AAL Herfstcampagne 1931 jSteutoe %ettiötf)e Courant NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMRüERSTR. 130-Ï36 VERTDOOS gelakt metaal, onschadelijk voor kinderen O.32V21 0.65, 0.80, 1.10; SCHOOLBORDEN op Ezel, verstelbaar, nuttig en duurzaam geschenk, 0.60, 1.10, 1.95, 2.30 PERSONENAUTO'S groote verscheiden heid 0.321/2, 0.40, 0.55, 0.95 BRANDWEERAUTO'S met verstelbare ladder, ook Kraan- en Slangenwagens, 0.421/2 o.70 0.95 1.10 SPOORTREINEN, solide uitvoering, groo te sorteering in onderdeelen, 0.65 0.85 1.10 1.40 BOUWDOOZEN, prima hardhout, vervolg- doozen, in alle soorten en prijzen: 0.11 0.17 0.35 0.60 THEESERVIEZEN, mooi porselein, 0.70 0.95 1.05 1.35 TOOVERLANTAARNS, electrisch, 0.80 1.15 1.35 1.60 STOOMMACHINES, mooie uitvoering, uit gebreide sorteering drijfwerk tuigen, 1.45 2.20 3.35 5.25 „TRIX" METAAL-BOUWDOOZEN, zeer solide en voordeelige constructiedoos, alle vervolg-doozen één prijs p. doos 0.45 VLIEGMACHINE'S ZEPPELIN'S 0.40 0.75 1.— 1.20 Geweldige sorteering SPEAR'S SPELEN 0.25 0.30 0.45 0.75 Speciale Model-Afdeeling voor SPEELGOEDEREN en GEZELSCHAPSSPELEN STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Luiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen aan J. P. Mulder en rechtverkrijgenden ver gunning is verleend tot het oprichten van een boek- en steendrukkerij in het perceel Breestraat No. 70, Sectie G. No. 1785. Leiden, 11 November 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. MIJ TOT BEVORDERING DER WOORDKUNST VOORDRACHTSAVOND Mr. KAMP. In de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal heeft gisteravond onder auspiciën van de Mij tot bevordering der Woordkunst, de be kende voordrachtkunstenaar, Mr. Kamp, een voordrachtsavond gegeven, die uitnemend is geslaagd. De waarnemend voorzitter, de heer Hasselhach, spak een kort welkomst woord, waarin hij o.a. mededeelde dat Dr. Schroder wegens vertrek naar elders het voorzitterschap der Mij heeft neergelegd en dat Mr. Nord Thomson bereid is gevonden voor den tijd van één jaar het voorzitter schap waar te nemen. De heer Albert Vogel heeft daarna met enkele eenige woorden de overbodigheid van deze introductie Mr. Kamp is immers bekend genoeg uiteengezet.^ Het programma van Mr. Kamp bestond uit werk van Browning, Urban Zetterström, Tsjechof en hemzelf. De kunst van Mr. Kamp onderscheidt zich zelfs bij de meest ernstige onderwerpen door een sterke humor, die soms tot ironie en zelfs tot sarcasme over slaat Men kan ook zeggen dat er een warme menschelijkheid in doorstraalt, een scherp gezicht op de tegenstellingen in het leven, die dc voordrachtskunstenaar door zijn dra matische stem zeer scherp weet te accen- tueeren. Het is de humor van Multatuli: Altijd zit me die domme polichinel op de nek alsof daar zijn plaats was. Het auditorium hield de adem in van dra matische spanning en lachte onderdrukt in dezelfde minuut. Het toonde zich zeer dank baar voor wat gegeven werd en dwong Mr. Kamp tenslotte tot een toegift. Na de pauze heeft de Albert Vogel het denkbeeld van een debatingclub aanbevolen, omdat vooral hiervan de leden zooveel lee- ren kunnen. Het bestuur zal dit in over weging nemen. Op de volgende avond van de Mij zullen de leden gelegenheid krijgen zelf iets voor te dragen. De eerste avond van het winterseizoen is in elk geval keurig geslaagd. STAALWIJK-BAZAAR DE OFFICIEELE OPENING De belangstelling bij de