lliruwr £>iïisri)f (Hmmnt ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 2Q Postgiro 58936 No. 3522 DINSDAG 1 DECEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelslATVi Elke regel meer0.22Va Ir.gez. Mededeelingen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. 1 .Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 I 1 12e Jaargang Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BEDENKELIJKE BEZORGDHEID Een groot deel der jaarvergadering, welke de vrijzinnig-democraten Zaterdag en Zon dag te Alkimaar hielden, was gewijd aan het onderwijs; speciaal aan de pacificatie en de wijziging der L.O.-wet, welke binnenkort in behandeling komt. Voorop zij gesteld, dat de overgroote meerderheid dezer partij het hoofdbestuur wil volgen en de pacificatie niet ongedaan wil maken, omdat dit, zooals de voorzitter zei, in strijd zou zijn met de rechtvaardig heid en elk begrip van vrijzinnigheid. Tegen voorstellen als van de afdeeling Gouda, die de openlbare school weer als regel wil stellen en alle subsidies uit de openibare kassen aan het bijzonder onderwijs j&ou willen schrappen; doet bovengenoemde verklaring weldadig aan. En we betwijfelen j bovendien geen oogeniblik, dat het hoofd bestuur genoeg politiek inzicht zal hebben, om zulke walmende Goudsche kaarsen niet op het altaar van het Openbaar onderwijs te gaan branden. Maar heel de vergadering was toClh geken- iïïf^kt door een „bedenkelijke bezorgdheid" tefttzake van bevoorrechting van het Bizon der Onderwijs. Door heel het verslag der .vergadering loopen daarvan de voorbeelden. Zoo verklaarde de spreker over dit onder werp, de heer Ketelaar, dat de uniforme leerlinganschaal van minister Terpstra „niet alleen voor de kleine, ook voor de groote plaatsen beteekent den achteruitgang van het openbare onderwijs en bevoorrechting van het bijzondere, wat strijdig is met het beginsel: gelijke voorwaarden voor alle scholen." We weten niet, welke redeneering de spreker gevolgd heeft om tot deze conclusie te komen; zooals het er staat, begrijpen we er niets van. We dachten, dat de voorwaar den zeker gelijk blijven en dat de toepassing van de uniforme sohaal in de praktijk juist moeilijker zou zijn voor het bizönder dan voor het openbaar onderwijs.- - Die bedenkelijke bezorgdheid kwam ver volgens aan het licht in het: goedgekeurd voorstel om aan te dringen op renteverla ging van het bedrag, dat de gemeenten aan de schoolbesturen schuldig zijn, wegens het overnemen van gebouwen. We zeggen niet, dat deze zaak geen overweging verdient; dat is best mogelijk, maar de bespreking doet zoo eigenaardig aan in een milieu, waarin men zoo ijverig zoekt naar „bevoor rechting" van het bijzonder onderwijs. Vooral ook omdat hierop weer 'volgde een geschreeuw, uit Haarlem afkomstig ten be- tooge, „dat de millioenen-verslmdende paci ficatie het onderwijs vijftig jaar terug zet, een strop is voor het openbaar onderwijs en (uit onderwijs-oogpunt bezien) voor de bij zondere scholen een gevaar; terwijl een Am sterdammer uitriep, „dat de pacificatie tot heden niets anders heeft gedaan dan de openbare kassen leeggraaien." Gelukkig waarschuwde de lieer Ketelaar tegen een commissie welke zou moeten on derzoeken of de finaneieele gelijkstelling niet ongedaan moet worden gemaakt; maar van een fel protest tegen bovenstaande onware en onwaardige beweringen hebben we niets Hoor het daveren: De minister heeft gezegd, dat er niets aan te doen was. Wachten dus maar. Wacht, gij arme boeren. Maar dan staat onze partijgenoot Duijs op en dient met v. d. Waerdfln een motie in, waarbij de Kamer de wénschelijkheid zal