KING VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 HET CONFLICT IN MANDSJOERIJE GEHEIME RAADSZITTINGEN TE PARIJS Uit Parijs wordt ons gemeld: Na de korte openingszitting hebben de zit tingen van den Volkenbondsraad nog slechts plaats gehad achter gesloten deuren. Alle belangrijke gebeurtenissen spelen zich ach ter do coulissen af. Woensdag is men on danks twee geheime zittingen niet veel ver der gekomen. Donderdag is de z.g. Raad van Twaalf zonder Japan en China weer in ge heime zitting bijeengeweest Lord Cecil ver tegenwoordigde Groot-Rrittannië. Des middags werden particuliere bespre kingen gevoerd. De volgende geheime zitting is voor Vrij dagmorgen vastgesteld. De Chineesche vertegenwoordiger bij den Volkenbond, Dr. Sze, heeft den secretaris generaal een tamelijk scherp gesteld schrij ven doen toekomen waarin hij nogmaals duidelijk het Chineesche standpunt uiteen zet. China kan geenerlei compromisvoorstel erkennen waarbij de ontruiming van Mand- sjoerije afhankelijk wordt gesteld van direc te onderhandelingen met Japan. Het gaat bij het Chineesch-Japansche conflict om een kwestie van leven en dood, zoowel vooi China als ook voor den Volkenbond en de ontwapeningsconferentie. De Japansche vertegenwoordigers hunner zijds hebben den secretaris-generaal het al- schrift van een nota overhandigd welke den Chineeschen gezant te Tokio d.d. 16 Novem ber van de Japansche regeering heeft ont vangen en waarin Japan nog eens de eer biediging eischt van de met China gesloten verdragen, zoomede het voldoen aan de be slissing van den Volkenbondsraad d.d. 30 September. Naar uit V.B. kringen verluidt werd in de zitting van gistermorgen in hoofdzaak ge sproken over de kwestie van het zenden eener enquêtecommissie. Er zou evenwel nog geen enkel besluit zijn genomen. Uit Londen wordt vernomen: Bij een temperatuur van 15 graden onder nul hebben de Japansche troepen de strijd macht van generaal Ma Sjang Sjan in de gelieele provincie I-Ieiloeng Kiang terugge slagen en Tsjitsjikar, waarin tot nog toe het hoofdkwartier van Generaal Ma gevestigd wag, bezet Bij de hevige gevechten worden de verliezen der Chineezen geschat op ruim driehonderd dooden en meer dan drie dui zend gewonden, terwijl aan Japansche zijde driehonderd dooden en gewonden werden geteld. Omtrent het verloop van het gevecht wordt medegedeeld, dat de Japansche cava lerie na een hevig bombardement over een front van vijf mijlen, een aanval deed. De Chineezen verdedigden zich wanhopig om hun linies te handhaven, die versterkt wa ren door goed gebouwde loopgraven. De Ja pansche cavalerie slaagde er echter in het centrum van Ma's front bij San Sjeng Fang te doorbreken, waardoor het Chineesche front in twee stukken uiteen viel en de verbin ding met de Oostelijke flank verbroken werd Korten tijd later begonnen de Chineesche legerafdeelingen dan ook met den terugtocht waarbij zij hevig door Japansche bembarde- inentsvliegtuigen werden bestookt. Generaal Ma Sjang Sjan zou niet een ge ringe troepenmacht in Noordelijke richting zijn getrokken, terwijl hij voor een gedeelte gebruik zou hebben gemaakt van den trein. Vervolgens trokken de Japansche troepen Tsjitsjikar, gelegen op 18 mijl ten Noorden Van den Chineeschen Oosterspoorweg, bin nen. Na de bezetting van Tsjitsjikar heeft de Japansche comma ^ant een proclamatie ge publiceerd, waarin den Chineeschen bewo ners volledige bescherming van leven en eigendom wordt verzekerd. De Chineesche politie is ontwapend. Maarschalk Tsjang Hsu Liang zou voorne mens zijn mei versterkingen in de richting van Tsjitsjikar te trekken met de bedoeling den Taolan-spoorweg te vernielen en zoo de Japansche hooldmachr. af te snijden. Het Japansche Ministerie van Oorlog pu bliceert een verklaring, waarin gezegd wordt dat de Japanners niet voornemens zijn den Chineeschen Oosterspoorweg te bezetten, zoo lang de troepen van generaal Ma Sjang Sjan geen gebruik van dezen spoorweg maken. De Japanners zullen zich Zuidwaarts op Taonan en Tsjangtsjoen terugtrekken, zoo dra de Chineezen volkomen verslagen zijn. De opstandige Chineesche generaal