Jlicaiue ^riïisdjr (L'oumitt BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal f 3.21 (Beschikkingskosten f 0 15.) Per week Voor het Ruitonland bij Weke- lijksche zending u 6-— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghaar Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3529 WOENSDAG 9 DECEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f 1.1*V5 0.22Va van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. KRAS BESLUIT De nieuwe Duitsche noodverordening zoo juist door den Rijkspresident onderteekend en op bijkans ontroerende wijze door rijks kanselier Brüning toegelicht, legt het maat schappelijk leven aan ongekende banden. Het is zuivere dictatuur, maar opgelegd door hooge nood; het is een levensgevaar lijke noodsprong, waarbij de omstanders den adem inhouden en hijgend vragen: wat zal het zijn, dood of leven? De Rijkskanselier kent maar één woord: bet moet! Het is 'n waagstuk, dat vergezel d gaat van een snerpend S.O.S. voor heel de wereld. Want zeer terecht merkt hij op, dat de wereld nog slechts door solidariteit en eerlijke samenwerking te redden is, maar dat ieder thans meer dan ooit aan eigen yolk moet denken en daardoor juist de jtoestand verergert. „Van de gezondmaking van Duitschland en van de medewerking van de andere yolken daarbij zal het afhangen of Europa nog gered worden kan, of met Duitschland te gronde zal gaan. Tarieven, invoer-verbo- den en andere maatregelen kunnen mis schien tijdelijk een volk helpen, maar van het standpunt van de wereld-oeconomie staan ze de gezondmaking eerder in den weg." Naast de maatschappelijke dwangbepalin gen, welke veel breeder beschouwing eischet» dan in een kort artikeltje gegeten kan worden, heeft Brüning ook de politieke pro paganda onder curateele gezet. Ik mag niet toelaten, zoo schreeuwt hij bet uit. dat men voortgaat in deze ontzei tende tijden een zinneloozen burger- en broederoorlog voor te bereiden of te ont ketenen. En daarom wordt niet. alleen een alge meen verbod afgekondigd om partij-unifor men te dragen en zal belastering van regee- ringspersonen streng gestraft worden, maar „van heden af tot 3 Januari, zullen teven» alle pohteke vergaderingen, optochten, enz. verboden zijn, om het Duitsche volk in den Kersttijd,, die voor velen gelukkig nog een tijd van bespiegeling en inkeer is, gelegen heid te geven tot bezinning te komen, een bezinning, die het later hopelijk niet meer in zoo ergerlijke mate verliezen zal." Wie tegen dit optreden van Brüning be zwaren wil aanvoeren, ga gerust zijn gang, wij vermeten ons niet thans een oordeel te geven, omdat we er uiep van doordrongen zijn, dat de gewone maatstaf thans ondeug delijk is. In ons land doen we het, bij voot- keur nog anders, maar de gedachte, welke in de laatstgenoemde voorschriften naar .voren treedt, is zeer sympathiek. Hier verlaat een Kamerlid de vergaderin, met de mededeeling, dat hij naar Twente gaat om de arbeiders op te rui en; en het blijft de „geachte afgevaardigde" die met onderscheiding behandeld wordt Hier belegt men op de Kerstdagen talloo- Ee vergaderingen, waar het revolutionaire woord zal bulderen en de ether zal vol ziju van hoon op Christendom, Vorstenhuis Regeering. En niemand zal er aan denken om deze beroerders van ons volk den mono te snoeren. Hoogstens brengen we het zoo ver als de Enschedesche predikanten, wier daad we hartelijk toejuichen, om openlijk een Ad ventsboodschap tot het Twentsche volk in al Zijn geledingen te richten. Maar verder komen we dan ook niet. Eerlijk gezegd, we hopen ook van harte, dai we niet verder behoeven te gaan. Noodver ordeningen zijn geen begeerenswaardige ob jecten; slechts hooge nood kan ze recht vaardigen. Doch dit neemt niet weg, dat de vrijheid ten onzent dikwijls heel dicht de losbandig heid nadert en dat men het criterium van strafbaarheid: revolutionaire actie, versto- heid en versterkte samenwerking door con gressen en