Kerknieuws. TWEEDE KAMER ZATERDAG 21 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 MASSA-MEETING VAN HET HEILSLEGER Elk jaar vindt in het circus Busch te Berlijn een massa-meeting plaats van het Heils leger. Dit jaar hield Evangeline Booth, dochter van den stichter dezer beweging, en thans zelve aan het hoofd daarvan staande, de groote begroetingsrede. ?'i^aron van Lyndon van Horstwaerde, macht vooral openbaart door barmhartig te dat hij een bespreking heeft gehad met Pastor zijn en te sparen. Fetler en de officieele vertegenwoordigers „Met allen aandrang vermanen Wij U van het Russisch Zendingsgenootschap. daarom, B. G„ om door een nederig, bc- B]j deze bespreking is hem gebleken, dat rouwvol, volhardend en vertrouwend gebed van de beschuldiging van Pastor Schabert I uw toevlucht te nemen tot den troon van tegen Pastor W. Fetler, dat diens werk niet is Gods barmhartigheid, opdat God, die door .ware arhoï/t" «ïotc ic w,Dn de zonde beleedigd en door de boetvaardig- EVANG. LUTH. KERK D,ri®tal: Te Nijmegen, H. L. G. Ouwer- kerk te Furmerend, L. Sohutte te Amster dam en H. L. Boarlijet te Amoteriam. Beroepen: Te Nijmegen: H. L. G. üuvvarkerk te Purmerend, NED. HERV. KERK Beroepen: Te Den Bommel 'Flakkee), V. J. Japchen te Maartensdijk (U.) Te HeUtevoertsluis, J. van Veen te Muiderberg Te Dantumawoude, J. A. ten BokkeJ Huunrmk te Numianediorp Bedankt: Vooa- Heukelum, E. Jongens te Leunuiden Voor Zwartsluis, Dr. J J Woldemdorp te Stediuin. CHR. GEREF. KERK Aangenomen: Naar Leeuwarden, W. K reiner te Kornlhorn. Bedankt: Voor Vla ar dingen, W. Biile- veld te Haarlem-Centrum. AFSCHEID, BEVESTIGING. INTREDE. Ds. J. C. Wolthers, Ned. Herv. pred. te Onstwpdde (Gr.) denkt Zondag 28 Febr. afscheid te nemen van zijn tegen woordige gemeente, om 6 Maart da.v.' in trede te doen te Putten (Gld.), na beves tigd te edjn dooi' zijn a.s. plaatselijke^ col lega aldaar, Ds. C. B. Holland. JUBILEA. Ds. Jan Gommer, Geref. predikant te Aalten, van wnen we, in verband met zijn 70sten verjaardag, voor kort een uitvoerig levensbericht opnamen, gedacht gisteren dat het a.s. Zondag 40 jaar zal zijn gele den dat hij in het predikambt werd beves tigd in z'n eerste gemeente Grijpskerke (Z.) Zooals bekend liet de gezondheidstoestand van den jubilaris in den laatsten tijd nogal wat te wenschen over en, hoewel hij zijn werkzaamheden nog niet heeft kunnen her vatten, kunnen we melden, dat hij zich in den laatsiten tijd weer wat beter gevoelt. Zijn toestand is althans zoo, dat hij a.s. Maan dag een samenkomst, die ter gelegenheid van dit jubileum door de gemeente wordt belegd, weer zal kunnen bijwonen. Zeer vermoedelijk zal hij ook daar een kort af scheidswoord tot de gemeente richten, in verband met zijn a.s. emeritaat, dat op 1 December ingaat. De Aaltenscihe Kerkbode, waarvan de ju bilaris mederedacteur is, verscheen heden in een feestgewaad op kunstdruk. Het grootste deel van de inhoud van het blad is aan hem gewijd. De eindredacteur, Ds A Schouten, herdenkt hem speciaal als predikant van de Geref. Kerk van Aalten, en gewaagt daarbij van de groote zegen die hij aldaar heeft mogen verspreiden. Hij wijst daarbij orp de groote gaven die de jubilaris bezit als catecheet en den een voud die hem kenmerkte bij de bediening des Woords. De heer A. Geschiere te Grijpskerke (Z bespreekt in een uitgebreid artikel hetgeen de Kerk van Grijpskerke, van wie hij de eerste predikant was, aan hem heeft te danken, terwijl de heer Johs. Staal te Apel doorn, destijds ouderling te Aal ten, enkele woorden aan de komst van den jubilaris te Aiaiten wijdt. Het geheel wordt verlucht met een drie tal foto's, o.m. een uit den tijd toen hij