LAVAL SPREEKT IN DE KAMER Uit West-Indië. Gemengd Nieuws. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 MOOIE WOORDEN EN EEN TROOSTELOOZE CONCLUSIE STORMACHTIG TOEGEJUICHT Eindelijk heeft do Fransche minister president in de Kamer een duidelijke ver klaring afgelegd over den politieleen toe stand zooals hij en zijn regeering die zien na Briining's bezoek aan Parijs, na do Lon- densche conferentie, na het Fransche mi ni sterbe zoek te Berlijn en na L&vals reis naar Washington. Men behoeft de rede van Laval nipt eens tussclien de regels te lezen orn zich te ergeren aan deze uitingen van F ranse h chauvinisme, dat niets leert en niets ver geet en nooit nalaat om zichzelf te verhef fen en zijn tegenstander zwart te maken. Het sausje van vriendelijkheden ten op zichte van Duhschland is ditmaal zelfs bijzonder dun en doorschijnend. Uit wat Laval in de Kamer heeft gezegd blijkt vóór alles, dat er geen kans hoege naamd is, dat Frankrijk eigenerbeweging zal medewerken tot epn royale oplossing van de crisis, maar dat het voor die oplos sing een mooipratende maar onwrikbare sta-in-den-weg zal blijven. Wij laten hier een uittreksel van Lavai's rede volgen. Hij begon met in chronologische volg orde aan te halen de politieke gebeurtenis sen sedert de afkondiging van het Hoover- jaar. Het Hoover-moratorium aldus La- val heeft de groote verwachtingen, die de Amerikaansche president er van ihad, niet vervuld. De algemcene economische crisis heeft zich in tegendeel verergerd en in het bij zonder in Duitschland ernstige afmetingen aangenomen. Te Parijs heb ik ongeveer een uur onder vier oogen mot Dr. Brpning gesproken. Ik kan u niet schetsen hoe dit onderhoud ons geschokt heeft. Wij hebben beiden de mo gelijkheden cnderzocht de wederzijdsche be trekkingen tussclien onze landen te ver beteren en ik herinner mij nog dat de Rijks kanselier mij de vraag voorlegde of dan eeuwig zal duren. Op den oaigi. dat geen na/trionalistische de monstraties aan den anderen kant van den Rijn meer zullen plaats vinden, zullen de gebeurtenissen op deze vraag van den Rijks kanselier antwoorden. Te Londen vervolgde de minister-pre sident hebben wij getracht, den finan- cieelen noodtoestand van Duitsöhland te doorgronden en is overeenstemming be reikt inzake de verlenging van de credie- ten op korten termijn. Laval ging hierna op zijn reis naar Ber- LAVAL lijn in en onderstreepte de hartelijke ont vangst, die hem van de zijde der bevolking en der regeering was ten deel gevallen. Hij herinnerde aan de vorming van de Duitsch- Fransche Economische commissie, waarvan men algemeen een verbetering der betrek king verwacht. Zijn reis naar Washington heeft hem groote verwachtingen gegeven. „In Amerika", zeide Laval, „weet men thans precies den toestand, waarin Frank rijk zich momenteel bevindt. Men kent on ze nooden, onze offers en onze voortdurende bemoeiingen met betrekking tot de ontwa pening. Wij hebben lang over de Duitsche crisis gesproken en zijn liet er over eens gewor den dat het Yonngplan na afloop van het moratorium weer inwer king moet treden. Frankrijk zal in de toekomst niet meer aan zulke stappen worden blootgesteld, als thans door den stap van Hoover het geval is geweest. Ons onderhoud heeft im verband hiermede tot positieve resultaten geleid, wamt wij hebben de toekomst veilig ge steld". Laval vulde deze verklaringen met het volgende commentaar aan: Frankrijk heeft groote offers gebracht en was desondanks in Juli bereid, voor één jaar van de -betalingen der herstelschulden af te zien. Het zou gemakkelijk zijn de lichtzinnig heid naar voren te brengen, waarmedemen in Duitschland de financiën beheert. Men heeft de schulden met leeningen be taald, steden verfraaid en de industrie Uitgebreid, doch