opening van de Staalwijk-bazaar als maatstaf genomen, ziet het er voor het welslagen van deze verkoopdagen bijzonder goed uit. De kleine zaal van het Wijkgebouw aan de Heeren straat was bijna te klein voor al de gas ten van het dames-comité te herbergen, maar ook hier ging het spreekwoord van de makke schapen en het hok weer op, zoodat men verbaasd stond, toen later het zaaltje leegliep naar de groote zaal over de stroom van menschen die het portaal pas- De ófficieele opening werd verricht door Ds. D. Kuilman, die gaarne het- openings woord sprak, omdat liet met groot verlan gen naar dezen dag had uitgezien. Spr. weet van dichtbij, dat het damescomité zich op allerlei wijzen heeft beijverd om een „mooie" bazaar te organiseeren, niet al leen aesthetisdh mooi, maar ook mooi in zeer materialistischen zin. Het gaat immers mi de delging van een schuld, die voor de Wijk is gemaakt en die door dezen bazaar allhans gedeeltelijk kan woihn A»cg(?e- nomen. Spr. spreekt daarom woorden van dank tot het damescomité en aan allen die door kleinere of grootere gaven van hun belangstelling hebben blijk gegeven. Welis waar spelen materiecie zaken bij deze ba- 7aar eten grojie rol maar het gaat tenslotte toch ook hier om de verbreiding van het Evangelie van Jezus Christus. Dit was de drijfveer van het werk, dat hier is verricht. Spr. sprak den wensch uit, dat er ook nu ■weer velen zullen zijn die het bijeenge brachte in geld willen omzetten. Met zijn beste wenschen voor het welslagen ervan veqklaarde spr. tenslotte de bazaar voor geopend. Men begaf zich daarna naar de groote zaal om de bazar in oogenschouw te ne men. Zooals we gisteren reeds mededeelden is het er een knusse en gezellige boel. Men kan er allerlei dingen koopen en zich met allerlei attracties vermaken. De fa. van Nel- Ie schenkt een lekker kopje thee met wat er bij als men dat wenscht. Laten dus allen die sympathie hebben voor het mooie doel dat deze bazaar beoogt niet verzuimen het wijkgebouw van Staalwijk vandaag of mor gen te bezoeken. Men zal er geen spijt van hebben. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. I11 het programma van de archaeologische lozingen in het Rijksmuseum van Oudheden zijn eenige. wijzigingen aangebracht. De vol gende lezingen zullen thans nog worden ge houden: 17 November: Dr. N. de Brick over: De magisch-godsdienstige beteekenis van 1'>vntisfhe beelden en reliefs; 1 December: Dr. W. D. van Wijngaarden over: Philae, de parel van Egypte; 15 December: L. Speleers uit Brussel óver: Poezië. symboliek en ge schiedenis in de Egyptische pyramiden- texten. N. Z. H. T. M. De vervo'ersopbrengsten van de N. Z. H. T. M. bedroegen over de maand October wat betreft de lijn Scheveningen—Leiden—Kat wijk— Noordwijk ((inclusief stadslijn Lei den) f 120.304.en wat betreft de lijn Lei den—Heemstede f 9318. BURGERLIJKE STAND ,,KERK EN VREDE" EN DE GASOORLOG TWEE REDEVOERINGEN, Naar aanleiding van een in het voorjaar van diit jaar gehouden vengadering van de Leidsche Burgerwacht, waarin van mili- taire zijde inlichtingen zijn verstrekt om trent een eventueele gasoorlog, werd gister avond. in de geheel gevulde Graanbeurs een openbare vergadering gehouden, waarin 't onderwerp „Gasoorlog en rechtvaardige oor log" werd behandeld. Daar de voorzitter, Dr. Tjalsma, door ambtsbezigheden verliinderd was aanwezig te zijn, werd de vergadering op de gebrui- lijke wijze