zijn predikantsloopbaan begon. Het heeft den nestor van Aalten's Geref. Predikanten op dezen dag niet aan belang stelling ontbroken. Ds. R. W. de Jong, emeritus-predi kant van de Geref. Kerk te Broek op Lan- gendlijk, thans wonende te Santpoort, zal morgen zijn 40-jarig ambtsjubileum kun nen vieren. Ds. de Jong werd geboren 20 April 1868. Hij ontving zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen en werd in 1891 beroep baar verklaard. Den 22sten November van dat jaar werd hij door zijn vacler, wijlen Ds. B. de Jong, toen predikaint te Velp, in het ambt bevestfigd bij idle Geref. Kerk van Marrum (Fr.), welke gemeente hij diende tot zijn vertrek naar Holten 5 Febr. 1894. Verder was bij predikant van de Geref. Keriken te Temeuzen (11 April 1S97), Noordiwijk aan Zee (4 Sept. 1902). Hoofd dorp (20 Jan. 1908), Werkendam (25 Maart 1912) en Broek op Langend ijk (31 Oct. '15). Met ingang van 1 Jan. 1927 ontving hij om gezondheidsredenen van de classis Alk maar eervol emeritaat, waarna hij zich ves tigde te Santpoort. Ds. de Jong heeft den wenseh kenbaar gemaakt, van feestelijke jubileumviering verschoond te blijven. Ds. W. FETLER Namens het Rusland-Comité van den Cen- traal-Bond voor Inwendige Zending eni Chris- telyk-Philantropische Inrichtingen, verklaart ,ware Rusland arbeid" niets is bewezen. Op grond van deze bespreking trekt hij mitsdien in zyn waarschuwing terzake in ue dagbladen geplaatst. Bij deze bespreking hebben de genoemde officieele vertegenwoordigers verzekerd, dat het Russisch Zendingsgenootschap arbeid ver richt in Sovjet-Rusland en onder de Russische emigranten in Europa. VERKIEZINGEN. In de Ned. Herv. Kerk: Breda. Voor Notabel. Gekozen zijn de beide candidaten van „Evangelie en Belij denis" (rechtzinnig), namelijk de heeren G. Botma en M. Hekelaar. Wassenaar. Voor het Kiescollege. Vol strekte meerderheid van 382 stemmen. Geko zen ziin de candidaten van „Evangelie en Belijdenis": Jhn Mr. Dr. J. D. de Beaufort, J. van Biezen, D. Buit en G. Mekking met resp. 748, 719, 415 e.n 397 stemmen. Herstem ming moet plaats hebben tusschen A. Kers- seboom, cand. van „E. en B.", met 361 en Dr. Ph. J. Idenburg, cand. van „Kerkelijk Le ven", met 379 stemmen. ALGEM. SYN. COMMISSIE NED. HERV. KERK NAJAARSVERGADERING. Vierde zitting. De President opent met gebed. Een schryven van sympathie zal worden gezonden aan de Voorbereidende Internatio nale Ontwapenings-Conferentie, 26 en 27 Nov. a.s. te Parys, onder voorzitterschap van Lord Cecil over: „Vfaarom, hoe en wanneer ont wapenen?" Namens de benoemde commissie voor de afschriften en staten van kosten rapporteert de heer Barbas over een besluit van het Class Bestuur van Sneek tot grenswijziging tusschen de gemeenten Workum en Gaastmeer en een besluit in hooger beroep van het Prov. Kerk bestuur van Noord-Brabant met Limburg inzake de niet-toelating van een diaken, waar over aan dit bestuur eenige opmerkingen zul len worden gemaakt. Inzake een verzoek om vernietiging van een besluit van het Prov. Kerkbestuur van Noord- Brabant met Limburg ingediend door mej. A, Boezer en mej. P. v. d. Schans te Loon op Zand over hunne inschrijving als lidmaten, wordt genoemd besluit vernietigd en het be sluit van het Class. Bestuur van Heusacn gehandhaafd, krachtens hetwelk zij als lid maten zullen worden ingeschreven in de regis ters van Loon op Zand. Een schrijven van den Oberkirchenrat te Weenen betreffende de Garnizoenskerk en de Lvang. Gem. te Geilenkirchen om subsidie zal aan de Commissie voor de Buiterd. Kerken worden doorgezonden. Een schrijven der Waalsche Commissie en van den Kerkeraad der Waalsche Gem. te Arnhem over toepassing van art. 22 Regl. op