toen het tijdstip der terug betalingen naderde, verklaarde men: „Wij kunnen niet betalen". Tegelijkertijd houden zekere kringen in het Rijk schreeuwende demonstraties tegen Frankrijk. „Ik weet niet", zoo verklaarde Laval, on der grooton bijval der Kamer, „wat men in Duitschland zou gezegd hebben, wanneer dergelijke dingen onder gelijke omstandig heden in Frankrijk plaats hadden gevon- Ik kan zoo spreken, zonder dat ik daarbij de waardigheid van het Duitsche volk be- leedig. Wat de komende onderhandelingen be treft. Frankrijk, aldus Laval, heeft niet hat recht, ondanks zijn voor het moment be voorrechte positie, zijn geld weg te werpen en verkwistend te zijn. Er zijn grenzen, die wii niet kunnen overschrijden. Als men vam ons vertrouwen vraagt, dan zullen wij antwoorden, dat het herstel van dit vertrouwen in de eerste plaats afhangt van de eerbied voor het gegeven woord en cle onderteekening. Wij zullen een nieuwe betalingsregeling, slechts voor een beperkten tijd, dat wil zeg gen zoölaitig de crisis duurtt aannemen. Wij zullen in een verlaging der betalingen slechts in zooverre toestemmen, als wij van onze oorlogsschuldon worden bevrijd*. Wij zullen nooit dulden, dart, de onbeschermde betalingen worden aangetast en wij zullen iet in toestemmen, dat men de parti culiere schulden van Duitschlamd den voor rang geeft. Frankrijk, aldus besloot Laval zijn rede, streeft niet naar hegemonie, doch wil slechts den vrede en de beschaving ver dedigen en veilig stellen. De rede van Laval werd met stormachtig gejuich door de Kamer ontvangen. De zit ting werd hierna verdaagd. In de nachtzllting van de Kamer sprak o.m. de socialist Blum. Hii verklaarde o.m.. dat tussclien de par ticuliere schulden en de herstelbetalingen weliswaar een juridisch onderscheid be stond. maar dat de verklaring van Laval, dat Duitschland in ieder geval de herstel betalingen doen moest, onzin was. daar men niet 'kon geven, wanneer men ndert had. ..En wanneer Duitschland morgen niet be taalt? En Amerika geen verlaging van de intcrgeallieerde schulden doorroert? Wat zult u dan doen? Wilt u hert Saargebied behouden, of het Ruhrgebied weer bezet ten?" Laval heeft, aldus vervolgde Blum, ver klaard, dart Frankrijk nooit het voorrecht van de credierten op korten termijn zou erkennen boven de reparaties Daarover moet de eerste minister een verklaring geven. Laval antwoordde, dat Frankrijk op de regeeringsconferentie die behandeling van het probleem der credieten op korten ter mijn zou weigeren, maar dat dat niet be- teekende, dart de deskundigen bij de be oordeeling van de financieele positie van Duitschland zich daar niet mede zouden bezig houden. Hij heeft bovendien van Duitschland de verzekering, dat de rege ling van deze kwestie tusschen de huiten- landsche schuldeischers en de Duitsche schuldenaren zal geschieden. Ten slotte verklaarde Blum, dat hij en zijn partij tegen/de regeerinig zouden stem men. In aansluiting hierop werd het woord ge voerd door Herriot, die eb den nadruk op legde, dat er over de noodzakelijiklheid een Fransch-Duitsche overeenstemming geheel Frankrijk eensgezindheid van meening heerscht. Het vormen van de Duitsch-Fransche economische commissie berteekent zeker een stap op dezen weg. Hij gelooft echter, dat d© grondslag van deze commissie nog doelmatig moet worden uit gebreid. De zitting duurt voort. HET ONTWAPENINGSCONGRES TE PARIJS (Op bet internationaal ontwapeningscon- gres te Parijs zijn door verschillende verte genwoordigers van vredes-organisaties roe rende woorden gesproken over de noodzake lijkheid van ontwapening. Het congres behandelde o.m. de vraag: „Wanneer zal worden ontwapend De meeste redenaars beantwoordden deze vraag met een duidelijk „Onmiddellijk" Alleen de vroegere