lüieunrp $eïksctf( lüéumiit BINNENLAND. ABONNEMENT! Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3518 -DONDERDAG 26 NOVEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.1 V/i Elke regel mepr0.22Yi Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 1 12e Jaargang EERSTE BLAD. MERKWAARDIGE KLACHT De sociaal-d'emocraten beklagen zich in hun pers. Als zij vergaderingen houden, dan komen de communisten die verstoren. Zelfs gaan ze tot handtastelijkheden over. Ook op andere wijze treden de communis ten onbehoorlijk tegenover de sociaal-demo craten op. Ze bekogelen het nieuwe kran tengebouw met keien en zelfs werd een vensterruit ingegooid. Dit alles, zoo concludeert de roode pens, zijn verschijnselen van communistische ver wildering. De klacht is juist, de conclusie niet. Vol gens algemeen fatsoenlijke, burgerlijke be grippen is het streng te veroordeelen, dat men politieke tegenstanders met vuist en boksbeugel, wandelstok of stoelpoot tracht te „overreden"; en de gewapende macht is daar om rustige burgers in hun ordentelijke vergaderingen te beschermen. Indien de S.D.A.P. oproerige elementen uit haar bijeenkomsten laat verwijderen, gelijk in de laatste dagen hertiaaldelijk gebeurt, dan is dit haar volste recht. Zelfs, als ze weigert debat toe te staan, kan niemand daar terecht captie op maken. Want elk debat kan slechts strekken tot verzwakking van de positie der S.D.A.P. Daarover is tusschen ons en de roode pers dfus geen verschil. Maar we zijn het niet met haaar eens, dat een en ander een ge volg is van communistische verwildering. En dat wel om twee voorname redenen. In de eerste plaats ligt het volkomen in de lijn; van deze groep (de naam „politieke partij" is te mooi voor deze Moskousche af- deeling!) om naar revolutionaire middelen te grijpen en zich aan wet noch recht noch orde te storen. Ze zijn er immers juist op uit om disord'e, wanorde en onvrede te Het spreekt vanzelf, dat dergelijke stroo- pende benden (politiek gesprokén) 'niet met de gewone maat gemeten kunnen worden. En dat de overheid over rechts- en machts middelen moet kunnen beschikken om revo lutionair geweld tegen te gaan. De S.D.A.P. deed daarom dan ook zeer dom om indertijd Minister Heemskerks wetsontwerp tot be teugeling van revolutionaire woelingen niet te steunen. Allicht zal ze thans eenige dank baarheid toonen. De communisten handelen dus naar hun aard en hierop past het door de S.D.A.P. aangegrepen middel om de gewapende macht in den arm te nemen tot handhaving der orde. Maar de S.D.A.P. dient hierbij niet te vergeten, dat zij zelve hard, zeer hard bezig is om de „verwildering" in de hand te werken. De wijze waarop zij op de door de overheid beschermde vergaderingen diezelfde Over heid aanvalt zal tengevolge hebben, dat ook in haar gelederen een stemming gekweekt wordt welke tot revolutionaire excessen moet leiden, mocht het zwaard der over heid een oogenblik zijn beslissende kracht tot bescherming der orde en beteugeling yan excessen verliezen. Als vooraanstaande leiders en zelfs wet houders zich niet ontzien met een zeker heim wee over de noodlottige vergissing van 1918 te spreken; dan doet de roode pers beter te zwijgen over communistische verwildering. Want zij zelf critiseert de Regeerings- maatregelen niet; zij voert een Hetze tegen de Overheidl VAN TROTTOIR NAAR RIJWEG 'Men speelt hoog spel in dfe S.D.A.P. en we zullen daarop nauwkeurig acht moeten ge ven; zoo schreven we enkele dagen celeden. Met name is het de groote vraag tv de poli tieke leider, de heer Albarda zijn positie als middenman zal kunnen handhaven. Naar