llirnwr jTrih^rljr (tfmimut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Oproep aan hef Nederlandsche Volk ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 24 NOVEMBER 1931 No. 3516 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regel3..„...«....«w... tlH Elke regel meer0.22 Va Ir.gez. Mededeelingen Van 1—5 regels 240 Elke regel meer0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang DE LEERLINGENSCHAAL Minister Terpstra is er( wat de bezuini ging betreft, wel het ergst aan toe van alle ambtgenooten. Hij 'heeft om zoo te zeggen, het meest onhandelbare departement. Door de veelheid der posten op hun begrooting kunnen de andere ministers hier en daar bezuinigen en dus het totale eindcijfer aan merkelijk verlagen; doch de minister van onderwijs zit klem tusschen allerlei wette lijke bepalingen, welke niet zoo gemakkelijk gewijzigd kunnen worden en feitelijk heeft hij slechts één object, waarop hij de bezui niging richten moet; dat is het salarisbe drag. En liet is, vooral voor de laagstbezol- digden al erg genoeg, dat daaraan geraakt moet worden. Doch, krasser maatregelen zijn noodig en die zijn alleen mogelijk door het aantal leer krachten te verminderen. Vandaar, dat de minister op het voetspoor der commissie Rutgers voorstelt om de leerlingenschaal te yerhoogen en het aantal leerlingen per on derwijzer op uniform 45 te brengen. Dat hiertegen een storm van verontwaar diging is opgestoken, spreekt wel van zelf. Welke bezuiniging doet dat niet? En hier zijn zeer wezenlijke bezwaren. Daartoe kunnen we niet rekenen het feit, dat er in de toekomst minder leerkrachten noodig zullen zijn. Natuurlijk, dat is voor be langhebbenden een groote teleurstelling doch ■men kan moeilijk komen tot versobering van den staatsdienst als men de salarissen niet verlaagt en het personeel niet inkrimpt. Dat is logisch en wie niets wil moet ook niet over bezuiniging praten. Bovendien, men zou kunnen beginnen met het ontslag der gehuwde- onderwijzeressen, die geen kost- winster zijn. Dan deed men nog een goede daad bovendien. Als bezwaar kunnen we ook niet doen geld'en, dat voortaan een onderwijzer voor een klas van hoogstens 45 leerlingen zou moeten staan, in plaats van zooals nu heel vaak het geval is, voor maximaal 30 leer lingen. Natuurlijk, er zijn grenzen. Vroeger waren or klasssen van bij de honderd wel te verstaan bij het bij zon der onderwijs, waar de leerkrachten ook vóór half geld werkten en ieder zal begrijpen, dat daar van werkelijk onderwijs geven nauwelijks sprake kon zijn. Doch het is de groote vraag nog, of een klas van twintig leerlingen heter is dan één yan veertig. De gedwongen zelfwerkzaamheid, is een groote factor bij het onderwijs. Wij willen geen grens trekken, ook al, omdat de aard der kinderen en de geschikt heid van den onderwijzer van groot belang Zijn; maar het misbaar övijr „de aanslag op het peil van het volksonderwijs" laat ons vrij koud. De middelmatige onderwijzer speelt het wel klaar in een klas van m a- .'X.imaal 45 leerlingen. Ons volksonderwijs behoeft daardoor niet in het gedrang te ko men en de financiën van rijk en gemeenten vooral deze laatste zouden er wel bij varen. Iets, wat volgens de opposanten van heel weinig beteekenis is, doch wat thans als één der hoofdzaken geldt. We hebben echter een heel groot bezwaar. HET GROOTE BEZWAAR Een k-las met hoogstens 45 leerlingen in een lokaal is niet zoo verschrikkelijk als Vélen het voorstellen. Maar het groote bezwaar is, dat het hier een uniforme regeling geldt. Waait de eisch is niet dat er klassen van 45 leerlingen gevormd zullen worden, maar dat ieder onderwijzer 45 leerlingen voor zijn rekening zal krijgen, onverschillig of ze in één dan wel in twee, drie of zelfs zes klassen zitten. Dit is het kardinale punt in de wetswij