Herfstcampagne 1931 NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 Gorgel zonder glas en water gorgel droog met STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, uit sluitend ten aanzien van den door de Da- meskrans „Clara Dozy" en den Ned. Bond van Abstinent Studeerenden op Woensdag 25 Nov. a.s., resp, in het schoolgebouw aan den Heerensingel No 28 en in hot Vrijzinnig Chr. Federatiehuis aan het Gerecht No. 10, alhier, te houden hazaa., ontheffing hebben verleend van het slui tingsuur voor winkels. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 21 November 1931. DE VERHUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het bestuur neemt maatregelen tegen onredelijk opdrijven van huren, maar zal zich tegen het blijven bewonen van woningen na beëindiging van huur zonder dat hiervoor vergoeding wordt be taald, blijven verzetten. Het bestuur protesteert tegen klap- looperij door huiseigenaren niet leden van den Bond. De Verhuiirdersbond van Lenden en Om streken heeft in zijn gebouw aan de II oog - landsche Kerkgracht de najaars-ledenver gadering gehouden. Nadat de voorzitter de heer J. Zitman, de Vergadering geopend had, wijdde hij woor den van dank aan de nagedaohtenis van den heer Joh. Verhoog Jz., dóe ru'm 13/2 jaar zijn beste krachten voor den bloei van den Bond heeft gegeven, in September zoo plotseling aan de zijnen is ontvallen, en wiens overlijden mede voor den Bond een groot verlies is geworden. Hierna deelde de voorzitter mede, dat het is gebleken dat leden van den Bond bonds- huurcontraoten en bondshuurkaarten ter besch'lkking van huiseigenaren die geen le den vtun den Bond zijn, hebben gesteld, iets wat niet toelaatbaar is en waartegen het bestuur waakzaam zal blijven. Verder deel de hij mede, dat het bestuur strijd voert tegen het onredelijk opdrijven van huren van woningen, en dat het kantoor van den Bond each niet mag belas'en met het over brengen van huurverhoogings-mededeel.n- gen aan huurders. Een der leden van den Bond, groot huiseigenaar, die z'oh niet heeft Willen schikken naar den wensoh van het I tstuur om de huren van woningen bin" xpn redelijke prijzen te houden, is door het bestuur van het lidmaatschap van den Bond vervallen verklaard. De no*ulen van de ledenvergadering op 19 Maart 1.1. gehouden, door den secretaris, den heer P. T. de Jong, samengesteld wer den ongewijzigd vastgesteld. De begrooting voor 1932 door den penningmeester den beer J. van der Steen, ingediend, werd door de vergadering gesanctioneerd. Tot leden van de Commissie tot bet na zien van de rekeniing en verantwoording van den penningmeester over 1931, werden benoemd de heeren: A. L. de Nijs, J. Zand- voort en C. Hendriks. Beide eerstgenoemde heeren, ter vergadering aanwezig, namen de benoeming aan, terwijl aan den heer Hendriks van zijn benoeming kennis zal worden gegeven. Aan de orde kwam het voorstel om en kele artikelen van het Huish. Reglement te wijzigen. De voorgestelde wijzigingen werden na eenige besnrekmg aangenomen en houden o.m. in, dat de begrooting en ihet jaarlijksoh financieel verslag van den [penningmeester met het overzicht van het afgeloonen vereenigingsjaar van den secre taris, tijdig voor het houden van de leden vergaderingen, waarop deze onderwerpen aan de orde komen, aan de leden worden toegezonden. Vervo'gens verplichtingen van de leden om het bestuur on de hoogte te houden met de namen van de huurders en onderhuurders die in woningen verhlijven welke bij den Bond staan ingeschreven Verder dat, bij het verleenen van toestem mingen tot onderhuur, een huurbriefie aan het kantoor moet worden gevraagd, het welk alleen wordt afgegeven, wanneer de onderhuurder niet als schuldenaar in de 6dhuldboeken van clen Bond staat inge ech reven. Daarna deelde de Chef de Bureau mede, dat wanneer onrechtmatige onderhuur wordt geconstateerd, waarvoor do verhuur der geen toestemming en de Bond geen huurbriefie heeft gegeven, aan den huur der van de woning onmiddellijk een huur- opregginig