Hsiao Tsjang, een familielid van Maarschalk Tsjang Hsu Liang, heeft een poging gedaan de stad Tsjintsjau te veroveren, doch hi] ward door de geregelde Chineesche troepen, waarvan hij verwacht had dat zij gemeene zaak met hem zouden maken, omsingeld, gevangen genomen en met zijn geheelen staf terechtgesteld. Nader wordt nog gemeld, dat het tengevol ge van de groote koude mogelijk was, dat eenige compagnieën Japansche infanterie bij dèn opmarsch van ski's gebruik maakten. De laatste versterking van Ma. Naar uit Charbin wordt gemeld, is, nu Tsjitsjikar in handen van de Japanners is gevallen, het eenige strategische punt in Mandsjoerije, dat nog in handen is van de Chineezen, Chinschou. Uit Tokio komen echter berichten, volgens welke aanwijzingen zijn gegeven, dat deze stad het volgende doel zal vormen van den opmarsch der Japansche troepen. Het Chineesche verzet krachtiger? IntUsschen schijnt echter het Chineesche verzet krachtiger te worden. Maarschalk Tsjang Kai Sjek hoeft, met het oog op den ernst van den toestand, besloten zelf naar de oorlogszóne te gaan. Gemeld wordt, dat in Nanking groote spanning heerscht, waarbij nu nog het be richt komt van de inneming van Tsjitsjikar door de Japanners. Te Sjanghai hebben 15000 Chineesche stu denten een vacantie geuomen van drie da gen, welken tijd zij besteden voor het collec teeren van een oorlogsfonds ter ondersteu ning van generaal Ma. De felle koude in Mandsjoerije doet de 'troepen aldaar onder groote moeilijkheden hun operaties verrichten. Volgens mededeelingen van het Japansche ministerie van Oorlog, zal de bezetting van Tsjitsjikar drie weken duren. Een langer? bezetting, aldus verluidt, *ou tot een geschil inet de Sovjet-Unie leiden. Een ander telegram uit Tokio voegt daar aan toe, dat te Tsjitsjikar een nieuwe regee ring zal gevormd worden, die voor de orde zorg kan dragen en de bescherming op zich kan nemen voor de eigendommen der bui tenlanders. De minister van oorlog verklaarde verder, dat de oorlogsoperaties in de omgeving van Tsjitsjikar nog niet geëindigd zijn, daar een tegenoffensief van generaal Ma wordt ver wacht Nader wordt gemeld: Tsjang Tsjing Hoci, tot nog toe gouver neur van Charbin, heeft het civiele beheer in Tsjitsjikar op zich genomen. Hij schijnt den steun der Japansche leger autoriteiten te hebben. In een proclamatie aan de bevolking verklaarde hij de provin cie Heiloeng Krang onafhankelijk. De Japanners hebben ook de stad Loeng Kiang ingenomen. De terugtocht van generaal Ma Tsjang Sjan wordt door den Chineeschen generaaJ Yoean gedekt Automobielen van buitenland' sche militaire-attache's bescho ten? Volgens een officieel bericht uit Russische hron uit Peking werden de automobielen der Amerikaansche en Engelsche militaire attaché's in de omgeving van Tsjitsjikar door Japansche troepen besloten. De kogels drongen in de wagens, zonder evenwel iemand te verwonden. Japan heeft in een nieuwe nota aan Sovjet-Rusland deze, voor de geruchten over Russischen steun van generaal Ma. verwezen naar de regeering van Tsang Hai Pen die deze geruchten heeft verspreid. Verder eischt de nota een verklaring van de Sovjet-Regeering, dat zij in Mandsjoerije neutraal zal blijven en geen steun zal ver- leenen aan generaal Ma Sjang Sjan. De Chineesche Onsterspoorweg heeft troepen van generaal Ma vervoerd en daardoor den Japansch-Chineeschen strijd in hooge mate beïnvloed. Aan het slot van de nota wordt nogmaals de hoop uitgesproken, dat de Sovjet-Unie neutraal zal blijven. Deze nota heeft te Moscou groot opzien gebaard. Moscou heeft in het bijzonder be zwaar over het feit, dat de Japansche re geering de nota heeft gepubliceerd alvorens deze aan de Sovjet-regeering te doen over handigen. De Russische regeering zal nog in den loop dezer week een scherpe ant woordnota overhandigen. HET HERSTELVRAAGSTUK De persafdeeling van de centrale leiding der Nationaal-Socialistische Partij, publi ceert een lijst van de slachtoffers, die de partij heeft geboekt aan dooden en gewon den. Deze doodenlijst bevat bijna tweehon derd namen. In de laatste maand kreeg de steunkas der