VRIJDAG 13 NOVEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 BINNENLAND. TWEEDE KAMER DE WERKZAAMHEDEN. De Tweede Kamer zal Dinsdagavond be handelen de conclusie naar aanleiding van het verslag der commissie, in wier handen zijn gesteld de stukken, door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aan de Kamer overgelegd inzake kasvoorschotten aan de Kon. Holl. Lloydt Het is de bedoeling dat na deze conclusie een aanvang zal wor den gemaakt met' de' behandeling der Be grooting van Buitenlandsche Zaken. De be grooting van Justitie zal verder in dagver gaderingen worden behandeld. Na de begroo ting van Justitie is het de bedoeling te be handelen de Waterstaatsbegrooting. HAARLEM'S BRUGGENBOUW Ged. Staten van Noord-Holland hebben, naar het „Handelsblad" verneemt, het be sluit van den gemeenteraad van Haarlem tot het doen bouwen van. een brug over het Donkere Spaarne niet goed ge! jurd. Ged. Staten achten met het oog op tien finan- cieelen toestand der gemeente een uitgaaf, als noodig voor de brug, die door het ver keer niet dringend vereischt wordt, niet verantwoord. INVOERRECHTEN IN NED.-INDIE HEFFING VAN OPCENTEN. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot tijdelijke heffing van op centen op de invoerrechten in Ned.-lndiê In de Memorie van' Toelichting deelt de Minister mede, dat de geldelijke vooruit zichten van dien aard zijn, dat een ver sterking van verschillende middelen, ook dat der invoerrechten niet achterwege kan worden gelaten. De uit diit middel te ver wachten inkomsten zouden, indien geen bij zondere maatregelen worden getroffen, in zoodanige mate den invloed oyderv inden van den verminderden goedereninvoer en vooral ook van de waardedaling der inge voerde goederen, dat zulks in het algemeen verband der beschikbare LandsmMdelon bezwaarlijk te aanvaarden zou zijn. Teneinde zoo mogelijk te voorkomen, dat de opbrengst der invoerrechten daalt bene den het bedrag, hetwelk in normale jaren uit dat middel van inkomst verkregen wordt, ziet de Minister zioh genoodzaakt, niet alleen de bestendiging van de opcen- tenheffing voor te stellen, maar ook daar aan een verhooging van het bedrag te ver binden, door dit van tien op twintig te brengen. In stede van de met inbegrip van 10 opcenten, thans geldende waarderech- ten van 6,6, 11 en 13.2 pet., zullen die rech ten dan onderscheidenlijk 7.2, 12 en 14.4 pet van de invoerwaarde toedragen. In overeenstemming met het advies van den Volksraad is, in afwijking van het aan den Volksraad voorgelegd wetsontwerp, waarin heffing van de opcenten gedurende twee jaren was voorgesteld, in dit wetsvoor stel de heffing tot het jaar 1932 beperkt VER. VAN HUISVADERS IN MIL. TEHUIZEN JAARVERGADERING TE UTRECHT. De Ver. van Huisvaders in Tehuizen vooi Militairen heeft te Utrecht, onder presidium van den heer W. Mekenlcamp, van Harderwijk, haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter herdacht in zijn openings woord den overleden huisvader van het Te huis te Schoonhoven. J. V i v e e n, en den heengeganen Legerpredikant Ds. R u ij s c h van Dugteren. Aan den heer De Wal. dde uit het bestuur moest treden, werd dank gebracht voor zijn werk. Voorts schetste de voorzitter den tehuisarbeid als eenig, en door niemand anders voor onze militairen verlicht, maar de arbeiders ja, zelfs zij die den arbeid hebben verlaten - hebben behoefte om elk jaar een paar maal samen te komen, tot opscherping van de liefde, tot verlevendiging hunner ijver en toewijding, en tot versterking van den broederband. Zij hebben dit temeer noodig, omdat ook zij staan in de kracht van Gi deon, welke was. zwakheid in zichzelven, en sterkte in God. Spr. bad dlit van harte toe aan allen die in de Tehuizen arbeiden, opdat het werk een gezagenden voortgang moge hebben. Nadat de notulen en de ingekomen stuk ken den hamer waren giepasseerd. deelde Ds. Bootsma een en ander mede over het verloop der ziekte van den Huisvader te Deventer, aan wien een hartelijk schrij ven van meeleven werd gezonden. Het jaarverslag, dat door den secretaris, den heer G. MuIdler, van. Gorinchem, voorzien was van een aanhangsel, waarin hij de wenschen der vereeniging inzake de positie der Huisvader had getracht te for muieeren, lokte een breede bespreking uit Zijn