Fransche minister van oorlog Painlevé vormde een uitzondering, daar deze de Fransche eisch „Eerst veiligheid, dan ontwapening" verde- Veel bijval vond de rede van den Belgischen afgevaardigde Rollin, die de Fransche veilig heidsthese scherp aanviel. Alle inspanning zal vergeefs zijn, wanneer de regeeringen voort gaan wapenen op te stapelen. Rollin viel ook de Fransche vertegenwoordigers op dit con- scherp aan, zeggende, dat uit hun mid- - (bewering was voortgekomen, dat Ft ankrijk ontwapend had. Zoolang Frankrijk vasthoudt aan de inzichten en beweringen, vastgelegd in het Fransche memorandum in de ontwapeningskwestie, bestaat er geen erh- stige en eerlijke samenwerking. De Fransche afgevaardige Pierre Cot ver klaarde, dat hij het in tegenstelling tot het officreele Fransche standpunt volkomen eens was met Rollin. Als nieuwe Fransche formule zich en zijn vrienden stelde Cot de stel ling op: „Veiligheid door ontwapening, we- derkeerige ondersteuning en arbitrage. Her ziening der onuitvoerbaar geworden ver dragen." Een bevestiging door de Hessensche regeering Door de regeering van Hessen wordt offi cieel medegedeeld: De gisterenmiddag bij verscheidene voor aanstaande personen in het district Hessen der nationaal-socialistische party gedane huis zoekingen, die ten doel hadden het opsporen van „noodverordeningen der illegale nationaal socialistische regeering" en andere documen ten, zyn ten volle geslaagd. De echtheid der documenten staat buiten twyfel, evenals het feit van de samenstelling ervan door den Desgevraagd deelde de nationaal-socialis tische partyleiding te Muenchen mede, dat zij door de berichten uit Darmstadt geheel verrast was. Het is uitgesloten, dat de partij of de partijleider Hitier ook maar iets met het geruchtmakende document te maken heb ben. De partij heeft niet het minste te ver bergen. Wanneer het document inderdaad be staat, kan het slechts een vervalsching of een onverantwoordelijke particuliere onderneming van eenige personen zyn, die daardoor hebben gehandeld in scherpsten stryd met de orders der partijleiding en die dan ook automatisch uit de partij zullen worden gezet. GASVERGIFTIGING IN HUURKAZERNE Zes dooden; vijf zwaargewonden In den kelder van een huurkazerne te Warschau is in den nacht een gasbuis g« broken, tengevolge waarvan de benedenste vertrekken van het huis geheel met gas werden p\vuld. Zes personen, die in deze vertrekken woonden werden dood gevon den, vijf anderen, waaronder twee kinderen zijn niet érnstige gasvergiftingen naar het ziekenhuis vervoerd. Men verdenkt een der huurders ervan, hij hierin de hand heeft gehad en uit wraak gehandeld heeft jegens de bewoners der benedenvertrekken, met wie hij in oi lflftfd©.. iS, daf in den loop v izendenAsp s bij verkoudheidsziekten en tegen alle soorten pijn gebruikt hebben. Wilt U ten koste Uwer gezondheid zooge naamde ,Ersatz"preparaten probeeren? Vertrouwt U gerust op Aspirin-Tabletten; let op het fabrieksmerk. nta eenig op fry dewsreld ïïral Let op den oranjeband. Prijs 75 ets. CHINA MEER VERZOENINGSGEZIND JAPAN ONTRUIMT TSJITSJIKAR Dc politieke barometer, die den toestand in het Verre Oosten aanwijst, gaat voortdu rend op en neer. Gisteren nog luidden de berichten uit den Volkenbondsraad te Parijs zeer ongunstig. Japan en China bleven beiden onwillig orn zich te matigen. Japan weigei'de af te zien van een terug trekking van zijn troepen in Mandsjoerije zonder dat China waarborgen had verstrekt voor de handhaving van rust en veiligheid. China bleef deze terugtrekking met allen nadruk eischen en zulks op grond van Vol- kenhonds- en Kellogg-pact. Het zag er waarlijk donker uit met de bemiddelingsactie van den Volkenbondsraad De dag van heden evenwel brengt weer ©.enige verbetering van