©e mmlIJ U 0K!<? SKI SSSTHEHIBOJJB ENCI-CEMENT MARBRITEGLAS Girm N.V. CENTRALE GLASHANDEL Het onderzoek K.H. Architecten J. C. HENRI VAN INGEN ÖKOUME TRIPLEXPLATEN merk jac.P.v.d.BERG'sFijnhouthandel^ N.V. HOUTHANDEL v/h Firma J. G. ALBLAS N.V. „H. BERGER'S HOUTHANDEL" tdidi cy elzen - berken I r\l r LtA eiken - okoumé GR AVE STEUN Prima Belgische KLUITKALK GEWAPEND BETON Glasindustrie „ROTTERDAM" - J. PIETERMAN Wandt>ekleeding in alle kleuren In onze showroom v. d. Duynstraat 23—2527—79 vindt U het op allerlei wijzen als muur-, vloer- en plaiond- bekleeding toegepast BOUWBLAD X>o. 131, Pap. 9 SiAANDAG 30 NOVEMBER 1031 Dir. W. J. LENGKEEK Oppert 85 - Rotterdam - Tel. 50030 Het aangewezen adres voor Bouwvakken en Industrie. J^e Woningvoorziening in verband met grootte en samenstelling van het gezin De talrijkheid van een gezin moet als normaal en als een zegen "beschouwd worden. Het streven om de gezinnen klein te houden wortelt in overtuigingen, die verwerpelijk geacht moeten worden. Subsidie voor den bouw van woningen voor groote gezinnen Het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw heeft dezer 'dagen onder Voor zittersohap van den heer M. J. I. de Jonge van Ellemeet te den Haag een leden vergadering gehouden, waarin eemige pnae- adviezen werden uitgebracht over: „D Woning voor zlening in verhand met grootte en samenstelling van het gezin." Prae^advieeuns waren de heer en J. Bom- roer, Prof. Dr. J. R. Slotemaker df Bruine en H. C. N ij kamp. Namens den Minister van Arheid werd de bespreking bij gewoond door den heer Lietaert Peer holte, directeur-generaal van de Volks gezondheid terwijl wethouder Vrijenhoek het Gemeentebestuur van dien Haag verte genwoordigde. Het ife meer dan de moeöte waard elk der praeaidviezen hier de revue te laten patseee- ren en wij prijzen ons gelukkig dat wij hier voor in deze kolommen meer ruimte kun nen afstaan dan de gewone krant Allereerst treedt de innerlijke overtuiging der drie praeaidviseuns wel heel sterk op dgn voorgrond, hetgeen in het hier volgen de uit eeniige door ons ounsief gediruikte re gels, overduidelijk blijkt De heer Bommer sprak over: woningen die dienen voor de huisvesting van combina ties van personen, die wij onder de aüge- meene benaming van huishoudens kunnen samenvatten. Hij onderscheidt drie soorten van huishoudens en wel: 1. die der door huwelijk gevormde ge zinnen: 2. die van gezinnen, die na afloop van het huwelijk in stand zijn gebleven (onvolledige gezinnen) 3. de huishoudens, niet door huwelijk ont staan, maar gevormd door een combinatie van op zichzelf staande personen. De onder 3 genoemde huishoudens ma ken dn Amsterdam, Haarlem, Leiden en Zwolle gezinstellingen in de jaren 1927/28 reap. 4.1 pet.; 4.5 pet en 48 pot van het totaal uit De totale gemiddelde gezïnssterkte in ons land bJeek dn 1920 te bedragen 4.63. Bit i-s een lager gemiddelde dan ooit be kend vjas. Uit' een overzicht in percentages betref fende het aantal levend geborenen te Am sterdam, onderscheiden naar de volgorde der geboorte blijkt, dat de nieuwe wereld burger din 1900 in 21.8 pot der gevallen een eerstgeborene was en öh 1930 dn 34.3 pet.; en dat deze in 1900 in 24.1 pet. der gevallen in een gezin kwam met 5 of meer kinderen en in 1930 in 11.9 pot der gevallen. Tevens valt uit hetzelfde overzicht af te lezen, dat daar in Amsterdam din 1900 waren in 1930 kinderloos 21.8 pet der gezinnen 343 pet met 1 kind 17.4 25.1 met 2 kind. 14.6 14.2 met 3 kind. 1.1.9 M 8.8 met 4 kind'. 