NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 7 RESIDENTIE-ORKEST Heeft dr. Van Anrooy de „Unvollendete Symphonie" van Schubert als eerste num mer op het programma geplaatst, om door bet uitvoeren van dit innig schoone werk ons even in een sfeer te brengen, waarin wij den pas overleden, nog zooveel belovenden, kunstenaar Evert Cornelis konden herden ken? Wij weten het niet. Doch reeds bij den donkeren opzet, het zwaarmoedig gegons van contrabassen en celli, met het daarop volgend viool-tremola, schoot ons deze ge dachte door het hoofd. Mischien hebben we het mis, doch de geste, om een overleden kunstenaar door toepasselijke muziek te berdenken en dan deze muziek ook zoo schoon en zoo innig menscheliik mogelijk te laten spreken, behoort geheel bij het wezen van dr. Van Anrooy. Wij hebben het aldus gevoeld en daardoor heeft deze heerlijke symphonie, die we reeds zoovele malen door verschillende orkesten hoorden verklanken, ons wellicht ditmaal nog meer aangegrepen dan anders. Uit het tremoleeren der violen ontwaakt bij klarinetten en hobo's het smartelijk-tra- eische hoofdthema, de waldhoorn neemt het over, de cello uit het als een brandende klacht, de violen volgen. En dan komt de doorwerking, en telkens weer de herhaling, de smart, de tragiek van 't leven ontroeren de klachten en de stille siddering van die pen weemoed. En dan do roerende opzet van het Largo. De violen treuren, de cello weent, het hout klaagt, en dof en geheimzinnig gonzen de pizzicati van de contrabassen. Teer en trans parant is het weefsel der melodieën, gevolgd door uitdrukkelijke exclamaties van 't ge- heele orkest. En toch werkt dit Largo steeds weer als een bevrijding; die weemoed van het Moderato blijft, doch verliest haar tra gisch accent. Ze wordt gelouterd tot hoopvol vertrouwen. Een stil en heilig visioen opent zich van wat op aarde nog geen menschen- oog heeft aanschouwd. Deze muziek van reinheid en geestelijke zuiverheid brengt ons tot de stilte, de stilte van het ruischen van Gods voetstap over de aarde. Is dat niet het wezen der „Unvollendete dat zij ons uit de tragiek van het leven op wil richten, ons omhoog voeren, ons wil ma nen tot het zoeken der stilte waarin de God heid tot de zielen spreekt? Daarom hinderde ons in dit geval het applaus. Beter had men enkele oogenblikken kun nen opstaan en als hulde aan de prachtige uitvoering van het nobele en ernstige weik do stilte bewaren. Na Schubert volgde het prachtige piano concert van Mozart in de kl. terts. Soliste was hierbij de Fransche pianiste Mevr. Yvonne Herr Japy, die, laten we het maar dadelijk zeggen, een schitterende voor dracht gaf. Een lijpe geciseleerde aanslag, een brillante voordracht, maar vooral een door en door muzikale voordracht Een pia niste die er voor ons gevoel geheel op inge steld is, de parelende schoonheid van Mo zart te vertolken, zijn immer wisselenden melodischen rijkdom uit den vleugel te doen zingen; zijn glanzend en fonkelend passage- spel, zijn virtuoos en tevens muzikaal door dachte cadenzen in spiritueele schoonheid voor te dragen. Het allegro vangt aan met een mooie or kestinleiding, tintelend van leven. Eindelijk komt de soliste aan de beurt en nu begint de fraaie dialoog, waarin het solospel steeds meer aan beteekenis wint. Hier ziet men weer hoe economisch Mozart steeds met zijn materiaal om ging. Het ontwikkelt zich alles zoo prachtig en harmonisch. Toch wil het ons voorkomen, dat in dit concert Mozart in de beide eerste deelen sterk zijn ïnner- lijkste wezen openbaart. Wij spreken veel over den zonnigen Mozart en zonnig was hij in hooge mate. Doch als hij zich geheel uit spreekt en zijn diepste ziel^beleven uit, dan is hij droefgeestig. Er is zelfs in de solopartij iets, vooral in de cadenzen van het eerste deel dat ons aan Beethoven herinnert, dat diepe en hartstochtelijke tremoleeren van de baspartij. Wondermooi, vol innigheid en drang is ook de Romanza, waarvan de soliste eerst het cantabile liedmotief geeft, waarop het orkest volgt Wat is ®e fijn van structuur, wat is ze blank en puur deze muziek. Welk een angelieke heerlijkheid in de pianopartij, stil, soms voort mediteerend, dan weer door enkele fijne accoorden van de violen onder 6treept, met den waldhoorn en enkele diep? tonen van de contrabassen. En welk een re- lief! Met weinig middelen een maximum van effect. Daaraan herkent men het genie. Soms komen contrasteerende passages van grootsche pracht. Het Rondo eindelijk is vol bruisend levea Alles tintelt en schuimt En hoe prachtig en geanimeerd speelt hier het orkest, vonken spattend! Veel hulde voor soliste en orkest! Na de pauze een afwisselend programma. Eerst de „Ouverture" voor „De Getemde Feeks" van onzen landgenoot Joh. Wage naar. Wagenaars zin voor het humoristische is overbekend en in dit werk laat hij dien humor ook den vrijen teugel, schoon er ook weer een ernstige kant aan deze muziek is. Hoe kent ook onze leutige Hollander de ge heimen van het orkest en schoon zijn mu ziek naar den vorm dan niet modern moge zijn, naar den inhoud, vooral naar de strak gespannen en hevige rhythmiek is zij dit toch wél. Van de „Zes Symphonische Epigrammen van Willem Pijper willen we geen goed en geen kwaad zeggen. Ons persoonlijk ligt deze muziek op 't iOgenblik in haar moderni teit te ver, om ze eerlijk en naar behooren te kunnen waardeeren. Wat natuurlijk niets tegen de muziek op zichzelf bewijst. De tijd zal leeren, of zij zich handhaaft. Beter sprak tot ons de „Inleiding tot het 2de bedrijf" van het Weinachtsmarchen das kalte Herz", een compositie van Dr. Van Anrooy. Wij waardeeren het, dat de direc teur van het Residentie-Orkest ons, te mid den van zooveel klassieke schoonheid, in kennis brengt met werk van een zeer mo dern landgenoot als Pijper, van wien we vroeger reeds heel mooie kamermuziek hoor den. Doch we waardeeren het nog meer, dat hij er toe is overgegain, nu ook eens van hemzelf een werk i* een heel mooi! op het programma te plaatsen. Welk een fijne opzet is het, die onmiddellijk boeit. ■Breed en gedragen vloeit deze muziek voort. Dit is alles zoo ongekunsteld en zoo vanzelf sprekend, en daarom juist edele kunst Iloe weet hij hier zijn prachtig koper te benutten. Hoe sierlijk is het hooge ruischen der violen; welk een spanning bereikt hij; hoe komt ons uit het tremoleeren der con trabassen de sprookjessfeer tegemoet. Dit is muziek edel van structuur en warrr bloeiend van inhoud. De volle Gehoorzaal voelde het ook aldus en bracht den dirigent-componist een ovatie. Met een bruisende voordracht van de Der de Slavische Dans van Anton Dworsjak werd de avond besloten. Aan leider en orkest voor alles onze warme hulde. DE HUURVERHOOGING IN DE KOOI DE MEENING TAN B. EN W. Nu het verzet van de leden van de buurt- huurdersvereeniging „De Kooi" tegen de hun opgelegde huurverhooging ernstige afmetin gen begint aan te nemen,, puibliceeren we hieronder een afschrift van het adres, dat Burgemeester en Wethouders aan de Ver eeniging hebben gezonden. Het luidt als Naar aanleiding van uw adres d.d. 2 dezer en ten vervolge op de besprekingen, die uw bestuur met onzen Voorzitter had, moeten wij u mededeelen, dat ons College, geen ter men aanwezig acht, om te bevorderen, dat de door het bestuur van de Vereeniging tot Bevordering van den bouw van Werkmans woningen ingevoerde (huurverhooging voor het plan der 147 woningen ongedaan wordt gemaakt. Ter toelichting van ons besluit merken wij het volgende op: 1. Voor dekking van de jaarlijksche kos ten voor ihet aanbrengen van waterclosets en van de straatbelasting, te zamen, werden verhoogd: 4 woningen met 10 cents; 1 woning met 20 cents; 1 woning met 25 cents; 4 woningen met 40 cents; 56 woningen met 45 oents; 32 woningen met 50 cents; 31 woningen met 56 cents; 19 woningen met 60 cents, en 1 woning (winkel) met 65 cents. De verschillen in de opgelegde verhooging worden veroorzaakt door het verschil in huurwaarde van de onderscheidene wonin gen en doordat ook de kosten van het water verbruik niet voor alle woningen dezelfde zijn. De mededeeling in uw adres, dat verhoo gingen hebben plaats gevonden met bedra gen van 25 cents tot 65 cents, geeft dus een voorstelling van zaken, die niet geheel overeenstemt met hetgeen in werkelijkheid is gebeurd. Bovendien heeft uw Bestuur in ihet laatste onderhoud de billijkheid van de (huurverhooging ten behoeve van de straat belasting ten volle erkend en daarbij uitdruk kelijk verzekerd dat uw bezwaren alleen de huurverhooging wegens het maken van de waterclosets betreffen. 2. Ten aanzien van dit gedeelte der huur verhooging hetwelk gemiddeld 0.35 per woning en per week bedraagt, stellen wij vast wat door u trouwens ook niet wordt ontkend dat de woningen eerst van water closets zijn voorzien, nadat uw bestuur daar- had gevraagd etl nadat het Bestuur der Bouwvereeniging u had medegedeeld, dat de gevraagde verandering groote kosten met zich zou brengen, die in elk geval huurver hooging zouden tengevolge hebben. Geener lei bezwaar is uwerzijds toen gemaakt 3. De kosten van het maken van de clo ds in de 147 woningen met inbegrip van stucadoor-, timmer-, metsel- en verfwerken het maken in de voorportalen van 50 hoofdkraanputten hebben bedragen 9572.60. Van de meerdere huuropbrengst ad ƒ2700 in totaal, is ƒ1800, dus verreweg het grootste gedeelte, bestemd voor het gebruik van water .terwijl het restant ad 900 noo- de annuïteit over de verbouwings- kosten. 