de vooruitzichten Japan toont door een daad, dat het niet to.t het uiterste wil gaan. En China gaat zich meer verzoeningsgezind gedragen. Deze houding zou haar ontstaan danken aan Amerikaansche overreding. Dawes heeft dr. Sze n.l. te verstaan gege ven. dat het mogelijk was, dat een oyereen- steming buiten den Volkenbond niet zou kunnen worden bereikt,. De Japansche vertegenwoordiger heeft den secretaris-generaal medegedeeld, dat de ont ruiming van Tsjitsjikar door de Japansche troepen den 24en November is begonnen. Generaal Ma wil vrede sluiten Generaal Ma zou, volgens de „Evening Star" beöloten hebben met de Chineesobe generaals, die aan Japansche zijde strijden, vrede te sluiten. Ma zou aan den gouver neur van Tejisjikar generaal Tejang Tsjing Hoei een schrijven gericht hebben, waarin hij instemt met diens bestuur. De laatste zou daarop genegen zijn vredesonderhande lingen aan te vangen. De correspondent van de „New York Times" te Tokio meldt, dat Engelsche troe pen van Tientsin naar Tsjangsjan onderweg zijn, teneinde de kolenmijnen van Kai'an tb beschermen, die Engelsch-Chineesch be zit zijn. De „Times" meldt uit Tokio, dat de Ja panners vreezen, dat van Engelsche zijde een protest zou komen, wanneer zij een aan val op T6jmgtsjau zouden doen. Zij zouden derhalve bereid zijn tot toegeven inzake verschillende eischen. Aanvankelijk was mon te Tokio van meening, dat de voor waarden, die van beide partijen het staken van alle militaire maatregelen verlangden, onaanvaardbaar waren, welke meening voor namelijk geïnspireerd i6 oiider den invloed der militaire autoriteiten te Tokio. In een gemeenschappelijke conferentie van militai ren en diplomaten, hebben de militairen hun bezwaren tegen deze voorwaarden in getrokken. Men was van meening, dat een verder oprukken in het gebied van den MoekdenPeking-spoorweg, in welken spoorweg veel Britsch kapitaal betrokken is, internationale verwikkelingen ten gevolge zouden kunnen hebben. UITSTEL VAN DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE? in verband met de Herstelkwestie In Volkenbondskringen te Geneve geeft men toe, dat de geruchten van den laatsten tijd betreffende het uitstellen van de Ontwa peningsconferentie steunen op een bepaald streven in deze bij eenige Europeesche mo gendheden. Men heeft den indruk, dat behalve de Fransche ook de Engelsche regeering veel zou gevoelen voor uitstel der Conferentie tot einde Mei, daar bij een gelijktijdige behan deling van de Ontwapenings- en de Herstel kwestie de werkzaamheden der regeeringen te veel omvattend zouden worden. Men acht het niet onmogelijk, dat tijdens de Raadszitting te Parijs de Secretaris-Gene raal van den Volkenbond en de vertegen woordigers van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten reeds voeling met elkaar hebben gehouden over deze aangelegenheid. Van de zijde van het Volkenbondsecreta riaat wordt er echter uitdrukkelijk opge- wezen, dat tot nu toe nog geen voorstel is gedaan ook niet op officieuze wijze om de Ontwapeningsconferentie uit te stellen. JAPANSCHE INVOERRECHTEN In verband met de invoering van be schermende rechten in Engeland heeft het Japansche ministerie van financiën in het kabinet een ontwerp aanhangig gemaakt tot verhooging der invoerrechten. In Japansche kringen van handel en industrie verzoekt men de regeering, de nieuwe tarieven reeds per 1 December a.s. in werking te doen tre TELEGRAMMEN VERTROUWENSVOTUM VOOR LA VAR Met 325 tegen 150 stemmen PARIJS, 27 Nov. 