door den heer Riedel geopend. Vervolgens sprak. Ir. K. J. Hoad-ius (Rotterdam) over; Gasoorlog en volksvoorlichting. Wanneer wij ons in het weerzinwekkende onderwerp „gasoorlog" verdiepen, beteekent dit niet üat wij dezen vorm van oorlog spe ciaal bestrijden. Noodig is, dat hier de volle waarheid gesproken wordt, opdat het volk oordeelen kan. In het kort worden de verschillende gif tige, verstokkende en strijdgassen .bespro ken aan de hand van het boek van majoor tichilderman en van gegevens van Dr. Höjer, alsmede hum psychische werking (majoor v. Bülow, prol. Haber, gen. Dou- cliat). Hetgeen deskundigen als Dr. Woker, pról. Zangger en gen. Fries over de te ver wachten ontwikkeling der gifgasmethode hebben gezegd, wordt gesteld tegenover de sussende meüedjeelingen, die men hier meest hoort verkondigen. Wat men in de verdragen over verbod van giftige stoffen heeft trachten vast te te leggen is een volkomen fiasco geworden. Het protocol van Genève, dat gas- en bac teriologische oorlog verbiedt, heeft nog steeds alle ratificaties niet verkregen der onderteekenaars en bovendien maken ver schillende staten voorbehoud, o.a. Neder land. Men beseft niet voldoende de woor den van gen. Pershing dat „de gifgasoorlog in flagrante strijd is met de beschaving; het is een wreed, oneervol en ongeoorloofd ge bruik van de wetenschap". Nog steeds tracht men het van militaire zijde voor te stellen dat oorlogsgassen „hu mane" strijdmiddelen zijn. Het is echte», lichtzinnig om van humaan te spreken; het is duivelseh! Wie alleen wijst op gasmas kers en collectieve beschermingsmiddeaen, houdt niet voidoende rekening met de vol gens militairen (kapt. Zegers.) stellige com binatie van gas- met explosief en brand bommen. Tegenover „kalmeerende" uitlatin gen tegenover bet publiek wordt gewezen op wat de militaire tactiek beoogt: hooge gasopmeentratié, doordringing van het mas ker van den vijand, gevaarlijke gassen ver mommen met ongevaarlijke, sterk riekende gassen enz. (Schilderman) Aangetoond wordit verder hoeveel op de betrouwbaar heid der statistieken der gasdooden valt af te dingen aan de hand van militaire pu blicaties (Schleich). Ook met de bescherming der burgerbevol king wordt van militaire- en regeeringszijde struisvogelpolitiek gevolgd door het gevaar zoo klein mogelijk voor te stellen (majoor Peereboom Voller in de Leidsche Burger wacht, de .regeering in de bekende „Aan wijzingen" enz.). Dit ds zeer bedenkelijk waait na een opzettelijke misleiding der openbare meening breekt zeker een gewel dige ramp los. Men moet daartegenover plaatsen hetgeen de commissie van deskun digen, door het Intern. Roode Kruis be noemd, heeft gerapporteerd omtrent de mo gelijkheid van collectieve schuilplaatsen: „indien Europa zich zou willen veranderen in een vesting, zou de geheele werkzaam heid der volkeren gedurende 10 jaar op deze constructie gericht moeten zijn". Ook betreurt Spr., dat het Ned. Roode Kruis geen gehoor gaf aan de op meerdere con ferenties uitgesproken wensch om moree- len strijd en propaganda tegen den oorlog te voeren. Spr. eindigt met een oproep tot strijd tegen het geheele oorlogsapparaat, dat „ge brandmerkt moet worden als een vreeselijke misdaad tegenover God en de menschiheid, maar ook ais een monumentale domheid" (kapt. Brunskoz, Zweden). Vervolgens was het woord aan Dr. P. Stegenga Azn. (rechtzinnig Lutih. predikant te