SCHOOL-EN KERKMEUBELEN FIRMA J. ROTHUIZEN EN ZONEN MEUBELEN CEH&HËX BE 3HERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN H I !E - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIG ADVIES N.V Producten- Grondstoffen HmlJ. AM iEROAM: Sarphatikade I -Tel.34824-36824 ROT i'ERDAMStationsweg 37b - Telef. 11690 BOOWBLAD No. 131 (Verschijnt eiken Maandag MAANDAG 30 NOVEMBER 1931 1 Picus is „Waterproof" TRIPLEX! He. streekplan voor het Z.-O. deel van Noord-Brabant De r .'deeding Noordi-Brabant van de Ver- eenigii g van Nederlandsche Gemeenten heelt t'ö Den Bosch een buitengewone alge- meene vergadering gehouden. De heer Ir. dr. Cas se res, hoofd der afdeelimg Stads uitbreiding en Streekplan, Gemeentewerken Eindhoven, hield een inleiding over: „Het streekplan voor het Z.O. deel van Noord-Bra bant", waaraan we het volgende ontleenen: Tot voor enkele jaren, ja tot op onzen dag, Stelde men zich tevreden met het „te hooi en te gras" opstellen van partieele plan netjes, zonder dat men er zich van vergewis te, of deze wel aaneensloten. Men leert ech ter inzien, dat deze werkwijze tot chaotische toestanden leidt, en ontzaglijke offers aan geld en grond meebrengt Het algemeene uitbreidingsplan moet daarom vóór de par tieele plannen worden opgesteld- Do willekeurige gemeentegrenzen beletten veelal de opstelling van een redelijk plan. De chaotische behandeling van zaken, waar centrale leiding en centrale regeling onont beerlijk is, heeft tot groote wantoestanden geleid. Men leert schoorvoetend begrijpen, dat onderlinge samenwerking moet komen in de plaats van onderlinge tegenwerking. Als een fraaie vorm van gemeentelijke Samenwerking is het streekplan te beschou wen. Hoofdtaak is hier: om orde te brengen in den chaos der ruimtelijke manifestaties der samenleving. De voornaamste opgaven zijn: de bestem ming van gronden voor volkshuisvesting, voor land en veelteelt, voor industrie, voor recreatie. Daarnaast behoort de opstelling en doorvoering van het wegennet tot de voor naamste opgaven van het streekplan. In het geval van het streekplan voor het Z.O. deel van Noord-Brabant wordt een vol komen andere procedure gevolgd als bij de opstelling van 'het Rijkswegen plan. Voor spreker is het verkeer geen oorzaak, maar slechts een gevolg. De verkeersoongesties en de andere gevolgen van het moderne ver keer, zijn geen op zich zelf staande zaken. Hun oplossing kan in vele gevallen niet. door verkeers-technische verbeteringen worden bereikt. De juiste plaatsing van fabrieken en huizencomplexen zal in vele gevallen meer doen om een dragel ijken verkeerstoe- stand in het leven te roepen, dan kostbare wegverbeteringen en nieuwbouw van wegen Den planoloog worden hier relaties geopen baard, die den eenzijdig georiënteerden we genbouwer tien koste van vele mitlioenen ontgaan. Het. streekplan moet de plaatselijke uit breidingsplannen voorafgaan. Toch bestaat er wisselwerking. De ontwikkeling van het maatschappelijke leven en de snelle veran dering van toestonden eischt soepelheid in de planopstelling. Het is niet de taak van het streekplan en het uitbreidingsplan om door scherpe en starre regels de samenle ving in een ruimtelijk keurslijf te steken. De plannen moeten zoodanig worden op gesteld, dat wijziging mogelijk blijft, zonder het geheel te vernietigen. Toch mag niet lichtvaardig tot verandering worden over» g Ir. De Casseres behandelt vervolgens de moeilijkheden, bij het streekplanwenk ont staan, doordat geen dwingende bevoegdheid bestaat ten aanzien van verschillende amb telijke instanties,, Zoolang deze instanties heli streekplan- werk kunnen saboteereai, valt er weinig po sitiefs te bereiken. Streekplangemeenten gaan veelal uit van de veronderstelling, dat het si: eekplan voor alle instanties maatge vend is. Spreker geeft voorbeelden