O LANDBOUWMENGZOUT NS PRAATUURTJE land- en tuinbouw No. ut r. ketten (hang- en steek-) ÏSLINNEN S TOUWSOORTEN (i 1 en GOEDKOOP bi]: C 'AN VEEN Gzn. Boskoop Z.;t:-E 7173 Telefoon 178 Hel dres voor Boskoopsche gewassen voor Tuinaanleg en Bloemisterij DONDERDAG 26 NOVEMBER mi N.V. Reederijkantoor v/h M. DIRKZWAGER Gzn. Telefoon 19 MAASSLUIS aadbouwcrisis en bodempolitiek In <>en door den Minister van Land bouw te Washington, gehouden rede over lomische depressie in de Vereenigde aan te koopen voor bebossdhing, jadhtter- reinen, parken etc. Door dize Ibodempolitiek zou in de eerste pteats de beteelde oppervlakte worden in gekrompen. Daarmede zou gepaard gaan vermindering der productie maar deze ver mindering! zou door prijsstijging en min dere onkosten ruimschoots overtroffen wor den en die landbouwer zou op diie wijze toch in heteren toestand geraken. Natuurlijk zullen deze maatregelen geen direct waarneembare resultaten opleven State: werd door hem den nadruk gelegd maar toch ös het noodzakelijk deze bodem op de noodzakelijkheid om den landbouw zoo spoedig mogelijk te Hielpen. De thans algemeen heersc'hende malaise toont ten duidelijkste aan, dat het voor handel en industrie, om tot bloei te gera ken, noodig is dat het den landbouwer goed gaat. Gedurende de laatste tien jaren is het in de Vereenigde Staiten met den land bouw steeds slechter gegaan. De waarde van den bodem en het inkomen der land bouwers diaalde aanzienlijk; daarentegen stegen de belastingen voortdurend. Handel en industrie verkeerden in gun stige omstandigheden tot November 1929. Deze 10 jaren van achteruitgang in den landbouw raakten oogenschijnlijik handel en industrie niiet Weldra bleek echter het tëgendteel. De handeldrijvende stand in de kleine plaatsen en dorpen, die zijn klanten hoofdzakelijk telt onder de landbouwers, werd het eerst benadeeüd door de afne mende koopkracht der landbouwbevolking. De omzet der goederen werd geringer en de rekeningen werden slecht betaald. Dien tengevolge verminderde eveneens de koop kracht der winkeliers, hetgeen die Indus- trie dwong tot inperking der productie- Deze productievermindering leidde tot ont slag van (personeel, waardoor het aantal koopraahitige personen vermjinderide. De steeds afnemende productie van goederen deed zich eveneens gevoelen in vervoer, het geen wederom uitbreiding der iwerkloos- hied beteekende. Een en anidier toont aan., dat de malaise in den landbouw, noodlottige gevolgen meebrengt voor handel en industrie. De middelen, dlie tot op dit oogenblik zijn aangewend om den landbouw weer op de been te helpen, haddien hun nut om de Verschijnselen der ziekte, waaraan de land bouw lijdt, te bestrijden, maar zij raakten die zieikte zelf niet Het staat volgens dien Minister vast, dat 'die zliekte van den landbouw in de Ver eenigde Staten bestiaat in „Overproduc tóe". Het middel om aan deze „overproduc tóe" een einde te maken is „aanpassing aan de vraag naar goederen." Het deben ture" plan (steftsel va.n uitvoerpremies) Landbouwhangars Een knap staaltje van Neder- landsche industrie. Reeds meer dan een jaar geleden zond bevriende hand ons een artikeltje over een type landbouwhangar: „dat de bewonde ring der landbouwers zou wekken, vanwege zijn doelmatige, eenvoudige en practische inrichting." 