zal worden gezonden, terwijl om zekerheid te verkrijgen aan wien woningen worden verhuurd, bij het afgeven van huur- briefjes, overlepging van het trouwboekje kan worden verlangd. Noch werd de wen schelijkheid aangetoond, dat iedere woning- verhuur zelfs van de geringste in een bondshuurc.ontract wordt vastgelegd. Bij de rondvraag werd de ni'euwe toenas- sing van de Gemeentelijke loozings-belas- ting besproken. Opgemerkt werd, dat het kannersbedriif van deze bekisting is vrijge steld geworden, maar dat de caféhouders hierin nog steeds worden aangeslagen. Het bestuur adiviseerde, deze aangelegenheid <n handen te stellen van de (betreffende vak- organisatie. Een der leden bracht de schade ter spra ke die verhuurders hebben, wanneer b'l wanbetaling van huur, toertemming tot het uitzetten uit de woning hij het Kanton gerecht wordt gevraagd en d,0n m'tstel van behandeling wordt verleend, gedurende welke termijn de huurders wel eens nala tig blijven huur te betalen. Het bestuur adviseerde in deze gevallen vergoeding in rekening te brengen voor het wederredhte^ lijk in gebruik houden van de woning en bij niet betaling het bedrag in de bondsschuld- boeken te doen opnemen. De ondervinding heeft geleerd, dat de huurders la*er genood zaakt worden deze kosten nog te betalen. Op verZoe.lc van een lid wordt besloten dat het bestuur voor de leden ge- en onge- zegelde bondsh uu ricwitan t i es verkrijgbaar zal gtePen en dat on de achterzijde hiervan de voornaamste huurbepalingen zullen wor den gedrukt. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten- A.-R. KIESVEREEN. NEDERLAND EN ORANJE BELANGRIJKE REDE VAN WETHOUDER GOSLINGA LEZING REV. Dr. J. IRWIN BROWN Wij vestigen de aandacht op de lezing van Rev. Dr. J. Irwin Brown, ovsr: „An Irishman's Difficultes <'n speaking Dirich- Witih a chanter on O'Neill and the Tele phone", on Woensdag 25 Nov. a.s., 8 uur, in de Nutszaal, waarvoor nog eenige kaarten beschikbaar zijn. Men zie de advertentie liflL dit nummer.. OVER „MOEILIJKHEDEN IN DE GEMEENTEPOLITIEK" Na een langdurige rustpoos heeft gister avond voor de eerste maal in het winter seizoen een vergadering plaats gehad van de a.r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in de Burchtzaal. De vergadering \yas goed bezocht. De voorzitter, de heer T. S. Goslinga opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wjjze, waarna de secretaris, de heer Mr. F. H. van der Tas, de notulen las, die na enkele opmerkingen werden goedgekeurd. De Voorzitter sprak daarna een ope ningswoord, dat in de eerste plaats een wel komstwoord was en voorts een terugblik in hield op de gehouden gemeenteraadsverkie zingen, die in zooverre teleurstellend zijn geweest dat de a.r. fractie aan invloed heeft verloren omdat zij op vijf leden is gebleven, terwijl de raad tot 35 leden is uitgebreid. Spr. memoreerde ook het feit, dat de heer Parmen- tier niet is herkozen en ook niét de plaats door den heer Beekenkamp beschikbaar gesteld» heeft willen aannemen, zoodat de fractie een mutatie heeft ondergaan en de a.r. partij momenteel inplaats van door den heer Par- mentier door den heer Beekenkamp wordt ver tegenwoordigd in den Raad. De verkiezing is intusschen in 't algemeen niet onbevred:gend geweest. De rechtsche meerderheid is gehand haafd en dat is vooral in onzen tijd een groote zegen. Het ligt ons intusschen ook een zware plicht op, de plicht om ons beginsel ook in ons stadsbestuur hoog te houden en tot Gods eer werkzaam te zyn. Twee eereleden. Met hartelijk applaus nam de vergadering een voorstel aan om aan de heeren J. de Lange, oud-wethouder dezer gemeente en P. Mazurel, die deze week 75 jaar is geworden, het eere lidmaatschap aan te bieden.. In de vacature in het bestuur ontstaan, door het bedanken van den heer C. Kuperus, werd gekozen de heer van Reenen. Hierna hield de Voorzitter een rede over de moeilijkheden in de gemeentepolitiek. Voordat spr. kon beginnen met zijn rede had een aardig intermezo plaats, toen de heer Mazarel, het