uit de practijk, waaruit blijkt, dat deze opvatting helaa: onjuist is. In dit verband merkt de heer De Casseres op, det het papieiren plan niets waard ls, wanneer het niet gedragen wordt door den wil het streekplan ook als basis voor werke lijke maatregelen te gebruiken. Spieker hoopt, dat de tegenstand tegen het planologische werk wordt overwonnen, want vooral in onzen tijd moeten vooroor deel? :i worden op zij gezet, ooi positieve re sultaten te verkrijgen. Naast deze moeilijkheden ondervindt het streek planwerk nadeel van de, in strijd met alle redelijkheid getrokken gemeentegren zen. De gemeentegrenzen blijven ook voor het streekplan de zwakke plek bij uitne mendheid. De wettelijke bepalingen kennen echter slechts gemeentegrenzen als streek- plangrenzen, hetgeeiu van staatsrechtelijk standpunt gezien ook moeilijk anders kan. Het geringe territorium van ons land leidt lot de kleine streekplangebieden. Spreker waarschuwt tegen de „streekplanmode" en ■tegen de indeeling van. ons land in tallooze streek plangebied j es. Gedeputeerde Staten der provincies moe ien tegen deze nieuwe onderverdieeling van het land met kracht optreden. Laat men lie ver de provincies als streekplan beschou wen, of altihams de gebieden niet te klein maken. Het streekplaniwerk kan de samenwerken de gemeentebesturen de oogen openen voor de noodzakelijkheid van de opstelling van uitbreidingsplannen voor hun gebied. Niet alleen of in de eerste plaats uit aesthetische, maar uit maatschappelijke en economische overwegingen. Spreker licht de noodzake lijkheid van het uitbreidingsplan voor plat telandsgemeente en dorp nader toe, Het streekplan voor het Z.O. deel van Noord-Brabant. Dit streekplan omvat 37 gemeenten met een totaaloppervlak van 127000 H.A., d.i. ongeveer zoo groot als de geheele provincie ,UtreCht. De bevolking van het gebied stieeg van 157000 in 1921 tot 237000 in 1931, een stijging van meer dan 50 pet. in tien jaren. Eindhoven, het centrum van het streek plan, nam in dit tijdvak toe van 48000 tot 95000, een stijging ven bijna acht en negen tig procent. De bevolkingstoename is een gevolg van de uitbreiding der industrie, en in het bijzonder der Philipsbedrijven. In verband met de 'beweringen, die men in de couranten leest, merkt Spr. op, dat in dit bedrijf nog 12000 menschen rechtstreeks werkzaam zijn. Nog steeds is het Philips- bedrijf een geweldig groote welvaartsfactor voor stad, streek en land. Het heeft momen- worden, dat vele duizenden indirect een belangrijk deel van hun bestaan door Phi lips hebben. De snelle uitbreiding der industrie bracht snelle uitbreiding der bouwnijverheid. Cha otische bebouwing van de streek was het gevolg. Dorpen, tot voor enkele jaren in landelijke rust verzonken, werden opge schrikt door snelle uitbreiding van bevol king en bebouwing. Zoo de gemeente Aalst nam in 10 jaren van 2200 tot 4300 inwoners toe, louter en alleen als gevolg der 'indus- trieele ontwikkeling. Om orde in den chaos te 'brengen nam de commissaris Mr. Dr. van Rijckevorsel het initiatief tot het streekplan. De vaststel ling der grenzen daarvan was een moei lijke opgave. Globaal beslaat het streekplan een gebied met een radius van 20 K.M. van uit Eindhovens marktplein, dus met een middellijn naar alle zijden van 40 K.M, Hoofdazak is van het streekplan tot een welgeordende bebouwing van het gebied te geraken voor zoover dit nog mogelijk is. Voorts de vernietiging van het natuurschoon en de defiguratie van het landschap tegen te gaan. Daarnaast de opstelling en door voering van een wegennet, voor doorgaand verkeer en hetgeen in het zuidelijk deel van het gebied noodig is tot een betere verbinding der dorpen met de hoofdwegen te geraken. In dit verband vragen de ont ginningen de bijzondere aandacht, hetgeen Spr. aan de hand van voorbeelden