Jliruuitgtiiisdft GTuitrant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT. Per kwartaal (Beschikklngskosten 0.15.) Bij dagelijksche zending7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°- 3528 DINSDAG 8 DECEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tol 5 regels..................... 1.17% Elke regel meerB 0.22% lngez. Mededeelingen van 1—5 regels 2^0 Elke regel meerm 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 \2e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen ALWEER: WIJ, WIJ, WIJ! Kort geleden gaven we eenige lichte cri- tiek over de zelfingenomenheid welke in de roode pers tot uiting kwam bij de oprichting van het Crisiscomité, gevolg van het geluk kig initiatief van de Koningin en Prinses Juliana, welke laatste door deze eerste daad in het openbare leven een door de eeuwen gewijde traditie van het Oranjehuis voortzet. De roode pers kon dat initiatief niet waar- deeren, zooals iedereen; och, dat verbaast in öns land niemand! de voorzitter der S. D. A. P. kon zelfs niet nalaten om honen de woorden te spreken. Woorden trouwens, waarvoor andere leiders zich zouden scha men. Echter, met nadruk werd geconstateerd, dat de oprichting van het comité een gevolg was direct of indirect, dat hindert niet .van het optreden van de socialistische vak organisatie. Verleent dit comité dus hulp, dan komt de dank feitelijk toe aan het N. V. V. Men kan eigenlijk niet anders doen, dan er om lachen. Maar het is soms noodig ook de dwaasheid ernstig te nemen. Overigens zou men, na het laatste artikel, dat de Voorzitter der S. D. A. P. over deze aangelegenheid schreef, toch wel twijfelen aan de .vroeger opgezette stelling, dat het N. V. V. de stuwende kracht was bij de stichting van het comité. Het blijkt, dat er in de partij nog al felle oppositie leeft tegen 't feit, dat de S.D.A.P. en N.V.V. zitting namen in het comité. En daar om zou de heer Oudegeest de menschen nu eens duidelijk maken, waarom mei gegeven heeft aan de uitnoodiging van Jhr. van Citters. (Een bericht van heden bewijst wel, hoe groot de tegenstand is). Dit verzoek werd in partijvergaderingen besproken en men kwam tot de meening, dat men wel genoodzaakt was om af gevaardigden naar het comité te zenden. Dit klinkt al zonderling: men is genood zaakt om mes te doen aan een beweging, waarvan men onlangs vertelde, dat men zelf op de stichting aangestuurd heeft. Maar het wordt nog mooier. De gezamen lijke besturen maken een brief op, waarin de uitgenoodigde heeren verklaren, dat zij onder zekere voorwaarden bereid zijn in het comité zitting te nemen. Dat deze vo.orwaarden niets beteekeneh, Omdat het eenmaal 'n vaste regel in ons (achterlijke) landje geworden is, dat steun aan werkloo- zen zooveel mogelijk via de vakvereenigin- gen wordt verleend, doet er niets toe. Het feit blijft, dat men met aarzeling toetreedt tot de organisatie, welke men zelf heeft op gang gebracht. Om nu deze inconsekwenties goed te pra ten en de roode arbeiders duidelijk te ma ken, dat de revolutionaire gezindheid blijft, schrijft de heer Oudegeest een artikel, zóó grof, zóó schandeijk, dat men er werkelijk geen woorden voor weet te vinden. Daarover straks een enkel jvoord, Doch frappant is deze uitlating: „Zouden wij zelf tot oprichting van zulk een comité overgaan of er op aandringen? Neen. "Wij zijn van meening, dat de Regee ring uit 's rijks middelen voldoende werk- loozenzorg heeft te betalen.'1 De heeren wilden zoo'n comité niet. En 'toch kon men onlangs lezen; „Alles wijst erop, dat het Comité zijn ontstaan te danken heeft aan een oproep, dien het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen een aantal maanden geleden publi ceerde, waarin de noodzakelijkheid be toogd werd, langdurige werkloozen te hel pen." .Waarlijk, het sluit als een bus, als het comité iets goeds doet, dan moeten de werk loozen denken, dat het aan de roode actie te danken is. En wanneer men mort, dan moe ten ze gelooven, dat de roode leiders een veel betere manier kennen. Zoo is men altijd aan de winnende