wenschen werden aan het bestuur ge- renvoyeerd, om het volgende jaar, na rijp te zijn bezonnen, weer ter tafel te kunnen worden gebracht. De rekening van den penningmeester werd nagezien en accoord bevonden. Zij sloot met een batig saldo van f 36,16. TROUWPLECHTIGHEID Gisteren is te Hilversum het huwelijk vol trokken van den heer C. W. Luyendijk, Burgemeester van Ameide en Tienhoven met mejuffrouw Cornelia A. Kok. Een foto van het bruidspaar bij het nieuwe Stadhuis te Hilversum. De heer Smallegange, van Amers foort, werd met bijna algeméene stemmen als bestuurslid herkozen. In de pauze werd, dank zij de goede zor gen der Huisouders te Utrecht, een voor treffelijke koffiemaaltijd gebruikt. In de middagvergadering, welke werd gepresideerd door den heer K a 1 d e w a y, van Ede, hield de voorzitter een inleiding over „Tehuisarbeid gedurende de herha lingsoefeningen", waarin hij de wijze waar op gedurende dien tijd het tehuisleven moet worden geleid, breed besprak Er volgde en levendige discussie. DE AMBTENAARS-SALARISSEN DE KORTING GAAT 1 MAART IN! Naar de Minister van Financiën in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, zal de 5 pet salariskorting der rijksambtenaren liingaan eind Maart a.s. Een wijziging van de salarissen zal worden in overweging genomen zoo in den loop der eerstvolgende jaren het indexcijfer daartoe aanleiding Nadat de motie-Albarda (bezuiniging met 25 pet op de militaire uitgaven) en -Mer chant (geen salarisverlaging) waren ver worpen, is hoofdstuk I der Rijksbegrooting met drie stemmen tegen aangenomen. VERMOGENSBELASTING IN INDIE PER 1 JAN. A.S. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van de beslui ten van den gouv.-generaal van Ned.-Indiö tot nadere wijziging en aanvulling van de afdeelingen III, IV en V der begrooting van Nederl.-Indië voor het dienstjaar 1931. Het ligt in de bedoeling voor de nieuwe belasting de sinds 1892 in Nederland gel dende wet op de vermogensbelasting, zoo als die sindsdien gewijzigd is, met haar ge vestigde jurisprudentie, tot leidraad te ne men. Aanpassing van de belasting aan de Indische toestanden zal evenwel noodzake lijk eenigo afwijking van de Nedurland- sche regeling met zich brengen. Zoo bestaat het voornemen in de aan den Volksraad voor te leggen ontwerp-ordonnantie de grens, waarbij het vermof door de hef fing wordt getroffen, op f 25.000 en het ta rief op ongeveer het dubbele van het hier te lande geldende grenstarief te stellen. De inwerkingtreding der wet met ingang van 1 Januari 1932 is gewenscht. Kerknieuws. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Eibergen, cand. E. Mas- selink te Hoogeveen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Benschop, P. Kuylman te Doornspijk. Te Randwijk, W. L. Mulder te Voorthuizen. Te Roodeschool (toez.), IJ. Alkerna te Lemelerveld. i dan kt: Voor Ouderkerk a. d. IJssel, J. H. Koster te Montfoort. Voor Ooltgens- plaat, S. Goverts Jr. te Gameren. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Do heer K. M e i m a, Cand. aan de Theo!. School te Kampen, is door de Classis Gronin gen der Geref. Kerken praeparatoir geexaml neerd en met algemeene stemmen beroepbaar verklaard. De heer Meima zal eventuoole beroepen onmiddellijk in overweging nemen. Zijn adres is H. W. Mesdagstraat 7a, Gro ningen. De heeren J. J. P. Val et on te 's-Gra venhage (van Oldenbameveldlaan 89) en P. van Wijnen te Gouda (Wachtelstraat 4/ Theol. Cand., resp. aar. de Rijksuniversiteiten te Utrecht en te Leiden, zijn door het Pvov. Kerkbestuur van Overijssel toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. De heer C. Lugtigheid, Theol. Cand. aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, heeft gisteren met goed gevolg praeparatoir examen afgelegd voor de Classis Den Haag der Geref. Kerken en is met algemeene stemmen beroep baar verklaard. De heer Lugtigheid zal een eventueel beroep terstond in overweging nemen. Zyn adres is: Riouwstraat 134, JJen Haag. HULPPREDIKERS. Cand. L. Batelaan, hulpprediker bij dc Geref. Kerk te Hoorn, voor het. Evangelisatie werk, verzoekt ons te melden, dat zijn adres is: Koepoortsweg 72a, Hoorn. Te Overschie heeft de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente, met het oog op de steeds toenemende bevolking, besloten zoo mogelijk 1 Januari a.s. over te gaan tot het benoemen van een hulpprediker. JUBILEA Ds. J. C. B a 1 h u i z e n, em.