toelicht. De opvatting wordt hier gehuldigd, dat 't onderzoekingswerk, dat geschieden moet. geen belemmering mag zijn voor het nemen van directe positieve maatregelen. Dit kan worden bereikt omdat de streekplan-instan tie tegelijk de opsteller van de uitbreidings plannen van de meeste streekplangemeenten ia Gestreefd wordt naar een geregeld en goed contact met de gemeentebesturen. Dit heeft reeds vele goede resultaten afgewor pen. Naast de bebouwing wordt die aandacht gewijd aan de inventarisatie van het natuurschoon. Spr. waarschuwt tegen de misvatting, alsof alleen opgaand geboomte natuurschoon is. Er zijn uitgestrekte gebie den, waar de combinatie van geboomte, land- en veeteelt en boerenhuizingen te zamen het sohoone landschapsbeeld bepa- HET ARTUSHOF TE DANTZIG Het Artushof te Dantzig, eertijds een verzamelplaats van den adel, en sinds de 18de eeuw ingericht tot graanbeurs, bestaat 2 December a.s. 450 jaar. Het intérieur, in laat- golischen Hanze-stijl, is een waardevol staal van neder-Duitsche bouwkunst. kwaardig is, bebouwing veelal eer nadieelig dan voordee- lig voor den bouwondernemer is. Aam de defiguratie van het landschap door chaotische en leelijke bebouwing wordt aandacht gewijd. Aan de hand van voor beelden toont Spr. aan, hoezeer de oude gezonde bouwtradiitie verloren is gegaan en willekeur de plaats daarvan ingenomen heeft Het gevoel voor goede verhoudingen de zin tot eenvoud is zoo goed als geheel verdwenen. Protserigheid in de details ver vangt goede hoofdverhoudingen. Toch kun nen met tact en hulpvaardigheid goede resultaten worden bereikt, hetgeen Spr. .aan de hand van lantaarnplaatjes toelicht, Resumeerend merkt de heer De Casseres op, dat wij ook hier slechts aan een begin staan. Het fundament is echter gelegd, het streekplantontwerp is gereed. Het streven moet er nu op gericht zijn het door te voeren. De woninghuren te Haarlem Te huur aan een woning stond. Er was toen een belangrijk tekort aan huizen, zoowel voor den arbeider als voor den niet handeldrij- j Tuinwijk-Zuid exploiteeren de midden- venden middenstander. Groote complexen arbeiders en middenstandswoningen verre zen door het ingrijpen van de gemeentebe sturen en het optreden van vvoningbouw- vereenigingen en hoewel de huren stevig waren, was er geen behoefte aan huurders. In de laatste jaren is in dit alles een groote verandering gekomen en het is voor al Haarlem en dit kan vrijwel als een maatstaf voor alle steden gelden waar honderden en nog eens honderden nieuwe huizen zijn gebouwd. Overal waar bouw grond beschikbaar was, is geibouwd. De woningvoorraad te Haarlem was: Huren: 0 Juni 1928 30 Juni 1931 350-/ 450 3433 4092 450—600 2736 3534 600800 2273 2819 8001000 1215 1281 9657 11.726 In drie Jaar tijds is dus alleen te Haar lem het aantal middenstandswoningen met '169 toegenomen, of bijna met 25 pCt Dit is meer dan de behoefte was. Er heb ben zich in dien. tijd! wel veel Amsterdam mers te Haarlem gevestigd, maar die ves tiging en de normale uitbreiding van het inwoners-aantal, zijn niet voldoende ge weest om alle nieuw-gebouwde huizen aan bewoners te helpen. Het gevolg is, dat er nu zooveel huizen leeg staan, dat gegadigden al de eerste drie maanden gratis kunnen wonen. Zoo iets heeft natuurlijk een terugslag op de huren van d'e huizen. Het Haarlemsch Dagblad heeft in dit verband een onderhoud gehad met de Haar lemsche makelaars, waaraan we het vol gende ontleenen: De kans is groot, dat verschillende mid- denstandsvereenigingen op den duur met een aantal onverhuurde huizen zullen blij ven zitten. Vooral d'e minst-aardige huizen zullen het moeilijkst huurders krijgen en behouden. Zet de concurrentie door, dan zal het eenige zijn, dat de huren verlaagd wor den. Van sommige complexen is de huur in de laatste jaren al iedis