uitspreken, dat de regeéring reductie verleent op de vrachttarieven der land- en tuinbouw- artikelen, -Welke naar het buitenland wor den verzonden. Groote ontsteltenis hij de rechtsche boerenbedotters. De weg, om met stille trom de regeering te volgen en de boeren stiekum in den steek te laten, is hun versperd. Nu moeten zij openlijk voor den dag komen. Het regent schimpwoorden tegen onze heide Kamerleden, die hun het masker van het gezicht hebben getrok ken. Het is een kabaal van je welste. Brieschend staan de onthulden in de kou. Zij moeten kiezen tusschen de dierbare lamzalige regeering en de bewierookte boeren. De regeering wint het. De socia listische motie wordt verworpen. Nietwaar, als een hoer nu nog lezen kan, dan is hij overtuigd, dat alleen bij de soc.- democraten hulp te vinden is. Gelukkig echter kunnen de boeren nog steeds goed lezen, doch bovendien lezen zij in den regel ook iets goeds en dus niet of niet alleen, gelijk zoovele „bewuste arbeiders", de roode Zij zullen dan ook gemakkelijk tot de wetenschap komen, dat hier vanboeren bedrog sprake is. Wat toch is het geval? Algemeen is men er van doordrongen, dat verlaging der vrachtprijzen voor land- en tuinbouwproduc ten dringend uoodig is. Het vorig jaar is reeds een commissie ingesteld om dit vraag stuk te onderzoeken en het rapport is ge reed. Binnenkort komt het in behandeling. Daarom reeds kon de Kamer thans geen motie voor tariefsverlaging aannemen. Doch zij kon het bij de Waterstaatsbegrooting ook niet, omdat Biimenlandsohe Zaken eventueel de reductie op de vrachtprijzen moet betalen. Feitelijk was er voor de motie-Duys dus geen plaats. Maar, zoo merkt de V r ij z.- d e m o c r a a t scherp, doch juist op: D,e heer Duys, die zich van deze ge- heele moeilijke materie niets heeft aan getrokken zooals deze afgevaardigde zich trouwens in de laatste jaren aan het parlementaire werk weinig of niets ge legen laat liggen die de debatten zelfs niet heeft bijgewoond, meent plotseling met een motie te moeten komen. Die motie is een onding. Zij vraagt reductie op de spoorwegtarieven. De spoorwegen mogen die reductie echter niet geven. Daarom noemt dit blad het een onwaardig spel en een nare vertooning, waaraan nie mand huiten de soc.-democraten meedeed dan de communisten en de verdoolde tol ridder Floris Vos. „Er werd misbruik ge maakt voor politieke doeleinden van den nood, welke in land- en tuinbouw heerscht". Ja, dat is wel een zeer onwaardig spel. aarin Mr. Duys echter routine schijnt te krijgen. Indertijd haalde hij tegenover de Zuiderzee-visschers eenzelfde politieke truc uit en ook daarna sloeg de roode pers op de groote trom. De visschers eclhter lieten zich niet ver schalken en de boeren zullen ook niet in de fuik loopen. Hoe langer Koe meer blijkt, dat men van vrijzinnige zijde zonder nader onderzoek het waandenkbeeld blijft koesteren, dat de stij ging der onderwijsuitgaven te wijten is aan de pacificatie. En zoo kon het gebeuren, "dat dezer dagen in een niet onbelangrijke gemeente een goed onderlegd vrijzinnig raadslid er het rechtsche college van B. en W. een verwijt van maakte; dat dit „zonder blikken of blozen"'maar geld uittrok voor boventallige onderwijzers aan bizondere scholen; en dat ditzelfde raadslid even later „zonder blikken of blozen" zijn stem uitbracht tegen een voorstel om een tweetal vacatures van zeer boventallige onderwijzers aan open bare scholen voorloopig niet te vervullen. En zulks ondanks de mededeeling, dat de bizondere scholen in de gemeente veel min der boventallige onderwijzers benoemen dan waarop zij,, krachtens de L.O.