NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 5 DECEMBER 1S31 TWEEDE BLAD PAG. 6 HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITE HOE ER GEWERKT ZAL WORDEN Het op 4 December j-I.. geïnstalleerde Crl- betreft het verstrekken van steun zal in --Comité heeft in huiahoudelykej^ergMe- giroa'a Gijnen aldus geregeld worden. Op f~ 'v punt zal een op vele rinfg nader zijn wijze van iwienken onder een centraal de oqgien gezien en daarbij beslaten dat zijn organisatie naast de bestaande instel lingen en vereenigingen op chartlia-ief ge bied een plaats zou innemen. Het Crisis-Comité stelt zich ten doel het lenigen van indivEdueelen nood, ontstaan door de crisisomstandigheden en dit door heit verstrekken van materieele hulp, zoo- Veel mogelijk in naiura, doch bij daarvoor in aanmerking komende gevallen ook in geld, zoomede daar waar mogelijk te wij zen op werkgelegenheid. Onderzocht zal nog worden in hoever het Crisis-Comité ook 'het geven van ontwikkeling en ont spanning tot zijn taak zal rekenen. Het Crisis-Comité aail zijn werkzaamhe den uitoefenen in nauw contact met de be slaande instellingen en daar zooveel mo gelijk voeling mede houden. Waar het Co mité aan de crisis-omstandigheden zijn ontstaan dankt, zal het een tijdelijk karak ter dragen. Het Crisis-Comilfé zal zioh voorts aanslui ten aan het Nationale Crisis-Comité door I-I. K. TL Prinses Juliana opgericht, en zich te dezer stede belasten met het verstek ken van extra hulp voor kleeding, schoei sel, beddegoed etc. aan daarvoor in aan merking komende door langdurige werk loosheid geVoffen arbeidersgezinnen, op de wijze als door het Na ionale Comité aange geven. Eveneens zal het zijn organisatie ter beschikking stellen om hier ter plaatse de geldinzameling ie bevorderen voor het ge meenschappelijk doel en aan een billijke verdeeling der ingekomen gelden tem volle medewerken. De werkwijze van het Crisis-Comité wat uren en diagen geopend secretariaat worden gevesigd, alwaar aanvragen om bijstand zooveel mogelijk persoonlijk moeten wor- dien ingediend. Aan mededeelingen van derden over ge- rallen waar het Comité op eenigerlei wijze de helpende hand kan bieden, zal de noo- dige aandacht worden geschonken. De beslissing op steunaanvragen zal in dien regel eerst plaats vinden na onder zoek. Geheimhouding en kieschheid zullen hierbij in acht worden genomen. Met het oog op het tijdelijk karakter van het Co- mlTé en het altruïstisch doel da' het heeft zal alle arbeid belangeloos dienen te ge schieden, hetgeen mede een waarborg biedt dat de aan het Comité vers'rek+e hulp in derdaad geheel ten goede komt aan het doel waarvoor zij wordt gegeven. Het Co mité "was er van overtuigd he' noodige aan tal personen voor het belangeloos verrich ten van den aan deze werkwijze verbonden arbeid te zullen vinden. Vervolgens werd een kleine commissie aangewezen om on der leiding van den voorzitter binnen zeer korten tijd de verdere organisa'ie voor te beren den, opdat het Comité spoedig defini tief zal zijn samengesteld en zijn werk kan aanvangen. Reeds thans wekken we onze lezers met klem en aandrang op hun gaven voor het Crieis-Comi'é hier ter stede af te zonderen. Het adres van den penningmeester van het Comité is nog niet hekend'. Spoedig za.1 hij aangewezen worden. Tot zoolang zullen wij gaarne, aan ons bureau gelden voor het bo ven omschreven doel in ontvangst nemen. LEIDSCHE PENKRASSEN CONTRAST STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het verzoek van J. A. Dijsselbloem om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in het perceel Hoogewoerd No. 128. kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie D, No. 1080. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder- wet; geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 18en Decem ber 1931, des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art 7 dier Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 5 December 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. .VAN STRYEN, Secretaris. BEVORDERD Mut ingang van 1 Jan. a.s. is de adjunct- inspecteur van politie de heer G. H. van der Ham, door den burgemeester bevorderd tot inspecteur. DE INSTALLATIE VAN HET CRISIS-COMITE Mr. ROMIJN VOORZITTER Nadat burgemeester A. v. d. San.de Bak- huyzen gistermiddag zijn rede had uitgespro ken, ter installatie van het