ST.IICGLAAS-CADEAIX AAL MARTENS Bijzondere uitgebreide Collectie SPEELGOEDEREN POPPEN BOUW- EN OONSTKUCTIEDOOZEN GEZELSCHAPSPELEN SPOKEN, TKIX- EN MECOANODOOZEN STOOM- EN ELECTKISCHE MACHINES TOOVEKLANTAAKNS MECHANISCH SPEELGOED VLIEGTUIGEN Wilt U er zeker van zijn met ST. Ni COLAAS tevreden gezichten rondom U te zien P BEZOEKT DAN WAALS MAGAZIJNEN STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN In de zitting van den raad van 23 Januari 15)31 werd in verband met een voorstel den heer Schüller toegezegd, dat een nota zou worden overgelegd in zake de posi van de werksters en school schoonmaaksters in dirccten of indirecten dienst der gemeente. Gevolg gevende aan die toezegging, wordt liet volgende medegedeeld: Er zijn werkzaam in verschillende gemeente gebouwen pl.m. SO werksters en schooischoon- maaksters. Behoudens 1 werkster bij het open baar bewaarschoolonderwijs, die in vasten dienst is en 1 bij hetzelfde onderwijs in tijdelijken dienst, zijn zij allen in lossen dienst. Van deze lossen zijn die bij de Licht fabrieken krachtens de op 1 Juli 1922 inge voerde Pensioenwet pensioengerechtigd, daar deze wet, een (sedert 1 Juli 1925 vervallen) bepaling bevatte, welke personen in lossen dienst, die ten minste 3 maanden in dienst waren, pensioengerechtigd verklaarde. De overige lossen zijn op arbeidsovereenkomst aangesteld, en derhalve niet pensioengerech tigd. Het uurloon van de wei-ksters bedraagt in het algemeen f 0.40, met uitzondering van de bewaarscholen en lichtfabrieken, waar het resp. f 0.35 en f 0.37Va bedraagt. Deze afwij king vindt haar ontstaan en verklaring hierin, dat deze werksters daar een volledige of vrijwel volledige dagtaak hebben en dus niet als bij de meeste andere diensten slechts voor' enkele uren per dag in dienst genomen zijn. Het is ongetwijfeld goed gezien geweest van vorige Colleges van B. en W., dat zij dit personeel niet in de Pensioenwet hebben doen opnemen. De Pensioenwet toch veronderstelt vcor de toepasselijkheid van de daarin ver vatte gunstige pensioensbepalingen een lang durig, aaneengesloten dienstveroand. Waar het verloop onder dit personeel, welks ver diensten voor het meerendeel onder de f 10 per week blijven (enkele gaan daar boven uit) vrij groot is, daar zou opname in het pensioenfonds zeer veel geld gekost hebben, en in den vorm van korting aan de werksters ze've èn in den vorm van de pensioenstorting (151/2 van de pensioensgrondslagen minus de verhaalde korting) door de gemeente, zonder dat daar voordeelen van eenige betee- kenis tegenover stonden. Er zijn toch zóó weinig werksters, die onafgebroken tot hun ouden dag in dienst der gemeente blijven, dat het aantal, dat van het opnemen in het rijks pensioenfonds zou hebben geprofiteerd, uiter mate gering zou zijn tegenover de hooge daaraan verbonden kosten. De Invaliditeits wet, die op 3 December 1919 werd ingevoerd, heeft hier uitkomst gebracht. Sedert dien datum toch wordt er voor de werksters en schoonmaaksters geplakt, waardoor aan allen, dier den leeftyd van 65 jaar bereiken of voor dien leeftijd invalide worden, ten minste f 3 per week pensioen verzekerd is. Voor dege nen, die op 3 December 1919 den leeftijd van 35 jaar nog niet hadden bereikt,a kan het oploopen tot f 5 per week, al naar gelang van den leeftijd van betrokkenen op 3 Decem ber 1919. Om na te gaan wat deze cijfers beteekenen in vergelijking met de Pensioenwet, zij ver meld, dat, om op grond van deze wet f 3 per week of f 156 per jaar invaliditéits- of ouder domspensioen te kunnen krijgro, men gedu rende 30 jaar in dienst der gemeente moet zijn geweest en een pensioensgrondslag moet hebben gehad van ten minste x 300 ten tijde van de pensionneering. (Het pensioen toch bediaagt 1% van den pensioensgrondslag voor elk dienstjaar (30 X l$i van f 300 is f 157.50). Om resp. f 4 er. f 5 per week