'tGold hier een landbouwhangar, die door de N.V. F.KloosenZonen's werk plaatsen te Kinderdijk is gecon strueerd. In overleg meit deze firma wend echter door ons niet tot publicatie overgegaan en bewaarden we bovenbedoeld schrijven tot om handelstactische redienen genoemde firma geen bezwaar meer tegen publicatie zou hebben. De bezwaren zijn thans opgeheven en daarom gaan we een en ander omtreint deze hangars mededeelen. Verleden jaar ontlwitenp en bouwde de bekende firma Kloos te Kinderdijk een vijftal landbouwhangars voor de YVilhel- minapolder in Zeeland ter bewaring van de landbouwproducten. Daar gebleken was dat in verschillende streken van ons land zich de behoefte deed gevoelen, aan een doel matige en goedkoope bergplaats, besloot Kloos 20 normaalhangars in den handel te brengen. Deze normaaltypen zijn voor be drijven van 20, 25 30, 40 enz. tot 100 H.A. rgroot. De lengte varieert van 20 tot. 52 M. het „Equalization fee" plan (volgens welk I De breedte bedraagt tusschen de stijlen 10 plan het uitvoeroverschot van landbouw- tot 15 M., terwijl bet dak ter weerszijden producten zou wordlen afgescheiden van het 1 van de opstaande stijlen nog 4V2 M. bij de Voor binnenilandsch gebruik bestemde deci kleinste en 6 M. bij de grootste typen uit- der productie, terwijl de kosten van dezo j steekt, zoodat de gebeele breedte loopt van manipulatie gedragen zouden worden 19 tot 27 M. Dat deze hangars in bepaalde normaal typen geleverd worden heeft natuurlijk dit voordeel, dat ze spoedig geleverd kunnen worden en tegen lagen prijs. Natuurlijk kan elke vorm en afmeting door deze firma geleverd worden. De diakconstructie is ingenieus gevonden en van dien aard, dlait zoo goed als geen ruimte verloren gaat door een ingewikkeld netwerk van spanten, steunbalken enz., die wijziging der bodemipolitiek toe te passen, men hij tot nu toe gebruikte hangars aan- Tiq VorMiiiffflo Sitatpn HpclflATi epn onnor- trpff Po H nHifd pJclc i nc» is van frp.colfd F.t.er- politiek zoo spoedig en zoo algemeen gelijk door te voeren. Om hiertoe te ge raken, zal de medewerking noodiig zijn, zoowel van t Federale Gouvernement als van de afzonderlijke staten en „counties", van eigenaren en gebruikers van den bodem. door de landbouwers, naar gelang de hoe veelheid geleverde goederen) zijn slechts middelen om de gevolgen van de ziekte te verzachten. De twee stelsels, beide wer kende als een prikkel tot productie, kun nen moeilijk beschouwd wordlen als middel tot beperking der overproductie Om tot bovengenoemde „aanpassing der productie aan de vraag naar goederen" te het noodzakelijk een grondige millioen acres zijn geclassificeerd als grond behoorende tot boerderijen". Hier van zijn 360 millioen acres in gebruik voor landbouwdoeleinden en deze leveren behal ve de «oodige levens/middelen voor de bevolking der Vereenigdie Staten, ook nog belangrijke overschotten. Het ris dus zeiter noodig, dat geen nieuwe gronden meei door d'm landbouw in gebruik worden ge- nomer. De politiek der diverse staten en „count:os" dient, er dus op gericht te zijn, irrigat o- en ontginningswerken, die uit- breidii g der beteelde oppervlakte tenge volge zouden hebben, tegen te houden. Verder ligt het op den weg dér landbou wers, ile niet rendabele gronden voor andere dtoeleinden te besteden. Ook hier dienen Staat en „Counties" den weg te wijzen en te helpen, o.a. door zulke gronden De nokhooigte bedraagt 10 M. en de hoogte der zijkanten van het dak tot dien grond 4.70 M. Deze zijkanten zijn evenals de vóór- en achterzijde open. Het lijkt ons, dat deze ijzeren hangars van Kloos meerdere en groote voordeelen b'ieden boven de tot dusver gebruikte hou ten hangars. In de eerste plaats wel door dat de levensduur zoo