gezakt, maar dan zal de medewerking van de overheid d'ie indertijd als geldschieter optrad, noodig zijn om de huren nog meer te verlagen, opdat geconcurreerd kan worden met de particu liere huizen op de woningmarkt De veree- nigingen te Haarlem hebben totaal onge veer 500 huizen, zoodat met een huurverla- ging van 100 per jaar een bedrag van 50.000 gemoeid zou zijn. Een dezer makelaars had vernomen, dat nog verschillende bewoners van midden- standsvereenigingen hun huur hadden op gezegd. Zou het zoo vroeg hij gelukken daarvopr and'ere huurders te vinden, als er goedkoopere huizen beschikbaar zijn, waar men kan intrekken zonder een waarborg som te 6torten, zooals de vereenigingen eischen? Iemand die den toestand op de woning- len. De kaarten kunnen echter slechts de I „bindend advies" bebossching aangeven. Ij a j Voorts wordt de strijd tegen de lintbe- hetwelk juist in het bouwbedrijf en in de bouwing gevoerd, die in dit gebied bezig 1 daaraan verwante bedrijven veelvuldig was 't geheel te overwoekeren. De metho-voorkomt Hier verklaren beide partijen voor den, daarbij gebruikt, worden door Spr. af het uit te brengen advies als bindend te uiteengezet. Merkwaardig is, dat de lint- ?Plleb beschouwen, zoodat dit in tegenstel hng met het zoo juist gemelde wél is de beslissing van een geschil. Toch is het geen arbitrage, omdat het niet wordt gege ven in den vorm van een vonnis. Met dit vereischte roeren wij een belang rijke karakteristiek van arbitrage aan, nl dat de beslissing gegeven wordt in den vorm van een vonnis, hetwelk evenals een rechterlijk vonnis kan worden ten uitvoer gelegd, d.w.z. dat de verliezende partij tot nakoming eener rechterlijke uitspraak, door dezelfde machtsmiddelen als de Wet ter beschikking stelt tot het afdwingen van nakoming eener rechtelijke uitspraak. Een arbitraal vonnis, gedeponeerd ter Griffie der Rechtbank in het Arrondisse ment, waarbinnen de uitspraak werd ge daan, wordt ten verzoeke van de eischen de partij door den President d'ier Rechtbank uitvoerbaar verklaard een zuivere forma liteit, waarbij de President den inhoud van het vonnis in geenen deele beoordeelt jaarna met dat vonnis geheel kan worden gehandeld als met een vonnis van den overheidürechter: beteekening per deurwaar der, beslaglegging en verhaal op de aldus verbonden goederen. Geen wonder dat de Wet, aan een arbi traal vonnis aldus gelijke kracht toekennen de als aan een vonnis door de rechterlijke macht gewezen, anderzijds aan die arbi trage in het algemeen en aan haar vonnis sen in het bizoncfer, bepaalde in de Wet omschreven eischen stelt. Een bindend advies voldoet aan die eischen niet, kan dus niet als arbitraal vonnis worden uitvoerbaar verklaard en executeerd. Toch zijn de partijen verplicht om zich er naar te gedragen, omdat ze zich hiertoe verbonden hadden. Geschiedt zulks niet vrijwillig, dan zal de eischende partij haar wederpartij moeten dagvaarden voor den overheidsrechter teneinde van hem in zijn vonnis te verkrijgen veroordeeling tot voldoening van datgene, waarvan de ver schuldigdheid in het bindend advies werd teld. Volgens onze rechtspraak de rechter die veroordeeling uit zonder de kwestie zelve opnieuw te onderzoeken en zonder de al of niet juistheid van het bin dend advies te beoordeelen. Slechts dan zou hii hierop een uitzondering moeten maken althans volgens onze rechtspraak wan neer het bindend-advies gegevep. werd iD strijd met die markt te Haarlem uitstekend beoordeelen kan, verklaarde ons: Men kan er verzekerd van zijn, dat deze dingen de aandacht van de autoriteiten hebben. Tot nu toe zijn de omstandigheden evenwel nog niet zoo ern stig dat een ingrijpen noodig is. Buiten 6tandsbouwvereenigingen nog zonder ver lies. Het is dus nog voord'eeliger om des noods eenige huizen leeg te hebben staan, dan alle