plaatselijk Crisis comité, heeft hij zich zelf als Voorzitter te rug getrokken en voor den presidentszetel hartelijk aanbevolen Mr. A. J. Romijn, de Wethouder van Sociale Zaken. De vergade ring betuigde daarmede haar instemming. Mi. Romijn zeide gaarne het voorzitterschap op zich te willen nemen. Spr. voelt dat hij het persoonlijk niet zou mogen doen, maal ais Wethouder van Sociale Zaken zal hij gaarne als Voorzitter optreden. Spr. sprak vervolgens een dankwoord tot 'den Burgemeester namens allen die in deze kommervolle tijden naar redding uitzien, na mens de oi't anisaties die klaar staan om te helpen en die niets liever willen dan helpen en tenslotte namens de aanwezigen die de burgemeester als crisiscomité heeft geïnstal leerd. Wij zouden, aldus spr. niet gaarne den hand met u verliezen en het zou ons tot steun zijn als wij altijd een beroep op U moe ten doen. Daarom bood Spr. den burgemees- Ier het eerevoorzitterschap aan. De aanwe zigen betuigden hiermede hun hartelijke in stemming. De burgemeester sprak een woord van dank voor deze eervolle benoeming en verliet daarna de vergadering, terwijl Mr. Ron "n de voorzittersstoel innam. Het comité ging daarna over in huishou delijke vergadering. Om zitting te nemen in dit comité wa ren uitgenoodigd de volgende vereenigingen of instellingen: Armenraad, Gem. Comm. Maatschapp. Hulpbetoon, Diaconie Ned. Herv. Gemeente, 11.-K. Par. Armbestuur, Diaconie der Waalsch Herv. Gemeente, Diaconie der Doopsgezinde Gemeente, Diaconie der Oud-Katholieke Ge meente, Diaconie van de Gereformeerde Kerk, Ned Israëlietische Gemeente, Rem. Geref. Ge meente, Ver. v. H. Vincentius a Paulo, Vereeniging Armenzorg, Ver. Schoolkinder- kleeding en -voeding, Leger des Heils, Direc teur Gëm.; Dienst v. Soc. Zaken, Directeur Gem. Bank v.. Leening, Stichting „Jeruel Ned.' Mij. voor Nijverheid en Handel, Afd. Leiden R.-K.. Volksbond, Leidsche Chr. Be stuurde rsbond, Ver. v. d. Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, R.-K. Ver. v. d T-Iandeldrijvenden en Industrieelen Midden stand „De Hanze", Ver. v. d. Chr. Handel drijvenden en Industrieelen Middenstand, Leidsche Bestuurdersbond, Afd. Leiden Ned. Werkl. Verbond Patrimonium, Ned. Ver. v. Huisvrouwen, Bestuurdersbond Leiden v. d. Ned. Vakcentrale, Stichting „Het Leidsche Brokkenhuis". R.-K. Commissie voor Werkr loozenzorg, St. Josephs-Gezellen-Vereeniging, Leidsche Mij. van Weldadigheid, de Vereeni ging van Leidsche Industrieelen en ten slotte de heer J. W. Henny, lid van het Nationaal Crisiss-oomité. BENOEMING Met ingang van 1 Januari Is tot tijdelijk leeraar aan de Chr. H.B.S. alhier benoemd voofr het vak Wiskunde Ir. A. W. Renaud MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE In de gisteravond gehouden maandelijk- sche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft dr. W. E. van Wijk uit Rotterdam een lezing gehou den over: Het leerdicht „De massa compoti" van Alexander Dolensis. De moeilijke regels der kalenderkunst zijn zonder twijfel ook reeds vroeg in memorie verzen gebracht; in die tot een soort een heid verwerkte compilatie van Alexander Dolensis, die het onderwerp van sprekers- voordracht vormt zal spr. eenige voorbeel den hiervan geven. Deze compilatie, die spr. den weidschen naam van leerdicht heeft ge geven, is in 1200 geschreven. Zij is, midde- lijk of onmiddellijk, door alle schrijvers over den computus gebruikt. Na een levensbeschrijving van Alexander Dolensis gegeven te hebben, wees spr. er op dat men vijf manieren kan onderscheiden om tijdrekenkundige gegevens te leeren of te onthouden. 1. uit doceerende regels, dus uit een eigenlijk leerdicht. Deze gedeelten bevatten zeer behoorlijke, alhoewel dan geen diep-poëtische regels en spr. vermoedt, dat deze de eigenlyke bijdrage van Alexander vormen. 2. Regels, die slechts uit gedeelten van woorden bestaan, echte ezelsbruggen du« aldus spr. 3. Regels om een deeling te bekorten. Men leert b.v. dat het gulden getal kan worden gevonden, door het jaartal met 1 te vermeer deren en dan door 19 te deelen; de rest is bet gulden getal. 