-pred. van de Geref. Kerk te Sexbierum, thans wonende te Buitenpost, zal 20 November a-s. den dag kunnen herdenken, waarop hij voor 50 jaren zijn ambtelijke loopbaan aanving. Ds. Bal huizen werd geboren 28 Maart 1854 en ont ving zijn opleiding aan de Theol. School te Kampen, waar hij 9 Nov. 4881 zijn studie beëindigde. Den 20sten Nov. d.a.v. deed hij zijn intrede, te Schamegoutum, vanwaar hij 16 Juni 1895 vertrok naar Sexbierum, welke gemeente, hij diende tot 1 Nov. 1922, toen hij met eervol emeritaat na een veertigjarigen diensttijd den actieven dienst verliet. Ds. Balhuizen wil geen officieele feestviering, maar hoopt zijn jubileum in intiemen huise- lijken kring te gedenken. emeritaat d s. j. de Bruin, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Baam, heeft, naar wij verne men emeritaat aangevraagd, en wel vanwege zyn gezondheidstoestand, die hem niet meer toelaat zijn arbeid naar behooren te verrich ten. Reeds eenige malen was hij genoodzaakt, in zittende houding de godsdienstoefeningen te leiden. Ds. de Bruin werd geboren in 1862 en legde in 1904 zijn candidaatsexamen af in de Theologie. Zijn eerste Gemeente was die te Woerden, waar hy 1905 zjjn arbeid aanving. Vervolgens diende hij de Gemeenten te Zwolle (1909), Broek op Langendijk (1913), Maas sluis (1922) en Vlaardmgen (1926). In zijn te genwoordige Gemeente is hij werkzaam sinds 21 Juli 1929. Ds. H. H. Y n z o n i d e s H.Yzn., Ned. Herv. predikant te Eemnes-Binnen, heeft wegens zijn gezondheidstoestand met ingang van 1 Jan. a.s. emeritaat aangevraagd. Reeds eeni- gen tijd woonde hij niet meer in zijn ge meente, maar had hij zich gevestigd te Baarn. Den 18en Nov. e.k. zal het 25 jaar ge leden zijn dat hij door zijn vader, destijds predikant, te Stedura, te Eemnes-Binnen werd bevestigd. Tevoren diende hij de Ned. Herv, Gemeente te Obergum vanaf 1 Mei 1898, nadat hij in 1897 door het prov. kerk bestuur van Z.-Holland tot den Evangelie dienst was toegelaten. Ds. Ynzonides werd geboren in 1871. bededag De Classis Den Haag der Geref. Kerken heeft gisteren besloten tot 't uitschrijven van een bededag tegen Zondag 29 November a.s. evangelisch-luthersche kerkeraden. Te Haarlem werd een vergadering ge houden van afgevaardigden van Kerkeraden van verschillende Evang.-Luth. Gemeenten in Noord-Holland. De bedoeling was te komen tot de oprichting van een Bond van Evang.- Luth. Kerkeraden in Nederland. Er werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren: H. M. E. van Dobben te Haarlem (voorz.), W. Tymann, te Haarlem (secr.), Jürgens te Pur- merend, H. P. Jaanus te Bussum en Swanten te Beverwyk. Beoogd wordt door samenwer king o.a. meer uniformiteit en regel in de ker kelijke administratie te verkrijgen. Een volgen de vergadering wordt te Bussum gehouden. Vóór dien tyd zal voeling met Kerkeraden buiten Noord-Holland gezocht worden. verkiezingen Almelo. Voor het Kiescollege. Gekozen zyn de rechtzinnige candidaten. De Vrijzinni gen namen niet aan de stemming deel. De opkomst was gering. Zuidwolde (Dr.). Werden by de stem mingen voor gemachtigden, in het Kiescollege de laatste vijf jaren onafgebroken de cancii- daten der Rechtzinnige kiesvereen. „De Vacler- landsche Kerk" verkozen, zij het ook soms met een zeer geringe meerderheid, bij de gisteren gehouden verkiezing wist, in afwijking hier van, geen van beide partijen de volstrekte meerderheid te bereiken. Deze bedroeg n.l. 329 stemmen; de aftredende orthodoxen wisten echter slechts gemiddeld 30S stemmen op zich te vereenigen, en de linkschen, slechts 300. Alzoo zal binnenkort een herstemming moeten 1 plaats hebben. Er werd vrij druk gestemd: er kwamen bijna 100 lidmaten meer op dan verleden jaar, doch minder dan in 1928. De Vrijzinnigen hadden tevoren een propa- ganda-samenkomst georganiseerd in de kerk, rret als sprekers Ds. H. van Lunzen, uit Hoorn, en Ds. J. J. Homan, van IJhorst c.a-, en met medewerking van een zangkoor. De verhouding in het Kiescollege is momen teel 18 rechts, 2 links. Door de predikanis- \acature houden de laatste beide Vrijzinnige Kerkeraadsleden voorloopig hun zetel. KERK EN VREDESBEWEGING. Te