend. Spr. zou nog- gaarne vernemen van den heer Van Stralen of deze bereid is in znn voorstel om de uitgetrokken werkloozen, die bu'ten hun schuld in een jaar minder dan twee maanden hebben gewerkt, niet "van steun verleerj'-ng af te voeren, in te voegen het woord „bona fide". De heer Van Stralen is daartoe bereid De heer Eiker bout spreekt daarna nog eens ovpr de demping van het Levendaal. Wethouder Splinter zert dat dit sooedig in orde komt, maar Wethouder Goslinga heeft er bezwaar tegen. Spr. hoopt dat het Leven daal snoedig onderhanden zal worden geno- men, maar als dit niet gpbeurt, dan zou spr. toch e. on aandringen wilien dat de Plantage verbeterd wordt. Spr. drinrt er ook op aan dat een commnsc,e zal infesfeld wm-den om de kwestie van MaatschaooeliiTc Hulpbetoon, door Mevr. B'■egeper-de ter snrake prphmebt. te onderzoeken. Het e-ntn'ocd ven We+b. Feirpin ten ónrTcMe van de derq Veaft «mr. tel^r^rteld. r»P7e k^t-en f in Of) ror ve-k n-'tkea^'nn- int. hun worktoo- ZflTvk««. Dat is te weioif. Snr. zon g*avr>e wenschen diat zij vanaf de eerste dag de bij slag op de kasiiitkeering ontvangen. Spr. zal niet stemmen voor het voorstel van den heer van Stralen om de kerstgave van 25 tot 5U procent van de gewone steunuitkeeringen te brengem Da heer van Wilbrink (c.h.) zal stem men voor het voorstel van den heer var Stralen om na 20 weken de steun niet 'met f 1 te verlagen. Het voorstel van den van Stralen inzake de uitkeering aan transportarbeiders zou spr. in handen willen stellen van B. en W. om prae-advies. Spr. ii vóór aanvaarden van de Rijksregeling maai zou er bij de Centrale Regeering oj willen aandringen" dat de steunregeling niet slechter zal zijn dan in de groote steden. De heer Bosman (lib.) gaat in op enkele opmerkingen van den heer van Eek ove: Leidsche Hout en houdit daarna opnieuw economische beschouwing over het idex-cijfer. De heer Manders spreekt ook nog eens over het kapitalisme en het economisch probleem, waarbij hij speciaal de socialisten bestrijdt. Dat er op misleidende wijze voor de katholieke werkloozen gecollecteerd is, ont kent spr. Hij maakt daarna nog enkele op merkingen over de voorstellen. Er waren intusschen nog twee voorstellen ingediend, een voorstel van den heer Stralen waarin de wensohelijkheid wordt uit- de demping van het Levendaal voorstel om een voorzieningsfonds te stichten voor los personeel. Dat laatste voorstel wordt door B. en W. overgenomen. De heer van Rosmalen (c.h.) heeft bij de alg. beschouwingen hoor en wederhoor toe gepast en zal daarnaar zijn houding als chr. arbeider ten opzichte van de voorstellen be- Het incident inzake Maatsch. Hulpbetoon. De Voorzitter herdacht nog eens wat hij gezegd heeft inzake de mededeelingen van Mevr. Braggaar-de Does inzake Maat schappelijk Hulpbetoon. Spr. moet deze woor den handhaven. De commissie van ~M. H. is in een kwaad daglicht gesteld en spr. heeft betreurd dat dit aan het publiek is medege deeld, door het in den Raad te bespreken. Het was hier niet op zijn plaats. Het voorstel van Mevr. Braggaar raadt spr. aan niet te aanvaarden. Wethouder R o m ij n geeft aan Mevr. Brag gaar in overweging haar voorstel in te trek ken en zegt toe te zullen bevorderen dat van de zijde van M. H. aan den Raad hierover nader bericht wordt gedaan. Mevr. Braggaar wijst er op dat de Voorzitter gesproken heeft van verdachtma kingen en de heer Romijn heeft gezegd dat alles wat zij gezegd heeft pertinent onjuist is. Daarom handhaaft spr. haar voorstel. De heer Romij n zegt, dat als Mevr. Brag gaar-de Does haar voorstel handhaaft, hy zijn toezegging intrekt. Dé VooTzitter hoopt dat het voorstel van Mevr. .Braggaar zal verworpen worden, maar wil toch nog een beroep doen op den heer Romijn om de zaak toch in M. H. ten berde te brengen. De heer van Eek ia teleurgesteld door den Voorzitter en den heer Romijn. Verdacht makingen zyn dingen die men zegt zonder bewijzen. Mevr. Braggaar heeft wel degelijk bewijzen aangevoerd. Men kan aan de juist heid daarvan twijfelen, maar