WOENSDAG 18 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE FRANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN Het Duitsche voorstel bij de B.I.B. tot bij eenroeping van de bijzondere commissie van advies voor het totaalonderzoek van de Duitsche betalingscapaciteit, zal, naar de „Daz" meldt Donderdag worden ingediend. Het Duitsche bezwaar tegen het bijeenroe pen dezer commissie is, volgens een mede- deeling uit Parijs, vervallen aangezien men het zwaartepunt wenscht te verschuiven naar de latere regeeringsconferentie. Terwijl de Fransche regeering inzake het niet beschermde deel der herstelbetalingen nog niet heeft toegegeven, zal zij waar schijnlijk tegen het gelijktijdig bijeenkomen van een particuliere bankierscommissie, die een onderzoek zal instellen naar de z.g. „be vroren" credieten, geen bezwaar hebben. In tegenstelling hiermee schrijft Marcel Hutin in d<e „Echo de Paris', dat de moeilijkheden bij de Duitsch-Fransche onderhandelingen nog niet zijn verdwenen. Tegen een behandeling van de Stillhalte- kwestie door de commissie der Internatio nale Bank zal Frankrijk zeker bezwaar ma ken. De „Times" schrijft in een hoofdartikel, dat de verklaringen van Baldwin over de schadevergoeding, die hij Vrijdag jl. in het Lagerhuis heeft afgelegd, in Frankrijk en ook in Duitschland niet geheel juist zijn begrepen. Men heeft hem zoo begrepen, alsof hij vast houdt aan den voorrang van de particuliere schulden boven de schadevergoeding. Dit is echter niet juist. De Engelsche open bare meening heeft op het oogenblik meer belangstelling voor de maatregelen, die ge nomen móeten worden om het in Duitsch land bevroren kapitaal tot een totaal be drag van ongeveer een milliard pond' ster ling vlottend te maken dan voor de schade vergoeding. waarvoor de betalingen niet voor 1 Juli van 'het volgend jaar kunnen worden hervat en die nooit zoo hoog kunnen worden als met de particuliere schuldten 't geval is. Dus alleen in verband met het tijdstip en den omvang wordt de voorrang gegeven aan de particuliere schulden boven de scha- Als"de bankiers ter vermijding van een Duitsch bankroet hun vorderingen op Duitsland in Juli niet hebben doen gelden en Baldwin thans zr dat in geval van een onmogelijkheid tot betaling door Duitschland in Februari geen vooruitzichten meer be staan op schadevergoedingsbetalingen, dan beteekent dit nog niet. dat het belang van een bevredigende schadevergoedingsovereen komst niet ten volle begrepen wordt, of dat de gedachte zou bestaan, dat een onderzoek naar de Duitsche betalingscapaciteiten min der belangrijk zou zijn dan de kwestie der particuliere schulden. Deze beide vraagstukken moeten op den zelfden basis en naast elkaar onderzocht word"en, wanneer het niet zou gelukken een aJgemeen onderzoek tot stand te brengen. Hoe sneller dit onderzoek zal kunnen plaats hebben, des te eerder zal een interna tionale conferentie van alle belanghebbende mogendheden kunnen worden gehouden. Slechts wanneer deze tot een algemeene overenkomst-komen kan het normale finan- cieele en economische leven der wereld wor den hersteld. GRANDI IN AMERIKA Persconferentie. Na een langdurige bespreking met staats secretaris Stimson heeft Grandi de persver tegenwoordigers ontvangen. De Italiaansche minister van Buitenlandsche zaken wees op de saneering van het wereldbedrijfsleven in hoofdzaak door de oplossing van drie problemen: ontwapening, schuldbetalingen, en intergeallieerde oorlogsschulden. Van zelfsprekend, aldus verklaarde de minister, zullen de besprekingen te Washington alle actueele wereldproblemen omvatten. De be antwoording van de vraag, welke houding Italië inneemt ten aanzien van de revisie der verdragen, werd door den Italiaanschen minister geweigerd'. Grandi en Borah zijn het gauw eens Reuter meldt: Na een onderhoud van 25 minuten kwa men Grandi en Borah tot overeenstemming t.a.v. de internationale politieke vraagstuk