filtreerende oppositie-bladen of censuurcommissies konden daarin geen ver andering brengen. En nu komt het laatste partij bes tuurs ver slag. Het is sober gesteld, want de secreta ris der S.D.A.P. is een bezadigd man, niet belust op sensatie: een goed ambtenaar zou len kunnen zeggen. In een half kolommetje geeft hij 't verhan delde weer van een bijeenkomst, welke zeker uren duurde en waar de haren er vaak af stoven in de scherpe discussie; maar de hevige beroering dreunt na in dit sobere verslag als gerommel van een wegtrekkend onweer, waarvan men echter moet vreezen, dat het elk oogenblik weer keeren en in slaan kan. „Naar aanleiding toch, zoo zegt het ver- ag, van een aantal ingekomen brieven en voorstellen, alle de interne verhoudingen in de partij, de positie van de partij naar buiten en daarmede ook de eenheid van de partij rakende, werden uitvoerige bespre kingen gehouden. Hierbij kwam ter sprake een aantal mededeelingen van afdeelingen over ingediende moties, die kennelijk wijzen op een georganiseerde oppositie in de partij, gevoerd door een aantal der z.g. lmkervleu- gelaanhangers." De bedachtzame historieschrijver overdrijft niet maar hij kan niet spreken van enkele ingekomen brieven, van korte discussie enz.; neen, alles wijst op een beroering van groote omvang; veroorzaakt door een „geor ganiseerde oppositie in de partij." Deze is dus op 't congres te Arnhem, waar zoo roe rende eenstemmigheid werd bereikt, niet in de watten gelegd. Integendeel, het is on miskenbaar, zegt het verslag, dat die georganiseerde oppositie afspraken maakt en tegenleiding geeft: schadelijk voor de partijdiscipline en gevaarlijk voor de partij- eenheid. Dan kwamen daar nog bij enkele moties en voorstellen van het hoofdbestuurslid Schmidt tegen de V.A.R.A. en tegen de roode leiding in het Twentsche textiel-conflict en men begrijpt, dat het er gespookt heeft in deze bijeenkomst en dat menig partijbe stuurder gezucht heeft: Makkers, staakt uw wild geraas! Tevergeefs: de oppositie legde zich niet neer bij de beslissing van het partijbestuur; na de stemmingen waarbij hij de nederlaag leed, deelde de heer P. J. Schmidt mee, dat hij als lid wan het partijbestuur bedankt Deze daad zal gevolgen hebben; dat is zeker. Thans schrijft de roode pers nog pg. Schmidt; al licht zal over niet lange tijd een andere titulatuur gebezigd worden. Met dit overzicht van het geschil volstaan we voor ditmaal. Conclusies trekken we heden niet. Slechts willen we de verzeke ring-geven, dat het gebeurde voor ons geen reden tot juichen is, omdat we van een scheuring in de S.D.A.P. slechts schade en gevaar zien voor land en volk. Vooral, omdat het eventueel blijvend ge deelte het minst positieve program heeft. VIERDE EEUWFEEST PRINS WILLEM S GEBOORTE PLANNEN IN VOORBEREIDING 24 AFRIL 1933 Door het Uitvoerend Comité voor de her denking van het Vierde Eeuwfeest van du geboor e van Prins Willem van Oranje, is een circulaire gericht aan het eere-comitê het algemeen comité, die verschillende mededeelingen bevat over de herdenkings plannen. Brieven van den Prins van Oranje Met toestemming van H. M. -de Koningin zal in de publica dés van het Koninklijk Huisarchief een aantal tot dusver onuitge- WERKLOOZEN-ELLENDE Waar men de „soeploods" vindt om dit minder fraaie beeld nog maar eenste ge bruiken niet in het achterlijke Nederland, waar sommigen niets anders kunnen dan een onwillige regeering tegenover een werklooze massa; maar in het land van de dollar, de korte arbeidsduur en de hooge loonen. De roode pers gaf er dezer dagen een tref fende foto van: werkloozen, zoo op 't oog nog behoorlijk gekleed en dus geen bedelaars, geschaard om groote manden met brooden op de uitdeeling wachtend. En het onder schrift luidt zeer gepast: „Werkloozen-ellen de in Amerika: uren staan de werkloozen te wachten voor de bureaux waar de regeering brooden verstrekt". Dat js dus wel degelijk d"e „soeploods". We