partij mededeeling van veer tien dooden en tweehonderd zes en twintig zwaar gewonden. Uit deze cijfers conclu deert het rapport, dat de terreur tegen de Nazi's voortdurend toeneemt. In 1928 werden hij de steunkas -der N S.D.A.P. driehonderd zestig dooden en gewonden gemeld, in 1929 achthonderd tachtig en in 1930 vijf en twin tig honderd één, terwijl sedert 1 Januari 1931 niet minder dan 4618 dooden en gewon den onder de Nationaal Socialisten zijn ge vallen. Volgens het rapport vielen al deze slachtoffers bijna zonder uitzondering in ge vechten met het rapport zegt „bij over vallen door" communisten en leden der Reichsbanner-organisatie. Klaarblijkelijk is deze publicatie een ant woord op het bericht, dat de Sociaal-Demo cratische leiders bij den Rijkskanselier heb ben geklaagd over en maatregelen gevraagd hebben tegen den terreur der Nationaal- Socialisten. GRANDrs BESPREKINGEN MET STIMSON Een communiqué Na hun laatste onderhoud hebben Stim- son en Grandi een gemeenschappelijk com muniqué uitgegeven, waarin er uitdrukke lijk op gewezen wordt, dat het niet het doel van de gedachtenwisseling is geweest, spe ciale overeenkomsten te maken. Men heeft in een vrijmoedige, hartelijke gedachtenwisseling talrijke internationale problemen besproken, welker oplossing van erkende noodzakelijkheid is. Vooral hebben belangrijke vraagstukken, als financieele crisis, oorlogsschulden, ont wapening, stabiliseering van internationale valuta's en andere vitale economische pro blemen, in het middelpunt der besprekingen gestaan. De tusschen de voornaamste maritieme mogendheden bestaande overeenkomsten moeten en kunnen vervolledigd worden. Het algemeen aanvaarden van het door Grandi voorgestelde bewapeningsvacantiejaar toont aan, wat voor groote gelegenheid de aan staande ontwapeningsconferentie biedt voor het bereiken van concrete resultaten. Tenslotte legt het communiqué er nog den nadruk op, dat de economische saneering van Amerika en Italië alleen door een inter nationale financieele saneering en door een alle volkeren omvattend wederkeerig ver trouwen tot stand gebracht kan worden. Vier ontwapeningszónes Volgens de „Washington Post" zijn Stim- son en Grandi het er eens over geworden de beraadslagingen op de ontwapeningsconfe rentie te Genève in vier zönes in te deelen, waarbij de eigenaardigheden van iedere zóne in acht zal worden genomen. De eerstè zóne zal Amerika, de tweede West-Europa met de koloniën, -de derde Oost-Europa en de vierde Azië omvatten. De militaire reser ves der landen zullen worden berekend vol gens den feitelijken diensttijd. DUITSCH-NATIONALE DEMONSTRATIE De Duitsohnationale Volkspartij Gross- Berlin heeft gisteravond in een geheel ge vuld Sportpalast een demonstratie gehouden, waar o.a. het woord gevoerd werd door Dr. Hugenberg, die een bespreking gaf van het Centrum, welke partij toonaangevend is ge weest gedurende de laatste jaren voor de binnen- en buiten! andsdhe politiek. Spr. noemde het in gang zetten van de Youngcommissie opnieuw een foutief uit gangspunt. Onder levendigen bijval zeidc spr. met na druk dat het tegenwoordige Duitschland ver dere tribuutbetalingen als weerloosheid be schouwde. Toen Hugenberg er over begon te spre ken, dat men weer een reine staat moest scheppen, trad de waarnemende officier van politie op het podium toe en deelde den ver: gaderingsleider mede, dat hij bezwaar maak te tegen dit gedeelte van de redevoering. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door Dr. Brunow en den rijksdagafgevaar digde Schmidt, Duitschland vraagt bijeenroeping der adviseerende commissie FRANSCH VOORBEHOUD De Fransche minister-president Laval heeft Donderdag den Dui'tschen ambassa deur von Hoesch ontvangen. Tijdens deze besprekingen werden de onderhandelingen betreffende de bijeenrooping van de Baze- ler enqueltecommissie definitief beëindigd. Het voorstel der Duitsche regeering tot bijeenroeping van de advdseerenide com missie bij de Bank voor Internationale Be talingen is Donderdagmiddag, onmiddellijk na de ontvangst van het bericht uit Parijs nopens de daar bereikte overeenstemming, van