rijkspensioen te ontvangen, zou men een pen sioensgrondslag van f 400 f 500 eveneens bij een onafgebroken diensttijd van 30 jaar moeten hebben gehad. Voor het overgroote deel der betrokken personen is dit nu geheel uitgesloten, zoodat de verzekering van de Invaliditeitswet, waaraan zij zelve niets be talen (immers de premie komt geheel voor rekening van de gemeente) voor hen doel treffender en beter is dan de pensionneering via de rykspensioenwet. Zn zouden, geschiedde dit laatste, in vele gevallen op geen enkel bedrag aanspraak kunnen maken, terwijl al hun betaalde bedragen als door hen verloren zouden moeten worden beschouwd. De rijkswetgever heeft dit al sedert enkele jaren ingezien, hetgeen blijkt uit de bepaling, 'opgenomen in de wijzigingswet van de l en- sioenwet, ingevoerd 1 Juli 1925, waarbij per sonen met een pensioensgrondslag van niet meer dan f 400 niet als ambtenaar in den zin dezer wet worden beschouwd en dus niet pensioengerechtigd zijn. Volgens de Memorie van Toelichting op deze bepaling was de Regeering van meening, dat deze personen heter via de Invaliditeitswet aan een pensioen kunnen worden geholpen. liet is duidelijk, dat waar opname in het rijkspensioenfonds voor de betrokkenen meer een na- dan voordeel oplevert, vervanging van het rijkspensioenfonds door een gemeen telijk pensioenfonds, dat volgens dezelfde regelen als de Pensioenwet uitkeeringen zou doen, evenmin voordeelig voor de betrokkenen Een overwegend bezwaar voor de instelling van een pensioenfonds in onze gemeente is ook hierin gelegen, dat het aantal dergenen die daarin zouden kunnen worden opgenomen, veel te gering is. Ondanks het algemeene standpunt van het College, dat verzekering van dit personeel via de Invaliditeitswet beter is dan via de Pen sioenwet, kan het niettemin voorkomen, dat in enkele gevallen van langdurig dienstverband de bij het verlaten van den dienst toegekende rente in geen goede verhouding staat tot de aan de gemeente bewezen diensten en het bedrag van noodzakelijk levensonderhoud. Met College heeft dit enkele jaren geleden reeds beseft, hetgeen blykt uit de d.d. 5 Oct. 1922 aan de Hoofden van Takken van Dienst gerichte circulaire. Op grond van deze circu laire zijn door het Burgerlijk Armbestuur, later de Gemeentelijke Commissie voor Maat schappelijk Hulpbetoon, toelagen toegekend. Deze toelagen staan niet op één lijn rnet de gewone ondersteuningen van dezen dienst. Zij moeten min of meer als officieuse pen sioenen worden aangemerkt. Het gering aan tal van 10 gevallen bewijst wel, dat m het algemeen de in onze gemeente geldende rege len tot tevredenheid werken en dat het, dien dit practisch al mogelijk ware, aller minst de moeite zou loonen ten koste veel administratie een gemeentelijk pensioen fonds te stichten. Zulks zou niet voordeelig zijn voor de betrokkenen, doch de gemeente en de betrokkenen zelfs geld kosten en boven dien verhinderen in die gevallen, waarin var recht niet kan worden gesproken, maar waarir de billijkheid sterk naar voren komt, nog eens iets te doen op een manier, die noch strijdig is met de wetten en verordeningen, noch vei nederend voor de betrokken personen. VERPACHTING VAN BAGGERWERK. In de vergadering van 2 Maart 1931 deelde B. en \V. den raad mede, dat het pachtcon- tract in zake het baggerwerk c.a., in verband met het faillissement van den pachter, met ingang van 1 Maart te voren was beëindigd en dat voorloopig het bedrijf in eigen beheer zou worden voortgezet, totdat de nieuwe Directeur der Gemeentereiniging zich een oordeel over de te volgen definitieve gedrags lijn zou hebben kunnen vormen. Op grond van gemaakte berekeningen ver dient het naar het oordeel van den Directeur en van de meerderheid van de Commissie Fabricage aanbeveling, om ook voor het ver volg een verpachting te houden. Met uitzon dering van bedrijfsafval en