goed als onbeperkt is, brandgevaar is miniem, daar alles on brandbaar materiaal is. Een heel groot voordeel is ook dat de schadelijke insecten geen schuilplaats kun nen ivindlen. Door de grootere stijlafstand is de bewe gingsvrijheid grooter. de luifel heeft een aanzienlijke breedte. Ende onderhouds kosten zijn zeer gering (éénmaal in de 4 jaar verven en zoo nu en dan de bevesti- Vergeleken met de ijzeren hangars van buitenlandsch fabrikaat bieden Kloos' han gars de voordeelen, dat ze zóó zwaar gecon strueerd zijn. dat beschadiging uitgesloten is. Zooals we reeds opmerkten is de vrije bergruimte door het minimum aantal span ten enz. zoo groot mogelijk. De prijzen zijn daarbij nog lager dan van andere typen. Waar hier de Nederlandsche industrie met een goedkooper, een solider, een prak tischer hangar komt dan de bestaande daar moeten wij de aandacht wel op deze han gar vestigen. Nadat dit geschreven was lazen we, wat het. Alg. Ned. Landbouwblad over deze hanga rs had geschreven en vonden daar, dat naar het oordeel der Directie van den YVil- helminapolder, dit Nederlandsch fabrikaat beter, doelmatóger en goedkooper is geble ken dan het buitenlandsche wat toevallig bijna woordelijk overeenkomt met ons slot- oordeel. j^andbouwkolonisatie in Argentinië Reeds eerder is in de pers mededeeling gedaan omtrent een te stichten kolonie voor Nederlandsche landbouwers in Argentinië. Wij brengen in herinnering, dat het hier betreft gen complex van 10 bedrijven van 30 H.A., welke met een modelboerderij van 80 H.A. een aaneengesloten geheel vormen. De bedrijven worden geheel in cultuur ge bracht, met de gebouwen, het vee, de ge reedschappen, het huisraad, enz., op afbe taling aangeboden terwijl de boeren met raad en daad ter zijde gestaan worden door een Hollandschen landbouwingenieur, die op de modelboerderij is gevestigd. De boerderijen waren alle reeds vergeven doch hebben enkele landbouwers op het laatste oogenblik van vertrek af moeten zien, doordat zij hun bedrijf, tengevolge van de voortgeschreden daling der prijzen van den grond in ons land, voor geen rede lijken prijs van de hand konden doen. Degenen, die het opnemen van een boer derij in deze kolonie in overweging willen nemen, gelieven zich om uitvoerige inlich tingen te wenden tot: Stichting Landver huizing Nederland, Dept. van Arbeid, Han del en Nijverheid, Bezuidenhoutscheweg 9. Den Haag. Zóó niet! Het kaliverbruik neemt te sterk af Volgens de Mededeelingen van het Cen traal Bureau zijn de kali-exporten naar de verschillende landen in het laatste jaar sterk verminderd. Dat was niet te verwonderen, nu de heer- schende malaise-toestand zoo krachtig heeft ingegrepen in het agrarisch bedrijfsleven en men van alle kanten wil en gaat bezuinigen, Of dit echter wel steeds op doelmatige wijze geschiedt, valt wel eens te betwij felen. Wanneer men dan ook de vermindering van de kaliexport naar Nederland nagaat dan moet het wel uit de mond van de onbe vangen toeschouwer, die den land- en tuin bouw een warm hart toedraagt, klinken: Zóó niet. Dat er bezuinigd kan worden in verschil lende bedrijven, waar wel eens minder economisch gewerkt werd, is buiten kijf. Maar economisch lijkt het ons in geen ge val, wanneer de Nederlandsche land- en tuinbouwers hun bezuinigingen zoover door drijven, als bovengenoemde „Mededeelingen" ons laten zien. In de eerste negen maanden van 1930 werd in ons land ingevoerd 218.902 ton kali, en in de eerste negen maanden van 1931 slechts 62.954 ton. Dat is een vermindering