DINSDAG 8 DECEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Wanneer Hitier aan 't bewind komt Gaat het derde rijk weldra beginnenP EEN VOORTREFFELIJKE ORGANISATIE (Van onzen Duitschen correspondent) Toen Severing dezer dagen een voordracht hield voor de repulikeinsche studenten en scholieren in het voormalige Herrenhaus, wilden jeugdige enthousiasten den Pruisi- schen minister na afloop van zijn pak kende uiteenzettingen een „Standchen", een ovatie brengen. Ik sloeg het gade, hoe al te doortastende agenten den gumiknuppel te voorschijn haalden en lederen weerspan nige naar 't politiebureau in de Vossstrasse sleepten. Verontwaardigde toeschouwers in formeerden, waar Severing gebleven was, ontdekten hem in de Kond'itorei van Josty aan den Potsdamer Platz en de minister kon nog juist voorkomen, dat zijn vereerders met een lastauto naar den Alexanderplatz ge transporteerd werden, om daar den „snel rechter" overgeleverd te worden! Op Seve- rings aandringen, werd'en allen, die legen de onmeedoogond strenge wetten der publie ke orde gezondigd hadden, weer op vrije voeten gesteld. Op een druk bezochte bijeenkomst der „Rijksbanier" in het stampvolle Sportpallast voerden enkele dagen later als protest tegen de toehemendie uitdagendheid der Hitler-garde vooraanstaande republikei nen, waaronder majoor Hauff, democratisch afgevaardigde in den Pruisischen Landdag, Kellermann, vertegenwooriger der „Glirist- liche Gcwerkschaften", Reithardt, leider van de „Rijksbanier", het woord. Toen na af loop van deze samenkomst een hoeraatje op den Pruisischen premier Braun werd uitge bracht, gebeurde in de Potsdamerstrasse ongeveer hetzelfde, wat we in de Leipziger- strasse beleefden: de geestdriftigen werden met den gummistok uiteengejaagd en een groot aantal protesteerenden werd naar de wacht gesleept. Onder de gearresteerden be vond zich een assessor, in dienst van den Pruisischen staat Severing, dit hoorende, stelde onmiddellijk een ondei7.oek in, ont bood den dienstdoenden majoor der scliupo, Levit, en als straf voor zijn onverklaarbare agressiviteit werd deze onmiddellijk van Berlijn naar Gleiwitz verplaatst. Severing heeft hiermee willen bewijzen, dat de repu bliek niet langer met zich laat spotten en de Duitsch-nationale majoor Levit kan als een waarschuwing voor zijn anti-republikein- sohe collega's gelden. Doortastendheid noodzakelijk Om rijkskanselier Dr. Brüning duidelijk te maken, dat zulk een doortastendheid on der de gegeven omstandigheden dnngenu noodzakelijk is, begaven eenige vertegen woordigers der sociaal-democratische rijks dagfractie onder wie Breitscheid en Hil- ferding zioh naar de WilheLmstrasse, waar him alle gewenschte informaties omtrent den stand van zaken verstrekt werden. Men deelde den kanselier mede, dat een belang rijk deel der bevolking waintrouwen koestert ten opzichte van zijn politiek beleid. Loons verlaging zal pas geaccepteerd! worden, wanneer terzelfder tijd verlaging van den prijs der levensmiddelen wordt doorgezet. Als tweede eisch verlangden de socialisti sche rijksdagafgevaardigden een actie der rijksregeering tegen de toenemend'e terreur der nationaai-socialisten. Van het derde rijk willen zij niets weten. Om een omwenteling te verhinderen, moet het tweede rijk, de be staande republiek, zich veel meer doen gel den dan tot dusver geschiedde. De leider der arbeidersorganisaties in Halle zeide in jverband hiermee op een bijeenkomst: „Het gaat voor ons om de volgende beslissing: de staatsoverheid grijpt in tegen de terreur der nazi's of de regeering behoeft zich niet te verwonderen, wanneer de republikeinsche krachten in de arbeidersbevolking haar ver houding tot de rijksregeering aan een gron dig onderzoek gaan onderwerpen". Op deze vergadering in Halle sprak AuShauser tevens het gevleugelde woord: „De rijksregeering moet de teekenen des tijds begijpen!" Terwijl nu de rijkskanselier met de kalm- ïe van den kamergeleerde zich in zijn stu deerkamer wijdt aan {het moeilijk werk een er nieuwe noodverordening en nagenoeg