puin, dat niet meer naar de tegenwoordige afvoergelegenheid kan worden gebracht en in welks vervoer daarom beter door de gemeente in eigen beheer kan worden voorzien, zal de verpach ting evenals voorheen, omvatten: le. het uitbaggeren van de aan de gemeente toebehoorende waren; 2e. het leveren en weghalen van stroo of zaaesel voor de veemarkten; 3e. het vervoeren en lossen van het straat- veegvuil, de riool- en kolkspecie en de faecale stoffen. HET SECTIE-VERSLAG De toestand. Bij de besprekingen omtrent den fdnan- cieeien toestand der gemeente brachten verschillende leden dank aan B. en W., dat liet College onder de bestaande moeilijke tijdsomstandigheden er in geslaagd was m sluitende begrootmg samen te stellen. Een lid wees er op, dat de gemeente be langrijke vaste bronnen van inkomsten heelt waarvan is aan te nemen, dat zij in de toe komst op hetzelfde peil zullen blijven, en wel dn de eerste plaats uit de verschillende belastingen (de mtkeering uit het gemeen tefonds, de opcenten op de gemeentalonds- belastimg, de personeele belasting en de op centen daarop, de straatbelasting, de belas ting op de vermakelijkheden, de grondbe lasting en de opcenten daarop, de opcenten op de vermogensbelasting en die op de di vidend- en tautièmebelasting welke laat ste intusschen wel eernge daling zullen ver- toonen). Daar naast staan de steeds grooter wordende winsten van de bedrijven (Gas- en Electriciteitsfabriek, Endegeest, Slacht huis), terwijl bovendien beschikt wordt over een reserve van I 537.000. Uit een en ander trok het aan ihet woord zijnde lid de con clusie, dat de financieele toestand der ge meente niet al te somber behoeft te worden ingezien en dat al gaf hij toe, dat eenige voorzichtigheid wel geboden is er toch geen reden was voor de raadsleden om zich te onthouden van het doen van Voorstellen, welke financieele eischen aan de gemeente zouden stellen. Ditzelfde lid zeide voorts, dat zijn frac tie voornemens was verschillende voorstel len in te dienen, in verband waarmede het naar middelen tot versterking van de finan ciën der gemeente heeft omgezien. Als zoo danig acht dit did o.a. gewenscht: verhoo ging van de opcenten op de vermogensbe lasting; w©der-invoering van de zakelijke bedrijfsbelasting; invoering v^n een belas ting op bouwterreinen enz. B. en W. antwoorden hierop, dat wanneer deze denkbeelden in practisch regeerings- beleid zouden worden omgezet, binnen kor ten tijd de gemeente-financiën en daarmede de geheele gemeentehuishouding volkomen zouden zijn ontwricht, met hot on vermij de Iijke gevolg, dat dan juist voor de verschil lende sociale voorzieningen, waaronder de ondersteuning van werkloozen een zeer be langrijke plaats inneemt, voldoende midde len niet aanwezig waren. Een optimistische briL Dooi' welk een optimistischen bril de S.D.A.P. de zaken wil bezien, blijkt wel uit de keuze van argumenten en de aangepre zen middelen tot versterking van inkomsten Aangevoerd wordt nl. dat de gemeente be langrijke vaste bronnen van inkomsten heeft', waarvan is aan te nemen, dat zij in de toekomst op hetzelfde peil zullen blijven. Als voorbeelden van die bronnen worden dan, behalve de uitkeering uit het gemeente fonds, zoo goed ais alle belastingen ge noemd. Nu kan de etraatbelasting, evenals de grondbelasting (met de opcenten), werkelijk en belasting worden genoemd, met een vrij aste opbrengst; ook de personeele belas ting (met de opcenten), hoewel een verte ringsbelasting en daarom volstrekt niet on beweeglijk, willen wij nog gaarne tot de be lastingen met een tamelijk stabiele op brengst rekenen. Onbegrijpelijk is echter voor het college, hoe men van de opcenten op de gemeentefondsbelasting, ja zelfs van die op de vermogensbelasting en op de di- idend -en tantièmebelasting kan spreken ,ls vaste bronnen van inkomsten, die in de toekomst op hetzelfde peil zullen blijven. In den geleide-brief wezen zij er reeds op, dat de gunstige opbrengst van dp (afge schafte) gemeentelijke inkomstenbelasting over 1930-'31 reeds daarom geen maatstaf voor- de raming van de opcenten op de ge meentefondsbelasting kan vormen, omdat aan die opbrengst ten grondslag ligt ihet in komen over het kalenderjaar 1929, toen de economische toestand zeer veel gunstiger was dan thans. De gem.