ziging. Thans is de leerlingenschaal diffe rentieel; dat wil in 't algemeen zeggen: hoe kleiner school, hoe minder leerlingen per onderwijzer. Omdat men van de grondge dachte uitgaat: eén onderwijzer kan beter 45 leerlingen in één klas hebben, dan drie klassen van 15 scholieren. Dit behoeft o.i. geen nadere toelichting. En principieel geven we daarom de afdeeling Rotterdam van den Vrijz. dem. bond' gelijk, welke op de algemeene vergadering van Za terdag per motie wil uitspreken, dat di1 wetsontwerp Terpstra door de vastgestelde 45-leerlingcnschaal onherstelbare schade zal berokkenen aan ons volksonderwijs, vooral ten plattelande met zijn vele kleine scholen, Dat is ongetwijfeld juist. Het platteland vooral zou onherstelbare schade lijden, De onderwijzer die 45 leerlingen in zes, of zelfs in drie klassen moet onderwijzen, wordt af gebeuld en het onderwijs kan niet op peil gtaan. Al moeten we toegeven, dat in de fcSturm- und Drangperiode" van het Chr. onderwijs in dit opzicht wonderen zijn ge daan door voortrekkers en „hulponderwij zers". Hoe het echter zij: die tijden keeren, ho gelijk nimmer terug; zelfs niet in de bitter ste crisisnood. Maar de vrijz. democraten en allen, die dezelfde opinie deelen, moeten toch enkele dingen niet vergeten. In de eerste plaats dit, dat het platteland, voor de eerste tien jaar vrijwel veilig is ge steld. En - in tien jaar kan er heel wat ge beuren. In de tweede plaats echter zouden we iets anders in bespreking willen brengen; iets, dat ook weer in onderwijzerskringen gaat leven, al meenen sommigen, dat het denk beeld zelfs geen overweging verdient. We bedoelen dit. Zeer velen zijn van mee ning, dat de schooltijden, vooral voor de jonge kinderen, te lang duren. In Gronin gen worden deze, naar wij meenen, dan ook aanmerkelijk bekort. Dit leidt er toe, dat alth&ns een deel der onderwijzers een vrij beperkte dagtaak heeft, welke zonder schade verzwaard kan wor- Zou het daarom zoo dwaas zijn in deze zorgvolle tijden nog eens het denkbeeld te overwegen om een zoodanig rouleeringsstel- sel in te voeren, dat één onderwijzer achter een volgens (dus niet gelijktijdig) verschil lende klassen onderwijst en dan gedurende minder uren per dag, dan thans gewoonte is. Wij zouden zoo meenen, dat men dit mid del beter kan aanvaarden dan salarisverla ging of verhooging van het aantal leerlingen gedurende de zelfde uren van de dag. Elke oplossing afwijzen is wel gemakkelijk maar waar noodtoestanden heerschen zal men naar de minst-schadelijke methode van bezuiniging moeten zoeken. Laten de onder wijzers organisaties zich daaraan niet ont trekken. Met louter negatieve critiek zouden ze slechts bereiken, dat bij hen, zonder hen, maar toch over hen besluiten werden geno- ""EGEN DE KLEINE SCHOOLTJES Laat ons eens een oogenblik aannemen, dat de kleine bijzondere scholen het onder wijs duur maken. Het is niet waar; de vrijzinnige pers heeft nooit het bewijs geleverd; doch zij heeft het zoo vaak herhaald, dat ze 't zelf gelooft. Goed, we gaan eens een oogenblik naast haar staan. En vragen dan: zouden we 't niet eens een paar jaar probeeren met de uniforme leerlingenschaal van 45? Want, wat zal daarvan het gevolg zijn? Heel een voudig dit, dat er van bouw van bijzondere scholen op 't platteland voorloopig nauw- lijks sprake zal zijn. Wanneer de voorstanders van 't bijzonder onderwijs minster Terpstra zouden verwijten dat hij dit onderwijs in moeilijker positie brengt, dan hadden ze het gelijk aan hun kant; al zouden ze er direct aan toevoegen, dat ze 's ministers houding volkomen kun nen begrijpen. We hebben het meermalen gezegd: ook naar onze meening drijft men zoo hier en daar de splitsing te ver door en in zeldzame gevallen wordt er wel eens onnoodig een Christelijke school gébouwd; waarom het ge- wenscht