-wet, recht hebben. Het is wel een bedenkelijke bezorgdheid, welke de vrijzinnigen voor het bizonder onderwijs aan den dag leggen. BOERENBEDROG 't Is toch wel waar: critiek ls buitenge woon gemakkelijk. Het boerenbedrog in de meest letterlijke beteekenis van het woord, waaraan de S.D.A.P. zich dezer dagen schul dig maakte, is daarvan het klaarste bewijs. Een artikel in de roode pers begint met de fraaie mededeeling, dat '„na de arbeiders nu de boeren door de Kamer in den steek zijn gelaten". Doch natuurlijk niet door de sociaal democraten. Dat kunt ge denken! Diè hebben het voor de boeren opgenomen. En daarom verhaalt het artikel, hoe Mr. Duys op 't juiste moment als de reddende engel voor de boeren verscheen en de rechtsche bóeren- vrienden ontmaskerde. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST Bij Kon. besluit is de heer Ghang Kuo Wai erkend en toegelaten als consul van China te Semarang voor de gewesten Midden Java en Zuider- en Ooster-Afdeeling van Borneo. is de heer G. Blaauw. vice-consul der Ne derlanden, werkzaam aan het consulaat- generaal te Dusseldorf, op zijn verzoek eer vol ontslagen uit zijn consulaire betrekking. VREEMD EERETEEKEN Bij Kon. besluit is vergunning verleend tot het aannemen: aan C. P. M. J. Schlick, directeur van het Nederl. Telegraaf Agent schap te Amsterdam, van de versierselen van ridder in de Orde van den Witten Leeuw van Tsjecho Slowakije; aan C. G. Vattier Kraane, te Amsterdam, van de versierselen van groot officier in de Orde van de Kroon van Roemenië; is aan den heer F. van Monsjou, consul van Letland' te Amsterdam verlof verleend tot het aannemen van het officierskruis der orde van de Witte Roos van Finland; ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eereme daille, in zilver, aan: E. over de Linden, chef- expediteur bij de N.V. Kleedermagazijnen voorheen P. van den Brul, te Amsterdam; P. K. den Breejen, voorheen baas in de kof fiebranderij, thans portier hij de firma de Erven de wed. J. van Nelle te Rotterdam; B. Overbeek, chef op de drukkerij der N.V. Algemeen Advertentiebureau A. de la Mar Azn., te Amsterdam; J. Goossen, inkooper der technische afdeeling bij de firma Gebr. van Heek. te Enschede. DE NIEUWE FRANSCHE GEZANT Naar wij vernemen zal de nieuwbenoemde Fransche Gezant Baron Vitrolles op Dinsdag 8 December a.s. uit Parijs vertrekken; dien zelfden dag wordt hij in Den Haag verwacht DE ENGELSCHEINVOERRECHTEN EEN NIEUWE TARIEVENLIJST. De Engelsche Minister van Handel heeft gisteravond een nieuwe lijst van goederen gepubliceerd, waarop verhooging van in voerrechten zal worden gelieven tot een maximum van 50 procent van hun waarde. Deze verhooging zal ingaan op hetzelfde tijdstip, waarop de verhooging der tarieven van de j.l. Vrijdag gepubliceerde lijst van goederen in zullen gaan. Thans zullen worden belast glazen fles- schen, met uitzondering van die wellke voor wetenschappelijke doeleinden worden ge bruikt (hierop wordt reeds 331/3 procent geheven), koolstofelmenten voor batterijen, garen van wol gemaakt of halfwolgarens, cocosmatten, linnengoed, tapijten, jutekleed- jes, kaarsen, jachtgeweren en luchtbuksen, alsmede onderdeelen van deze voorwerpen en metale foudralen, met uitzondering van gouden en zilveren, huishoudelijke artike len van metaal, als vorken, lepels, enz., en tenslotte meubilair van metaal, als schrijftafels, boekenkasten enz. Op deze laatste categorie zijn anti-septische meube len voor ziekenhuizen uitgezonderd. DE FRANSCHE CONTINGENTEERING INVOER VAN OSSEN VERBODEN Volgens mededeeling van den Rijkslandbouw consulent te Parijs, dr. A. Sevenster, is het contingent voor