-fondsbelast.ing is ook een inkomstenbelasting en de opbrengst is dus evenzeer afhankelijk van de grootte Bescherm Uw keel verzorg haar dagelijks - gorgel droog met i 25. 45 en 65 c der inkomens. Over de belastingjaren 1931-'32 en 19oZ- 33 geschiedt de lieiiing naar het in komen over resp. 1930 en 193i, terwijl eerstgenoemd belastingjaar 4 maanden en van laatstgenoemd belastingjaar S maanden tot de genieenaebegrooting i932 behooren. aar nu de toestand sedert 1929 steeds slech ter werd, zoo, dat men 1930 zelfs een gunstig jaar zou kunnen noemen in vergelijking met den toestand op net oogeiiMik, daar liet duidelijk, dat deze gang van zaken niet zonder invloed op de grootte der inkomens, d.w.z. op de opbrengst, zal 'blijven. De ver mogensbelasting zal de nadeeiige gevolg onuerviuden van de groote koersdaling van de fondsen, terwijl de dividend- en tantième belasting een conjunctuur-belasting bij uit nemendheid is. Ook de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting staat niet los van de tijdsomstandigheden. Ten aanzien van de uitkeering uit het ge meentefonds wezen B. en W- er reeds her haaldelijk op, dat de uitkeering telkens voor slechts 5 jaren op een vast bedrag wordt bepaald. Dat ook zelfs dit vaste bedrag niet onaantastbaar kan worden geacht, bewijst de indiening van het wetsontwerp bij de Staiten-Generaal inzake korting op de Rijks- uitkeering aan de gemeenten. Over de maat regelen, die bij aanneming van dit wetsont werp dienen te worden genomen moet.het College zich uiteraard nog beraden. B. en W. tegen nieuwe heffingen De middelen, die in verband met de in te dienen voorstellen door hetzelfde lid ter ver sterking van de inkomsten worden aanbe volen, hebben even weinig practische waarde. Voorgesteld wordt: Verhooging v-an de opcenten op de ver mogensbelasting, hetgeen f 32.000 zou kun nen opbrengen; wederinvoering van de zake lijke belasting op het bedrijf en invoering van een belasting op bouwterreinen. Wat de vermogensbelasting betreft, mer ken B- en W, op, dat vóór de totstandko ming van' de nieuwe regeling van de finan cieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten alhier ook 15 opcenten werden ge heven. Daarna werden echter ten behoeve van lipt gemeentefonds 50 opcenten inge steld', zoodat de heffing reeds belangrijk werd verzwaard. De zakelijke belasting op het bedrijf is bij uitstek geschikt, om de werkloosheid te doen toenemen, afgezien nog van an dere bezwaren, waarvoor wij verwijzen naar vroeger antwoorden. En de bouwterreinen- belasting zou zoo weinig opbrengen, dat zij de wenschelijkheid van invoering in het midden latende gerust buiten be schouwing kan blijven. Ook de Raad wenschte deze belastingen niet te verhoo- gen, c.q. in te voeren, blijkens de verwer ping met groote meerderheid van daartoe strekkende voorstellen, laatstelijk nog bij de behandeling van de begrootmg 1931. Het is thans niet de tijd om door nieuwe heffingen de lasten van de burgerij te ver zwaren en haar dientengevolge te belem meren in de uitoefening van haar werk zaamheden, die ten slotte de belasting bron vormen. Deze tijd heeft geen behoef te aan verzwaring van lasten en zeker niet aan een voor de nijverheid nadeelige be lasting als de zakelijke belasting op het bedrijf. Nooddg zijn middelen tot opleving. Om deze reden zal o.a. het heffen van hoo- gere leges voor bouwvergunningen nog ter dege dienen te worden overwogen. Progressie. (Behalve