4. De kunstige regels zijn die, waarin de woorden die grootendeels zelfs geen be staande woorden zijn door de plaats der letters in het alphabet, door begin- of slotletters en dergelijke de gegevens ver schaffen. Daar de gebruikte alphabets niet steeds dezelfde zijn, is het niet altijd even ger kelijk geweest, om hier de beteekenis van te ontwarren. Spreker verduidelijkte een en ander met voorbeelden uit het werkje. In het speculus naturale van Vincentius Bellovacensis komen gedeelten voor de massa compoti, zonder vermelding van den schrijversnaam. Ferdinand Piper, de beken de theoloog, die ook veel over tijdreken kunde heeft gepubliceerd, heeft die stukken daar opgemerkt en tevens geconstateerd, dat de schrijver daarvan bekend moet zijn geweest met de voornaamste fout van den Juliaanschen kalender, n.l. de verschuiving der cardinale punten door de maanden heen. Hij noemt in zijn kalenderrekening derhalve dien schrijver, d.w.z. Alexander de Villa Dei,, den eersten man, die de fout heeft aangewezen (1843). Kaltenbrunner, in zijn Vorgeschichte der greorienischen Ka lenderreform, muss dieses ehrende Pradicat für Magister Chonrad in Anspruch nehmen. Magister Chonrad's geschrift, dat uit 1200 moet stammen, kennen wij slechts uit een bewerking van 1398 in eèn manus cript te Weenen. Spr. kent het slechts uit datgene, wat Kalterbrunner er omtrent me dedeelt, maar naar wat daar te lezen staat lijkt het bedenkelijk veel op een commen taar op de massa compoti. In deze meening wordt spr. versterkt door de slotwoorden van het geschrift: explicit commentum com- puti ecclesiatici Deo graties. Spr. aarzelde dan ook niet om het vereerende praedicaai de voorlooper te zijn geweest van de Grego- riaansche kalenderhervorming te restituee- ren aan wien het toekomt, aan Alexander dc Villa Dei. K. VAN K. RIJNLAND Wijziging: 2 Dec.: Spyer Brothers, Ter Aar, groentenzouterijen. Overl. Venn.: D. Spyer, Amsterdam, d.d. 24 Nov. 1931. Leidsche Coöp. Broodbakkerij en Ver^ bruiksvereeniging „Vooruit". Leiden, Kore- vaerstraat 30, Uittr. Voorz.: M. Dubbeldam, Leiden. Uittr. Comm.: A. J. Jongeleen, Lei- Heerenmodemagazijn „Nouveauté", Leiden Steenstraat 3. Deze -zaak is thans filiaal ge worden van: Heerenmodemagazijn „Nouve auté" te Haarlem, Kruisweg 42. 3 Dec.: F. G. Zitman, Leiden. Zijlsingel 80, sigarenwinkelier. Bijv. uitgeoef. bedr.: agen tuur- en commissiehandel in bouwmateria- '~n, O p h e f f i n g: 3 Dec.: IJmuider Vischhan- del, Leiden. Noordeinde 51. Opheffing, 4 Dec. C. P. de Groot, beste. I huis, Leiden, Mandenmakersteeg 11. 40-JARIG JUBILEUM. Op 12 Dec. a.s. viert de heer Pardoh zijn 40-jarig jubileum in diens!; der fa. Beuth. dekemfabrikaAt. aan de Kaiserstraat Het is natuurlijk juist, dat het feit dat onze stad op 't oogenblik volgens de offi- cieele cijfers ruim tweeduizend werkloozen telt, als angstig kenmerk van een kommer vollen tijd, onze belangstelling heeft. Er staat elke week zoo'n klein berichtje in de krant omtrent 't aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschrevenen en elke week zien we dat cijfer groeien. De kommer brengt dagelijks een bezoek aan vele huizen om een aanval te doen op het licht der levensvreugde in vele menschenoogen. Vuisten die den hamer zwaaiden, de verfkwast hielden, den zaag trokken, den troffel hanteerden, de dreunen de machine beheerschten, liggen stil en on wennig op de knieën of slingeren nutteloos langs krachtige lijven, die hunkeren naar arbeid en naar het profijt van den arbeid, dat den mensch fier en rechtop houdt in den strijd om het hestaan. Die lange schare van menschen, die de hand moeten ophouden om te kunnen voor zien in de nooddruft voor hen en de hunnen, die pezige, ruwe, roode, sterke hand, die zoo krachtig den arbeid kon grijpen en stu wen en worstelen met de -moeilijkheden: het treft ons wel als we er in schaarsche oOgen- bli-kken aan denken. We zeggen ook tegen eik-aar, dat het zoo droevig is, zooals de menschen moeten tobben en vechten tegen den honger, die bij de uitgedoofde haard zit en zijn verstrakte grijnslach lacht. Het treft ons wel, maar het is vóór ons niet het 'belangrijkste onder de dagelijksche dingen die we beleven. Sinterklaas is vandaag aan den dag be langrijker. Het is mij hierbij niet om het contrast te doen, of misschien toch wel, maar dan toch niet om het contract waar door het humoristisch effect ontstaat, zooverre tenminste de menschelijkhei-d zelf niet humoristisch is. Want daar gaat het om, om de typische menschelijkheid die uit :ns dagelijksch leven puilt. Sinterklaas is vandaag aan den dag be langrijker. We lezen de krant. Er is een bank