invoer van ossen in Frank rijk uitgeput. In verhand daarmede is de invoer van ossen in Frankrijk tot 1 Januari a. s. verboden. BAKKERSARBEID VOOR DE FEESTDAGEN PROTESTEN DER GEZELLEN. De Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf heeft, in ver band met de a.s. feestdagen, diverse ver gunningen voor nachtarbeid gevraagd, die den Algemeenen Bond in het Bakkersbe drijf te ver gingen. Hij heeft zich op het standpunt geplaatst, dat in den nacht van Vrijdag 4 op Zaterdag 5 December geen enkele afwijking behoort te worden toegestaan; dat het den Woens dagnacht vóór Kerstmis niet noodig is, een andere werkwijze te volgen dan voor een gewonen Zaterdag, hetwelk ook kan gelden •voor de overige nachten, die aan feestda gen voorafgaan of daarop volgen. De Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers in het Bakkersbedrijf heeft o.m. voor gesteld, op den avond van den Eersten Kerstdag reeds om acht uur met oven-sto ken te beginnen en om 11 uur met den vooranbeid. Het Bondsbestuur vertrouwt, dat de Mi nister geen aanleiding zal vinden om aan dat patroonsverlangen gevolg te geven. Naar wij vernemen, heeft ook de R.-K. Bond van Bakkers het verzoek van de werkgevers in af wij zenden zin beantwoord. HET ..ARISTO-DEMOCRATISCHE" STELSEL BIJ GANDHI OP BEZOEK. Raden Mas Noto Soeroto en de heer W. L. Lemei, de leiders van het Nederlandsch- Indonesisch Verbond, hebben, vergezeld van den heer Carolus Verhulst, die reeds vele jaren met Mahatma Gandhi en diens volgelingen in contact staaf, te Londen een onderhoud gehad met den Mahatma over het door hen ontworpen aristo-democrati- sohe stelsel in verband met het minderhe denvraagstuk.. Woensdag 2 December zullen, na bestu deering van de overgelegde stukken door Gandhi, de besprekingen hierover worden hervat. DE HEER FLORIS VOS Naar wij vernémen, heeft het bestuur van de Middenpartij voor Stad en Land een schrijven gericht tot de Tweede Kamer, waarin wordt medegedeeld, dat de heer Floris Vos geen deel meer uitmaakt van deze partij. Indien we ons niet vengnssen, dan heeft de Middenpartij als eens eerder verklaard, dat zij den heer Tolbestormer niet als haar vertegenwoordiger in de Kamer beschouwt; maar wat Staring zegt van juffrouw Clara, schijnt ook van hem te gelden: doch Floris Vosje had geen ooren. Ja, indien de vergelijking niet oneerbie dig was doch men komt er vanzelf op als men aan 's mans verleden en zijn kracht denkt dan zou men zeggen: de heer Floris Vos is precies een halsstarrige tolboom; hoe men er ook aan rukt, hij gaat niet uit den weg. En toch is zijn tijd voorbij. Hij staat op een plaats, waar zij, die hem daar vroeger brachten, hem nu niet meer gedoogen. Er raai een nrieuwe, politieke tolbestor mer moeten komen. AANBESTEDING Vanwege het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland werd te 's Gravenhage aanbe steed: het maken van drie vaste bruggen met bijbehoorende werken in den te maken nieuwen verkeersweg langs de Oostzijde van het Aarkanaal tusschen Rijnbrug cn Aardam onder de gemeente Alphen a.d. Rijn en Ter Aar (A No. 52 van het Provinciaal Wegen plan) Laagste inschrij ver was W. Bakkér Tzn. te Gouda voor 36543. TWEEDE KAMER DE INDISCHE KASGELDEN. Dienst 1932. een wetsontwerp tot voorzie ning in de behoefte aan kasgeld voor den Inuischer. dienst gedurende het jaar 1932. Volgens de begrooting van Ned.-ïndië voor 1932 zal in dat jaar hier te lande rond f 186 millioen moeten worden gedekt, terwijl in Indië het voordeelig verschil tusschen ont vangsten en uitgaven op ten hoogste f 78 millioen mag worden gesteld. Vermits de in' komsten in Indië thans zeer verminderen, bestaat het voornemen de betaling van rente en aflossing voor de Ned.