'In de vroege ochtend uren heeft de Fransche Kamer bij de hoofd stemming over de buitenlandsche politiek met 325—150 stemmen haar vertrouwen in Laval uitgesproken. De radicaal-socialisten onthielden zich van stemming. Bij de voor afgaande stemmingen waaraan door de Re- geering eveneens de vertrouwenskwestie was verbonden over de socialistische en radicale voorstellen inz. de orde, behaalde Laval een meerderheid z-esp. van 85 en van 45 stemmen. De door de Kamer aangenomen motie luidt: De KaKmer sluit zich aan bij de ver klaringen van de Regeering en drukt haar ■vertrouwen in de Regeering uit voor de handhaving der Fransche rechten en vei ligheid met voortzetting van de politiek vrede en internationale samenwerking. DE NIEUWE VAL VAN HET ENGELSCHE POND LONDEN, 27 Nov. In verband met de jongste verzwakking van de positie van het pond spreekt de Daily Herald als zijn mee ning uit, dat de val van het pond veroor zaakt is door nieuwe Fransche verkoopen. Hiervoor waren drie redenen aanwezig: le. dat Frankrijk Engelands houding bij de komende onderhandelingen wil beinvloeden 2e. de Fransche regecring is onrustig door de Engelsche tariefpolitiek; en 3e de Fran sche banken verwachten, dat zij binnen kort in moeilijkheden kunnen komen, waarom zij zooveel mogelijk liquide gelden willen hebben. GRANDI NEW-YORK, 27 Nov. Grandi keert heden met de „Augustus" naar Italië terug. Gister avond heeft hij een radio-rede gehouden over het ontwapenin.g6vraagst.uk, waarin hij o.a. verklaarde, dat de overwinnaars uit den wereldoorloog door de vredesverdragen naast de moreele tegelijk ook de juridische verplichting op zich hadden genomen, om te ontwapenen. WAT TE PARAMARIBO PLAATS HAD V1RDER NIEUWS OMTRENT T OPROER ^De Surinamer" geeft uitvoerige bijzonder- heSen over de onlusten, welke eenigen tijd geleden te Paramaribo plaats hadden. „Onder de brutaalste stukjes schryft het blad welke werden uitgehaald was de ver nieling van de bruggen, die over de Dram- brandersgracht liggiln aan de Nieuwe Domi- néstraat. de Rust en Vredestraat, Wanica- straat, Hofstraat en Groote Dwarsstraat. De leuningen werden weggebroken en de plan ken van het dek weggeslagen. Toen dit een maal gedaan was werd brandalarm gemaakt, teneinde de motorspuiten en wagens in een val te lokken. Door waakzaamheid van om wonenden, die voor elke daad van medewer king met de overheid zwaar moeten boeten, werd het beoogde doel verijdeld. Blijkbaar was een der oogmerken de af snijding der wegen waarlangs de boeren melk en andere producten naar de stad vervoeren, want den volgenden morgen werden niet alleen de markten overvallen en geplunderd doch ook werden boeren en Britsch-Indiërs op weg naar de stad aangehouden. Van som migen, die niet gauw genoeeg ontkwamen, werd heel de lading baldadig vernield. Het herstel der bruggen moest onder ge wapend toezicht plaats vinden. Ten aanzien van relletjes in het algemeen moet, treurig genoeg, worden gezegd, dat vrouwen zich by de rebellen aansloten en dapper hielpen by het bombardement, dat tegen de gewapende macht werd gevoerd met steenen en flesschen, gevuld met water. Waar geen gewapende ordebewaarders voorhanden waren om bekogeld te worden, daar moesten handelszaken en particuliere woningen het ontgelden. Ontzag^ was er voor niets of niemand meer. Geestelijken, die per auto hun bestemming volgden voor dienst, kregen steenen en andere projectielen nagegooid. Een auto waarin de wd. procureur-generaal met den commissaris van politie en den adju dant van den gouverneur zat, werd gebom bardeerd. De adjudant, luitenant Brummer, werd hierbij onder het oog getroffen en bloe dend verwond. De Hoofdinspecteur van politie die met een afdeeling was uitgerukt en een eind daarvan was geraakt werd op brutale wijze uitgedaagd en ingesloten doch op het critieke oogenblik, toen schieten wel haast onvermijdelijk werd, ontzet door een militaire patrouille, die onder korporaal van Vliet juist aankwam en op zyn bevel tot den aanval overging en in een herige oh3 47e uitviel. Ten