nieuwe eerelid, binnenkwam, en met hartelijk applaus door de vergadering werd begroet. De vice-voorzitter, de heer G. de Jong, deelde in eenige hartelijke woorden de versche be noeming aan den heer Mazurel mede, die daar voor dankzegde. De heer Goslinga behandelde daarna spe ciaal drie punten. Ten eerste: Grondaankoop. Spr. wees op de ontstemming over de grondaankoop aan de Oegstgeesterlaan en de actie daartegen, waarbij vooral oud-wethouder van Hamel op den voorgrond is getreden. Wat er achter deze actie schuilt weet spr. niet. De grond komt ter plaatse op f 7.50 per M.2 bouw rijp, hetgeen allerminst te duur mag worden genoemd. Er is boverdien nog een ander be lang bij betrokken. Er bestaat namelijk een plan om van den Rijnsburgerweg een weg te leggen naar de Maredjjk, door de verbreeding van het spoorwegtunneltje een nieuwe toe gangsweg naar de stad te maken. Dit is daér- om zoo klemmend omdat de verbetering van den toestand aan den Rijnsburgerweg nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. De ge meente is ook nog van plan een weg aan te leggen van de Kagerstraat naar de Maredjjk langs de Leidsche Hout. Daarom moet de grondaankoop daar een verstandige politiek genoemd worden. Risico wordt daarbij niet ge leden. Het is een daad van wijs beleid. Ook nog een stuk grond aan den Haagweg, door de gemeente aangekocht is in het geding geweest. Ook dit heeft het gemeentebestuur gekocht om het bezit ter paatse af te ronden. Bouwrijp komt deze grond op f 6.50, hetgeen ongetwijfeld te verantwoorden is geweest. Spr. noemde nog enkele andere grondaan- koopen, zooals die bij da Thorbeckestraat en langs den Wassenaarschen weg. Het liberale regiem heeft vroeger de grondpolitiek min of meer verwaarloosd, hetgeen zich thans nog wreekt. Spr. meende intusschen wel aange toond te hebben dat de grondpolitiek van het huidige gemeentebestuur nog niet zoo onver- De financieele Crisis. In de tweede plaats behandelde spr. de financieele crisis in de gemeentepolitiek. Spr. wees er op dat de daling van het Engelsche pond ten gevolge had dat de gemeente-obliga- tjën, speciaal van de groote steden, aanmerke lijk naar beneden gingen. Het publiek is bang geworden dat het met de gemeente-financiën wel eens spaak zou kunnen loopen:, waardoor het gemeentelijk crediet eep schok heeft ge kregen. Er is geen open markt meer voor de gemeente om te leenen, terwijl de gemeen te daar, voor kasgeld- en vaste leeningen, toch op zijn aangewezen. Dit is, als het niet verandert, voor de ge meenten fataal. Ze kunnen hun werkzaamhe den dan niet voortzetten. De regeering heeft reeds maatregelen getroffen om de gemeen ten die in kasmoeilijlcheden verkeeren' te hel pen, maar daar zullen wel de noorlige voor waarden aaan verbonden worden. Er is reeds de zgn. ontwern „reductie-wet". Door de wet op de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten is aan de gemeente het recht ontnomen om de inkomsten te belasten. Daar tegenover staat de Rjjksuitkeering die voor Leiden f 15.— per inwoner bedraagt. Nu is het zoo dat op de salarissen van het rijkspersoneel zal worden gekort en de reductie-wet houdt in dat een reductie wordt voorgesteld op de rjiksuitkeering aan de gemeenten, overeenko mende met 3 pet. v?n de salarissen door bet «■emepnte-nersoneel. Hieruit volgt voor Leiden, dat als deze wet aangenomen wordt, de ge meente f 30.000 minder zal uitgekeerd krijgen van het rijk. Daardoor zou de gemeente-be- groot;ng niet meer sluifpnd znn. Om deze moeten worden bezuinigd of de fasten van de een noch het ander is mogelijk of eewe^sebt. zoonet noodgedwongen, naar spr. meent, tot de se!aripv(»r1pging zal moeten worden over heid dat door een artikel in de rednetie-wpt nipt on de uitkeerir"' p°n dp pnirioonte zou -..pv-w "«hort. pn f P" 000 wM zon o^van-nm. 7» '-«n d't, Tol-f }T1+,ns=',k<»ii Ho®* o-oJrniiken. Het is r;°t T>Vri"rig om de te vda^pn en de Pe"d 7pl er m!r,,phien te"en ortmmen. meer pp"»- spr.'s meening zal er weinig tegen *2 doen zijn.