Berlijn verzonden. Het voorstel zou vandaag bij de Bank voor Internationale Betalingen worden over handigd. Heden zouden tevens de betrokken mo gendheden door bemiddeling van de Duit sche vertegenwoordigers in het buitenland op de hoogte worden gesteld van de Duit sche stappen. Bij het Duitsche voorstel tot bijeenroe ping van de commissie van de Bank voor Internationale Betalingen is, naar de ,Daz" meldt, een begeleidend schrijven gevoegd van de rijksregeering, dat vier pagina's machineschrift omvat. In dit schrijven wordt een historisch overzicht gegeven van het verloop van de Duitsche en de internationale economische Het begint met de ernstige schokken, die het Duitsche economische, leven in het be gin van dit jaar heeft gekregen, gaat ver volgens over op de Hoover-actie en verwijst verder naar de resultaten van de onderzoe kingen van de Wiggincommissie, na eerst nog de belajigrijkste conclusies van de Londensche conferentie te hebben genoemd. Vervolgens wordt vastgesteld, dat intus- echen de internationale crisis en daarmede ook de toestand van Duitschland ten zeer ste verergerd is. Het is derhalve noodzake lijk het geheele probleem in zijn totaliteit te onderzoeken. Hierbij wordit er een toespeling op go- maakt, dat het niet alleen de taak van de Youngcommissie kan rijn te werken bin nen de in het oude Youngrplan getrokken grenzen, maar dat ook het probleem der particuliere schulden in het onderzoek moot worden betrokken. Het Fransche voorbehoud. Uit Parijs wordt gemeld: Het Duitsche voorstel tot. bijeenroeping van de commissie ven onderzoek der Bank voor Internationale Betalingen, dat ter ken nis van de Fransche regeering is gebracht, schijnt ter officieeier plaatse te Parijs niet de instemming te hebben gevonden, die men na de langdurige onderhandelingen meende te mogen verwachten. In haar notia verklaart de Duitsche Rijksrogeering, dat de Commissie niet slechts de betalings capaciteit van Duitschland van het stand punt der herstelbetaling heeft te behande len. doch zich tegel ijker tiijd znl moeten be zighouden met de terugbetaling der cre- daoten op korten termijn. In verband hiermede verklaart de „Echo de Paris", dat de Fransche Minister-Pre sident besloten heeft dezen tekst niet zon der meer goed te keuren, doch diat hij an derzijds geen speciale moeilijkheden in den weg wil leggen. Slechts heeft hij uitdruk kelijk het voorbehoud gemaakt, dat de credieten op korten termijn geen regec- ringsaangelegenheden zijn en derhalve voor een speciale commissie behandeld moeien worden, die moet worden ingesteld door crediteuren en debiteuren. Door deze hou ding wil Laval verhinderen, dat later de tekst van het Duitsche voorstel tegen hem worden uitgespeeld en men daardoor de verplicMing zou willen opleggen, de kwes tie van de credieten op korten termijn te veitbinden met de herstelbetalingen. Verklaring van Sir John Slmon. De Fransche Minister van Financiën Flandin heeft gister den Amerikaanschen waarnemer bij de Volkenbondszitting, ge neraal Dawes en den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken Sir John Simon ontvangen, ter bespreking van de te ver wachten nieuwe regeling van het herstel-, vraagstuk. Simon zou bij deze gelegenheid Flandin op de hoogte hebben gesteld van het standpunt van de Engelsche regeering en van de juridische en technische zijde van het herstel, en schuldenvraagstuk. Vol'gens de „Excelsior" heeft Sir John Si mon verklaard, dat de Engelsche rgeeermg de particuliere schulden van Duitschland en de politieke schulden onvoorwaardelijk als gelijkberechtigd erkent Wat betreft de ver traging in het indienen van het Duitsche voorstel bij de Bank voor Internationale Be talingen, geóooft het blad, dat dlit is veroor zaakt door den wensch der Fransche regee- ring. die over verschillende punten met be trekking tot de credieten op korten termijn om nadere opheldering had verzocht. Engelsche stemmen tegen voorkeur behandeling der herstelbetalingen. De ..Financial News" bevat een scherpe polemiek tegen de „Temps" en andere Fransche bladen, die hebben getracht te bewijzen, dlat