MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET HOOGVERRAAD IN HESSEN Vooronderzoek gelast- Officieel wordt medegedeeld, dat de pro cureur-generaal een onderzoek heeft gelast naar de pogingen tot het plegen van hoog verraad door de nationaal-socialisten in Hessen. Met de leiding van het onderzoek is belast, door den voorzitter van het Rijks- gerecht het lid van het Rijksgerecht Zoell- Op grond van de bekende gebeurtenissen 'in Hessen heeft de Hessische minister van justitie den gerechtsassessor dr. Werner Best uit den dienst gezet. Dr. Best zal niet weer in Hessisclien dienst kunnen terug- keeren. waarin het definitieve resultaat van de ver kiezingen van 15 November werd vastge steld. Aan het einde der zitting deelde de nat, soc. vertegenwoordiger van de commis sie. dr. Klein mede, dat hij een -document in handen heeft, waarin dr. Schaefer ver klaart van zijn mandaat af te zien. De ver kiezingsleider Bornemann verklaarde hier op. dat dr. Schaefer gisteren tegenover hem had verklaard niet van het mandaat te zul len afzien doch integendeel het te aan- Betoogïngen van de repubïi- kleinsche organisatie „Reichs banner". Naar aanleiding van de ontdekte actie der nationaal-socialisten in Hessen heeft de re- publikeinsche afweerorganisatie Reichsban- ner Schwarz-Rot-Gold Zondag te Berlijn 12 groote betoogingen tegen het nationaal- socialisme gehouden, waarbij krachtig in grijpen van den staat werd geëischt. In het Westen van Berlijn sprak het soc.- democratische Rijksdaglid Dr. Scheidemann, die o.a. zeide, dat het te Hessen ontdekte- program het ware program der nationaal- socialisten was. De ontvangst van Hitier bij den Rijkspresident deed de vraag rijzen, of President van Hindenburg wel juist was ingelicht omtrent het optreden van Hitier te Munch en. Hij stelde voorts de vraag, wat zou geschieden tegen Prins August Wilhelm van Pruissen, die in een vergadering Hin denburg een verrader jegen.s zijn vader had genoemd. Hoe meer de regeering zou aar zelen, hoe meer het volk zijn eigen lot in handen zou nemen. In een andere betooging verklaarde Prof. Bernhard dat Brüning de psychologie der andere volken slecht kende, wanneer hij meende, successen op het gebied der buiten landsche politiek te kunnen boeken terwijl hij in het eigen land met de nationaal- socialisten coquetteerde. Slechts door het feit, dat de republiek haar burgers niet be schermt, hebben deze geen interesse voor de republiek en loopen zij naar de natio- n -ocialisten over. AUTO'S NABIJ JERUZALEM DOOR RQOVERS OVERVALLEN. Een groote, bëwiaipemde rooverbende heeft nabij Jeruzalem, op d-en drukken straatweg Jerioho (de streek dus van de gelijkenis yan den barmhartigen Samaritaan) vijftien automobielen aangehouden en de inzitten den, waaronder vele Engelschen beroofd. De poldi.iie heeft een onderzoek ingesteld en maatregelen tegen ue roovens genomen. PUTSCH IN HONGARIJE "VERHINDERD. Vele communisten gearresteerd. In Hongarije is door de politie een groot opgezette communistische samenzwering ontdekt. Tal van arrestaties hebben reeds plaats gehad. Tot, dusverre is gebleken, dat er door hen plannen waren gemaakt tot het bezet ten van alle banken, benevens de post spaarbank, het gevangennemen der minis ters en tevens, dat zij op de een of andere wijze den particulate ren eigendom wilden aantasten. De eerste aanwijzingen waren reeds eeni- ge weken geleden uit militaire kringen bij die overheid aangebracht. Leidende politie ke of andere persoonlijkheden zijn niet bij de samenzwering betrokken. Op een der gearresteerden werd een lijst met namen van 1500 te Boedapest wonende Joden gevonden. De politie gelooft, dat ook terreur plannen tegen Joden door de gear resteerden ontworpen waren. VAN HET MANDSJOERIJSCHS STRIJDTOONEEL DE INDRUK VAN LAVAL'S REDE De „New-York Times" is van meening, dat Laval's rede in de Kamer over de Fransche buitenlandsche politiek voornamelijk be stemd is voor ibinnenlandsch gebruik. Daar om echter heeft deze rede niet minder eten buitenlandschen vrienden van Laval een ernstige teleurstelling bereid. Laval