de Predikantstraktementen inzake niet ge combineerd te willen worden der Gemeente Arnhem zal bij de Synode worden overgebracht Aan het hoofdbestuur van het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel zal op zijn verzoek worden medegedeeld, dat een herdruk „Ont werp Algemeen Reglement 1929" en „Hande lingen buitengewone Synode 1930" door hem, mits voor zijne rekening, kan worden bezorgd. Van het Class. Bestuur van Amsterdam is bericht ingekomen van de grenswijziging tus schen de gemeenten Amsterdam en Amstel- Fen verzoek van kerkeraad en kerkvoogden te Wommels om herziening van het besluit der Synodus Contracta (Ld. 27 Juli 1931, zal by de Synode worden overgebracht. Van het Class. Bestuur van Leeuwarden is bericht ingekomen van de naamsverandering Bergumerheide in Noordbergum, dat even eens bij de Synode zal worden overgebracht. Ingekomen is 'n schryven van den Quaestor generaal betreffende de administratie der Wed.- en Weezenbeurs en voorstellen tot wetswijziging in verband met het feit, dat vanaf 1932 door het betrokken Ministerieel Departement f 20 zal worden afgehouden voor deze beurs. Dit schrijven wordt in handen eener commissie, bestaande uit de lieeren Prof. Aalders, v. Paassen en Tammens gesteld Verschillende stukken worden voor kennis geving aangenomen, waaronder bericht van de stichting der 2e predikantsplaats te Aals- Tot gecommitteerden voor spoedvorderende zaken en voor het toezicht op de administra tie van den Quaestor generaal worden benoemd de heeren Tammens en v. Paassen en tot hunne secundi de heeren Prof. Aalders en Mr. Tyssens. Na rondvraag wordt de najaarsvergadering door dijn President met dankgebed gesloten. BEDEDAG Morgen, Zondag, zal in de Roomsch-Ka- tholieke Kerken vaai ons land de volgende brief van de bisschoppen wordten voorgele re economische crisis, welke zich over geheel de wereld heeft uitgestrekt, drukt reeds geruimen tijd met haar ontwrichting van het zakenleven en daarutt voortvloeien de werkloosheid, armoede en gebrek, als een zware beproeving op de menscliheid, terwijl niemand met tzekerheid kan zeggen, wanneer en hoe het einde zal komen. In dezen aJgemeenen nood is het voor de ge- loovigen eon groo'e troost te weten, dat liet lot der mensohhtid ligt in de handen van den Algoedem Hemelvader, die zij:i al- heid verzoend wordt, genadig zijn oogen sla op de gebeden van zijin smeekend volk en de geeselen zijner gramschap afwende, die v/ij voor onze zonden verdienen en het Hem moge behagen uitkomst te verleenen in de maatschappelijke nooden, welke Je wereld hebben getroffen". Verder wordt geweien op de beteekenis van „het gezamenlijk en openbaar gebed' op Zondag 29 November a.s. „Op dien zelf den dag zullen ook de geloovigen van alle Christelijke Kerken dm ons vaderland tot datzelfde doel met ons in het gebed yer- eenigd zijn". KERKGEBOUWEN. Te Slikkerveer zal het nietiwe kerk gebouw der Ned. Hervormde Gemeente weldra in gebruik genomen kunnen worden. Het bevat 500 zitplaatsen en heeft een cen trale verwarmingsinstallatie. KERSTFEEST DER ARMEN. De heer H. Hofstra, evangelist bij de Evangelisatie „Noord-Jeruel" te Houtigehage bij Rottevalle (Fr.), verzoekt ons plaats voor het volgende: Bij de nadering van het Kerstfeest zien wij ons weer genoodzaakt de hulp in te roepen van de geachte lezers (essen) van uw blad. Wy hebben juist in dezen tyd van het jaar zoo ontzaglijk veel noodig voor ons geestelijk en maatschappelijk werk in een der armste en achterlijkste deelen van Friesland. "Wy zien vooral in den winter ons geplaatst voor een groote taak ook op sociaal gebied. Zoo houden wy onder het groot aantal kin deren van onze Zondagsschool