JHmttr* jTriitsriji' (ümirmtt Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Kerknieuws. KINADRUPPELS Schoolnieuws. ABONNEMENT; per kwartaal 35b (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfe cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels No. 3519 U7Yt m 0.22% jn yan 1—5 regels 250 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen WIJ, WU, WIJ! De instelling van een crisiscomité is van alle zijden met dankbaarheid begroet en liet woord van Jhr. Van Citters, dat Prinses Juliana de Oranje-traditie voortzet, vond jveerklank in duizenden harten. Amen, zeiden wij en velen met ons, toen Öe Prinses gewaagde van de moreele ellendo die zich opdringt in deze dagen, evenzeer als de financieele nood der werkloosheid. En onze instemming ging uit naar het ver maan van den voorzitter, om eigen luxe uit gaven «enigszins te verminderen en door deze versobering iets van de ontbering van anderen te lenigen; omdat wij immers één volk zijn en de nationale eenheid ten slotte toch weer zegeviert over alle ged'eeldheid. Helaas, dat in de kringen der sociaal democraten ook hier het partijbelang weer uit moet gaan boven het volksbelang. Wat men nergens gehoord of gelezen had, vindi men thans weer in de roode pers. Blijkbaar is er eenige onrust in de partij over het feit, dat sommige voormannen in het comité zitting nemen en zich dus waag den in het koninklijk paleis. Daarom zal hel partijbestuur een verklaring afgeven, waar om het medewerking aan deze actie ver leent. En, omdat de ontevredenen, naar het Bchijnt, ongeduldig zijn, heeft de roode- pers feeds een woord vooraf gesproken. De inhoud daarvan is: „de methode is ver keerd, maar zien te maken wat er van te maken is". Natuurlijk, hoe zou het plan' van'een an der nu goed kunnen zijn? En wat er goeds aan is, dat is dan nog aan liéLN.y.V. te danken. Immers, zoo leest men; Alles wijst erop, dat Het Comité zijn ontstaan te danken heeft aan, een oproep, dien het Ned. Verbond van .Vakvereni gingen een aantal maanden geleden pu bliceerde, waarin de noodzakelijkheid be toogd werd om aan personen, die reeds gedurende langen tijd werkloos zijn en van de beperkte uitkeeringen moeten le ven, een extra uitkeering te verschaffen, ten einde,'hen in staat te stellen voor hun gezinnen de vernieuwing der kleeding te bekostigen, die van de uitkeering, niet te betalen valt. Later heet het dan nog: „de particuliere weg, hier ingeslagen is verwerpelijk, maar wij dienen erbij te zijn, als de geroepen beschermers en pleitbezorgers der arbeidersklasse." Hinderlijk is die eigengerechtigheid .van altijd weer: wij, wij, wijl Ongepast is die hooge toon: wij dachten aan deze dingen en maakten de actie op gang. Voor die zelfverheffing is geen grond. We herinneren aan twee dingen. Kórt ge leden had een rood raadslid in Utrecht de euvele moed om zijn minachting uit te gie ten over de diaconale armenverzorging. Van alle kanten werd hij gesommeerd om deze'minne beschuldiging of waar te maken öf in te trekken. Aan 't eerste viel natuurlijk niet te den ken en het laatste had nog al wat voeten in de aarde. Doch, na een paar dagen wer den de beleedigende woorden geheel en ten volle teruggenomen: hij was afgegaan op één gerucht, waarvan ten, slotte niets waar bleek te zijn. Welnu, die gesmade diaconiën verrichten in eigen kring, gesteund door de offervaar digheid van kerkelijke menschen, zooveel zij kunnen het werk, waartoe het Crisis-steun comité zich thans ook gezet heeft; al zullen de Christenen in Nederland zich in deze dagen niet aan hun nationale plicht onttrekken. In de tweede plaats willen we er op wij zen, dat Christelijke Besturenbonden in strenge winters plaatselijke steuncomités hebben opgericht met precies hetzelfde doel als het nationale comité nu nastreeft: voor zien in buitengewone nooden, als geyolg der werkloosheid ontstaan. Echter, noch de diaconiën, noch deze