onze meening zit hij klem tusschen zijn ver stand, dat van geen revolutionaire actie wil weten en de linksche oppositie, welke wezen lijke steun vindt in de redevoeringen van alle voormannen, zelfs vanAlbarda. Vorige week maakten we, gelijktijdig met het „Vaderland" een vergelijking tusschen Albarda's waarschuwing tegen straatdemon straties en de oproep van de roode hoofdbe sturen om na demonstratieve vergaderingen door straatoptochten te demonstreeren. Wij voegden er aan toe, dat een straatdemon stratie nog niet hetzelfde is als dte straat op gaan om revolutionaire actie to voeren; doch dat van het een zoo licht het ander komt, vooral na opruiende redevoeringen als bv. van den heer Oudegeest. In een artikel, dat speciaal tegen het „Va derland" gericht is tracht de heer Albarda nu uiteen te zetten, dat men dit onderscheid niet uit het oog mag verliezen. Zijn betoog komt hierop neer, dat straatdemonstraties, zooals de linkervleugel der S.D.A.P. die blijk baar wil, door de roode arbeidersbeweging niet aanvaard moeten worden en hij keert zich tegen adviezen, die de beweging nu willen doen 6torten „in een revolutionaire 6trijd om de macht, inleiding tot een bur geroorlog"* - Maar zoo zegt de heer Albarda, „van straat demonstraties heb ik nergens en nooit de bruikbaarheid voor de arbeidersbeweging ontkend, al moet in een tijd als deze hij do organisatie daarvan nog ernstiger dan an ders worden te werk gegaan". Haast zouden we zeggen: d'aar sluiten we ons volkomen bij aan. Ook wij hebben onderscheid gemaakt tus schen een straatdemonstratie en revolutio naire actie, maar er tevens op gewezen, dat men met de eerste wel buitengewoon voorzichtig moet zijn in deze dagen. Is de S.D.A.P. dat? Geen sprake van. Do revolutionaire dreiging wordt telkens ge hoord. De ophitserij neemt steeds grooter omvang aan. Men scheldt de regeering uit of het een troep booswichten is en men vertelt tastbare onwaarheden over het Koninklijk Huis. Zelfs roept men de geesten van 1918 op om een revolutionaire stemming te ver wekken. Is dat iets anders dan hoog spel spelen? De theorie van den heer Albarda is juist; de praktijk loopt hem en zijn verstandige ad viezen omver. Zijn medelid van het partijbestuur de heer P. J. Sohmidt brengt hem dat heel duidelijk aan 't verstand en duwt hem tegen de muur der consekwenties. Een citaat uit de „Sociaal-democraat" mag hier niet achterwege blijven: De leiding 'heeft thans een reeks van openbare vergaderingen over het heele land uitgeschreven. Zij heeft zich overal waar het noodig is uitgesproken vóór straatdemonstraties. Hiermee is dus het zwaartepunt van de actie in feite ver plaatst van de parlementaire onderhan delingstafel naar de vergaderzalen der ar beid'ers en naar de straat. Dat beteekent, dat de arbeiders nu zelf hun massale kracht in de weegschaal moeten leggen, het beteekent het wekken van een revo- lutionnaire gezindheid, het organiseeren van een massale volksbeweging. Wat wil Albarda? Het is thans voor deze heele actie in het land noodig, dat Albarda duidelijk spreekt: wil hij geen openbare vergaderingen en straatd'emon- straties? Zoo neen, wat wil hij dan wel? Welk ander strijdmiddel meent hij dat de arbeiders nu gebruiken kunnen en moe ten? Wil hij wel openbare vergaderingen van verzet en strijd, wil hij wél straat demonstraties, laat hij ons dan duidelijk maken, waartoe d'eze dienen moeten, als het niet is voor het wekken van verzet en buiten-parlementaire actie tegen de aanvallen der regeering. Thans moet met nadruk vastgesteld worden, dat deze eischen deel van onze actie zijn. En het