4. Er bestaat geen enkel verband tusschen de in 1922 ingevoerde huurverhooging en de thans aangebrachte veranderingen. Bedoelde huurverhooging geschiedde omdat de huur prijzen in vergelijking met de huurwaarde te laag waren. Met inbegrip van deze huur verhooging van 1922 bedroegen de huren nog slechts 68 van de een paar jaar geleden getaxeerde huurwaarde; met inbegrip van de huurverhooging voor de closets stijgt dit percentage nog maar tot 75 pCt., hetgeen dus wil zeggen, dat de werkelijk betaalde huur prijzen 25 pCt. lager zijn, dan de huurwaarde. 5. Feitelijk is het verschil voor de huur- ars nog gunstiger, omdat bij deze bereke ning niet in aanmerking werd genomen de meerdere waarde der woningen tengevolge van het maken van. de closets. Want al kan worden toegegeven, dat het aanbrengen van deze inrichtingen een hygiënisch belang is, zulks doet niet af van de omstandigheid, dat de huurwaarde en derhalve de huurprijs hooger of lager is al naar gelang wel of niet closets aanwezig zijn. Uit dit oogpunt be schouwd is de huurverhooging dus alleszins billijk. Maar zij is ook noodig, omdat de bouwvereeniging alleen daardoor in de kosten kan voorzien en een ongedekt tekort kan voorkomen. 6. De straatbelasting werd ingevoerd met 1 Januari 1931; de closets kwamen in het voorjaar gereed, terwijl de huurverhooging eerst den lsten November jl. in werking trad. Men kan dus niet zeggen, dat de huur ders niet met consideratie zijn behandeld. 7. De vraag of het thans wel het gunstige oogeniblik is om een huurverhooging in te voeren, moet in dit geval buiten beschou wing blijven; de bouwvereeniging is eigena resse en verhuurster van de woningen; als zoodanig heeft zij geen taak met betrekking tot de gevolgen van de werkloosheid. Voor de voorziening in deze nooden zijn andere instellingen aangewezen en worden andere middelen aangewend. Alzoo blijve ook rusten de vraag of nu inderdaad de be woners zoodanig met werkloosheid hebben te kampen, dat het hun algemeen bezwaar lijk is, de hoogere huur te betalen. 8. Ten slotte hebben wij van den secre taris der bouwvereeniging ten overvloede Aid. Leiden Gisteravond vergaderde de C.H. Jongeren- roep in het gebouw Patrimonium. De voor zitter, de heer Hendriks, heette allen harte lijk welkom, in het bijzonder den heer Dr. Philip J. Idenburg uit Wassenaar, die zou spreken over „De groote stonde der Christe lijke Politiek". Spreker gaf eerst een histo risch overzicht; beginnende bij de 18e eeuw stond vooral stil bij de geestelijke stroo mingen in dien tyd. De regeering van Koning Willem I werd daarna behandeld, waarbij een toenemend ver zet kwam tegen den geest dier tijden onder de bevolking (AfscheidingReveil). Hiermee het Reveil kwam ook de Chr. Staatkunde ter sprake; tegen ongeloof en liberalisme kwam Groen van Prinsterer met kracht op en hij pleitte voor godsdienst- en geiten "vrijheid. Tenslotte trok Spr. even een kleine verge lijking met dien tijd en thans. Nu beleven ivij nog moeilijker tijd; een tijd waarin de waarheid van het heilig Evangelie bij de mas- der menschen geen gehoor meer vindt; tijd, waarin we zien een angstwekkende overschatting van de macht van verstandelijke voorlichting en zedelijk inzicht. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door enkelen der aanwezigen gebruik gemaakt, die door Dr. Idenburg op bevredi gende wijze werden beantdoord. Pianomuziek en enkele voordrachten luis terden het samenzjjn op. Door een aanwezig bestuurslid der Plaatse lijke Kiesvereeniging werd daarop deze alles zins geslaagde avond met dankgebed gesloten. RUDcrotUKC qTANO GEBOREN: Wllhelmlna Franclna d v K T de Haan en F W van Rükom Maria Elisa beth Johanna d v J H Bakhuis Rozeboom en E W C Looman Leonardus Pleter Hendrik z v D A van den Berg: en S C Mechelse Ja cobus z v J Stok kei en E Smit Hendrik z v H Verver en H Jansen Jacoba Antonla Ma ria d v L J Belekom en C M Kroon Willy Hendrika d v P de Vrind er> G van den Berg- Harmen z v S Louwes en A Bümholt Antje d v R de Mooü en W Ouwehand Jaco bus Joha|-ies z v J J Mieremet en M Belter- mann Anthonius Johannes z v A J van de iKranenburg: Margaretha Ellen d v Chr F Lafeber en E s z v C H Klein S Dubelaar Petrus Johannt OVERLEDEN: C Vintges—v 58 j. J Kok man 70 J. wedr 74 J. J H Choufoer i GEHUWD: J D Nieuwenhul der Steen M I de Zwijger ONDERTROUWD: Th H Nagteegller 3ft J. en A W Knöbber 30 J. A Brandt 26 j. en W S van den Broek 24 J. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN tegen boom gereden. Gister kwam de autobestuurder j. g. uit Loenen in de Wilhelminastraat met zijn auto in botsing met een langs den weg staande boom, waardoor de auto ernstig werd bescha digd en door een kraanwagen moest worden weggesleept. Het ongeval is waarschijnlijk te wijten aan 'n defect der sturinrichting. j.. g. bekwam geen verwonding. aanrijding. Op den Oudshoornscheweg is St. aangereden door een auto. Het rijwiel van S. werd be schadigd en hijzelf moest zich onder heel kundige behandeling stellen. gevaarlijk spel. Door een jongen is gister in de Wilhelmina- straat door de voorruit der auto van a. uit Leiden een appel gegooid. Gelukkig gebeurde geen ongeval, wat toch zeer wel mogelijk v geweest. De dader is bjj de politie bekend. KATWIJK VERGADERING GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente kwam Maandag avond in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: Burgemeester Schokking. Aanwezig alle leden. Na vaststelling der notulen, mededeeling van ingekomen stukken, waaronder eenige missiven van Ged. Staten, houdende goed keuring van genomen raadsbesluiten. Een adres van G van Duyn, als pachter van gemeentegrond, verzoekt mede. namens vele andere pachters, vermindering van pacht over 1931. Wordt in handen gesteld van B. en W. ter fine van advies. Een adres van gelijke strekking van de commissie Noort-Braun-Meijer-v. Delft, na mens vele pachters, wordt terzijde gelegd, omdat de commissie in gebreke bleef de vol gens de wet vereischte machtiging over te leggen. Voorts is ingekomen een adres van de Ge mengde Commissie voor Werkverruiming, dat de wenschelijkheid uitspreekt om periode, die ligt tusschen de beëindiging der haringvisscherij en het begin der trawl- nog de verzekering ontvangen, dat het boven- visscherij, de havengelden te verlagen, met e O-™™ j het. ctntr Dn wp.rkvpmnmna?- genoemde bedrag van 9572.60 uitsluitend betrekking heeft op de closets met bijkomen de in de 147 woningen; de kosten van ver beteringen in andere woningen zijn hier onder derhalve niet begrepen, integendeel werden die andere woningen voor de daarin aangebrachte verbeteringen in huur ver hoogd en dragen zij dus zelf de lasten daar- AANHOUDING v Aangehouden as W. de B. zonder vaste woon- en verblijf plaats die zich heeft schul dig gemaakt aam diefstal van een driewie- ldge bakfiets met 100 paar pantoffels, ten nadeele van een Rotterdlamsche firma. Hij is ter beschikking van de jusüiitie te Rot terdam gesteld. GESLAAGD Den 27sten November werden te Zwolle, onder de auspiciën van de Nederlancleche Broederschap van Gediplomeerde Make laars te U techit en de Kamer vam Koop handel en e aibrieken van Gooiland afgeno-t men de examens voor het diploma der Makelaardij in Onroerende Goederen, Hypo theken en Assurantiën. Aan het examen namen 30 candidiaten deel, waarvan 13, wjo. de heeren J. van Iterson te Lriden en J. C. J. Witmans te Oegstigeest Efciagden en 17 werden afge wezen. TENTOONSTELLING NEDERLANDSCH FABRIKATENHUIS De Vereeniging het Nederlandsch Fabri- katenhuis organiseert op heden en morgen evenals verleden jaar met de Vereeniging van Huisvrouwen, thans echter zelfstandig, een tentoonstelling in „Zomerlust" van Noderlandsche producten. De voorzitter van het N.F.H., de heer G. P. J. Born zal daarbij een voordracht hou den over de huidige crisis en de werkloos heid in verband met het voorkeursrecht van de productie onzer nationale industrie. het oog op werkverruiming. Over dit voorstel wordt een half uur ge sproken. Op voorstel van den heer C. van Tongeren wordt met algemeene stemmen be sloten het te stellen in handen van B. en W- om prae-advies. iBenoeming van 3 commissarissen voor de Gemeente-Spaarbank. De Directie der Spaar bank heeft als voordracht drie dubbeltallen ingezonden: 1. Jac. v. Duin Bz., in de vaca ture C. van Duyn, die zich wegens hoogen leeftijd niet meer herkiesbaar stelt, met D. Parlevliet Dz.; 2. A. Verloop Johz. aftr., met C. de Best; 3. Nic. Haasnoot Jacz. aftr; met Jan Haasnoot Kz. De eersten van de drie dubbeltallen worden met meerderheid van stemmen gekozen. Benoeming van twee leden in de commis sie van Plaatselijk Schooltoezicht De voor dracht luidt: 1. Ds. R. P. A. Rutgers aftr. met Ds. P. Pras; 2. L. v. d. Zwan, aftr., met J. Vooys. De aftredenden worden herkozen. Voorstel tot verkoop van grond aan G. v. Rijn, gelegen aan de Duinstraat, Westzijde, groot pl.m. 545 M2., prijs 4.— per M2. vrij geld. Aldus besloten. De Voorzitter doet mededeeling, dat aan den raad wordt aangeboden de gemeen- tebegrooting, benevens die voor de bedrijven over 1932. Het voorstel inzake wijziging van de ver- oidening op de heffing en die op de invor dering van schoolgelden voor L.O. en U.L.O. wordt z. h. s. aangenomen. Volgt: voorloopige vaststeling van de: a. Rekening van de bedrijven Electriciteit, Gas en Water over 1930. Idem van het Grondbe drijf; idem van Vïeeschkeuringsdienst en ten slotte van de Gemeente. De verschillende commissies hebben over deze rekeningen rapport uitgebracht. De commisie adviseert om tot voorloopige vaststelling der Bedrijfsrekeningen over te gaan en voor wat het Gasbedrijf betreft met een winstsaldo van 11.875.