de Fransche eischen juist zijn volgens welke de Herstelbetalingen den voorrang moetien hebben boven de bevro ren credieten. Het 'blad wijst de Fransche bewering af als zouden de Engelsche en Amerikaansche bankiers Duitschland aan meer geld hebben geholpen, dan het eigen lijk noodiig had tegen een hoogen rente voet en daardoor hebben bijgedragen tot verscherping van den Dui'tschen dienst. Hiermede wordt echter geenszins de moge lijkheid weerlegd van herstel der Duitsche credietwaardigheid. Engeland moet erop staan, dat de Duitsche schuldenkwesfie in haar geheel behandeld wordt. De oplossing mag ziiich niet beperken tot het economisch herstel van Duitschland, doch moet alle landen omvatten. Dit kan echter slechts bereikt worden wanneer de eisch van de „Temps", dat ieder land zijn eigen rechten belangen zal verdedigen, wordt afgewe zen ten gunste vian een breede politiek. De bekende econoom Layton critiseert 't nieuwe tijdverlies, dat. door de langdurige onderhandelingen is ontstaan. Belangrijker dan alle politieke problemen is de vraag, of de «particuliere schulden betaald zul len worden of niet „PIJNEN DOOR HET GEHEELE LICHAAM-' Weer rheumatiek En weer was het „de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts, die het overwon. Meer nog, de lijder voelde zich nadien „beter dan „Ik nam Kruschen Salts, omdat ik hoofd pijn, rugpijn en pijn in mijn gewrichten had; eigenlijk had ik overal pijn. Ik was mo ik naar bed ging en moe als ik opstond. Ik was er erg slecht aan toe. Al ruim een maand was ik bedlegerig teen men mij aan raadde Kruschen Salts te gebruiken. In der dan 3 maanden voelde ik me beter dan ooit Ik kan U niet genoeg danken vo> Kruschen Salts". G. O. Het principe L dit: Kruschen Salts drijft de urinezuur-kristallen, die Uw pijn veroor zaken, uit het lichaam. Uw pijnen vermin deren, stijve gewrichten worden weer lenig. Daarna spoort de „kleine, dagelijksche dosis" Uw lever en nieren zoo aan, dat U van bin nen schoon wordt gehouden. Kwaadaardig urinezuur krijgt geen kans meer zich op te hoopen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echt heid. (Adv.) ACADEWTEN VOOR OPVOEDKUNDE WORDEN GESLOTEN De Pruisische Persdienst deelt mede. dat de Pruisische staatsregeering in verband met den algemeenen financieelen toestand en den noodtoestand der jonge leeraren beslo ten heeft het aantal academiën - paerja- gogiek van 15 tot 10 te verminderen, zulks met ingang van het volgende leerjaar. FRANSCH-DUITSCHE SAMENWERKING. Op electro-technisch gebied. De Fransche electriciteits-industrieel Mar- lio, die te zamen met den voormal igen Duitschen rijksminster Hermes voorzitter is van de Fransch-Duitsohe sub-commisse voor gemeenschappelijke bewerking der buiten landsche markten, verklaart in een inter view over de vooruitzichten van een Duitsoh- Fransche samenwerking op het gebied der electro-technische industrie, dat hij ervan overtuigd was, dat Europa op dit gebied nog een vruchtbaren bodem liet, aangezien bij voorbeeld in de Balkanstaten de industria- liseering nog slechts zeer gering was. De Duitsche industrie diende echter in samen werking met de Fransche te zorgen voc financiering van groote werken. Daardoor kwamen dan ook voor de uitvoering van zulke werken slechts zeer groote firma's, zoo als bijvoorbeeld de A.E.G. of Siemens en Halske in aanmerking. Frankrijk biedt op het oo.gen.blik voor Duitsoh werk en Duitsch materiaal slechts geringe vooruitzichten. Daarentegen kon Marlio zich een vruchtbare samenwerking in de Fransche koloniën en mandaatgebieden zeer goed voorstellen. Het door de crisis verminderde opneemvermogen der Fransche markten, verbiedt op het oogen- blik leveringen in natura op groote schaal. BENNETT TE LONDEN De eerste minister van Canada Bennett, die een particulier bezoek aan Europa brengt, zou heden te Londen arriveeren, waar hij den minister voor de Dominions Thomas en verschillende andere autoriteiten zal ontmoeten. Woensdagmorgen zijn te Essen naar de politie mededeelt, 17 jonge mannen bij het houden van militaire oefeningen gadege slagen en gearresteerd. Het betreft leden