huren te verlagen. Het is evenwel noodig om de verdere ontwikkeling nauw keurig gade te slaan. Er komt bij één woningbouwvereeniging, die dure arbeiderswoningen exploiteert, ook reeds een vrij belangrijk aantal huizen leeg te staan. De andere vereenigingen, dus zij die niet zulke hooge huren voor de arbeiders woningen behoeven te vragen, hebben nog geen leege hulzen. Wel komen er „te huur"- bordjes aan arbeiderswoningen van parti culiere exploitanten in Haarlem-Noord, om dat vele arbeiders huren van 7 gulden niet meer kunnen betalen. Willen die exploitan ten op den duur hun huurders houden, dan zullen zij met de huren naar omlaag moe ten. Alleen als de exploitanten arbeiders woningen kunnen bouwen die niet meer dan 5, hoogstens 5.50 huur doen, zullen zij in de toekomst op bewoners kunnen re kenen. Ook voor de gemeente zal het noo dig zijn zióh in de toekomst meer dan ooit toe te leggen op het bouwen van arbeiders woningen die verhuurd kunnen worden voor 5 of minder. A rbitrage en bindend advies Belangrijk ls de taak van den arbiter om dat hij geroepen is tot Recht-doen over zijn medenaensohen, hetgeen altijd terecht is beschouwd als een eervolle en verantwoor delijke roeping. Moeilijk is die taak in het bijzonder voor den arbiter nlet-jurist, omdat hij bij de vervulling daarvan steeds gevoelt in aanraking te komen met d'e Wet, terwijl hij tooh eigenlijk niét weet, in welke op zichten dat contact plaats heeft en hij daarvoor op zijn hoede moet zijn. Wat moeten wij nu onder arbitrage ver staan. Arbitrage is de beslissing van een geschil in den vorm van een vonnis, welke beslis sing, inplaats van aan den Rechter, door partijen aan derden wordt opgedragen. De beslissing van een geschil Wanneer partijen een deskundig oordeel vragen om trent zekere feitelijke vraag (bijv. of een ge leverde machine goed functioneert) dan is het door die deskundigen uit te brengen rapport geen arbitrage, omdat daarmede niet wordt gegeven de beslissing van een geschil. Het is niet meer dan een meenings uiting, een advies, hetwelk partijen vrij zijn al dan niet op te volgen. Wenscht een hun ner zich aan het uitgebaohte rapport niet te houden, dan heeft de ander geen middel om hem daartoe te noodzaken. Intussohen kunnen partijen een dergelijk advies wel voor hen bindend maken door dit te voren uitdrukkelijk overeen te komen Wij komen hiermede tot het z.g.n. goede trouw (d.w.z. met eischen van redelijkheid). Als regel kunnen we rustig aanvaarden, dat de rechter zonder meer een bindend- advies door een vonnis bekrachtigt. Het be hoeft evenwel geen betoog, dat deze weg tot het beoogde doel verhaal cp een de biteur veel langer en kostbaarder is dan de weg van arbitrage. Op de dagvaarding toch, waarbij veroordeeling wordt gevorderd tot datgene, waartoe het bincfend-advies be sloot, kan tegenspraak volgen en daarover kan dan in drie instanties geprocedeerd moeten worden, terwijl een arbitraal vc gelijk wij zagen, regelrecht kan worden ten uitvoer gelegd. Wel kan men tegen zoodanig vonnis op bepaalde gronden bij de Recht bank in verzet komen, doch intusschen kan dan toch reeds beslag zijn gelegd, hetwelk door de verzetprocedure wordt geschorst, maar niet opgeheven. Thans dienen we nog te rekenen met de mogelijkheid, dat partijen, de beslissing van een geschil niet opdragen aan den rechter en ook niet aan derden, doch aan één hun ner. Het klinkt zonderling, maar komt niet temin voor. Speciaal in overeenkomsten met gemeenten of met verzekeringsmaatschap pijen vindt men soms de clausule, dat in geval van geschil de wederpartij zich aan de beslissing van het gemeentebestuur, resp. van den raad van commissarissen, zal on derwerpen. Er is ook reed" geprocedeerd over de vraag, of dit een geoorloofd1 beding is, welke vraag bij herhaling zegt Mr. W. N o 1 e