geen notitie neemt van al deze bijkomstig heden, ontvangt Adolf Hitler in Hotel Kaiser- hof vis k vis het ministerie van buiten landsche zaken een aantal vertegenwoor digers der Engelsche en Amerlkaansche pers. Ruim veertig minuten beantwoordt hij alle vragen der weetgierigen, behandelt de buitenlandsche en binnenlandsche politiek, neemt een loopje met de Hessische documen ten, verzekert zijn gasten, dat hij zich strikt zal houden aan de legaliteit en wil hiermee te kennen geven, dat het derde rijk weldra gaat beginnen. Op den man af gevraagd, wanneer dat zal zijn, antwoordt Hitier: „In 1de eerstvolgende dagen, binnen een maand, misschien pas over een jaar!" Gevraagd naar zijn opvattingen inzake het herstel-probleem, luidt zijn antwoord: „Eenmaal aan de macht gekomen, zal ik aan d!e gansche wereld een ultimatum stellen. „De wereld zal dan moeten beslissen, of Duitschland de kosten tot herstel of zijn particuliere schulden moet betalen beide verplichtingen kunnen onmogelijk vervuld worden. Het gaat in dezen niet om onzen goeden wil; wanneer de wereld vasthoudt aan Frank rijks politieke chantage -aan be talingen, welke Duitschland werden opge drongen wanneer d'us Duitschland tot Verdere betalingen wordt gedwongen, dan zal zij Duitschlands ineenstorting beleven. Ik ben bereid, al'le particuliere eommercieele schulden te erkennen, zooals de eene koop man dat tegenover den ander doet". Gevraagd naar zijn binnenlandsche poli tiek, antwoordde Adolf: „Ik zal een regime van uiterste spaarzaamheid invoeren. De staatsuitgaven zullen tot een minimum ge ïnduceerd worden en de invoer moet zooveel mogelijk beperkt worden. Buitenlandsche levensmiddelen zullen aan hooge invoer rechten onderworpen worden, want door im port wordt de rijkdom van ti'en staat onder mijnd en de werkloosheid bevorderd. „Ge vraagd naar een verzoening met Frankrijk, luidde liet antwoord van den komenden die tator: De eerste stap moet door Frankrijk gedaan, worden!" Deze en soortgelijke hol klinkende frasen Werden door Hitler via de Berlijnsche verte genwoordigers doorgegeven per telefoon en per telegraaf naar New York en naar Lon den. Om zijn overgang in de officieele bui tenlandsche politiek wat meer kracht bij te zetten zond hij terzelfder tijd zijn, gevol machtigde vertrouwensman, Alfred Rosen berg. naar Lond<en, waar hij zich door lord Beaverbrook's „Evening Standaard" liet in terviewen. Volgens Rosenberg heeft Duitschland het enkel en uitsluitend aan Adolf te danken, dat de communisten nog niet aan het be wind gekomen zijn. Op zijn laatst zullen de nazi's binnen zes weken de macht in han den hebben en dan zal de wereld moeten erkennen, dat Hitier niet krijgslustig van aai-d' is. Op de terugreis van Londen naar Berlijn zal Rosenberg, met bijzondere vol machten voorzien, ook Rome en misschien zelfs Parijs aandoen. Om met Mussolini voortdurend in contact te staan stuurt Adolf een prins van Waldeck Pvrmont naar Rome. Men beweert, dat in Parijs reeds geruimen tijd een geheime ver tegenwoordiger van Hitier zetelt Voortreffelijke organisatie Dat Hitler over een voortreffelijk gedrilde •ganisatie beschikt, valt af te leiden uit een publicatie in het hoofdorgaan der Beiersohe Volkspartij, den „Bayerischen Ku ier". Dit blad" brengt sensationeele bijzonder heden over de organisatie en de indceling van het bruine leger. Net als in Italië zal deze organisatie de plaats der fascistische militie, dus van Mussolini's zwarthemden innemen. De S. A. nu eens als Storm-Af- deelingen, dan weer als Schutz-Abteilungen aangegeven zijn naar het voorbeeld van het voormalig keizerlijk leger ingedeeld en genummerd. Voor d'e onderafdeelingen beeft uit voorzichtigheid andere namen ge kozen. Een Hitler-troep heet schaar en vijf van zulke scharen vormen een troep, welke met de „Züge" uit den keizerlijken tijd over eenstemmen. Meerdere troepen vormen met elkander een storm, dat beteekent de oude compagnie, meerdere stormen weer een „Sturmbann", dus ongeveer een bataljon. Drie stormbanieren vormen een