hebben die tijden der bedeeling hier ook gekend. Doch ze zijn, behoudens mis schien hier en daar een vergeten uitzonde ring, gelukkig voorbij; althans voor de valide arbeiders die eenig verantwoordelijkheids gevoel hebben en zorg toonden voor de dagen van werkloosheid, ring der openbare orde en strijd met de Qm nu maar niet spreken van de kiesche goede zeden wel vaak heel ver wegschuilt, waarop diaconiën als regel hulp ver- De Duitsche noodverordening moge al-leene'n( mag gewezen op het feit, dat het pas opgerichte crisis-comité (men vergetc het thans voor hen, die tot het uiterste dringen, een waarschuwing zijn. EEN HISTORISCH VERSLAG Dat krijgt ongetwijfeld historische be- teekenis, het verslag van de vergadering van het soc. dem. partijbestuur en dat voor de niets kwaads vermoedende lezers andere verrassingen bracht dan men op 5 Decem ber wenscht We spreken nadrukkelijk van de arge- looze zielen, want immers, wie met eenige kennis van zaken de laatste maanden de be weging, deining en beroering in de S.D.A.P. gevolgd heeft; die wist, dat dit komen moest en dat er nog meer komen zal. Een stroom als deze kan men niet schutten met wat wiepen van rijshout, onsterk vlechtwerk van revolutionair gebaar en kalmeerende woor den. Tegen zich zelf verdeeld en rustende op Voeten, eensdeels van ijzer en eensdeels van leem, zoo luidde ons oordeel over de wankele S.D.A.P. en alle sohoone vertoog en over een et!) gansch andere voornemens koestert dan „soeploodsen" in te richten. Het program van de Prinses, nader ont wikkeld door Jhr. van Citters, maakt mel ding van geheel andere plannen. Van individueeele verzorging, waar nood is en van geestelijke ontspanning en ontwikkeling om moreele inzinking door werkloosheid te voorkomen. Is dat program wellicht opgemaakt ondier de invloed van de roode arbeidersbeweging, die immers de stoot gaf aan deze actie? Of heeft misschien de heer Oudegeest adviezen gegeven en de redevoeringen geïnspireerd? Het is moeilijk aan te nemen, want zijn rede over de crisis zette in met gevoelens van haat en leedvermaak; hij zag met wel gevallen de ineenstorting der kapitalisti sche maatschappij; hij kon geen woord sproken of schrijven zonder ontevredenheid, onrust en bitterheid te wekken en laatdun kend te oordeelen over wat anderen doen. Doch wanneer de Prinses of de Voorzitter van het Comité een beroep doen op de soli dariteit van. het Nederlandsche volle, dan geven brieven aan en van den Prins het licht zien. Dr. N. Jajpikse, directeur van 't Koninklijk Huisarchief, heeft deze in ver schillende archieven gevonden en zich met de verzorging der publicatie belast. Het eerste deel zal loopen tot 1567. Biographic van don Prins. Prof. Dr. A. A van Schelven beeft onz», uitnoodigiing aanvaard een biographie.van den Prins van Oranje te schrijven. Hei boek zal circa 250 bladzijden beslaan en voor matigen prijs in den handel worden gebracht. Gedenkboek. Voor de samenstelling van het Gedenk boek is een subcommissie in het leven ge roepen, bestaande uit de heeren Jhr. Mr C. de Savornin Lohman, voorzit er, Jhr. Dr. W A. Beelaerts van Blokland, Dr. Tn. Goossens, Dr. A. A. van Schelven, Dr. J. S Theissen, Mr. G. L. de Vries Eeijens, secre taris. Deze subcommissie denkt zich een Gedenkboek als een aanvulling van de Biographie. In de laatste worden in groote lijnen het leven, de werkzaamheid ei beteekenis van de persoon van den Prins gesche s/t. het standpunt uiteen gezet, dat hij tegenover de vraagstukken van zijn tud heeft ingenomen. Het Gedenkboek zal zijn een verzameling opstellen over bizondere onderwerpen, die meer den uitwendigen kant van 's Prinsen bestaan raken: zijn fa milie, zijn medewerkers, zijn woonplaa' sen, zijn reizen enz. Beknopt populair boekjo Het comité overweegt de mogelijkheid om naast deze publicaties een beknopt popu lair boekje over den Prins uit te geven, zoomede een plaa' in kleurendruk, meer in het bijzonder