-1 De werkloosheid. Na e korte pauze wees spr. op het onrust barend cijfer van de werkloosheid dat reeds over de 1800 bedraagt in onze stad. Momenteel wordt wekelijks f 16000 aan werkloozensteun uitgekeerd, (f 6000 door de werkloozenkassen, f 4000 door de gemeentelijke dienst voor Socia le .Zaken en f 6000 door Maatschappelijk Hulp betoon.) Er wordt in onze gemeente veel voor werkverschaffing en werkverruiming gedaan en met succes, maar dat neemt niet weg dat de toestand zeer ernstig blijft. De werkloos heid stelt ook zware eischen aan de gemeen- I rekas. De Regeering is overgegaan (en dat was ook rationeel) tot het verleenen van I Rijkssubsidie aan de gemeente. Daaraan zijn voorwaarden verbonden die voor Leiden hier op neerkomen dat de steunnorm d'e f 13.50 be draagt voor man en vrouw en f 1.25 voor elk kind, wordt veranderd in f 13 voor man én vrouw en f 1.50 voor elk kind. Met medewer king van sociaal-democratische wethouders is dit reeds in verschillende groote gemeenten aanvaard. B.enW. van Leiden hebben getracht de steunnorm te verbeteren, maar dit heeft geen resultaat gehad, zoodat de raad binnen kort voor de beslissing zal komen te staan öf de subsidie te aanvaarden of ze te verwerpen. Het laatste zal tot gevolg kunnen hebben dat de tijd aan zal breken, dat er heelemaal geen geld meer is voor werkloozensteun. De afwij zing van de Riikssteun zou niet verantwoord zijn, juist met het oog on de werkloozen zelf. De geheele gemeente-politiek is er momenteel op gericht om het crediet van de gem°ente in <.tand te houden en niets te doen dat de werk loozensteun in gevaar te brengen. De gemeente staat er niet slecht voor; maar dat mag niet verleiden tot het doen gewaagde dingen. Het gemeentebestuur wenscht geen nieuwe lasten te leggen op de burgerij, ook niet door middel van een zake lijke belasting op het bedrijf zooals de sociaal democraten willen. Bezuiniging blijft echter eerste eisch. De s.d.a.p. stuurt welbewust aan op revolu tie en juist nu is het de tijd om ons anti-revo lutionair vaandel hoog te houden. Het eischt genade om anti-revolutionair te zijn in n lijke tijden als de onze. We zijn daar uit zelf onmachtig toe. Er is gerrade toe noodig van Boven. Onze a.r.-fractie moge in de ko mende dagen pal staan voor het a.s. beginsel en alles bestrijden dat naar de revolutie heen- stuurt. Op het referaat volgde een hartelijk ap plaus. De voorzitter gaf gelegenheid tot be spreking. Bespreking. De heer Boekkooi vroeg of de agitators van de grondaankoop in de Oegstgeesterlaan van de feiten, die de wethouder heeft mede gedeeld, niet op de hoogte waren. De ver laging van de ambtenaarssalarissen mag geen aanleiding geven dat de levensstan daard door den ambtenaar wordt verlaagd. Het steunbedrag van f 12 voor man en vrouw vond Spr. te laag. De heer L a m b o o y vroeg of de referent de zienswijze van den Minister om de steun norm zoo laag te houden, deelde. Mag een Chr. regeering wel zro iets doen? De heer H. van Cittert sprak er teleurstelling over uit dat de heer Goslinga 't wethouderschap van Sociale Zaken heeft neergelegd. Spr. onderstreepte hetgeen ge zegd is over de steunnorm en zou den heer Goslinga alsnog dringend willen vragen of er geen weg is iom de verlaging tegen te hou den. De heer S c h o n e v e 1 d stelde eenige vra gen inzake de grondpolitiek en de Woning bouw vereen igingen en onderstreepte even eens hetgeen over de steunnorm is gezegd. Spr. vroeg hoeveel procent het Rijk zcu bijdragen. Wanneer dit maar een gering aantal is en bovendien alleen de werklioze metaal- en textielarbeiders er onder zouden vallen, is het dan wel noodig om de sub sidie te aanvaarden? Ten slotte vroeg Spi. of het niet mogelijk zou zijn de tarieven van de lichtfabrieken te verlagen. De heer Van Cittert betoogde dat de ambtenaren öf als het hinkende paard achteraan komen bij verbetering van den toestand öf als trekpaard moeten dienen als het achteruit gaat. De heeren Kuperus en Bekooy be spraken de grondpolitiek. De