-Indische dollar- en pondsterlingleeningen, waarvoor in 1932 rond f 36 millioen benoodigd zal zijn anders dan tot dusverre steeds geschiedde van Nederland uit in stede van Batavia uit te doen plaats hebben. Het hier te lande af te dekken bedrag zaï mitsdien ditmaal niet, zocals vroeger het geval was, kunnen worden verminderd met de som van die remitteeringen. Wel zal in min dering kunnen worden gebracht een som van rond f 11% millioen, welke naar verwachting in Indië besteed zal moeten worden voor de betaling van daar te lande aangeboden cou pons en aflosbaar gestelde schu'Jbewijzen der guldensleeningen van Ned.-ïndië. Voorts ligt het in het voornemen, om, tenzij de finaneieele toestand aanzienlijk mocht ver beteren, in 1932 geen gebruik te maken van het op de begrooting van dat jaar uitgetrok ken bedrag van f 5 millioen voor onverplichte aflossing op de vorengenoemde Indische vreemde valuta-leeningen. Het tekort op den dienst hier te lande kan derhalve voor 1932 worden gesteld op f 186 millioen f 16% millioen f 169% millioen terwijl het geschat voordeelig verschil tus schen ontvangsten en uitgaven in Indië tot f 66% millioen zal verminderen. Van het by de kasvoorzieningswet voor 1931 toegestaan maximum-crediet van f 200 milli oen zal vermoedelijk op het einde van dit jaar een bedrag van f 146 millioen uitstaan. Het geheele gedurende 1932 te dekken tekort laat zich derhalve becijferen op f 169.5 f 146 f 315.5 millioen. Daar een bedrag van f 103.5 millioen nog geconsolideerd kan worden krachtens de Ne- derl.-Indische Leeningwet 1931, zouden de uit 's rijks kas te verstrekken voorschotten kun nen worden teruggebracht tot 1" 212 millioen. Nochtans meent de regeering dit bedrag op f 250 millioen te moeten stellen in verband met het ondervolgende. De te verwachten ongunstige loop dien de Indische financiën gedurende de eerstvolgende maanden onder de werking van de verscherpte finaneieele en economische wereldcrisis zullen nemen de verdere daling der middelen tcch grijpt plaats in een mate en een tempo, waar mede de krachtdadig ingezette beperking der uitgaven moeilijk gelijken tred kan houden maakt bijzondere voorzieningen noodig voor de bevrediging van de kasbehoeften van den Indischen dienst. Niet alleen dat van remit teering van Indische overschotten naar Neder land onder deze omstandigheden geen sprake l kunnen zijn, maar bovendien laat zich nu reeds voorzien, dat de financiering von den dienst in Indië eischen zal stellen, welke uit gaan boven den beperkten omvang tot welken plaatsing van vlottende schulden daar te lande mogelijk is. Met het oog hierop dient rekening te worden gehouden met de mogelijkheid van oyermaking van voorschotten uit 's rijks kas Nederl.-Indië. PROV. STATEN VAN GRONINGEN GEEN BELASTINGVERHOOGING? Door de Statenleden D. Harrenstein (a.r.) J. A. Rademakers (c.h.) en J. W. ter Braak (r.k.)te Stadskanaal is bij d'e Staten der pro vincie Groningen, die morgen bijeenkomen, een voorstel ingediend tot belastingverlaging op vermogens- en inkomstenbelasting. Dit voorstel van rechts beoogt de voorgestelde verhooging van 2 pCt. niet te doen plaats hebben. LUCHTLIJN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Niet alleen in Walcheren maar ook in Ter- neuzen wordt er aan gearbeid een comité te ïen voor een geregelden vliegdienst op Rotterdam en Amsterdam. Verschillende vooraanstaande personen uit Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel zijn aan gezocht zitting te nemen in dit comité. KERST- EN NIEUWJAARS TELEGRAMMEN Evenals vorige jaren zal ook dit jaar van 14 Dec. tot en met 6 Januari a.s. gelegen heid bestaan tot verzen-ding van Kerst- en Nieuwjaars-telegrammen tegen verlaagd De Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen worden onderscheiden in die met vrijen tekst en die met vasten tekst. Telegrammen met vrijen tekst kunnen verzonden worden in het binnenlandsch verkeer, naar de meeste landen van Europa, schepen op zee Ned.