van ruim 71 Wil men het gemiddelde nemen van den invoer over 1929 en 1930, telkens over de eerste 9 maanden, dan krijgt men nog een achteruitgang van ruim 67 Wanneer wij deze vermindering van de kali-invoer vergelijken met die in andere landen, dan valt het op, dat dóar bij lange zoo'n achteruitgang niet is te constateeren, uitgezonderd dan Polen, dat in den laatsten tijd zelf als kali exporteur optreedt. Dit land dus buiten beschouwing latend zien we een achteruitgang van de kali import in Amerika (U.S.A.) van 45 Tsjecho-Slowakjje 21 België 12 Dene marken 53 Zweden 50 terwijl in En geland geen achto-*»-gang valt waar te Er zijn gronden, die het wel eenigen tijd zonder kali zullen kunnen stellen, meerdere kleigronden bijvoorbeeld. Er zijn landerijen, die gedurende de voorafgaande jaren dik in de kali gezet zij, die ook wel een stootje kunnen velen. Maar er liggen nog vele, heel vele landen, die om kali roepen. En wanneer daar de groote hoeveelheden zwavelzure ammoniak die in de laatste maanden aangekocht zijn straks opkomen en dit hebben de boeren toch nu wel goed begrepen, hopen wedaarbij een voldoende hoeveelheid slakkenmeel, zonder dat voor de eveneens noodzakelijke hoeveelheid kali «-e zorgd wordt, dan loopen we kans dat de landbouwellende, die over ons is gekomen, nog grooter wordt. Voor den bouw van den oogst zijn al deze stoffen noodig, zooals voor 't bouwen van 'n muur steenen, kalk, cement, zand en water noodig zijn. Laat een van deze laatste weg zoo kunt ge wel iets krijgen dat op een muur lijkt een poosje, doch dat bij de minste krachtproef een ruïne wordt. Voor den oogst zal het ruïneus zijn als wel stikstof en phosphorzuur, wel zwavelzure ammoniak en slakkenmeel, doch geen kali gegeven wordt. Kunstmest bij druiven (Verbetering) In ons artikel over Kunstmest bij druiven hebben we een fout begaan. Het artikel was geschreven voor het num mer dat verscheen ter gelegenheid van de Westlandsche tentoonstelling, en daarom werd aan het slot verwezen naar de stand die het Land- en Tuinbouwbureau van de I. G. Farbenindustrie A.G. daar had. Door een misverstand is het niet geplaatst geworden, en werd het pas de vorige week opgenomen, zonder dat de laatste clausule gewijzigd werd. Belanghebbende deelen we mede, dat alle inlichtingen omtrent het bemesten van druiven gratis te bekomen zijn bij: Land en Tuinbouwbureau van de I. G. Farben industrie A.G., Amsteldijk 37, Amsterdam (Z) Tulpen trekken Een nieuw systeem. Naar de Maasbode mededeelt, is op ini tiatief en onder leiding van den heer J. W. YViechers, .chef van den gemeentelijken proeftuin te Sappemeer, aldaar een nieuw systeem toegepast voor het voortrekken van tulpebollen. Zooals bekend, geschiedt dit in den kouden grond, zoo, dat de bollen met een laag van plm. 20 c.M. aarde worden bedekt. De heer YViechers nu heeft een kel der doen uitgraven en opgemetseld met turf. Deze kelder is bedekt met asbestplaten en aan weerszijden voorzien met twee lucht kokers en afgesloten met dubbele, zooveel mogelijk hermetisch sluitende deuren. In dezen kelder nu zijn kistjes van 30 x 40 c.M. (pootjesbakken) met 10 c.M. grond, waarin bollen zijn uitgeplant, in verschil lende lagen opgestapeld, zoodanig, dat twee lagen open blijven. Het totaal aantal aldus behandelde bollen is 30.000; zij vormen 50 soorten, alle afkomstig van de 147 gecontro leerde tulpenverbouwers in de provincie Groningen. Het groote voordeel van deze behandeling is, dat de bollen nu geregeld kunnen wor den geïnspecteerd