standaard, lees regiment en d"eze standaards worden in overeenstemming met de brigaden en di visies in ondertroepen en groepen saamge trokken. Naast deze stormafdeelingen be staan er S. S. zoogenaamde Schutz-Staffel, die als politie dienst moeten doen in het derde rijk. Sanitaire afdeelmgen aviateurs ontbreken daarbij niet. Men kan hieruit zien, dat Hit- Ier voor zijn binnenlandschen arbeid alles gereed heeft. Met de ontvangst der Engelsche en Ame- rikaansche journalisten heeft hij een begin gemaakt met zijn buitenlandsche campagne. De toonaangevende pers in New York Lon den en Parijs kent aan dit interview een be- teekenis toe, welke mijn bevattingsvermogen te boven gaat Het „Petit Journal" zegt terecht: „Te laat is men eindelijk gaan in zien hoe gevaarlijk het was, de vorming van particuliere legertjes te veroorloven, welke weliswaar voor een oorlog niet sterk genoeg zouden zijn, maar in geval van een burger oorlog meer tïan voldoende zijn toegerust. Het is niet voldoende, een wapenstilstand aan te kondigen, wanneer men een ware politieke ziekte de wereld uit wil helpe!" Helaas schijnt Brüning het hiermee niet eens te zijn. Uit betrouwbare bron liet ik mij vertellen dat het Kerstprogram der rijks regeering een politieken wapenstilstand be vat: voor den duur van drie weken, van 20 December tot 10 Januari 1932 heénscht er een algemeen verbod van politieke actie, en activiteit, mogen dus hoogstens de kranten nog politieke beschouwingen brengen maar ook deze staan onder strenge controle de regeering. Wij willen de beteekenis van zulke noodverordeningen niet critisee- ren maar wel moet ons de vraag van 't hart: waarom antwoordt de rijkskanselier niet dui d"elijk op de openlijke aanvallen van Adolf Hitler en gedoogt hij het, dat deze in het buitenland officieel propaganda drijft voor het komende derde rijk? Gisteravond is het te Koeningshain (Ober- lausitz) naar aanleiding van een door de soeiaal-democraiten gehouden vergadering tot ernstige botsingen gekomen tusschen rijksvlaglieden en na'.-soc. De vergadering, waar vele nat-soc. uit de omgeving versche nen waren, had een zeer rumoerig verloop. De interrupties en tegendemonstralies na. men ten slotte een dergelijken omvang aan. dat de vergadering moest worden gesloten. Het kwam toen tot botsingen, in den loop waarvan eenige schoten vielen. Het geheele meubilair van die zaal werd verwoest. Naar tot dusverre kon worden vastge steld zijn 5 rijksvlaglieden zwaar en ver scheidene andere lichtgewond. Bij de nat.- soc. waren 9 ipersonen gewond, waarvan 2 zwaar. Alen verwacht echter, dat het totaal aantal gewonden nog grooter zal blijken te De Oostenrijksdhe Heirnwehrlekter Dr. Prfiemer heeft zich 'te Graz ter beschikking de justitie gesteld. De advocaat van Dr. Pfriemer deelde no® aan een persver tegenwoordiger mede, dat toen Pfriemer vernam, "dat op 14 December zijn strijdge- nooten voor de Rechtbank te Graz »ullen terecht staan, hij het niet met zijn eerge voel kon overeenbrengen in hert buitenland land te blijven. Pfriemer begaf zich gister morgen, vergezeld; van zijn advocaat, naar de betrokken justiltdoneele instanties teGraa, waar hij zióh aanmeldde. Hert is thans mo gelijk geworden, dat de zaak tegen Pfrie-. nier tegelijkertijd met. de andere gebeurte nissen zal worden behandeld. HITLER GAAT NAAR ITALIË Adolf Hitler heeft Maandag het Oostcn- rijksche visum gekregen voor doorreis door Oostenrijk naar Hongarije en Italië. ENGELAND EN BRITSCH-INDIE BOYCOT VAN BRITSCHE GOEDEREN IN BENGALEN De Engelsche moeilijkheden met Britseh- Indië schijnen opnieuw een aanvang te ne men. Uit Calcutta wordt gemeld, dat het werkcomité van liet Nationaal-Congres voor de provincie Bengalen een resolutie heeft aangenomen voor den boycot van alle Brit- sche goederen en alle Britsche ondernemin gen en zaken. Deze resolutie is de eerste stap tot ver schillende maatregelen, die het Congres zaJ nemen in zijn strijd tegen de onlangs uit gevaardigde z.g. anti-terrorisme verordening De Congresleiders zijn voornemens den