-ïndië. Ned. West-Indië en voort naar de meeste bestemmingen in overzeesche landen. De inhoud van deze telegrammen is vrij, mits bestaande uit een Kerst- en/of Nieuwjaarswensch; de prijs varieert van de helft tot een kwart van de gewone prijs. Telegrammen met vasten tekst kunnen verzanden worden naar Ned.-ïndië, Ned.- West-Indië, Noord-Amerika en Mexico. De afzender heeft de keus uit 17 teksten, in 't Nederlandsch (voor Ned. Oost- en West- Indië) in het Engelsch (voor Noord-Ame rika en Mexico), in het Spaansch (voor Mexico) en in het Maleisch (voor Ned.- ïndië. De kosten van een telegram met vasten tekst bedragen naar Ned. Oost-Indië en West-Indië f3.25, naar Noord-Amerika f2.50 en naar Mexico f4.20. De aflevering der Kerst- en Nieuwjaars telegrammen geschiedt zooveel mogelijk op 25 Dec. resp. 1 Jan., bij grooten toevloed echter ook op 24, resp. 31 Dec. De telegrammen met vasten tekst worden afgeleverd op luxe formulieren, die met vrijen tekst slechts dan, indien de afzender daartoe den wensch te kennen heeft gege ven. Nadere inlichtingen verstrekken de telegraafkantoren. GEW. LANDSTORMCOMMISSIE ZUID-HOLLAND-WEST BESTAAT 121/2 JAAR Deze week zal het 12Vs jaar geleden zijn, dat de Gewestelijke Landstorm Commissie „Zuid-Hol land-West" door den heer L. F. Duymaer van Twist werd geïnstal leerd. Van de tegenwoordige leden der Gewestelijke Commissie zijn er slechts een drietal over, die deze eerste samenkomst hebben meegemaakt, het zijn de heeren H. J. Lamers uit Leiderdorp, C. Wildenberg, uit Den Haag en D. J. Karres uit Scheveningen. Het ter .nwoordige Korps „Zuid-Holand- West" kan bogen op een sterkte van pl.m. 5500 Vrijwilligers, w.o. pl.m. 200 reserve officieren, waarbij opgemerkt moge worden, dat in deze sterkte niet opgenomen zijn de leden der Bijzondere Korpsen, Motordienst, DE CRISIS-INVOERWET Een adres. De Amsterdamsehe Kamer van Koop handel heeft in haar gister gehouden ver gadering besproken het ontwerp van wet tot toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter beper king van den invoer van goederen (Crisis- in1voerwet). Met vrijwel algemeene stemmen werd be sloten een adres te richten aan de leden der Tweede Kamer, waarin wordt opge merkt, dat contingenteering op ruwe wijze kan ingrijpen in en schade zal toebrengen aan individueele en groepsbelangen. Men denke aan de uitwerking op de belangen van gevestigde importeurs. Dit geldt des te meer in een land als het onze, aldus wordt gezegd, waar de buitenlandsche handel een zoo gewichtige rol speelt en welks eco nomische structuur in zoo sterke mate het stempel ervan draagt, dat zij los van dwang maatregelen is gegroeid. De Kamer spreekt in dit adres verder de wensch uit, dat er onverwijld een com missie van deskundigen door de Regeering worde benoemd, om de betrokken vraag stukken in studie te nemen en eventueel advies uit te brengen. In ieder geval zou de invoer van die artikelen, welke als grondstoffen of hulpmiddelen voor nijverheid en landbouw dienen of voor het levensonderhoud nood zakelijk zijn, niet belemmerd mogen wor den, omdat zoodanige belemmering de strekking heeft de productiekosten van de bedrijven te venhoogen en onzen uitvoer te verminderen, hetgeen aan de mogelijkheid van behoud van het evenwicht in de be talingsbalans niet ten goede zou komen. DEN HAAG GEMEENTERAAD. 