ken. Grandi's houding inzake herziening van het Verdrag van Versailles en het schrap pen der schulden (oorlogs- en herstelschul den) verschafte een terrein voor een uitwis seling van gedachten. Dinsdag Is het in het Londensche stads deel Storeditch tot een buitengewoon he vige botsing gekomen tusschen werkloozen en politie.' Een politieagent en drie demon stranten werden ernstig en een groot aan tal personen licht gewond. De werkloozen waren naar het stempel lokaal getrokken om dit te bestormen. Aan gezien de deunen gesloten waren, gooiden zij met steenen en vernielden de vensters. Bij een anderen aanval maakte de politie van de gummiknuppels gebruik. Het ge- iviecht duurde meer dan een uur. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Verdere afneming. Het Engelsche ministerie van arbeid deelde gisteravond mede, dat er sinds Je afgeloopen week wederom een verminde ring der werkloosheid met 27.000 arbeiders Is ingetreden. Te Berlijn vertoeven op het oogenblik een aantal Hongaarsche officieren, die aan President Hindenburg het beschermheerschap over een Hongaarsch regiment kwamen aanbieden. De delegatie bij het oorlogsmonument. DE TERREUR IN DUITSCHLAND Officieel wordt te Berlijn medegedeeld: In de conferentie der ministrs van binnenland- 6che zaken der landen heeft na de inleidende uiteenzettingen van den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Groener een al gemeen en langdurig debat plaats gevonden De ministers der verschillende landen gaven een overzicht van den politieken toestand in hun onderscheidene landen. Men werd het er algemeen over eens dat het noodzake lijk is de politieke terreur, van welke zijde deze ook moge komen, met alle ten dienste staande middelen moet worden bestreden. DE SOCIAAL DEMOCRATISCHE LEIDERS BIJ DEN RIJKSKANSELIER De leiders der Sociaal democratische Rijks dagfractie, de afgevaardigden Wels, Dr. Breitscheid. Dr. Hilferd'ing en Dr. Hertz zijn Dinsdagavond óoor den Rijkskanselier ont vangen. Aan de bespreking werd eveneens deelgenomen door den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Groener, en den Pruisischen minister van Binnenlandsche zaken, Severing. Volgens een officieele mededeeling der soc. dem. partij hebben de soc. dem. aan de hand van omvangrijk materiaal aangetoond, dat door leidende nationaal-socialisten niet al leen wordt opgeruid tot gewelddaden, maai tevens, dat door het particuliere leger van den hear Hitler, de SA-formaties, ook in tal rijke gevallen dergelijke gewelddaden geor ganiseerd bedreven worden. Wanneer niet door het krachtigste actieve optreden van het staatsgezag een einde ge maakt wordt aan deze cultureele schade, volks, die achter de republiek staat, vertrou- kan men niet verwachten, dat de massa des wen heeft in het staatsgezag en men moet begrijpen, dat dan maatregelen genomen zullen worden tot eigen bescherming. Verder wordt groote onrust teweeg gebracht, waar door de bedoeling, de regeering te steunen steeds meer wordt geschokt. Zoowel de rijks kanselier als de rijksweerminister hebben beloofd dat alle ter bestrijding van politieke excessen mogelijke en effectieve stappen zou den worden ondernomen. Het overgelegde materiaal zal door den rijksminister van bin nenlandsche zaken worden onderzocht. Van bevoegde regeeringszijde is over dit onderhoud met de sociaal democraten niets hekend gemaakt. De Rijksminister van binnenlandsche za ken Groener heeft in een rede voor de mi nistersconferentie uiteengezet, tegen welke uitwassen de noodverordeningsbepalingen inzake de openbare orde gericht is. Uit de gehouden besprekingen is gebleken In welk opzicht aanvullingen noodig zijn. Iq de eerste plaats tegen de daden van ter reur en moord°n en andere gewelddadig heden tegenover politieke tegenstanrWs. Dit is een schande tegen de beschaving voor Duitschland geworden, en een krachtiger aanpakken zal beslist noodzakelijk zijn. Het is dringend noodig