en de ondeugdelijke kun nen worden verwijderd. Hebben zij zich voldoende ontwikkeld, dan worden zij over gebracht in warme kassen, waar zij voor- loopig in het donker worden gehouden, tot dat de neuzen een lengte hebben van plm. 10 c.M. Vervolgens worden zij geplaatst in het volle licht en dan treedt na ongeveer 14 dagen afhankeliik voor de soort de bloeiperiode in. Voorzoover na te gaan, is deze proef tot nog toe uitnemend geslaagd. gcherpere keur op bloemen in Engeland Volgens mededeeling van the Ministry of Agriculture and Fisheries, zullen in 't ver volg de bloemen van bol-, knol- of wortel stokgewassen, waaraan de bol, knol of wor telstok bevestigd is beschouwd worden als te vallen onder The Destructive Insects and Pests Order of 1922 zoodat deze zendingen vergezeld moeten zijn van een gezondheids certificaat of bij ontbreken daarvan, slechts toegelaten worden na inspectie en goed keuring vanwege den Engelschen planten- ziektenkundigen dienst. DE KARN ALS EEN BRON VAN SCHIMMELS IN BOTER In het Off. Org. van F. N. Z. schrijft K.: Een drietal Amerikaansche onderzoekers, H. Macy, W. B. Combs en H B. Morrison hebben in een paar zuivel fabrieken het voorkomen van schimmels in karnkneders bestudeerd. Bij hun onderzoek, waarvan een verslag voorkomt in Journal of Dairy Science (Vol XIV, No. 5 Sept. 1931) kwamen op ver schillende plaatsen in de karns verschil lende typen schimmels voor. vooral in een der karns, waarmede men moeilijkheden had gehad. Hunne onderzoekingen wezen uit, dat de karn een belangrijke besmet tingsbron van schimmels voor de boter kan zijn. Bij verdert onderzoekingen werden ver schillende manieren van reiniging van de karns bestudeerd, teneinde na te gaan op welke wijze de karns van micro-organismen bevrijd konden worden. Hierbij bleek, dat wanneer de karn gedeeltelijk gevuld werd met water van 96 gr. C. en gedurende een half uur met dit water werd rondgedraaid, de zich aan de oppervlakte van het hout bevindende schimmels gedood waren. Deze heetwaterbehandeling moet dagelijks wor den toegepast. Gebrekkige reiniging deed de schimmels spoedig weer te voorschijn komen. Het uitstoomen van de karn had een gunstige werking, doch was nadeelig voor de karn. Oplossingen van natrium- hypochloriet. alcalische kristalachtige hy- pochloriet en chloramine T waren onwerk zaam. Geene van de reinigings-methoden was bijzonder werkzaam tegenover bac teriën. HET RONTGENOLOGISCH ONDERZOEK VAN KAAS Volgens mededeelingen van de heeren F. YV. J. Boekhout en E. Brouwer, in het jaar verslag van de vereen, tot exploitatie eener proefzuivelboerderij te Hoorn, is het moge lijk met een eenvoudig Röntgenapparaat een volledig inzicht te krijgen in de mate en den aard der holtevorming in kaas, dan, zooals tot dusverre het geval was met boren of doorsnijden mogelijk is. Bovendien wordt door dit Röntgenologisch onderzoek de kaas niet beschadigd, wat eveneens een groot voordeel is. Deze methode opent misschien de moge lijkheid om na te gaan hoe de holten ont staan, hoe snel zij groeien, hoe een z^. knijper rich ontwikkelt, enz. buitelaar's krachtvoer Voor 't pluimvee pracht voer Vraagt daarom BUITELAAR'S Ochtendvoer en Gemengdvoer Electr. Krachtvoer fabriek J. BUITELAAR Telefoon 27 's-Gravenzande n.v. L. STASSEN Junior, Hillegom BLOEMBOLLEN, PLANTEN, ROZEN ENZ. TELEFOON 2257 Onze fraaie, in koper-diepdruk uitgevoerde catalogus, voorzien van zeer vele origineele bioemen-fotografieën wordt op aanvraag gratis toegezonden. Deze prijscourant, die