(waarvan 80 pet of 9500.— aan de gemeente wordt uit gekeerd). Het electr.bedrijf met een winst saldo van 6312.50 §000.voor de ge meente) De comm. v. d. bedrijven en de directeur worden dank gezegd voor het beheer. De commissie voor onderzoek van de re kening van het Grondbedrijf stelt voor de re kening van baten en lasten voorloopig vast te stellen, zooals deze is aangeboden met een bedrag van 8749.78 voor baten en las ten en de rekening van de kapitaal-inkom sten en uitgaven met 230.063,02 in inkomst en uitgaaf. Verder geeft zij in overweging de commis- e voor het Grondbedrijf dank te zeggen voor de verleende, bijstand aan B. en W. in het beheer. Dc commissie tot nazien der gemeentere kening over 1930 zegt te meenen, dat het de taak dezer commissie is om de gedane uit gaven te toetsen op recht- en doelmatigheid. Gezien de vérstrekkende beteekenis hiervan zou de commissie feitelijk controle moeten uitoefenen op de geheele geste van B. en W. Aangezien dit niet uitvoerbaar is heeft de commissie gemeend zich te moeten bepalen tot het doen van steekproeven. Wat dit be leid betreft, trof het de commissie, dat op veel posten uitgaven gedaan zijn boven de ramingen der oorspronkelijke begrootingen. Weliswaar zijn deze overschrijdingen goed gekeurd bij begrootingswijzigingen, zoodat die uitgaven rechtmatig waren, maar dit neemt niet weg, dat door een dergelijke han delwij ze het beeld van de primitieve begroo- ling onduidelijk wordt en het totale bedrag der uitgaven wijziging ondergaat. Do commissie heeft in een toevoeging die den leden is toegezonden de opmer kingen van B. en W. weer beantwoord. Daar deze toevoeging niet aande pers werd verstrekt, en ook niet werd voorgelezen, kunnen we onze lezers daaromtrent ook □iets meededen. Punt 8. Voorstel op het verzoek van de Slagersvereepigingen Katwijk en Omstreken om verlaging der keurloonen. Over dit punt wordt uitvoerig gedebat teerd. De heer Meerburg gaat niet met het voorstel accoord. Als er een zuivere winsi gemaakt wordt van 500.zijn de keurloo- nen te hoog. De heer Eijkelenboom sluit zich hier bij aan. Hij meent, dat de dienst te grootscn is opgezet, en bepleit een betere regeling. Ook de heer Van Tongeren spreekt ln gelijken geest. Hij «telt voor het keurloon per koe met 1.te verlagen en van 6.— te brengen op 5. De heer J. v. d. Perk stelt voorop, dat er geen winst behoeft gemaakt te worden. Doch de dienst mag in geen geval verlies opleve ren. Wordt het voorstel van den heer Van Tongeren aangenomen, dan zou men, bere kend naar het vorige jaar, toen 867 koeien werden geslacht, al voor een verlies staan Om echter den goeden wil te toonen, stelt hij voor het keurloon met 0 50 per koe te verlagen. De Voorzitter legt er nogmaals den nadruk op, dat het niet het streven is om winst te maken. Het voorstel van den heer Van Tongeren wordt verworpen met 134 stemmen; voor de heeren Van Tongeren, Meerburg, Eijke lenboom en Grimbergen. Het voorstel-Van der Perk wordt verwor pen met 97 stemmen; vóór de heeren Van der Perk, Van Tongeren, Meerburg, Grim berg, Van der Bent, Guiit en Van Rijn. Daarmee was het voorstel van B. en W. aangenomen. Het voorstel inzake financieele controle van het Electriciteits-, Gas- en Waterleiding bedrijf wordt aangenomen. Eveneens wordt aangenomen en 't voorstel tot weder inhuren van de brugwachterswoning aan den Noord- wijkerweg. Dan komt in behandeling het voorstel tot het verleenen van ©en crediet voor werk verschaffing. De heer G u ij t zegt B. en W. dank- dat zij met dit voorstel komen. Hij vraagt of de Raad nog gekend zal worden, om te bepalen waar de parkeerterreinen komen. Nadat de Voorzitter deze toezegging heeft gedaan, wordt het crediet z. h. sL ver leend. Laatste punt der agenda was: Advies op de motie-Guijt inzake het plaatsen van Kat- wijksche werklieden bij den bouw van het Raadhuis. De heer G u ij t is met het uitvoerig advies van B. en W. niet geheel tevreden. In een uitvoerig betoog tracht hij nog enkele din gen recht te zetten. Aan het einde daarvan trekt hij zijn motie in. De Voorzitter vindt geen aanleiding voor een nader antwoord. Over de waardee ring van vakkundig personeel, zal wel altijd verschil van gevoelen blijven bestaan. Hierna sluiting met dankgebed. KATWIJK AAN DEN RIJN VERBLINDENDE AUTOLICHTEN De 14-jarige zoon van den heer