'n Eigenaardige raadszitting. Eerst gingen na opening der vergadering de deuren bijna onmiddellijk weer dicht. In verband met een benoeming werd geheim vergaderd. Na heropening der vergadering deelde de burgemeester mee, dat de voor dracht betreffende de benoeming van een geneeskundige bij den Gem. Geneeskundigen Dienst van de agenda werd afgevoerd. De conclusie schijnt niet al te gewaagd om aan te nemen, dat de bezwaren tegen no. 1 der voordracht, een gep. officier van gezondheid, zoo ernstig zijn geweest, dat B. en W. het voorstel terugnamen. Deze operatie duurde tot 3 uur. Van 3 tot 5 uur is daarna gesproken over den aankoop van de drie Voorde's. Verzet was er alleen bij den heer v. Steenbergen. Zijn bezwaren lokten een aantal andere sprekers uit hun tent, waarvan de heeren Folmer en Varenkamp nadere informaties vroegen. De heer v. Steenbergen achtte de aankoop van het familiebezit der v. Vredenburch's ontijdig en te duur. Hij volgde daarbij rede- neeringen, die ditmaal onze instemming niet hebben: men zie ons artikel van Zater- We zijn van oordeel, dat het bezwaarde raadslid doze zaak wat al te eng bekeek. Zijn beroep op het Zuiderpark gaat geens zins op. Dat heet park, maar de eigenschap pen van park moet het eigenlijk nog ver werven. Opgaand hout is er bijna niet en op gloeiend heete dagen is het alles behalve verkwikkend. Juist daarom achtten we het zoo gelukkig, dat op niet al te verren af stand voor het zuidelijk stadsdeel een plaats van ontspanning, die werkelijk dezen naam verdient, zal worden verkregen. Wie zoo de zaak beziet wethouder Vrijenhoek beriep zich in dit verband op ons artikel van Za terdagavond kan over andere bezwaren als ze er zijn gemakkelijker heenstap pen, vooral nu ook de betaling op zoo bui tengewoon gemakkelijke wijze kan geschie den en de nieuwe last in geen enkel opzicht een storenden invloed op de geldmiddelen der gemeente heeft. Had de gemeente over enkele jaren tot dezen aankoop moeten overgaan,, dan is er niet de minste waarborg, dat zij goedkooper uit zou zijn geweest; eer zien we vele kan sen, dat we ons achteraf te beklagen zouden hebben gehad over een goede gelegenheid, die we ons hadden laten ontgaan. We verheugen ons, dat de Raad vrijheid vond het voorstel van B. en W. zonder hoof delijke stemming aan te nemen. Alleen de heer v. Steenbergen wilde geacht worden te hebben tegengestemd. In de Avondvergadering werd met de agenda voortgegaan. Ondanks waarschuwingen van de heeren v. Steenbergen, Nederpel en v. Beresteyn besloot de Raad tot aankoop van 3 H.A. grond in Stompwijk tegen den abnormaal hoogen prijs van f S00O per H.A. Tegenover de 14 tegenstanders, met wie we het eens waren, stonden 21 voorstemmers. Afgewezen werd na een zeer gerekt debat een soc.-dem. voorstel om f 1500 subsidie te geven aan het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling. (blz. 1) Nieuwe Britsche tarievenlijst. (blz. 2) Onduidelijke toestand in het Verre Oosten. Een neutrale zóne bij Tsjingtau. Flandrin's bezoek aan Londen, door hem zelf verklaard. Intercon fessioneele ontwapeningsdemon stratie te Berlijn. De terreurplannen te Boedapest, Rede van Gandhi op de Ronde Tafelconfe- De staking bij de K.T.V. te Moordrecht opgeheven. (hldz. 3). De verklaring van de Nederlandsche Bank. Roofoverval bij Woudrichem. Doodelijk ongeluk in de mijn Hendrik. Het stroopersdrama bij Edit. (blz. 9) Japans actie in het Verre Oosten II (slot)* Aanval op de tol bij Maartensdijk. KERKAFSCHEIDING