uitsluitend bestemd Is voor particuliere bloemenliefhebbers, is de beste en duidelijkste handleiding voor _het aanleggen en onderhouden van een bloementuin. ALLE ARTIKELEN WORDEN ONDER GARANTIE CELEVERD Moet je me ook nog van malaise bij dé boeren spréken, wierp me een kennis tegen, ze hebben .nu koeien, die melk geven met een vetgehalte van 15.9. Om dus een K.G. boter te maken heb je maar 5Va L. van die melk nooddg. Is me dat effe wat! Ik stond sprakeloos. Dat zegt heel wat, nog meer dan wanneer ik het geheele leerboek der zuivelbereiding had opgezegd (<im de veronderstelling dat ik het geheel zou kennen). Mijn kennis, die mij dit wereldschokkende feit mededeelde, zag mij aan met een blik, die duidelijk toonde, hoezeer mijn kennis in zijn achting daalde. Op mijn vraag, hoe hij dit wist, deelde hij mij mede, dat hij het in de krant had gele zen. Nu, dan is het waar, dan valt er niet aan te twijfelen. Hij had het voor imij bewaard, het be richtje, dat een of ander Nederlandsch blad had ontleend aan „Politiken", een Deensche courant Ik Las dat bericht en ja, het stond er: Te Hokkerup, in Zuid-Jutland, is bij de Jongste controle gebleken dat zich daar oi*- der den veestapel yen een boer bevindt Het vetgehalte van de melk dezei koe bedraagt namelijk 15.9 zoodat er voor een KJ?boter maar 5.5 K.G. melk noodig is. Het gemiddelde vetpercentage is slechts 3.5 zoodat er voor een kilo boter ongeveer 24 K.G. melk vereischt wordt Daar kunneo wij niet tegen op. In Duitsch land kwamen ze ook telkens met „record- koeien". Telkens brak er weer een net re cord van de vorige (recordhouder. Als ze dan in Denemarken ook eens wilden opscheppen, moeten ze het dadelijk ook maar goed doen. Daar hebben ze gelijk aan. Een vetgehalte van 5? van 6? van 7?, Weineen, maak er 16 van. Dat is een te mood getal. Vooruit! 15.9 dan. De Hollanders zijn wat nuchterder; die scheppen niet zoo gauw op, doch, waarom zouden wij eigenlijk niet eens die Zuid-Jut- sche, Hokkerupsohe koe verslaan en ergens een dier laten opstaan, die een heele zuivel fabriek (niet de Fijnaartscbe) voor zijn ach- terpooten draagt! Maar wat zouden we met zulke koeien doen. Men kan toch ook niet enkel boter eten. En 't buitenland wil onze boter niet meer, Nu, janiet willen!? Ze legt er zoo'n hoog invoerrecht op, dat het niet meer te doen is naar het buitenland te expor teeren. In heel de wereld heeft ieder land ZICH ZELF BESCHERMD DOOR TARIEFMUREN, die ze reeds bouwden en telkens weer hooger optrokken en die ze nog bezig zijn te bou wen. Alleen Holland doet zoo goed als niets. En als er wat gedaan wordt, een ietsje maar zooals de vorige week b.v., toen de invoer rechten van 8 op 10 pet, gebraoht werden, dan gaat o.a- DE S.D.A.P. HEVIG TE KEER TE GEN HET INVOERRECHT OP VLEESCH EN AARDAPPELEN. Ze noemen dat in de Arbeiderspers het begin van een agrarische® plundertocht. Ziet ge, dat zijn nu nog eens de lui! Die voelen wat voor den boer! Daarom geven ze ook een bijblad uit voor de boeren weet ge. We hebben daar kort geleden de draak al meu gestoken. Is dat nu de mander om de boeren te winnen als lid van de partij. Zij willen zeker nog gaarne meer Deansoh vleesch in ons land zien ingevoerd om de toestand in het veehoudersbedrijf nog erger te maken, dan hij ai ia. En willen ze mis schien Malta-aardappelen voor de werkloo- zen serveeren.. Als wij iets doen, wat in an dere landen al in veel sterker mate gedaan wordt, om den landbouwer te beschermen tegen oneerlijke concurrentie, dan schreeu wen ze, dat het „agrarische kapitaal gespekt wordt uit de zakken der werkioozen". Ook het WETJE TEGEN DUMPING EN HET CONTIGENTEERINGSYVETJE ZIJN AL VEROORDEELD door de zachtrose bladen, die zioh bij voor baat ai verkneuteren in het feit, dat de toe stand hoe langer hoe slechter wordit, dat er daardoor hoe langer hoe meer ontevredenen komen, waar zij weer politieke munt uit el-enken te slaan. Is het niet schandelijk! 