van den Communistischen strijdhond tegen het fascisme. De aangehoudenen zullen worden vervolgd. GEWELDIGE BRAND IN ZWEDEN Bij het groote fabrieksconcern Svenska Metaalwerken te Vaesteras is Donderdag in de voornaamste opslagplaats een geweldige brand uitgebroken. In weerwil van het feit dat de gezamenlijke brandweren uit Vaeste ras en de omliggende plaatsen met groot ma teriaal aanwezig waren, bleef van het ge bouw na enkele uren niets meer over dan de muren. De groote voorraden grondstoffen en halffabrikaten werden vernield. Ook een voorraad geweermunitie welke op een zol der werd bewaard, vloog in de lucht WAPENVERBOD VOOR JEUGDIGE PERSONEN De Pruisische minister van binnenland- sche zaken heeft, volgens de „Vorwaerts" gister een verordening uitgevaardigd, waar bij de verkoop van schiet- en steekwapenen aan personen beneden 20 jaar verboden wordt. DE FINANCIËN VAN VAN PRUISEN. Volgens den „Boersenkurier" heeft de Pruisische minister van financiën den land dag een memorandum betreffende de be- grootingsberekening voor het begrootings- jaar 1930 doen toekomen. Volgens dit me morandum bedroeg het deficit in genoemd jaar 121.311.699 Rijksmark, terwijl de begroo- tingsraming in evenwicht was geweest. Er is nog geen definitief besluit genomen over de dekking van dit deficit. Voorloopig is het gedekt door algemeene kasgelden. GANDHI BIJ LLOYD GEORGE Lloyd George heeft den laatsten avond, die hij, voor hij voor herstel van zijn ge zondheid naar Geylon gaat, gedeeltelijk doorgebracht als gastheer van Gandhi. Gandhi is twee uur bij hem op bezoek ge bleven. Uit West-Indië. VLIEGER VERMIST. WILLEMSTAD (Curasao), 19 Nov. De Nederlandsche vlieger Schijns, die 17 dezer van Ajiiba naar Curagao verstrok, is al daar niet aangekomen. De torpedojager „Van Nes" heeft naar het vermiste vlieg tuig ge<zocht, doch is zonder resultaat te ruggekeerd en heeft het zoeken opgegeven. Aan boord van het vliegtuig bevond zich een passagier van Aruba. (Aneta Holland teekent hierbij aan, dat waarschijnlijk be doeld is de heer G. E. H. Schijns die eerst korlgeleden zijn sportbrevet haalde, een an dere Nederlandsche vlieger van diiien naam is n.l. niet bekend). Uit Oost-lndie GRATIE. BATAVIA, 19 Nov. (Aneta). De door 't Hooggerechtshof van Ned.-Indië veroor deelde Karoeqg, wegens doodslag op den onder-commissaris van politie van Rees. verleden jaar gepleegd, tot een gevange nisstraf van 14 jaar, onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis, zal gratje aanvragen. MOORD EN ZELFMOORD BANDOENG, 20 Nov. (Aneta). Onder de rustige Europeesche bevolking op Java is zeer groote ontsteltenis ontstaan door een dubbele moordzaak. De Hollandsche bloe- menkweeker Boom heeft in den tijd van jaar twee echtgenooten achtereenvol gens vermoord, door toediening van arse nicum. Onmiddellijk na bet gerechtelijk onder zoek heeft de moordenaar gisteravond zelf moord gepleegd. HET KAN niei anders of ledereen moet een liefhebber van King Pepermunt worden. In hei eenvoudige King- tablet komen tezamen de uitkomsten der me dische wetenschap van eeuwen her, de zorg vuldige selectie van het edele natuurproduct en een fabricage, die op zichzelf een voorbeeld is van hygiëne en nauw gezetheid. U kunt gezonder en op gewekter worden door den fijnen smaak en de verfrlsschende eigen schappen van \PEPERMUNT Gemengd Nieuws. WELDADIGHEIDSZEGELS VOOR HET MISDEELDE KIND. In vier vormen. Evenals vorige jaren zullen gedurende het tijdvak van 10 Dec. 1931 tot en met 9 Jan. 193L weldadigheidszegels verkrijgbaar worden gesteld, waarvan de opbrengst boven de fran- Iceerwaarden ten bate komt van het misdeelde kind. De uitgifte geschiedt wederom in de frankeerwaarden 1% ct., 5 ct., 6 ct. en 12Va ct. tn verkoopprijs respectievelijk 8, 8, 10 en 16 ct. De uitvoering vindt plaats in roto gravure. De ontwerpen zjjn vervaardigd door den heer G. Kil jan, te Voorburg, die gepoogd heeft door samenvoeging van foto en schrift een voor ieder begrijpelijk beeld te geven, aanslui tende aan het doel, waarvoor de zegels ver vaardigd worden. Hij zocht daartoe de kinde ren op en bewoog zich onder