heer Kuperus begreep niet waarom de genoemde grond prijzen ongeveer even hoog waren, terwijl toch de waarde aanmerkelijk schijnt te verschillen. De heer Bekooy vond de grtnd aam koop bij de Thorbeckestraat te duur, omdat er weinig aan bouwgrond zal over blijven. De heer J. Karstens vroeg of het ge meentebestuur geen invloed kan uitoefenen op de vakvereenigingen, znodat deze ven- eenigingen, die in veel gevallen zeer rijk zijn, de werklooze leden meer rechtstreeks helpen? Waarom moet van het steunbedrag nog een volle week contributie worden af getrokken? De heer Goslinga beantwoordde de versöhillende sprekers. De agitatie omtrent de grondaankoop begrijpt spr. niet. Van heb .geen hij heeft medegedeeld waren ze op de hoogte. Wat betreft de steunnorm merkte spr. op, dat B. en W. niet met plezier op de verlaging zijn ingegaan. Er was echter geen andere weg. Weigering van de Rijkssubsidie zou funest zijn voor de werkloozen zelf. De subsidie zal ongeveer 46 50 procent be dragen. Ook bij kasgeldnuoeilijkheden zou het Rijk wel eens steun kunnen weigeren als de gemeente de werkloozen-subsidie wei gert. De tarieven van de Lichtfabrieken ver lagen zou bij de verlaging van de gastarie- ven met 1 cent beteekenen f 120.000 minder, waarvan f 40-000 uit de buitengemeenten. De burgerij zou dus tooh weer f 80-000 moeten opbrengen op andere wijze. Wat de grond prijzen betreft merkte spr. op dat dit een kwestie is van vraag en aanbod. Men kan daar verschillend over denken, maar moet het tenslotte aan bevoegde instanties over winst op grond van Woningbouwvereni gingen wordt momenteel niet gemaakt. Wat de opmerking van den heer Karstens betreft geloofde spr. ook wel dat er door de vakver- eenigingen in die richting iets zou kunnen worden gedaan en dat het noodig is daar eens op te letten. Na nog eenige bespreking, waarbij de heer H. v. Cittert de mogelijkheid bestreed vooi de va kvereen igingen om meer te doen zon der met de wet in botsing te komen, werd de vergadering daarna te half twaalf geslo ten, nadat de heer G. Kuyper, oud-voorzitter, voorgegaan was in dankgebed. Het was een zeldzaam vruchtbare en leerzame avond. WINKELLOTERIJEN De Commissaris van Politie brengt in herinnering dat winkelloterijen in strijd zijn met de Loterijwet Bij overtreding zar proces-verbaal worden opgemaakt en zul len de te verloten artikelen in beslag 1 worden genomen. LEIDSCHE PENKRASSEN BIJ HET HAARDVUUR. Eerst heb ik Leidsche Penkrassen boven dit stukje gezet, vervolgens op een in mijn bereik liggende krant een driehoek get.ee- kend, waarin allemaal kleine driehoekjes, deze samengestelde figuur weer horizon tale en verticale streepjes om daarna het ge heel op te luisteren met inlctstippeltjes. Met een energieke ruk heb ik daarna mijn pen van de krant afgetrokken om het koste wat het wil een aanvang met mijn wekelijksch praatje te maken, hoewel ik vrees, dat, na dat ik op zoo duidelijke wijze mijn armoede van geest heb gedemonstreerd en gepubli ceerd geen sterveling het meer in zijn her sens zal halen nog verder te lezen. Het is vóór mij intusschen wel eens een aardigp gedachte, dat ik schrijven kan wat ik wil, zonder dat dp kans op ingezonden stukken of persoonlijke hatelijkheden bestaat en daarom ga ik ongestoord verder, al rijt gij, mijn lieve lezer, zooeven bij die driehoek, al met lezen opgehouden. Er komt bovendien al een onderwerp opdoemen in mijn hersens in den vorm van een Sinterklaas-cadeauf j< dat een dezer dagen op een slinksche wijze bij mij is afgegeven. Laat het schaarsche pu bliek, dat ik" nog over heb zich even met mij rondom de hamd schikken, dan zal ik het ■fpze geschiedenis vertellen. Het is werkeliik gebeurd, al is het dan misschien niet bij mij. dan toch bij mijn buurman of daaromtrent. Het is schemertijd. Charlientje en ik heb ben onze beenen uitgestrekt naar het en staren met de traditioneel peinzende oogen in de vlammen en we zien er lang zaam de traditioneele gestalten in oprijzen. Achter ons staat de grauwe schemering