bestemd voor de schooljeugd. Bamen ln de kerk te Delft. Een sub-comm'ssie is gevormd; die te Delft heeft vergaderd en het volgende ad vies heeft ui'gebracht. Een ramen-com- missie, voortgekomen uit de jubileumfees ten van 1923, heeft reeds een plan uitge werkt, dat een begin van uitvoering heef- gekregen. Er ziin elf groote en drie kleine ramen in het koor der kerk, rondom de graftombe van den Prins. Men wil van de elf groo*e ramen er drie bestemmen voor voorstellingen, die betrekking hebben op het Huis van Oranje, vier voor tafereelen uit het Oude Testament en vier voor tafe reelen uil' het Nieuwe Testament, terwijl drie kleine ramer. opgevuld zouden worden met ornamen'ale figuren. Een van de groo te ramen is reeds gereed en onthuld. Voor het maken van een ontwerp voor een der kleine ramer. is opdracht gegeven. De mid delen daarvoor waren uit de fondsen van 1923 aanwezig. De subcommissie adviseert nu diit plan over te nemen en verder veel mogelijk te verwezenlijken. Een groot raam kost f 10.000. een klein f4000. Voor al de resteerende ramen zou dus f108.000 noo- die zijn. Aangezien op een zoo eroot bedrag niet valt tè rekenen, zou het IJi'voerend Comité voorloopig slechts opdracht willen geven tot het on'werpen van de drie ramen, be stemd voor het Huis van Oranie. waarmede een bedran- van f30.000 gemoeid is. Bij tij rlige bestelling zouden deze drie ramen op 24 April 1933 gereed en geplaatst kunnen rijn en omstreeks dien datum kunnen ont- hu'i worden. Verdere opdrachten kunnen eerst worden gegeven, wanneer de middelen ruinim vloeien dan thans verwacht kan worden. klinkt daarin door de stem van liefde mede gevoel, niet alleen voor stoffelijke, maar ook voor geestelijke nooden. Wij willen de „soepioodis" van Amerika niet; en dat niet, omdat wij het kapitalisme haten, doch omdat wij de broeders liefheb ben en ons zonen weten van één volk, ook in lilden. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den Minister m Onderwijs, zal Maandag e.k. niet plaats hebben. VOOGDIJRADEN Bij Kón. besluit is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Leeuwarden mevr. H. I. C. Dozy, geboren de Stoppelaar, wonende aldaar. GEMEENTEN j Kon. besluit is aan P. van Schouwen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oude Tonge. STATISTIEK Bij Kon. besluitis aan. mr. P. J. C. Tet rode, directeur van De Nederlandsche Bank op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Centrale Commissie voor de Statistiek onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen' diensten. RIJKSMUSEA Bij Kon. besluit zijn in vasten dienst aan gesteld tot wetenschappelijk assistent bij het Rijksmuseum te Amsterdam mej. M. E. Labouchëre eri H. P. Baard. NATIONAAL CRISIS-COMITE Giften. Het secretariaat van het nationale crisis comité deelt het, volgende-mee-: De meubelfabriek 't Oude Erf, welke stoe len en fauleuils aan het Nationaal Crisis comité heefl geleverd, .heeft een gedeelte der kosten op haar eigen rekening geno men. De drukkerij Mouton en Co. zorgdevoor het gratis drukken van etiketten voor de collectebussen en van 10.000 bons voor Nu- tricia's kindermeel. Kapitein Mörzer Bruijns van hef stoom schip „Enggano", van de Stoomv.-Mij. Nederland, ving in de Roode Zee per ra dio de rede op, welke Prinses Juliana heeft uitgesproken bij de installatie het fjafionaal Cusiscemité. Spontaan werd een eollee e gehouden onder de équipage via de directie dei Stoomvaart Mij. Ne derland ontving het Comité een bedrag van f 151. Het personeel van de N.V. Werkspoor te Amsterdam heeft aan hei N.C.C. een bedrag van f 112.17 overgemaakt, bijeenge bracht door het personeel. Het is de be doeling iedere maand een inzameling te houden. De heer Jack Hamel heef: zich bereid "verklaard 5 pet. af te staan van den even tuëeien verkoop zijner schilderijen, die van 1—31 Dec. in de Kon. Kunstzaa] Klevkarrp te 's-Gravenhage worden tentoongesteld, De gouverneur van de