zou zijn als men zich, vooral nu, eenige vrijwillige zelfbeperking op legde. We kunnen echter het middel, dat vele vrijzinnigen aan de hand doen, niet aanvaar- De overheid, welke ook, mag niet over de consciëntie der ouders oordeelen en vóór de ouders beslissen. In vrijzinnige kringen dringt men weer in die richting en geeft men duchtig af op een seclarisme, dat men niet begrijpt Doch op die weg vindt men heel cïe rechter zijde -aaneengesloten tegenover zich. Iets anders is het echter, of de nood niet tot beperking zal moeten dwingen. Een be perking, die Christenen van onderscheiden kerkfonnatie wel eens tot elkander kon brengen om dan te ervaren, dat samenwer king beter mogelijk is, dan men waande. Wanneer d'e bepaling wet mocht worden dan ware het gedaan met het onnoodig split sen van bizondere scholen. En in dit opzicht kon de nood wel eens zegen brengen. Voelen de vrijzinnigen nu niets voor dit goede gevolg van de 45-leerlingenschaal? Of is het eindelijk tot hen doorgedrongen, wat het beteekent, dat er, volgens de laatste on- derwijsstatistiek 102 openbare scholen waren met minder dan 20 leerlingen en slechts v ij f bizondere; dat 243 openbare scholen van 21 tot 40 leerlingen telden en slechts 63 bi zondere scholen zóó klein waren? Het ware te wenschen dat zij deze dingen eindelijk eens begrepen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal a.s. Woensdag 25 dezer, die van den minister van Koloniën op 27 dezer niet plaats hebben. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau N. Treurniet, notaris te Moordrecht. VOOGDIJRAAD. BijKon. besl. is aan mej. C. F. Delhes, op haar verdoek, eervol' uitslag verleend als lid van den Voogdiiraad te Almelo, on- der dankbetuiging voor bewezen diensten DE BEPERKING VAN DEN INVOER NOODZAKELIJKE CONTINGEN- TEERING MEMORIE VAN ANTWOORD Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het wets ontwerp tot toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter beperking van den invoer van goederen waar aan wij het volgende ontleenen: De Minister van Arbeid zet uiteen dat de omstandigheden, in welker licht dit wets ontwerp moet worden beschouwd, van dien aard zijn, dat over bezwaren, die in meer normale tijden aan de invoering ervan in den weg zouden staan, moet worden heen gestapt. Dat het bedrijfsleven van Neder land ernstige moeilijkheden beleeft, behoeft wel geen nader bewijs. In het begin van de volgende maand hoopt de minister aan de Kamer te kunnen overleggen de resultaten van het onderzoek, ingesteld door den direc teur-generaal van den arbeid. Met het oog op verdere gevaren, die ons he drijfsleven bedreigen, kan contingenteering van den invocv noodzakelijk zijn. Ongetwijfeld moet dit wetsontwerp in ver band worden gebracht met onze betalings balans. Actueele gegevens omtrent den stand dier balans zijn echter niet beschikbaar. Het is thans de hoogste tijd om voorzienin gen te treffen, ten einde den belangrijken de- bgtpost der betalingsbalans, den invoer van goederen, te kunnen beperken. Gezien de bezwaren, heeft de regeering echter tot het uiterste gewacht, voordat zij dezen stap deed. De voorgestelde delegatie van bevoegdheid is noodig om de noodige voortvarendheid te kunnen betrachten, die onder de snelle wisse ling der omstandigheden meer dan ooit ver- eischt wordt, wil men niet het juiste oogen blik ongebruikt voorbij laten gaan. Het is niet noodig, dat de commissie van advies wordt uitgeschakeld, inschakeling van derj Raad van State zou echter te veel vertra ging teweeg brengen. Ook in den oorlogstijd zijn bepaalde bevoegdheden gedelegeerd. Als voorbeelden worden genoemd de distributie- wet 1916, de schepen vorderingswet 1917, de wet van 1 September 1917, houdende bij zondere maatregelen ten aanzien van het goederenverkeer met het