heeft misschien het vertrouwen van Frankrijk gewonnen, maar zeker niet dat van het bui tenland. De Amerikaansclie correspondent van de Engelsche „Times" maakt uitvoerig mel ding van de teleurstelling, die de rede van Laval in Amerika heeft veroorzaakt. Zelfs zou de indruk gewekt kunnen worden als of President Hoover zich tegenover Laval reeds accoord had verklaard met een ver mindering der oorlogsschulden wanneer een herziening vain het Herstelvraagstuk zou worden verkregen. Hoover heeft echter niet meer beloofd, dan dat hij ingeval van over eenstemming inzake -het herstelvraagstuk bij de oorlogssohuldccmmissie een voorstel tot herziening zou doen. In verband met de mededeeling van het Bankers Clearing House over de Engelsche credieten op korten termijn aan Duitschland geeft de „Times" voorts uitdrukking aan de teleurstelling, die er in de City heerschte tengevolge van Laval's houding inzake de prioriteitskwestie. Een waarborg zal noodig zijn, dat de credieten op korten termijn door de houding van Frankrijk niet in gevaar worden gebracht Mededeeling van het Londensche Clearing House over de Duiteche verplichtingen aan Engeland. Het Bankers Clearing House te Londen pu bliceert de volgende mededeeling over de Duitsche credieten op korten termijn, die onder de Stillhalteovereenkomst vallen: „Het Clearing House heeft zich in verbin ding gesteld met de banken en acceptenbe- zitters te Londen en om een overzicht van deal stand van zaken verzocht. Het onder zoek heeft uitgewezen dat het totaalbedrag der onder de Stillhalteovereenkomst val lende en dhor Londensche bank- en accep tenhuizen ter beschikking van Duitschland gehouden credieten op 31 Juli 1931 minder dan 64 millioen pond bedroeg, en dat het bedrag van deze credieten op 31 October 1931 minder dan 55 millioen pond bedroeg. Van cl'it laatste bedrag wordt ongeveer de helft gedekt door documenten, waaraan de defini tieve documenten voor verscheping dér goe deren nog moeten worden toegevoegd. Deze officieele getallen tooncn aan dat er geen reden bestaat om de Duitsche verplichtingen DE NIEUWE CUNARDLINER In den loop der laatste 6 maanden, zoo schrijft de correspondent van de „Daily Express" te Glasgow, eemgsziins fantastisch en met een geslaagde poging tot reclame, zijn .buitenlandsche spionnen" op Glasgow losglaten, met opdracht achter de geheimen te komen van het nieuwe schip van 73.009 ton, dat bij John Brown Co. voor <te Cunard Maatschappij aam de Clyde ge bouwd wordt Alle door hen aangeiwiende middelen zijn evenwel mislukt Van het oogenblik af, dat de kiel gelegd werd is de Clyde door spionnen belegerd er# eest Dezen hoopten hun pripciipalen in het buitenland voldoende inlichtingen te kunnen doen toekomen, om hen in staat te geilen het nieuwe schip voor te zijn. Dit mislukte evenwel, dank zij die waak zaamheid der bouwers. Dezen zijn natuur lijk allen Engelschen, aan dergelijke onder nemingen zijn natuurlijk, althans in Enge land, geen buitenlanders verbonden. Een van de voornaamste geheimen van het nieuwe schip is gelegen in de construc tie der boegen. Deze zijn een verheterinn- van het iztg. bcfivormnge model. Zij geven het schip groote re snelheid1 en groote stalê liteöf, zoodat. men gelooft, dat zeeziekte zal worden voorkcniesn. De boot is evenwel een- aaneenschakeling van geheimen, welker kennis concurreerende werven een fortuin waard zooi zijn. Alle mogelijke trucs zijn toegepast door vreemdelingen, die het schip wii'iden zien Buitenlandsche agenten, als arbeider ver momd, hebben pogingen aangewend om op de werf arbeid te kunnen krijgen. Zij werden echter allen ontmaskerd en „er ui' gegooid". Eén vreemdeling wist toegang te verkriiigen. Met snapte hem, terwijl hij he zig was me«t. het nemen van foto's. De pla ten in zijn camera werden vernietigd. Schildwachten ötiaan diaig en nacht op post. Elke post staat in telefonisohe ver binding met het hoofdbureau. Geen fort kan strenger bewaakt worden. Alle arbei ders hebben den eed van geheimhouding ONVERWACHT NAM HAAR GEWICHT AF Tegelijk met haar Ischias-genczing In drie maanden 