10.2 5.7 m. 5 of meer k. 24.1 11.9 100 pet. ontstellende cijfers vertellen ons dus dat het aantal gezinnen met drie en meer kinderen terugliep van 46.2 pet in 1900 tot 26.4 pet in 1930, of bijna de h-elft, terwijl het aantal kindenlooze ge zinnen steeg van 21.8 tot 343 pet. 'Zij, die zich met de voorziening in de woningbehoefte bezig houden, dienen zich dan ook wel 'degelijk rekenschap te geven van de veranderingen, die zich ten opzichte v^m de grootte en samenstelling der hu:i houdens voltrekken. Meer dan in het vei lieden zal voortaan gestreefd moeten wor den-om wondingen voor kleine gezinnen te bouwen. En waar de huidige arbeiders vrouw niet meer wil zijn uitsluitend de huis sloof, moet volgens den heer Bommer bij de woningvoorziening tevens gezorgd wor den, voor centrale verwarming, warmwater voorziening, oentrale teQefooninstallatii vóQkswaseoherijen, enz. opdat de vrouw haar handen meer vrij krijgt voor andere dingen, liggende buiten de vier muren van haar woning. Een geheel endier en meer met de werke lijkheid overeenkomend geluid Liet Prof. l)r. J. R. Slotemaker de Bruine hootren. Hij noemt het gezin de cel der samenleving; een volk mag ma et beschouwd worden ai6 een verzameling van losse individuen, al- Deen bijeengehouden door een alles dwingen dien Staatsbainid, en overigens onderverdeeld in min of meer willekeurig gevormde groe pen, waaronder ook de gezinnen, maar de gezinnen moeten worden beschouwd als de primaire, in de natuur der dingen gegeven groepeeringen waaruit een volk is opge bouwd. Prof. Slotemaker de Bruine stelde bij de beantwoording van het onderwerp een zestal principieele overwegingen aan de orde, die door in'l. nader werden uitge werkt. Ie. het gezin is de cel der samenleving; 2e. de normale ontwikkeling van het ge zinsleven staat in nauw verband met de woning, dlie het gezin betrekt en betrekken kan; 3e. onder een groot gezin kan men meer dan één gezinsformatie verstaan. Het is wenschelijk daarvan te spreken bij een aantal van meer dan vijf kinde- 4e. talrijkheid van een gezin moet ah normaal en als een zegen beschouwd worden. Het streven om de gezinnen klein te houden, wortelt historisch niet in eenige economische noodzake lijkheid, dooh in overtuigingen, die verwerpelijk geacht moeten worden. Het woning vraagstuk moet aldus behandeld wor den, dat het dergelijke beginselen niet dm de haand werkt. (Prof. Slotemaker de Bruine staat hier dus diametraal tegenover den heer Bommer. Red. de Bouwwereld). 5e. de talrijkheid van het gezin mag niet beschouwd worden als een lot, dat over de echtparen komt. Zij moet in tegendeel beschouwd worden als het mogelijk gevolg van de vrije en be wuste daad der echtelieden, dia voor deze daad en haar gevolgen de volle verantwoordelijkheid dragen en ook moeten willen 'dragen; 6e. de bestrijding van de eemste levensbö- Dioefben voor het gezin, waaronder me de de passende woning moet worden gerekend, moet betaald worden uit het loon van den normalen validen ar beider, waarop hij rerht heeft en waar over hij de vrije beschikking heeft. Aan een subsidie voor den bouw van wo ningen voor groote gezinnen, gaf inl. de voorkeur boven een bijslag voor den huur der, evenals aan het systeem van buur- mvelleering, implaate ran het door de Re- geerimg gevolgde 6ysteem raai huurtoesLag voor de gezinnen ram 6 en meer kinderen. Waaromvroeg inl., moet er toeslag worden gegeven ah er zes gezonde kinde ren zijn er niet als er vier zwakke kinderen zijn en een sukkelende vrouw? Tenslotte de