roof geweest, een mijnramp, een staatsgreep. We lezen van een catastrophe op de geld markt, van het millioenencijfer der werk loosheid en we praten er over, maar we weten nog steeds niet wat we tante Marie voor haar Sinterklaas zullen koopen. Het moet een kleinigheidje zijn, maar toch aar dig en er moet een versje bij zijn, want daar is tante op gesteld. Het beste is, dat we maar eens gaan winkelen. Wellicht komen we.dan iets tegen. Gisteren toog een lange werkloozen stoet in den -nijdigen regen door Leidens straten, lik stond voor een etalage en zocht in de brillante schittering van de vroeg ontstoken uitstalkast naar iets, een kleinigheidje maar, voor iemand, die Sinterklaas aan mij voor bedeelin-g heeft toegewezen. Ik draaide me om naar de lange grauwe stoet, die voorbij sukkelde, eenzaam en stil, ondanks het een tonig tromgeroffel. Toen draaide ik me wéér om. Ik had. spoedig iets gevonden. Aardig en niet duur. En nu zit ik aan den vooravond van strooi- avond te schrijven. Ik moet er aan denken, dat wij een barren wiüter zijn ingetreden, waarin de kommer over de aarde grijpen zal naar vele menschenharten. Het besef daarvan kunnen wij toch niet kwijtraken en we willen het ook niet. Hier had ik het over willen hebben, maar terwijl ik op mijn pen houder bijt, spelen door mijn hoofd de regels van een versje, dat ik noodzakelijk straks nog moet maken omdat de surprise klaar moet vanavond. Op borst rijmen worst, korst, vorst en donst. De werkloosheid, de nood der tijden: het besef daarvan heeft de band om ons hart geslagen en wij komen er niet van los. We heffen de hand op om te helpen, maar 'dé. onmacht slaat haar lam weer langs ons lyf: We denken er over, we spreken er over, we beraadslagen, we hopen, we vreeizen, we bid den. We worstelen met heel het wereldpro bleem, zooals met zoovele levensvragen. Dit alles echter treedt niet naar buiten dan in zeldzame oog-enblikken. Maar tegenover dit alles staat ons leven van allen dag met seks van gewichtige onbelangrijkheden, die de zee van ons bestaan aan de opper vlakte in rimpeling en tot golfslag brengen. En dat is immers, voor ons bewustzijn, de de zee: die wisselende, golvende oppervlakte, dat uiterlijk leven. Daarin is Sinterklaas vandaag aan den dag een belangrijk man. Thans ga ik aan mijn rijm beginnen. De .eerste regels heb ik al: Hallo, hier Sinter klaas. Met zwarte Pieterbaas. Ik kom uit 't Zuiderland. En dan? Ik weet het nog niet. Strand, zand,- band, krant trant, mand, klant, hand, rand, plant, fondant, kant, wand. Keus genoeg! BOND VAN BELASTINGPERSONEEL In een der zalen van de Harmonie ver ga deirde de afd. Den Haag en Omstreken van den Bond van administratief personeel bij 's Rijks belastingen in Nederland. De voorzitter opende de vergadering en constateerde dat de opkomst bevredigend mocht worden genoemd. Hij herlnnerdie er aan. dat mede voor een groot -deel docnr die voortdurende actie van den Bond thans werd verklagen definitieve aanstelling tot rijksklerk van cle tijdelijke met tw- dienstjaren en dat eindelijk perio dieke 1 e vordering tot adjunct-commies der rijksklerken met vakkennis in behandeling zal komen. Hij betreurde, dat ondanks de daartegen gevoerde actie de salariskorting onvermin derd zal worden doorgezet De collega's, die zich verdienstelijk maakten met het be zoeken van eenige Kamerleden in verband met de behandeling der begrooting, ontvin- ~3U deswege den dank der vergadering. Voor de dienstcommissies werden voor zoover Den Haag betreft, de volgende oan- didaten gekozen: Den Haag insp. D. B. Ilu-igens, Wolters, Boers en Van der Velde, insp. I. A. Roosendaal en Van Eijk. Voor de inspectie Leiden le afd.: Over- diep, Vink, Lastdrager en Van Setten van der der Meer; voor do 2e afd.: Van Alewijk, Rodde, Bresaer Jr. en Van Dam; voor de afcL: mej. Weyl, Schimmer, Posthumus on Vriens; registratie: Bresser Sr. Voor Alfen aan den Rijn: Bokkers, Van Gemerden, Schmetker en Vierbergen. Het voorstel tot uitbreiding van het afd.