zijn revolutionaire eischen, omdat zij directe aantasting van het stelsel beoogen en omdat wij weten, dat de bourgeoisie zich daartegen met alle middelen verzetten zal. Dat is de meest-krasse bevestiging van hetgeen wij schreven: van straatdemonstra tie naar revolutionaire actie is geen grooter afstand dan van trottoir naar rijweg. OFFICIEELE BERICHTEN GEVANGENISWEZEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het collego van regenten over de gevangenis te Winschoten mr. C. M. F. Kneepkens, offi cier van justitie bij de rechtbank te Win schoten. ONDERSCHEIDING, Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in zilver, aan mej. E. Leons, huis houdster bij de familie M. Salomon^ te 's-Gravenhage. VRAGEN VAN KAMERLEDEN KRUISERBOUW. De heer Cramer heeft aan den Minister van Defensie gevraagd, of de inschrijving voor den bouw van den derden kruiser reeds heeft plaats gehad, en zoo dit niet het ge val is, of de minister dan bereid is daarmede te wachten tot na de behandeling van de defensiebegrooting in de Tweede Kamer. DE ONTWATERING IN DRENTE. De heer Van der Heide heeft aan de mi nisters van financiën en van binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het aan de ministers bekend, dat ver schillende werken in de provincie Drenthe als van de waterschappen de Matsloot, de Peizer en Eelder Maden, de verbetering van de Wold-A, de verbetering- van het water schap Alteveer bij Hoogeveen in een ver gevorderd stadium van voorbereiding ver- keeren? 2. Is het aan de ministers bekend, dat na uitvoering van deze werken de opbrengst van den ontwaterden bodem zeer belangrijk zal stijgen en dat de uitvoering aan honder den arbeiders werk zal kunnen verschaffen? 3. Is het waar, dat de uitvoering van deze werken stagneert, omdat de genoemde \va- schappen bij bankinstellingen geen leenin- geen kunnen sluiten, uit hoofde van het feit, dat de bankinstellingen plotseling ove** ruim kasgeld moeten kunnen beschikken, hoewol df.e leeningen geacht kunnen wor den veilig te zijn? 4. Zijn de ministers, als het bovenstaande juist wordt bevonden, bereid maatregelen te treffen, zoodat dc uitvoering van deze wer ken voortgang kan vinden? GOUDSCHE GLAZENZEGELS Volgens de voorloopige opgaven zijn van de Goudsche Glazenzegels in totaal ver kocht: frankeerwaarde 11/. ct. (verkoopprijs 3 ct.) 209.279 stuks; frankeenvaarde 6 cent (verkoopprijs 10 cent) 2-1.317 stuks; DE PACHTWETTEN MEMORIE VAN ANTWOORD Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake de wetsontwerpen houdende de nieuwe regeling van de pacht en rege ling van de pachtcommissie. De regeering betoogt, dat de tegenwoor dige bijzondere omstandigheden in geencr- lei opzicht een aanleidiing zijn om de voor stellen tijdelijk of definitief te laten liggen. De strekking van het ontwerp. De regeering kan niet inzien hoe men kan afleiden, dat de strekking van hot ontwerp zou wezen den eigenaar te dwin gen tot het gebruik van den grond, dat de overheid het beste zou achten. Een zoo danige regeling zou een gansch anderen inhoud hebben. Het ontwerp heeft een geheel andere strekking, een veel minder verre; het regelt slechts de pachtovereen komst. Vergoeding van verbeteringen. Wat. betreft het recht tot vergoeding van verbeteringen, het ontwerp houdt niet in, dat de kosten der verbeteringen den pachter behooren te worden vergoed. De naar billijkheid té bepalen schadeloosstel ling voor verbeteringen zal zich in den regel richten naar het resultaat der verbe tering, al heeft deze meer kosten gevergd Weersproken wordt voorts, dat een te krasse inbreuk op het eigendomsrecht