MAANDAG 16 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Het conflict in het Verre Oosten 'JAPAN EN RUSLAND AAN 'T KIBBELEN BOMBARDEMENT VAN TSJITSJIKAR Keizer Poeji's rol Volgens een officieel Russisch bericht heeft de Chineesche politie Vrijdag op het station Mandsjoeria een vroeger officier van het Russische keizerlijke leger, Uscha- kow genaamd, gearresteerd. Op den gear resteerde zouden belangrijke documenten gevonden zijn over de {betrekkingen der Witte Gardisten en officieele Japansche in stanties. Uschakow is in het bezit van een legitimatie van de Japansche militairemis sie in Mandsjoerije. Tijdens zijn eerste verhoor heeft Uscha kow verklaard, dat hij de leiding had van de Wit-Gardistische lbonden aan den Oost- Chineeschen spoorweg en van officieele Ja pansche instanties opdracht gekregen heeft een nieuwe Volksrepubliek in Mantsjoerije yoor te bereiden. Bovendien heeft hij in de stad Barga (Mongolië) contact moeten zoeken met Mongoolsche bonden, teneinde hen op te zetten tegen de Sovjetregeering. Moskou eischt garanties van Japan Volgens een bericht uit Tokio heeft de Sovjet-Russische ambassadeur den Japan- 6chen minister van Buitenlandsche Zaken een verklaring van Li'tnvinov overhandigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de be wering van den Japanschen general en staf dot de Sovjet-regeering den Chineeschen generaal Ma ondersteunt in zijn strijd te gen Japan. De Sovjet-Russische regeenng 'eischt garanties dat Jap®11 ^en Chinee schen Oosterspoorweg niet zal bezetten. Japansche beschuldigingen tegen Rusland. De vertegenwoordiger van het Japansche Oppercommando heeft dezer dagen de vol gende venklar;,,c overhandigd: „Wii hebbm ^wijzen in handen gekre gen, dat de t pen van geryeraail Ma door de Russlssche regeering worden onder- eteund. In den lnatsten tijd heeft een groep van 300 Russische ruiters de grens overschreden. Er ls vastgesteld, dat ueze troep iin Blagowestsjensk is opgesteld. De troep heeft opdracht gekregen strijd te voe ren tegen de Japansche bezettingstroepen. Bovendien zijn op 6 November op het sta tion Anda uit Rusland twaalf waggons oor logsmateriaal aangekomen. Wij weten, dat He Russische regeering en de Russische officieele instanties de troepen van generaal Ma ondersteunen en hun gesteund hebben met oorlogsmunitie en leiding. Desondanks Zullen echter de Japansche troepen trachten de orde weer te herstellen en heft roode gevaar te keeren. Russisch antwoord. Het officieele felegtmafagentschap van de Sovjet-Unie deelt in vehband met de uit eenzettingen van den vertegenwoordiger Van het Japansche oppercommando in Moekden mede, dlat alle mededeelingen on waar zijn. Zij vormen een zware belasting Van de betrekkingen tusschen beide lan den. s Moskon over de Japansche bewijzen. Van officieele Russische zijde wordt een (verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat het Japansche ministerie van oor log op het oogenblik bezig is met het ver zamelen van bewijzen voor de samenwer king tusschen den Chineeschen generaal Ma en den Sovjet-Russischen general en staf Tot dit doel ziin Japanners uit Charbin op Ide haan Hailar-Mandsjoerije hecig over blijfselen van Russische stukken geschut, gebroken machinegeweren en ander oor logsmateriaal te verzamelen, dat daar nog op de Slagvelden ligt van de botsingen tijdens het Ruesiscb-Chineesche conflict Van 1929. Dergelijke „herwijzen", die door 'Japansche officieele instanties worden bij eengebracht om de wereld te overtuigen Van de samenwerking der Russen met ge neraal Ma moeten natuurlijk als ver- Valscht. worden gebrandmerkt. In Moskou verwacht men een verdere ver scherping van de Russisch-Japansche be trekkingen. Tsjitsjikar gebombardeerd. Volgens een Russisch bericht uit Tsjitsji kar is de stad Zaterdag na de afwijzing van het Japansche ultimatum door generaal Ma opnieuw door Japansche vliegers gebombar deerd. Op verschillende plaatsen is brand uitgebroken. Vier soldaten en zeven burgers aijn gedood. Generaal