steeds met Kerstmi? een uitdeeling van kleeren, schoe nen, enz. Dan zijn er verschillende zieken en ouden van dagen, waarvan sommigen in kom mervolle omstandigheden leven, die wij gaar ne een bly Kerstfeest willen bereiden, om ze metterdaad iets te toonen van het licht en de zegen, welke het Kind in Bethlehem's kribbe brengt in deze soms zoo droeve en donkere wereld. Maar wij hebben voor dit doel nog zoo goed als niets beschikbaar. Het is daarom, dat wy tot u komen met het beleefd, maar dringend verzoek om ons te helpen. Misschien hebt u wat liggen, dat u voor onze uitdeeling wilt afstaan. Misschien wilt u nog wat vervaar digen, terwijl ook uw gift in geld, hoe gering ook, dankbaar zal worden aanvaard en goed besteed. Mogen wij op veler medewerking rekenen? Adres van het Bestuur der Evangelisatie is: H. Hofstra, evangelist, giro no. 161972. Giften in natura te adresseeren aan: Ge bouw „Noord-Jeruël'', Houtigehage bij Êotle- valle (Fr.). „DE GEMEENE GRATIE" Naar wij vernemen, zal van het bekende standaardwerk van Dr. A. Kuyper: „De Ge- meene Gratie", een nieuwe, onveranderde herdruk verschijnen.' by den uitgever J. H. Kok te Kampen. Het werk is ter perse en 't drukken is reeds zóó ver gevorderd, dat het eerste deel spoedig kan verschijnen. Wie een inzicht heeft in de groote beteekenis van dit werk, dat voor een der beste werken van Dr. Kuyper geldt, zal zich verheugen, dat dit boekwerk, na eenige jaren niet in den handel te zijn geweest, thans weer verkrijgbaar is. ROFFEL-RIJM EN WIJZE BEESTEN Wethouder Eduard Polak (S.D.) wenseftt de begrooting van Amsterdam sluitend te maken door vier miljoen uit nieuwe heffingen te halen. Gelukkig is de wet houder socialist; dat scheelt wel in de critlek. Amsterdam, die groote stad, Is gebomvd op palen; Amsterdam zingt thans dit lied: Wie zal dat betalen Zelfs een wethoud-er Polak Moet eerst incasseeren Wil hij straks de ivissels van Mokum honor eer en. De begrooting van de stad Wil niet sluitend sluiten: Een tekort van vier müjoen Is een heel bonk duiten. Dus, zegt wethouder Polak, Laten we beproeven Onze stadsbelastingpers Vaster aan te schroeven: Wie zich assureert voor brand Kan wel wat betalen; Voorts is er uit personeel" Een miljoen te halen, Straatgeld ook iets opgeschroefd; Bruggeld ivat naar boven; Op het zakelijk bedrijf" Vijf ton afgeschoven; Als een sluitpost, tot besluit, Heb ik dit gevonden: We belasten met de last Voor de rest: de honden! Komt er nou een meeting van Viervoetsproletaren, Om die aanslag op 't bestaan Schunnig te verklaren Neen, des hoofdstadshonds instinkt Maakt hem dit wel helder: Zonder ons gaat Amsterdam Zeker naar de kelder. (Nadruk verboden.X LEO LENS. MODERNE HEFBRUG TE EINDHOVEN nLli', i' EtnJhovcnschchaven was een terginq voor Iand. en waterverkeer, rfp n JlHU :n Etndluivemche industrieels,, een optimi,ti,chen k,jk op r>J? a A sfais&es!utir gaf opdracht aan de „hlederlandsche Staalindustrie" ti Rotterdam deze moderne he/brug te bouwen, die reeds haar voltooiing nadert HET RAADHUISJE VAN SCHOORL' I Dit oude Raadhuisje is geschonken door de gemeente Schoort aan de Vereeniging I „Hendrick de Keyset", welke het verplaatst en hersteld heeft anno 1931. Een foto van i het exterieur. Vandaag is dit typische Raadhuisje overgedragen aan de Vereeniging hHendrick de Keys er" van werkzaamheden Be noeming van een commies-griffier Verschillende wetsontwerpen Salariskorting WATERSTAATSBEGR00TING Het was 'n bonte middag. Eerst nam de benoeming van een com mies-griffier, waarvoor vier stemmingen noo r waren, bijna een uur in beslag. Mr. E. j Zaandam, M. Deurvorst te 's Gravenhage bleek ten Vergadering van 20 November 1931. OVERZICHT