van den verpachter gemaakt zou worden. Het recht van den pachter, om verbeteringen te brengen, is, direct en indirect, zeer Remissierecht. Ten opzichte van het remissierecht neme men in aanmerking, dait vermindering van den pachtprijs niet mogelijk is bij elke mindere opbrengst, doch slechts wanneer de opbrengst aanzienlijk -minder is ge weest. Er is geen gevaar, dat de pachter zich met het oog op het remissierecht niet voldoende moeite zal geven om zijn oogst zoo goed mogelijk binnen te halen. Het continuatie-recht. Continuatie vindt nimmer plaats wan neer van den verpachter redelijkerwijs niet kan worden gevergd, de pachtovereen komsten te doen voortduren, en continua tie kan slechts twee maal geschieden en in het geheel nooit langer dan tien jaar De regeering bestrijdt, dat het voorge stelde continuatierecht gedeeltelijke ont eigening zou zijn en nog wel zonder ver goeding. De voorstelling van zaken, vol gens welke tot dusver hier te lande vrij algemeen een goede verstandhouding tus schen verpachter een pachter bestond, welke door het continuatierecht in gevaar zou worden gebracht, is tè gunstig. Waren die gevallen van minder goede verhouding zoo weinig talrijk, dan zou niet een zoo algemeen verlangen naar hervorming zijn ontstaan. KAMER VAN KOOPHANDEL TE LEEUWARDEN Naaa* wij vernemen is dezer dagen te Leeuwarden een centrale kiesvereeniging opgericht voor de verkiezing van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aanleiding hiertoe was de onevenredige bezetting van de zetels in de tegenwoordige kamer door den vrijen handel en de coöpe- Het initiatief is genomen door den heer G. Grondsma, die aan enkele heeren uit de meest uiteenloopende bedrijven verzocht een commissie te willen vormen om de voorloo pige werkzaamheden op zich te nemen. Deze commissie werd daarop als volgt samenge steld: G. Grondsma, voorzitter; ir. A. Cats, secretaris; H. H. Dijkstra, penningmeester; R. Buisman, H. J. Pelletier, D. Hoeksema en D. Koopmans. Het voorloopig bestuur zal aanblijven tot na de verkiezing van 7 December a.s. Daar na zal een definitief bestuur worden geko zen. Inmiddels zijn reeds een 23-tal vereeni- gingen als lid tot de Centrale Kiesvereeni ging toegetreden. DE FRANSCHE INVOER NOG STERKER BESNOEID, De regeering moet voornemens zijn den invoer nog meer te contingenteeren, zoowel ter bescherming van den landbouw als van de industrie. O. a. zal de invoer van eieren uit Nederland beperkt worden, evenals de Invoer van eieren en gevogelte uit België en Polen. Vrijdag zal een ministerraad over de voorgenomen maatregelen OEVERVERBINDING NIJMEGEN VIERDE VEERPONT. Door B. en W. van Nijmegen is aan dc N. V. „Vahali" scheepswerf to Gendt bij Nij megen de bouw opgedragen van een vierde modern ingerichte veerpont. De kosten zul len f 44.000 bedragen. De pont zal van sterke motoren worden voorzien, zoodat na inge- bruik stelling het oeververkecr en het door gaand verkeer aanzienlijk zullen worden ge- INT. ONTWAPENINGSCONGRES TE PARIJS ONZE VERTEGENWOORDIGERS Op het Internationaal Ontwapeningscon gres, dat op 26 en 27 November, ond"er lei ding van Lord Robert Cecil te Parijs zal plaats hebben, zal de Nederlandsche Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede verte genwoordigd worden door een delegatie, be staande uit: mr. J. Limburg, mevr. mr. C. Bakker—Van B-sse, J. J. do Roode. mr. C. P. van Wijngaarden en mr. A. A. R e e p m a k e r, die tevens al secretaris optreedt De Nederlandsohe spreker op dat congres zal mr. J. Limburg zijn. NATIONAAL CRISISCOMITE VELE AANBIEDINGEN. Het secretariaat van het