Deventer heeft in de Doopsgezinde Kerk, volgens de „N. R. Ct.", een bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers van Pro- testantsche Kerkgenootschappen aldaar, waar in besloten werd om gezamenlijk als Kerkera den liet petitionnement voor ontwapening van den wereldbond der Kerken te onderteekenen en ook in de Gemeenten deze onderteekening zooveel mogelijk te bevorderen. Verder werd de wensch geuit om in alle Gemeenten op den eersten Advent-Zondag den dienst te wijden aan de vredesgedachte en besloten werd ter in leiding daarvan binnenkort een gemeenschap pelijke samenkomst te houden. VERSPREIDING DER h. SCHRIFT. Aan het verslag, uitgebracht op de leden vergadering van de Vr-reeniging tot versprei ding der Heilige Schrift, gehouden j.l. Woensdag, ontleenen wy het volgende: Ondanks de algemeene heerschende crisis, worden wij behoed voor achteruitgang. Door milde bijdragen van vrienden van onzen arbeid, kon de verspreiding van het Woord Gods weder op ruime wijze geschieden. Ook mocht onze arbeid velen ten zegen zijn, ge zien de vele brieven, die wy daarover ook dit jaar ontvingen. Het probleem „hoe in onze groote steden" het Woord Gods te brengen, heeft bij zone. er onze aandacht gehad. De „Evangelie-versprei ding" is dan ook in de steden in 't bijzonder geschied en zal D.V. in 't komende jaar in nog grootere mate geschieden. Onze uitgaven worden algemeen gaarne door de menscben aangenomen en gelezen. Ds. J. H. F. Remme, aan de beurt van aftreden, werd weder herkozen, terwijl de heer J. F. Stroom, wegens hoogen ouderdom, zich niet meer herkiesbaar gesteld had. Over het afgeloopen jaar werden verstrekt: 3649 Bijbels, 628 Nieuwe Testamenten, 95274 Evangeliën, 10355 Boeken met uitgekozen Schriftgedeelten, 74034 Evangelisatieboekjes, 101873 Kalenders, 7173 Psalmboekjes, 766275 Wandteksten, 698101 Bijbelbladen en Beloo- ningskaartjes, waarvan by na 80 geheel gratis werd gegeven. WIJLEN A. JONKMAN Het weekblad „De School met den Bijbel" is ditmaal byna geheel gewijd a an wylen den heer A. Jonkman, die vroeger ook van dit or gaan redacteur is geweest. Na een treffende meditatie van A. Janse over Rom. 7 24 en 25 en 1 Cor. 15 26, vol gen enkele kernwoorden van den verscheidene. Redactie en uitgevers wijden dan een „in me- moriam'' aan hem. De heer J. Lens verhaalt, hoe ter begrafenis Ds. J. D. Boerkoel de Ge loofsbelijdenis uitsprak en meedeelde, dat op uitdrukkelijk verzoek van den overledene al leen de huisvriend van deze, de heer K. van den Berg. een woord zou spreken, wat een woord van troost en prediking is geworden, ge volgd door den zang van Psalm 89 8. Prof. Dr. J. Waterink gedenkt .Jonkman en de Geref. Paedagogiek"verder schrijven over Jonkman de heeren J. A. Drewes en H. J. Emous; de heer K. Branta herdenkt hem „als vriend"; de heer H. J. van Wylen „als strij der"; de heer A. Oostenrijk „als hoofdbestuur der" van de Vereen, van Chr. Onderwijzers; en de heei A. de Jong Ezn. „als organisator". Dit is een waardevol nummer dat tot dank en verootmoediging stemt. VERKEERSONDERWIJS OP DE SCHOLEN Gratis leermiddelen van den A.N.W.B. Schoolnieuws. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT. Prof. Ir. H. H e s s e 1 i n k, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de afdeeling der Werktuigbouwkunde en Scheepsbouwkunde, on onderwijs te geven in de Mechanische Techno logie, zal op Vrijdag 20 November a.s., des nam. te 3 ure, in een openbare senaatsverga- doring in de vergaderzaal van den Senaat der Technische Hoogeschool, Oude Delft no. 118, zyn ambt aanvaarden met een rede. DIETSCH STUDENTEN-VERBOND. Ds. J. Ryks, uit Roubaix (Noord-Frankrijk), predikant van de eenigste Protestantsche- Hollandsche Gemeente in Noord-Frankrijk, zal D.V. 16 Nov. a.s., des avonds te 8 uur, in de Burgerwacht Singel 548 te Amsterdam spreken voor de afdeeling Vrije Universiteit van het Dietsch Studenten-Verbond. Zijn onderwerp zal zijn: „Het ontstaan der Noord-Fransche Protestantsche Hollandsche Gemeente". Belangstellenden zyn welkom. NAAR INDIE. De heer T. Dyksterhuis van Groningen, die de benoeming aanvaardde tot leeraar aan het Chr. lyceum te Bandoeng en mevr. Dykster- huis-Schouten hopen 4 Dec. a.s. met de „Johan van Oldenbamevelt" van Genua naar Lndië te vertrekken. HOOFDBENOEMINGEN Dwingelo, K. Brandsma, onderw. te Zuid wolde. Bareneveld (nieuw te openen school) ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Waddinxveen (school Oranjclaan, hoofd H. Hoek), H. J. Boekamp te Nunspeet. Barneveld (nieuw te openen school, ben. hoofd W. Harmei) Blom, thans werkzaam aan de school der Geref. Gemeente o. h. kruis en der Geref. Gemeente, aan de Banisweg te Klissen. S 1 e e u w ij k (N.