Ma heeft het Japansche ultima tum om voor 25 November zijn troepen te- *ug te trekken van den Nonnibrug naar Tsjitsjikar afgewezen. Vervolgens ontving hij van de Japanners een tweede ultimatum om Tsjitsjikar aan de Japansche troepen uit te leveren. Ook deze eisch werd afge- Zaterdag zijn de gevechten bij den Nonni brug voortgezet. De Chineezen wisten zich in hun stellingen te handhaven. De Japan ners trekken troepen samen tot den op- marsch naar Tsjitsjikar. Generaal Ma zonder mnnltle. De Nankingregeering heeft van generaal Ma een telegram ontvangen, waarin hij me dedeelt, dat zijn leger geen munitie meer heeft. Wanneer hij geen munitie ontvangt, of de opmarsch tier Japansche troepen door den Volkenbond niet tot staan wordt ge bracht, zullen zijn troepen gedwongen zijn Tsjitsjikar te ontruimen en zich zonder strijd door de Japanners te laten ontwa penen. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, zijn hieuwe Japansche detachementen, in totaal meer dan 10.000 man, te Moekden aange komen. De Japansche troepen, ondersteund door cavallerie-aanvallen, en gedekt door een zwaar artilleriebombardemont, hebben ge- Êoogd den linkervleugel van de troepen in [eiliungkiang te forceeren en een omvat tende beweging te maken om d^ troepen "van generaal Ma heen. Keizer Poe YI en Mandsjoerije. Volgens een Russisch bericht uit Dairen 'fde Japansche haven van Mandsjoerije) is de vroegere Chineesche keizer Poe Yi al daar aangekomen. Heden zal hem een ex tra-trein van den Zuid-Mandsjoerijsohen spoorweg ter beschikking worden gesteld om verder naar Moekden te reizen. De keizer heeft zich in verbinding gesteld met ge neraal Tschang Hai Peng, die bereid is de monarchistische beweging te steunen. In de omgeving van den keizer, welke vol gens berichten uit Russische bron na staat aan Japansche hooge militaire kringen, heeft men verklaard dat de proclamatie van het keizerrijk eerst dan kan plaats hebben indien alle opperbevelhebbers in Noord en Zuid-Mandsjoerije zich bereid ver klaren de beweging te steunen. De keizer zal te Moekden in het vroegere paleis van Maarschalk Tschang Tso Lin zijn intrek Naar uit Nanking wordt gemeld- heeft Tsohang Kai Scheck in een vergadering van studenten verklaard dat het herstel der mo narchie in China, politiek gesproken, onzin is. De regeering te Nanking zal een op dit doel gerichte beweging met alle ter beschik king staande middelen bestrijden. DE GEVECHTEN BIJ DE NONNIBRUG LONDEN, 16 Nov. Gister is den geheelen dag in de omgeving van de Nonni-brug ge vochten. .De Japanners werden ondersteund door vliegtuigen en voortdurend geschut vuur. Volgens Japansche berichten, wist men 4000 Chineesche ruiters op de vlucht te drijven, terwijl 200 Chineezen zouden zijn gedood en gewond. De Japanners zouden slechts 4 dooden hebben. De Japanners breidden hun rechtervleugel uit, daar zij een omsingeling vreesden. SHANGHAI, 16 Nov. Uit Nanking wordt gemeld, dat generaal Ma de Nanking-re- geering heeft bericht, dat aan de Nonni 500 Japanners zijn gevallen. Uit Korea is een Jaipansch vliegeskader naar het strijdtooneel vertrokken. In de afgeloopen dagen zijn meer dan 10.000 man Japansche troepen naar Moek den gezonden. DE GOUDDELVERIJ IN WALDECK Inzake het hervatten van het delven van goud in den Eisenberg wordt nog bekend gemaakt, dat het beslissende rapport dat hieromtrent van deskundige zijde is uit gebracht zeer gunstig luidt. De waarde van het alleen in den hoofdgang aanwezige goud wordt geschat op 21 millioen R.M. De dicht heid van het goud is twee maal zoo groot als in de Zuid-Afrikaansche goudmijnen. HUIS INGESTORT Te Napels zijn twee verdiepingen van een groot huis ingestort. In dit huis was o.a. een particuliere kinderbewaarplaats inge richt, waar zich 40 kinderen bevonden. Vier kinderen werden gedood, 5 personen werden zwaar en een groot aantal anderen licht ge- Tijdens de bergingswerkzaamheden had een tweede instorting plaats, waardoor eeni- ge brandweerlieden ernstig werden gewond. Men