n. door ons hoogste rechtscollege in bevestigenden zin is beantwoord (ook weer onder voorbehoud van goede trouw). Daar bij is echter tevens uitdrukkelijk vastgesteld dat een zoodanigo opdracht van beslissing n i e t is te beschouwen als arbitrage. Een goed zonweermiddel Het is een eigenaardig.geval met d'e zon weermiddelen aan onze woningen, winkels, kantoren en openbare gebouwen; hoewel de toepassing hand over hand toeneemt, wordt er bij nieuwbouw zelden of nooit re kening mede gehouden. De distributie van licht, warmte, kracht,- de details van ge bruik en zooveel meer het gaat ons alles zeer ter harte. Voor uiteenloopende d'ingen, die lang niet altijd voor de hand liggen, hebben wij een open oog. Zonweermiddelen echter hebben part noch deel in die belangstelling. Het zijn dingen, die niet gezocht behoeven te worden, ze dringen zich op. En wat zich opdringt, is nu oenmaal onsympathiek en alleen goed' om u eens fijn te negeeren. Inderdaad is dit de feitelijke toestand; hoewel ook weer waar is, dat niemand, die eenige belangstelling voor de bouwkunst heeft, daar vrede mee heeft Het is dan ook een onpractisch negatief standpunt, dat op den duur toch niet valt te handhaven. In de „Neue Baukunst" van Taut komen negerwoningen in New York voor, waar aan zonweermiddelen niet ontbreken. Dichter bij huis valt iets dergelijks vast te stellen. Voor woningen met een bedui dend grooter raamoppervlak dan het nor male. wordt de zonwering een op d"e spits gedreven probleem, al wordt dit nog niet als zoodanig erkend. Er is geen land, waar zoo tegen gebrek aan zon gefoeterd wordt als Holland; tege lijkertijd, en dit is merkwaardig, is er waar schijnlijk geen land', waar tegen dit mini mum zon zoo'n voortdurende strijd onder houden wordt. In de heele zonweergeschiedenis heerscht weinig orde, voortkomende uit den onge* motiveerde tegenzin, het, als een, zij het ook bescheiden, probleem te zien. Het moet derhalve mogelijk. word>en een goed zonneweermiddel te vinden, dat zoo veel mogelijk ingebouwd kan worden. Architect J. Boterenbrood bespreekt in Architectura eenige technische mogelijk heden en concludeert dat in samenwerking van architecten en industrie alle mogelijk heden tot ontwikkeling kunnen ko men. tot verhoogen van de cultureele har monie, wat nu eenmaal strekking en lot van elke vinding is. 600 miljoen schuld voor Volkshuisvesting De Gemeentebesturen zullen moeten be zuinigen. Hoezeer dit dringend noodig is wil blijken uit een artikel van de Thesau rier-Generaal aan het Departement van Fi nanciën, nir. v. Doorninck in de Eco nomische Statistische Berichten van 28 Oct. in welk verband wordt opgemerkt, dat deze autoriteit reeds eenige jaren geleden heeft getoond een open oog te hebben voor ver keerdheden in het Gemeentelijk Beheer. De heer van Doorninck memoreert aan de hand der officieele' gegevens de volgende merkwaardige cijfers betreffende de Be grootingen en de Werkelijke Uitgaven van alle Nederlandsche Gemeenten sedert 1924 Zij wijzen op een zeer zorgelijke stijging der uitgaven. Zijn cijfers worden duidelijkheids halve op millioenen gulden afgerond, naar boven of naar beneden, naar gelang het half miljoen overschreden of niet bereikt Begrooting Uitgaven v. uitgaven Werkelijke Overschrijding 1924 550.000.000 557.000.000 7.000.000 1925 552.000.000 579.000.000 27.000.000 1926 552.000.000 584.000.000 32.000.000 1927 572.000.000 584.000.000 12.000.000 1928 580.000.000 595.000.000 15.000.000 1929 603.000.000 646.000.000 43.000.000 1930 620.000.000 1931 657.000.000 1 De stijging van het totaal der begrooting met 100.000.000 in 7 jaar tijds en wel ook de stijging der werkelijke uitgaven met een vermoedelijk nog zeer veel 'hooger bedrag, verontrust den schrijver. De heer van Doorninck klaagt verder over het oploopen der gemeentelijke schulden. Hij geeft de volgende cijfers: BINNENHUIS-INRICHTINGEN A. VISSERS ZONEN nSï WoonhuisLAUBERTUSST. lül Vfcrkplaatj: SCHOIITENSTI. 