van den scheidenden dag in de kamer, maar voor ons flakkert het grillige licht van den haard. Er valt maar een enkel woord. Daar gaat de bel. Charlientje rijst lui op en sloft naar de voordeur. Ik hoor hoe haar opent, maar geen stem die appelen of borstelwerk aankondigt. Slechts wat gestom mel, voetstappen die zich verwijderen, een aarzelend sluiten van de deur en eenige oogenblikken later staat Charlientje in de kamer met een pakje onder den arm. Wat was dat? Ik weet het niet! Wie was dat? Ik weet het niet! Het licht van de groote lamp, die aangeknipt wordt verbreekt de intimiteit van het grillige haardschijnsel maar er is iets anders voor in de plaats ge komen. Schoon onzichtbaar. Sinterklaas staat bij ons in de kampr. Er was bij het openen der deur een hand geweest, die een pakje naar binnen schoof en er van door ging (de persoon aan wie de hand toebe hoorde namelijk). Zie de maan schijnt door de boomen. Sinterklaas zat bij de haard. Het kon niet anders en wat meer is, we w zoet geweest, want hij had iets voor ons meegebracht. Voorzichtig maakt Charlientje het open. Eenig, zegt Charlientje, als het papier verwijderd is. Heel aardig, geef ik toe, met een smaak van pepernoten in mijn mond hoewel ik alleen maar een beschuitje bij de th.ee heb gehad. Het is een wand lampje van hout, toegerust met roode zijde en een snoer voorzien van een fitting en een stekker. Van wie zou dat nu zijn? We pein zen met onze hersens op volle capaciteit. Sinterklaas glimlacht met zijn onzichtbaar gelaat in de stoel bij de haard. We herhalen de vraag en we kunnen haar niet beant woorden. Wat hebben we voor goede wprken gedaan den laatsten tijd om zoo iets te ver dienen? Het blijft een raadsel, waarvan we de oplossing verschuiven tot dat we het ef fect van het geschenk ^geprobeerd hebben naast het dressoir, naast de schoorsteen, bo ven de rooktafel. Het staat keurig. Het geeft zoo'n warme intieme sfeer. Van wie zou het zijn? Weer een peinsmoment en Sinterklaas zit daar maar en lacht zijn wilden glimlach. Er „ligt een papier op de grond. Ik raap het op. Wij zenden U hierbij zonder eenige verplichting -een zichtzending, lees ik en verder lees ik niets. Met een stom gebaar reik ik de kaart aan Charlientje. Wij zien elkaar aan. Dat is brutaal, zeg ik. Charlientje knikt. Dat is grenzeloos brutaal, zeg ik. Ik zeg nog veel meer. Ik smeed 'n serie wraak plannen. We zullen het niet terug geven. We zullen het die kerels wel inpeperen. We zul lenja wat zullen we al niet Och, we zullen niets. Per saldo vinden we het ding toch niet mooi. Sinterklaas is weg. De stoel bij de haard is leeg. In een hoek van de kamer ligt een aardige wandlamp met een grauw papier er losjes overheen. En stuk snoer met een stekker steken er achteloos Zoo eindigt de droeve geschiedenis, die ik u vertellen wilde, schaarsch overgebleven lezer, die zich met mij geschaard hebt om den haard en die "bij mij gebeurd is of bij mijn buurman of daaromtrent, maar die ge beurd is. "Wij staren thans peinzend in de vlammen nu de stem van den verteller zwijgt. Een van u slaakt een zucht Langzaam schudt gij thans de indruk van h§t verhaal van u af. Thans kunt gij aan de gemengde be richten beginnen. CHR. M1DDENSTANDSVEREEN. Afdeeling Leiden AGENDA NED HERV. VERBOND TOT KERK- HERSTEL. Rede Ds. J. H. Mulder- Voor de afdeeling Leiden van het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel heeft gister avond in het gebouw „Rehoboth" aan het- Rapenburg Ds. J. H. Mulder, van Hillegoin een rede gehouden over „De grondlijnen van het Reorganisatie-rapport". De verga dering stond onder leiding van Ds. A. D. Mee.er alhier, die een openingswoord sprak naar aanleiding van Ps. 46 2. Ds Mulder, die daarna het woord verkreeg, behandel de drie punten. Ten eerste betoogde Spr.. dat: de Kerk moet zijn een Christus belij dende Kerk, dat is een belijdenis-kerk. Ten tweede behandelde Spr. de beschouwing van het ambt. Zooals het nu is lijkt de Kerk op een instutuut met beambten. Het moet een Kerk