buitenland, de wet van 23 Februari 1918, houdende bepalingeft betreffende het slachten van paarden enz:, de scheurwet 1918. Goedkeuring van het par lement achteraf van genomen maatregelen, komt den minister ongewenscht voor. De door de Kroon te benoemen commissie van advies zal mede de waarborgen ver schaffen voor een deskundige en objectieve toepassing van de wet. Na instelling van den in uitzicht gestelden Economischeu Raat zal worden overwogen in hoever deze com missie van advies nog noodig is. Dat in het hijzonder ook met de belangen der consnmenten rekening zal worden gehouden, volgt ook reeds hieruit, dat bij contingenteering de concurrentie blijft bestaan. Bij de uitvoering kan tegen onredelijken prijs ge waakt worden door waar zulks noodig mocht blijken, het contingent te vergrooten. De minister zet verder uitvoerig- uiteen, dat dit ontwerp niet protectionistisch is. Ook zonder het buitenland op den weg der protectie a outrance te volgen, kan men er althans naar streven aan het Nederland- sche productie-apparaat onder de huidige abnormale omstandigheden zijn door buiten- landsche invloeden bedreigd voortbestaan te verzekeren. Hiertoe doet het onderhavige wetsontwerp een middel aan de hand, dat niet de kenmerken van het protectionisme in zich draagt. De bepaling, volgens welke de Kroon en niet de wetgever zal bepalen, wanneer de wet zal vervallen, is geen novum in onze wet geving. Als voorbeelden noemt de minister: de binnenscheepvaartwet 1918, de huurcom- missiewet en de huuropzeggingswet. In verband met de gemaakte opmerkingen wenscht de minister de considerans zóó te wijzigen, dat het ontvverp ook dienstbaar kan worden gemaakt aan invoerbeperking van artikelen die hier te lande niet ver vaardigd worden. Hij denkt daarbij aan weelde artikelen. Een nota van wijziging strekt daartoe. In deze nota wordt thans verandering ge bracht in de omschrijving van het tijdvak, waarover de invoercijfers ter bepaling van den maatstaf van vergelijking zullen wor den gebezigd. Met de voorgestelde regeling wordt niet be oogd de bevordering van den uitvoer door haar te bezigen als onderhandelings object. Dit neemt niet weg, dat de regeering gebruik wil maken van alles wat aan bevor dering van dien uitvoer op gepaste wijze dienstbaar zou zijn te maken, voor zoover zulks met handhaving van de meestbegun- stigingsclausule in overeenstemming is. Het is der regeering bekend, dat steeds meer landen het stelsel der invoercontingen- teering gaan toepassen. In verband hiermede zal binnen eenige dagen een wetsontwerp houdende toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter rege ling van den uitvoer van bepaalde goederen d- Kamer bereiken. De vraag, of doeltreffende maatregelen zijn te nemen tot afweer van de gevolgen van noodverordeningen op deviezen, wordt nader onderzocht. Belgisch brood De vraag of van de bevoegdheid tot con tingenteering gebruik zal kunnen worden ge maakt ter beperking van den invoer van bui tenlandsch brood zou de minister zeer zeker bevestigend beantwoorden indien hij de over tuiging had, dat het brood in het algemeen op den juisten prijs stond. Alvorens zich uit te spreken omtrent de wenschelijkheid van verdere behandeling van het anti-dumpings-wetsontwerp wil de regeering eerst ervaring opdoen met het stel sel van contingenteering. Ten slotte deelt de minister nog mede, dat de commissie van advies voor bepaalde ge vallen zal worden bijgestaan door deskun- j digen, j NATIONAAL CRISIS-COMITÉ DE INSTALLATIE In de kleurige Trèveszaal, waarin een turfvuur brandde en die door het zachte licht, in het' plafond aangebracht, een aan blik bood, deze historische gebeurtenis waar dig, is gistermiddag het Nationaal Crisis comité door Prinses Juliana als eere-voor- zitster geïnstalleerd. Om een lange tafel hadden