Amsterdam) over: Bestaat een rechtvaardige oorlog? Men zegt dat er toch een oorlog kan zijn dat het noodig is dat wij den oorlog aan vaarden, nl. wanneer men meent dat het recht aan zijn zijde is en men zich verdedi gen moet. Het geldt immers een rechtvaar- zaak? Als men zulke dingen zegt, maakt men zich schuldig lo. aan vervlak kende retoriek; 2o. aan grove vervlakking van de feiten. In de jaren 19141918 spraken alle re geeringen van: „de ons opgedrongen oor logen dus ten rechtvaardigen strijd". Niemand, ook nu niet, kan uit de actueele situatie op een bepaald oogenblik bepaien of een oorlog rechtvaardig is. Daar zit ge schiedenis en geheime diplomotie achter. Als alles openbaar geschiedde, zou niet ge schied zijn wat is geschied, want oorlog leeft van camouflage en leugen. Maar gesteld dat we de rechtvaardigheid beoordeelen konden en ais we overtuigd wa ren dat Nederland gebeeL- onschuldig in oorlog komt, zijn oorlog en rechtvaardig heid dan te rijmen? De wereldoorlog leer de dat deze vraag aan het front niet in aan merking kwam. Naar sprekers overtuiging kan geen Christen zich daarmee ook maar ten deele troosten, want ook in zoo'n recht- digen oorlog komt het er op aan er 7.00 vlug mogelijk bij te zijn. Is er iemand, die zich in kan denken dpt men vóór het be stijgen van een vliegtuig, dat dood en ver derf zal zaaien over de grens zal gaan bidden? Kan men daarna ooit weer zijn handen vouwen voor het gebed? De praktijk van de moderne oorlogvoe ring is zóó duivelseh en geraffineerd, dat nooit eenig Christen naar dit middel kan en mag grijpen. Behalve Christen wil Spr. ook Nederlan der zijn, maar enkele dingen mag en kan hij voor Nederland niet doen, daar hij eerst Christen wil zijn. Steeds staat Christus met Zijn geweldige autoriteit vóór hem. Diep in het hart voelt spr. het dat hij zich onteert en vernedert als hij het verbod tot dooden en het gebod van liefde tot den naaste over treedt. Daarom gelooft hij dat geen Chris ten ooit ten oorlog kan trekken en daarbij gerechtvaardigd kan zijn. Daarom dus geen (rechtvaardige oorlog, waar men met een rustig hart en een aan God gewijde ziel kan vorkeeren. Net zoo min ais water en vuur rustig naast elkaar kunnen bestaan. Wij „Kerk-en-Vrede"-mensohen hebben 'n taak te getuigen en de gewetens wakker te maken. Laat ons toch God bidden dat de gewetens van ons volk ontwaken, in het bijzonder ook in Christenkringen, waardoor wij zooveel worden tegengewerkt. Onze ziel we te diep dat zij aan God gebonden is en Hem heeft te gehoorzamen. Enkele opmerkingen Uit het feit, dat wij hierboven een objec tief verslag van den Kerk en Vrede-avond geven, mag men niet uit opmakep, dat wij het met het gesprokene volkomen eens zijn. Wij zullen het intusschen ook niet uitvoerig bestrijden, omdat gisteravond tooh ook eigen lijk weer weinig nieuws naar voren is ge bracht. De gruwelen van de oorlog werden opnieuw breed uitgemeten en natuurlijk is dat het recht van Kerk en Vrede, maar we vragen ons tooh af of hier eigenlijik geen snrake is van het intrappen van een open deur. Er zal toch wel niemand zijn, die twijfelt aan het ontzettende' van een strijd van menschen tetren menschen op leven en dood en er zal tooh ook wel niemand zijn in wien de kreet: „Nooit meer oorlog" niet oogenblikkelijk weerklank vindt. In afgrijzen doen wij voor „K. en V." niet onder, maar het gaat tenslotte niet over de wijze waarop de