hand. En de propaganda zal er wel bij varen. Doch dit wettigt niet de schandelijke taal, welke de heer Oudegeest zich veroorloofde. nu twee roode leiders zitting in het comité als dwarskijkers. Tevens, om te zorgen, dat onze werklooze arbei ders niet zullen worden behandeld als armlastigen; dat de verstrekking van nood zakelijk levensonderhoud niet zal plaats hebben door armbesturen, maar door onze eigen besturen; dat de „soeploods" niet zal komen en dat'dus de waardigheid van onze arbeiders, die gedwongen zijn uitkee- ringen te aanvaarden, niet zai worden Blijven wij er buiten, aldus heet het in schetterende, hoovaardige taal, „dan komt de soeploods; gaan we er in, dan komt dc soeploods niet". Maar, de schrijver voorziet, terecht, dat de revolutionaire linkervleugel dit argument niet accepteert, en daarom moet hij die gauw tevreden stellen en wel met deze ge vaarlijke taal: K SCHANDELIJKE TAAL. De Voorzitter van de S.D.A.P. achtte het noodig de volgelingen duidelijk te maken, waarom men noodgedwongen aan de arbeid van het Crisiscomité deelneemt. Hij deed het op z ij n manier; en dan weet men in ons land genoeg. Een paar zinnen uit zijn lang artikel zijn [voldoende, om de verontwaardiging van alle weidenkenden op te wekken. Eerst deze ver dachtmaking: „Het comité zal voor een belangrijk deel werken met belastinggeld; dit geld achten wij niet veilig in handen uitsluitend van burgerlijke vertegenwoordigers." Ziet u, en vanwege de groote zorg voor de goede besteding van het belastinggeld, namen revolutionnaire actie geenszins. Tenzij men (en dit hoop ik voor bepaalde partij- genooten niet) van meening is, dat revo lutionnaire actie alleen mogelijk is, wan neer de arbeiders uitgehongerd zijn. De oorlogsjaren hebben bewezen, dat èn door het werk van het Nationaal Steun-Gomité, Nietwaar, hier Is weer de hang naar 1918, waarop we dezer dagen wezen. De slotzin is wel bijzonder grof: Niet in sensatie, maar in doelbewust op treden tegen de machinaties onzer tegen standers ligt onze kracht. Het eerste deel schrijft dezelfde man, die op het Rotterdamsche congres tot felle agi tatie en sensatie opwekte, zoodat de heer Albarda zelfs een kalmeerend artikel moest schrijven. Het laatste is eenvoudig lasterlijk. Dat moet de voorstelling wekken en versterken, dat Regeering en burgerij except dan de S.D.A.P. er onophoudelijk op uit zijn om door machinaties, dat zijn kuiperijen en lis tige, sluwe berekeningen de noodlijdende massa in de ellende te houden. Het is eenvoudig te min om er over te discussieeren; doch het is te erg om het zoo maar voorbij te gaan; hoe onaangenaam het is telkens weer dit optreden der S.D.A.P. te kwalificeeren. Het moet echter, want er schuilt een groot gevaar in, dat zulke per sonen het leidinggevende woord moeten spreken. Wat zullen bezadigde mannen in de S.D. A.P. het dezer dagen diep betreuren, dat wethouder Drees van Den Haag blijkbaar het rustige werk in het gemeentebestuur verkoos boven het partijkrakeel, en dat toen een man als Oudegeest op de yoorzitters- stoel terecht kwam. waar dat kan, de werkende arbeiders moe ten worden toegevoegd. Alles onder volle medewerking, leiding en aanvoering on zer Pers, Kamerleden, wethiliders, partij bestuurders, N. V. V.-bestuurders, etc." Als dat niet de inzet voor og is, wat is hij dan wel? i burgeroor- BINNENLAND. V BURGEROORLOG OP KOMST?. Niet ten onrechte stelt D e T ij d de vraag, of de linkervleugel der S.D.A.P., gesterkt door de revolutionaire taal, welke de voor mannen bezigen om de .bourgeoisie" schrik aan te jagen en de oproerige elementen in de partij te bevredigen, op deze wijze, be wust of onbewust, niet aanstuurt op een burgeroorlog? Helaas, het lijkt er heel veel op. Vooral omdat de linkervleugel heel wel begrijpt, dat de leiding ten slotte toch uit de handen der gematigde leiders glipt, die zich niet vier kant tegenover agitatie en gevaarlijke straat demonstratie stellen. Men leze slechts het linksche oppositie blad. Daarin heet het: „Na de plaatselijke oomlté's In Haarlem met