-Br.) (Ulokopschool, hoofd I. IC. Gaasterland), voorloopig voor tydelyk. G. M. Kortenhoeven te Den Haag. CHR. B. L. O. Te Haarlem heeft de gemeenteraad on langs geweigerd medewerking te verleunen tot stichting van een Chr. School voor zwak zinnige en achterlijke kinderen, wegens den minder goeden toestand der gemeentefinan- Het bestuur der Vereeniging bestaande uit de heeren: Ds. M. G. Blauw, Ned. Herv. pred., voorzitter; W. F. Jansen, secretaris; e» J. J. Alta, penningmeester is echter var. oordeel, dat de gemeente de gevraagde mede werking niet mag weigeren en heeft nu besloten by de Kroon in beroep te gaan. Het bestuur is van plan dit jaar nog de school te openen en ziet, in afwachting van de beslissing van de Kroon, reeds uit naar een geschikte lokaliteit.' Dp Inspecteur van het Buitengewoon Lager Onderwijs heeft reeds vastgesteld, dat het 'oy In^verband met het reeds vermelde voor nemen van den Minister van Onderwijs om de aandacht te doen vestigen op de wensche- lykbeid van een behandeling der verkeers regels op de lagere scholen, heeft de A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland zich dezer dagen gewend lot alle gemeentebesturen van ons land met een aanbod tot het kosteloos beschikbaar stellen van leermiddelen ten dienste van dit verkeersonderwys. De A.N.W.B. deelt n.l. in dit schrijven aan de gemeentebesturen mede, een serie van 18 gekleurde zegels te hebben doen aanmakt-n, (meer dan 3 millioen stuks), welke in den trant van de schoolplaten van den A.N.W.B., naast elkander afbeelden een verkeersfout en de overeenkomstige goede opvolging der ver keersregels. Alle afbeeldingen hebben betrek king op verkeersfouten van kinderen, te voet of per fiets; een onderschrift verduidelijkt de afbeelding. De A.N.W.B. heeft deze zegels bestemd voor de hoogste klasse der lagere scholen en verklaart zich bereid, aan alle gemeentebe sturen zóóveel series van 18 zegels toe te zenden als noodig zullen zyn om aan alle leerlingen der hoogste klasse van alle open bare en bijzondere scholen zulk een serie zogels uit te reiken. Aan de gemeentebesturen wordt opgave verzocht van het daartoe be- noodigde aantal, waarna kostelooze toezen ding volgt. Bovendien stelt de A.N.W.B. ten behoeve van de onderwijzers gratis een boekje beschik baar, waarin de afbeeldingen dezer zegels voorkomen, voorzien van een aantal wenken, vragen en opmerkingen over de afgebeelde verkeersfout. Aldus heeft de onderwijzer stof om over elk zegel een les te geven en ten overvloede zijn in het boekje ook opgenomen de indertijd door den A.N.W.B. opgesteldo en thans nog aangevulde „Regels voor den weg", waaruit zoo noodig ook gegevens kunnen werden geput voor de verkeerslessen. Ook deze boekjes worden kosteloos door den A.N.W.B. verstrekt. Het geheel is bedoeld als een middel om in een lS-tal korte lessen de kinderen de begin selen der verkeersvoorschriften by te brengen, terwijl de raad gegeven wordt, de zegels te doen inplakken in een schrift, zóó dat by elk zegel plaats is voor een bijschrift of opstel letje. De leerlingen kunnen dan als 't ware zelf een boekje met verkeerswenken samen stellen, dat hun eigendom blijft. OPLEIDERS GEMEENTE-ADMINISTRATIE In de Woensdag te Utrecht gehouden vergadering der Vereeniging van Opleiders in de Gemeente-administratie is herbe noemd als bestuurslid de heer K. Nieland, referendaris ter Provinciale Griffie te Gro ningen en in de vacature van den heer H. van Boeijen, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die niet voor herbenoe ming in aanmerking vvenschte te komen, is gekozen de heer P. Sikkes, secretaris van Sneek. In de op 11 dezer te Utrecht ge houden vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen is een nieuw reglement voor het examen Gemeen te-administratie vastgesteld. GESCHIEDENISONDERWIJS De Nederlandöche Enquête