't Lijkt wel een Januskop. Met het eene ge zicht, door het landbouwblad, een vriende lijke glimlach tegen de boeren, met het an dere, dn gewone artikelen, een woedend* grijns. Ze moeten dan veel een draai nemen en doen dat door te beweren, dat niet de boe ren, doch het grondkapitaai beschermd wordt. Zulke logica kennen wij. Ook het ver heven gebaar, dat de soc.-democraten tegen over deze dingen staan als een rots is meei pathos dan werkelijkheid, want het N.V.V. (Ned. Verbond Y'akvereen.) dat vele phasen rooder is dan de rose kleur van de arbei derspers, heeft in zijn orgaan „De Strijd" een andere toon doen hooren en wil juist dat producten van Nederlandschem oor sprong meer gebruikt zullen worden, ook al zijn ze iets duurder era is er voor dat antó- overwogen zullen wor Maar met dit tweeslachtig optreden der ^S.D.A.P. te bespreken ben ik weer op het gladde politieke paadje aangeland en ga dit maar gauw weer verlaten. Zulke uitstapjes bevallen mij in zoo'n piraatuurtje niet Maar je komt er wel eens toe. Zoo moesten het Handelsblad en het Volk er ook eens toe komen te erkennen, dat DE TARWEWET GUNSTIGER WERKT DAN ZE WEL BEWE REN. Zooals we reeds meerdere malen opmerkten doen die bladen nu zoo wat niets anders dan kankeren tegen het Tarwewetje. Natuurlijk is er altijd wel wat aan te mer ken en vooral zoo'n noodwetje heeft meer dere zwakke plekken, doch dat altijd breed uitmeten en nooit oog hebben voor het veie goede. Bovendien komt het ons voor, dat het geroep over de groote lasten, die de consu ment zou te dragen hebben door dit wetje, zeer overdreven zijn. Ze vergeten altijd weer, dat in normale omstandigheden de weg van den boer naar den bakker ook nog al vrij duur komt. Ja, volgens sommigen zelfs even duur als nu uit de Tarwewet. t Gaat thans voorzoover we vernemen ge smeerd met de uitvoering en een hooger maal-percentage dan 22y2 pet. is volgens den Tarwecommissaris vermoedelijk niet te ver wachten met deze oogst De tarweboeren maken een behoorlijke prijs en kunnen hun arbeiders aan het werk houden. Er zit aan de tarwe heel wat arbeidsloon vast Met de tarwe staat het dus goed. Ook Tenminste de verbouwers van consumptie aardappelen niet Die maken gelukkig goede prijzen. Dat mag ook wel. Daarom behoeft men nu dadelijk niet te juichen en anderen, die aardappels moeten koopen, moeten niet beginnen te mopperen op de boeren die zoo rijk worden. Wat zeg je daar? Rijk wor den!daar is het nog niet aan toe. Zooals het oo-k nog niet toe is aan de Gewoonte was het tot dusver, dat elk Jaar in Januari door de Kon. Nederi. Vereen. „Avicultara" een groote pluim veeten toon stelling gehouden werd. Ook op de a.s. ten toonstelling in Januari werd cl doch zoopas kwam het bericht binnen, dat deze niet zal plaats hebben, doch voorlooplg uitgesteld wordt tot Januari 1933. Begrijpelijk. Zoo'n tentoonstelling kost een hoop geld. En 't is thans de tijd er niet naar om zooveel geld uit te geven voor een betrekkelijke luxe. 