vermoedt, dat de instorting veroor zaakt is door den hevigen regenval van de laatste dagen. Hét huis was reeds oud en bouwvallig. COMMUNISTEN GEARRESTEERD Vrijdag heeft de politie te Ohrdruf een zevental communisten gearresteerd, in ver band met plannen tot gewelddadig uit de weg ruimen van een nationaal socialist. BELANGRIJKE OORKONDE VERDWENEN. Sedert geruimen tijd te Weeneningestel de onderzoekingen hebben aan het licht ge bracht, dat de oorkonde waarbij Keizer Karl op 1 November 1918 afstand deed van ieder aandeel in de staatswetten spoorloos is verdwenen. Deze oorkonde was in de archieven van het paleis van justitie onder gebracht Men vermoedt, dat hij tegelijk met de overige acten van het nieuwe staats archief op 15 Juli 1927 is verbrand. Bij die gelegenheid zijn ook de acten van den staatsraad van 1848 de archieven van het ministerie van binnenlandsche zaken, het politie-archief tot 1848 en andere historisch waardevolle documenten verloren gegaan. INFLATIEPANIEK TE ATHENE Te Athene heeft het gerucht dat de re geering voornemens zou zijn een niet-vrij- willige leening uit te schrijven door hal veering van de waarde van het papier geld een paniek veroorzaakt. Er had een for- meele stormloop plaats op de winkelzaken ten einde het papiergeld in te wisselen yoor waren, waarbij in het bijzonder door de huisvrouwen groote voorraden werden op gekocht Later weigerden de winkeliers pa pieren drachmen in ontvangst te nemen. Ook op de tram en de autobussen werd metaal geld geëisebt. Officieel wordt verklaart!, dat de geruch ten betreffende een gedwongen leening on gemotiveerd zijn. AARDSCHOK IN SPANJE. Een vrij krachtige aardschok is gister nacht te Maranchon (Spanje) waargeno men. Ongelukken deden zich daarbij niet voor. Door aardschuivingen is de spoorlijn Santiago de CompostellaOrense nabij een tunnel verzakt. Twee arbeiders kwamen om het leven. De aangehoudenen De „Baseier National Zeitung" maakt mel ding van het hardnekkige gerucht, dat de Italianen die in verband met de vliegtuig landing te Constanz zijn gearresteerd nie mand anders zijn dan de bekende vlieger Bassanesi, die in Juli 1930 een geslaagde propagandavlucht boven Milaan maakte en op den terugweg bij Bellinzona veronge lukte en de bekende anti-fascisten Tar- chini en Rosselli. De vierde gearresteerde, die beweert de Belgische Graaf van Looz te zijn, zou dezelfde onbekende zijn, die Bassanesi op zijn vlucht naar Milaan heeft vergezeld en na een tusscbenlanding te Tessin spoorloos verdween. Volgens de ge ruchten zou het een zoon van den voor- maligen Italiaanschen Ministerpresident Nitti zijn, die eenige jaren geleden tegelijk met Rosselli van het strafeiland Nipari ont vluchtte. De Justitie weigert inlichtingen. OORLOG OM EEN GESTOLEN VARKEN De diefstal vah een varken heeft te Bissao in Portugeesch-Guinea geleid tot een bloe- digen oorlog tusschen twee inboorlingen- stammen. Honderden inboorlingen vermoor den elkander en steken elkanders dorpen in brand. De verminkte lijken van mannen vrouwen en kinderen liggen tusschen de verkoolde overblijfselen der hutten. De gouverneur heeft bevolen, dat 4000 in boorlingen van de Macanastam onder stren ge bewaking naar bet eiland Rei, tegenover Bissao moeten worden overgebracht FRANKRIJKS ROL BIJ DE ONTWAPENING UITEENZETTING VAN FABRY Nooit gelijkheid van bewapening met Duitschland Voor een vergadering van de nationaal- republikeinsche partij heeft de voorzitter van de legercommissie van de Fransehe Kamer, Fabry, een rede gehouden, waarin hij sprak over Frankrijk's rol bij de po gingen om tot ontwapening te komen. Frankrijk is van meening, aldus Fabry, dat de aanvaller automatisch aangewezen moet worden en terstond moet worden gestraft. De aanvaller is die staat, die arbitrage af wijst en naar de wapens grijpt. Frankrijk is bereid, dezen aanvaller met alle middelen te bestrijden. Als men echter vraagt, welke staten nog meer bereid zijn, deze verplichting op zich te nemen, dan klopt men overal od