Commissie voor het Geschiedenisonderwijs, die een onderzoek instelt naar de Volkmbonds- en Vredesgedachte in de geechiedenis-edv-ol- boeken hier te lande, heeft deeer dagen onder voorz'tterschnp van Dr. J. ter rJeu- len opnieuw een vergadering geho'-clen. Mededeeling werd ge<daan, dat op verz-iek van het Bestuur vrijwel alle vereeni- gingen van het Lager-, Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs in de Com missie vertegenwoordigd zijn en dat de Nederlandsche commissie vcor Intellec- tueele Samenwerking, die voor het onder zoek warme belangstelling heeft, de en quête commissie met kracht zal steunen. Besloten werd de meer omvangrijke enquête die betrekking heeft op de geheele geèates richting van de geschiedenis-schoolboeken, voort te zetten, maar daarnaast een moer eenvoudig onderzoek in te stellen, door na te gaan of de Volkenbond in de ocnoolboe- ken wordt genoemd en op welke wijze dit geschiedt. Aangezien publicatie van de resultaten Radio Nieuws. HUIZEN (1875 M.) KRO. 8—9.15 Gramofoon. 1011.30 Concert. 11.30—12 Godsdienstig half uurtje. 12 Tlidsein. 12—12.15 Politieberichten. 12.151.45 Lunchconcert. 1.45'2.15 Gramofoon. 2.16—2.30 Verzorging van den zender 2,30 Kinderuurtje. 4—4 30 Gramofoon. 4.30—6.40 Concert. 5.156.30 Sportpraatje. 66.20 Journa listiek Weekoverzicht. 6.40—7 10 Cursue Espe ranto door P Heilker (VII). 7.10—7.30 Spreker. 7.30—7,45 Politieberichten. 7.45—8 Accordeon- Muzlek. 811 Concert. 1112 Concert. S.15 Kwar tiertje voor het Instituut voor Arbeidersont wikkeling. 2.30 Gramofoon, 2.60 Lozing. 3.10 Muziek. 4.30 Lezing. 4.50 Muziek. 5.40 Lezing. nofoon. 12 TUdset van het werk der Commissie te verwachten is, zullen de H.H. Uitgevers goed doen al hun geschiedenisboeken aan de Enquête- Commissie toe te zenden, waarvan het Se cretariaat in de Bibliotheek van het Vredes paleis gevestigd is. LEERLINGEN-MACHINISTEN. KWEEKSCHOOL Te A m sterdam is opgericht de Ver eeniging van Oud-Leerlingen en Leerlingen der Kweekschool voor Machinisten aldaar. Een voorloopig bestuur werd gekozen, ter wijl de Kon. goedkeuring op de statuten zal worden aangevraagd. Secretaris is de heer J. G. Wulfers, Jac. Marisstraat 86, Amsterdam. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL LIJST 15 Transport van lijdt 14 1 52.264.28 Boer (Ten) 124.85 Haarlo (Gld.) Totaal van 375 Locale comlté's f57.121.92 Broek o. Akkerwoudo heeft dit jaar. na een langen tijd van rust, zijn plaats als werkzaam Locaal comité der Unlo weer Ingenomen. Te Borseele is de opbrengst dor oollcete verdubbeld Mr J. J. HANGKLBKOEK, adj.-secretoris van de Unie .Een School met den Bijbel". PROMOTIES RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Bevor derd is tot doctor In de geneeskunde op proef, schrift getiteld ..Schünzwangerschap" mej. M. Sprey. geboren te Alphon aan den Rijn. ACADEMISCHE EXAMENS Cand.-ex., de heeren S. v. d. Bergh, J. j. Hoogendorp, A. Thomas en J. Ulttenbogaart. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagfl Indologie, econ.-doct.-ex., de heer Th. H. San ders, Den Haag. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge slaagd: de dames J. J. M. Geulcess te Haar lem en P. H. M. van der Eerden te Rotterdam en de heer J. H. Doets te Amsterdam. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.J Wis- en Natuurkunde, cand.-ex., de heer W. J. van Wagtendonk. Rechtswetenschap, doct.-ex., de heer D. van den Hemel. RIJKSUNIVERSITEIT TB GRONINGEN. Ge. slaagd: Apothekers-assistent de dames M. Das en J. Ferwerda. belden te Leeuwarden. Germaansche Taal- en Letterkunde, cand.-ex.. mej. H. T. Wlpstra. Geneeskunde, arts-ex., de heeren J. B. H. Wachters en B. J. Drewes, belden geboren te Groningen, en W. BInnerts, geb. te Knüpe. Eerste deel arts.ex., de dames E. A. Hylkema EXAMENS-GESCHIEDENIS AMSTERDAM. Akte M.O. Geöx. 2 candidaten, geslaagd mej. N. Damsto te Arnhem. EXAMENS-DELFSTOFKUNDE UTRECHT, Akte K 4 (delfstof-, aard-, plant en dierkunde). Opgeroepen 2, opgekomen en zich teruggetrokken 2 candidaten. DEN HAAG, 12 Nov. Akte L.O. Opgeroei n opgekomen 3 candldaton. Geslaagd de heer W. Hendrlx te Hoenabroek, EXAMENS STUURMAN DEN HAAG. 12 November. GeslaAgd voor tuurman groote stoomvaart de heer F. FEUILLETON DE CITADEL VAN ANTWERPEN Verhaal van een Oud-Strijder