Kon. Militaire Aca demie te Breda heeft aan het Nationaal Crisiscomité bericht, dat het door vrijwil lige bijdragen van allen, die tot de Acade mie behooren, mogelijk is, een maandelïjk- sche bijdrage van voorshands f 100 aan het Comité toe te zenden. De leerlingen van de R.H.B.S. te Breda brengen wekelijks een kleine bijdrage voor het Nationaal Crisiscomité hijeen. Het personeel van de N.V. Elec'rische Stroomverkoop Maatschappij Zaanland te Wormerveer heeft besloten 1 pet van zijn salaris af te s aan ten behoeve van het Na tionaal Crisiscomité. DE RAMP TE BANGKOK HET LOT VAN DE MAIL BANDOENG, 8 December (Aneta). I.et hoofdbestuur der Posterijen heeft den Post master General te Bangkok telegrafisch ver zocht mede te deelen in-welke conditie de mail verkeert van het verongelukte post vliegtuig „Ooievaar". Tot dusver werd hier op geen antwoord ontvangen, waarna het hoofdbestuur het verzoek herhaald. De post van de „Ooievaar" zal, voor ver deze vervoerd kan worden, worden mee genomen door het volgende postvliegtuig, de „Valk", die deze dubbele post zonder bezwaar kan medenemen. Deelneming. Ook de Prins heeft aan de directie de K.L.M. zijn hartelijke deelneming betuigd met de ramp aan de Ooievaar overkomen en verzocht, zijn deelneming te betuigen aan de nagelaten betrekkingen van dc slacht offers. Tevens informeerde hij naar den toestand der gewonden. De Siameesche gezant bij ons hof heeft aan de Nederlandsche regeering zijn deel neming betuigd met het vliegongeluk te Bangkok. Namens den minister van waterstaat heeft de directeur van den luchtvaartdienst een bezoek van rouwbeklag afgelegd bij de di rectie van de K.L.M. en daarbij verzocht diens deelneming over te brengen aan de nagelaten betrekkingen van de bij het on geluk te Bangkok omgekomen leden van de van het vliegtuig de Ooievaar. HET TEXTIELCONFLICT EEN ADVENTSBOODSCHAP Plannen voor de viering van het vierde eeuwfeest van de geboorte van Prins Wil lem van Oranje. Voornaamste Nieuws. NEDERLAND-VENEZUELA EEN ONDERSCHEIDING. Naar wij vernemen, heeft generaal J. V. Gómez, president van Venezuela, bij beslui' van 5 dezer, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land, minis'er van buitenlandsche zaken, bevorderd tot Grootkruis in de orde van den Bèvrijder Bolivar. Deze onderscheiding is een bewijs van do hartelijke betrekkingen welke bestaan tus- schen Nederland en Venezuela en de groo te achting, welke de Venezolaansche regce- rirag den minister toedraagt. Voorfs vernemen wij, dat de president van Venezuela de onderscheiding van Of ficier in dezelfde orde heeft toegekend aan Jhr Mr. G. Beelaerts van Bloek. die een studiereis heef' gemaak' naar Venezuela waar hij door president Gómez en door de gouverneurs der verschillende provincies, welke hij bezocht heeft, met buitengewone hartelijkheid is ontvangen. De toestand te Enschedé blijft rustig Enschede, 8 Dec. 1931 Door de Nederl. Herv. predikanten ds. W. B. ten Kate, ds. II. G. O 1 d e m a n, ds. W. H. Roobol, ds. N. Zwiep en door ds. E. P e k e m a, Doopsgezind predikant, allen te Enschede, is de volgende „Advent- boodschap" uitgegeven: „Diep onder den indruk, waarin onze imenleving in deze dagen verkeert en meer in het bijzonder nog diep getroffen door wat in onze Gemeente nu reeds ge beurt en haar verder nog bedreigt, richten ondergeteekenden zich tot U. Zij zien de Gemeente verdeeld in elkandei bestrijdende partijen. Verbittering en haat. de alles ontbindende en afbrekende machten vervullen velen. Dreigend zien wij den tijd naderen, waar in vele honderden, ia duizenden menschen in ledigheid hun tijd zullen moeten door brengen. Diep zijn wij doordrongen van het gevaar voor zedelijke verlaging, waaraan de niet-arbeidende mensch bloot staat Met groote bezorgdheid zien wij, hoe stof felijke nood zal komen over vele ge zinnen, ja over onze gansche Gemeente, daar de welvaart van bijna allen afhanke lijk is van den toestand