doove- mans deuren. Niettegenstaande de mislukking van het organiseeren van de veiligheid heeft Frank rijk zijn bewapening zoodanig beperkt, dat het thans op een front van 800 K.M., van Belfort tot Duinkerken, slechts 163.000 ge oefende soldaten heeft. In 10 jaar heeft Frankrijk dus een vermindering van zijn leger met 60 pCt. doorgevoerd- Frankrijk heeft aan zijn bewapening gegeven en deze verdediging tot een zoo laag mogelijk peil gedrukt, hetgeen niet in overeenstemming te brengen is met een militaire macht van offensief karakter, ge lijk die van Duitschland. Fabry verklaarde woordelijk: Wanneer in Duitschland zekere lieden spreken over gelijkheid van bewapening, misleiden zij be wust het publiek. Tusschen twee volkeren, wier bevolking en productie op het gebied van oorlogsmateriaal evenals op het gebied van transportmogelijkheden zoo in den grond verschillen en die in aardrijkskundig opzicht, en van het standpunt van militaire operaties zoo gunstig en zoo ongunstig van gesteldheid zijn als Duitschland en Frank rijk, zal er kunnen bestaan. Duitschland poogt door den eisch naar gelijkheid alleen maar zijn bewapenings- vf»orsprong terug te krijgen". Op de ontwapeningsconferentie zal men een verwarring der gemoederen vinden. Een gelijkmatige ontwapening van alle staten is onmogelijk, aangezien de werke lijke bewapeningen, n.l. de bevolking, de chemische fabrieken, de industrieën, labo ratoria, vliegtuigen, spoorwegen en wegen zich aan iedere beperking onttrekken. Betr/kkelijke formules zijn leugenachtig, aangezien men geen vergelijkingen kan ma ken. Een Rijksweersoldaat, die zes of 12 jaar heeft gediend, zal een Fransch sol daat die zes of 12 maanden heeft gediend tegenover zich vinden. Fabry keerde zich ook tegen de beperking van de oorlogsbegrooting. aangezien dit geen aanvaardbare oplossing vormt. Het eenigè middel is de schepping van een internatio naal leger- sterk genoeg om den wil van den Volkenbond door te zetten. DE JACHT OP DE CORSICAANSCHE BANDIETEN De zuiveringsactie der Fransehe gendar merie op Corsica wordt met onverminder de kracht voortgezet. De voornaamste op zet, nl. het onschadelijk maken van de lei ders der benden. Spadia en Bornea, is nog niet gelukt De gendarmes hebben Vrijdag het blokhuis van Bornea, dat op een on toegankelijke rots gelegen is, omsingeld. De bandieten wisten echter in de duister nis door het cordon heen te breken en te ontkomen. Men slaagde er echter in, een anderen bandiet te arresteeren, die door zijn indirukwekkend uiterlijk altijd de schrik der overvallenen was. De man is bijna 2.10 M. groot en weegt bijna 3000 pond. GROOTE DORPSBRAND Men meldt ons uit Mainz: Door tot dus ver onbekende oorzaak is Zaterdagavond brand uitgebroken in een schuur te Tre- bur bij Groos-Gerau, een plaatsje van onge veer 2000 inwoners. De vlammen sloegen spoedig op de bijgebouwen over en binnen zeer korten tijd stond het halve dorp in brand. Met razende snelheid greep het vuur om zich heen. Verscheidene huizen en een tiental schuren vormden in een oog wenk een vuurzee. Tot dusverre zijn nog geen menschenilevens te betreuren. Veel vee en graan ging echter in de vlammen verloren. Daar de plaatselijke brandweer niet voldoende was om het vuur te bestrij den, moest de brandweer van Mainz assis tentie yerleenen. Bouw van een kruiser. De Fransehe minister van Marine heeft medegedeeld, dat hij onverwijld een wets ontwerp bij het parlement zal indienen met betrekking tot den bouw van een pant serkruiser van 26.000 ton, welke begrepen is in de tonnage, waarop Frankrijk recht heeft. De minister zal er naar streven, dat het voorstel zal worden aangenomen vóór het einde van de huidige zitting. DE KOLONIALE TENTOONSTELLING GESLOTEN. Uit Parijs wordt gemeld: De plechtige sluiting der koloniale ten toonstelling bad Zondagmiddag plaats na bij den bronzen toren, opgericht ter eere van het leger. Na een défilé van Fransehe en inlandsche troepen werd een afzetting gevormd, waarna de buitenlandsche en