heer N ij kamp. Deze wil, als doel eemer juist georiënteerde wondmg- voorzieniing, de mogelijkheid scheppen, dat het gezinsleven zich ,wat de woningen be treft, zoo ruim mogelijk en zoo volledig mo gelijk za.'l kunnen ontplooien. De lejize „licht en lucht" wil hij uitbrei den tot „licht, lucht en vrijheid", een aan vulling, welke jn beteekenis toeneemt, naar mate het gezin rijk is aan kinderen. Met de „vrijheid" wordt hier bedoeld een vrij heid van beweging onafhankelijkheid van vreemden, een gezinsleven, vrij van invloe den van buiten, welke schadelijk, onge- wenscht of onaangenaam worden geacht. Be beste woning wordt geacht, die waar in t gezin ALLES vindt, wat het behoeft. Wij onderstreepen hier 't woordje „alles" want de heer Nijkamp weet weinig goeds te zeggen van allerlei gemeenschappelijk koken, wasschen eten, kinderoppassen, enz. Gemeenschappelijke waschhuizen zijn over het algemeen bij onze huisvrouwen hier te lande weinig in trek. (De heer de Miranda wil hier natuurlijk niets van hooren. Red. Bouwwereld). 0.i. terecht wees de heer Nijkamp op het z.g.n. Kostgangerswezen een euvel, dat 't geluk van menige familie heeft verwoest. Beter dan een absoluut verbod tot het houden van kostgangers, lijkt een regeling tot 't houden van kostgangers, zooals deze in sommige gemeenten is ingevoerd bij het verleenen van bouwcrediet aan particu lieren. Evenals prof. Slotemaker de Bruine pleit te ook de heer Nijkamp voor het geven van een bijdrage in eens voor den bouw van woningen voor groote gezinnen, hoe wel de ideale oplossing vooro hem is seen wettelijke regeling van kindereslagen, waardoor de gezinnen met meer kinderen in staat worden gesteld zonder huur- of andere toelage een ruimere woning te be wonen. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat wij ons gaarne aansluiten bij het betoog van dien tweeden prae-adviseur. Het ouderwet- sehe huishouden mag niet verloren gaan en de gewaagde stelling van den beer Bommer dat men bij diens woningbouw rekening moet houden met kleine huishoudens, zal een ontzettend gevaar blijken, als er niet genoeg rekening wordt gehouden met groote gezinnen. Wij eindigen dit overzicht met een woord van den bekenden Duitschen gezellenvader Adolf Kol ping: „Het menschenleven heeft zijn eerste, fijnste en diepste worte- lo~ in den bodem van het gezin, waaruit is ontsproten; uit zijn familie heeft de mensch zijn eerste, noodakzelijkste en voor naamste voeding ontvangen en zijn leven van voor -of tegenspoed begint in den regel aan dezelfde bron en leidt daarheen ook weer terug". naar de huren De statistische medewerker van het Vad. schrijft over de huishuren: De voortgezette stijging van den post huishuur in de budgets van arbeiders- en kleine ambtenaarsgezinnen, zooals een en ander gepubliceerd is door het Gemeentedijk Statistisch Bureau in de publicatie betref fen den stand der kosten van levensonder houd dier gezinnen, heeft zéér sterk de aan dacht gevestigd op het vraagstuk van de huurbeweging zelve. Immers, in vergelijking met den toestand het prijzenpeil in 1921, is er geen enkele post in het huishoudelijk budget welke sinds dat jaar een stijging vertoont... behalve de huishuur. En dat thans nog, nu de prijzen in den groothandel met reuzenschreden naar beneden zijn gegaan, nu ook duidelijk waarneembaar is de daling in den klein handel en daarmee in den stand van de volledige kosten van het levensonderhoud, huishuur omhoog gaat, is wel héél op merkelijk. Eerst in Amsterdam en daarna in