boycot uit te vaardigen tegen alle personen hetzij Britsche of Indische onderdanen, die langs directen of indirecten weg een be lemmering vormen voor den strijd om de vrijheid van Indië. Uit Bombay wordt gemeld, dat de „un touchables" de kaste der paria's hebben be dreigd, met ingang van 13 December a.s. een actie van lijdelijk verzet te beginnen, wanneer de hoogere Hindoekasten hun niet toestaan de voorgeschreven baden te nemen op de plaatsen, waar zij dat zelf wenschen. Gandhi bij Romain Roland. Gandhi heeft zich van Parijs naar Ville- neuve begeven, waar hij een bezoek brengt aan den bekenden Franschen schrijver Ro main Roland, een goede vriend van Gandln en schrijver van diens biographie. Gandhi zal eenige dagen bij Romain Roland door brengen. HYMANS CONFEREERT MET SIR JOHN SIMON Dc Belgische Minister van Buitenland sche Zaken Hijmans heeft gisitermidda® een langdurig oude i oud gehod met den Brit- schen Minister ven Bui'.enlr ïdsche Zaken Sir John S'rncn. Het onderhoud ging over gemeenschappelijke belangen vraagstukken. Ook de schuldenkwesrtie zou ter sprake zijn ©ebracht Uit Londen wordt gemeld: Tusschen de Belgische en Engelsche po litiek schijnt overeenstemming ie bestaan over het vraagstuk, dat het herstelprobleem geen geschikte basis vormt voor het nemen van sancties ingeval Duitschland niet kan betalen. Het onderhoud van Hijmans met den Engelschen Alinister van Buitenland sche Zaken betrof uitsluitend politieke pro blemen, o.a. de ontwapemingskhvestie en het Mandsjoerijsche conflict Naar het schijnt heeft België reeds het Fransche voorstel inzake een Fransoh-Bel- gische tolunie afgewezen. Hijmans zou, naar verluidt, hierover nadere inlichtingen gegeven hebben. De „Daily Mail" 'bericht, dat Sir John Simon minister Hijmans als zijn meening te kennen heeft gegeven dat een spoedige regeling van het herst el vraagstuk in het belang van Europa dringend noodzake lijk is, Gisteren besprak minister Hijmans met den Britschen hiinister van handel Runci- man de nieuwe toltarieven en de daardoor onitsi ame handelsverhoudingen. Blijkens de Engelsche bladen schijnt België op het standpunt te staan, dat op het oogenblik onderhendelingen over een handelsverdrag praematuur zijn en België is dan ook niet voornemens thans te trachten eenige wij ziging in de Engelsche tariefmaatregelen te verkrijgen. De Belgische regeerin® is echter van meening, dart zdj een zeker rech' heeft op een vriendschappelijke behande ling van Belgische goederen door Enge land zocudlra andere Engelsche tarieven worden overwogen. EEN GEWELDIG LENIN-MONUMENT. Men is voornemens in de haven van Le ningrad1 een geweldig monument voer Lenin te bouwen, dart het grootste ter we reld zal zijn. De hoogte zal 110 M. bedra gen. Het monument zal tevens tot vuur toren dienen. EEN KOSTBAAR TRANSPORT Een 400-tal kunstschatten, (bestemd voor de tentoonstelling van Fransche kunst, die 4 Januari zal worden geopend in de Royal Academie te Londen, Is heden uit het Lom Te verzonden onder bewaking van ge wapende rijwielpolirtie en in burger ge- kleede detectives. De waarde der kunstschatten kaïn on mogelijk worden geraamd; zij zijn echter verzekerd voor een bedrag van 2y2 mil- lioen pond sterling. De schilderstukken en beeldhouwwerken zijn op speciale wijize verzegeld. De zeigels mogen niet worden verbroken, voor de kunstwerken over het Kanaal zijn gebracht, en in handen zijn gesteld van de ambte naren van de Royal Acaidemy. De Fran sche bewaking begeleidt de kostbare zen ding tot Calais, waar een Britsch escorte zich met die bewaking zal belasten. Het Hooge Militaire Gerechtshof in Roe menië heeft den broeder van koning Carol van Roemenië, prins Nicolaas veroordeeld tot tlwiee maanden vestingstraf wegens het zonder "toestemming van zijn miliaire su perieuren door hem gesloten huwelijk. Hert hof van appel haid reeds zijn huwe lijk met de gescheiden echtgenoote van een ambtenaar in diplomatieken dienst ongel dig verklaard. De prins besloot liever af stand te doen van al zijn officieele titels