- bestuur werd verworpen, omdat ze niet noodzakelijk is en bij de tegenwoordige sa menstelling van het bestuur verkiezing van een co-llega uit Leiden zeer moeilijk is. Na eenige mededeelingen omtrent vooi genomen huisbezoek sloot de voorzitter met ©en tot weerziens in 1932 om ongeveer ell BURGERLIJKE STAND lanr—Sch-i d. m J RuitenbeekSli 1 Schullenga z. OVERLEDEN:E ;W Bavei- :onteScheffer v.r. SC i DE BEGROOTINGSSTOK- PAARDJES VAN STAL GEHAALD ENKELE NIEUWE RIJDEN MEE Heden heeft de serie voorstellen, die jaar- lijksch de behandeling van de gemeente- begrooting begeleidden den raadsleden be reikt. De serie is dit jaar al bijzonder om vangrijk. Men zal er verschillende oude, zeer oude bekenden onder aantreffen, maai er zijn ook enkele nieuwe bij. Zooals ge woonlijk komen ze allen weer uit den boe zem der s.d. fracties. Hieronder volgen ze alle een en veertig. Twee van den heer Groeneveld. De heer Groeneveld stelt voor aan het In stituut voor Arbeidersontwikkeling afd. Lei den f 500 subsidie te verleenen, terwijl hij verder de volgende motie indient: De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat nabij den Haagweg en jiabij .de Heeren straat ten spoedigste Openbare Bewaarscho len zullen worden gesticht. Twee van Mevr. de Cler. Mevr. de Cler-de Bruijn stelt voor over te gaan tot het instellen van een Gemeente lijke commissie voor Blindenzorg en ten tweede over te gaan tot het oprichten van èen Ge meentelijk Tehuis voor Ouden van Dagen. Twee van den heer Koole. De heer Koole stelt voor: de Zweminrichtingen „De Zijl" en de „Hoo ge Rijndijk" op Zondag voor het publiek op</! te stellen en de tijd cler openstelling op Zondag te regelen in overleg tusschen B. en V. en beide besturen; en ten tweede uitvoering te geven aan het plan Badhuis Zuiderzicht, hetwelk reeds de Commissies van Fabrikage en den Geneeskundig© Gezondheidsdienst is gepasseerd. Acht i den heer van Stralen. De heer van Stralen stelt voor; B. en W. te verzoeken een zoodanige wij ziging in het reglement voor de steun verlee ning aan te brengen, waardoor het mogelijk wordt een extra uitkeering te verstrekken aan geheel of gedeeltelijk werkloozen, die daarvoor in aanmerking komen, voor aan schaffing van kleeding en schoeisel; do ondersteuningsnorm te verhoogen van f 13.50 op f -15 voor werklor gehuwden en kostwinners en van f 9 op f 10 voor kost gangers; den kindertoeslag te verhoogen van f 1.25 op f 1.50 per kind en deze toeslag te ver strekken voor alle inwonende kinderen, tot een maximum aantal van 7; de bepaling in het steunreglement, dat de ondersteuning na 20 weken voor gehuwden en kostwinners en 15 weken voor kostgan gers met f 1 per week wordt verminderd, voor bona fide werkloozen tijdelijk buiten werking te stellen; de uitgetrokken werkloozen, welke buiten hun schuld in een jaar minder dan 2 maan den hebben gewerkt, niet van de steunver lening af te voeren de bepaling in het steunreglement, dat losse transportarbeiders slechts gedurende 42 dagen pér jaar steun kunnen ontvangen, tijdelijk buiten werking te stellen; om vanaf 1 Januari 1932 op de kasuitkee- ringen van die werkloozen, welke na uitge trokken te zijn voor gemeentelijken steun in aanmerking komen, een toeslag op de kas- uitkeering te verstrekken ten bedrage van het verschil tusschen ltasuitkeering en steunbedrag. Ten laatste stelt de heer van Stralen de volgende motie voor: De Raad, van oordeel dat juist in dezen ernstigen crisistijd het van groot belang is de werkgelegenheid zoo sterk mogelijk te bevorderen;- van meening dat voorgenomen gemeente lijke werken in plaats uitgesteld in zoo snel mogelijk tèmpo moeten worden voorbereid en uitgevoerd; acht het in dit verband zeer gewenscht, dat óók het plan tot aanleg van sport- en speelvelden nabij. den^Leidschen Hout ten spoedigste wordt uitgevoerd en verzoekt B. en W. binnén zeer korten tijd een voorstel daartoe bij den Raad - aanhangig te maken. Zeven van Mevr. Braggaar-De Does. Mevrouw Braggaar-de Does stelt voor: over te gaan tot oprichting van een ge meentelijke crèche (kinderbewaarplaats); bij schoolkindervoeding en kleeding, schoe nen te verstrekken in plaats van klompen; de schoolkindervoeding ook gedurende de vacantie te verstrekken; over te gaan tot instelling van een ge meentelijke Commissie- voor schoolkinder voeding en kleeding; aan kinderen welke schoolvoeding en kleeding ontvangen, gedurende de school tijd pantoffels te verstrekken; over te gaan tot opheffing der Gemeente lijke Commissie van Maatschappelijk Hulp betoon, aan B. en W. de functie van deze Commissie op te dragen, bijgestaan door een Commissie van bijstand, uit de raad te be noemen; het reglement van de Gem. Comm. van M. H. als volgt te wijzigen: n.l. art. 14 als volgt te lezen: De Commissie vergadert een maal per week en voorts zoo dikwijls als de voorzitter of 4 leden dit nood:g achten. De afdoening van spoedeischende zaken kan geschieden door den voorzitter volgens rege len bij het huishoudelijk reglement te stel len. Het voorstel inzake de opheffing van de Gem. Commissie van Maatschappelijk Hulp- betoond is ook onderteekend door den heer van Stralen. (Ongecorrigeerd.) (Wordt vervolgd.) Uit den Omtrek G. E. O. S. IN LEIDEN Ieder heeft wel eens iets gehoord of ge lezen over het werk dat de Geref. Kerken van Rotterdam ondernomen hebben, nl. hief, vverk der Gerq-f. Evangelisatie onder Schip pers (G.E.O.S.)., Maar wij weten er toch weinig van. Wie heeft ooit de werkers ontmoet, wie schip gezien? Het echi.p, dat als kerkb'-'Ot dienst doet in de havens van Rotterdam. De boot, die, als een vooruitgeschoven pasi, in de felle strijd tegen ongeloof en commu nisme. dienst doet in Gods Koninkrijk. Welnu, boot en werkers komen naar Leiden. De boot zal Dinsdagnamid lag in Leiden inkomen en ligplaats nemen aan de Bees tenmarkt. Daar kan ieder die lust heeft, liet schip vrij bezoeken. Ds. Vensteegt, leider van het werk in d« havens van Rotterdam, zal Woensdagavond 7.30 uur in de Geref. kerk aan de Heeren era cht spreken. Dan is men in de gelegenheid om te honren. Ds. J. Versteegt komt dan niet om te preeken, doch om te vertellen van de ont roerende ervaringen die hij had bij zün erk in de havens. Het F,vangelisatiezangkoor van 'Rijneburg j il m de kerk Heerengracht medewerking i verleenen en enkele liedero" z'ngen. ALKEMADE CRISIS-COMITé. In deze gemeente is gevormd een crisie comité, hetwelk reeds door den Burge meester is geïnstalleerd. Nadere mededeb- lingen zullen later worden bekend WERKLOOZEN. Het aantal werkloozen, dat zich Vrijdag bij het correspondentschap dar arbeidsbe middeling heeft aangemeld, bedraagt 128. BURGERLIJKE STAND GEHUWD; G van Hameren wedr. 31 j. en L Klomp 27 ,i. BEVALLEN: L J HOg-enboom—van der Meer d. CM BonnetBaars d. L van der Klugt Spüker d. AM Wesgelmapde Koning d. OVERLEDEN: H J Hulsbos 58 j. ALPHEN AAN DEN RIJN CRISIS-COMITE Het algemeen Crisis-Comité schrijft ons: Het plaatselijk crisis-comité „Alphen a. d. Rijn" doet een dringend beroep op de: Gemeenschapszin, Offervaardigheid en Mil- dadigheid van de Alphensche ingezetenen teneinde hen in staat te stellen om aan de minder bevoorrechte in onze gemeente van welke gezindte ook „de nood in dezen tijd" eenigszins te lenigen. Het moet een ieder in dezen tijd van nooddruft een vreugde zijn een blijk van saamhoorigheid en mede leven te geven. Steun het comité met uwe gaven en bedenk dat ieder die geeft wat hij missen kan een daad van liefde ver richt. De dames en heeren die Maandag 7 en Dinsdag 8 December a.s. bij u op be zoek komen, zult u ongetwijfeld niet tever geefs bij u doen aankloppen. Er ie veel noodig, dat dan ook uw gift dien overeen komstig zij. Het plaatselijk comité is als volgt samengesteld: Dr. H. J. Lovink, bur gemeester. eere-voorzitter; P. van Dijk, Raadhuisstraat 14, voorzitter; C. J. v. d. Bijl diaconie Geref Kerk, Raadhuisstraat; A. P. Chardon, als voren Hooftstraat; L. N. van Dien, Israëlietische Armen; H. P. J. Jollie, R.K. Armbestuur; C- E. Klink, Chr. Besturen bond; P. J. Koelewijn, Alphensche Bestu renbond; L. v. d. Leek, diaconie Ned. Herv. Kerk, Oudshoorn; Mej J. Loos, Leger -des Heils; H. Oudenes, Vergadering van Geloo- vigen; D. Raaphorst, IJscommissie; A. F. Ruijssenaars, R.K. Volksbond; K Tolk, dia conie Ned. Herv. Kerk, Alpben; P. Vis Azn. Diaconie Chr. Gereformeerde Kerk; A. D. van Vliet, Algemeen Armbestuur; P. van Wensveen, Evangelisatie Hooftstraat; ter wijl de heer A. van Hoorn, Concordiastr. 