men mag niet spreken van verdachtmakingen. Het was noodig, dat deze zaak publiek gemaakt werd. M. H. is het minst geschikte lichaam om deze kwestie te onderzoeken. Zij is niet ob jectief. Het ligt op den weg van den Raad om zijn oordeel over de genoemde gevallen in te winnen. Het komt den heer Wilmer (r.k.) vopr dat de toezegging van den heer Romijn door den Raad aanvaard kan worden. M. H. moet gelegenheid hebben zich te verdedigen. Eerst wanneer die verdediging niet bevalt moet over wogen worden op welke wijze licht in de zaak kan worden gebracht. Daarna heeft plaats de stemming over de voorstellen die by de Alg. Beschouwingen ter sprake zijn gekomen. Het lot der voorstellen. Het voorstel van Mevr. de Cler de Bruyn tot het oprichten van een Gemeentelijk tehuis vor Ouden van Dagen wordt verworpen met 21 tegen 14 stammen. Voor stemden de s.cLa.p. de heeren Knuttel, van Eek en Vos. Het voorstel van den heer van Stralen in zake de extra uitkeering door een bedrag in eens aan werkloozen wordt uitgesteld tot dat ae Rijksregeling in bespreking zal komen op Maandag over een week. Het voorstel van denzelfde om de onder steuningsnorm te brengen op f 15 wordt even eens tot de volgende vergadering uitgesteld. Het voorstel van dezelfde om de kinder toeslag te brengen op f 1.50 wordt ook uit gesteld. Het voorstel van dezelfde om in het steun- reglemer.t de bepaling, om de ondersteuning na 20 .weken voor gehuwde en kostwinners en 15 weken voor kostgangers met f 1.per week wordt verminderd, voor bonafide werk loozen. tijdelijk" buiten werking te stellen, wordt daar de heer van Stralen hier niet toe bereid is op voorstel van dien heer Wübrink uitgesteld. Het voorstel van dezelfde om de uitgetrok ken bonafide werkloozen, welke buiten hun schuld in een jaar minder dan twee maanden hebben gewerkt, niet van steunverleening af te voeren, wordt uitgesteld op dezelfde wijze. Het voorstel van dezelfde om de bepaling in het steunreglement, dat losse transport arbeiders slechts gedurende 42 dagen per jaar steun kunnen ontvangen tijdelijk buiten wer king te stellen wordt uitgesteld tot de vol gende vergadering. Het voorstel van dezelfde in zake het ver- leenen van een toeslag op de kasuitkeeringen wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Het voorstel van dezelfde inzake het spoe diger doen uitvoeren van openbare werken wordt verworpen met 22 tegen 13 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel van den heer van Stralen en Mevr. Braggaar om Maatschappelijk Hulpbe toon op teheffen wordt verworpen met 24 tegen 11 stemmen. Voor stemde de s.d.a.p. Het voorstel van Mevr. Braggaar-de Does om het aantal vergaderingen van Maatschap pelijk Hulnbetoon uit te bre'den wordt ver worpen met 22 tegen 13 stemmen. Voor stem den s.d.a.p. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel van den heer van Eek inzake het instellen van een centrale levensmiddelen- voorziening wordt verworpen met 22 tegen 13 stemmen. Voor stemden' de s.d.a.p. en de herren Knuttel en Vos. Het voorstel van dezelfde inzake de invoe- rini? ven de medezeggensohau bij de tremeen- Tfbedriiven wordt ingetrokken omdiat B. en W. h;nnertkort hierover aan den Raad hun mee ting zullen kenbaar maken. De motie van den heer var ""-Ie om op ^on- i dag. optochten met muziek toe te latey wordt verworpen met 20 tégen 15:. stemmen Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Knuttel, Vos, Bosman en v. Eccke. De motie van den heer v. Eek om dé Leid sche Hout in eigen beheer bij de gemeente te nemen wordt verworpen met 23 tegen 12 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heer Knuttel. Het voorstel van den heer van Eek om de Duinwaterleiding by de gemeente in eigen beheer te nemen wordt verworpen met 22 tegen 13 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel van B. en W. inzake de Duinwaterleiding wordt aangenomen z.h.st. Het voorstel van den heer Eek inzake eenige wijzigingen in de verordening op de Straatpolitie (de route van optochten, het venten met gedrukte stukken) wordt verwor pen met 22 tegen 13 stemmen. Voor stemdén de s.d.a.p. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel van den heer Van Eek inzake de samenstelling van het college van com missarissen der Leidsche Duinwater-Maat schappij wordt door den heer van Eek inge trokken. Het voorstel van den heer Kooistra om alle gemeentewoningen ondér direct beheer van de gemeente te nemen wordt verworpen met 21 tegen 14 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Knuttel, Vos en Wilbrink (de laatste per ongeluk). De motie van den heer Kooistra dat het saneeringsplan Bouwelouwesteeg-Parady ssteeg zeer spoedig aan de orde zal komen wordt met 21 tegen 14 stemmen verworpen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Knuttel, Vos en Eikerbout. Het voorstel van den heer Kooistra tot het stichten van een gemeentelijke woningbeurs wordt verworpen met 22 tegen 13 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Vos en Knuttel. Het voorstel van den heer Kuipers om aan losse arbeiders in dienst der gemeente het nr'nimumloon volgens raadsbesluit van 15 Nov. 1920 uit te keeren wordt ingetrokken. Het voorstel van den beer Kilioers om een arbeidsreserve in te voeren wordt verworpen iet 22 tegen 13 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel van den heer SchüUer om een onderzoek te doen instellen naar de wensche- lykheid om Stadsontwikkeling onder te bren gen bij Bouw- en Woningtoezicht wordt in getrokken Het voorstel van den heer Verwéy tot we derinvoering van een zakelyke belasting op het bedryf wordt verworpen met 22 tegën 13: stemmen. Voor stemden de s.d.a,p. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel van den heer Verweij tot invoering van een belasting op de bouwter reinen wordt verworpen met 22 tegen 13 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Knuttel en Vos. Het voorstel van den heer Verweij om het aantal opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen van 15 op 50 wordt verworpen met 21 tegen 14 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Knuttel, van Tol en Vos. De motie van den heer Verweii om de on-- centen op de personeele belasting voortaan nrogressief te heffen wordt door B. ep W. in prae-advies genomen. Het voorstel van den heer Knuttel inzake de verhooging van den werkloozensteun met f 2.50, de extra-uitkeering van f 25.— en de extra week steun tegen Kerstmis wordt; waf' betreft de eerste twee punten aangehouden tot de volgende vergadering en wat betreft het laatste punt verworpen met 20 tegen 15 stemmers. Voor de s.d.a.p. en de heeren Vos, Knuttel, Manders en Simonis. Het voorstel van den heer Knuttel tot in voering van den 7-urendag wordt verworpen met 33 tegen 2 sternaren. Voor stemden de heeren Knuttel en Manders. Het voorstel van den heer Knuttel inzake den bouw van arbeiderswoningen wordt ver worpen met 23 tegen 12 stemmen. Voor stem den de s.d.a.p. en de heer Knuttel. Het voorstel van den heer Knuttel om ^n nieuwe regeling te ontwerpen der gas- en electriciteitstarieven, gebaseerd op een vrij maandelyksch gebruik per gezinsaansluiting van 10 M.3 gas en 5 KWU electriciteit wordt verworpen met 3 tegen 1 stem. Voor stemde de heer Knuttel. Het voorstel van den heer Knuttel om alle door de gemeerïte betaal'dë salarissen boven 0 tot dit maximum terug te brengen wordt verworpen met 34 tegen 1 stem. Voor stemde de heer Knuttel. De motie van Mevr. Braggaar en den heer van Stralen om de aanvragen en uitkeeringen van steun by Maatschappelijk Hulpbetoon Te doen geschieden via de vakorganisaties wordt verworpen met 19 tegen 16 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Manders, Knuttel, van Tol, Eikerbout en Vos. Het vóorstel van Mevr. Braggaar-de Does li een commissie van onderzoek in te stel len-naar de gesignaleerde gevallen by Maat schappelijk Hulpbetoon wordt verworpen met 21 tegen 14" stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. i de heeren Knuttel, Vos en Eikerbout. Het voorstel waarby - de wensch el jjkheid wordt uitgesproken van spoedige demping van het Levendaal wordt verworpen met 20 tegen 15 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heeren Vos, Knuttel, Eikerbout en Manders. Het voorstel van den heer 'van Stralen om de Kerstgave te verhoogen van 25 pet. -van de steunuitkeerlng, zooals B. en W. voorstel len, op 50 pet. wordt verworpen met 20 tégen 15 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. -en de heeren Vos, Knuttel,-v.