dian de door hem uitverkoren vrouw op te geven. Koning Carol had geweigerd toestem ming te geven voor dlit huwelijk, zeggende, darts wanneer hij toestemming gaf, de we reld hieruit zou concludeeren, dat hij hier mede den weg baande voor een morganis- tisch huwelijk -voor hemzelve. Naar uit Washington gemeld wordt, werd het Congres Maandag om 12 uur plechtig geopend. Naar algemeen verwacht werd, is de leider der Democratische fractie Garner (Texas) met 218 tegen 207 stemmen geko zen tot speaker van het Huis van Afgevaar digden. Deze verkiezing ontlokte stormachtige bij val bij Democraten. Door de resultaten der laatste verkiezingen hebben de Demo craten naar bekend is voor de eerste maal sedert 13 jaar de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden verkregen. Heden zouden de beide Huizen van het Congres voor een gemeenschappelijke zit ting bijeenkomen. President Hoover zou in die zitting zijn boodschap uitspreken. DE COMMISSIE TE BAZEL BENEDUCE VOORZITTER Na een openingszitting, die twee uur duurde, werd de Italiaansche vertegenwoor diger Alberto Beneduce tot voorzitter van de speciale commissie van de Bank voor Internationale Betalingen gekozen. t secretaris-generaal werd het Italiaan sche lid van de Internationale Bank Piloti benoemd en tot secretarissen de heeren Bles sing, Rodenbach en Pollen. Vervolgens werden de vier buitengewone leden gekozen en wel Dr. Bindschedler, di recteur van de Schweizerische Ivreditanstalt de Nederlandsche oud-minister van financiën Dr. H. C o 1 ij n, de Zweedsche financieele deskundige Rydbeck en de Joego Slavische oud-minister van financiën Gju- Aangezien Rydbeck zich op het oogenblik nog te Berlijn bevindt en Gjuritsj nog te Parijs is zal op hun aankomst te Bazel gewacht worden alvorens de Commissie op nieuw bijeenkomt. Men hoopte echter heden reeds te kunnen vergaderen. De Commissie behandelde voorts nog ver schillende organisatorische en bestuurs- kwesties. Uit Bazel wordt gemeld: De Duitsche vertegenwoordiger Dr. Mel- chior hoopt zoo mogelijk Woensdag tot. het eigenlijke kernprobleem, het onderzoek van den geheelen Duitschen toestand, over te gaan en dit met een rapport in te leiden. Hiertoe hebben de gedelegeerden van Duitschland reeds uitvoerig materiaal in de drie talen toegezonden gekregen. De Duit sche vertegenwoordiger is bereid den com missieleden uitvoerig inlichtingen te geven op alle vragen en deze nog te staven door raadpleging van een of ander speciaal des kundige. Duitschland dringt echter aa: spoedige behandeling, daar een traineeren van de regeering der herstelkwestie niet alleen de loopende credieten van Duitsch land in gevaar brengt, maar zijn geheele credietwezen ondermijnt. Verstandige taal schrijft het Engelsche dagblad de „Times" in een hoofdartikel naar aanleiding van de bijeenkomst der speciale commissie van de Bank voor Internationale Betalingen. De herstelbetalingen aldus het blad, kun nen slechts betaald worden wanneer de eco nomische welstand in Duitschland zoover i; hersteld, dat de betalingen kunnen geschie den zonder gevaar voor de valuta, die op haar beurt weer afhankelijk is van 't her stel van vertrouwen. Tot dit doel moet Duitschland een vol doend lange rustpoos krijgen. Het lijkt onvermijdelijk, dat de Commissie besluit tot een volledig moratorium voor aJle herstelbetalingen en wel voor zoolang dat Duitschland weer tot stabiele verhou dingen is teruggekeerd. Een vaststelling van de bedragen, die be taald kunnen worden, is pas mogelijk, wan neer de wereldcrisis geëindigd is en de han del weer eenigszins normaal is geworden. Doch zelfs dan moet men nog zeker erv zijn, dat de toekomstige betalingen de Duit sche valuta niet in gevaar kunnen brengen, aangezien daardoor het geheele gebouw van het internationale crediet opnieuw in verwar Ting raakt Er bestaat alle reden om aan te nemen, dat de Fransche regeering met dit feit reke ning zal houden. De Fransche eisch van prioriteit der her stelbetalingen is goed gemotiveerd, wanneer men daarin slechts een op ziohzelf