slotte vermeldt dei „Surinamer", dat eerst, nadat met scherp was geschoten door de politie, waarhij een doode viel en twee men schen zwaar werden gewond, het verzet was gebroken. Als weerwraak kondigden de oproermakers wel brandstichting voor den nacht aan, doch behoudens kleine incidenten: viel er niets ZENUWONTSTEKING VERDWENEN Hoe een dominee verlichting kreeg „Ik had een acute zenuwontsteking in mijn linker-schouder en arm, die ik had opgeloo- pen, door mij te veel aan weer en wind bloot te stellen", schrijft Zijn Eenvaarde II. E. T. „Het was mij onmogelijk de arm op te til len om mij te kleeden, of anderszins te ge bruiken en de pijn was natuurlijk vreeselijk Alle uitwendige middelen faalden. Maar ik kreeg 'het weer geheel in orde door de aan getaste deelen warm te houden en eiken dag morgens vroeg Kruschen Salts te nemen een glas warm water. Het duurde bijna een maand, maar toen was ieder spoor van de zenuwontsteking verdwenen." Zenuwontsteking is een voorbeeld van wel een dozijn soortgelijke kwalen sommige minder, andere weer heel ernstig die alle voortkomen uit onzuiverheden in het bloed. En het is het onzuivere bloed dart, door het geheele lichaam circuleerende en ontstekin gen in de weefsels veroorzakende, die ondra gelijke pijnen veroorzaakt. Kruschen Salts kunt u gerust vertrouwen; het zal de zaak weer in orde maken. Om d'at Kruschen juist datgene bevat wat de natuur noodig heeft om Uw inwendige organen weer tot een gezonden, normalen toestand terug te brengen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echt heid. (Adiv.) DE MOORD TE ZUIDBROEK. Een spoor gevonden. In verband met den moord te Zuidbroek in den nacht van 25 op 26 Augustus j.l. op een afgelegen boerderij aan het Winschoterdiep onder Zuidbroek (Gr.), waarvan een oude vrouw en haar zoon het slachtoffer werden, vernemen wy, dat het spoor thans wyst in de richting van iemand, die momenteel in de ge vangenis te Groningen een straf ondergaat. De Commissaris van Politie te Groningen deelde desgevraagd mede, dat aan de justitie te Winschoten belangrijke mededeelingen zijn gedaan, welke zware vermoedens hebben doen ryzen tegen bovengenoemde persoon. In band met het onderzoek kunnen echter nog geen nadere mededeelingen worden gedaan. GEVLUCHTE BEDIENDE INGEPIKT Hy had het gestolen geld nog by zich. Men meldt ons uit Zwolle: Toen Donderdagmiddag met den sneltrein uit het Noorden een jongeman aankwam een taxi bestelde, viel het den chauffeur den taxi op, dat er iets merkwaardigs wa de houding van het jongmensch. Hy waar schuwde de politie, die onmiddellijk ter plaat se verscheen. Een inspecteur van politie er een rechercheur fouilleerden den jongen mar. en bevonden, dat hy een bedrag by ziph fcad van ruim f 1500, juist het bedrag, waarmede een 19-jarig bediende van de Turmac-Maat- schappy te Leeuwarden zich uit de voeten had gemaakt. De gearresteerde jongeman beweerde chauffeur van beroep te zyn. Het is de 19-jarige C. D., afkomstig uit Leeuwarden, die een postwissel van f 40 had geïnd en f 1500 op een girorekening zich toe geëigend had. De politie houdt den jongen man voorloopig in arrest. DE GEWETENSVRIJHEID MERKWAARDIG A.-R. DOCUMENT Koning BathorijAnti-Revolutionair Vertolking van het A.R. beginsel in 1576 (Van onze Zeeuwsche medewerker) Dezer dagen, een aantal documenten raad plegende uit het vroegere Staats-Vlaander en, kwam my ook een document in handen, dat my als A.