over deze leges is het oordeel van B. en W. gevraagd over invoering van progressie bij de heffing van opcenten op de personeele belasting en op de gemeen te fon dsbel as ting. B. en W. hadden deze vraag thans, zoo kort na de behandeling van het nieuwe be lastingstelsel in den Raad niet verwacht. Zoowel bij de schriftelijke voorbereiding als bij de bespreking in de raadszitting is toch ten duidelijkste en op overtuigende wijze aangetoond, dat progressie hier ver werpelijk en practisch ook niet mogelijk is. Toen werd zelfs door den vertegenwoor diger der partij, die in het algemeen pro gressie voorstaat, erkend, dat het moeilijk ging ten aanzien van de opcenten op de gemeentefondsbelasting progressie in te voeren, vermits al 60 opcenten op alle aanslagen worden vereischt en bovendien de belasting zelve reeds progressief is ge regeld. Wij herinneren er verdér slechts aam, dat practisch nog maar een marge van 20 opcenten bestaat en dat het karak ter van de belasting meebrengt, dat de opcenten zoo laag mogelijk worden ge houden. Zelfs indien de waarde van elk opcent zich op het geraamde bedrag van f 6500 zou handhaven, is een aantal van 60 opcenten feitelijk dus reeds te hoog. Ook bij de personeele belasting is het aantal opcenten, dat op alle aanslagen moet worden geheven, om de vereischte opbrengst te verkrijgen zóó hoog, dat pro gressie practisch uitgesloten is. Ten einde dezelfde opbrengst te behouden om van een meerdere opbrengst niet eens tie spre ken zou in verband met het betrekke lijk geringe aantal hooge huurwaarden een school moeten worden gemaakt met een zeer hoog aantal opcenten als maximum hetgeen derhalve neerkomt op een zeer zware belasting van de hooge huurwaar den. Evenals bij de opcenten op de ge meentefondsbelasting kan, zooals destijds werd aangetoond, progressie slechts ten gevolge hebben, dat het juist voor den kleinen man en den middenstand moeilij ker wordt. L. P. S. V. Met een 2—1 overwinning op het. Haag- sche Poldil'ie-elftal heeft de L. P. S. V. voor de tweede maal haar beslag gelegd op de Entre-nous-beker, beschikbaar gesteld door de Haagsche Politiezangvereeniging. EEN SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING EEN GELDLEENING VAN TWEE MILLIOEN In een vreemde omgeving, de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal, die haastig in een dragelijke raadszaal was veranderd, heeft gis termiddag de Leidsche vroedschap gedurende ruim een uur beraadslaagd over twee voor stellen. Deze beraadslagingen zijn op enkele minuten na met gesloten, deuren gehouden. Bij de heropening van de vergadering, die nadat aan de orde was gesteld: Voorstel tot het aangaan van een geldleening, direot in comité generaal werd voortgezet, werd aan de orde gesteld een voorstel om voor de pr.m van f 70.000 aan te koopen' het perceel at 107, het huis waar Prof. 'Kan heeft gewoond. Zonder bespreking en zonder hoofde lijke stemming werd dit voorstel goedgekeurd. Daarna kwam het voorstel aan de orde cm een obligatieleening uit te schrijven van 2 millioen gulden rentende 5 pet. 's jaars in stukkeu van f 1000.en aflosbaar in den tijd van 5 jaar voor de hoofdstukken onder wijs en electriciteit. Na een opmerking van den heer de Eeede (c.h.) die het een zeer verblijdend verschijnsel achtte dat Leiden zonder kleerscheuren door een moeilijken tijd is heengekomen en dat haar crediet onge schokt is gebleven, werd ook dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het eerste voorstel verwondert ons niet. We hebben reeds eerder aan onze lezers me degedeeld dat het in de bedoeling van het gemeentebestuur lag het huis van prof. Kan aan „De Faam" aan te bieden in ruil voor haar perceelen op de Vischmarkt. Onze be richten zyn hiermee dus bevestigd. Het tweede voorstel is zeer onverwachts gekomen, maar gelukkig van zeer geruststel lenden aard omtrent de financieele positie der gemeente, die het blijkt ten duidelijk ste nog het volle vertrouwen op de geld markt bezit en door deze leening haar moei lijkheden waarschijnlijk te boven is. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWtKUNST Lezing van den heer J. W. van der Laan Gisteravond is in het Nutsgebouw de 237ste vergadering gehouden van de Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst, waarin na een kort openingswoord door den Voorzitter, den heer Verhoog, de heer J. W. van der Laan, technisch ambtenaar van den Rijks waterstaat in Limburg te Roermond een lezing heeft gehouden, over „De Maaskanali satie enz. Spr. vertelde eerst iets van het wezen van een rivier. Er zyn twee soorten rivieren, namelijk de gletscher-rivier, gevoed door het water van smeltende gletschers en de regenrivier, gevormd door de atmosferi sche neerslag. In verband daarmede heeft men ook twee manieren om een rivier bevaarbaar te maken, namelyk door normalisatie en door kanalisa tie. De normalisatie bestaat uit het bepalen van het vereischte profiel voor een bepaalde rivier, door uitbouw van de kribben, waar door op den duur een genormaliseerde toe stand ontstaat. Bij het kanaliseeren is het iets anders. Men is daarbij niet zeker van de hoe veelheid water en daarom is het noodig door middel van stuwdammen1 het water op ver eischte hoogte te houden. Spr. vertelt dan eerst iets van de voorge schiedenis van de Maas-kanalisatie. In 1822 1826 werd de Maas reeds bevaren, alleen echter door schepen van geringe inhoud. Er was behoefte aan een verbinding tusschen het Zuidelijk deel van Nederland en het Noor delijk deel met de zeehavens. Daarom is de Zuid-Willemsvaart gegraven, die vrij groote afmetingen heeft. Het kanaal werd echter toch spoedig te klein en daarom werd in 1916 een NederlandschBelgische commissie be noemd om te onderzoeken op welke wyze de Maas bevaarbaar zou kunnen worden gemaakt ook benedenwaarts naar Boxmeer. In 1912 bracht de commissie een rapport uit, r helaas bracht de oorlog van 1914 stagnatie in de ontwikkeling van de zaak. In 1915 heeft de Nederlandsche regeering de Maas-kanali satie intusschen zelf ter hand genomen, d< kanalisatie van Stevenswaard naar Grave. Door middel van een spoorweg is dit vaar water later verbonden met de Belgische kolen mijnen. Gelijk werd ter hand genomen de ver binding tusschen de gekanaliseerde Maas en de iZuid-Willemsvaart en het Maas-Waalka naal, die de (Maas verbindt met Waal en Rijn, terwijl ook nog eenige kleinere verbindingen tot stand zouden worden gebracht. De stuwen in de rivier spr. kwam thans tot de eigenlijke kanalisatie hebben al naar de eischen waaraan ze moeten voldoen, een speciale constructie. Ze moeten zoodanig zyn I dat ze iedere verandering in de toevoer van het water voldoende kunnen regelen. De stu- J wen bestaan uit twee of meer beweegbare schuiven en een zgn. scheepvaartopening di< zoo geconstrueerd wordt dat ze geheel kan worden weggenomen. Daarnaast wordt dan de sluis gemaakt. De plaats waar de stuwen moeten worden gebouwd hangt af van de bodemhelling van de rivierbedding. Hoe ster ker de bodem helt hoe dichter de stuwen bij elkaar moeten worden gebouwd. Men moet ook rekening houden met den loop van de rivier. Mogelijk kan men enkele hinderlijke I bochten afsnijden, zooals dat gebeurd is bij i Linne en bij Roermond. Aan de hand van een aantal lantaarnplaatjes J trad spr. verder in technische details over de stuwen en kanalen die er bij behooren. Hij nam de aanwezigen in den geest mee langs de Maas van Nijmegen naar Maasbracht en der naar Maastricht, bij elk werk stilstaande en uitvoerig de verschillende bijzonderheden er van opsommende en toelichtende. De aanwezigen dankten hem met krachtig applaus voor zyn interessante voordracht, wel ke dank de voorzitter in woorden omzette. Daarna werden nog enkele