de ruim 50 da mes en heeren, leden van het comité, plaats genomen. De Prinses was gezeten tusschen den voorzitter van het comité, jhr. van Cit- ters en dr. van Aalst. Nadat de heer van Citters met een hamer slag de bijeenkomst had geopend, nam de Prinses dadelijk het woord tot het uitspre ken van de installatie-rede, welke zij zitten de voordroeg, met zachte doch zeer duide lijke stem. Tijdens deze rede werd een aantal foto grafische opnamen gemaakt en onder an dere een opname van een geluidsfilm door de Profilti. Vervolgens heeft de voorzitter staande met krachtige stem zijn rede uitgesproken, waarna hij het comité verzocht heeft nog eenige oogenhlikken in huishoudelijke ver gadering bijeen te blijven. De redevoeringen, zoowel van de Prinses als van den voorzitter zijn zoowel door de Avro als dooi de N. C. R. V. uitgezonden. De eerste vergadering. Omtrent de eerste vergadering, welke het Comité-Van Citters na de installatie heeft gehouden, vernemen wij het volgende: Tot onder-voorzitter van het Comité is be noemd mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-burgemeester van Arnhem en oud-gou verneur van Suriname. De penningmeester, mr. E. E. Menten, zal worden terzijde gestaan door een financieel comité, bestaande uit de heeren J. R. Snoeck Henkemans, jhr. mr. L. E. M. von Fisenne en mr. A. C. Josephus Jitta. Uit het Comité zelf werden drie afdeelin- gen benoemd en wel de volgende: Afd. I Land- en tuinbouw; Afd. II Nijver heid en middenstand; Afd. III Maatschap pelijk werk. De overige leden van het comité worden als algemeene leden beschouwd. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, aan het comité den juridischen vorm te geven van een stichting, opdat het comité wettelijke bevoegdheden zal hebben. Het departement van Justitie heeft in dezen geest mede geadviseerd. Voorts deelde de voorzitter mede. van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht te hebben ontvangen, dat de Regeering gaar ne iets zou doen om den arbeid van comité te steunen, inzonderheid wat betreft het verleenen van extra hulp voor hen, die door langdurige werkloosheid werden ge troffen. De Regeering is bereid daarvoor ge durende het eerste jaar een bedrag van f 750.000 ter beschikking van het comité te stellen. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten dat het werkcomité nader bij de Regee ring zal informeeren onder welke voorwaar den precies bedoelde hulp zou moeten wor den verleend. Zoodra deze informaties ver kregen zijn, zal deze aangelegenheid nader in het comité ter sprake worden gebracht Voorts deelde de heer Van Citters mede, dat aan de leden van het comité spoedig een schema van een algemeen werkplan zal den toegezonden, waaromtrent dan nader overleg zal worden gepleegd. Vóór de installatie had Prinses Juliana tegenover den voorzitter van den Journalis tenkring de hoop uitgesproken, dat de ge- heele Nederlandsche pers de actie van het comité zou steunen. In aansluiting hieraan deed ook de voorzitter, de heer Van Citter een krachtig beroep op de hulp der pers, den wensch uitsprekend, dat de bladen bereid zouden zijn, giften ten behoeve van het co mité in ontvangst te nemen. Aan het slot der eerste vergadering die tot het eind toe door de Prinses werd bijge woond, werd een oproep aan het Nederland sche volk vastgesteld die binnenkort zal den gepubliceerd. Nadat de voorzitter het slotwoord van do vergadering had gesproken, riep de heer Van Aalst met luider stem: Leve Prinses Juliana, waarmede de aanwezigen door een drietal hoera's instemden. Hierna gingen de ondercomité's in afzon derlijke vergadering. Gilt der Koningin De voorzitter van het Nationaal Crisis- Comité heeft medegedeeld, dat de Regeering gedurende het eerste jaar een bedrag van 750,000 ter beschikking van het Comité zal