Nationaal Crisis- Comité verzoekt ons mede te deelen, dat een groot aantal aanbiedingen zijn binnengeko men van personen, die bij het bureau van het comité zouden wenschen tewerk gesteld, doch dat daarvan geen gebruik kan worden gemaakt, daar met het bereids aangestelde aantal hulpkrachten de bezetting van hei bureau voldoende is. DE TON VAN DE FIRMA DE GRUYTER. In aansluiting op het bericht, dat de firma De Gruyter te 's-Hertogenbosch ter beschik king van het Nationaal Crisis-comité heeft gesteld honderdduizend bons, elk ter waarde van één gulden, verneemt het Centrum nog. dat het de bedoeling is, dat het bedrag van f 100.000 aan levensmiddelen proportioneel zal worden verdeeld over de plaatsen, waai winkels van de firma zijn gevestigd. Voor Amsterdam zal b.v. f 20.000 beschik baar zijn, voor Rotterdam f 12.000, voor Den Haag met Scheveningen en Rijswijk f 15.000, voor Utrecht f 6000. Voor de overige plaat sen waar winkels van de firma gevestigd zijn naar verhouding. Een uitzondering is gemaakt voor 's-Her togenbosch, waar de kantoren en fabrieken van de firma P. de Gruyter en Zoon N. V. zijn gevestigd, en voor welke gemeente f 10.000 is gereserveerd. Het verdient zeker bijzondere waardeering dat een der groote bedrijven in de levens middelenbranche van ons land het initiatief heeft willen nemen, om door de beschikbaai stelling van een aanzienlijke som in levens middelen de zaak van het nationaal crisis comité te vergemakkelijken. Een prachtig voorbeeld ter navolging door anderen. een beetje politiek NEDERLANDSCHE KINDEREN IN DUITSCHLAND HULP AAN BEHOEFTIGEN. Oproep om stenn! Door den Minister van Binnenlamdsohe Zaken werd in 1927 ingesteld de Commissie van Samenwerking bij Hulpverleening aan behoeftige Nederlanders in Duitschland, waarin zich vele organisaties doen verlegen woordigen. De bedoeling van deze instoll.rig is, de hulp der verschillende organisaties, afzonderlijk verleend, te centraliseeren, waar door versnippering wordt tegengegaan en het publiek niet in verwarring wordt ge bracht. Sedert have instelling heeft de Commissie kortheidshalve „Cosa" genoemd, belangrijke hulp aan behoeftige Nederlanders in Duitsch land verleend, dank zij den steun van de aangesloten organisaties en vele particu lieren en subsidieering van regeeringswege. Dankbaar voor genoten krachtigen steun van velen, doet de „Cosa" hiermede weder een beroep op allen om haar in dezen crisis tijd bijzonder noodig werk te kunnen voort zetten. Bij voortduring mag bij de kinder uitzending op den financieelen steun der Regeering worden gerekend. De penningmeester der „Cosa", de heer Mr. W. J. Baron van der Lijnden zal gaarne uw giften ontvangen op de postrekening van het Ned. Roode Kruis te Den Haag, No. 22120, onder motto: Nederlanders in Duitsch land. Zijt gij bereid een Nederlandsch kind ge durende zes weken bij u óp te nemen, wilt u dan schriftelijk aanmelden bij den secretaris der „Cosa", den heer Van Mens, Klingel- beekscheweg la te Arnhem, onder evt. op gave van de gezindte waartoe het kind moet behooren. Klceding. ook gebruikte, doch in goeden staat verkeerend, wordt gaarne ingewacht bij het Algemeen Kleeren Comité te Den Haag, Groote Markt 8, waarbij dringend ver zocht wordt te vermelden „voor de Neder landers in Duitschland". AMSTERDAM VOORTGEZETTE BEGROOTINGSZITTING Verhoogde belastingen. Motie van vertrouwen Als een uitgedroogd beekje, zoo lükt de dis cussie over de Bedrijven. Langzaam, zeurig, gaat de discussie. Groote dingen worden niet aangesneden, ieder heeft blijkbaar werkelijk heidszin genoeg om nu niet met allerlei