M., alhier, geraakte aan den Noordwijkerweg door de verblindende lichten van een hem tegemoet komende auto, met zijn fiets in de sloot. Ge lukkig was de sloot droog, zoodat de persoon in kwestie er niet met een nat, doch slechts met een vuil pak afkwam. Het is te hopen, dat de politie deze gevaar lijke autobestuurders, die geen lichten dempen eens een proces-verbaal bezorgt. BRUGDEK VERZAKT Het brugdek van de brug over het kanaal aan de Sandtlaan verkeert in slechten toe stand. Telkens heeft er verzakking plaats. Zoo ook gisteren. Spoedig werd het euvel ver holpen en werd het dek weer opgelapt. KATWIJK AAN ZEE WEEKDIENST Geref. Gemeente (lokaal Zeesteeg), Woens dagavond half acht, Ds. Minderman, v. Lisse LEIDERDORP GEMEENTERAAD Voorts stellen B. en W. voor den Minister te verzoeken goed te keuren, dat de volgende toeslagen worden toegekend: fl toeslag voor huishuur; f 1 toeslag per kind, dat geen eigen verdienste heeft en een toeslag tot het bedrag wat aan de organisaties betaald moet worden alles per week, voor trekkenden en niet-trek- kenden. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat de Minister van toeslagen niet wil weten voor dat geval stellen B. en W. voor het uur loon te brengen op 35 cent met een werk week van 45 uren. De heer 'Klaver is sprakeloos en zou haast willen voorstellen de subsidie te laten loopen. De heer Groenendijk zou de subsidie niet wil len aanvaarden. De heer de Haas zou graag willen weten, welk bedrag er mede gemoeid zou zijn, wan neer de subsidie niet wordt verkregen. De Voorzitter zegt, dat op het oogenblik desnoods het zonder subsidie gedaan zou kun nen worden, maar of dit in de toekomst ook het geval zal zijn is onzeker en wanneer ze nu wordt afgewezen, dan zal de regeering zich later ook niets aan de gemeente gelegen laten liggen. De heer Klaver zou er mede kunnen accoord gaan, wanneer de toeslagen worden toegekend De heer de Haas acht het loon veel te laag de huishuren bedragen gemiddeld f 5 p. week. De heer Van Leeuwen vraagt of de defini tieve beslissing zou kunnen worden uitgesteld totdat iets over de toeslagen bekend zal zijn. Wethouder de Brujjne acht zich niet verant woord de 25 pet. subsidie te laten varen. De Voorzitter zegt, dat er niets anders op zit, dan de regeling te aanvaarden en pogin gen in hét werk te stellen daarin verbetering te brengen. Met algemeente stemmen wordt hiertoe besloten. De vergadering gaat daarna in geheime zitting. Na heropening der vergadering worden B. en W. gemachtigd straatklinkers en tegels aan te schaffen en de arbeid te regelen, zoo danig, dat het werk zooveel mogelijk in de gemeente blijft. De heer Van Leeuwen bespreekt de smalle weg bij Wed. Bos en zou willen, dat verbree ding plaats vond door het afsteken van den berm. De Voorzitter zegt toe, dat B. en W. dit zullen overwegen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. C. A. v. L. B. alhier tot f 15 subs. 5 dagen; het te Zeist zich onordelijk gedragen: M. H. van D. tee Baarn tot f 10 subs. 5 dagen het als getuige opgeroepen zijnde, niet ver schijnen: M. J. alhier tot f3 subs. 1 dag; het zonder vergunning loopen in eerr wei land: A. C. R. alhier ontslagen van rechts vervolging; het loopen over verboden grond :W. J. H. U. en L. W. H.t alhier, tot f 5 subs. 5 d.; het visschcn met een strik: A. F. de K. alhier tot f 10 subs. 5 dagen; strooperij: J. D. te Amersfoort tot f.8 subs 4 dagen; straatschenderij': O. G. K. en P. M. te IJs- selstein tot f 8 subs. 4 dagen; het als werkgever een verzekeringsplichtie bèdrijf niet aangeven: G. J. alhier tot f 10 subs. 5 da een; overtreding der Arbeidswet: E. H. M. M. huisv. C. de H., Maartensdijk, tot f8 subs. 4 dagen; dronkenschap bij le herhaling: A. V. alhier tot f25 subs. 10 dagen; dronkenschap: H. W. R. en J. van alhier tot f 15 subs. 5 dagen. GASBEDRIJF Evenals voorgaande jaren organiseert het gasbedrijf dezer gemeente een gratis „St. Nicolaasverloting" onder verbruikers, die meer dan 500 M3 gas hebben verbruikt in 't tijdvak v.m. November 1930 t.m. Oct. 1931. 