Rot- in de gevolgde huurdersstakingen geleid tot conflicten; in Rotterdam zelfs van zeer emstigen aard Niet, dat dergelijke conflicten hier te wachten zullen zijn, maar toch zijn de moei lijkheden te beschouwen als waarschu wingen. Wat leeren de gegevens nu? Overzien we de vier jaar na Juli gedurende welke eens per kwartaal de huren van een 4000 woningen worden ge controleerd (door het Bouw- en Woningtoe zicht) gelegen in twaalf verschillende stads gedeelten en varieerend van f 3 tot f 8 per week en van f 416f 500 per jaar, dan is er een duidelijke tendens waarneembaar. In het meerendeel der stadswijken komen over wegend huurverhoogingen voor welke voor al van beteekenis zijn voor de weekhuren van f 3 tot f 7 per week. In de wat hoogere huren, n.l. die van f 7 tot f 8 per week en van f 416f 500 komen zoow el huurverhoo gingen als huurverlagingen voor. Zóó heeft in 1927 de beweging der huren zich ingezet en zóó heeft deze zich, zij het ook in duidelijk verminderde sterkte, tot op den huidigen dag voortgezet. Die verzwak king van de tendens gedurende de laatste jaren blijkt het duidelijkst door de ver melding van het aantal huurwijzigingen. In het jaar Aug.-Sept 19281929 kwamen een 1000-tal wijzigingen voor, in 1929-1930 een 700-tal en in het jaar Aug.-Sept 1930—1931 een kleine 500. Ook in ander opzicht blijkt, dat er eenige kentering is, althans in sommige stadsge deelten en dan alleen in de huren van f 7 tot f 8 per week van f 416f 500 per jaar. Men treft daar tal van verlagingen aan van aanvankelijk verhoogde huren en elders verhoogingen van aanvankelijk verlaagde huren. Het is dus in sommige gedeelten een voelen en tasten, een geven cn nemen ron dom het „evenwichts"punt. Hier stabiliseeren de huren zich dus. Volmondig moet erkend worden, dat er in de duidelijke arbeiderswijken geen sprake is van verlagingen in de huren tot f 7 per week toe; hier treft men blijkens de gepu bliceerde cijfers, naast een aantal huren welke onveranderd zijn gebleven sinds 1927 uitslutiend verhoogde huren aan, ook thans nog nieuwe verhoogingen. In de oude stad, schildersbuurt en Hoef- kade en omgeving, werden eèn 1750 huren gecontroleerd, uitsluitend in de weekhuur- klassen. Het is belangwekkend te zien, hoe zeer de verdeeling der huren over de ver schillende weekhuurklassen is gewijzigd sinds Juli 1927 tot het laatste onderzoek Aug.-Sept. 1931. Huur- Juli Aug.-Sept, klasse 1927 1931 f 2—3 1 f 3—4 418 274 f 4—5 421 332 f 5-6 678 409 f 6—7 242 496 f 7—8 26 195 f 416-500 24 500 en hooger -- 1 Met ziet duidelijk de verschuiving naar de hoogere huurgroepen toe. Nu geven we een beeld van een ander stadsgedeelte, n.1. het Boomen- en Bloemen- kwartier, waar zijn opgenomen een 450-tal woninghuren. Aantal huren in de verschillendé huurgroepen. Juli Aug.-Sept. 1927 1931 f 6—7 per week 19 48 f 7—8 per week 105 108 f 416-500 per jaar; 331 290 f 500 en hooger 4 Hier is de dalende tendens waarneembaar zij het ook minder sterk dan de stijgende tendens in de andere stadsgedeelten. Hetzelfde beeld geeft het Bezuidenhout- kwartier achter de Laan van Nieuw Oost- Indië met 220 huurcontroles. Aantal huren in de verschillendé huurgroepen. Juli Aug.-Sept 1927 1931 i 5—6 per week 9 5 f 6—7 per week 23 55 f 78 per week 44 62 f 416—500 per jaar 142 87 f 500 en hooger -» 4 Het geheel overziende overtreft de be- beteekenis van de huurstijging in belang- mate die van de huurverlaging. Een zeer duidelijk beeld daarvan geeft de ver deeling van alle huren voor de berschillende huurgroepen naar de toestand op 1 Juli 1927 te stellen naast dien van Aug.