begrijpe lijke poging ziet om de juridische onschend baarheid van het Youngp'lan te handhaven. Aangezien zich echter inmiddels de econ sche verhoudingen in de wereld ontzaglijk gewijzigd hebben, zou door het vasthouden aan den letter de geest van het wereldplan juist gesohonden worden. Het blad stelt Frankrijk verantwoordelijk voor de moeilijkheden en wijst erop, dat het handelscrediet behouden moet blijven om den Duitschen handel te behouden. De resultaten van de beraadslagingen te Bazel moeten ziah aansluiten aan het Layton rapport. Zoodra de feiten door de deskundigen dui delijk zijn uiteengezet, moet eigenlijk een diplomatieke conferentie mogelijk zijn om tot practisohe resultaten te komen. „Financial News" schrijft over hetzelfde onderwerp, dat het feit dat het Youngplan op het oogenblik buiten werking is, door de commissie niet over het hoofd kan worden gezien. Misschien kan de kwestie van de verdee ling der herstelbetalingen opnieuw aan de orde komen, wanneer het riiet-beschermde deel der betalingen wordt afgesohaft. Daar door zou ook het vraagstuk van de oorlogs schulden weer aan de orde komen, zoodat de onderhandelingen te Bazel het begin kun nen zijn van een reeks langdurige ondenhan delingen. Fransche zienswijze. De Parijsohe bladen bespreken thans reeds de tegenstellingen die te Bazel tusschen de Fransch-Belgische opvatting aan cPen eenen kant en het Duitsch-Angelsaksisch stand punt aan den anderen kant aan den dag zullen komen. De „Temps" keert zich scherp tegen de vermeende „manoeuvre" om de credieten op korten termijn ten aanzien van de herstel- schulden den voorrang te geven. Een derge lijke taktiek zegt het blad, zou niets anders beteekenen d"an dat de gevolgen der Duit sche verspilling en van het Duitsche ban kroet op de schouders komen van die landen die "het recht hebben de door den oorlog ge leden schade vergoed te krijgen. Duitsch land heeft met opzet dezen toestand gescha pen om zich aan zijn verplichtingen te ont trekken. De „Liberté" verklaart, dat d'e Fransche vertegenwoordiger te Bazel zich tegenover een „coalitie" zal zien geplaatst, waarbij Frankrijk in de kwestie van het instandhou den der herstelschulden schijnbaar zich nog alleen kan verlaten op den steun van België. De Duitschers streven, aldus het blad, naar een volledige terzijdestelling van het Young plan en willen de Commissievan de Bank voor Internationale Betalingen er toe bren gen zich in dezen zin uit te spreken. LONDEN, 8 Dec. De diplomatieke mede werker van de „Daily Tel." geeft uiting aan de in Engelsche kringen algemeen heer- schende opvatting, dat de gister begonnen internationale financieele besprekingen zeer lang zullen duren en dat men vóór het einde van December waarschijnlijk niet op het rapport der commissie van de Bank voor Internationale Betalingen zal kunnen rekenen. De regeeringsconferentie zal dan ook denkelijk op zijn vroegst op 15 Jan. a.9. bij een kunnen komen. Het lijkt bijna onmoge lijk dat de ontwapeningsconferentie op 2 Fehr. kan worden geopend. In de eerste plaats dient het herstel- vraagstuk en de financieele toestand te zijn geregeld. JAPAN EN CHINA Weerbericht. Japansch ultimatum afgewezen Via oMskou wordt gemeld, dat de opper bevelhebber der Japansche troepen in Mandsjoerije telegr. maarschalk Tsjang Hoe Liang heeft meegedeeld, dat de Japansche troepen, indien Tsjang Hoe Liang Kintschau niet ontruimd, den opmarsch zullen voort zetten. Hoe gauwer dit geschiedt, des te eer der zullen vrede en orde in Mandsjoerije hersteld zijn. Maarschalk Tsjang Hoe Liang heeft het Japansche ultimatum afgewezen. Mij verklaart, dat hij Noord-Mandsjoerije niet zal verlaten. Alochten de Japansche troepen het vuur op zijn troepen openen, clan zal hij het bevel tot scherpen tegen stand geven. Voorloopige regeering te Tsitsikar. Naar uit Peiping gemeld wordt, heeft de 1e Tsitsikar gevormde voorloopige regee ring, bestaande uit stroomannen van Japan, een verzoek gericht tot het Japansche leger commando om de Japansche troepen nog geruimen