-Tol én Simonis. Het voorstel van B. en W. wordt- aange nomen zonder hoofdelijke stemming. De vergadering werd daarna verdaagd tot des avonds 8 uur. AVONDZITONG de artikelsgewijze behandeling aan de orde, aanvangende met uitgaven, gewone dienst. By de uitgaven van de Politie vindt Mevr. Braggaar-de Does gelegenheid om op te merken, dat zy zich niet geheel kap ver eenigen met het feit dat de onbezoldigd in spectrice bij de politie wordt, gehandhaafd. Zy zag heel graag een bezoldigd inspectrice welke uitsluitend haar werk vindt in het politiewerk. De-voorzitter acht" het niet nood zakelijk gezien de praktijk, het kleine aantal zedendelicten, waarin deze inspectrice haar taak vindt. De heer Knuttel spreekt over het op treden van de politie by het geval v. d. Lubbe. De heer Kooistra bepleit een betere woning voor de concierge van het politie bureau. Bij volgnummer 268 verdedigt de heer K u i pers (s.d.) een Voorstel om dit nummer met f 100 te verhoogen ten einde de Alg. Bond van Politiepersoneel eveneens in 't bezit te stellen van een subsidie, voor den cursus tot opleiding bij de politie. Dit voorstel wordt verworpen met 23 tegen 11 stemmen. Voor stemden de leden der s.d.a.n. Mevr. Braggaar-de Does bestrijdt de verl-^n" van de subsid'e aan de Vereeni- ging „Zuigelingenzorg", welke volgens de toe lichting niet noodzakelijk werd geacht. Haar -zal een gereedliggend rapport worden toe gezonden. Dé Zweminrichting en de Zondag. By volgno. 306 komt in behandeling een voorstel van den heer Koole om uitvoering te geven aan het plan Badhuis Zuiderzicht, hetwelk, reeds de Commissies van Fabricage en den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst is gepasseerd en een voorstel van dezelfde om de zweminrichting „De ZyT' en de „Hooge Rijndijk" op Zondag voor het publiek open te stellen. Hierby spreekt de heer Koole over de Zondagsrust in het algemeen, en bet-oogt, dat de s.d.a.p. wanneer de kapitalistische maat schappij niocht vallen, de overtu:ging van andersdenkenden zou worden geëerbiedigd, ieder zou zich dan ook volgers eigen inzich ten mogen uitleven. Daarom moet nu ook soe pelheid betracht worden. Het openstellen der zweminrichtingen heeft velerlei voordeel. Het gevaarlijke buiten .zwemmen wordt vermin- Dr. v a n E s (a.r.) zegt, dat de heer Koole hem in de mond heeft gelegd, dat hy hoopte, dat het plan van het badhuis zoo spoedig mogelijk zou worden uitgevoerd. De heer v. Es bedoelde hiermede wanneer de financieele toestand dit mogelijk maakt. Spr. bestrijdt de argumentatie van den heer Koole ten aanzien van de Zondagsslui ting van de zweminrichtingen, op principieele en practische gronden. By het baden in zee blijkt b.v., dat de meuschen toch buiten het onder toezicht ge stelde gedeelte gaan zwemmen. De heer "Wilbrink c.h.) bestrijdt de heer Koole, om op grond van het vrijheids beginsel de zweminrichtingen open te stellen. Buitengewone behoefte is er, volgens deskun digen niét aan. Waar Nederland nog een Christelijke Staat is, heeft de Overheid toch "ook nog de Chr. Zondag in waarde te houden. Weth. Goslinga vindt, dat de uitgaven voor de zwemsport voldoerede zijn. De inder tijd ingestelde oommissie heeft ook deze plan nen opgehouden, wat haar recht is. We moeten in dezen tijd, heeft Weth. de Miranda gezegd, eerst leven en daarna aan genaam leven. Dit moeten wij ook ten aanzien van deze voorstellen betrachten. De voorstellen van den heer Koole worden verworpen resp. met 22 tegen 13 en 19 tegen 16 sterumen. Onderwijszaken. By de behandeling van extra onderhoud Gehoorzaal e.a. gebouwen werden