43, zich belangeloos disponibel stelde voor het secretariaat. De heer H. Oudenes, Pr. Hendrikstraat 58, treedt als penningmeester op en zal gaarne uw gave klein of groot, in welken vorm ook in ontvangst nemen. Postgiro 80837. MEDEDEELINGEN CRISIS-COMITE In het bericht lokaal werkloozen van gis ter stond zeer hinderlijk abusievelijk het woord „euvel". OUDERAVOND De vereen, tot instandhouding scholen met den Bijbel, heeft een druk bezochte ouderavond gehouden van de school Tan Nieuwenhuizenstraat, in het wijkge- bouw „Bethel". Na een openingswoord van den voorzitter, ds. Johs. Stehouwer, sprak het hoofd der school, de heer H. A. v. d. Kemp, over het onderwijs aan de school. Na behandeling van verschillende zaken merkte spr. o.m. op, dat de Chr. scholen, ook wat het aanbren gen van kennis betreft, niet behooren onder te doen voor elke onderwijsinrichting. De kinderen op te voeden tot kinderen Gods dient tevens altijd als doel voor oogen te staan. Na deze causerie werd aan de school een bezoek gebracht, alwaar het werk der leer lingen op de banken was tentoongesteld en aan de wand vele teekeningen van de leer lingen hingen. Na een gezellige pauze zongen de kinde ren van het 7e leerjaar eenige liederen. Deze gezellige avond waar mede aanwe zig was ds. J. G. L. Brouwer, werd te 11 uur op de gebruikelijke wijze gesloten. AANRIJDING Gister is nabij de Bruggestraat de 69-jarige mej. S. uit Soest, aangereden door een wiel rijder welke tot heden onbekend is. Mej. S. kwam te vallen en moest op het pQlitie- bureau verbonden worden. J. N. ENGELSMAN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zullen op 14 Dec. a.s. in de te houden ver gadering verslag uitbrengen aangaande de schorsing van het raadslid J. N. Engelsman OP EEN LORRIE GEREDEN De heer B., uit Bodegraven, kwam bij de opslagplaats van den heer P. van Dijk in hotsing met een lorrie, welke over den weg ging. De auto werd beschadigd. STORM Gister geraakte een motorschuit, geladen met zand, welke voor de wal der Fa. Jon- genburger lag, door voorbijgaande boot en rukwind los en daar momenteel niemand op de schuit was, dreef deze dwars in den Rijn. Toen even daarna een sleepboot met schepen kwam aanvaren, kwamen enkele schepen zoodanig in botsing, dat de motor schuit zou zijn gekanteld, ware het niei, dat een op de wal staande schipper bij de Fa. Van der Neut, op de boot klom en door aanzetten van den motor en achteruit draaien, dit onheil voorkwam. GEVONDEN VOORWERPEN Zilveren speld, heerendas, medaillon met portret, baal bruine boonen, porte- monnaie met inhoud,..leeren bal en twee gei ten. Inlichtingen politiebureau. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand November werd aan het postkantoor en de daaronder ressorteerendo hulpkantoren ingelegd 37.302.35 en terug betaald 15.883. <9. Het laatst uitgegeven boekje draagt nummer 19082. BOSKOOP GEMEENTE ZAKEN L. en W. vragen den Raad beschikbaarstel ling van f 10.000 voor de stichting permanent tentoonstellinggebouw. In het ko mend voorjaar vindt de aanbesteding plaats. Indien de Raad zich met het voorstel ver- eenigt, zullen de gelden voor den bouw be- noodigd, op de volgende wijze bijeen worden gebracht: Departement - van Waterstaat en Landbouw f 80.000, gemeente Boskoop f 10.000, N.V. ten minste f 30.000. De Ned. Spoorwegen stellen het 'gebouw geheel belan geloos ter beschikking van de NJV. Het aan deel der gemeente is dus te beschouwen als een bijdrage inééns in de stichtingskosten van het gebouw, zoodat uit geen enkelen hoofde eenige veidere ?cst vcor t •- me* AGENDA De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren De geest Wordt waargenomen door Dr. Hugen- ïager, Janssens, Muyzert en Simons. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst. holtz, telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wox-dt van Maandag 30 Nov. tot en met Zondag 6 Dec, a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 6, telefoon 552. INGEZONDEN STUKKEN INZAMELING LEIDSCH BROKKENHUIS Het Bestuur van de Stichting, „Het Leid- sche Brokkenhuis", betuigt hiermede zijn hartelijke dank aan allen, die in de laatste weken medege\yei'kt hebbert tot het doen 9lagen der inzameling van kleeding, meu belen, enz. Zij die in zoo ruime mate goederen af stonden, voorts de firma's, die hun vracht wagens zoo welwillend ter beschikking stelden, en ook de Padvinders, 'welke ons zoo krachtdadig behulpzaam waren, kunnen ervan overtuigd zijn, in belangrijke mate ertoe medegewerkt te hebben, ons wederom in staat te stellen, de nood van velen eenigs zins te verlichten. Ten slotte ook een woord van dank tot de pers, welke onze actie ondersteunde, door het herhaaldelijk inruimen van een plaats in haar kolommen. Waar het de Padvinders niet mogelijk was in den korten tijd alle inwoners van Leiden en Oegstgeest te bezoeken, brengen wij hiermede nog eens in herinnering, dat zij, die alsnog goederen willen afstaan zulks kunnen opgeven aan