co- mité's, noch de particulieré liefdadigheid slaat zich met farizeewsch gebaar en een „wij, wij, wij" op de borst. Dat doet alleen de roode beweging, welke alle hulp van de Overheid verwacht. bracht hebben, omdat het geld toch op en weg was en er na dien tijd niet zoo heel veel verduisterd is. Dit nu juist is o.i. het ergste van al. Dat iemand in argeloosheid bedrogen wordt door een combinatie van sluwe verdichtse len is tot daar aan toe; maar dat een chet, door opvallende omstandigheden verplicht tot een nader onderzoek, dan de allereen voudigste controlemiddelen achterwege laat, ddt is onverantwoordelijk. Toch is dit hier geschied. Want het rap port zegt nadrukkelijk: Indien de betrokken chef het saldo biljet van den girodienst had vergeleken met het controlestaatje, dan zou hem het verschil moeten zijn opgevallen. Deze voor de hand liggende controle, die zeer weinig tijd vorderde, is door den chel achterwege gelaten. Voorts werd de enveloppe van den giro dienst met saldobiljet en stukken niet door hem, maar door T. geopend, die bet borderel en het bewijs van afschrijving van den cheque in kwestie er uit verwij Genoemde chef van den Rijksbetalings- dienst, die krachtens zijn positie de ver antwoordelijkheid droeg voor den goeden gang van zaken en het richtig beheer bij dien dienst, heeft zich van deze verant woordelijkheid noch van zijn rekenplich- tigheid jegens de algemeene rekenkamer iets aangetrokken. Dit alles is zeer ergerlijk en vergroot in niet geringe mate de schuld van den chef Een schuld tegenover regeering en volk en tegenover den fraudeur. Het verduisterde bedrag is waarlijk be langrijk genoeg om er nota van te nemen De burgerij moet het maar weer aanzuive ren. Maar de chef staat ook schuldig tegenover den fraudeur. Iedereen erkent tegenwoordig, dat toezicht en controle op het geldelijk be heer. dat ambtenaren voeren, geen bewijs van wantrouwen, maar een zegen en wei daad is. Omdat die deskundige en op niet plagerige wijze uitgevoerde controle de in tegriteit en rechtschapenheid van den amb tenaar in het juiste licht stelt; terwijl de preventieve werking voor zwakke karakters een niet te waardeeren steun beteekent. De fraudeur dient gestraft te worden, op welke plaats hij ook misbruik van vertrou wen heeft gemaakt; maai- de toezichthou dende chef, die geen controle oefent, staat ook zij het dan in ander opzicht schuldig. BINNENLAND. DE KASBEH0EFTEN DER GEMEENTEN OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERSBENOEMING Bij Kon. besl. is benoemd tot burgemeester an Lemsterland J. H. Slump. LEGER EN VLOOT Bij Kon. besl. zijn bevorderd: tot luit. t. z. Ie kl. de luit t. z. 2e kl J. G. A. Veerman en A. H. I. Kramers; tot luit, t z. 2e kl. de luit. tz. 3e kl. E. Dankmeijer, L. J. van der Veen, A. van Miert en J. P. A. Dekker; tot officiervlieger le kl. de off. vlie ger 2e kl. M. F. Eikerbout; tot luit. t. z. 2e kl. bij de Kon. marine-reserve de luit. t z. 3e kl F. H. Knottenbelt, E. Buemo de Mes- quita, J. A. L. Kesseler en J. H. A. Schmier. Bij Kon. besl.'is aan den officier van gez. le kl. J. Ris, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kop. besl. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille: in zilver aan: J. Kortenbroelc, te Breda; in brons aan: G. van den Heuvel, te Zaltbom- mel; F. X. Kerstens te Leiden. AUDIËNTIES HOEVEEL ER ZOEK IS De Minister van Financiën heeft verdere mededeelingen gedaan over de gepleegde fraude aan zijn departement. En het rap port van een commissie van onderzoek is Werkelijk verbluffend. Hieruit blijkt toch, dat in zes jaar tijds een bedrag van niet minder dan f 160.611.04 is zoek geraakt en opgemaakt. Meer dan f 25000 per jaar, waarvan de fraudeur een zóó vroolijk leven tje leidde, dat de politie er de aandacht op vestigde en dat zelfs zijn chef verplichtte om een onderzoek in te stellen. Echter zon der resultaat Echt ambtenaarlijk