dat politie en justitie alles doen om dergelijke terreurdaden te ver hoeden of de daders krachtig te straffen. Met alle energie diende hier ingegrepen te worden. Groener verklaarde dat Rijkspresi dent Von Hindenburg hem had verzocht zijn bijzondere aandacht aan de politieke misdaden te wijden en dit verzoek aan de ministers van Binnenlandsche Zaken te wil len doorgeven. Groener zcide belangrijk ma teriaal te hebben ontvangen, dat hij zou on derzoeken en aan de landsregeeringen door geven. Bijzondere aandacht verdienen de pogin gen der communisten om invloed te krijgen in de Rijksweer en bij de politie. Het is onze taak aldus minister Groener deze po gingen te verhinderen. Korten tijd geleden heb ik den Pruisischen minister van Binnenlandsche zaken een wenk gegeven, om tegenover den communis- tischen cellenbouw een centrale afweerorga- nisatie te scheppen. Overal zal men derge lijke maatregelen moeten nemen. FRANSCH-DUITSCK E SAMENWERKING Te Parijs heeft dezer dagen de opening plaats gehad van een Fransch-Duilsche com: rentie ter bevordering van de economische samenwerking tusschen beide landen. Laval (X) it midden der experts. DE TOESTAND IN MANDSJOERIJE Een officieel Russisch bericht uit" Charbin meldt, dat generaal Ma Chaig Chan van de Nankiing-reg&erunig bevel heeft gekregen d>? gevechten voorloopjg te staken. Het schijnt m de bedoeling der Chinvesohe regeering te liggen de mi'liüaiiire operaties pas dam te her vatten, wamneur de Voilkenbondsoaad er niet in slaagt een oplossing vain het Japanecü- Chineesche-oonflict te bereiken. Nieuw Japansch ultimatum. LONDEN, 18 Nov. In een nieuw ultima tum aan generaal Mah heeft de Japan60be opperbevelhebber in Mandsjoerije geëischt, dat Tsiibsika uiterlijk 25 Nov. ag. door gene raal Maih moet worden ontruimd. Volgens de Tinnes zou de Ja.pansche opperbevelheb ber instructies hebben, in geen geval tot een offensief over te gaan, ook wanneer gene- raail Mah de voorwaarde van het ultimatum aniet vervult. De Japansche operaties. Volgens de „Daaly Mail" is het Japansmhe ministerie van oortlog voornemens verster kingen naar Mandsjoerije te zenden. Van de Nonnii-brug wordt gemeld, dat de Japanners langzaam voorwaarts trokken, en dat enkele gevechten daarbij p]aat6 vonden. De Japansche troepen worden gesteund door bombardementsvliegtuigen, die vrij groote .piatarieelie schade hebben aangericht. Of er ook merischeiilévéne te betreuren zijn," is niet bekend. i Te Moekdeo zijn de Japansche. troepen binnen de spoorwegzone teruggetrokken, met uitzondering van eenige wachtposten Te Kirin zijn op het oogenblik slechts 400 Japannere gelegerd. De inbeslagzen-jmen gelden der Nanlking-regeeiring zijn. naar da Japansche bank te Moekden overgebracht. De afzonderlijke delegaties van den Vol- kenbowdsraad hebben Dinsdag opnieuw ge tracht een voor China en Japan aanneme lijke bas:6 voor een overeenkomst te enden. Tusschen Briand, Simon en Daw es een-er- zijds en de delegatieleadexs van Japan en China anderzijds, hebben aparte onderhan delingen plaats gehad. In de daarop volgend» geheime zitting rapporteerden de hoofdbe- middelaars over den stand der besprekingen Naar verluidt zijn tot nu toe geen noe menswaardige vorderingen gemaakt. De af zonderlijke beraadslagingen zullen Woens dag worden voortgezet, aangezien nog na dere dmldohtiingen wordien gewenecht, In het Chineesche kamp was gister de st emming nogal hoop vod. Fransche beschouwing. De „Figaro" wijst erop, dat het kanon gebulder uit Mandsjoerije maar al te zeer aan die feiten herinnert en zich minder om de methhoden van Genév-e bekommert De toestand in het Verre Oosten is in een sta dium gekomen, waarin men niet meer weet of men met een oonflict of met een oorlog te doen heeft. Dat het zoo ver gekomen is en dat het conflict niet reeds in September ie bijgelegd is de onvergeeflijke fout van den Volkenbond. Men heeft China aangemoedigd in zijn door