huishoudelijke za ken behandeld. GOUDEN JUBILEUM. Gisteren herdacht de heer F. X. Eerstens den dag waarqp hij voor 50 jaar in dienst trad bij de N.V. A. W. Sijthoff's Uitgevers- Mij. als leerling zetter. Ter gelegenheid van dit feit is hij door zijn superieuren en col lega's op allerhartelijkste wijze gehuldigd, waarbij hem vele geschenken zijn aangebo den. De burgemeester, Mr. A. van de Sonde Bakhuijzen, was hierbij persoonlijk aan wezig, om hem de eere-medaille in brons van de Orde van Oranje Nassau op de borst te spelden. Het was voor den heer Eerstens een mooie en onvergetelijke dag. FIRMA JAC. KROL. Hedenmiddag heeft de firma Jac. Erol in de perceelen Haarlemmerstraat 144 en 146 haar geheel verbouwde en uitgebreide schoenzaak heropend. Acher de fraaie pui met twee uitgangen en de smaakvol inge richte etalages treft men 'momenteel een ruime winkel aan, die ongeveer 100 M2. beslaat en waarin ook bij de grootste druk te men zich ruim bewegen kan. De mooie betimmering en de fraaie glias-in-loodramen geven aan de zaak een zeer aantrekkelijk cachet. Practische wandrekken zorgen voor een overzichtelijk geheel van de schoen- voorraad, die met verschillende nieuwe mo* dellen (zooals de z.g.n, wolfschoenen) is uitgebreid. Het verbouwingswerk is tot stand gekomen onder leiding van den aan nemer Meiman. We wenschen de fa. Erol met haar uit breiding gaarne veel succes. VOETBALWEDSTRIJD S.C.R.E.D.—N.D.D.D. Gisteren had alhier een voetbalwedstrijd plaats tusschen de elftallen van het stu dentencorps der Vrije Universiteit (N.D.D.D.) en van de Afdeeling Leiden der S.S.R (S.C.R.E.D.) De bal werdi uitgetrapt door Ds. H. Thomas van Leiden, reünist van N.D.D.D. De door vele leden van N.D.D.D. en S.S.R met belangstelling gevolgde wed strijd, werd met groot enthousiasme ge speeld en eindigde met de voor heide par tijen bevredigenden stand 33. Groote sorteering nuttige en practische geschenken. Luxe Doosjes Zakdoeken Zelfbinder met bijpassende Pochet in doos Luxe Flacon Eau de Cologne Dameshandschoenen, met kapje Zijden Cachenez moderne ruiten Kasha Shawls speciale prijs Heeren-Overhemden Moderne Theemuts Divankussens, 195, 145, 89 75 19 48 89 98 178 79 49 98 21 Schoorsteenloopers, moderne dessins Witte Kleedjes, met zijden kant Fantasieschortjes, Leuke patronen79 Heerenpullovers 118 Damespullovers 178 Wollen Damesvesten, pr. kw. 248 Zuiver Wollen Kindervesten 118 Prima Wollen Jongenstruien 95 Wollen Heerenvesten, speciale prijs468 Reeds bij aankoop van 50 cent een geschenk! Het geschenk stijgt in waarde naarmate het bedrag- van Uw aankoop grooter wordt HAARLEMMERSTRAAT 245 NIEUWE RIJN 58 B——I RUIME KEUZE SINT-N1C0LAAS GESCHENKEN BIJ AANKOOP VAN 1- EEN CADEAU OP VERZOEK BELASTEN WIJ ONS' MET HET BEZORGEN VAN BIJ ONS GEKOCHTE ARTIKELEN ZIE DE ETALAGES MAGAZIJN „DE ZON" KATWIJK AAN ZEE TELEF. 204 - VOORSTRAAT 3 A K. VAN K. RIJNLANu OPENBARE VERGADERING Gisterenmiddag kwamen de leden der K. v. K. in het gebouw aan den Stationsweg in openbare vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter, den heer D. ten Cate Brouwer en goedkeuring der notulen, kwamen de ingekomen stukken in behandeling. Hieronder bevond zich een schrijven van het Holland Huis te Brussel, waarin de aandacht wordt gevestigd op de mogelijkheid van plaatsing van vitrines in dat Huis, betrekking hebbende op de Rijn- landsche industrie en handel. Het bureau stelt voor aan een vitrine f 200 te bekostigen. De heer Roëll meende, dat men beter goed voor den dag kan komen en stelde voor een vitrine van f 300 aan te schaffen. De voorz. heeft hiertegen geen bezwaren. De heer Sanders gaf eenige toelichting, wat het Holland-Huis wil en hoe het eruit ziet. De heeren Van Ginkel, Molkenboer en de Gooyer betwijfelden of deze uitgave wel veel nut zal afwerpen. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, aan het Holland-Huis te berichten, dat de Kamer bereid is een vitrine van f 300 te bekostigen, mits de industrieën van Rijnland voldoende belangstelling aan den dag leggen door het plaatsen van diaposi tieven in deze vitrine. Door de ijsbestrijdingscommissie werd1 een subsidie van f 200 gevraagd. Het betreft proeven van ijsbestrijding in vaarwater, welke voor de scheepvaart van belang zou den zijn. De heer Boot gaf een uitvoerige toelich ting en kwam tot de slotsom dat subsidie weinig nut zal afwerpen. Op het verzoek werd afwijzend beschikt.. Aan het internationaal congres voor We tenschappelijke Bedrijfsorganisatie werd een subsidie verleend van f 10. Aan de orde was daarna bespreking van het concept-adres omtrent het wetsontwerp inzake de rechtsverhouding van agenten en reizigers, 't Is behoudens een kleine redac tie-wijziging, onveranderd vastgesteld. De heer Molkenboer verklaarde zich tegen do verzending van dit adres, omdat hij het een onbillijkheid acht, dat reizigers niet genie ten van de provisie over bestelling, welke door de afnemers rechtstreeks aan het Kan toor worden opgegeven, terwijl deze order het resultaat is geweest van de bezoeken door de reizigers aan die afnemers ge bracht. Besloten werd tot definitieve vaststelling van 't ontwerp Ambtenaren-reglement met begeleidend schrijven aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. De Kamer verklaarde zich volkomen ac- coord met het rapport van het bureau over ventverboden. Deze zaak zal ook in de afd. Kleinbedrijf nogmaals ter sprake komen. De bespreking streeknet voor de Bloem bollenstreek stelde de voorzitter voor om •de agenda af te voeren, tot het lioofdbe- stuur der P.T.T. met vast omlijnde plannen De heeren Van Zonneveld er dr. Knibbe achtten dit onjuist en drongen erop aan, thans de wenschelijkheid van het behoud van de streeknet in de Bloembollenstreek uit te spreken. Wanneer de Kamer een afwachtende houding aanneemt, is de zaak in kannen en kruiken en worden de adviezen der Kamer toch niet meer opgevolgd. De heer Van Zonneveld wilde in 't bijzon der aandringen op handhaving der enkel voudige telling. De voorzitter achtte elke thans onderno men actie bij voorbaat tot mislukking ge doemd. Het idee van den heer Van Zonneveld, een adres te zenden aan den Directeur-Gene raal, vond echter van vele zijden bijval. Besloten werd een adres in dien geest te verzenden. Bij de rondvraag deelde de voorzitter me de, dat de heeren Meerburg, Wcnnink en Roëll heden voor 't laatst deelnemen aan j de besprekingen. Het lidmaatschap van de Kamer is geen sinecure.. Deze drie heeren hebben zeer weinig vergaderingen ver zuimd. De ieden dragen hun de grootste hoogachting toe, voor de wijze waarop zij hun taak hebben waargenomen. Een bijzon der woord van dank bracht spr. aan den nestor, den heer Meerburg. De heeren Meerburg, Wennink en Roëll spraken dankwoorden tot de Kamer, tot den voorzitter en tot den heer Knibbe. De rondvraag leverde niets belangrijks op. De Kamer ging hierna in huishoudelijke vergadering. BEKNELD GERAAKT. Gisteravond te omstreeks acht uur is op den I-Iaagweg op de Spoorhavenibrug de 18-jarige mej. D. C. T., uit Wassenaar, be kneld geraakt tusschen een rijwiel dal aan gereden werd door een auto en de leuning van de brug. Met kneuzingen aan het been en eenige ontvellingen ds mej. T., na door den E .H .D. te zijn verbonden, naar haar woning vervoerd. HAARLEMMEKSTR. 130-136 0.55 0.60 0.70 0.75 DAMES SKISOKJES uni met jaquard boord 0.82, 0.95, 1.10 DAMES SLOBKOUSEN solide en prac tisch 1.75, 1.45, 1.25, 1.05 DAMES SLOBK. zijden tricot 2.50, 2.-, 1.50 KINDER SLOBK. gebreid 1,0.S5, 0.65 firf"(TfeB II 5? KI KINDER KOUSEN, macco, geribd leeftijd 2 4 7 0.19 0.25 0.33 Gekleurde wollen KINDER KOUSEN leeftijd: 2 4 8 0.321/2 0.50 0.80 specialiteit

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6