hen met camera en gevoelige plaat. Als gevolg hiervan vertoonen de zegels vier der meest kenmerkende categorieën van mis deelde kinderen en van de hulp hun verleend, cl. 1 Ya cent een doofstomme jongen wien het spreken geleerd wordt, 5 cent een hulpeloos achterlijk kind, 6 cent een blind meisje het braille-schrift leerende, 12% cent een zwak verwaarloosd meisje door helpende handen ge steund. Zooals steeds wordt de netto-opbrengst afgedragen aan den Bond van kinderbescher ming ter verdeeling over de daarvoor in aan- merking komende vereenigingen. DOODELIJKE VAL' Men meldt ons uit Zwijndrecht: Gistermiddag te omstreeks vier uur is op de flesschenfabriek alhier een ernstig onge luk gebeurd. De autogeen-lasscher Spits van de firma Penn Bauduin uit Dordrecht is van een 10 Meter hooge steiger gevallen en in stervenden toestand naar het Diaconessen- ziekenhuis te Dordrecht overgebracht, waar hy later aan de gevolgen is overleden. EEN WOESTELING Naby Terheijden (N.Br.) stond aan het eind van het dorp een luxe auto van T. uit Uosterhout en iets verder een bakkerswagen van Fr. M. Van de veerboot af reed een groote circuswagen boven op de luxe auto, welke vooruit schoot en op de bakkerswagen terecht kwam. Dé luxe auto bekwam groote schade, terwyl al het brood uit den bakkerswagen over den weg rolde. De politie onderzoekt AUTO TE WATER Te Middelstum (Gr.) reed de knecht S. 33. van den autoverhuurder R. met een auto, door een te groote bocht te nemen, in het Boter- diep. De auto sloeg over den kop, doch B. bad de tegenwoordigheid van geest, een ruit stuk te slaan, daar door te kruipen en zoo op de kap van de auto te klauteren. Door toegescho ten hulp van dichtbijwonenden kon bij met behulp van een ladder den wal weer bereiken. Hij is er met enkele kleine verwondingen af gekomen. Met behulp van een kraanwagen werd de gehavende auto later op het droge gebracht. MODERNE STORMRAM Bij Coevorden reed een autotractor dwars door den zijgevel van een, woning heen. De geheele voorkant van de woning werd als het ware doorboord. Gelukkig was in het voorge deelte van de woning niemand aanwezig. EEN INBREKER IN DE CONSISTORIE. Men meldt uit Garrelsweer aan de N. Pr. Gr. Ot.: Toen, als naar gewoonte, Dinsdag avond na afloop der catechisaties de gebouwen achter de Geref. kerk alhier door den koster zouden worden gesloten, bemerkte deze, dat in de kerkeraadskamer een vreemd persoon zich had verstopt achter een kastje, dat in die kamer staat. De inbreker, want dat was het, had van het doopvont uit de kerk het s'euteltje weggenomen en heeft wellicht getracht hier mede de kast te openen. Toen de koster, na de deur gesloten te hebben, meende, dat de man opgesloten zat, ontsnapte deze door het in slaan van een groote ruit van een der ramen, het bewuste sleuteltje met nog een stuk ijzer- draad op de tafel achterlatende. Per fiets ontvluchtte hij en sloeg den weg in naar Lop- persum. Direct werd de politie met 't geval in kennis gesteld en al spoedig was de burge meester met twee veldwachters ter plaatse, om zich van een en ander te overtuigen. Do politie zet haar onderzoek y'verig voort. Zr wordt niets vermist. BRANDEN Te Eindhoven heeft een felle brand gewoed :n een blok van vijf leegstaande woningen aan den Hagenkampweg. De brand, die door tot nu toe onbekende oorzaak in een «Ier bo venverdiepingen was uitgebroken, duurde ruim drie uren. Verzekering dekt de schade. Te Sybecarspel (N-H.) brandde de boer derij van_ W. geheel af. De bewoners werden met moeite gered. Een onklaar geraakt petro- lemstel is oorzaak van den brand. Verzeke ring dekt de schade. Weerbericht- Het dunne pültje geeft den vorlgen stand Hoogste stand te Memel 7771. Laagste stand te Isafjord 7;c/.8. Stand vanmorgen halftvvaalf 760.3. WEER VERWACHTING. Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, plaatselijk nevelig, mogelijk eenige regen, iets zachter, BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door liet Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) In het gebied van lagen luchtdruk ten W< van ons land vormde zich in den nacht een diepen kern bij IJsland met barometerstan den beneden 730 m.M., terwijl de luchtdruk daar nog snel verder daalt. Een uitlooper van deze depressie ligt over het Kanaal en over de Golf van Biscaye en veroorzaakt daar plaatselijk lichte regen. Het hooge drukgebied over Scandinavië en Duitsch land verplaatste zich een weinig Oostwaarts. Op de grens van het hooge en lage druk gebied waaien vooral in Z.-Noorwegen en Denemaitken krachtige Zuidoostelijke win den. In de temperatuursverdeeling kwam weinig verandering. In ons land is een kleine stijging op te merken. In Zweden is de temperatuur plaatselijk zelfs tien graden boven haar normale waarde. Over het alge meen was de regenval gering. Voor de eerst volgende dagen kan een kleine temperatuur stijging worden verwacht* TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 5.8 c. 21 NOVEMBER I Zonsopgang 7.31 u.; Zonsondergang 4.00 u« Maansopgang 2.24 u.; Maansonderg. 3.09 u, Volle Maan 25 November 7.30 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEPBEN Van 's avonds 4.30 u. tot 's morgens 7.03 u« WATERSTANDEN RIVIEREN Bazel i i i i 0.— m 0.— m. Huningen 0.60 m. 0.— m onv Kehi'J.il m. 0.02 in. val Mannheim 2.4 i ra. 0.0» m val Hingen1,56 m. D.')2 m va< Caup l,6a m. 0,''4 m val Cohlenz 1,-9 m, 0,06 m vat Keulen1,66 m. 0,09 m val Duisburg. 0,12 m. 0.16 m. vul Ruhrort 0.38 m, 0.13 m val Maastricht i.ei m. 0,0'i m wae Veulo 11.07 m O.18 in. val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 21 November Delfzijl 8.20 21,06 Hellevo-tal, 0,18—,— Ter.-cheillng 6.42 18,22 Willems ad 1,20 12,42 Haringen 6.26 lo.5S Hrouwersh, 11,54 Heder ie—3,46 Zierikzee 12,10 n 2e 13 59 16,44 Wemeidinge 0,1 j 12,38 lillen t.32 i2,.iö Viifsiiigeu 11, n 23.28 Ho land 12.11 Terneuzen 1..35 23.69 erungen 0.21 Hans weert 12,ol Rotterdam i.4a 1 j.öj GOEDE VANGST VOOR DE POLITIE De juweliersfirma Citroen in de Kalver- straat te Amsterdam kreeg op den eersten October bezoek van twee vreemdelingen. Zij wenschten broches te koopen met edeigesteen ten bezet. Vele van deze waardevolle artike len werden aan de dame en. den heer voorge legd, maar tenslotte werd toch geen keus gemaakt. Lenigen tyd na hun vertrek bleek dat een der broches was verdwenen. Een dergelijk bezoek werd ook gebracht, vermoedelijk door dezelfde vreemdelingen, een Pool en een Russin, by de Firma Begeer in de Leidschestraat. Daar kregen zy geen kanq hun slag te slaan. Het onderzoek van de politie leidde tot geen resultaat. De dame en de heer waren over d« grens verdwenen. Het kwam der politie echter ter oore dat deze vreemdelingen vermoedelijk hier ter stede waren teruggekeerd. Hedenmorgen zijn zy, benevens nog een Rus, in hun hotel gearresteerd. De politie gelooft met deze aanhouding een goede vangst te hebben gedaan. De Pool en de Russen werden door beide firma's herkend. Ook reisden zy op valsche paspoorten en het onderzoek heeft mede uitgewezen dat deze man en vrouw internationale dieven zyn. Wat oe derde aangehouden persoon betreft gelooft men dat hem niets ten laste is te leggen. Hy reist op een goede pas, maar behoort wel tot de bekende internationale oplichters. Vermoe delijk heeft hij hier te lande echter nog niet geopereerd. Bij fouilleering is niets bijzon ders op hen gevonden en zy ontkennen dan ook zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal. BURENRUZIE In de Krayenhofstraat te Amsterdam heeft een heftige ruzie Dlaats gehad tusschen buren, we in handtastelijkheden ontaardde. Bij dit handgemeen viel een der be'de mannen op een raamkozijn waarop ijzeren pennen waren aan gebracht. Met verwondingen aan het hoofd werd hif naar het Binnengasthuis gebracht en daar opgenomen. i Wetenschap. dieren uit den oertijd Een expeditie van de Academie van We tenschappen heeft in de steppe Koelcn- dinsk in West-Siberlê de overblijfselen ce- r.ff Van een ol1,nnl. een geweldige el- nerk. Van V0R U" het Quartaire tild. ni? Y0,ndsl W0I!dt enorme beteeke- nis geacht, aangezien hierdoor de hypothe se. dat dit gedeelte van Siberië vroeger ei zee is geweest, wordt omvergeworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2