Sovjet-Rusland gesteunde ainiti- vreemdelingen-politiek. Tegelijkertijd heeft men Japan, de handhaver van de orde, daé opkwam voor de eerbiediging der verdragen, ten achter gesteld. Om de kroou op zijn werk te zetten heeft Briend ook nog tegen den wil van Tokio de Vereenigde Staten bij de onderhandelingen uitgenooddgd. Deze redeneering van de „Figaro" wordt in verschillenden vorm door andere recht- 6che bladen herhaald, die door hun tegen stelling tot Briand komen tot een partij trekken voor Japan. Heden zullen verschillende vertrouwelijke l>esprekingen tusschen de delegaties ter Raadsvergadering plaats vinden. Men ver wacht vandaag geen openbare zitting. NEW-OORK, 18 Nov. In tegenstelling tot de Parijeche berichten uit Washington, dat Amerika zich toegeeflijker tegenover Japan zou hebben getoond, werd gisteravond ter hoogste plaatse op het etaatedepartement te Washington met nadruk verklaard, dat Amerika onvoorwaardelijk vasthoudt aan den eisch tot ontruiming van Mandsjoerije, al kan zij dan ook het standpunt van den Volkenbond inzake de ontruimingstermijn niet dealen. Van groote beteekenis is echter het blijkbaar uit zeer betrouwbare bron af komstige bericht, volgens welk de Ameri- kaansche gezant te Londen, Dawes, in op dracht van Stimson de Japanners en Otu- neezen een bemiddelingsvoorstel zou heb ben voorgelegd, dat in vele opzichten reke ning houdt met Japans wenschen. Alleen de Japansche eisch, dat China de bestaand verdragen inzake de rechten van Japan in Mandsjoerije moet erkennen, zal na afloop der ontruiming worden geregeld door di recte Japansch-Chineesche onderhandeling, terwij] Chimia, om de ontruiming mogelijk te maken, zal toestemmen in de vier overige punten vaal de vijf, dde Japan heeft getfor- Stimscu schijnt veel hoop te hebben, dat partijen zijn voorstel zullen aannemen. DE GOUDEN STANDAARD. Neville Chamberlain over de voor waarden tot terugkeer ertoe. Betreffende den terugkeer tot den gou den standaard verklaarde de Engelsche mi nister van financiën Neville Chamberlain in het Lagerhuis, dat een reeks voorwaar den moet worden vervuld voor stabil'aoe- ring van het pond op een goudbasis kan worden overwegen. De regeering wil aller eerst de staatsbcgrooling sluitend maken, de passieve handelsbalans verbeteren en de koopkracht van het pond sterling handha ven. Volgens de regeering heeft het geen zin een internationale zilverconferentie cij- eep te roepen. DE ANTI-DUMPINGSWET IN ENGELAND Financieels resolutie aangenomen. Nadat het Lagerhuis op voorstel van de regeering besloten had met 396 tegen 41 stemmen, de met de anti-dumpingswet 'n verband staande financieele resolutie on middellijk te behandelen,, werd deze finim- lieele resolut'e na langdurige debaltenlnat n den avond aangenomen met 330 tegen 40 stemmen. Tijdens de bespreking legde de minister in handel. Runciman, er den nadruk op, dat de noodbepalingen van het ministerie ■an handel de toestemming van het parle ment binnen 28 dagen behoeven, of wanneer in de vacantie valt, binnen 28 dagen na het bijeenkomen van het huis. De be paling, volgens welke rechten tot 100 pet. van de waarde geheven kunnen worden, laat de regeering'voldoende vrijheid van beweging om rekening te kunnen houden met de huidige verhoudingen. De regee ring zal zich daarnaast door do zorg voor he behoud yan het Engolsche pond naar buiten, voor zoover dit mogelijk is, laten leiden en allés doen om een vermindering der koopkracht in het binnenland te ver hinderen. Grondstoffen" en materialen, die slechts weinig bewerkt zijn, vallen niet on der de wet, wel alle fabrikaten en half fabrikaten. Uit Windhoek wordt gemeld: Te Otjiwarongo ln Zuid-West-Afrika heeft de medicus Dr. de Plessis in kwarts de af druk gevonden van menschelijke voetspo ren, welke volgens de samenstelling van de stof het voorkomen van menschen in het tertiair tijdperk met zekerheid zouden aanwijzen. Deze vondst vormt een