-Sept. 1931, hetgeen in het onderstaande geschiedt r\e Salon d'automne 1931 te Parijs Over de Salan d' automne 1931 te Parijs schrijft Paul Bromberg in Thuis het volgende: Het aantal interieurs op den salon van dit jaar is gering en de kwaliteit is als de kwantiteit. Zelfs in een Parijsche atmosfeer blijkt de meubel-architect zich niet tweemaal per jaar te kunnen vernieuwen. Het publiek wil echter geamuseerd worden, de interieur- show is immers een rariteiten-cabinet... Tenminste, daar gaat het langzamerhand op lijken. Dat een tentoonstellingsinterieur de indruk moet venwekken van „huiselijk heid" kan men niet al te zeer verwachten want welke kamer is bewoonbaar als ei- horden kijklustigen langs trekken? Maar, dat de elementen voor de samenstelling van een goed interieur (dat is een goede ruimte-kunst) aanwezig zijn, kan nibu wel degelijk venvachten. Hier speculeert men echter op de onnoozelheid van het pubiieK, dat men denkt te kunnen winnen met bwi'en nissighfid En inderdaad gaan er som* aan doenlijke zuchtjes op bij de verrooaingen van de meubol-acrobatiek. Het inrichten van een kamer is een pro bleem een moeilijk probleem eischfjn van praktischen aard te combine,.-ren met het bevredigen van ons verlangen naar schoonheid is een geweldige tai'c, maar grimassen te trekken en poppenkast te spe len als op dezen salon brengt niemand verder. Vloeren van glasplaten, staande lampen een lits-jumeaux en platgeslagen Queen Annepooten aan een toilettafel van spiege lend glas, eèn Thonet-stoel getransponeerd in glimmend metaal.... dat zijn allemaal aardigheden voor een kunstenaarsfeest, niet voor een serieuze expositie. Jnternationaal Bouw- congres te Parijs De „Internationale Vereiniging für Brü- ekenbau und Hochbau", waarvan het secre tariaat te Zürich gevestigd is, en wier Neder landsche gedelegeerden zijn de heeren Dr, P. Joosting, Utrecht; ir. A. A. Boon, Amsterdam en ir. W. J. H. Harmsen te Den Haag, verzoekt opname van het vol gende: De vereeniging staat op het standpunt, dat de bouwwijzen in staal en jn gewapend beton volkomen gelijkberechtigd behandeld moeten worden. Zij bereidt thans een inter nationaal Congres voor, dat van 1924 Mei 1932 in Parijs zal worden gehouden en waar bij de volgende 8 hoofdonderwerpen behan deld zullen worden: 1. Stabiliteit van op druk en doorbuiging onderworpen constructiedeelen; 2. Vloeren, platen en paddestoelvloeren; 3. Laschtechniek en staalconstructies; 4 Gewapend-beton bruggen van groote overspanningen; 5. Bruggen dynamica; 6. Statica van het gewapend beton met inachtname van de materiaal-eigenschappen 7. Verbinding van stalen liggers met beton; 8. Onderzoek van den bouwgrond. Le Corbusier te Rotterdam De afdeeling Rotterdam van de Vereeni ging Nederland—Frankrijk heeft zich in verbinding gesteld met Le Corbusier en hem bereid gevonden op 11 en 13 Jan. 1932 twee lezingen te Rotterdam te houden. Ongeveer tezelfder tijd van 8—15 Jan zal de Rotterdamsche Kunstkring een ten toonstelling houden van zijn werk. Medewerking is ingeroepen van den kring van den B.N.A. te Rotterdam. gtand der Haagsche woningmarkt Het Gemeentelijk Statistisch Bureau te 's-Gravenhage deelt omtrent den stand der Woningmarkt aldaar op 1 September j.l. het volgende mede: A. Woningen. Aantal woningen aanwezig op Hour- T( lESTAND NA ONDERZOEK AUGS./SEPT. 1931 1 luli 1927 f 500 en hooger groepen f 2-3 f 3-4 14-5 f 5-6 16 7 f 7-8 f416—500 per week per [aar Weekhuren 3-4 4-5 5-6 6-7 7-8 624 596 978 474 390 1 406 3 208 286 1 9 261 388 7 7 45 486 274 89 I 98 164 249 5 28 39 6 Jaarhuren f 416—500 753 1 39 123 538 52 Te zamen 1 407 •495 673 933 635 610 59 Terwijl dus in de groepen van f 3-4, f 4-5 en van f 5-6 een aantal huren is verschoven naar hoogere groepen en uit de jaarhuren een aantal naar lagere groepen, ziet men een zeer groote toeneming van de huren van f 6-7 en van f 7-8 per week. In Juli 1927 waren de aantallen 474 en 390 en in Aug.