Monseigneur Aengenent aan het hoofd, in Rotterdam met de Van Beunin- gens, altijd in gezelschap van onze voor mannen (en vrouwen), hebben we thans de groote „daad" waarmee we nationaal yooc de arbeidersklasse komen te staan." Dan reageert de schrijver op wat de heer Oudegeest in zoo beschaafde termen over de .soeploods" schreef en hij toont, dat hij zich ook in keurig Hollandsch kan uitdrukken: „Zoolang 't snert is met de actie van onze beweging, zit er ook niets anders op dan als aanvulling van de snert plaats te nemen in de soeploods. Want de soeploods is óók een program. Het is het program van onderwerping, ne derigheid en rust Het is het program van: ons lot in de handen van die nationale bourgeoisie leggen. Maar dat nooit! De soeploods en het crisiscomité van prinses Juliana moeten onder den voet geloopen." Het zware betoog heeft blijkbaar niet veel indruk op hem gemaakt, evenmin als op het lid van het partijbestuur, feitelijk de leider der linksche oppositie. De heer Schmidt is echter niet zoo beeldenrijk, doch de taal is duidelijk. Men moet de straat op. Rotterdam was maar een begin, want „Die straatdemonstraties en vergaderin gen, die dan volgens het thans aangegeven plan van actie van onze leiding plaatselijk moeten beginnen, moeten uitgroeien tot een nationale beweging. Wij denken hier b.v. aan een gecombineerde actie der vier groote steden, met alles wat er tusschen in en omheen ligt, in den vorm van een op Den Haag geconcentreerden „werkloo- zen-marsch"; w»*-rw»u OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw ir. J. G. Bijdendijk, hoofd van de Bankatin- winning in Nederlandsch-Indië. VREEMDE EERETEEKENS Bij Kon. besluit is aan H. W. D. Helle brekers, te Rotterdam, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot com mandeur in de Orde van den Heiligen Grégorius den Grooten. is aan dr. A. F. Philips, directeur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot commandeur in de Orde van het Hersteld Polen (Polonia Restituta). AUDIËNTIES De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal Vrijdag niet plaats heb- INHALEN VERZUIMDE WERK UREN De minister van Arbeid heeft vergunning verleend aan hoofden of bestuurders van dernemingen in alle gemeenten des rijks, wier fabrieken of werkplaatsen of onderdéelen daarvan op Zaterdag 2 Januari 1932 geen beid wordt verricht, in afwijking van het be paalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919 het aantal daardoor verzuimde uren, tot een maxi mum van 5Vs uur, te doen inhalen op ten hoog ste elf achtereenvolgende werkdagen, vallende in het tijdvak van 16 December 1931 tot en met 18 Januari 1932, met uitzondering van de Za- terdagën, en met dien verstande, dat de werk tijd per dag ten hoogste 9% uur mag bedra gen, en verder onder voorwaarde, dat de ar beidstijd van de betrokken arbeiders in zijn ge heel is gelegen tusschen 7 uur des voormid dags en 7 uur des namiddags, of, in de geval len, waarin krachtens het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 rui tijdgrenzen zijn toegestaan, tusschen de daar aangegeven tijdgrenzen, en alsdan met dien verstande, dat de arbeid van jeugdige perso nen en vrouwen op twee achtereenvolgende dagen moet zijn afgewisseld door een rusttijd van ten minste 11 uren achtereen. De vergunning geschiedt onder de bekende voorwaarden. BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID HERSTEL VAN HANDELSVERKEER In zijn laatste vergadering heeft de Nijverheidsraad weder een aantal Volken bondsaangelegenheden behandeld. Daarbij heeft de Raad in het bijzonder zijn aan dacht gewijd aan het rapport van de Studie commissie voor de Europeesche Unie en het rapport van het Comité d'experts Wat het eerstgenoemde document betreft, is de Raad tot de conclusie gekomen, dat het in dat stuk opgenomen voorstel, om te trachten de werkloosheid internationaal te bestrijden door het doen uitvoeren van bepaalde groote werken, waarvan de tot standkoming voor meerdere Staten van be lang zou zijn alleen dan aan het daarmede beoogde doel zou kunnen