HET KERKNIEUWS IN DE ROODE PERS Tijdens de groote actie voor de vergroote roode pers, het roode Klaasje Zevenster, werd mij verteld, dat er gestreefd werd naar een nieuwsblad, waarin ieder zou vinden, wat zijn gading was. Ook de „kerkelijke" leden van de S.D. A.P. En daarom was voor de rubriek Kerk nieuws, welke ook „bij" zou zijn, een extra- bekwame Kerkredacteur benoemd. Eerlijk gezegd, had ik er tot heden niets van gemerkt. Misschien heb ik deze belang rijke rubriek in de haast, welke ons opge legd is bij het „doornemen" van verschil lende bladen, over thoofd gecien; maar dat zou toch wel wat erg zijn. Ik vermoed dus, dat men nog niet precies weet, waar deze rubriek een plaats zal linden: vlak onder de spotternij van A. B. K., bij baron von Münchhausen of naa6t het luimige verhaal van Cootje, waarin dapper ge vloekt wordt. Waarschijn lijk hebben de vele „kerke lijke" menschen, die lid zijn van de S.D. A.P. en broederlijk samenleven met de mannen van „Dageraad" dit ook opge merkt en aan de redactie gevraagd, hoe het nu toch met de rubriek Kerknieuws staat. Prompt moet daarop een tweeledig ant woord gekomen zijn. In de eerste plaats dit: Hoezeer wij ker kelijke aangelegenheden op de voorgrond brengen, blijkt wel duidelijk uit de foto van de stoel van n.g. Ds. Faber, welke stoel niet de dominee natuurlijk bij executie verkocht werd en die meer op bracht dan de boete, welke hij als anti- militairist moest betalen, omdat hij een militair, die bij hem ingekwartierd zou worden „onheusch had behandeld en op de mat laten staan". In de tweede plaats mogen we wijzen oip een kerkelijk primeur, welke ons blad kon geven met dit voor het welzijn der kerken zoo belangrijke bericht: KERKAFSCHEIDING. Het secretariaat van het Bureau voor kerkafsoheidirug is thans gevestigd bij p.g. straat, Rotterdam. Laat men nu maar beweren, dat de roode pens geen belangstelling toont voor het Kerkelijk leven. Men informeere maar eens bij den (hierboven niet genoemden) p.g., op welke .wijrae men de Kerk het beste kan dienen. Het antwoord zal niet twijfel achtig zijn. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL TE DE BILT EEN DOODE ZEVEN GEWONDEN Gistermorgen half zes, werd de politie te De Bilt gewaarschuwd voor een ernstig auto ongeval, nabij „Colenburg" aan den Utrecht scheweg. Bij onderzoek bleek, dat een auto, bestuurd door den hëer Stronk uit t)en Haag, die met zijn dochter en een zestal Duitsche meisjes hedennacht van een be zoek aan Duitschland was teruggekeerd, nabij de villa van Mevr. Twist in de rechts van den weg gelegen sloot was gereden. Alle inzittenden- werden ernstig verwond met auto's van den G.G.D. uit Utrecht naar da Rijksklinieken vervoerd. Nader vernemen wij nog aangaande het auto-ongeval van hedenmorgen, dat de heer S. uit Den Haag zoodanig is verwond, dat zijn toestand niet geheel buiten gevaar is. Dr. II. K. Lette, arts alhier, heeft eerst* hulp Verleend. De postbode K. alhier was getuige van het ongeval, die zich dan ook bijzonder heeft ouderscheiden in het hulpbieden. De inzittenden zijn, alvorens zij naar de Rijks klinieken zijn vervoerd, verzorgd door het oersoneel van mevr. de Wed. van Twist, die op advies van genoemde dame de patien ten van droge kleeren voorzag. De auto was hedenmorgen om 12 uur nog niet uit de sloot gelicht. fntusschen waren meerdere personen aan wezig, die allen, onder leiding van de Bilt- sche politie, hulp boden. Het hekwerk, waartegen de auto is aan gereden, alsmede de wagen, beliepen groote schade. Een der gewonden, een dame, is reeds overled.n.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1