paral- lelstük van groote beteekenis voor de we tenschap met het versteende voorhoofd- heen. dat in Osondjache in de onmiddellii ke nabijheid van de tegenwoordige vind plaats in 1929 irl een graf werd gevonden. GENERAAL SMUTS RECTOR VAN DE UNIVERSITEIT VAN STANDREWS Generaal Smuts is gekozen tot rector van de Schotsche Universiteit van Standrews. DE RONDE TAFEL-CONFERENTIE Tijdens de onderhandelingen van de fe derale structuurcomm'ssie is h9t bij de besprekingen betreffende de Indische leger- kwestie tot ernstige tegenstellingen gekomen tuschen de Engelsche vertegenwoordigers en Gandhi, die de volledige overgang van de controle over het leger en de buiten landsche betrekkingen op het Indische parlement verlangde, omdat, wanneer de controle over de verdediging van een land door e§n ander land geschiedde, al was dit land ook,inog zoo vriendschappelijk gezind, van een eigen verantwoordelijkheid van Indië geen sprake meer bon zijn. Een leger Is voor egn volk inhoud en begrip van zijn bestaan. De andere Indische gedelegeerden moesten tusschenbeide komen om de door Gandhi gewekte spanning weer eenigszins te ontspannen. Zij verklaarden het er mee eens te zijn, dat leger en buitenlandsche zaken voor den overgangsijd reservaten der kroon zouden blijven. Gandhi heeft gistermorgen een langdurig onderhoud ge had met Mac Donald. Met het oog op de ontwikkeling der besprekingen heeft hij zijn vertrek voorloopig uitgesteld. Breken met de leeningen-politiek Volgens betrouwbare mededeelingen uit Republikeinsche kringen zal president Hoo ver in zijn gebruikelijke Boodschap aan het Congres in December a.s. belastingverhoo ging aankondigen. Hij acht het onmogelijk ■een politiek voort te zetten van steeds maai allerlei uitgaven dekken uit leeningen. Door verhooging van de inkomsten zal een deel van het te kort moeten worden weggewerkt. Het staat nog niet vast welke belasting ■zal worden ingevoerd, doch er wordt ge sproken over een belasting op den verkoop. ZIJN GEZIN VERGIFTIGD Een zakenman te Slees wijk heeft uil wanhoop over zijn ernstigen economischeri toestand zijn vrouw, zijn drie kinderen en zich zelf vergiftigd. De vrouw en kinderen zijn reeds gestorven; de man is stervende. DE PERSVRIJHEID IN DUITSCHLAND. Protest tegen de beperking. De werkgemeenschap der Wurtemberg- sche Pers protesteert tegen het feit dat op grond van de noodverordeningen beperkin gen van de persvrijheid worden beoogd, welke veel verder gaan dan het doel der verordeningen, politieke excessen te bestrij den. De Noodverordeningen mogen er niet toe leiden het begrip strafbaar feit bij publi caties zoo uit te breiden dat het recht van vrijheid van meening op gevoelige wijze wordt beperkt. De werkgemeenschap der Wurtembergsche pers eischt derhalve dat de rechtszekerheid welke door de noodver ordeningen en door haar gelijktijdige hand having is ingetreden, wordt opgeheven. De vrijheid van pers is een voor de vorming van de openbare meening onontbeerlijk goed, welks herstel en veiligheid met groo- ten spoed moet worden nagestreefd. HET HANDELSVERDRAG MET PERZIE Commentaar leverend op de pas voltrok ken afsluiting van het handelsverdrag met Perzië schrijft de „Isvestia", dat het sluiten van dit verdrag niet alleen een belangrijke etappe beteekent in de ontwikkeling van de Sowjet-Perzische betrekkingen, maar tevens, dat het van groot internationaal belang is. aangezien het Sowjet Russische handelsver drag het eerste internationale verdrag is, ge baseerd op het principe van erkenning van de wet inzake monopoliseering van den bui tenlandschen handel. De groote Europeesche staten hebben Perzië uitsluitend beschouwd als een afzetgebied van Europeesche fabrika ten. Zij hebben een hardnekkigen strijd ge voerd tegen de wet, die zij poogden te doen mislukken. Zelfs verborgen zekere Wester- sche bladen hun höop niet, dat Rusland zich bij deze campagne zou aansluiten. De onderteekening van het