beantwoorden, als daaraan groote kapitalen zouden worden besteed, waarover naar de Raad vreest on der de tegenwoordige omstandigheden niet zal kunnen worden beschikt. Ook is volgens den Raad aan de uitvoering van dit voor stel het nadeel verbonden, dat daardoor de eenige oplossing, om uit de internationale verwikkelingen te geraken, n.l. het weg nemen van de belemmeringen, die het her stel van het vrije verkeer van goederen en kapitaal tegenhouden, op den achter grond zal worden gedrongen. Een ander be zwaar, dat de Raad tegen genoemd voorstel heeft, is, dat de studiecommissie heeft aan bevolen, voor het ondernemen van bedoelde groote werken industrieele kartels op te richten. De Raad heeft de gronden waarop de Nederlandsche gedelegeerde, dr. H. Co- lijn, deze aanbeveling te Genève heeft be streden, geheel kunnen onderschrijven. GEEN PUFVERBOD WANT DE EENDEN MOETEN OOK LEVEN Aan de leden van de Tweede Kamer is toegezonden een brochure van de Nederl. Vereen, van belanghebbenden bij de schar en scholvisscherij, getiteld: „Waarom geen pufverbod". In eenige rubrieken wordt het nut van de puf (jonge schol en schar) en de nadee- len verbonden aan het verbod uiteengezet. Wanneer een pufverbod in het leven ge roepen wordt, zegt de brochure, is dit hoofd zakelijk gericht tegen de kustvisschers, die do inkomsten hiervan onmogelijk kunnen missen. Ook eendenhouders worden gedupeerd, daar deze dan genoodzaakt zijn visch in IJmuiden te koopen, die zeer duur moet worden betaald. In hetzelfde geval verkee- ren de vischmeelfabriikanten, die door de nood gedwongen, gedeeltelijk hun bedrijf zullen moeten sluiten. Aan den anderen kant is de pufvisscherij in zooverre niet schadelijk, dat het onmo gelijk is om uitsluitend kleine ondermaat- sche visch te vangen. De brochure eindigt met de hoop, dat de Regeering, bij allen aandrong om een puf verbod, bet standpunt zal innemen, dat met bestaande toestanden rekening moet worden gehouden en het niei aangaart om bestaande bedrijven en industrieën ta ver- DE UTRECHTSCHE JAARBEURS Een kijkje in het in aanbouw zijnde derde Jaarbeursgebouw te Utrecht. NATIONAAL CRISIS-COMITE GIFTEN. De leerlingen van de Van Oldenbarnevelt- school te Rotterdam zullen elke week een bij drage storten. De leerlingen van het Christelijk Gymnasium te Utrecht hebben besloten wekelijks 2% cent ieder bij te dragen. De vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam heeft een voorstel aangenomen om een bijdrage aan het Crisiscomité te ver- leenen. Het personeel van de Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij, af deeling Midden groep, heeft op een circuleerende lijst f 16 per week ingeschreven. NEDERLAND-BELGIE INTELLECTUEELE TOENADERING. De Minister van Onderwijs heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Neder landsche afdeeling van de technische com missie ter uitvoering van het verdrag be treffende intellectueele toenadering tus schen Ndderland en België gisteren een vereenigde samenkomst van deze commis sie te 's-Gravenhage bijeengeroepen. Verle den jaar werd de commissie te Brussel door den vorigen Belgischen minister van Kun sten en Wetenschappen, den heer Vau- thier, geïnstalleerd. Thans is de eerste bij eenkomst te 's-Gravenhage gehouden. Ter gelegenheid hiervan heeft Minister Terp stra aan de leden van de Commissie een noenmaal aangeboden in het hotel De Witte Brug Behalve de Minister zaten hierbij aan de heeren Jhr. Mr. C. Fei'h, secretaris-generaal en Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, administrateur aan het Departement van Onderwijs, K. en W., L. Bauwens, directeur-generaal bij de depar tement van K. en W. te Brussel, onder voorzitter van de Belgische afdeeling en de leden van deze afdeeling de hoogleeraren A. Bessemans (Gent), A. Hegenscheidt (Brussel) en B. Verdeijen (Luik), voorts staatsraad Mr. J Limburg, ondervoorzitter •van de Nederlandsche afdeeling en de leden Prof. Barge, Prof. Roland Holst en ir. C. F .Stork D.W.zn., alsmede de secretaris van de Belgische afdeeling Dr. J. Grants