'k YVeet wel geheel luxe is het niet Maar in tijden van nood, als we thans beleven, is iets spoediger overbodig te noemen als anders. De pluimveevereenigingen zitten niet stil. Ze willen een voorbeeld nemen aan de kip, die hevig kakelt als hij een ei gelegd heeft. Daarom gaan ze een GROOTE RECLAME-CAMPAGNE VOOR HET NEDERLANDSCHE El beginnen. De afzet van Nederlandsche eieren moet gelijken tred houden met de pro ductie. En waar de productie opgevoerd wordt tot ongekende hoogte, daar moet ook de afzet zich uitbreiden, anders komt ook hier een omgewenschte overproductie. Reclame in ons land en daarbuiten, dat is de bedoeling van de in de vorige week be noemde reclame-commissie, die bestaat uit vertegenwoordigers van verschillende pluim veehoudersorganisaties en eierhandelarera. YVij wenschen ze van heeler harte succes. Een succes is d« geweest, 'k Las daarover in het Alg. Han delsblad het volgende: Reeds voor de aankomst van de zendin gen was de geheele vracht gewoonlijk al verkocht. Als aardig bewijs hoe de West landsche druiven in de Oost gewild zijn, moge blijken uit eeraige gegevens, welke pen tuinder uit het YVestiand ontving van een in Batavia wonend familie-lid. Deze schreef, dat de druiven op geen enkele tafel ontbre ken bij hotels of feestelijke partijen, wan neer men althans het geluk heeft een par tijtje druiven maohtw te worden. De druiven komen over het algemeen dauwloos aan, doch de vruchten kondera twee dagen in de ltsknst bewaard worden. De smaak was uit stekend en heter als de Australische drui ven. De prijs bedroeg in Ortoher f 1.75 oer pond en in November f 1.25. Deze priis is voor de vesturing van een flinken invoer welke mem im ïndi alleszins mogelijk acht te hoog. In Indië moet men ook bezuinigen. Niet zoo weinig ook. Ook daar heerschen nood toestanden. Maar zoover van huis gaan be hoeven we miert, ofschoon we heel graag een» Indië zouden bezoeken, om er een paar praatuurtjes aan te wijden. Ook uit ons eigen land bereiken ons juist weer, via de draadlooze, een paar noodkre ten. Eerst heette het, dat weer 14 wagons Deensch vleesch waren aangekomen (giste ren hoorde ik het zelfde getal) en nu komen een paar berichten van de vergaderde Frie- sche Maatschappij van Landbouw uit de luidspreker. Aangezien HET FRIESCHE VEEHOUDERS- BEDRIJF IN EEN NOODTOE STAND VERKEERT heeft men telegrafisch bij de Tweede Kamer aangedrongen op krachtige medewerking van de Overheid, door invoerbeperking van iniheemsche producten, zooais vleesch en boter, waardoor de binraenlandsche markt kan worden bevorderd. Men verzoekt te vens de meeste spoed te willen betrachten* Nu dat is niet overbodig. Ook zond men nog een telegram aan den Minister van Landbouw om er op te wijzen, dat krachtige hulp onverwijld noodig is, en dat ten aanzien van de suikerbietenteelt dringend behoefte bestaat aan een meer af doende steun dan de in uitzicht gestelde garantie biedt Nog is mijn pen niet droog of daar komt het. derde bericht binnen, waarin gemeld wordt, dat een derde telegram is verzonden nu aan twee ministers om te vragen door een noodwet de landbouw tijdelijk vrij te maken van den druk der sociale verzeke ringen. Alles goed en wel, mijne dierbare familie leden. doch spaar die dure telegramkosten. Doe het per brief van 6 cent. Door je tele grammen worden de zaken geen dag eerder behandeld. Ook hier kunnen we op de kleintjes letten. Telegrammen zenden is zon gewoon gewor den, dart het niets meer don een brief uit haalt, misschien nog minder. Voordat er meer telegrammen mtin hureau via de aether binnendringen «luit ik de debatten. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11