Naverteld door R. BOON (22 In den namiddag werden de 6lapenden wakker geroepen om hun kameraden bij deze werkzaamheden terzijde te staan. Het werk ./as voor dit kleine aantal te veel. Tel kens wanneer zij meenden diep genoeg ge graven te hebben, kwam er een bom, die de geheele grond omwoelde en alle ver richte arbeid weder in duigen wierp. Met moed zetten zij echter den arbeid voort en juist waren alle dooden er in neer gelegd, of een viertal soldaten, allen Ter- schellingers, werden door een bom getrof fen en gedood, zoodat zij mede in het door hen zelf gegraven graf, werden neder- gelegd. Deze dagen, van den lOden tot den 2ü6ten December waren voor cle soldaten zeer ver moeiend. Nauwelijks waren zij met het be graven gereed of aanstonds kwam er een bevel, dat de gewonden en gekwetsten uit het fort St Laurent moesten worden ge haald en in do kasemattcn nedergelegd. Naar het scheen koesterden de Franschen het plan om dit buitenfortje te veroveren, teneinde vandaar de Citadel gemakkelijker te kunnen naderen. Werkelijk gaven zij 's avonds met goed succes aan hun voorne men gevolg, doch de Citadel lag daarom niet te beter onder hun bereik. De valbrug werd opgehaald en tenslotte onder een kogelregen geheel weggeruimd, zoodat de toegang naar de Citadel hen ook weldra aan deze zijde totaal onmogelijk was ge maakt. Gedurende den nacht gaven de Franschen aan hun voornemen gevolg, zonder dat de Hollanders, die toch van dit voornemen, gelijk wij weten, alles afwisten, de minste pogingen tot verhindering aanwendden. Het bezit van dit onbewapende fortje be- teekende voor beide partijen niemendal. Ge neraal Chassé liet het hun dan ook ongehin derd nemen, terwijl de twintig manschappen die zich op het fort bevonden en zich eens klaps overrompeld zagen, niet do minste tegenstand boden. De bevelhebbende officier reikte zijn de gen aan dsn Franschen aanvoerder over en zeide, op zijn manschappen wijzende, die op het binnenpleintje in gelid waren opge steld: „Doe met mij wat go wilt, maar spaar deze manschappen". De Franschen gaven aan dit vriendelijk verzoek even vriendelijk gehoor cn behan delden hun gevangenen op een wijze, die ieders goedkeuring afdwong. Inmiddels werden de belegeringswerk zaamheden aan de eene zijde met on verflauw den ijver voortgezet, terwijl men aan de andere zijde nog aan geen overgave dacht Niettegenstaancro deze handelingen haak ten aan beide zijden, èn officieren èn man schappen naar esn ontknooping van dit drama, dat reeds vele offers had gekost. Intusschen kon deze ontknooping niet lang meer uitblijven. De Citadel was als het ware reeds in een puinhoop herschapen, ter wijl bijna geen enkele plek meer beschut ting bood tegen de kogels. Uit den aard der zaak konden de Franschen het nog wel eenigen tijd langer volhouden, maar toch, hun gelederen waren zeer gedund en de nog aanwezige soldaten waren door d"en veel- vuldigen en zwaren arbeid, zeer verzwakt. Aan beide zijden hadden vele soldaten 24 uren achtereen dienst gedaan. Voeding, hoe wel in genoegzame voorraad aanwezig, kon niet meer worden bei-eid, temeer daar de troepen niet genoegzaam waren beschut en te weinig plaats vonden om dezen arbeid te verrichten. Kortom, alles verlangde naar de overgave en niemand wist dit beter uit te drukken dan Peters, toen hij hielp bij het afvuren eener granaat: „Jongen ga aan de Fransche „mosjeu" zeggen, dat ik hem met open ar men verwacht". HOOFDSTUK VIII De Overgave Drie dagen later is het op het binnenplein bijzonder druk. Het vuren wordt nog gesta dig voortgezet, doch met zeer verflauwden ijver. Het schijnt alsof alles een naderend einde der beweging voorspelt. Vermeulen zit, achter eenige brokstukken van een omgevallen muur verscholen, met een groot Brabantsch mes in de hand, bezig met het villen van een kalf. Dezen morgen was hem opgedragen de ge-voren te poetsen doch hij was aan dezen arbeid ontkomen, door eenvoudig d'e vraag te stellen: „Voor de Franschen? Die geven er niet om of zij onze geweren glad of ongepoetst vinden!" In deze opmerking lag tevens duidelijk de voorspelling opgesloten, dat de vesting spoedig capituleeren zou. bat kon niet an ders. Menige bevelhebber zou hiertoe reeds veel vroeger hebben besloten. Aan beide zijden had men de uiterste krachten