Fransehe autoriteiten ter plaatse arriveer den. Om 4 uur 's middags verscheen maar schalk Lyauté met zijn gevolg. De maar schalk onderhield zich met alle leiders der afdeelingen. Vervolgens betrad hij, on der het gebulder van kanonschoten, den bronzen toren, dien hij weer verliet om een bezoek aqn den Angkor Wat te bren gen. Vervolgens had nogmaals een défilé der troepen plaats, welke een eerebewijs brachten aan de katholieke en protestant- sche missies, waarna de plechtigheid ge- eindigtd was. Het executief comité d'er Nederlandsche afdeeling hield in het Nederlandsche pa viljoen een receptie voor de te Parijs ver toevende Nederlanders, waarbij tal van pers vertegenwoordigers aanwezig waren, die tijdens de tentoonstelling met de Neder landsche sectie in contact waren geweest. 's Avonds had naar aanleiding van de sluiting der tentoonstelling een diner plaats, waarbij ook de president van de republiek aanzat. DE FRANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN EEN BEGIN VAN OVEREEN STEMMING Een Fransch bericht van Zaterdag meldt: De be&prekimgen, die Von Hoesch, de Duitsohe ambassadeur, heden gevoerl heeft met den Franschen minister van financiën, hebben tot een ver-gaande overeenstemming cLer wederzijdsche standpunten geleid. In tegenstelling tot andersluidende be richten schijnt echter een volledige overeen stemming niet tot stand te zijn gekomen. Men de er tot dusverre nog niet in ge slaagd een definitieve formuleering te vin den voor het Duitsche voorstel inzake bij eenroeping van de bijzondere commissie van dé B.I.B. Gelijk bekend ie, gaat het er om een formule te vinden, die de volmachten van deze commissie binnen het kader van het Youngplan houdt, maar desondanks de volledige bestudeering van de betalings- mogeJijkheid van Duitschland mogelijk maakt Zooale dit bericht gesteld is, zou m n kunnen conchideeren, dat ook Frankrijk naar zulk een formule zou zoeken. Daar is het evenwel nog verre van. Men leze maar eens hoe de „Temps" Zaterdag zich er tegen blijft verzetten, dat da herstelkwestie en de particuliere schul den bij het onderzoek naar de betalinge capaciteit van Duitschland zouden worden verbonden en inzonderheid, dat de particu liere schulden den voorrang zouden krijgen. Het Fransch© blad critiseert in dit ver band de uitlatingen van Brüming en Bald win. De meening van den Engelschen Lord- Kaneelier is zegt de „Temps" uiterst gevaarlijk en is niet overeen te brengen met het principe dier rechtvaardigheid. Juist de leeningspolitiek heeft het rijk tot een nieu we catastrophe gevoerd. Diegenen, die hun geld lichtvaardig hebben gegeven, zijn hier voor mede verantwoordelijk. Toestemmen het geven van voorrang aan de particuli schulden boven de politieke zou een goed keuring beteekenen van de Duitsche poli tiek, die neerkomt, op een systematische organisatie van het bankroet. De „Germania" schrijft over hetzelfde on derwerp natuurlijk in gansch tegengestel den zin. Dit Duitsche blad wijst met klem op de opvattingen van Mac Donald, nog sterkt door Balwin, Mussolini 'en Hoover, met betrekking tot de herstelbetalingen particuliere schulden. Het blad wijst er op, dat Frankryk zidh in een nog groote ie iso latie zou begeven dan ten tijde van het i: stellen van het Hoover-moratoi ium, wanneer het zich tegen een totaal-regeling zou willen veirzetten. Een der laatste berichten uit Parijs zegt niu, dat Von Hoesch en FLandin zouden over eengekomen zijin, dat de beoordeeling der oredieten op korten termijn bij het onder zoek naar de betalingsoapaciteit van Duitsch land zal voorbehouden blijven aan de regee- ringsconferentie, welke nadat door de Com missie der Bank voor Internationale Beta lingen rapport zal zijn uitgebracht, bijeen za,l komen. De Fransehe regeering aldus het be richt handhaaft evenals vroeger haar 'standpunt, dat de Commissie van de Baink de betalingsoapaciteit van Duitschland uit sluitend mag beoordeelen van het stand punt der herstelbetalingen en dat de invloed der particuliere