wordt hier dan aan toegevoegd, dat ontdekking van de fraude dót tüdsUp weinig voordeel ge- UITKEERING MOBILISATIE SLACHTOFFERS In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp houdende wettelijke regeling betreffende het verleenen van geldelijke uit keeringen aan de z.g. mobilisatieslachtoffers zegt de regeering, dat er geen behoefte be staat aan een onpartijdig lichaam, aan het welk de uitvoering der wet in handen zou moeten worden gelegd. In dit ontwerp ont breekt het algemeen beginsel inzake de hulp verleening geenszins. De regeering zet voorts uiteen, dat iedere gedachte aan ar menzorg vermeden kan worden en dat waar borgen geschapen zyn tegen subjectieve be slissingen. De regeering is met de omschrijving, wie als z.g. mobilisatie-slachtoffers kunnen wor den beschouwd, reeds zóó ver gegaan als met het oog op de redelijkheid tegenover de oud-gemobiliseerden maar eenigszins toelaat baar was. Opneming van andere groepen van personen zou naar haar meening de grens van het geoorloofde hebben overschreden. DE CHR.-HIST. UNIE VERGADERING TE UTRECHT. Naar wij vernemen, zal het Hoofdbe stuur der Chr. Hist. Unie op 29 Dec. a.s. te Utrecht vergaderen in het Jaarbeursge bouw. Voor de pauze zal een bespreking van de politieke toestand plaats hebben, terwijl na de pauze agenda en plaats van samenkomst van de algemeene vergadering worden vastgesteld DE RIJKSSTEUNVERLEEN1NG VOORLOOPIG VERSLAG. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot het verleenen van steun uit 's Rijks kas in de financiering der kasbehoeften van de ge meenten. Hieraan wordt door ons het vol gende ontleend: Vele leden meenden, dat achter de inder daad sympathieke bedoeling van het ont werp, welke naar buiten wordt getoond, de wensch schuil gaat van de financieele moei lijkheden, waarin een aantal gemeenten ver keeren, gebruik te maken om die gemeenten in verschillend opzicht aan banden te leg gen; De regeering aldus deze leden ver- gete niet, dat de kasmoeilijkheden van som mige gemeenten geheel te wijten zijn aan van buiten komende oorzaken en in geen enkel opzicht aan een minder goed beheer. Zij bedenke ook, dat -de acute moeilijkheden waarin verscheidene gemeenten verkeeren, waarschijnlijk in de hand gewerkt zijn door de houding der Nederlandsche Bank die weigert gemeentelijk papier in disconto te nemen. En ten slotte geve zij er acht op, dat het Rijk voor 'zichzelf beslag gelegd heefi op de gelden, welke verschillende fond sen en Rijksinstellingen te beleggen hebben. Dezelfde leden wezen erop, dat het niet ge heel onwaarschijnlijk is, dat de regeering bij de toepassing van deze wet. tot een zekert» rantsoeneering zai meenen te moeten over gaan. Mocht zulks inderdaad in het voor nemen liggen, dan zal men reeds thans met nadruk willen wijzen op het gevaar, dal daardoor de uitvoering van min of meer be langrijke werken onmogelijk gemaakt zou kunnen worden, hetgeen weder een toene ming van de wei'kloosheid zou bevorderen. In verband met de gemaakte opmerking met betrekking tot De Nederlandsche Bank werd de vraag gesteld, of het gerucht waar heid bevat, dat die Bank aan verschillende bankinstellingen zou hebben geadviseerd geen crediet meer aan gemeenten te ver strekken. Vele gemeenten, die steeds sober hebben geleefd en nimmer moeilijkheden ondervonden bij het plaatsen van leeningen of het verkrijgen van kasgeld, werden daar van de dupe. Andere leden waren op zichzelf niet af- keerig van een ingrijpen door de regeering in de gestie van sommige gemeentebesturen. Zij wezen erop, dat de provinciale besturen de groote gemeenten veelal niet voldoende aanpakken, terwijl juist ten aanzien van dii gemeenten over het algemeen het strengste optreden noodig is. Is vroeg men de .regeering inderdaad van plan, door middel van voorwaarden in te grijpen in het ge meentelijk beheer? De regeering spreke zich hierover volledig uit Weder andere