131 HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DR1JFSTEEN-SET0NBL0KJES voor BE0NWERKEN Kantoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 - Tel. 30933 ROTTERDAM Onderwijs: 1 Jan. 1924 kapitaalschuld 31 Dec. 1924 verlies of winst 1 Jan. 1929 kapitaalschuld 31 Dec. 1929 verlies of winst 1 Jan. 1931 kapitaalschuld 31 Dec. Verlies of winst Bedrijven: 1 Jan. 1924 kapitaalschuld 31 Dec. 1924 verlies of winst 1 Jan. 1929 kapitaalschuld 31 Dec. 1929 verlies of winst 1 Jan. 1931 kapitaalschuld 31 Dec. Verlies of winst 107.000.000 61.000.000 170.000.000 75.000.000 222.000.000 571.000.000 24.000.000 758.000.000 38.000 000 789.000.000 Y^erslag examens bouwkundig opzichter Voor „Volkshuisvesting" was op 1 Jan. 1931 bijna precies f 600.000.000 schuld gemaakt, waarvan de schrijver terecht een flink deel slecht acht. Het totaal van de Gemeentelijke schulden, buiten die, welke voor de Bedrijven werden gecontracteerd, is van 1 Jan. 1924 tot 1 Jan. 1931 gestegen van f960.000.000 tot f 1512.000.000. Van het groot totaal der gemeentelijke schulden per 1 Jan. 1931 f 2301.000.000 heb ben de Rijksfondsen (voor Pensioenen etc) f488.000.000 gefourneerd. I-Jet hoogste torenhuis ter wereld hooge MPH ding in New-York zal binnenkort niet meer het hoogste bouwwerk zijn. Ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Chicago zal een gebouw voor vergaderingen c.a. worden opgericht, waarvan een 480 m. hooge toren deel zal uitmaken. HISTORISCH GEBOUW De Gouverneur van Rome heeft den wensch te kennen gegeven, dat er zorg wordt gedragen voor het opknappen, zoowel van buiten als van binnen, van alle huizen in de stad, dooh vooral van de historisch» ge bouwen in de oude vrij ken, Deze werkzaam heden, d?i© uit hygiënisch en aesthetisch oogpunt noodig zijn, moeten op zijn laatst vóór einde October 1932 klaar zijn, wanneer j uit alle deelen der. wereld menschen wor ra. HEELSUM BIJ ARNHEM,TEL .399 den verwacht om den lOden verjaardag van I' füY,- i ,amr-- r Mia r "wv- f---.-[den opmarsch naar Rome te sieren* 1 Mooie HEERENHUIZEN TE KOOP, Belegen Francis Hovorsohm dtlaan No. o 2 lot 48 te SCHIEO M, i It en Steirebosch ren, Zijkamer, (rl Je verdieplne 2 Slaapkamer Badkamer, vlif Kasten, oveideki Balcon, Zolder mei Slaapkamer, groote Voor- en Achtertuin. Kooporijs: Hoekpand I 15.500, Tusschenpanden Inlichtingen: H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 - SCHIEDAM Dagelijks te bezichtigen behalve s Zondags. H.R.LAUWAARS &Z0NEN Pijnackerplein 44 Rotterdam Magazijnen: Schommeistr. 8-30 Waai-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm inverschil'end formaat Speciaal dunne gevelsteen N.V. FABRIEKEN „WADDINXVEEN" v/H. a. KEMPKcS Co. TEL.17 WADDINXVEEN VOOR DE TEGENWOORDIGE WONING LEVERING DOOR OEN HANDEL. - TOONKAMERS CRABET H5TRAAT57 GOU DA T.O. HET STATION betreffende Hinderwets-aangelegenheden Bureau van Ingen Vlietstraat 8 b - Telefoon 11748 ROTTERDAM TC 1/fiflD a.d. R0ZENLAAN, I L IxUUl HILLEQERSBERG PANDEN ï'HïSsiiE Indeeling resp. '6 kamers. 2 slaapkamers, keuken, badkamer, gioote voor en achter tuin. Bovenhuizen 2 kamers en suite. 3 slaapkamers, badkamer, zolder over het geheele huis. Te bevragen. L. D. SUNDERMEYER IJsclubstraat 68, Telefoon 13866 TE HUUR: Benedenhuis 7an Cittersstraat 38 75.— pan. Benedenhuis Van Cittersstraat 24 65.p.m. Vrije 2e Etage Van Cittersstr. 18 45.— p.m. Bovenhuis Rojhussenstraat 229 70.— pan. TE BEVRAGEN: Makelaarskantoor J. GR0ENEVELD Jr Voorschoterlaan 50 - Rotterdam TELEFOON 53451 Firma VALCKX VAN KOUTEREN Kerk- en Concertorgel fabriek ROTTERDAM Aelbrechtskade 90 a, 91, 92 TELEFOON 32722

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11