-R. zeer belangrijk toescheen. Het is een document, dat weer eens onom- stootelijk bewijst, wat een kostelijk goed de oorlog met Spanje ons bracht, nl. de gewe tensvrijheid. En al meent Ds. Kersten, dat artikel 36, onverzwakt met worden toegepast, wy zijn dankbaar, dat wij zijn dwalend stand punt, ook door dit document kunnen bewijzen. Onder de Koningen van Polen, die door ver draagzaamheid hebben uitgemunt, telt men in zonderheid den beroemden en heldhaftigen Stephanus Bathory. In 1576 op den Poolschen troon verheven en gehuwd met Anna, de doch ter van den edelen Sigismund, dep overleden koning, lag hem niets naders aan het harte dan den vrede te bewaren onder zyn Roomsch- gezinde en Hervormde onderdanen, en aller welzijn te bevorderen en aan ieder gelijke rech ten toe te staan. Natuurlyk drongen sommige Roomschen wel eens aan, dat de ketters in zyn rijk zou den worden uitgeroeid. De koning wilde hier van niets weten. Zyn standpunt was, dat er drie dingen zijn, die alle menschen aan God moeten overlaten, nl.: 1. Uit niets iets maken; 2. de toekomst vooruit te kennen; 3. over het geweten te heerschen. Deze afwijzing geschiedde toen de Roomsche eeredienst overwegend sterk was. Maar ziet, dank zij de zegenrijke werking der Kerkhervorming werd Polen echter meer en meer Protestant. Zy kregen meer en meer invloed. Zy kwamen in de Staatsbetrekkingen en zienu gebeurde het omgekeerde. Nu drongen de Protestanten aan, om de Room schen uit te roeien. En wat deed de vorst? Men leze het document, dat in een Brusselsch Handschrift van Cupus (na fol. 114) voorkomt en dat wij gelooven, dat onbekend is. In deze dagen mogen wy dit document wel kennen. De zin der liefde en des vredes ademt in deze apostille. Wij laten haar in hedendaagsche spelling overgebracht voor onze lezers vol gen. I Koninklijk getuigenis. Apostille van Stephanus, Waywode, koning in Polen, op 't verzoek van die van den Gere formeerden godsdienst, toen zij bij requeste verlangden dat de koning de Katholieke religie als een afgodische verbieden wilde. Genade en Vrede 1 Wy hebben altijd benaarstigd, gelijk wy ook nog willen benaarstigen, dat God het Zijne de menschen het hunne gegeven mocht wor- God komt toe het gebieden over alles en ook over de consciëntie. Den menschen komt toe vrijheid In de consciëntie. Dat willen wij hun elk van belden laten be- hóuden. En gelyk wij voormaals door 't request der Roomschen ulieden niet hebben willen verbie den uw godsdienstoefening, alzoo denken wij nu, om uws verzoekswille, hun zulks ook niet te verbieden. Maar wij willen onkruid, ons onbekend, vens de tarwe laten opwassen, tot den oogst toe, totdat de Heere Zijne Engelen, zulks ken nende, daartoe zendt, opdat wij niet, meenen- de het onkruid uit te roeien, de goede tarwe uitrukken en ons daaraan leelyk vergrijpen. Middelerwijl bevelen wij u in Koninklijke macht, dat gij elkander verdraagt, de eenheid des lands onderhoudt en onze politieke wetten gehoorzaamt, op straffe onzer ongenade 1576 STEPHANUS BATHORY, Rex. Ziedaar het standpunt van een Roomsch vorst, die op A.-R. wyze de gewetensvrijheid drie-en-een-halve eeuw geleden vertolkte, 't Zyn gulden woorden die hij ons achterliet, wel ke wy ter ernstige overdenking geven aai onze S.G.P.-broederen. DAADWERKELIJKE CRISISSTEUN. In de Dinsdag te Hoogevecn gehouden vergadering van de Boterfabriek heeft, naar de „Hoogeveen&che Courant" verneemt, de' directeur, de heer Bousema, voorgesteld, zijn salaris met 20 pet. te verminderen in verband met de algemeene prijsdaling eD de benarde tijd. een weinig Vicks VapoRub in kokend water smelten en de stoomende dampen inademen. Deze eenvoudige behande ling maakt het slijm los en geeft onmiddellijk verlich ting in Jiet hoofd. VICKS w VapoRub Weerbericht. ieft- den vorlgen stand c WEERVERW ACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch. Instituut te De Bilt). Meest matige Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Geseind van De Bilt gisteravond 8 u. aan alle posten: Weest op uw hoede! Stand vanmorgen half twaalf 756.7. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De voornaamste verandering bracht een druksiteijging in het Z.-W., doch het is, ge zien de nieuwe barometerdalinig op den Oceaan ten W. der Britsche eilanden, de vraag, of dezo stijging meer dam een voor bijgaande zal zijn. In elk geval laat zich verwachten dart deze nieuwe depressie of depressie-uitlooipen in het W. eiich O.waarts zal bewegen, evenals de secondaire, die heden voor de lersche kust is gelegen. De hooge druk in het N.O. nam slechts weinig! af. De ochtendtempera tuur is bijna overal lager dan gisteren, wat niet wegneemt, dat bijna overal en speciaal im Scandinaivië, die imperatoiur boven normaal was, in ons land gemiddeld 4 graden. Een verandering in dit opzicht is nog niet in zicht. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 7.2 C. WATERSTANDEN RIVIEREN 27 November Bazel .ill I 1.90 m 0.02 m. was Heiningen *V0.46 m, 0.03 m waa Ivehl .,11 l.' 6 m. 0.01 m. val Mannheim 441 2.30 m. 0.07 m, va Ringen 1,44 m. 0.02 m. was Caup 4 t' t 1,54 m, 0,13 m. was Cobienz 44444 U' ra, 0,04 m. was Keulen 4 1 1,31 m, 0,0ó m, vai Duisburg <4441 -0,29 m, 0.03 m. val Ruhrort 1*414 -005 m, 0,03 m. val Maastricht 4441 1,61 m. 0,03 m, val Venlo 4 4 4 1 11.02 m 0,07 m. was HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Terschelling 10.16 22,! Hariingen 11.01 23.0R He der ie 5.32 8,41 Idem 2e 17 49 20,47 IJ maiden 4.40 16,56 H. v. Hodand 3.49 16,(li Scheveningen 3.59 H.ll Rotterdam 5.49 17.58 Uit Oost-lndie DE RAMP DER „OPHELIA" BATAVIA, 26 Nov. (Aneta). De regeering ontving een officieel telegram inz. de ramp van de „Ophelia" van den Resident van DjambL Hierin wordt vastgesteld dat de oorzaak van de ramp waarschijnlijk is onvoorzich tig varen. Bij het onderzoek is gebleken, dat de doodenlijst definitief 18 personen bevat n.l. 3 Europeanen; 13 inlandsche fuseliers; 1 inlandsch politie-man en 1 dwangaxheider inlander. DE POENALE SANCTIE BATAVIA, 26 Nov. (Aneta). In antwoord op vragen van leden van den Volksraad of de plotselinge afschaffing der poenale sanctie op de tabaksond'ernemingen op Sumatra ver band houdt met Amerika's houding t.o.v. alle productie welke zijn vervaardigd onder zulke arbeidsvoorwaarden, heeft het gouvernement meegedeeld dat alle tabaksmaatschappijen zonder uitzondering definitief de poenale sanctie afschaffen, ook in geval dat derge lijke arbeidscontracten nog niet zijn afge- loopen, terwijl inderdaad Amerika's houding een der hoofdredenen was voor deze afschaf fing. EER BRANDSTICHTER GEPAKT BANDOENG, 25 Nov. Na een brand in de A.B.C.-straat alhier bekende de eigenaaf van het verbrande perceel, de heer Toet alias Smit, dat hij den brand had aangestoken. Het bleek dat hij reeds gevangenisstraf we gens verduistering van 12.000 as directeur van publieke werken te Padang had onder gaan. Voorts bekende hij ook brand te hebben gesticht in den muziekhandel te Weltevreden, in Sept 1930 waarbij een assu rantie groot 4900 werd uitbetaald. Thanfl claimde hij een bedrag van 9000. DE GEEST VAN DEN VULCAAN BO.TOLALI, 25 Nov. (Aneta). Zooals uit brieven, achterglaten voor den Gouverncur- Gemeraal. den Resident van Kedoc en voor familieleden bleek, hebben een vijftal Ja vanen zich naar don Merapi begeven, om offers te brengen aan den geest van dezë vulcaan. Daar men sinds een week van dit vijftal geen spoor meer heeft kunnen onfc dekken, vreest men het ergste, en heefé men een politie-patrouille uitgezonden oni hen te zoeken. VERDACHT VAN OPLICHTING MEDAN, 25 Nov. (Aneta) De Officier van Justitie alhier stelde de voormalige em ployé van de fa. Linde Teevers, M. F. ten Have. verdacht van oplichting onder andere va.n 2500.ten nadeele van een zijner vrienden in verzekerde bewaring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2