handelsver drag heeft deze hoop de bodem ingeslagen Haar door dit verdrag niet alleen de hou Hing van de Perzische regeering wordt ge consolideerd, maar tevens de Westersche staten verhinderd worden hun campagne tegen het monopolie te verscherpen. BINNENLAND DE NIEUWE BRUG BIJ MOERDIJK SPOEDIGE UITVOERING NOODZAKELIJK ADRES VAN KAMERS VAN KOOPHANDEL De Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant, Delft en om streken, Dordrecht en omstreken, Oostelijk Noordbrabant, 's-Gravenhage, 's-Hertogen bosch en omstreken, de Zeeuwsche eilanden, Rotterdam, Tilburg en omstreken, Noorde lijk Limburg, Beneden-Maas en Langstraat hebben met betrekking tot de noodzakelijke overbrugging van het Hollandsch Diep bi] Moerdijk met een brug voor het algemeen verkeer het volgende adres gezonden aan de Tweede Kamer: Wanneer Uw Hooge Vergadering kennis genomen heeft van het in afdruk hiernevens gaande adres, door vele onzer Kamers op 25 Juni 1931 tot den Ministerraad gericht, en waarin met klem van redenen verzocht werd den bouw van een brug bij Moerdijk zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen, zal zij hegrijpen, dat de kennisneming van de be grooting van inkomsten en uitgaven van het wegenfonds voor het dienstjaar 1932 onze Kamers ernstige teleurstelling bracht Dat de Regeering van de urgentie van een nieu we brug over het Hollandsch Diep overtuigd is, blijkt daaruit in geen enkel opzicht. Wel wordt in de memorie van toelichting mede gedeeld, dat het in het voornemen ligt door middel van het verstrekken van voorschot ten aan het wegenfonds in de eerstvolgende tien Laren de meest dringende groote wei' ken vi het wegenplan 1932 grootendeels Ie voltooien en dat hiertoe o. a, alle groote ri vieroverbruggingen gerekend worden, terwijl verder vastgesteld wordt, dat het de bedoe ling is, in de periode van het tweede vijf jaarüjksche werkplan de brug te Moerdijk te beginnen, maar alles wijst er op, dat, in dien het al mogelijk zal blijken de overbrug ging van hot Hollandsch Diep binnen de eerstvolgende tien jaren te voltooien, het zwaartepunt van deze overbrugging in de periode van het derde vijfjaarlijksche werk plan, dat wil dus zeggen in de periode van 1937—1942 zal komen te liggen. Wanneet men in aanmerking neemt, dat voor de voor bereiding en den aanvang van den bouw van de verdere overbruggingen, waaronder te verstaan zijn de andere voorgenomen overbruggingen dan die bij Keizersveer, te Zaltbommel, Arnhem, Nijmegen en Vianen, op de begrooting voor 1932 f 315.000.— wordt uitgetrokken, welk bedrag, blijkens den uit gewerkten en toelichtenden staat, mede be stemd is voor onteigening, dan is het duide lijk, dat men voor het komende jaar met be trekking tot de overbrugging van het Hol landsch Diep niets te verwachten heeft, te meer, omdat, naar uit het op 3 September 1931 ingezonden antwoord van den Minister van Waterstaat op de vragen van het lid Uwer Vergadering, den heer van der Waer- den, blijkt, omtrent de geschikte plaats voor de overbrugging van het Hollandsch Diep nog geen beslissing is genomen, zoodat van onteigeningen ten behoeve van deze over brugging nog wel geen sprake zal zijn. Onze Kamers achten dit in hooge mate teleurstellend en zouden dan ook willen vasthouden aan de gedachte', die aan bo venbedoeld adres aan den Ministerraad ten grondslag ligt, dat de overbrugging win het Hollandsch Diep, zoowel met betrek king tot het tijdstip van uitvoering als ton opzichte van de financiering daarvan, als op zichzelfstaande en dus los van de overi ge overbruggingen moet worden beschouwd. Met leedwezen hebben zij dan ook gezien, dat de Minister van Waterstaat in zijn antwoord op bovenbedoelde vragen van den heer van der Waerden het alternatief van de overbrugging van het Hollandsch Diep en van de Merwede introduceert. Wij aanvaarden dit alternatief niet en begroe ten op dien grond de verklaring van den Minister, dat hij