eischen Maar toch is het realiteitsbesef niet zoo sterk, dat men de heele discussie niet beperkt tot het allernoodzakelijkste. Belangstelling ln den hadden de he* s de bedoeling gew Voornaamste Nieuws. vang der zitting discuss ging onder dit juk nlel de fractie-voorzitters ee De heer WEISZ had nog sconstrueerd die 5 bezu ngenoi de sociaal-dem de belastin motie werd VAN DEN BERGH bodig. Het is wel duidelijk ïeer ROMME vei om de indiening c dit oogenblik? kapittelde sop der zitt ligde de motie. (blz. 1) Fransche invoerbeperkingen. Nieuwe verhoog ing der Engelsche invoer, j rechten op komst. I De gevechten ten Zuiden van Moekden. De Duitsche vakbond zet zich schrap tegen loonsverlagingen en sociale verslechteringen. J In Freiwaldau kwam het tot bloedige bot singen tusschen gendarmen en werkloozen. Tumult daarover in het parlement te Praag. (blz. 5) Vredescongres van de Christenvrouwen Volkenbonds Vredesactie. i W. wil steunei 3 niet gebleken da nietaahel De heer BOISSEVAIN was al even standig als zön vriend TER HAAR do< program in discussie te brem :etje op den hak heeren Ter Hai De heer WOUDENBERG (soc.-dem.) spra een persoonlijk word. Hij zal tegen stemme omdat de heeren Ter Haar en Boissevain di op hun wUze lezen. 't Scheen dat er in de soc.-democratisch fractie nog al wat twist was geweest. Men ha geconfereerd 's middags en 's avonds, maa De heer POLAK wilde deze motie graag steu nen. De sociaal.democraten die hier tegenove stonden, zagen in de motie, misschien niet ge heel ten onrechte, een soort van wantrouwe in de sociaal.democratische fractie. Zoo kwar be- De Wethouder verstoord. De WETHOUDER voor de Financiën rikkel iïeiïwè *heffil i burgert) te leggen, moesten B. en W. Ingen op het aanbrengen van al die be. f was^het iring fc»U duidelijk. JJaast de op d. October, de over dat ook de heeren Ter Haar en Boisse vain die onderteekend hebben. Dat is voor B. en W. een bewijs, dat men den ernst van den toestand begrijpt. Bedoelen de heeren TER HAAR en BOISSE- VATN Iets anders, dan moeten zij zich toch nader verklaren. De motie WEISS lijkt B. en w. niet ernstig te nemen. Het Is een poging om^te ontkomen aan het stemmen voor de D teekenaars haddëi democratische fractie uit Tegen 12 uur kwamen motie-Romme c.s. werd den Middenstander aeDo "chrmelük^Histor tegen de Brandverzeke lijke Belasting op het ONTSLAGEN BIJ PUBLIEKE WERKEN. De dienst der Publieke Werken heeft aan een 50-tal ambtenaren, technische ambtenaren uitsluitend, ontslag aangezegd. Dat is een harde maatregel voor hen die het treft. En als vanzelf zijn er velen die zich afvragen of het niet anders kan. Het is wel juist dat deze ambtenaren allen behoorden tot de tijdelijk aangestelde», maar in normale tyden zou er toch zeker nog ge- ruimen tijd werk zijn geweest Wel meenen wij, is den laatsten tyd de dienst van Publieke Werken veel te sterk uitgegroeid en heeft men te veel personeel aangenomen. Maar de Raad is niet zonder schuld, die 76ste jaarvergadering van het Java-Comité. (blz. 9) KSnerWaterStaatSb6gl0°ting 'm d® Tweede (blz. 12.) Overeenkomst tusschen Philips en Tele- funken. ONEERLIJKE CONCURRENTIE VAKCURSUS VOOR MELKSLIJTERS WAT IN HOLLAND LIGT MAG GEEN HOLLAND HEETEN What is in a name? zoo vragen wij soms in argelooze onschuld. Of, als we in huis-, tuin- en keukentaal spreken zeggen we: als 't kindje maar een naam heeft. Moderne ouders, die aan de boersohe na men van grootvader en grootmoeder aanstoot nemen en cl prachtnamen verzinnen voor hun kroost; denken daar anders over. En de gemeente Amsterdam, die ook tamelijk mo dern is, evenzoo. Al ligt