en de secretaris van de Nederlandsche afdeeling Mr. H. J. Smidt. ONTWAPENINGSCONFERENTIE Indertijd lichtten wij uit een brief van Dr. Colijn aan de redactie van Bouwen Bewaren de opmerking, dat men ten onrechte van de Ontwapeningscon ferentie spreekt. In Genève komt niet ontwapening, maar als alles goed gaat vermindering der bewapening aan de orde. Hoe nuttig die öhderscheiding was, bleef direct wel uit de belangstelling, welke alom in de pers getoond werd; het blijkt ook zeer duidelijk uit hetgeen thans in de roode pers gezegd werd, naar aanleiding van waf, mevr. Van Amstel-van Löben Seis sprak op de Vrouwen Vredesconferentie tc Amsterdam. .Jammer", zoo heet het, „dat na deze roerende woorden ,die slechts tot alge- heele ontwapening kunnen strekken, een motie werd voorgesteld en aangenomen, aarin van Genève slechts beperking van •aipening werd gevraagd". Jammer is het zeker, maar iets anders ran Genève vragen, ware dwaasheid, want ontwapening komt daar niet aan de orde Jammer, dat men de menschen dit niet •lijk -TAsrtf BIJZ. LAGERE SCHOLEN VOORSCHOT RIJKSVERGOEDING De minister van Onderwijs brengt in de Stct. ter kennis van besturen der op 1 Jan. 1932 bestaande bijzondere lagere scholen, de voorwaarden waarop voorschotten op de rij les vergoeding 1932 zijn te verkrijgen. DE TOL BIJ MAARTENSDIJK De heer Jac. Doets, wonende te Hilversum, heeft aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie een telegram gezonden, waarin hii mededeelt, dat hij zich ernstig ge schaad acht door het gesloten houden van der tolboom te Maartensdijk in den nacht van op 6 Dec., ondanks zijn bereidverklaring om het verschuldigde tolgeld te betalen. De ge meenteveldwachter heeft geweigerd proces verbaal op te maken. De heer Doets dringt aan op maatregelen van de Ministers om her haling te voorkomen. BEHOUD VAN NATUUR MONUMENTEN ONTGINNING VAN KORENBURGERVEEN In verband met de geruchten tot ont watering en ontginning van een gedeelte van het Korenburgerveen bij Winterswijk, heeft de Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland, zich gewend tot Gedeputeerde Staten van Gelderlarfd. Het bedoelde terrein, bekend als Vragen- der veen, grenst aan een bezitting van onge veer 100 H.A. van de Vereeniging, terwijl bovendien het gebied, in de onlginnings- plannen bedoeld, natuurhistorisch van zeer groot belang is vooral op botanisch gebied. De Vereeniging vraagt Gedeputeerde Staten, rekening te willen houden met de hooge, wetenschappelijke beteekenis van het gc- heele Korenburgerveen, voor het geval een aanvrage om provincialen steun mocht wor den ingediend. Tenslotte spreekt de Vereeniging 'den wensch uit, dat in ieder geval al het moge lijke zal worden gedaan om ontwatering, met de daarmede onherroepelijk gepaard gaande natuurverarming, van haar eigen terrein in het Korenburgerveen. te willen voorkomen. MET TWEE MONDEN Hoort men de S.D.A.P. ten ontzeilt. dan zijn de arbeiders in Nederland er ellendi ger aan toe dan ergens in de wereld. Heeft deze partij echter iets tegen het buitenland te zeggen, dan plaatst de di rectie van de roode pers de volgende ad vertentie in het Novembernummer van het Engelsche advertentieblad: „Overseas Mar keting en Publicity": „De 1ste November 1931 is een groote dag in Holland voor de kranten- en adverten tiewereld. De Arbeiderspers vangt aan met haar nieuwe organisatie een nationale pers. Zij trok in haar nieuwe gebouwen in 7 steden, volledig uitgerust met de prach tigste nieuwe machines. Het hoofdkantoor in Amsterdam is een van de prachtigste krantenbedrijven van het vasteland. De lezers zijn en zullen zijn de sociaal-demn- ra'en over 't geheele landMenschen an alle lagen der maatschappij, doch na tuurlijk voornamelijk de welvarende arbei ders-klasse. georganiseerd, wel betaald, in staat om alle levensbenoodigdheden te koo- ?n en vele weelde-artikelen". Och, het \yoord „soeploods" zouden ze In rurotflTKl T>W bftgrijpen". i Voornaamste Nieuws* (blz. 2) Wanneer Hitier aan het bewind komt. (Van onzen Duitschen correspondent). De