aanvankelijk geneigd is om aan de overbrugging van het Hol landsch Diep eenigen voorrang te geven boven die van de Merwede allerminst met instemming. De Minister tast op deze wij ze niet minder dan de heer Van der Waer den, die blijkbaar voorshands met drie reeksen van overbruggingen zou willen vol staan, het wezen aan van het wegenplan, dat zijn eigen handteekening draagt en dat berust op de overweging, dat een afdoende en harmonische voorziening in de verkeers- behoeften niet mogelijk is dan met vier reeksen van overbruggingen. Men blijve juist in dezen tijd van depres sie de onmiddellijke noodzakelijkheid van de overbrugging van het Hollandsch Dien handhaven en ieder, die daarvan overtuigd is, bedenke, dat door het naar voren bren gen van Willemstad, in stede vaYi Moerdijk als de plaats voor deze overbrugging, up totstandkoming daarvan vertraagd wordt. Dit is te bedenkelijker, omdat, wanneer men zich niet laat leiden door overwegin gen van locale voorkeur, maar het vraag stuk breed beziet en alle omstandigheden, die daarbij een rol spelen tot haar recht laat komen, er geen sprake van kan zijn, dat de keus voor de plaats van overbrug ging op Willemstad zal vallen. In de eer ste plaats aal een brug bij Willemstad, zooals ook door den Minister van Water- staat in zijn antwoord op de vragen van den heer Van der Waerden wordt opge merkt, ongeveer tweemaal zoo lang zijn als een brug bij Moerdijk, met het gevolg, dat de kosten evenredig hooger zullen worden en dus de tocSi reeds zoo aanzienlijke be dragen, die voor de brug bij Moerdijk uit getrokken moeten worden, belangrijk zullen overtreffen. Het eenige voordeel, dat tegen over deze meerdere kosten zou kunnen ko men te staan, is, dat voor het meest westo- lijke gedeelte van Noord-Brabant en voor Zeeland de verbinding met het land boven het Hollandsch Diep iets korter zou worden dan het geval zal zijn, indien de brug bij Moerdijk wordt geslagen, een verschil dat intusschan niet ran beteekenis kan zijn. om dat er op het Rijkswegen plan een weg is getraceerd, die vrijwel rechtstreeks Bergen op Zoom naar Moerdijk loopt Dit voordeel wordt echter ruimschoots overtroffen door het adeel, dat een brug bij Willemstad zou brengen voor het in indus trieel opzicht zooveel belangrijker midden- en oostelijk gedeelte van Noord-Brabant. Reeds deze overwegingen zijn op zichzelf voldoende om de mogelijkheid van een brug bij Willemstad uit de openbare gedachten wisseling uit te schakelen, te meer, daar het moest westelijk gedeelte van Noord-Brabant evenals Zeelahd, bij een Moerdijkbrug met het vasteland van Zuid-Holland een alles zins behoorlijke verbinding krijgt, die de te genwoordige verre overtreft Hiermede zijn echter de argumenten, die voor Moerdijk pleiten, nog geenszins uitge put. Men mag immers onder meer niet uit het oog verliezen, dat het tot stand brenger, op den Brahentschen wal van behoorlijke toegangswegen naar Willemstad veel meer «iid zal vergen en veel kostbaarder zal zijn dan de uitvoering van de op het Rijkswe genplan voorkomende op Moerdijk uitloo- pende wegen. Bovendien houdt een brug bij Weerbericht. PÜltJe geeft den vorlgen stand i Hoogste stand te Haparanda 781.8. Laagste stand te Reykjavik 745.3. Stand vanmorgen halftwaalf 769.0. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon Ned Meteorologisch Instituut te Dp Bilt Zwakke tot matige wind, uit zuidelijke richting, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter over dag. BUITENLA NDSCB WEERBERICHT De depressie ln het W. vormde een uit- looper bij Schotland die daar er bij Ierland storm en zware regen bracht. Het zachte weer breidde zich nu ook over ngeland uit De hooge drukking in het N.O. wijkt langzaam, zij veroorzaakte Ln Scandinavië nog minder vorst dan gisteren, maar de ondiepe depressie over de Oostzee is zuidwaarts getrokken .zoodat bij stijgen de barometer Duitschland windstil weer met lagere ochtendter -i raturen maar zonder vorst had. Ook i' rankrijk ls bijna overal windstilte, met i -1 en zeer lichte vorst gedurende de nacht in het N.W. De alge meene toestand duldt op zachter weer over heel W.