16 pond lichter Wat een aangename verrassing voor deze vrouw! Haar grootste kwaad was Ischias, en zij nam Kruschen Salts om hiervan te gene zen. En Kruschen Salts heeft haar niet te leurgesteld. Integendeel, niet alleen dat zij zich veel en veel beter voelde, zij merkte ook dat ze langzaam maar zeker haar overmatige corpulentie kwijt raakte. Leest eens haar eigen brief, hoe het gebeurde: „Jaren lang leed ik hevig aan ischias en nierpijnen. Dit jaar nog heb ik midden in mijn werk op den grond gelogen van de pijn. En als de pijn over was kon ik me pas weer bewegen. Tot ik op een goeden dag Uw ad vertentie las en besloot Kruschen Salts eens te probeeren. Ik gebruikte het ongeveer een maand, toen mijn kennissen me al begon nen te zeggen, dat ik er zoo goed uitzag. Tegelijkertijd verloor ik mijn lastige dikte en nu, nadat ik drie maanden Kruschen ge bruikt hob, weeg ik 150 pond inplaats van 166. Ik ben op een moeilijke leetfijd voor vrouwen, en over 'het minste of geringste maakte ik me vroeger kwaad, maar nu is dat allemaal voorbij. Deze week nog maakte mijn man de opmerking dat mijn humeur tegenwoordig zooveel beter was. Ik zegen don dag, waarop ik met Kruschen begon en zal het altijd blijven gebruiken." Mevr. F. L. Zwaarlijvigheid en Ischias gan vaak sa men. Bijna altijd komen zij voort uit een en dezelfde oorzaak: een organisme beladen met opgehoopte afvalstoffen; als een oven die met asch en roet gestookt zou moeten worden. Als deze afvalstoffen zich kunnen ophoo- pen, krijgt U last van urinezuur en tegelij kertijd loopt U groote kans ongezond en overdreven dik te worden. De zes zouten in Kruschen Salts helpen Uw inwendige orga nen eiken dag de bedorven en giftige afval stoffen uit het lichaam te verwij deren. Dan, langzaam maar zeker, verdwijnt ook die overmatige corpulentie. De pijnen van ischias en nieren houden op. U voelt zich wonderlijk gezond en flink, kortom beter dain U zich ooit te voren gevoeld hebt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.). gevoerde transacties. Reeds geruim en tijd loopt men in New Yorksche bamkkringen met het denkbeeld rond om bezitters van Duitsche leeningen te vereendgen in een organisatie tot bescher ming vam hun belangen. Door de jongste rede van den Franschen Minister-President in de Fransche Kamer is dit plan opnieuw actueel gewortfan, eoodat men thans spoedig de op- riohting van een dergelijke organisatie ver wacht Uitdrukkelijk wordt erop gewezen, dat men hier slechts met een voorzichtig heid smaatregel heeft te doen, die ontbloot is van elk sensationeel karakter, aangezien tot nog toe geen enkele Duitsche schuldenaar surser.-.'.o van betaling heeft aangevraagd. Het it-n echter, dat Frankrijk de prioriteit der particuliere schulden boven die d"er her- stelschu' 'en niet erkent, is oorzaak dat men het doelmatig acht, de 1% milliard dollar, die zijn belegd in Duitsche staats- gemeente- en industrieele leeningen, beter te beschermen. De „New York Times" verneemt, dat de be trokken bankierskringen reecte contact heb ben gezocht met de regeering te Washington, die de noodzakelijkheid van dergelijke be schermingsmaatregelen heeft erkend. Overeenstemming tusschen de New Yorksche bankiers over de Stilih altekwestie. Te New York is een vergadering van de voornaamste New Yorksche bankiers gehou den ter bespreking van het Stillhaltevraag- stuk. Er werd principieele overeenstemming bereikt over die verlenging der credieten op korten termijn aan Duitschland. Wissels met 90 dagen zicht, die na 1 December worden af gegeven, zullen dienen tot aflossing der me- dioverplichtingen. Er werd op gewezen dat Duitschland in de laatste drie maanden reedis 250 millioen dollar neer had terugbe taald dan men verwacht had. Wiggiin vertrok Zaterdag met 't stoomschip Olympic" naar Europa om deel te nemen aan de Stillhalteconferentie te Berlijn. GEEN PlëTEIT JEGENS DEN SCHRIJVER alleen doet U een boek koopen. Maar de overtuiging dat Gunning's dagboek OP WEG NAAR SION het meest geschikt is om in den huiselijken kring te gebruiken, is oorzaak dat de pas-verschenen jubileum-uitgave nu reeds duizenden lezers vond. Wilt ge thans een boek geven, geef OP WEG NAAR SION. Wilt ge thans een boek koopen, koop: OP WEG NAAR SION. In iederen boekhandel verkrijgbaar. Prijs 8.40. Ook 12 X 0.70. KONING'S UITGEVER IJ BAARN De spoorbaan bij Taonan aan de Nonrd- rivier, waar door de Japanners een beslis sende' overwinning op de Chineezen1 werd bevochten. 