schulden bij de opstelling van het nieuwe betalingeplan eventueel slechts betrekking mag hebben op bijzaken. Laten we hopen, dat dit een begin i6 van het doen van enkele stappen achterwaarts door de Fransehe onderhandelaars voor de logica der feiten, die nu toch algemeen er kend worden behalve nog in het hardleer- sche Parijs. LANDDAG-VERKIEZING HESSEN GROOTE WINST DER NAZTS. Bij de landdagverkiezingen te Heseen, op Zondag gehouden, zijn de nationeal-socialis- ten met groote winst uit de stemhus geko men. Zij wonnen 27 zetels, terwijl zij bij de vorige verkiezing geen enkelen zetel bezet ten. De soc.-dem. gingen terug van 24 op 15, het centrum van 13 op 10 zet 16. De oom- munisten stegen van 6 op 10. De Chr. Soc. Volksdienet (de Duitsche antirevolutionai ren) kregen hun eersten zetel. De nazi's hebben weliswaar niet de meerderheid, maar zijn verreweg de 6terkste partij geworden in den Landdag. DUITSCHLAND EN DE WERELD CRISIS DE WERKLOOZEN AAN HET WERK De arbeider tegen crises beschermd door bewerking van eigen grond Zaterdag heeft de rijksminister van finan ciën dr. Dietrich te Maagdenburg een rede voering uitgesproken, waarin hij de wereld crisis besprak en de vertrouwenskwestie. Spa\ zette o.m. uiteen, dat Amerika nog ver verwijderd is vam de gedachte aan schrapping der oorlogsschulden, aangezien het vreest, dat Europa de vrijkomende be dragen voor bewapening zou gebruiken. Het is de regeeriing gelukt een stilstand im de herstelbetalingen te bereiken zonder inbreuk te doen op de verdragen hetgeen een catastrophe zou hebben doen ontstaan. De mogelijkheid om door uitvoer van goe deren het op een klein gebied levende volk van 64 millioen te voeden wordt steeds moeilijker. De meeste staten streven er naar door verhoogde invoerrechten zich te sluiten voor den invoer. De gedachte van een „Binmen-wirtschaft" is door apr. steeds met mate en bedacht zaamheid vertegenwoordigd. De landbouw heeft in de komende moeilijke tijden een geweldige beteekenis voor de voeding var het volk. De werikloozen moeten onder alle omstan digheden weer aan het werk gebracht wor den, zelfs, wanneer ieder per week een dag minder of per dag slechts zes uren zou moe ten weiken. In Duitschland moet -een tegen crises be schermd arbeider worden in het leven ge roepen, die door het verwerken van een stuk land uit de groote 6tad.kan komen en het ontbrekende werk kan vervangen door bewerking van zijn stukje grond. Midden stand en bourgeoisie moeten zich aane-n- 6luiten op het uur des gevaais tot een krach tig geheel. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE '(Vervolg van blz. i) WILDE STAKING VAN 200 ARBEIDERS TE ALMELO Men meldt ons uit Almelo: De arbeiders bij de stoomspinnerij „Twen te", de eenige fabi'iek alhier, betrokken ir het conflict der 5 pet. loonsverlaging in de textielindustrie, hebben hedenmorgen beslo ten niet aan het werk te gaan, hoewel de hoofdbesturen hadden geadviseerd tegen sta king. Een 200 tal arbeiders is bij het conflict betrokken. Nader wordt door onze speciale redacteur gemeld: De stoomspinnerij Twente te Almelo heeft de organisatiebesturen verrast. Naar het schijnt hebben hier de menschen van de revolutieonaire vakvereeniging oppositie kans gezien invloed uit te oefenen op de le den van de z.g. neutrale bond, die juist op deze fabriek vrij sterk onder het personeel vertegenwoordigd zijn. Vanmorgen \is het geheele personeel van deze spinnerij, onge- veel 200 man, buiten de fabriek gebleven. Direct zijn de bestuurders van de 4 groote organisaties die het conflict leiden, naar Al melo vertrokken, om met de li\len onder de stakers te vergaderen. De besturen zijn eenstemming van oordeel dat deze wilde staking de ernst gevolgen kan hebben. Daarom stelt men zich thans op het standpunt dat de in de Eendracht, Unitas, St. Lambertus en de fe deratie vereenigde leden zoo spoedig moge lijk weer aan het werk moeten gaan, zelfs indien zij verre in de minderheid mochten blijven. Wordt daaraan geen gevolg