Chineesche generaal in Mandsjoerije weigert een Japansch ultimatum. De onder handelingen te Parijs zijn vrijwel mislukt. De Commissie der B.I.B. is haar vergade ringen begonnen. Engelsche en Fransche voorbeschouwingen over de onderhandelin gen, die wel van langen duur zullen zijn. Agrarische invoerrechten in het Engel sche Lagerhuis aangenomen. De besprekingen van Hijmans te Londen. Wijzigingen in 't fascistisch partijbestuur. De zitting van het Congres der V. SL ge opend. Heden de boodschap van Hoover. (blz. 5) De Ponden-transactie van de Ned. Bank. De structuur van het Britsche Rijk. I. De vliegramp te Bangkok. De „Ekster" boven het veld. Het drama bij Echt Wanneer is Rou- broeks vennoord? (blz. 3) De uitspraak in het proces Unilever tegen de Noorsche ondernemingen. Buitenlandsche maatregelen op deviezen- (blz. 9) Het paleis van de Koningin-Moeder en de Delftsche Poort te Rotterdam, door E. D. J. de Jongh Jr. ARME MAN! Ac-h ja, zoover is het nu gekomen, dat op de tafel van den overste der proletaren margarine en paardevleesch moest komen. Neen, hij zegt dat zelf niet, daarvoor is hij te bescheiden om te klagen; hij lijdt liever als een stille arme; maar ik heb het daarom wel begrepen. Want door jaren lange oefening heb ik zoo ongeveer geleerd om in de sobere taal van onze sociaal-demo craten de ingehouden verontwaardiging en de beheerschte toorn te voelen; of ook de verborgen smart. fijngevoeligen voorzitter van de S.D.A.P., toen hij met droefheid in zijn stem zich elders liet hooren: „Er is niemand in het land, die het gelooft", alzoo sprak de heer Oudegeest, „dat de levensstandaard van de „Ik acht dit „schoone gebaar" van ons Vorstelijk Huis uitermate geschikt om als gangmaker te dienen voor de schandelijke algemeene loons- en salarisverlaging, waar voor ik het tegendeel van eerbied neb. H.M. zal er geen margarine of paarden- vleesch voor behoeven te eten." Sommige perskoelies, om met A. B. K. te spreken, „die het plein des openbaren levens vol knoeien met hun inkt- en stroopklod- ders", (hoe zinrijk en beschaafd is die taal!) beweren wel, dat Oranje immer met het lijdende volk meeleeft, maar Oudegeest ver onderstelt, dat op de tafel der Koningin vooreerst nog wel geen margarine en paar- denvleesch zal komen, zooalsnatuurlijk, dat spreekt toch vanzelf.reeds maanden bij hem het geval is. Hij heeft zijn pachters, de contribuabelen der S.D.A.P. al sinds lang ontheffing der pachtsom verleend, vrijwillig, ongevraagd; want als in de S.D.A.P. één lid lijdt, dan lijden alle leden mee, gelijk dat past En van wie veel heeft, wordt dan veel genomen; of liever: het vrijwillige offer is groot; margarine op het grauwe brood der rij ken; paardevleesch en beentjes, een beetje doorregen, in plaats van koeiohaas, ossen- tong of kalfsfrincandeau. En, haal nu geen oude koeien uit de sloot- Vertel me niet, dat deze zelfde heer Oudegeest voor een paar jaar beweerde, dat hij als lid der Eerste Kamer heel sober moest leven in Den Haag van de f 20 per dag presentiegeld; wijs er ook niet op, dat er heel wat te doen geweest is over de contributie-regeling in de S. D. A. P., waar bij volgens vele irtzenders in de roode pers de armen geschoren en de rijken gespaard werden; herinner ook niet aan het feit, dat indertijd en ook nu liberale en rechtsche kamerleden 5 h 10 pet. van hun vergoeding lieten vallen, terwijl de roode fractie van zoo iets niets moest hebben; zeg ook niet, dat gij wel eens paardevleesch gegeten hebt, zoo smakelijk toebereid, dat. het u heerlijk ruuderbief toescheen; of dat er op de tafel van menig burgerlijk burger- gezin ook wel margarine komt; ik wil van dat alles thans niets, niets weten Ik zie voor mij de schamele volkswoning van den man, die de solidariteit tusschen alle proletariërs uitgevonden heeft en dage lijks in praktijk brengt en hij verontschul digt zich tegenover de arme partijgenootcn, die hij aan zijn eenvoudige disrli noodde! dat ze met hem margarine en paardevleesch moeten deelernsm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1