't Aantal deelnemers aan deze verloting is aanmerkelijk grooter dan vorige jaren, het geen uit het volgende overzicht blijkt. Jaar Aantal verbruikers Aantal deelnemers 1929 947 397 1930 1003 436 1931 1040 469 Ook het gasdebiet is in de laatste jaren aanmerkelijk gestegen blijkens het hiernavol gend overzicht. Jaar Verbruik Jaar Verbruik 1920 321288 M3 1926 406586 M3 1921 376168 1927 447175 1922 352131 1928 488577 1923 366998 1929 535356 1924 369395 1930 578293 1925 387946 In 1931 zal de omzet waarschijnlijk meer zijn dan 600.000 M3. OEGSTGEEST DE WINKELWEEK Muzikale rondgang in de regen Zaterdagavond opende de winkelweek met een muzikale omgang door de R.K. Har monie „Triumph". De vettige motregen ten spijt bliezen de muzikanten er lustig op los, zeer tot te vredenheid van het winkelweekactie-comité, dat deze omgang wegens de weersgesteld heid niet had durven vergen. Een bewijs, dat het corps de belangstel ling die het in vele opzichten van de ge meentenaren ondervindt, weet te waardee ren. Zooals begrijpelijk bracht e.a. vele men schen op de been en vooral in de winkel straten heerschte een gezellige, levendige drukte. De winkeliers hebben hun „beste beentje" voorgezet en als om strijd hun étalages zoo mooi mogelijk opgetuigd, terwijl bovendien aan verschillende gevels kwistig met elcc- trisch licht is gewerkt, om het geheel zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Ook noopt men hier en daar door versterkte luid sprekers het publiek tot stilstaan. Het hoofddoel dezer winkelweek is te toonen, dat men zijn St. Nicolaas-geschen- ken en andere artikelen op eigen plaats kan koopen. Indien dit bewustzijn door deze actie tot het publiek doordringt, dan is" veel bereikt en kan het ijvervolle winkelweek comité met tevredenheid op zijn werkze/bv heden terugblikken, ondanks afscheiding van een kleine groep die op eigen wijze winkelweekb Woensdag- en Vrijdagavond verleent de N.Z.H.T. Harmonie haar medewerking en zullen de luidsprekers laten hooren: koopt te Oegstgeest ZOETERWOUDE VERGADERING GEMEENTERAAD Maandag kwam de gemeenteraad bijeen, onder voorzitterschap van den Burgemeester Na een opmerking van den heer De Graaf werden de notulen overeenkomstig zijn op merking vastgesteld. Onder de ingekomen stukken, was o.a. een schrijven van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van verschillende Hooge Rijn dijkbewoners inzake een rioleering in ver band met de wegverbreeding, waarin B en van de Raad 'n uitspraak verzochten hoe dezen te ihandelen. Uit een onderhoud v den Burgemeester met de Technische ambtenaar van de Rijkswaterstaat was ge bleken dat het Rijk geen rioleering zou aan leggen, omdat het niet op haar weg lag, aan gezien door de bebouwing en niet cïoor de wegverbreeding de rioleering noodig wad ge worden. Had het Rijk geen uitjxid verleend, dan was de bebouwing ook niet tot stand gekomen. Verschillende leden voeren hierover het woord. De heer Meijdam zegt dat wél door de wegverbreeding de rioleering noodzakelijk is geworden. De slooten en t men met fiets paden waren eigendom van de verschillen de huiseigenaren en deze zijn door het Rijk gekocht en de slooten gedempt Had het Rijk geen uitpad verleend, dan zou de koop ker niet zijn doorgegaan. De heer Bergers stelt voor dat B. en in overleg treden en onderhandelen met het Rijk, welk voorstel door de heeren Meij dam en De Graaf wordt ondersteund en met algemeene stemimen aangenomen. Voorstel subsidieaanvrage „Wit Gele Kruis" wordt met 8 tegen 3 stemmen aan- gpnomen om f 75 subsidie te verleenen. Ds heer de Graaf had opgemerkt dat deze vereeniging geheel overbodig was, aange zien er een vereeniging bestond en in de behoefte voorzag. Daarna aan de orde van behandeling het voorstel van B. en W. om aan den heer Starrenburg geen 400 gulden toe te kennen voor liet hebben van zinkers in de Meer- EEN SENSATIONEELE ROOF OVERVAL TE DEN HAAG DE DIRECTEUR VAN DE ..OUDE VETTE HEN" DOOR BANDIETEN GEKNEVELD MET 9000 EK VAN DOORGEGAAN In den laten avond van gister is het kantoor van de NV. Vereen. Bakkerijen dc Haagsche Broodfabriek en de Oude Vetta Hen aan de Bilderdijkstraat 139 te Den Haag een belangrijke berooving gepleegd, onder omstandigheden, die aan een sensa tieroman doen denken. Te ongeveer kwart over 10 gisteravond zag de directeur, de heer H Ph Zondag, de d*nr opengaan, waarna een gemaskerde man in Qirectiekantoor binnentrad, met een revolver in de hand, die de indringer op den heer Z. ri-ohtte met de bedreiging: Geen woord, of ik schiet je dood! Onmiddellijk daarop gelastte de onver laat: Handen omhoog! De heer Z. was on Ier deze omstandigheden wel genoodzaakt dit bsvel op te volgen. intusschen nam de indringer de situatie in het kantoor, daarbij 6teeds de revolver op den heer Z. gericht houdend. Deze ward nu gelast den indringer te volgen. Nadat de heer Z. dit even had gedaan, werd hem een doek voor den mond gebon den en verder werd hij door den indringer, die in gezelschap van een andere bandiet, 6aheen te zijn geweest, gekneveld. Toen is den heer Z. den mond dicht ge bonden, waarop bij buiten bewustzijn is ge raakt, liggende in een kamertje naa6t het directiekantoor. Tot 12 uur midernacht heeft de heer Z. daar gelegen, toen hij door den nachtwa ker, die iedere twee uur de ronde pleegt te doen, werd verlost, waarbij hij het