6r-i«ii <lc sterke opléving van nationalisme in China, staat het echter te bezien of de Japanners zich daar verder j zullen handhaven TERUGTOCHT DER JAPANSCHE TROEPEN Officieele berichten uit Tokio, die beves tigd worden door mededeelingen uit Moek- den, verklaren, dat generaal Honjo, de Ja- pansche opperbevelhebber in Mandsjoerij'e, overeenkomstig de opdracht der Japansche regeering, den Japansche troepen order ge geven, zich op Moekden terug te trekken. Volgens te Tokio ontvangen berichten uit Tsjintsj-au zou maarschalk Tsjang Hsue Liang zich eveneens princieel bereid hebben verklaard om zijp troepen terug te trekken. UITTREDEN VAN CHINA UIT DEN VOLKENBOND? Zaterdag heeft een buitengewone zitting plaats gehad van het Chineesche kabinet in verband met de PaTijsche raadszitting, waarin de minister van buitenlandsche za ken van China rapport uitbracht over zijn besprekingen met de Fransche en Engelsche gezanten. Verder deel ie hij mede, dat dr. Sze verdere instructies ontvangen zou, ten einde eindelijk tot klaarheid te komen over de houding van den Volkenbond met betrek king tot het Mandsjoerijsche conflict. In geval de Volkenbond de Ghin tesche rechten niet mocht beschermen tegenover Japan, zou de Crineesche regeering aan het vooratel van de nationale bonden, om uit den Volkenbond te treden, gevolg geven. DREIGEND CONFLICT IN LANCASHIRE LONDEN, 30 November. Uit Manchestor wordt gemeld, dat de katoenindustrie in Lancashire wordt bedreigd door een nieuw conflict, waarbij 500.000 arbeiders betrokken dreigen te worden. Pas 9 maanden geleden heeft het conflict in de weefindustrie bijna 8000 000 pond sterling aan schade en loon verlies gekost. Bij het nieuwe conflict zijn niet alleen de wevers, maar ook de spin ners e.n alle andere jrroepen van textiel arbeiders betrokken. Het conflict dreigt uit te breken naar aanleiding van de opzegging door de werkgevers, van het bestaand col lectief contract, dat voorziet in een werk week van 48 uur. De werkgevers willen den werktijd verlengen en de loonen verlagen. Het voorstel om de 55%-tirige werkweek in te voeren, is reeds door de arbeiders ver- worpen, Geloof aan Dultschland's toekomst. De Duitsche Rijksminister van Binncn- landsche Zaken Groener heeft gisteravond een radiorede gehouden over „Het geloof aan Du'ü'sohland". In zijn rede zeide Groener o.a., dat poli tieke haat en strijd, de felste tegenstellin gen en de grootste economische nood het huidige tijdsgewricht beheerschen. Over stad en land, tot in het kleinste dorp, drin gen de giftige nieuwsberichten door, waar van de waarheid m.iet onderzocht kan we den. Zoo wordit in veler hoofden verwar ring en hopeloosheid gewekt. Men komt tot. protesten, waardoor niets kan worden ge wonnen, omdat zij uit misverstanden gebo ren zijn. Ik denk er niet aan zeide Groener -- de politiek en de noodverordeningen te prij zetn. Ik zou mij integendeel verheugen wan neer denkelijke ingrijpende maarregelen niet noodig zonden zijn. Als Rijksminister van Binnenlnndsehe Zaken wil ik niet alleen met politieke mid delen werken, maar ook een beroep doen op de geestelijke en moreele krachten van het Duitsche vok, teneinde de wanhoopt»- stemming te -bestrijden en de tegenstellingen te verzachten. Het onwankelbare geloof aan Duitsc'n land, aan de moreele kracht van het Duit sefhe volk, zijn een grondslag voor een op timisme dn het geloof aan den opgang van het Rijk. Groener herinnerde aan het Duitsche geestesleven, de Duitsche techniek en wo ten schap, die ell]e aantoonden, dat het Duit sche volk neg ongebroken was. Ook de Duitsche geschiedenis toont perioden van reusachtige hoogten en diepen mal. Steeds Is Duitechland echter vam uit de