leden betoogden, dat het in elk geval niet mogelijk zal zijn een gedetail leerde omschrijving van de te stellen voor waarden in de wet op te nemen, wijl die wellicht voor elk geval verschillend zullen Verscheiden leden spraken den wensch uit dat de Kamer op de hoogte zal worden houden van den te verleenen steun en van de daaraan verbonden voorwaarden. Sommige leden bepleitten voorts de opne ming in het ontwerp van een bepaling, wel ke voor de gemeenten, wier aanvrage om een kasgeldvoorschot zijn afgewezen, de mo gelijkheid opent in beroepen te komen bij de Kroon, den Raad van State gehoord. Verscheiden leden achtten het niet juist, dat in het ontwerp van „steun" wordt ge sproken. Zij zouden gaarne een andere uit drukking zien gebezigd. Enkele leden vreesden, dat van de elf ver schillende collegiën van Ged. Staten nogal uiteenloopende adviezen zouden inkomen. Zij opperden het denkbeeld ter bevordering van de eenheid een bepaalde instantie in het leven te roepen die over het gansche land zou kunnen adviseeren. NATIONAAL CRISIS COMITÉ NOG EEN GOED VOORBEELD. Het Nationaal Crisis Comité deelt met bijzondere waardeering mede, dat de leerlin gen van het Lyceum te Enschedé iedere week 1 ct. per persoon zullen bijdragen voor het Nat. Crisis Comité. Ook de leeraren geven elke week 10 ct., terwijl het bedienend perso neel mede zal steunen. Moge dit prijzenswaardig voorbeeld ruime navolging vinden. VRAGEN VAN KAMERLEDEN Het Tweede Kamerlid Ketelaar heeft den Minister van Waterstaat gevraagd, of hij bereid is mede te deelen, waarom doorhem afwijzend is beschikt op het door Gedep. Staten van Noord-Holland in het vorig jaar aan de Tollencommissie toegezonden ver zoek tot vei'leening van een bijdrage uit het Rijkswegenfonds ten behoeve van de opheffing van de vier tollen op de wegen NaardenHuizen en HuizenBlaricum. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tot leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen werden gekozen voor het grootbedrijf de heeren J. A. van Rompau, A. Risseeuw, C. Wind van Merkesteijn; G. F. P. v. d. Peijl. En voor hét kleinbedrijf C. Wijffels, J. M. Ogigel, A. de Vrieze, G. Stevens. BALATA-ONTGINNEN IN SURINAME Ingediend is een nota van wijzigingen op de Surinaamsche begrooting voor 1932. O.m. wordt daarin mededeeling gedaan van een veranderde exploitatie van den spoorweg, waardoor f 104.000 kan worden bespaard. Verder wordt medegedeeld, dat het concessierecht voor het ontginnen van balata van 3 op 1 cent per H.A. is gebracht en de retributie voor balata van 15 cent op 3 cent per K.G. Op grond hici-van wordt ge rekend op een belangrijke vermindering van ontvangsten op dit middel. RIJKSCOMMISSIE WERK VERRUIMING Mr. J. A. DE WILDE VOORZITTER Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzit ter van de Rijkscom missie van advies voor Werkverrui ming Mr. J. A. d Wilde ,lid van dc Tweede Kamer te 's-Gravenhage. Deze volgt wijlen Prof. Dr. W. II. Nolens in diens functie van voorzit- DE KWESTIE HEERENVEEN-EEN AENGWIRDEN GAAT IN BEROEP Gedep. Staten van Friesland hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den raad der gemeente AEngvvirden tot vast stelling van een reglement voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. Gedep. Staten gronden hun niet-goedkeuring op de overweging, dat het reglement uitgaat van de gedachte, dat een lusthuis zal worden gesticht en een arm- meester zal worden aangesteld; dat een ander een vrij ingrijpende reorganisatie van het armwezen beteekent en dat in verband met de aanhangige plannen tot grenswijzi ging der gemeenten AEngwirden, Sehoterland Haskerland, tegen een dergelijke reorga nisatie bezwaar moet worden gemaakt. De raad besloot krachtens art. 20, 5e lid der Armenwet, met algemeene stemmen, tegen het besluit van Gedep. Staten in be roep te gaan by de Kroon. NAT. CHR. OFFICIEREN VEREEN De Nat. Chr. Officieren Vereeniging houdt haar jaarvergadering op Maandag 30 Nov., 's morgens 11 uur, in de „Jaarbeurs" te Utrecht. Vóór de pauze worden de huishoudelijke zaken afgedaan, waaronder valt de verkie zing van twee hoofdbestuursleden. Aftre dend, doch herkiesbaar zijn de heeren Dr. Mr. Ds. J. Barbas en J. W. Klein. Na de pauze komt het onderwerp aan de orde „Geestelijke verzorging van onze Weer macht", dat ingeleid zal worden door gen.