met ambtsdragers worden. In de derde plaats besprak Spr. de leer tucht. De ware tucht wil behouden en te recht brengen. Het komt tenslotte alles hierop neer, aldus besloot Spr. zijn met be zieling uitgesproken rede, dat de menschen moeten worden gebracht voor het kruis van Christus, dat immers is het kruis der ver zoening. Na een korte bespreking sprak Ds. Mu ter een slotwoord, waarna Ds. Mulder voor ging in dankgebed, EEN GECOMPLICEERDE ONGELUKS GESCHIEDENIS Gisteravond te half acht is van een groentenwaigien uit Boskoop, bestuurd door A. M. P. het paard op hol geslagen op den Hoogen Rijndijk onder Zoeferwoude. De naast den bestuurder zittende v. G. viel van den wagen af en moest vrij ernst'g gewond maan- het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. De bestuurder zelf viel later ook van den wagen af en is er achter aan gaan hollen. Het paard kwam eerst tot stils'and door een botsing met een auto van Dr. L. De auto en de kar, alsmede het oaardentuig werden ernstig beschadigd. P. werd meegenomen naar het bureau waar hij zich zco woest aan stelde, dat hij in arrest moest worden ge steld. De Geneesk. Zondagsdienst der huisart- _jn wordt morgen waargenomen door de VIERING VAN HET 12V2-JARIG EZ3TAAN. i doctoren De Graaft', Kist, Poortman en Tim mermans. De Geneesk. Zondagsdienst te Oegstgeest Reeds bii het binnentreden der zeel in1 waargenomen door Dr. Hugenhol.r, Oud-Hortuszicht viel het op, dat de talrijke i aanwezigen een genoeglijken avond alhier pe avond-, nacht- en Zondagsdienst der hoopten door te brengen. De feestelijke aan-apotheken wordt van Maandag 16 tot en kleeding der zaal, het geroezemoes der vele i niet Zondag 22 Nov. a.s. waargenomen dour stemmen, een dooreen klinken van verschil apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, lende muziekinstrumenten, lieten geen twij-Telef. 523. fel over, hier werd aanstond een feest ge j vierd. De afdeeling Leiden van den Christe- lijken Middenstand vierde deze avond haar koperen feest. Zijn op gewone avonden uit den aard der zaak alleen heeren aanwezig, ook nu waren d'e dames aanwezig, wat de gezelligheid nog buitengewoon verhoogde De groote belangstelling der leden maakte dan ook dat de zaal tot in de hoeken geheel gevuld was. Als gaslen waren aanwezig: Ds. Thomas, de dagelijksche besturen der plaat selijke Middenstandsverpenigingen „De Han ze." en Neutrale Middenstandsvereeniging, Mr. Knibbe en de heeren Molkenboer en van der Tas. Vele bloemstukken waren aanwe zig. Laat bloemen Uw tolk zijn, deze bloem stukken waren zoovele tolken van sympa thie. Reeds spoedig opent, de voorzitter, de heer W. Buurman de vergadering, gaar voor in gebed en vangt aan niet zijn ope ningsrede. Een krachtig apnlaus aan het einde hiervan beloont den Voorzitter voor zijn vele moeite die hij gehad heeft oin ecr> en ander uit het archief op te diepen. De Voorzitter geeft voor het verdere van den avond de leiding aan den heer J. van Wee- ren, Voorzitter van de Feestcommissie, be staande uit de heeren J. van Weeren, A. Korenhof en C. Schout, welke heeren.zich op prachtige wijze van hun taak gekweten heb ben, zooals het verdere verloop van den avond zou doen zien. Het eerste werk van dpn Voorzitter der feestcommissie was, het woord te geven aan Ds. Thomas, welke de afdeeling, op hartelijke wijze gelukwenscht, tevens hieraan verbindend een korte rede, waarin spr. den Chr. Middenstander Asaf ten voorbeeld stelt, welke bad: „Heere, geef mij armoede noch rijkdom". Beiden hebben hun gevaren toch, wat door spr. breed naar voren werd gebracht Vervolgen.- krijgt de h&er Bergers het woord, welke op ondubbelzinnige wijze de hartelijke ge- lukwenschen van de R. K. Middenstandsver eeniging „De Hanze" overbrengt en haai Gods .Tgen op haar vaak moeilijken ar'4 id toewenscht. Namens de Kamer van Koop handel voert de heer Molkenboer het woord voor de Afd. Kleinbedrijf en de heer Mr. Knibbe als secretaris van de Kamer van Koophandel. De heer van der Tas namens de Nederlandsche Middenstands-Bank spre kend. wenscht de jubileerende Afdeeling eveneens geluk terwijl ten slotte de heer Mr. Romeyn spreekt als voorzitter van de Neutrale Middenstandsvereeniging en te vens als voorzitter van L. M. C. wiens toe spraak eveneens een hartelijke gelukwensch is en ook doet naar voren komen de vrucht dragende en prettige samenwerking in h-et L.M.C.