stellen. Koningin Wilhelmina heeft een bedrag van 10.000 geschonken. Aan verschillende vragers zij medege deeld, dat het adres van het Nationaal Crisis-Comité is: Kneuterdijk, Den Haag. VEERDIENST ENKHUIZEN--STAVOREN ADRES AAN DEN MINISTER. Door de Vereen, van Zuiderzee-gemeen- ten is in een adres aan den minister van Waterstaat adhaesie betuigd aan 't request door de comité's van actie in de provincies Noord-Holland en Friesland, tot behoud van den veerdienst EnkhuizenStavoren. Verklaard wordt, dat het een ramp zou zijn voor een belangrijk deel van ons land. als de veerdienst, en daarmede ook de daar aan annex snelverbindiingen. werden opge heven. Den minister wordt verzocht zijn bijzon der aandacht aan deze kwestie te wijden. BESMETTE HAVEN De Minister van Arbeid heeft de haven plaats Hospitaiet (Spanje) besmet verklaard wegcüü pest. Nationaal Crisis-Comité Het Nationaal Crisis-Comité, op ini tiatief van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana ingesteld, heeft zijn taak aanvaard. Hare Koninklijke Hoogheid is opge treden als Eere-voorzitster van het Comité, terwijl het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft, Hoogst Der zei ver Naam als Beschermvrouwe aan het Comité te verbinden. Een crisis van ongekende hevigheid, uitgebreidheid en duur, teistert het economisch en maatschappelijk leven, teistert ook ons land, veroorzaakt stoor nis en stilstand in het bedrijfsleven, werkloosheid en armoede in menig ge zin. Een ruim veld van hulpbetoon staat hier ter bearbeiding open en steun dient te worden geboden aan degenen, die buiten hun schuld ten gevolge van de buitengewone omstandigheden be hoeftig zijn geworden, of dreigen ten onder te gaan. Het Comité tracht dit doel zooveel mogelijk in samenwerking met bestaan de organisaties te bereiken. Zeer vele landgenooten zouden hier toe kunnen medewerken en de helpende hand toesteken. Landgenooten, helpt. Uw hulp kan niet gemist worden. De Overheid draagt thans reeds mil- lioenen b\j- Laat de offerzin, in vroe gere moeilyke tijden betoond. U tot voorbeeld strekken. Het Comité erkent, dat de tyden voor geven niet gunstig zijn, maar voor velen, zelfs voor degenen, die thans in materieelen zin hebben verloren, blijft het afstaan van een bijdrage ten behoe ve van hen, die het noodigste missen, mogelijk, en de beteekenis eener gave is grooter naarmate het gebrachte offer meer gevoeld wordt. Het Comité aanvaardt zijn taak in het vaste vertrouwen, dat het beroep op de offervaardigheid van het Neder landsche volk niet tevergeefsch zal zijn. Hoe ernstig de naaste economische toekomst ook moge zijn, de daaruit ont stane nood zal grootendeels gelenigd kunnen worden, indien het overgroote deel der landgenooten, naar ieders ver mogen, het Comité steunt S. VAN CITTERS, Voorzitter K. J. FREDERIKS, Algemeen Secretaris Bijdragen kunnen gestort worden op Postgirorekening No. 186000 of by de Nederlandsche Handel-Maatschappy te 's-Gravenhage. Zetel van het Comité en secretariaat! Kneuterdijk 20 te 's-Gravenhage. CHR. NAT. VAKVERBOND DE VIJFDE VRIJGESTELDE. In de Buitengewone Algemeene Vergade ring van het Chr. Nationaal Vakverbond werd als vijfde gesalarieerd bestuurder ge kozen de heer A. Stapelkamp, te 's-Gra venhage, secretaris van den Ned. Bond Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. A. STAPELKAMP De benoeming geschiedde na twee vrije stemmeningen en herstemming met den heer R. Hagoort van Utrecht. De gekozene heeft reeds een belangrijken staat van dienst in onze Christelijke Vakbeweging en geniet in zijn kring groot vertrouwen. Het is een we zenlijk verlies voor de organisatie, welke hij t.hans dient en het C. N. V. mag zich geluk kig prijzen, dat zich personen, met zoo dege lijk karakter als de heer Stapelkamp, die nu, en de heer J. Schinper, die onlangs be noemd werd. beschikbaar stellen. Beiden werden thans als lid van het dage- lijksch bestuur aangewezen. WIJDINGSSTONDEN De Vrijz.