diepte opnieuw omhoog geklommen naar 't licht, ondanks de oeroude fout van den Duitscher: de tweedracht- Het gevoel van eenheid zial, evenals im het verleden, ook in de toekomst weer zege vieren en dan zal elk Duitscher helder in zien, dat een opgang van Duitschland weer mogelijk is. Groener endigde zijn rede met een citaat van Fichte: „Du solist an Deutschlands Zukunft glauben". AARDVERSCHUIVING TE LAUSANNE De „Daily Telegraph" meldt uit Genève: Een aardverschuiving in een der buiten wijken van Lausanne heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag verscheiden men- schen uit hun woning opgeschrikt. Terzelf dertijd werd over geheel Zwitserland een aardbeving geregistreerd, waarvan het cen trum op ongeveer 150 K.M. van Zürich lag. Deze aardbeving werd gevoeld te SL Moritz en in Engadin en zelfs in het kanton Tessi- no. De eerste schok werd reeds gevoeld om half acht des avonds en ging vergezeld van een geluid al3 het rollen van den donder. Een tweede schok volgde om twee uui 's nachts. De bevolking in alle steden, die in het betrokken gebied liggen, bleef den geheelen nacht wakker en vluchtte bij den tweeden schok uit de woningen. Men neemt aan, dat de aardbeving in verband staat met de aardverschuiving te Lausanne. Deze Jiad te middernacht plaats. De bewoners van twee groote huurkazernes, welke wer- c'en bewoond door 23 gezinnen, vluchtten de straat oi daar zij vreesden, dat de ge bouwen zouden worden meegesleurd door de in de onmiddellijke nabijheid verschuiven de aardmassa's. De paniek werd nog vergroot doordat de lichtvoorziening door de aardverschuiving werd verstoord. In het stikdonker grepen de bewoners van bun have bijeen wat hun voor de hand kwam, en vluchtten de straat op. Verscheidene moeders klemden haar slechts in hansopjes gehulde kinderen in de armen. De vluchtelingen konden echter ge lukkig spoedig bij buren worden onderge bracht. De aardverschuiving versperde den toe gang naar een groot aantal woningen en enkele fabrieken. Bij de pogingen om een cteoigang te maken had er een ontploffing 'nats, waarb.i uit de gesprongen gaslei dingen een hooge vlam opsloeg. Meer dan 209.'.00 kubieke vcet aarde heeft zich in hel water gestort. Er bestaat nog eenige onge rustheid voor uin verdere verzakking in deze wijk. Uit Oost-Indie TOERISTENREIS NAAR INDIE MET DR. VAN DER SL~.JN. Naar Aneta-HoIIand verneemt stelt Dr, ctei: Sleerj. sacii yoos pofc dit jaar weer als leider van een groepje toeristen Ned.- Indië te bezoeken. Het plan is begin April per Sibajak naar Sumatra te vertrekken, dwars over Sumatra naar Padang te reizen, dan een kleine maand op Java te vertoeven en het mooie Bali te bezoeken. Eind Juni kan het gezelschap dan weer in Holland terug worden verwacht. Door het ijverige werken van liet Officieel Toeristen Bureau voor Ned.-Indië, waar schijnlijk ook in verband met de Parijsche tentoonstelling, blijkt ook in het buitenland op het oogenblilc veel belangstelling voor dergelijke reizen te bestaan. Kerknieuws. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Gouda, J. D. Bartih te Roresele en G. H. Kersten te Rotterdam. NED. HERV. KERK B eroep en: Te Colijnsplaat, J. A. Raabe, predikant bij de Ned. Herv. Evangelisatie te Winschoten. - Bedankt: Voor Gehemuiden, C. van der Wal te DJrksland. GEREF. KERKEN Beroepen: Te Alphen a. d. Rijn (2de pred.pl.), G. Mulder te Slikkerveer. AFSCHEID BEVESTIGING INTREDE D s. J. M. Spier, tevoren te Dussen en Meeuwen, deed gisteren zijn intrede bij de Geref. Kerk te 's-Gravendeel. Als bevestiger trad op Ds. W. W. Meynen van Dordrecht, die in de morgendienst sprak over Efeze 1 9 en 10, als over de openbaring van de verborgen heid van Gods wil, om in de volheid der tijden alles tot één te vergaderen in Christus. Hij sprak hierover in verband met de nood en de venvar ring van dezen tijd en met de blijd schap om de komst van den nieuwen dienaar des Woords. Na de bevestiging sprak Ds. Meynen Ds. Spier hartelijk toe. De gemeente wekte hij op, haar predikant in het gebed te gedenken. Des middags deed Ds. Spier zijn Intrede met een