in de industrie. Zij vragen zich af, hoe in deze omstandig heden straks blijmoedig Kerstmis gevierd zal kunnen worden. Wapt Kerstmis is het vreugdefeest waarbij uiting gegeven wordt aan de blijdschap, dat in de wereld geko men is Jezus Christus. Engelenstemmen kondigden, naar het zinrijke oude verhaal, zijn geboorte aan met den vreugdezang: „Vrede op aardel" Zijn prediking is samen te vatten in 't ééne groote woord: „Liefde". Hij is de Meester in wien wij allen broeders Ondergeteekenden hopen en bidden, dat het onheil, hetwelk over onze Gemeente dreigt te komen, zal kunnen worden afge wend. Dat de harten van allen, die in hei gerezen conflict betrokken zijn, vervuld mogen worden met waarachtige, christe lijke liefde. Met alle kracht leggen wij den nadruk op de noodzakelijkheid van deze christelijke eensgezindheid. Naar hun ernstige overtuiging maakt deze gezindheid het volstrekt geboden, dat par tijen in het onderhavige conflict elkander onverwijld ontmoeten om te zamen te trachten de oplossing te vinden. Hoe verblijdend en tot innige dankbaar heid stemmend zou het zijn, als de Kerst vrede ook over onze Gemeente nederdaalde en 1932 een waarlijk nieuw begin ware". De toestand te Enschede De toestand te Enschede blijft gelukkig rustig, al heerschte er bij velen verbittering doordat aan de stakers het hun nog toeko mende loon' als gevolg van contractbreuk niet werd uitbetaald. Op sommige fabrieken heeft men vandaag net loon nog gegeven, terwijl bij de firma Scholten zou worden betaald indien men naar de weefgetouwen ging. Aan dit verzoek gaf echter niemand gevolg. Bij het woonhuis van den directeur van een der fabrieken, waar het loon was inge houden, verzamelden zich enkele ontevre dene, waarvan een een ruit ingooide. Toen de politie kwam was er geen mensch meer te zien. Op de fabriek „Oosterveld" wilden onge veer 70 menschen weer gaan werken, doch de directie deelde mede, dat de poorten voorloopig gesloten blijven. Indien men de arbeiders noodig heeft, zullen ze wel be richt ontvangen Een deel van deze menschen is toen naar het bureau van „Unitas" aan de Walstraat getrokken, waar op het kantoor de situatie werd besproken. Toen men bezig was de namen van de betrokkenen te noteeren, kwamen enkele personen binnen, naar ach teraf bleek geen „Unitas"-leden. Een van deze indringers riep: „Geld moet er komen" Allen bemerkten toen, dat niet-leden waren binnengekomen, waarop hun gelast werd zich te verwijderen. Hieraan werd gevolg gegeven, doch nauwelijks was men buiten 'of het onderste paneel van de deur werd ingetrapt. Het behoeft geen betoog, dat de „helden" verdwenen waren, zoodra de politie arri veerde. Deze stelt thans een nader onder zoek in. Het standpunt van „Unitas" Ten overvloede zij hier nog eens 't stand punt van „Unitas" herhaald, inzake de uit- keeringen. Reglementaire steunuitkeerintr wordt slechts verstrekt aan degenen, die uit gesloten zijn, dus aan hen, die als gevolg van de staking naar huis zijn gezonden. Steun wordt verstrekt aan degenen, die zich bereid hebben getoond, te werken doch die daartoe door verschillende omstandig heden niet in staat zijn. Ook worden di< genen gesteund, die wel werken, doch di door stagnatie als gevolg van de staking minder verdienen. Nadat de besturen van het N.V.V., R.-K Werkliedenverbond en Christelijk Nationaal Vakverbond zich aanvankelijk gewend had den tot de Werkgeversvereniging Centraal Overleg, heeft daarna een bespreking plaats gehad tusschen de besturen van genoemde arbeidersvakcentralen cn de comimssie ad (b.'z. 2) De vierde Duitsche noodverordening, die dras.ische maatregelen inzake prijzen, ren tevoet en loonen en tevens strenge bepa lingen voor het handhaven van de openbaro orde bevat, is afgekondigd. een radio-rede zet Dr. Briyning de be teekenis der noodverordening uiteen. Hij keert zich met kracht tegen het optreden der na ionaal-socialisten. Hoover leest zijn jaar lijksche