- maj. Jhr. W. RÖell, terwijl ook het verslag der Studie-commissie over dit vraagstuk en de referaten van Dr. J. Severijn en Ds. T. J. Hagen hierbij aan de orde komen. HAARLEMSCHE ORKEST-VEREEN. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging ver keert in moeilijke financieele omstandigheden; het boekjaar 1931-1932 sluit met een nadeelig saldo van f 5000, terwijl ook de komendt jaren tekorten zullen opleveren. Herhaaldelijk is reeds steun gevraagd hij particulieren en de gemeente Haarlem De laatste is nu aan de uiterste grens van haar financieele steun gekomen en kan niet verder helpen. Nu heeft de H. O V. Ged. Staten ^van No:>rd-Holland verzocht de subsidie van f 5000 per jaar te verhoogen tot f 10.000. In verband met het hierboven vermelde kun- .n Ged. Staten geen termen vinden het ver zoek in te willigen. Bovendien steunen van de Noord-Hollandsche gemeenten, waar dc H. O. V. geregeld optreedt, alleen Bloemen- daal en Heemstede. Mocht de H. O. V. haar financieele positie niet verder kunnen handhaven, dan zal ophef- iing onvermijdelijk zijn en een veertigtal musici zonder werkkring komen. NIJMEGEN NED. IND. „PHO 11EGE". Tienjarig bestaan. In het Chr. Militairen Tehuis te Nijmegen vond een feestelijke samenkomst plaats ii velband met het tienjarig bestaan van d' Ned. Indische Vereeniging van Chr. militairen „Pro Rege". Door den heer Brouwer, dergenen, die in 1921 te Tjimahi deze vt niging had helpen stichten, werd een interessante beschouwing gegeven ove: oprichting, uitbreiding en het in den loop der tijden uitgebreid doel van N. I. „Pro Rege". De avond werd verder gevuld met muziek ,an het Chr. muziékgezelscliap „Jubal", met voordrachten enz., terwijl na het spelen van de „Overste Barendsenmarsch" een hulde werd gebracht aan den commandant der Koloniale Reserve, Overste Barendsen, die weldra den militairen dienst gaat verlaten en steeds een warm hart voor het Chr. Mil. Tehuis gehad heeft. De plaatselijke afdeeling Nijmegen van Ned. Ind. „Pro Rege" is van zeer veel belang voor de Indische vereeniging, omdat te Nijme gen de Indische militairen opgeleid worden en deze afdeeling dus, naar de woorden van den heer Brouwer, goed zaad levert voor de orga nisatie in Indië. Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot steun uit 's Rijks kas in de financie ring van de kasbehoeften der gemeenten, (blz. 2) Laval houdt een rede in de Kamer over buitenlandsche politiek. Het ontwapeningscongres te Parijs. Hitlers toekomstplannen. De onlusten te Paramaribo. (blz. 5) Interview met den heer J. J. C. van Dijk, die op 1 Dec. a.s. zestig jaar wordt De begrafenis van Evert Cornells. (blz. 9) Tweede Kamer: behandeling van de be grootingen van Koloniën en Defensie. Het conflict in de textdel-industrie. Het rapport Josephus JittaGroeneveld ver sohenen, (blz. 10) In den Storm, door Wjeray. (blz. 11) Met een tanker naar Amerika en Zweden In dienst van het Vreemdelingen Legioen Uit het Sociale Leven De vier bonden van handels- en kantoorbe dienden hebben met het personeel van de Am- sterdamsche Bank vergaderd. Met verontwaardiging nam het personeel van de Amsterdamsche Bank, dat in grooten getale was opgekomen, kennis van het feit, dat de directie het verzoek der bondsbesturen om een onderhoud zonder meer had afgewezen. In bei dé vergaderingen werd onder groote instem ming der aanwezigen den besturen opdracht gegeven, zich onmiddellijk in een uitvoerigen, gedocumenteerden brief te wenden tot den Raad van toezicht der Amsterdamsche Bank met verzoek, te bevorderen, dat alsnog 't over leg tusschen directie en vakbonden tot stand komt en de invoering der salarisverlaging wordt opgeschort. Tenslotte vond in beide vergaderingen een bespreking plaats omtrent de maatregelen, welke genomen zullen worden wanneer de di rectie de salarisverlaging niet intrekt en de Raad van Toezicht niet tusschenbeide wenscht te komen. ECONOMISCHE VOORL1CHTNGS- DIENST BUREAU VOOR HANDELSINLICHTINGEN. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over de suppletoire arbeidsbe- grooting voor 1931 wenschten vele leden, nu de economische omstandigheden zoo moeilijk zijn geworden, thans geen uiting geven aan de bezwaren, welke hij hen bestaan tegen de voorgestelde regeling, om dat zij de totstandkoming van dezen dienst niet langer wilden vertragen. Gevraagd werd of wel voldoende reke ning is gehouden met de plaats, welke de Vereeniging Bureau voor Handelsinlichtin gen inneemt. Indien met Rijksmiddelen le 's-Graivenhage, als onderdeel van den Eco- nomischen Voorliohtingsdienst een afdee ling wordt gesticht met hetzelfde doel als dat van genoemd Bureau, zullen de be staansvoorwaarden van dit laatste dusda nig verminderen, dat tenslotte het opbou wend werk dezer vereeniging van 28 jaren zal worden vernietigd. Eenige leden zou den willen vernemen, of het mogelijk is, aan deze instelling in de nieuwe organisa tie een goede plaats te geven. De vraag werd gestold of na de installa tie van den Economischen Rada de bestaan de commissie voor Economische Politiek zal worden opgeheven. HAARLEM GEMEENTERAAD. Het voornaamste besluit, door den Raad genomen, is de goedkeuring van een voorstel van B. en W. om tegen 5 een leening te sluiten van twee millioen, bestaande uit obli gaties van f 1000. Het leeningsbesluit :s 4en- zelfden middag door Ged. Staten van Noord- Holland goedgekeurd. De leening is geplaatst bi,i de Incasso-bank te Amsterdam; B. en W. zullen de koers nader bepalen en behouden zich het recht voor de geheele leening h pari af te lossen. üp initiatief van Wethouder Van Liemi (R.-K.) stelden B. en W. voor finaneieelon steun te verleenen bij het instellen van cur sussen voor jeugdige werkloo^en (vakoplei ding), hetgeen toegestaan werd. Een motie-Klein (R.-K.) om meer raads vergaderingen te houden, althans eens in de veertien dagen, werd verworpen. Goedgekeurd werd een voorstel van B. om Rijkssteun te vragen, overeenkomstig ait. 56 der Woningwet, voor arbeiders woning bouw aan de Laurier-, Bromo- en Noorman- nenstraat. Voor het inrichten van perceel Nieuwe Gracht 3 ten behoeve van den Keuringsdienst van Waren, werd f 6000 toegestaan. VERKIEZINGEN In de Ned. Herv. Kerk: Akkrum. Voor het Kiescollege. De aftre dende vrijzinnige gemachtigden werden her kozen met gemiddeld 170 stemmen tegen 110 op de rechtzinnige candidaten. Groningen. Voor 8 Notabelen. De can didaten van de beide rechtzinnige kiesvereeni- gingen werden met bijna algemeene stemmen benoemd. Haarlem. Voor het Kiescollege. De com missie voor stemopneming blykt tot een aan vankelijk verkeerde conclusie gekomen te zijn. Niet de candidaten van „Evangelie en Belij denis" en van Evenr. Vertegenwoordiging ko men in herstemming, maar 14 candidaten var E.V. voor 7 vacatures. De Vereen, voor E.V. heeft dus feitelijk by deze verkiezing reeds haar eerste succes behaald. Kralingen. Voor het Kiescollege. De candidaten van de samenwerkende kiesvereeni gingen „Schrift en Belijdenis" en „Calvijn' zijn, als gevolg van een zeer slechte opkomst hunner kiezers, verreweg in de minderheid ge bleven en totaal verslagen. Zij verkregen slechts 213241 stemmen. Daarentegen den de candidaten der Ethischen gekozen met 426453 stemmen, Zwaagwesteinde. Men schrijft ons: De tegen Woensdagavond uitgeschreven v< kiezing voor leden van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, is niet door kun nen