gegeven, lan zullen de stakende leden van deze vier or ganisatie worden geroyeerd en van steun uitgesloten. De werkgevers vergaderen. De besturen van de Enecbedéeche en van de Twentech-Geldereche fabrikantenvereeni- ging zijn vanmorgen, na het bekend worden van de staking bij de firma Jannink direct in vergadering bijeengekomen. Het resultaat van deze bijeenkomst is nog ndet bekend. Bij gerudht verluidt echter dat een alge meen© loonsverlaging van 15 het antwoord van de werkgevers op deze staking zal zijn. De staking bij Jannink Omtrent' de staking bij Jannnik men wij nader dat slechts één man i werk is gegaan. Èn later de fabriek weer heeft verlaten. Naar schatting bedraagt het aantal stakers 340. Telegram van de fabrikantenvereen. De werknemersorganisaties hebben het volgende telegram ontvangen van den Rijks bemiddelaar, den heer H. A. van IJsselsteyn: Fabrikanten seinen mij: werkgevers aan vaarden uw voorstel van 11 November on der beding, dat zij geheel vrij zijn indien Werknemers het geheel werpen. Loonsverlaging te Vriezenveen Men meldt ons uit Vriezenveen: De tricotage-fabriek van Jansen en Tila- nus heeft aangekondigd, dat per 1 Dec. a.s. 5 pet. loonsverlaging zal worden ingevoerd voor alle arbeiders in vasten dienst Tevens zal in het vervolg slechts loon worden door betaald voor de erkende chr. feestdagen, niet voor de andere vacantiedagen. Schoolnieuws, CHR. NIJVERHEIDSONDERWIJS Naar wjj vernemen, is door het Bestuur van den Bond van Vereenigingen voor Chr. Nijverheidsonderwijs besloten in de Kerstweek een vergadering samen te roepen van het Bestuur met de Directeuren (trices) van enkele reeds bestaande of spoedig te openen Chr. Nijverheidsscholen, om te trachten een Ver- eeniging in het leven te roepen, hetzij van leeraren bij het Chr. Nijverheidsonderwijs, hetzij van Chr. leeraren bij het Nijverheidson derwijs. Tevens is in studie genomen de vraag, of het gewenscht en mogelijk zal zijn in de toe komst te komen tot de oprichting van Christelijke Middelbaar Technische School, te trachten de juiste personen te vinden, die zich voor deze zaak zouden willen interes- ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Kaatsheuvel (Herv. School Loonsche Dijk, hoofd M. J. Juursema), W. van Leeuwen te Goudswaard. Zwijndrecht (Herv. School Lindelaan, hoofd J. Labruyère), P. J. Bezemer, aldaar. Musselkanaal School Verbindingsweg hcofd A. Klein Haneveld), Hm, Munneke, thans tijdelijk aldaar. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND In de onlangs gehouden vergadering der Commissie van Uitvoering van G.S.V. kon dankbaar herdacht worden de Koninklijke onderscheiding van Prof. Dr. A. Noordtzij als Voorzitter van het Verband. Hem werd namens het Verband het versiersel van de ridderorde in den Ned. Leeuw aangeboden. Geconstateerd werd, dat door toetreding van de scholen te Groningen (S. Broos), te Koud'ekerke en te Sneek (Nauta) het ge tal aangesloten Scholen 390 bedraagt. De instructie-Schoolarts, uitgaande van de gedachte, dat niet de Overheid maar het Schoolbestuur in dezen de leiding behoort te hebben, werd in beginsel vastgesteld. Ge poogd zal worden contact te krijgen met organen, die in deze materie invloed in die richting kunnen uitoefenen. Van het Leerplan voor de religieuse vak ken op de Kweekschool werd het gedeelte voor de Bijbelsche Geschiedenis vastgesteld. In aansluiting aan ons verslag van Zater dag omtrent de vergadering der Vereen, tot bevordering van Chr. Onderwijs aan Achter lijke en Zenuvvzwakke kinderen, Zaterdag te Utrecht gehouden, geven we nog de navol gende aanvullende bijzonderheden: De Voorzitter, de heer J. de Graaff, van Rotterdam, opende de samenkomst op de gebruikelijke wijze en heette in zijn openings woord verschillende afgevaardigden wel kom, alsmede den Inspecteur' van het Bui tengewoon Lager Onderwijs, Dr. A. van Voorthuysen. Vervolgens deed) hij enkele me dedeelingen. Besloten werd het volgend jaar het twin tigjarig bestaan der Vereeniging op beschei den wijze feestelijk te vieren. O.m. zal een helft van het Correspondentieblad voor één maal worden verkregen om over de belan- Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand Hoogste stand te Abisko 769.2. Laagste stand te Isafj ord 742.8. Stand vanmorgen half twaalf 772.4. WEERVERW ACHTING. Zwakke tot matige N.O. tot O. wind, neve- lig tot betrokken, of zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, lichte nachtvorst overdag weinig verandering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Een verbmding der hooge luchtdruk in het N.