boodschap voor in het Congres. Hij ontvouwt een pro gramma tot bestrijding van de depressie. De Commissie der B.I.B. bespreekt het Dui sche memorandum. De Fransche pers is verbitterd over de isolatie van Frankrijk in de commissie. F.en Fransch memorandum inzake het herstelvraagstuk. (blz. 5) De Tweede Kamer behandelt de begroo ting van Arbeid. Overleden is Ds. H. van der Veen, eme- ritus-predikanit der Geref. Kerk te Ruiner- wold. (blz. f») De structuur van het Britscho Rijk. II. DE ROYALE MAN HIJ DENKT ZELFS NIET AAN HET GELD. Onprettige oogenblikken hebben de so ciaal-democraten vorige week in den Haag- schen Raad beleetd. De heer Vliegen or est zijn woorden te genover den heer De Visser intrekken ën bovendien van dezen allerlei lieielijke k«a- 'ificaties invsse-r n. Uw partij leeft van geld van Moskn-> had Vliegen gezegd. En de Visser had .i zijn eerevvoord verklaard, dat er niets van raar was. Waarop Vliegen zijn beschuldi ging terugnam. Ik zal er Van Burink en dergelijke uit- gestootenen maar niet over vragen; doch die heeft me wel eens wat andere verteld. Doch Vliegen vloog er in. En zelf kon hij zich niet venveren Want de Visser deed eens een boekje open (een bekend boekje, voonvaar!) over de dikke traktementen, welke vele sociaal-democraten toucheeren: cumulatie, noemen wc dat met een deftig woord: zooveel pensioen, zooveel wacht geld, zooveel vergoeding, zooveel honora rium; alles bij elkaar o-zoo-veel. Vliegen is er knap in, zei de Visser, maar Duys nog knapper. Daan-oor is hij dan ook advokaat Die is al sinds 1909 wachtgelder; d.w.z. hij wacht elk kwartaal op het geld, waarvoor hij niets deed en dat hem kapitalist heeft gemaakt. En zoo wil hij sterven; wan: hij zei tegen de Vis ser: alleen mijn dood kan er oen eind aan maken :ik lééf en sterf als een goed patriot- wachtgelder. Ongeveer op hetzelfde oogenblik dat de Visser de roode kapitalisten in den Raad zoo de levieten les, bad Duys, ondanks zijn vele besognes en drukke'prak'iik toch even tijd gevonden voor... een motie, voor hem even onmisbaar als een bekende sigaret Het was een motie over de sociale verze kering, welke aan de schatkist eenige, niet te berekenen millioenen zou kos'en. De Minister, zoo welwillend zijn minis ters nu eenmaal tegenover Kamerleden, nam de motie waarlijk nog erns'ig op en zei: Duys maakt het zich wel gemakkelijk, hij geeft zelfs niet de kleinste toelichting over de kosten. Duys was weer bar grappig en antwoord de: „Die kan men vinden op defensie!" Nu begreep de Minister, dat heel de ver tooning maar een gratis volksvoorstelling yvas en hij ging er niet verder pp in. Doch juis' daardoor werd Duys ernstig; en hij snrak deze gedenkwaardige woorden: „De Minister denkt meer aan de schatkist dan aan de menschen, dat is het verschil tus schen ons". Dit zijn gulden gedachten. Aan de schat kist denkt Duys heelemaal niet. als hij zijn gecumuleerde inkomsten incasseert. Dan denkt hij alleen aan den mensch Duys. Voor de rest moe'en anderen maar zorgen! Wat hebben we anders aan niet-roode bourgeoisie, aan burgerlijke kapitalisten? hoe uit de Enschedesche en Twentsch-Gel- dersche Fabrikanten Vereenigingen ter be spreking van het conflict. Er werden voor- loopige bespreking engevoerd, welke mor gen zullen worden voortgezet. RIJK. PROVINCIE EN GEMEENTE Verschenen is een tweede Nota van Wij zigingen van het we sontwerp inzake tijde lijke korting op de uitkeerngen aan gemeen ten en provinciën. De wijzieingen beoogen, voor beiderlei lichamen, den datum van ingang der korting te stellen op 1 Mei, m plaa.'s van dat de kort'ng voor de gemeen ten op 1 Mei en voor de provinciën op 1 Januari zou ingaan. ROTTERDAM DE WERKLOOSHEID Vo!?en6 de door de Gem. Arbeidsbeurs gepubliceerde cijfers in het aantal werkloo zen hier ter stede gedurende'de afgeloopen week verder gestegen met 863 tot een aantal van 28.346.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1