bewu6t zijn herkreeg. De heer Z. is daarop bij een tafel gaan zit ten, terwijl de meester-bakker de politie alarmeerde. Bij nader onderzoek bleek, dat de brand kast wa6 geopend, en daaruit een bedrag van ongeveer f 9000 aan bankpapier was gestolen. De politie stelde daarop met alle haar ten dienste staande middelen een on^ei-zoek in om de daders op te sporen. Tot heJen is het echter zonder resultaat. Overigens konden in het belang van het po li tie-onderzoek geen mededeelingen van die zijde worden gedaan. bupgerwatering. Van verschillende zijde wordt deze zaak besproken. De heer de Graaf vraagt naar de taak die de Burge meester aan den gemeenteopzichter had opgedragen op den avond van 24 Septem ber 1931 ten opzichte van het opmeten van de zinkers, waarop ds voorzitter zegt dat hij hem geen taak had gegeven, maar omdat men hem had gevraagd bij de zin kers te komen, daarom had hij hem ge zonden. De heer Meijdam zegt dat men toch een ondergeschikt ambtenaar niet naar een plaats zendt zonder te weten wat hem daar te doen staat. Voor hem staat de zaak echter iets anders. De heer Starrenburg heeft indertijd van de Hooge Raad een uitspraak gehad dat het recht aan zijn zijde was, waarop de zinkers moesten blij ven liggen. Voor hem is het hier de rechts kwestie die nog nimmer is opgelost, niet tegenstaande er reeds 9 jaren over wordt onderhandeld geproceederd en geconfe reerd. Hij vraagt of B. en W. nu eindelijk eens een oplossing zullen bewerken. Nadat de desbetreffende raadsbesluiten en notulen zijn ter sprake gebracht wordt met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen, omdat aan de hand van de laatste officieele bescheiden Star renburg geen rechten kan doen gelden voor een uitkeering van f 400. Voorts besloot de raad om in beginsel mede te gaan met de oprichting van een ziekenbarak te Leiden. Na eenige bespreking wordt de instructie voor de genoemde bode-concieree aange nomen, eveneens de nieuwe beheersveror dening betreffende het waterleidingbedrijf, en de werkkring van de werkloozenccxm- missie. De tijdelijke steunregeling voor de werk- loozen brengt verschillende sprekers. De heer Meijdam is dankbaar dat B. cn W. de regeling van de commissie zonder wijziging hebben overgenomen, waaruit hij concludeert, dat B. en W. ook de finan- cieele zijde voor de gemeente daarbij heb ben overwogen. Hij vraagt dan naar de bc- grooting van de uitgaven volgens de hui dige toestand opdat we ook weten wat deze regeling zal kosten. B. en W. hebben echter geen begrooting kunnen maken. Ook de heer De Graaf zou gaarne een begrooting van deze uitgave willen hebben, waarop ook nog door andere leden wordt aange drongen. Bij art 1 van het ontwerp vraagt de heer Meijdam waarom in art 1 niet is opgeno men de bepaling dat bonafide werkeloozen slechts korter tijd dan 6 maanden op 1 October van het jaar in de gemeente be hoeven te wonen. Eenige vergaderingen ge leden is deze bepaling vastgesteld en op. genomen in de de nu vervallen regeling. De Heer de Graaf sluit zich hierbij aan en noemt een geval van iemand die 17 jaren m deze gemeente werkte en nu eenige maanden geleden hier is komen wonen, deze persoon valt buiten deze regeling. Met algemeene stemmen wordt dan besloten deze bepaling op te nemen. De regeling wordt dan met algemeen© stemmen aangenomen. Bij rondvraag vraagt dc heer Bergers naar de nieuwe instructie voor den gem - ontvanger, terwijl de heer Wessel wijst op den toestand van de Lagerbergerbrug en de heer de Graaf vraagt of het raadhuis thans geheel compleet is. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. IJSCLUB LEIDERDORPZOETERWOUDE. tTIni t Wi"e Huis kwam genoemde IJsclub bijeen. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer J. P. v. d. Stoel, de ver gadering en sprak in tegenstelling van an dere jaren den wensch uit dat we dezen winter geen strenge vorst zullen krijgen, met het oog op den slechten economischen toestand. De notulen werden voorgelezen cn goedgekeurd. De commissie belast met het nazien der boeken van den penningmeester had alles in de beste orde bevonden. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er 987.15 aanwezig was in de kas belegd bij de Boerenleenbank. Den pen ningmeester werd dank gezegd voor zijn beheer. De secretaris, de heer W. J. van Beveren werd weer als bestuurlid herkozen, eveneens de heeren M. v. Leeuwen en Chr. Henclriksen als baancommissarissen De af gevaardigden naar den Z. IJ. Bond, die Zaterdag j.l. vergaderd, had. brachten ver- slag uit. Het loon der baanvegers werd weer op 2 per dag gesteld, waarna de voorzitter de vergadering met een woord van dank sloot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7