gaan, daar op het tijdstip van den aan vang der stemming twee derde van de stem gerechtigde leden niet aanwezig was. De leider der vergadering, Ds. Hupke9, wien verzooht werd nog een oogenblik te willen wachten omdat misschien nog meerderen zou den komen opdagen, wenschte aan dat verzoek geen gevolg te geven. Ook aan het verzoek mee te willen deelen wanneer de stemming dan wel zal plaats hebben, werd niet voldaan. KERKGEBOUWEN Te 01 d e b r o e k zal Donderdag 3 Dec. a.s de ingebruikneming van het nieuwe kerkge bouw der Vrije Evangelische Gemeente plaats hebben. Na wat we vroeger bericht hebben, deelt men ons nog mee, dat het kerkgebouw be halve de 850 zitplaatsen nog een gaanderij heeft, die 100 zitplaatsen bevat. Voorts zijn er nog een tweetal lokalen aan het kerkge bouw verbonden. Op de zuidoostzijde staat de toren. In den gevel zijn aangebracht de- den: „Ohristus a.les en in allen". Tot dusver vergaderde de Gemeente in het gebouw „Luctor et Emergo", Dr. H.NANNING'S EETLUST-OPWEKKENa /UOp.R Te Rotterdam-Charlois werd gister avond onder overgroote belangstelling het re, tweede kerkgebouw van de Geref. Kerk aldaar in gebruik genomen. De voor zitter van de Commissie van Bebeer, de heer K. Koetsveld, heeft in een korte rede eenige bijzonderheden uit het verleden van de Ge meente verhaald en geschetst hoe de regel matige groei der Gemeente, die na reeds 3300 zielen telt, een tweede gebouw noodza kelijk maakte. Daarna werd het gebouw offi cieel aan den Kerkeraad overgedragen. Ds. J. Wymenga heeft het gebouw onder grooten dank aan God aanvaard en in zijn predi katie over Ps. 27 4 en 5 gewezen op: 1. de beteekenis van den dienst des Woords en der Sacramenten en 2. de ryke vruchten welke die bediening afwerpt. Na de overdracht zong de Gemeente Ps. 150 1. De hartelijke gelukwenschen werden door Ds. H. Popma, van Katenidrecht, namens de Classis en de genabuurde Kerken overge bracht. Aan het einde van het samenzijn werd gezongen Ps. 72 11. THEOLOGISCHE SCHOOL TE KAMPEN. De plechtige overdracht van het rectoraat ran de Theologische School der Geref. Kerken te Kampen, door Prof. Dr. T. Hoekstra aan Prof. Dr. S. Greydanus, is bepaald op Woensdag 9 December a.s. des avonds om zeven uur in de groote aula der Theologische SchooL ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. resterhaar (gem. Vriezenveen) (hoofd J. Bonema) mej. H. Blanksma, onderw. te Echten by Lemmer. Aalsmeer (jOosteinderweg, hoofd P. C. Luyten), P. de Hoog te Sliedrecht. bussum, W. A. van 't Hoff, onderw. te Nuraansdorp (verb. ber.). R e i t s u m (Herv. School, hoofd W. Fol- kertsma), mej. F. F. Vermue te Utrecht. Sibculo (Ov.) (hoofd A. J. v. Genderen) mej. L. Dönszelmann te Amsterdam. Bovensmilde (Geref. School)E. Stra- ting te Diever, JUBILÊA. J. Beukema, Op Dinsdag 1 December a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Beukema, hoofd der Geref. School te Berkel (Z.-H.), zijn loopbaan by het Chr. onderwys begon. Na vele jaren in Oude water en daarna in Utrecht werkzaam geweest te zyn, kwam de hoer Beukema ruim 8 jaar geleden naar Berkel. Waar hy niet alleen op schoolgebied maar eveneens op kerkelijk en politiek terrein in zijn kring op den voorgrond treedt, zal het hem niet aan belangstelling ontbreken. Het Bestuur der School heeft gemeend, door een feestavond op Dinsdag a.s. de algemeen gevoelde waardeering voor zyn werk tot uiting te moeten brengen. A. J. DOORNEVELD. t Te Oegstgeest is overleden de heer A. 3, Doomeveld, oud-hoofd eener Chr. School te SCHRIFTTENTOONSTELLING. Te Utrecht wordt morgen, Zaterdag middag, in het Schriftmuseum „Blanckertz" door den heer W .Terpstra, 2den gemeentelijk inspecteur voor het L. O. te Utrecht, officieel geopend een tentoonstelling van reclame- en étalageschrift (leerlingenwerk), vanwege de Ned. Vereen, van Leeraren in het Schoon- schryven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1