predikatie over Jes. 55 10 en 11, waar wordt gezegd, dat het Woord van God altijd in werking is. Nagegaan werd: 1. dat Gods Woord werkt, en evenals sneeuw en regen niet onverrichterzake van de aarde terugkeert, 2. h 0 e Gods Woord werkt, niet magisch maar door den H. Geest die het geloof geeft om het aan te nemen, en 3. wat Gods Woord werkt, n.l. objectief de heilsfeiten en subjectief de heilsorde. Na de predikatie werden toespraken gericht tot den consulent en bevestiger Ds. W. W. Meynen van Dordrecht, wien dank werd gebracht voer zijn herhaalde arbeid, in drie vacante perioden verricht, tct Ds. J. Snoek van Puttershoek, afgevaardigde van de clas sis Dordrecht, verder tot het college van B. en W., het bestuur der Chr. School, tot kerke rs ad, catechisanten, jeugdvereenigingen en gemeente. Ds. Spier werd namens kerkeraad en rneente toegesproken door ouderling A Mon ster, die verzocht toe te zingen Ps. 134 3 en door Ds. J. Snoek, die liet zingen Ps. 138 3. Ds. J. T y ra e s, Geref. predikant te Wes terlee (Grori.) denkt, naar thans definitief is vastgesteld, Zondag 3 Januari e.k. afscheid te nemep van zijn tegenwoordige Gemeente, om 10 Januari d.n.v. intrede te doen te Nunspeet. Als bevestiger zal optreden zy'n voorganger aldaar, Ds. R. de Jager te Amerongen. Ds. L. J. C. KREIJT. Ds. L. J. C. Kreyt, predikant der Geref. Kerk te Dieren, die zich te Utrecht onder behandeling van een zenuwsDecialist gesteld had, is vorige week in het Diaconessenhuis ter observatie door een internist opgenomen. Reeds by het voorloopig onderzoek werd ge constateerd, dat de patiënt ziek en zwak is. Ds. K. WINKELMAN. Ds. K. Winkelman, predikant der Geref. Kerk van Ede (G.), zag zich wederom ge noodzaakt herwinning van kracht door rust en herstel door een speciale behandeling te zoeken. EMERITAAT. Ds. C. J. van Binsbergen, predikant der Geref. Kerk te Loosduinen, die 20 Maart a.s. 40 jaar in het ambt gestaan zal hébben, denkt tegen 1 Mei 1932 emeritaat aan te vragen en zich metterwoon te Soestdijk te vestigen. VERKIEZINGEN Na arden. Men schrijft ons naar leiding van de gehouden verkiezing alhier nog het volgende: De uitslag van de op 25 Nov. 1.1. In Naar- den gehouden kerkelijke verkiezing verdient bijzondere aandacht. Nadat 40 jaar lang de geheel vrijzinnige Kerkeraad zichzelf had aangevuld heeft de in Maart j.l. gehouden tien-jaarlijksche stem- voor Kerkeraad of Kiescollege .uitge maakt, dat er in Naarden voor de eerst volgende tien jaren een Kiescollege zou zijn. Ofschoon er in die 40 jaren een zeer groote orthodoxe groep is geweest, die des Zon dags in een Evangelisatiegebouw haar bij eenkomsten rld onder leiding van ortho doxe predikanten van elders, bleef alles bij het oude. Als het erop aankwam en er voor de Vrijzinnigen een oogenblik gevaar drei- de, liep alles te hoop, oni de Orthodoxen eruit te houden. Dit bracht in den loop der jaren de Orthodoxen tot een zekere berus ting en een gevoel van machteloosheid, zoo dat bij de tienjaarlijksche stemmingen vele Orthodoxen zich onthielden. De laatste jaren is er echter een duide lijke kentering ingetreden. Onder leiding van haar voorganger, Ds. J. van Veen, van Muiderberg, werd de orthodoxe groep zich steeds meer van haar kracht bewust. Dit leidde in Maart j.l., zij het dan ook met medewerking van een deel der Vrijzinnigen, tot een nieuwe koers: de instelling van een Kiescollege. Bij de thans gehouden stemming werden alle orthodoxe candidaten gekozen met een gemiddeld stemmenaantal van ruim driehonderd, terwijl de candidaten der Vrij zinnigen het gemiddeld slechts brachten lot 225 stemmen. Een belangrijke meerderheid voor de Orthodoxen dus. Hoe betreurenswaardig blijkt het nu, dat verleden jaar, toen er bij de bestaande pre dik, antsvacature over een compromis tus- schen rechte en links onderhandeld werd, onder pressie van het Hoofdbestuur der Ver- eeniging van Vrijzinnig-Hervormden de tweede predikantsplaats vrijzinnig werd be zet De heeren wisten toen reeds heel goed, dat Naarden tot het orthodoxen-standpunt overhelde, maar hebben niettemin de be roeping