verschil lende opmerkingen gemaakt, over de bedragen welke voor diverse posten zijn uitgetrokken. De heer Vos (v.d.), die zyn eerste begroo- tingsrede houdt, en een zeer aandachtig ge- noor heeft, bepleit o.a. het doen wegvallen van de verschillende soorten openoaar onder wijs en doen samenvloe.en van deze soorten van onderwijs zooals dit ook meestal by het byz. ondex-wys plaats vindt. Spr. bepleit ver der het stichten van 3 openbare bewaar scholen, zooals ook de volgende spr., de heer Groeneveld (s.d.)die tevens aandrong óp het spoedig vervangen van nog aanwezige gasverlichting op scholend door electrische. -.De héér va n E s meent, dat het niet alleen aan het werk van B. en W. te danken is» dat üe post -voor de boventallige onderwijzers verlaagd is, doch ook aan de vérandering in het leerlingenaantal. Hy dringt in veroand met de nieuwe wijziging in 1932 op spoedige afhandeling aan. In verband met de motie van den heer Groeneveld tot stichting van openbare be waarscholen, dringt hij aan op het zorgen van het gelijk opgaan van bijzonder en open baar onderwijs. De heer Meynen (cJi.) bestrydt de z.g. eenheidsschool. Daarna krjjgt Weth. Tepe het woord, en richt zich tegen den heer Vos, die tegelijk met het ingebruik nemen van nieuwe woon wijken scholen wil bouwen. Hij acht dit beter wanneet-de behoefte gebleken is. Verder is in het college gesproken over de niveileering van de schooltypen, wat veel gemakkelijker zou zyn, doch op het oogenblik geldt yog dat het gezien den huidigen toe stand niet mogelyk is het onderwijs bij één schooltype onder te brengen. Wat de lengte van de vacanties betreft hebben we reüening te houden met het feit dat verschillen in maatschappeiyken welstand nog bestaan. Dit rechtvaardigt zulk een ver schil voor eindscholen en opleidingsscholen. Wat de verlichtingskwestie betreft, de grootst mogelijke spoed wordt toegezegd. Het voorstel van den heer Groeneveld zou spr. in handen van B. en W. willen stellen tot het geven van prae-advies, daar men op het oogenblik niet in staat is, deze zaak juist te. bezien. Hét heeft steeds in de bedoeling van B. en W. gelegen deze zaak af te handelen, doch daar de chef van afd. Onderwijs 3 maanden niet in staat was zich hiermede bezig te houden, is er vertraging gekomen. Met de vele verzoeken die ingekomen zijn zou spr. deze gezamenlijk in den Raad willen brengen. De heer Groeneveld neemt daarmee genoegen. De heer Huurman stelt voor, of van replieken af te zien, of de vergadering te schorsen, waarbij de heer v. Eek zich aansluit,. - Hier wordt; over gestemd, en met 17 tegen 16 stemmen .ivordt dit voorstel verworpen. - Weth. Tepe antwoordt den heer Groene veld inzake de bedragen welke beschikbaar worden gesteld voor leermiddelen, en zegt dat deze bedragen geraamd worden aan de hand van de practijk en verder naar behoefte. In verband met het besluit om onderwijze ressen, die gaan huwen te ontslaan, maakte de heer Groeneveld enkele opmerkingen. Er zou een geval zijn van een gehuwde onder wijzeres, bij het bijzonder onderwijs, dit zou dus niet in overeenstemming zijn met het door de rechterzijde indertijd aangenomen voorstel. Weth, Tepe zegt, dat dit ook by het openbaar onderwijs mogelijk is, en hier sprake" is van een benoemen van een gehuwde onderwijzeres, en niet van een die. gaat huwen. De-heer-Meynen (c.h.) wyst erop, dat by het by'zonder onderwijs het aanstellen van" een boventallige leerkracht, omdat tusschen het doen van de aanvraag en de benoeming zoodanige tijd verloopt, dat de. gronden weg vallen, b.v. doorheen verandering by het open-, baar onderwijs, b.v. het veranderen van de klassedeeler, dié hooger kan worden, bijzon dere moeilijkheden ondervindt. Spr. vraagt of de laatste tijd zulk een verandering gekomen is err of de aanvrage toch onaantastbaar gebleven zou zyn. Wat de wethouder bevestigt, terwijl de klasse deeler van een bepaald tydvak voor een geheel jaar geldt ten aanzien van de bij zondere school. Schoolkindervoeding en -kleedine. (Bij volgno. 