het ditmaal dan ook niet aan de moderne opvattingen, maar aan de concurrentie. Amsterdam is nl. van meening. dat de fir ma Rotterdam—Den Haag zich schuldig maakt aan oneerlijke concurrentie bij de naamgeving van het vliegveld. Zoo iets komt in den handel ook voor. Titanol-kleefpasta is b.v. de allerbeste; ik er 1 herhalen dit I vaar ^et aPe''jks- Toen ik nog jodenlijm of zoo iets gebruikte, verongelukte er nog wel eens een stukje copie op de lange weg van schrijf-, knip- en lijmbureau naar do linotype-zetmachine; maar sinds ik royaler ben gaan leven en Titanol laat kleven, ont dekt men geen hiaten meer. Vast en zeker kemt daarom vandaag of morgen een wereldreiziger mij bezoeken met Titanole-kleefpasta en verkoopt hij mij deze voor de beste. Onnoozele zakenman als ik ben, zie .k dan de achter Titanol niet en loop ik klem tusschen de inferieure kleef stof, die namaak is en aan oneerlijke, con current e deed. Den IlaagRotterdam doen dat ook met hun vliegveld, zegt Amsterdam. Ze noemen het wel niet Schiphole, Scheepshol of zoo iets, maarHolland. Dat is ook oneerlijk, zegt Amsterdam cn het wakkere stadsbestuur heeft er bij den Minister van Justitie op aangedrongen, zijn goedkeuring te onthou den aan het geven van den naam Luchtvaart terrein „Holland" aan het onder Delft aan te leggen gecombineerde vliegveld voor Rot terdam en Den Haag, aangezien Amsterdam van gevoelen is, dat de naam „Holland", bij zonder in de oogen van het buitenland, aan het nieuwe vliegveld beteekenis geeft, welke het niet bezit Laat ons aannemen, dat de besturen van Hof- en Maasstad in kinderlijke onschuld aan zoo iets heelemcal niet gedacht hebben, al weten zij natuurlijk wel, dat Nederland in 't buitenland Holland heet; vanwege de beteekenis, welke Amsterdam vroeger had, ziet u. Doch ze zijn aan 't zoeken geweest en de lettergymnastiek, waaraan men tegen woordig bij 't naamgeven veel doet gaf hier geen Schlagwort. Maak er maar eens wat van: Lucht Vaart Haven Rotterdam Haag in verschillende com binaties: Luvaharoha; Hahaluvaro; Roha- luvaha. Of, zooals eerst het plan was: Rotha! U voelt, dat gaat niet. En toen zeiden eenige vroede vaderen: Het vliegveld ligt in Holland, ja heusch .niet alleen in Neder land, maar in Holland; we zullen het Hol land doopen. Tegen, zegt Amsterdam; Holland, dat zijn wij eigenlijk en anders is Holland Holland Zoek het nu maar uit. heeft zoo dikwijls aangedrongen op plannen voor de binnenstad en op p'annen voor d° stadsuitbreiding, dat om aan de vruag te voldoen, telkens nieuw personeel moest wor den aangesteld. Dat wreekt zich nu ook, terwyl van zelf spreekt, dat bij de beperkte leeningsgelegen- I heid niet dan heel voorzichtig met het uit- voeren van buitengewone werken kan worden voortgegaan. In de Amstelschool te Amsterdam wordt een vakcursus gehouden voor melkslijters, uitgaande van het 'melkcontrólebureau ts Ar.sterdam. De heeren P. J. Eriks, Rijkszuivcl- I consulent en de. heer H, C, Westelijk, yrideruij* n de meiy slijters. HUURVERLAGING. Voor hot Tuindorp-Oostzaan werd verla ging van de huren met f 1 per week be pleit Een onderzoek, door ,B. en W. ingesteld, geeft geen aanleiding tot verlaging over te gaan. In het algemeen ligt do huurnorui nier tusschen 1/6 en 1/7 van het inkomen. Bovendien wijzen B. en W. erop, dat huur- verlaging ook de goedkeuring van het Rijk zou moeten hebben. Voor het complex ge meente-woningen ir Oost is een gemid delde huurprijs van f 4.50 vastgesteld. Re den om van het aangenomen huurschema af to wijken achten B. en W. niet aan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1