Verschillende kleine wetsontwerpen den aanleg VERSLAG Regeling van werkzaamheden benoeming van een-commies-griffier. viermaal worden gestemd, twee vrije en twee herstemmingen. De tweede geldende Goedkeuring van het op Haag tusschen Nederland vend nag tot beslechting van slotte de gelukkige na een hardnekkigen kamp met Mr. A. F. Schepel te Amsterdam. Een groot aantal kleine wetsontwerpen en conclusies ging daarna z.h.s. enkele na korte [edachtenwisseling onder den hamer door. jaartoe behoorden o.a, de korting op de jaarwedden van de leden van den Raad. van Jtate, de Algemeene Rekenkamer en van de rechterlijke macht en een drietal verdra- ;en: scheepvaartverdrag met Zuid-Slavië, regeling van het rechtsregime voor Neder- andsche onderdanen in China en een arbi- l "^^«Juiring van het op 28 Mei 1930 te Bei- irageverdrag met Spanje; voorts de nieuwe igrado tusschen Nederland en Zuid-siavis ge seling voor het beheer der Utrechtsche het^dair^ebehoi?rendee0?VtaarttV€r<iraB en van dinieken en de uitbreiding van de bevoegd i Goedkeuring van het op 23PAPrU° 1931 te Nan- eid der vroedvrouwen. i!5iDs_^?i??eD._Terdr^? batrekking hebbenJi Nadat de begrooting van Buitenlandsche taken z.h.s. was aangenomen, werd de be- ïandeling van Waterstaat vervolgd. Het sprekerslijstje vermeldde bijna 30 na men, waarvan er nog slechts drie gespro ten hadden, 'n Pracht vooruitzicht dus! 't Werd allertaaist. Stel u voor tien-, vijf tienmaal achter elkaar telkens over bijna dezelfde dingen te hooren spreken, die boven lien bij elke Waterstaatsbegrooting plegen «rug te komen. Ieder bijna spreekt zijn 20 ninuten vol en leest zijn te voren opgeschre- a tot z voor alsof alles splinternieuw is en er nog niemand voor hem iver sprak. Men vindt het alles netjes in Ie §tukken, zoodat zelfs het door den Mi- lister te geven antwoord reeds vooruit zou [unnen worden opgeschreven. Natuurlijk luistert ndeumand en wie gespro ken heeft verdwijnt Gevolg was, dat ten lotte niet meer dan een half dozijn Kamer- den aanwezig was. In deze dingen, evenals in de langdurige ïachtvergaderingen schuilt iets dat aller- ninst het respect voor het parlementaire werk verhoogt Alles praat over velerlei en voor debatten iver belangrijke zaken ontbreekt vaak de Het wil ons voorkomen, dat het een daad pan zelfrespect der Kamer behoort te zijn, im eindelijk aan wat bijna iets van een ver- ooning begint te krijgen, een eind te maken ïr'komt zooveel in, dat slechts zinloos is en illerminst de belangstelling voor den arbeid Ier Kamer verhoogt of de waardeering er oor doet toenemen. Zelfbeperking is niet alleen gewenscht, naar noodig. Dat zij niet mogelijk zou zijn al niemand kunnen volhouden. We zullen ons veroorloven dergelijke de- atten te bejegenen met het respect, dat ze erdienen en trachten zooveel mogelijk her- alingen te vermijden, althans ze zooveel oenlij k te beperken. Hetgeen der Kamer iet interesseert, moet bovendien naar bui- niet in overdreven waarde worden voor- eld. Als „de Kamer" vergadert, maar 90 der eden fijn naar huis en naar bed trekt, aller- menschen dwingt tot onredelijk lange ar- leidstijden hoewel men den mond steeds rol heeft over „sociale" politiek dan vra jen we ons af of het noodig is zulk een olksvertegenwoordiging met den ernst te ejegenen, die bij serieus werk inderdaad ou passen. De Kamer vergaderde Donderdag en Vrij- 17 uuren. Dinsdag gaan we het lijstje Vaterstaatspreeklustigen verder afwerken. korting op de Jaarwedden De heer DUTMAER VAN TWTST (A.R.) kwam opnieuw tegen de hooge rechten, waaraan de binnensohipperij onderworpen ls, op. De ooncur- 1—logelijk. kosten

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5