502 heeft Mevr. Braggaar-de Does niet minder dan Ver voorstellen ten eerste om bij schooikindervoed'ng en -klee- rb'ng, schoerten te verstrekken inrrVeats van kloirmen: ten tweede om' de sehool1rinde>woe- ^"r"" ook gedurende de varantie te verstrek ken; ten derde over te ga-n tot instelling van een Gemeentelijke, commissie voor school I kindervoeding en -kleeding en ten vierde aan kinderen welke schoolvoeding en -kleeding ontvangen, gedurende den schooltijd pantof fels te verstrekken. Over de eerste drie voorstellen zal tegelijk beraadslaagd worden, bij stemming wordt na zeer langdurige bespreking het eerste voor stel verworreri met 1613 stemmen. Het tweede met 1513 stemmen en het derde met 17—11. B. en W. nemen echter het 4e voorste) in prae-advies. Daarna wordt op voorstel van den heer Manders de vergadering verdaagd te 2.15 uur tot Maandag 21 December. STADSNIEUWS van het stadhuis VERZETTING MARKTDAGEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, in verband met het vallen van den lsten Kerstdag en den Nieuwjaarsdag op een Vrijdag, alsmede van den 2den Kerstdag op een Zaterdag, hebben besloten: lo. de veemarkten en de kaasmarkten van 25 December a,s. en van 1 Januari d.a.v., in plaats van op die dagen te doen houden resp. op Woensdag 23 en Woensdag 30 De cember 1931; 2o. de algemeene dag- en avondmarkt. de botermarkt, de poelierswarenmarkt en de bloemmarkt van 26 December a.s. in plaats vah op dien dag, te doen houden op Don derdag 24 December 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 December 1931. gaat de heer whbrink den raad verlaten Naar wij uit zeer goede bron verneme gaat de heer Jac. Wilbrink, de leider van de c.-h. raadsfractie tegen het eind van het jaar den Raad verlaten. Hij heeft althans dit voornemen stellig te kennen gegeven schijnt daarvan, hoe grooten aandrang ook door vele personen in en buiten den Raad op hem wordt uitgeoefend van alle zijden, ook van niet geestverwanten, niet gemak kelijk terug te brengen zijn.. Wij voor hopen van harte, dat de heer Wilbrink, hoe klein de kans daartoe schijnt, voor den drang nog bezwijken zal. De heer Wilbrink is een van de meest •belangrijke figuren in den Raad, wiens stem een groot gezag heeft bij vriend en vijand. Vooral voor de c.-h. raadsfractie, waarvan hij duidelijk de leider is, zou zijn heengaan een groot verlies beteekenen. Het besluit van den heer Wilbrink schijnt zijn oorzaak te vinden in particuliere redenen. DE NIEUWE DRANKWET LEZING VAN DEN HEER J. J. WEPSTER Gisteravond hield de heer Wepster, onder wijzer eener school voor zwakzinnigen, voor een vergadering van het Leidsch Drankweer Comité een lezing oover de nieuwe drankwet. De voorzitter van het L. D. C. de heer Zunderman opende de vergadering, die ge houden werd in het koffiehuis der I. O. G. T. aan de Hoogl. Kerkkoorsteeg, door allen en in 't bijzonder den heer Wepster een harte lijk welkom toe te roepen. Spr. gaf hierna het woord aan den heer Wepster. Deze gaf een uitvoerige uiteenzet ting over het verschil tusschen de oude en de nieuwe drankwet, die naar alle waar schijnlijkheid met Mei 1932_ in werking treedt In 1881 bedroeg in Nederland het aantal vengunningen 1 op 42, d.w.z. dat 10 gezinnen 1 kastelein onderhielden. Men begreep echter, dat het op die voet niet door kon gaan en zoo kwam in 1881 het voorstel wet, het aantal vergunningen te verminderen tot 1 op 500. Het Ministerie-Kuy- per besloot in 1904 de drankwet aan herzie ning te onderwerpen, welke herziening in 1905 tot stand kwam, en zéér strenge bepa lingen ten opzichte van de drankverkoop be vatte. doch er werd teruggedeinsd voor de uitvoering daarvan met dat gevolg, dat de drankwet zéér verslapte. Sor. zette voorts uitvoerig uiteen, él het ge torn, dat in den loop der jaren aan de drankwet geschied is, totdat het Ministerie- Ruys de Beerenbrouck tot stand kwam, die tot algeheele afhandeling der Drankwet wil de overgaan. De drankbestrijders vreesden echter de geheelonthoudersgezindheid van Min. Verschuur, waarin zij tot hun groote