-Europa. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 5.6 C. 19 NOVEMBER Zonsopgang 7.28 u., Zonrondergang 4.01 u. Maansopgang 2.09 u.: Maansonderg. 0.49 u. Volle Maan 25 November 7.30 uur voorm. VOERTUIGEN MOE 2N HUN LICHTEN OP HEP6EN Van 's avonds 4.32 u. tot 's morgens 7.00 u. WATERSTAMDEN RIVIEREN Hunlngen Kohl ....«ii Mannheim Hingen Ruhrort 0.10 m, 0,12 m val Maastricht i.6u m. 0,07 m. val Venlo 11.17 m 0.32 m. val HOOGWATER NED ZEEHAVENS 19 November Delfzijl fi.(8 19,1U HellevO' tal, 10,14 22.05 Ten-chelllng 3.29 13, rf Willems ad 11,38 *8,08 Haringen 4.08 lft.68 Brouwersh. 9,6. 2..17 He der ie 12.05 Zterlkzee 10,us 2i,44 Idem 2eWemeidlnge 10,s-8 22,08 IJmulden II. 1 23,36 Vilsslngen 9,o& 20,39 R v. Ho land 10.i i 22,40 Terneuzen 9,38 22,22 Sche veilingen 10.21 22,5u Hans weert 10,02 22,63 Rotterdam i 62 Willemstad geen rekening met de toch waar lijk niet te veronachtzamen belangen van Dordrecht, dat met betrekking tot zijn ver binding naar het zuiden geheel geisoleerd zou komen te liggen, terwijl het westelijk gedeelte van Noord-Brabant evenals Zeeland zooals reeds werd opgemerkt, ook, indien de brug bij Moerdijk zou komen, de beschik king zou houden over een uitstekende ver binding met het noorden. Verder zou, zooals ook reeds door den Minister van Waterstaat tegenover den heer van der Waerden werd opgemerkt, een brug bij Willemstad den bouw van een nieuwe brug over de Oude Maas bi' Barendrecht noodig maken. Wij laten thans alle overwegingen van meer on dergeschikten aard buiten beschouwing, doch vestigen er alleen nog de aandacht op, dat de omstandigheid, dat in het Rijkswegen plan van een brug bij Moerdijk wordt uitge gaan, de richting van andere op dat plan voorkomende wegtracé's reeds bepaald heeft, zoodat het opgeven van Moerdijk ten behoe ve van Willemstad de uitvoering van het Rijkswegenplan in een breeden kring rond om Moerdijk voor geruimen tijd zou verlam men. Onze Kamers zijn dan ook van oordeel, dat het niet aangaat om ter wille van de zuiver locale belangen van het meest weste lijke gedeelte van Noord-Brabant, de zaak van de opheffing van de voor het automo- bielverkeer zoo hinderlijke scheiding tus schen het land boven en beneden den Moer dijk voorloopig weder op losse schroeven te zetten. Met grooten nadruk verdoeken wij daar om Uw Hooge Vergadering bij de behande ling van de begrouting van het wegenfonds haar invloed te willen aanwenden om van de Regeering de toezegging te verkrijgen, dat de overbrugging van het Hollandsch Diep bij Moerdijk aanstonds en met kracht Zal worden ter hand genomen. Gemengd Nieuws. EEN AFGRIJSELIJKli VONDST IN DE BOSSCHEN VAN SCHERPENZEEL. Men meldt ons uit Scherpenzeel (Gld.): In de bosschen is door drijvers op de jacht een lijk gevonden, waarvan het hoofd van de romp was gescheiden. Het hoofd was geheel ontvleesd, hét lichaam nage noeg ook, terwijl de kleeren zoo goed als vergaan waren. Uit een bewijs van ont slag uit het huis van bewaring te Arnhem kon worden vastgesteld, dat het gevon den lijk was van een zekeren F. J G., af komstig uit Hengelo. Omtrent de doods oorzaak valt niets met zekerheid te zeg gen. Er zijn geen teekenen gevon ten, die op zelfmoord of misdaad wijzen. Na schou wing is het lijk ter aarde besteld. NACHTWACHT TEGEN T BANDIETISME In verhand met de vele Inbraken, welke den laatsten tijd in R. K. kerken en pasto rieën in de Rijnstreek zijn gepleegd, heb ben, volgens het Vad., de R K. gezellen te Ter Aar (Z.-H- een nachtwacht in het Je* ven geroepen. Ongeveer 60 leden he- hen zich hiervoor opgegeven. lerlpren nacht wordt de R. K. kerk met pastorie nu door twee leden van deze vrijwillige nachtwacht bewaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2