-O. en Z.-W. over de Britsche eilanden brengt een duidelijk uitgesproken schei ding van een gebied met diepe depressies en warme Z.-W. oceaanwinden, die zomer- temperatuur brengen in IJsland ^en in het W. en O. en Z., een gelbied waar de lucht- drukverdeeling continentale strooming uiit het N.-O. veroorzaakt, die betrakken en mistig weer brengt in onze omgeving. Vorst komt nog alleen voor in N. Zweden. Voorloopig blijft ne N. .0. strooming in onze omgeving aanhouden met kans op vorst na heldere nachten en overdag tem peraturen boven het vriespunt. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 2.4 C. 17 NOVEMBER Zonsopgang 7.26 u.; Zonsondergang 4.D5 u. Maansopgang 1.49 u.; Maansonderg. 11.37 u. Eerste kwartier 17 November 2.32 u. voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.35 u. tot 's morgens 6.56 u, WATERSTANDEN RIVIEREN 16 November Bazel i i i i i 0.10 m 0.08 m. val Huningen 0.62 m. 0.06 m. val Kohl 4 '2.17 m. 0.13 m. val Mannheim 2.64 m. 0.— m. Hingen 1,75 m. 0.05 m, val Caup i t t i 1,92 m, 0,02 m val Coblenz 2,31 m, 0,05 m. val Keulen 2,18 m, 0,07 m. val Duisburg i i i i i 0,m, 0.— m, Ruhrort i 0— m, 0,— m. Maastricht i 2.06 m. 0,01 m. val Venlo i 11.59 m 0.01 m. val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 17 November Delfzijl i i 8.69 16,53 Hellevoetsl,8,20 20,63 Terschelling 1.17 14,07 Willems ad 9.'7 21,56 Hari ingen 1.57 14.42 Brouwersh, 7,32 2 >,05 He der ie 9.30 Zierikzee 7,4* 20,33 Idem 2e 22.02 Wemeidinge 8,20 20,67 IJmuiden 8.30 21,05 Viissingen 6,35 19,28 1L v. Ho land 7.12 20,12 Terneuzen 7,10 19,64 Scheveningen 7.52 20,22 Hansweert 7,41 20,27 Rotterdam 9.29 22,23 gen van het buitengewoon onderwijs te schrijven. Verworpen werd een voorstel, dat gedaan werd vanuit de vergadering, om een subsidie te verleenen aan het Intern. Ghr. Onderwijs- congres. Wel werd besloten tot subsidieering van een actie welke op touw gezet is door de „A.V.O." (Arbeid voor onvolwaardigen) en welke ten doel heeft een spreker uit Enge land te doen overkomen om hier uiteen te zetten werkwijze en resultaten behaald in een werkinrichting voor geestelijk defecten Bslolen werd om Prof. Dr. L. van der Horst d!ie een bezoek in verband met het vorengenoemde aan Engeland bracht, uit te noodigen voor de Vereeniging een lezing te houden over zijn bevindingen in dat lan<J te dien aanzien. Na deze huishoudelijke zaken waren de beide referaten aan de orde, waarvan wij Zaterdag reeds verslag deden. BOOMPLANTDAG. Te Woudrichem zal voor de leerlingen der hoogste klassen der Openbare en Bijzon dere Lagere Scholen op Woensdag 18 Novem ber a-s. een boomplantdag worden gehouden. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS H. Smeets te EUsden (Limb.) VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. islaagrd: Rechtswetenschap, cand-ex., de heer - -- -j! (r-, RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.l Geneeskunde arts-ex., de heer A G Hartman. R.K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.l Rechtswetenschap, cand.-ex., de heeren J T M de Vreeze te Nümeeen en E M J A Sassen te 'a.Herto&enbosch. ivembor. Akte L.O. OiPSe- DEN HAAG, - 3 candidal 2. Geslaagd de heer H. de Jong, Vianen. EXAMENS MACHINIST EXAMENS STUURMAN DEN HAAG, 14 November. Geslaagd 2de stuurman groote stoómvaart do heer Molendijk, P. J. IJp«;nburg en C. a. Grevi voor 3© stuurman de heer J. Mak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2