spijt, niet zijn beschaamd geworden. De drankbestrijders vernamen van Minis ter Verschuur, waar zij op audiëntie geweest waren, dat van hem geen regeling tot Plaat selijke Keuze te verwachten was. Er waren 8 nota's van wijzigingen! Het voorstel kwam in de Tweede Kamer der Staten-Generaal en deze besloot eerst een commissie van voorbereiding te vormen, izooals bekend,; is deze zomer de drankwet tot -stand gekomen en aangenomen in Tweede en Eerste Kamer. Tot slot moet de wet nog opge nomen worden in de Staatscourant, waarna ze van kracht is. Spr. zette verder uiteen, de punten, die ten voordeele van de drankbesrtijding in de drankwet opgenomen zijn. Voorts wees hij oo het z.g. pachtstelsel, dat Minister Ver schuur ,yde nek om had gedraaia". Spr. wenschte de minister er veel succes mee, daar van de 13.000 vergunningen er 10.000 zijn verpaohti Voorts ging Spr. nog in 't kort de artike len (84 in 't geheel) der drankwet na. Ten voordeele der drankstrijd zijn art 6, 10 en 56, én ten slotte behandelde .Spr. de Gemeen- teraadswet in vérband der drankbestrijding, jeugdbescherming en openbare zedelijkheid. Hierna volgde er gelegenheid tot het stel len van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. De Voorzitter dankte met een enkel woord •den Inleider voor zijn schitterende uiteenzet ting en na enkele huishoudelijke punten be sproken te hebben, sloot de Voorzitter de zoo uitnemend geslaagde avond te 10.35 uur. een nieuwe garage aan den hoogen rijndijk VAN DE N.V. „HET MOTORHUIS" I De nieuwe garage van de N.V. „Het Mo- toi-hujs" aan den Hoogen Rijndijk, die on- g twijfeJid gedu.rende u-en bouw reeds aandacht van het Leidecne publiek zal ben gehad, omdat de vürvaiien hoek bij de J Singel er ploLeeung zoo'n geheeJ aödier zien dioor gekregen heeft, is hedenmiiudiag geopend. Het is een knap stukje weirk van uen architect A. T. Kraan, die zakelijkheid met echoonhedd tot ten keurig geheel heeft verbonden. Deze garage heeft zijn ontstaan te danken aan een behoefte van tweeërlei aard. In de eerste plaats heeft het bedrijf van .diet Motonhuis" ruimte noodiig voor eei hoorlijke berging van zijn eigen voorraad automobielen, daar de bestaande garages die ruimte niet meer bieden. A.1 de beschikbare ruimten toch heeft de tiirma bererds moeten afstaan aan haar oliënten. In de tweede plaats bestaat in onze 6tj/d een dringende behoefte aan een modern ge outilleerde garage. In deze behoeften heeft het Mcvtorhui6 trachten te voorzien door dit gebouw, waar ongeveer 150 auto's een plaats kunnen vin den. Tezamen met de reeds bestaande ga r; ges beschikt de firma thans over een ruimte voor stahing en service voor 250 auto's Het spreekt vanzelf, dat ook deze garage centraal verward is, een onontbeerlijke eisch voor een goede verzorging van Doch, afgezien hiervan, heeft men ge- t.nacht deze garage van elile goede Serevioe- mididelen te moeten vooralen. Wie in zijn vak „Servioe" lettert ijk ver taald „dienst", bewijst aan de gemeenschap, is zeker van zijn plaats. Uit dit oogpunt bezien ie aan deze gi op „Service" ingestelde garage weinig on dernemers-nel co verbonden. Als service dan biedt deze garage, o beginnen: de 1550 M.2 groote centraal ver- warbde ruimte zonder een enkele hinderlijk ke steun. Het benzin,e-innecnen geschiedt in kortst mogelijk entijd (60 Liter per minuut) door electrisch gedreven pompen. Op de zeer doelmatig aangelegde wascüi- plaats kunnen 2 auto's tegelijkertijd door een electrisch gedreven epuit-innichtlng ge- wasschen worden. Het water wordt zelfstan dig opgepompt uit de natuurlijke wafenN voorraad in dezen bodem. Voor een vlugge en juiste doorsmering is rre pilaar-hef brug aangebracht, waardoor het. mogelijk is, ook op de moeilijk toegan kelijke plaatsen, op een gemakkelijke 1 te komen. Verder is ear de ..Weaver" hoofdlampen- b©proever, waardoor he tmogelijk 16 de hoofdlampen lui zeer korten tijd op juiste wij.ze te 6t,ellen. Op het Service-terrein voor de garage findt men buiten de electriech gedreven benzinepomp, het Brum/ner