-democraten houden bij hun alge meene vergaderingen tegenwoordig wijdinqs- stonden. 't Vorig jaar was dat in Hengelo (O.) het geval; dit jaar zal het Zondagmor gen in Alkmaar geschieden. Dat men er nog eenigszins onwennig tegenover staat en de kunst van offeren nog niet geleerd heeft, blijkt wel uit de finan- cieele rekening van 't vorig jaar. In dit overzicht leest men, dat er in het fonds voor wijdingsstonden nog een voordee- lig saldo was van 1.46. 't Vorig jaar in Hengelo moest voor 't gebruik van de Doops gezinde kerk 15.— betaald wrden (wat geen afzetterij is) en de dame, die de kar.sel betrad, vorderde slechts een vergoeding van 14.60; uitsluitend reiskosten dus; honora rium werd niet gevraagd. Die onkosten moesten gedekt worden door een collecte en deze bracht10.73 op; zoodat er thans een nadeelig saldo is van J 17.41. Laat ons hopen, dat de leden van den Bond de kunst van offeren nu iets beter ve'*°' an, en dat de collecte-opbrengst een blijde verrassing is voor de Commissie. Anders zou men nog tot een hoofdelijke om slag moeten hesluiten! Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De installatie van het Crisis-Comité. Giften der regeering en van H. M. da Koningin voor bet Nationaal Crisis Comité. Memorie van Antwoord betreffende de in voerbeperking. (blz. 2) Mobiliseering van het geheele economi sche leven in Duitschland. Het resultaat der bespreking envan den Economisphen Raad van Advies. Van de zijde der Vakvereenigingen wordt bij voorbaat scherpe critiek geoefend. De sociaal-democratische leiders hebben reeds geconfereerd met de Rijksminister. Vruchteloos tracht de Volkenbondsraad het conflict in het Verre Oosten te beïnvloe den. Charhin en Tsjing Tsjou worden thans door de Japansche strijdkrachten bedreigd. (blz. 5) Algemeene vergadering van het Chr. Nat Vakverknid. De heer Stapelkamp benoemd tot vijfde vrijgestelde. (blz. 9) De afsluitdijk Noord-Holland—Friesland. Met een tanker naar Amerika en Zwe den. ill. In dienst van het Vreemdelingen-legioen, (blz. 10). Het resultaat van de inschrijving op schat kistpromessen en -biljetten. Het Japansch Chineesch conflict (Econo mie en Financiën). De Coöp. Melkfabriek te Fijnaart zal sur séance van betaling aanvragen. ALG. MILITAIRE PENSIOENBOND In een te Amsterdam op 21 November 1931 gehouden Openbare Vergadering, uitgeschre ven door den Algemeenen Militairen Pensioen bond, traden als sprekers op de Hoofdbestuurs leden van dien Bond Carol en Van Geest met het onderwerp: De Oud-gepensionneerde Mili tairen en hun Weduwen kunnen en mogen niet zwijgen. Na de redevoeringen werd de volgends motie aangenomen De Algemeene Militaire Pensioenbond, enz. constateert: lo dat de oud-gepensionneerde Militairen van Land-, Zeemacht en Kolon:ën, die onder toekenning van een zoogenaamd standpen sioen den dienst hebben verlaten, in pen sioen. evenals gedurende den tijd in actie ven dienst doorgebracht, in salaris en ook in Weduwenverzorging, in hooge mate zijn achtergesteld bij de burgerlandsdienaren; 2o dat de Militaire Weduwen van Land- en Zeemacht, wier echtgenooten voor bet jaar 1909 zjin overleden of genen s'onneerd, nog altijd buiten de weduwenoensioenwetten zijn gesloten, niettegenstaande ten onzïcbte van anderen, geen weduwen van in 's lands dienst geweest ründe nersonen van bet Biironder Ondenviis. "eheel tegenoverge steld werden behandeld; Drea«rt het. TToofdhestnur on. met de meeste ■echt- bii Re<*ee,-nig Pri Vo!lcsverten"(mwoft'v- m'ng aan te drno-PT, 0n Ve+ nemen van die aafcree-elpn. die de oude Militaire neuaioerven overeenstemming brengen met den levens- standaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1