ingespannen en het beste bewijs hiervoor was wel, d'at gedurende het beleg aan beide zijden ruim 64000 schoten werden ged. Vermeulen was nog aan zijn arbeid bezig, toen Peters bij hem kwam en hem toeriep: „Schei maar uit, wij zullen vanmiddag mis schien in het Fransche kamp moeten eten."' „Capituleeren we dan?" vroeg Vermeulen verrast. „Ja" antwoordde Peters, „de generaal denkt, ofschoon hij zelf temidden der puin hoopen zit te schrijven, nrg niet genoeg voor de eer to hebben gedaan, doch majoor Voet heeft hem er vriendelijk toe overgehaald. De majoor is met. een kapitein naar het kamp vertrokken om te onderhandelen en een Fransch officier is de ontvangst der parle mentairs bekend komen maken aan den generaal!" „En ze schieten nog?" zeide Vermeulen verbaasd. „Ja maar dat zal spoedig geëindigd zijn!" In werkelijkheid had de generaal, die zich gedurende de laatste dagen, tengevolge van een breuk, niet op de wallen had gewaagd, daar het loopen hem te moeilijk viel, zich nedergezet tot het schrijven van den vol genden brief: Citadel van Antwerpen, 23 Dec. 183? Mijnheer de Maarschalk! Vermeenende aan de militaire eer in de verdediging van de plaats, welker bevel mij toevertrouwd is, to hebben voldaan, wensch ik verder bloedvergieten te doen ophouden. Het is dientengevolge, mijnheer de maar schalk! dat ik de eer heb u te verwittigen, dat ik gereed ben. de citadel, met de magt onder mijne bevelen, te ontruimen, en met u te onderhandelen over de overgave der Citadel, alsmede over de positie van het Vlaamsche Hoofd en de onderhoorige sterk ten. Om tot dit doel te geraken, stel ik u voor, mijnheer de maarschalk, het vuur van weers zijden, gedurende den loop dezer onderhan delingen te doen ophouden. Ik heb twee hoofdofficieren belast, Uwe Excellentie dezen brief te overhandigen. Zij zijn voorzien van de noodige instruction, om over bovengemelde ontruiming te onderhan delen. Ontvang, mijnheer de maarschalk! de ver zekering mijnor bijzondere hoogachting. De generaal der Infanterie, (Get) Baron CHASSE De onderhandelingen gelukten uitstekend. Het vuren werd gestaakt en de Hollandsche soldaten legden de wapens neder Nu ontstond er o i tooneel, dat eenig is in de krijgsgeschiedenis. Dc soldaten der beide natiën, die elkan der zoo langen tijd bloedig hadden bevoch ten. stormden onder luide vreugdekreten op elkander toe en omarmden elkander. In het oog van menige soldaat glinsterde oen traan van vreugde, terwijl de Fransche soldaten, naar landsgebruik hun Hollandsche wapen broeders, de handen kusten. Allerlei vreugde bewijzen werden geuit, wel een bewijs dat aan beide zijden het uiterste was volbracht. Do Fransche bevelhebber bood aan. de Hollandsche soldaten dadelijk naar dc gren zen te rij wapenen niet weer tegen België op te vatten De generaal kon deze beslissing voor zich en zijn manschappen niet geven en zeide, dat hij, zoodra hij in vrijheid was gesteld, op nieuw de wapenen weder zou opvatten. Ten gevolge van deze daad, die zeker voor de ridderlijkheid van den generaal pleitte, ont ving de maarschalk van zijn minister bevel om de.nog overige 4000 soldaten als krijgs gevangenen naar St Omer, een vesting in Frankrijk te geleiden en alle goede zorgen voor deze soldaten zoo ruim mogelijk in acht te nemen. Den volgenden morgen werd een prachtig militair schouwspel vertoond. Duizend Fransche soldaten stonden in de mooiste uniform met bfinkende wapens en wappe rende vaandels in twee gelederen geschaard. Door de open ruimten die zij in hun midden overlieten, zou de bezetting met krijgsmans eer uit trekken, waarna de troepen zich bij elkander zouden aansluiten en voor de ge vangen Hollanders ctefileeren. Toen de maarschalk op het fort kwam om den generaal persoonliik de hand te drukken kon hij niet nalaten zijn verbazing er over uiten, dat deze zoo lang had stand gehou den. In werkelijken zin was er geen enkele steen op den andere gebleven. Ook in een brief aan den Franschen mi nister van oorlog roemde maarschalk Gerard cfe dappere houding der Hollancische troe pen. Inmiddels werden de verschillende onder handelingen en de daaruit voortspruitende handelingen voortgezet en door dc Fransche officieren op hartelijke wijze volbracht. Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9