- Sept. 1931: 933 en 635. Hoezeer tenslotte de huurverhoogingen de verlagingen overtreffen, is gebleken uit het feit, dat sinds Juli 1927 de gezamenlijke huursom een stijging van 10 pet. heeft on dergaan. ÜOUth. V/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL CO. Oost.Adn.ir.liteitsk.de 47 - Rotterdam Opslagplaatsen, Zagerij en Schaverij: ZZZZZZZZZ Nassauhaven-^Boereqgat ANNO 1S53 Leipziger Voorjaars-Messe Op 6 Maart 1932 neemt de Leipziger Voor jaars-Messe een aanvang. De beurs voor techniek en bouwbedrijf zal tot 16 Maart zijn opengesteld, die voor meubelen tot 10 Maart. loonsverlagingen in het Bouwvak In 14 Duitsche steden, w.o. Berlijn, Mün- chen en Breslau is een definitieve regeling van de loonsverlaging voor timmerlieden, metselaars, handlangers en andere wet&lie- deö in het bouwvak r-vn krauwt gewonden. Aantal op 1 Januari 1931 Toeneming van het aantal woningen: a. door nieuwbouw le Gemeentewoningen 2e Vereenilgingswoningen 3e Particuliere woningen 2 b. door herbouw c. door verbouw Afneming van het aantal woningen: a door slooping b door verbouw 39 2 c door onbewoonbaarvcrklaring 1 Wijziging van het aantal woningen door veranderd gebruik;; splitsing en samen voeging Netto vermeerdering 392 2790 Totaal aantal woningen aanwe zig op 1 September 1931 116834 Aantal inwoners der Gemeente op 1 September 1931 447830 B. Woningbouw in uitvoering op 1 Septem ber 1931. (Uitsluitend nieuwbouw). Gemeentelijke bouw woningen Vereenigingsbouw 175 Particuliere bouw 5279 Totaal ïn aanbouw 5454 woningen XTationaal Congres voor Vakopleidings-vraagstukken Op 28, 29 en 30 December a.s. zal te den Haag in de Grafelijke Zalen op het Binnenhof een Nationaal Congres voor Vakopleidings- Vraagstukken worden gehouden. Een der belangrijkste kwesties bij de te behandelen prae-adviezen zal zijn, of op mid welbaar technische scholen voor bouw- en waterbouwkunde, al dan niet onderwijs be hoort gegeven te worden in de hoogere wis kunde en de berekening van statistisch on bepaalde constructies. MAASTRICHT j 1 NEDERLANDSCH FABRIKAAT 1 voor R'DAM on OMSTREKEN: AEL3RECHTSKADE 147b TELEFOON 30404-30233 DELHSCHESIRAAl 12b ROTTERDAM TELEFOON 57650 (2 lijnon) uw adres voor Uw DRUKWERKEN Drukkerij LIBERTAS GOUDSCHE SINGEL 105 - ROTTERDAM Teleloon 22490 (4 lijnen) ■ill VESTIGT U TC UILLEKBSBEBq Inlichtingen bebouwing aan denTerbregscheweg te Hillegersberg bij Vlietstraat 8 b Rotterdam Telefoon I174R Gegarandeerde kwaliteit en verlijming Weenaplein 8 ROTTERDAM - Tel. 41490 WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 Opslagplaats ROTTERDAM aait den ZWAANSHALS Ho. 203-205 - Telel. No. 40891 SCHEEPMAKERSSTRAAT 55 - DEN HAAG - TELEF. 772240 N.V. M.J.FEENSTRA'Sl CAPEUe A/O USSEL Telefoon 32246 GIPS en CEMENT Rotterdam Scherp concurreerende r pilzen Aelbrechtskade 43 N.V. KON. ROTTERDAMSCHE IJZER MAATSCHAPPIJ BETON- v.h. VAN WANING Co. ROTTERDAM TELEF. 21094 (3 lijnen) FILIAAL ENSCHEDE EN BIJKOMENDE WERKEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12