lucht- en water- service-apparaat, die op snelle wijze d« juiste spanning voor de banden verschaft- Ook vindt men daar de „Weaver" auto matische rem-beproever, die u op zeer nuftige wijze doet zien. welke van de rem men eventueel niet juist werkt, waardoor op snelle wijze dit euvel verholpen kan worden. Elk wiel wordt afzondarlij'k geregistreerd. Dit apparaat verdient ten volfe 'de bela stelling, daar men zelf op afdoende wijze ka.n oontroleeren of de remmen behoorlijk in orde zijn. De garage is geheel brandvrij gebouwd en tot beperking van de brandmogelijkheid en ter looaliheering vam een eventueele brand zijn aangebracht 3 wafergordijnen, die de garage in 4 door water afgesloten gedeelten zoo noodiig kan traosformeeren. Bij de in tegenwoordigheid van den com mandant van de brandweer gehouden proef bleek, dat daardoor een zeer doeltreffend effect bereikt werd. De garage zal, behoudens een kleine be perking, dag en nacht geopend zijn. Al de service-middelen staan zonder ex tra koeten ter beschikking van de cliënten De firma heeft gemeend de aantrekkelijk heid van deze ingebruikname te moeten vei hoogen door een kleine show te arraargeereB van de diverse Ford-modellen. Als blijk van de goede kwaliteit en hel uitlhoudingsvermoiiren van het Ford-pro du cl vindt men in deze garage, tevens de Ford Sedan, waarmee de heer Sbeenkamp reis om dé wereld gemaakt heeft. Rest ons nog te vermelden, dat a,a' mens van het weirk waren 'dë'heeren Jansen en Moens. De heer Woestenburg verzorgde de gas- en waterinstailatie,. d,e Jemoo electrische installatie, terwijl de fa. Co^sel het schilderwerk en de fa. Van Dam het glaswerk verzorgde. Voor do opening hedenmiddag bestond groote belangstelling. Vele .bloemstukken luisterden de plechtigheid op. NIET VERWARREN In de dagbladen kwam dezer dagen een bericht voor dat een zekere H. L., verzeke ringsagent verbal iseerd was wegens valsch- heid in geschrifte, terwijl tevens vermeld was dat een onderzoek naar zijn geestvor- moerens zou worden ingesteld. Men verzoekt ons mede te deelen. in ver hand met ondervonden moeilijkheden dat dezo voorletters H. L. niet moeten verward worden uï+ die van den heer H. Lambooy Assuradeur en Begrafenisonder nemer, vertegenwoordiger der Friesche Le vensverzekering Mij., wonende Hooge Rijn dijk alhier. ZILVEREN JUBILEUM J. R. GRAVELOTTE Morgen is het 25 jaar-geleden dat de heer J. R. Gravelotte, organist van Evangelisch Luthersche Kerk als zoodanig in functie trad. Daar de heer Gravelotte ook gedurende een lange reeks van jaren lee- raar was aan de muziekschool van voor Toonkunst alhier zullen ongetwijfeld ook vele Leidenaars met belangstelling van dit feit kennis nemen. Ter gelegenheid dit jubileum hebben vrienden van den ju bilaris een concert georganiseerd, dat op Dinsdag 15 November a.s. zal- plaats heb ben en waaraan medewerking wordt ver leend door mevr. de Hart ter Linden (alt), en de heeren C. Spruyt (cello), H. I. Neefjes (orgel), C. L. de Haan (orgel) en K. J. Kooy, begeleiding. Het ligt in de bedoeling om van de op brengst van dit concert te bestrijder restauratie van het voetklavier van het fraaie orgel in de Luthersche kerk, waar door dus een blijvend aandenken voor de jubilaris geschapen wordt. "burgerlijke stand GEBOREN: Pfitrus Chrlstlanus z van F vau Remundt en M C Rozier: Johanna C!i d van W J van derSteen en J C.Erades: Tozef Marie Andreas z van A A Hilgersom en M Uit den Omtrek. alphen aan den rijn DRIE GELIJK GAAT NIET. Of feitelijk gaat het wel, twee auto's en een woonwagen naast elkaar op den Sleek- terweg, alleen maar, dan zitten ze vast en blijkt als een der auto's, nl. die uit Bode graven, los is getroggen, dat deze vrij ern stige beschadiging heeft. Alles moet tegen woordig vlug gaan en tijd voor passeeren is blijkbaar verloren tijd. GEREF. KERK. Met inbegrip van collecte dankuur heeft in de maand November de Geref. Kerk voor de diaconie ontvangen f 1374.70. Het totaal der uitgaven is f 1237.80.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6