Mevr. J. Manders, Oegstgeesterlaan 12, Tel. No. 2.92. Mr. P. A. VAN TOORENBURG, Voorz. J. W. CAHEN, Sécrètaris, hieruit in de toekomst voortvloeit, Integen deel, waar het gebouw zal verrij zen op een terrein tegenover het station, dat deel uit maakt van het aan de gemeente in erfpacht toegewezen perceel tegen een erfpachtsom ad f 1200 per jaar, en dus dit gedeelte daar aan wordt onttrokken, zullen B. en W. pogen de erfpachts-canon verminderd te krijgen met een evenredig bedrag. B. en W. brengen prae-advies uit" op het door den heer J. H. v. Straaten v. Nes inge diende verzoek inzake den aanleg van parkje. Adressant raamt de kosten meer f 6000, zonder beplanting. B. en W. zyn van meening, dat met weglating en terzijde stel ling van alles, wat naar overtólligheid zweemt, het plantklaar maken van een parkje, liggende tusschen de perceelen van de heeren Ravensberg en Oostrom eenerzijds en het te stichten tentoonstellingsgebouw anderzijds, ter grootte van ongeveer 8000 vierkanten Meter, een uitgave zal vorderen met inbegrip van den aanleg der voetpaden, van rond f 3500 t.w. f 2545 arbeidsloon en f 955 materiaal. De Minister van Binnenlandsche Zaken Landbouw zegt een nader vast te stellen sub sidie in de loonen toe. B. en W. meenen, het plantklaar maken van het parkje nu niet door den heer v. Straaten v. Nes, zooals spronkelijk de bedoeling was, maar door de gemeente zelve zal moeten worden ter hand genomen. De. bereidverklaring van den heer v. Straa ten v. Nes om, in samenwerking met andere Boskoopsche kweekers, de beplanting gratis ter beschikking te stellen, behoudt haar volle waarde en kan door de gemeente in dank wor den aanvaard. HAZERSWOUDE DE GESTOLEN AUTODEKEN Op 25 Nov. j.l. werd uit een op de Slacht huiökade te Rotterdam staande auto, ten nadeete van den veehouder J. M. alhier, een autodeken gestolen. Deze deken is tharis ;n beslag genomen in een particuliere banK van leening aan de Van Alkemadestraat te Rotterdam, waar zij was beleend door den 18-jarigen los-werkraan W. den O., die :n verband hiermede in het politiebureau aa de Meermansstraat daar ter stede in bewi ring is gesteld. SCHOUW Door het bestuur der Hazerswoudeche Droogmakerij zal op Maandag 7 Dec. schouw worden gehouden volgens art 5 en 21 der, verordening. KATWIJK 1 BEGROOTING De gemeente-begrooting voor 1932 is den Raadsleden aangeboden. Naar we vernemen is deze, boewei lang niet gemakkelijk, slui tend gemaakt kunnen worden zonder de amb tenaren-salarissen te verlagen. GUNNING Deze week is de gunning voor liet bouwen van 57 woningen voor rekening van de Kat- wpsehe Bouwvereeniging afgekomen. Laagste inschryver was de heer T. Meijvogel alhier *">or f 107.200. AANBESTEDING Door B. en W. is aanbesteed het egalisee- ren van het terrein van het voormalig Groot Badhotel, Paviljoen en aanhoorig- heden. Een eigenaardige uitslag had deze aan besteding tot gevolg. De hoogste inschrij ver bijv. wil ruim f20.090 van de gemeente ontvangen, terwijl de laagste-f 1550 aan de gemeente wil betalen. Ingeschreven was als volgt: Te betalen door de gemeente: Vessendaal en Huisman, te Nieuw-Beijerland en Geer vliet f20.343; Joh. van Dordt, te Leiden, f12.835; Joh. Herp en Co., to Amsterdam, f12.000; A. T. van der Heenhoven, te Delft, f12.000; P. van Rijn, te Katwijk aap Zee, f 11.750; Idem met voorwaarden f8.970; A. W. de Groot,: te Leiden, f9.000; I-I. Compeer en Timmers, te Leiden, f8.000; Smeth te Hoofddorp, f7.880; Fa Koet, te Delft, f4.970; T. Guyt en C. van der Plas, te Katwijk aan Zee, f 4.850; K. G. Schuitemaker, te Katwijk aan Zee, f 1.500; Joh. Boesaard, te Katwijk aan Zee, Gratis doch onder bepaalde voor waarden; D. Parlevliet, te Katwijk aan Zee, Gratis en zonder voorwaarden. Te betalen door den aannemer aan de ge- meente; Jac. Hoogerbrug, te Den Haag, KATWIJK AAN DEN RIJN INBRAAK In het aan het Overrijn liggende woonschip van den Heer D. is in den afgeloopen nacht door openbreken van een raam, ingebroken. O.a. wordt een radiotoestel vermist. De be woners waren afwezig. De politie doet ijverig onderzoek. ZENDINGSAVOND Woensdag 9 Dec. a.s. des avonds om haa acht zal door de Zendingscommissie der Geref. Kerk een samenkomst worden belegd, waarin als spreker zal optreden Raden Oe.reb Simeon van Tjilitjap, than- tydelnk ver blij ver _=i te Katwijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6