-verband. De Voorzitter de heer H. Buurman bedankt de ver&chillende sprekers allen met een passend woord. Inmiddels worden door een viertal jonge dames ver snaperingen rondgediend en geeft de Voor zitter der Feestcommissie hierna aan hei muziekgezelschap onder leiding van den beer Plu, gelegenheid diverse muzielcnum mers ten gehoore te brengen, welke -blijk- haar op verdienstelijke wijze werden ge« speeld, want menig applaus werd gebracht. Voor noodigc afwisseling hnd de feestcom missie gezorgd door het deze avond vragen van de Christelijke Reciteerclub. Hartelijk werd er gelachen bij dé" verschillende num mers welke deze dames en heeren ten beste gaven. Door verschillende aanwezigen werd nog het woord gevoerd. Doch waar het gezellig is schiet de tijd meestal ook spoedig op, zoo dat al spoedig, sneUcr dan menigeen wel vermoedde, het middernachtelijk uur voor bij was. Dat de feestcommissie haar taak breed opvatte bleek nu opnieuw, toen na korten tijd de tafels voor een souper ge dekt waren. Een keurige regeling maakte dat ieder spoedig zijn plaats had en smaakvolle souper, smaakvol en smakelijk, was ongetwijfeld naar ieders zin. Verschil, lend'e sprekers voerden nog het woord, be loften van beterschap werden zelf gedaan door leden wier geweten sprak van slecht bezoeken der werkvergaderingen. Groote propaganda is dan ook van deze feestelijke vergadering uitgegaan.Doch ook aan gezellige samenzijn kwanj een einde, was bijna 3 uur toen de heer van Weeren het waagde er op te wijzen, dat het nu tijd werd om naar huis te gaan. Alvorens te eindigen, werd nog medegedeeld, dat van het Hoofdbestuur een schriftelijke geluk wensch was binnengekomen, welke werd voorgelezen en waarin deze de Afdeeling gelukwenschte en tevens spijt werd betuigd dat niemand van het Bestuur aanwezig kon zijn, door ziekte of drukke, dringende werk zaamheden. Ten slotte bedankte de heer J. van Weeren, ieder die tot hel tot stand komen en goed slagen van dezen avond had medegewerkt, feestcommissie, reciteercluD, muziekgezelschap. De gasten voor hun aan- wezighnid, den heer van Ingcn Schenau voor de goede bediening. De heer Abr. van Weeren eindigde met dankzegging. Een pret tige, goedgeslaagde avond was voorbij, een jubileum-viering waaraan ieder aanwezige een prettige herinnering zal behouden. G. VERHEIJ. f Gisteren is alhier op bijna 70-jarigen leef* tijd plotseling overleden de heer G. Verheij, een bekend musicus. Gedurende tal van jaren was hij directeur van het muziekgezelschap „Bcnvenuto" te Voorschoten en van verschillende andere muziekvereeoigingen in den omtrek. Ook was hij contra-bassist bij het Leid' sche Studenten muziekgezelschap „Semper Crescendo". voor de ^teutoe Hetböcïje Cutirant GRATIS tot 1 DECEMBER 1931 voor eiken nieuwen lezer, die onderstaand inteekenbiljet ingevuld aan de Administratie van ons blad toezendt HIERDOOR WORDEN DE NIEUWE ABONNE'S DUS OPGENOMEN IN DEN ZICH STEEDS UITBREIDENDEN KRING VAN LEZERS VAN ONS BLAD De cadeaux voor de wervers worden in de eerste helft van Januari a.s. verzonden Aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Br eestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonnê op DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT, voor minstens één jaar, met recht op gratis toezending tot 1 December aanstaande, de volgende persoon(onen). Als premie zou ik willen ontvangen: PORTEFEUILLE voor 1 abonnê. PORTEFEUILLE voor 2 abonné's. i BOEKOMSLAG voor 1 abonnê. BOEKOMSLAG voor 2 abonné's. Nieuwe abonné's: Dit biljet op te zenden aan de Administratie: Breestraat No. 123, Leiden. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6