van een orthodox predikant, waar naar de Kerkeraad wel ooren had, met alle macht tegengehouden. Naarden was een reeks van jaren het bolwerk der Vrijzin nigen geweest voor het Gooi en de provin cie Utrecht on moest dat ten koste van alles blijven. Deze handelwyze van het Hoofdbestuur van Vrijzinnig-Hervormden verdient in het licht van het resultaat der gehouden ver kiezingen, door het geheele land gesigna leerd te worden. De heeren prediken over al, waar ze in de minderheid zijn even redige vertegenwoordiging, maar sabolteer- den de tocprssing van dit principe in een Gemeente, waar ze hun macht kondon laten gelden tegenover een zoo sterke orthodoxe groep. Resultaat van het gemodder van het Hoofdbestuur is dit, dat Naarden, voor het grootste deel orthodox, thans zit met twee vrijzinnige predikanten. We brengen dit onder de aandacht onzer -lezers,-opdat-overal, waar de vrijzinnige vo gelaar met zoet gefluit zijn liedje van even redige vertegenwoordiging doet hooren, de Orthodoxen, gewaarschuwd tegen deze machtspractijken der Vrijzinnigen op Nhar- den mogen wijzen. ZENDING. Zendingsweek;. De totaal-ontvangsten der Zendingsweek van de Samenwerkende Zendingscorporaties zyn momenteel tot f 166.034.13 gestegen. ADVENTS-WIJDINGSAVOND. Uit Breda schrijft men ons: Ten bate van het Bouwfonds der Gereformeerde Kerk werd hier ter stede een Advents-wydingsavond ge houden. Medewerldng verleenden het Chr. gemengd zangkoor „Sursum Corda" onder leiding van den directeur, den heer J. J. van der Put; de heer W. Zorgman, organist van de Gropte Kerk te Breda (orgel en piano) en de heer J. Barendregt (harmonium). Hoofdnummer van het programma we uitvoering van het Oratoriumstuk „Advents- koorklankcn''. Dit stuk, door den directeur van het koor speciaal voor dezen avond ge componeerd, werd door het koor op voortref- felyke wijze ten gehoore gebracht. Aan het eind van den avond werd de heer v. d. Put met deze eerste uitvoering van zyn compositie gelukgewenscht. Vele belangstellen den, ook van andere plaatsen woonden dezen kunstavond by. Naar wy vernemen zal het. oratoriumstuk binnenkort ook in Tilburg worden uitgevoerd. KERKVOOGDIJEN EN RAAD VAN BEHEER Men schryft ons: Dit jaar is door den Raad van Beheer de aanslag van vele Kerkvoogdyen der Ned. Her vormde Kerk verhoogd geworden. Sommige moeten f 1000.meer betalen. De inkomsten van de pastorialia zyn echter danig aan verminderen, terwyl ook tengevolge van de malaise de andere inkomsten verminderen. Af gezien van het feit, hoe men over den Raad van Beheer denkt, achten we het tydstip voor zulke verhoogingen allerminst geschikt. Vele Kerkvoogdye*, die tot nu betaalden, zullen nu weigeren uit onmacht In de Ned. Herv. Kerk: 1 Z a a n d a m-0 o s t z ij d e. Voor Notabelen werden de candidaten der Rechtzinnigen met een meerderheid van 20 stemmen en totaal ongeveer 50 stemmen gekozen tegenover die der Vryzinnigen. EVANGELISATIE Te Haarlem, Leiden en Den Haag is tot Evangelist by de Ned. Herv. Evangelisatie l de heer pabej. te Grootegast. GIFTEN EN LEGATEN. Te Tuindorp Vreewyk (Rotterdam) is een gift van vyfhonderd gulden gecollec teerd voor de nieuwe steenen kerk der Ned. Hervormde Gemeente. KERK EN BEZUINIGING Reeds eerder gaven we voorbeelden van straf doorgevoerde bezuinigingen op Kerke'.yic terrein in Duitschland. Thans maakt de „Ref. Kirchenztg." melding van strenge onmiddel lijk ingaande bepalingen die zyn uitgevaar digd door het hoogste kerkelyke college in de Evangelisch Luthersche Kerk in den vry staat Saksen, en die alle een ingrijpende bezuini ging bedoelen. ^O.m. wordt bepaald, dat kerkelyke vergade ringen in districten slechts met toestemming van dit college mogen worden gehouden. superintendenten krygen volmacht, de ja ly'ksche vergaderingen met de geestelyken te lasten. Reis- en verhuiskosten worden tot; het laagste tarief beperkt. Voor nieuwbouw is toestemming noodig van genoemd college. Verbouwingen mogen slechts Weerbericht. Hoogste stand te Memel 777.4. Laagste stand Isafjord 749.6. Stand vanmorgen halftwaalf 770.4. 