tijd in Tsitsikar te laten. Naar uit Moekden gemeld wordt, is in de nabijheid van Taonan een Japansche pamt- sertrein ontspoord, waarbij vier Japansche soldten werden gedood en 11 anderen ge wond. De Japansche militaire politie arres teerde drie Cliineezen die reeds een beken tenis hebben afgelegd, dat zij den trein heb ben laten ontsporen. De drie Chineezen, die door den krijgsraad ter dood werden veroor deeld, zijn direct terechtgesteld. Maandag werden de besprekingen van den Raad van den Volkenbond inzake het Chineesch-Japansche conflict voortgezet. Het was heden het begin van de vierde week der buitengewone Parijsche raadszitting. De speciale commissie van den Raad hield zich gistermiddag bezig met het Japensche voorbehoud inzake de politiemacht in de to scheppen neutrale zóne en de grenzen van deze zóne. Wat de grenzen betreft was het Japansche antwoord niet duidelijk, zoodat de Raad zich tenslotte gedwongen zag het voorbehoud als zijnde niet steekhoudend al te wijzen. De Japansche delegatie werd ver zocht, zich duidelijker in deze aangelegen heid uit te spreken. In een openbare zitting op Woensdag zal Briand waarschijnlijk de sluitingsrede houden. Op verzoek van den Raad hebben de betrokken regeeringen elk drie vertegenwoordigers voor de Enquête commissie aangewezen. j Hedenmiddag komt de redactiecommissie opnieuw bijeen, terwijl de Raad van Twaalf zijn werkzaamheden eerst hedenmiddag zou hervatten. PARIJS, 8 Dec. In den Volkenbondsraad gaat de strijd op het oogenblik om Tsing- tsjau, dat de Japanners buiten de neutrale zóne wil laten, terwijl China er op staat, dat de stad in de neutarale zóne wordt op genomen. In den Volkenbondsraad brengt dit nieuwe conflict groote ongerustheid-. Onder den druk van de steaxuming onder de bevolking in China schijnt de Chineesche gedelegeerde niet van zins zijn nieuwe standpunt los te laten. Lord Robert Cecil deelde den Chineeschen vertegenwoordiger Dr. Sze mede, dat de kwestie der neutrale zóne geheel los staat van de resolutie van den Volkenbondsraad en afzonderlijk moet worden gehandeld. Verschillende bladen voegen hieraan toe, dat de Raad oogen- schijnlijk den wensch koestert het moeilijke vraagstuk van de neutrale zóne te ontwijken. Nieuwe Japansche divisie naar Mandsjoerije. LONDEN, 8 Dec. De Morning Post meldt, dat de Japansche generale staf te Tokio heeft besloten een nieuwe divisie naar Mandsjoerije te zenden. Deze maatregel wordt gemotiveerd met een verwijding naar den opmarsch van een groote troepenmacht naar Moekden. Het dunne pültje geeft den vorigen at 9 DECEMBER Zonsopgang 7.59 u.; Zonsondergang 3.46 u, Hoogste stand te München 774.8. Laagste stand te Reykjavik 729.9. Stand vanmorgen half twaalf 768.8. WEER VERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt) Matige tot krachtige W. tot Z.W. wind», betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Heden werd geseind 7.45 aan alle posten! Weest op uw hoedel Geseind van De Bilt vanmorgen 8.10 uurt Weest op uw hoede! BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Geheel midden-Europa kwam onder den onvloed van het hooge-druk gebied, dat zich de Azoren tot in Polen uitstrekt In Frankrijk kwam daarbij met helderheid en windstilte lichte vorst voor. Krachtige Wes telijke en Z.W. winden brengen zacht weer op de Britsche eilanden, hier te landen en Duitschland. In Scandinavië heeft de strenge vorst zich ts naar 't Oosten verplaatst. In het Z. zal de vorst voor de warme Zuidwestelijke lüóht- strooming wijken. In het buitenland viel "bijna overal neerslag, maar geen bijzonder groote hoeveelheden. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 5.4 C. Van 's avonds 4.16 u. tot 's morgens 7.29 U. WATERSTANDEN RIVIEREN GAAT HET ALBERTKANAALPLAN NIET DOOR? Gistermorgen werd door een Brusselsch dagblad een opzienbarend artikel gepubli ceerd, waarin o.m. werd beweerd, dat de meerderheid der leden van de Commissie van Groote Werken van oordeel was, dat het Albert Kanaal, zooals het oorspronkelijk was ontworpen, niet kon worden uitge voerd. Hierover ondervraagd, verklaarde van Caeneghem. Minister van Openbare Wer ken. dat het best mogelijk is dat men het eerste plan zal moeten afzien. Deze opzienbare verklaring wijst er op, dat het mogelijk, zoo niet waarschijnlijk is, dat er van het Albert Kanaal niet veel te recht zal komen. Naar wij vernemen, zou men de volgende oplossing overwegen. Het huidig kanaalplan Luik-Maastricht zou van een inhoud van 450 ton op 1500 ton, worden gebracht. Vanaf Klein-Ternaaien tal men rond de bocht van Maastricht dit ka naal voortzetten over Brichten naar Neer- haeren waar het zal aansluiten op de Zuid Willemsvaart. Dit laatste kanaal zou op een grootte van 1350 ton worden gebracht op Belgisch grondgebied. Eveneens zon de Kem- pische Vaart verbreed en op dezelfde groot te worden gebracht, zoodat de verbinding LuikAntwerpen over Brichten, Neerhaeren Bree-Neerpelt Heerenthals en Wyneghem zou tot stand komen, d.w.z. langs bestaande kanalen Van het eerste Albert Kanaal-plan zou dus tenslotte slechts het kanaal rond de bocht van Maastricht gegraven worden, opdat de schepen niet meer al te groote moeilijkheden zouden ontmoeten die zich aldaar voordoen. Volgens het nieuwe plan zou de afstand LuikAntwerpen 157 K.M. bedragen in- plaats van 127 K.M. langs den weg Ha.sselt Beeringen—Herenthals (oorspronkelijk Al- bert Kanaal). De schepen zouden volgens het nieuwe plan een vijftiental sluizen moeten passeeren inplaats van zeven vol gens het oorspronkelijke plan. De redenen, welke tot dc wijziging van dit plan zouden hebben geleid zijn van financieelen aard. 8 December Huningen Kehl Mannheim hingen CobPenz' Keulen Duisburg, i Ruhrort Maastricht HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 9 December Delfzijl 10.50 23,19 Terschelling 8.15 *20,33 Hariingen 9.— 21/24 He der le 3." 6 6.47 Idem 2e 152/ 19,15 IJ muiden 2 26 14,44 H. v. Hodand 131 "3,49 Scheveningen 141 13,59 Rotterdam 3.42 15.24 Hellevoetsl, Willemsiad Brouwersh, Zierikzee Wemeidlnge Vlissiugen Terne u zen Hans weert 14,40 f 15/27 1 13,52 1 14/28 14,48 1*2,48 f 13/23 i 14,'2Ö ERNSTIG MIJNONGELUK IN ROEMENIË. Zes mijnwerkers gedood, veertien zwaar gewond Tengevolge van een mij ngasontploffing werden in de mijn „Lonia" bij Petrosani zes arbeiders gedood en veertien zwaar ge wond. De arbeiders moesten bevrijd worden van onder de puinhoopen van een ingestorte galerij. Het reddingswerk vond plaats on der de moeilijkste omstandigheden, aange zien voortdurend gas uitstroomde. Ver scheidene arbeiders liepen gasvergiftiging op. Tot nog toe konden drie lijken gebor gen worden. WIJZIGING IN DE FASCISTISCHE PARTIJLEIDING Gnriati treedt al als secretaris Het correspondentie orgaan van de fascis1 tische partij bevat de mededeeling, dat de huidige secretaris der fascistische partij, Gu- riati, met zijn geheel directorium zal af treden en zal worden opgevolgd door den huldigen waarnemenden secretaris der par tij de luitenant-generaal der fascistische militie Starace. Starace is een der eerste functionnarissen der fascistische partij. Hi.i is reeds jaren lid van het directorium en meer dan zes jaar waarnemend partij secretaris. Hij behoort tot de zoogenaamde fascisten van de eerste lichting en komt voort uit de Bersaglieri. Guriati, die tevens President van de Ita liaansche Kamer is, volgde in 1930 Turati als secretaris der fascistische partij op. De redenen voor deze mutatie zijn onbekend. AGRARISCHE INVOERRECHTEN IN ENGELAND LONDEN, 8 December. De wet tot het heffen van invoerrechten op agrarische weelde-artikelen waaronder vallen tal van versche en geconserveerde vruchten en groenten, bloemen en boomgewassen, is door het Lagerhuis in tweede lezing met 315 te gen 36 stemmen aangenomen. In Ierland is groote sensatie gewekt dooi de arrestatie van Hugh Quigley den secre taris van de Fianna Fail, de republikein sche partij. Quigley werd gearresteerd door de civiele garde, die elke inlichting omtrent de redenen van de arrestatie weigert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2