1 DECEMBER Zonsopgang 7.48 u.; Zonsondergang 15.50 u. Laatste kwartier 2 December 5.11 uur nam. WEERVERW ACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke veranderlijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur droog weer, temperatuur om. het vriespunt tot lichte vorst in hot oosten; in het westen weinig verandering in temperatuur. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Het gebied van hooge druk in het N.O. blijft de weertoestand beheerschen en ver oorzaakt een strooming van Oostelijke win den over Poten en Engeland naar de Oost en Noordzee, die sterke, afgekoelde lucht- massa's uit het binnenland naar de ku3t brengen. Onder de heldere en uiterst droge bovenlucht koelde de lucht in de onderste kilometers in Engeland sterk af, zoodat aan den grond vorst voorkomt. De vorstlijn be woog zich naar het W., doch kwam niet verder dan Groningen en onze oostgrens. In" het W. beweegt zich een warmere lucht- Sttoöfti "<5VéF~leïlah'd 'éffBisMyé naar het' Z. In het zadelgebjed tussohen de gebieden van hooge druk in het 0; en W. en de de pressies in N. en Z. houdt het windstille, mistige weer aan, met groote temperatuur- tegenstellin-gen tusschen binnenland en kust, terwijl opheldering in de nacht in het Oos ten vorst aal meebrengen. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 3.6 C. Van 's avonds 4.20 u. tot 's morgens 7.18 u^ WATERSTANDEN RIVIEREN Kuhl Mannheim Hingen Cohienz Duisburg Ruhrort Maastricht Venlo 3.7H m, l.ü7 m, -0.V6 m, HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl i 1 2 35 te.ltf Ter.-chelling lz.bi Jlarilngen (WO '3,03 He der Je 7.63 idem 2e—.— 22,45 lJmuiden 6.62 I;,l7 11. v. Ho land 6.04 1,— Schevenineen 6.14 lb,3i Rotterdam 7.43 20.33 Hellevortsl, 6,43 19,05 Wllleins ad 7,36 2u,07 Jlrouwersh, 5,65 i".l7 Z erlkzee 6,14 lt.49 Weineidinge Iyl4 m,l3 Viii-slngen 4,54 17,31 Terneuzen 6.28 i8.02 Hausweert 6,04 iö,42 worden ondernomen, wanneer ze worden ver- eischt door de voorschriften der bouwpolitje. De verschillende gemeenten en districten moe ten nagaan of het aantal kerkelyke beambten en hun bezoldiging nog wel in overeenstem ming is met 't ressort en met den financieelen toestand. Wanneer de kerkelijke balans niet in evenwicht is, kunnen van hoogerhand de begrooting en de kerkelyke bydragen worden vastgesteld. Evenzoo staat het met het aan gaan van schulden. Het aantal predikants plaatsen in de hoogste bezoldigingsklasse wordt ingekrompen. Allerlei andere vergoedin gen aan predikanten en candidaten worden verlaagd. Ook de algemeene onkosten van de Landskerk worden tot het uiterste beperkt. Diestreizen van leden van bovengenoemd college hebben slechts plaats in de meest drin gende gevallen. boach Warltend. f6; id. Wapeningen f3,25; ld. ds. C. J. V., Harderw. f 45,20; id. Zuiderw. fl; ld. Arnhem f4,50; id. Dieren fl; id. Klundert f 8.85; ld. Haren f 1.22id. Warmond f 27,45; 1d. Z.sch. Staalw. Leiden f 0,75id. Z.comm. Gro ningen v. p. W. f 273,58; ld. Dlac. Durgerdam f4,74; id. Stadskanaal f4,55; id. coll. Nw. Stads- kan. f215; H. Ev. Helllgerlee-Westerl. f77; to W„ Sneek fl; O., Harllngen f2.50; B., Gorin- chem f 10; de H., R'dam f2,50; dr. F. IC., id. f 3: d. P. K„ id. f30; de. M., id. f5.15; d. te V.. Colmschate f10: N. H. G.. Heinenoord f 137.,^5; ld Dolfzijl f 175.54; id. Venlo f 7029; ld. Ierseke f198: ld. Goutum f 14,04; ld. Vlagtweddo f 76,20: Id. Thamen a, d. A. f192.71; Herv. Z.sch. Gouda- f 68,03; d. ds. S.. Losser f100; C. M.V. Martha,' Nieuwk. f6; d. J.. Well (Amerz.) f 42.55; d. ds. H., 's I-Ieerenb. f 3841;"nagek. H'sum f 300; d. ds. v. d. B.. Nw.leusen f 183.53; W, I.. Stéenb, f5: N H. G., Schiedam, le verantw. f 2044 75- ld Buurse f 98,25; coll. Wijhe f 77,29; ld. Someren f 11,75: ld. N. H. Ev., Ols-t f 13,05; ld. Angeren O. B. f 30,55; d. C. J.V. Imm„ St. A. Paroi-hie f 10.80; d. ds B„ Zeddam f 10,25: d. R„ Papendr. f 1.3,60^ nagek._Vaikenh._ d. da._R., H'pum f 21.945, Ruurlo f 48,11. coll. H. Ev., Haarlo f60; taal f 161.216.89. Zendingsbuireau Oegstgeiest. Poatrek. no. 6074*

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2