oorlog gevoerd wondt. Het gaat om de consequenties van het stand punt dat men inneemt, in casu bij Kerk en Vrede over nationale ontwapening en prim- oipieele dienstweigering (al was hiervoor in de boezem der Vereeniging nog geen meer derheid te krijgen). En dan rijst de vraag of K. en V. het aandurft het risico te dra gen, dat door een nationale ontwapening de oorlog, misschien wel op hetzelfde oogen blik over de wereld of over een deel van de wereld losbrandt. Kan Kerk en Vrede overzien wat er gebeurt als de Nederlaaid- sche Overheid het evenwicht in de bewape ning der volkeren breekt door haar weer macht hier en in Indié naar huis te sturen? Het is een mooi en dankbaar werk om de afschuwelijkheid van den oorlog op de men schen te laten inwerken en te zeggen: weg er mee, weg met alle oorlogstoerusting. Het tweede: weg met de bewapening, schijnt op het eerste gezicht uit het eerste voort te vloeien. Maar dat is niet waar. Dat is slechts schijn. En het is dat wat wij tegen Kerk en Vrede hebben, dat zij deze schijn als waarheid aan de massa voorhoudt, dat ze daardoor het gezag ondermijnt en bij de doorwerking van haar propaganda wie weet welke onheilen kan veroorzaken. Wij moeten blijven staan op den bodem der werkelijk heid en als men ons dan vraagt: Heeft de Kerk geen taak ten opzichte van den vrede, dan zeggen: Natuurlijk. Een grootsche taak. Het Evangelie van Christus in de harten te zaaien, den mensch met zijn hart vol haat tegen God en den naaste aan zichzelf te ontdekken en de liefde van Christus in hem te wekken. Dat is pionierswerk voor den vrede, waarnaar de wereld snakt en die, wat de politieke zijde betreft, hij de huidige we- reld-constellttie slechts langs internationalen weg kan bereikt worden en niet door inci- denteele ontwapening hoe mooi en idealis tisch dat ook op het eerste gezicht moge K. VAN K. RIJNLAND Nieuwe inschrijving. Berg van der Voort. Sassenheim, Teylingerlaan 63. Export- handel bloembollen. Venn.: A. Berg, Sassen heim, J. Alkemade, Sassenheim, D. van der Voort Jr., Sassenheim. Coöp. Centr. Tuinbouwveilingsver. „Ter Aar en Omstreken" G. A. Ter Aar. (Ned. Staatscrt. 6 Maart 1931). Voorz.: J. Rekelhof, Ter Aar; Secr.: H. van Harten. Bestuursl.: C. v. d. Vlugt, Nieuwveen; M. Kleyn, Uit hoorn; C. W. v. -d. Hoorn, Ter Aar; P. Es- veld, Ter Aar; H. Hölscher, Ter Aar; A. Straaten, Leimuiden; L. J. Hoogervorst, Ter Aard. Dir.; P. Post, Ter Aar. Kassier: A. Kammeraat, Ter Aard. Raad v. Toez.: M. Mank, Ter Aar; C. de Bruyn, Ter Aar; W. C v. di. Hoorn, Ter Aar. Wijziging. Firma J. J. Sleyser. Leiden, Oude Rijn 36. Agentuur en commissiehandel in papier en papierwaren. De erfgenamen van den heer N. M. Sleyser, hebben den heer J. W. de Tombe gemachtigd, tot het af wikkelen der zaken van de Firma J. J. Sleyscer. De handelszaak is dd. 14 Sept. 1931 overgegaan aan den heer P. Woerdeman, Leiden, die deze voortzet onder den ouden naam. C. J. Speelman Zonen en Lagarde Speelman N. V. Sassenheim, Hoofdstraat 91. Bloembollenkweekerij. De statuten zijn ge wijzigd. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING (Vervolg) Steunregeling aangenomen Drukke r sk west ie Het voorstel van B. en W. om verbodsbe palingen vast te stellen in zake het venten werd aangenomen. Zooals we reeds kort meldden is de steunregeling aangenomen. De heer Den Uijl vindt dat de regeling laat komt en valt ook de kindertoeslag aan, welke hij te weinig acht. De l«er Ten Cate Brouwer wil massaal inkoopen voor werkloozen in over leg met middenstandsvereen.; voor het groote gezin komt de heer Boeren op maar de voorz. zegt dat gelet moet worden op de kleintjes en dringt er op aan het voorstel van B. en W. aan te nemen. Er zijn middenstanders welke minder inkomen hebben dan steuntrekkenden werkloozen, aldus de heer Veltman. Bij de behandeling der art. kwam alleen de wijziging dat er boven het zesde kind per kind f 0.50 wordt uitgekeerd. Het voorstel van B. en W. verbreeding Lindenhovenstraat werd niet aan genomen, daar aangenomen werd het voorstel van den heer Ruting om den grond van den heer Niekerk aan te koopen, waardoor de totale kosten f 900 meer bedragen. Ook weth. van Leeuwen stemde tegen het voorstel van B. en W. Verkoop grond ging als altijd vlug Voorstel onderhandsche gunning raadsverslag vroeg meer tijd. De heer Ruting zag liever 'aanbesteding alleen ondef georganiseerden. De voorz. leest nu een brief voor van den heer Van Wieringen waarin deze schrijft: wel niet georganiseerd te ziin maar in de samen stelling van personpel boven de eischen der georganiseerden blijft, en dezelf ie arbeids voorwaarden heeft. De raad mag niet anders handelen dan het aan den heer Van Wierin gen te gunnen, aldus de heer Den Ouden, de Raad heeft zonder voorbehoud opdracht gege ven, en hoewel spr. gaarne een eventueel voorstel om ongeorganiseerden uit te sluiten wil steunen moet spr. echter, nu dit niet is geschied, met B. en W. meegaan. De heer Boeren zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer Van Wieringen kan iederen dag zijn voorwaarden verande ren. Spr. wil niet gaarne het collectief con tract negeeren, want het groote verschil moet toch in de arbeidsvoorwaarden zitten. Na in formatie van den heer Sprejj heeft de heer Van Wieringen gezegd, dat het werk voor hem winstgevend is. Een verschil van f 1000 acht de voorz. toch te veel. Beide wethouders z^jn ook voor organisatie, maar nu moet het aan den laagste gegund worden. Aangenomen wordt een voorstel van den heer Van Kleef om na te gaan een aanschrijving van den P' in 1921 over deze zaak. Het voorstel ven B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van de N.V. Gemeenschappelijk Grond en Huizenlbezit, ontheffing voorwaarde vergunning tot straataanleg, wordt aangeno men met 4 stemmen tegen, nadat de heer Den Ouden enkele bezwaren heeft ontwikkeld. Tijdelijke aanstelling leeraar lich. oefening openbare school voor Ulo wordt aangenomen. Na acht uur van vergaderen gaat de raad in geheime zitting, en hedenavond als de lezers deze regelen doorglijden zijn onze vroede vaderen bijeen, houden algemeene beschou wingen bij de behandeling begrooting, zijn het niet eens met wethouders verkiezing, zijn het niet eens met allerlei posten en wie zal de waardeerewde woorden spreken welke een college als B. en W. toch zeker in deze tijden verdiénen BEKRONING Gistermiddag behaalde de firma Lemkes en Zn. (N.V.), alhier, op de planterikeuring welke gehouden werd in de Diergaarde te Amster dam, voor een groep varens een gouden me daille en voor een nieuwe soort azalia's een getuigschrift WEER EEN AUTO TE WATER Gister kwam in snelle vaart een luxe auto uit msterdam in aanraking met telefoonpalen, aan den Westkanaalweg en duikelde na aan raking met enkele boomen nabij het zwembad in een sloot. Bestuurder bekwam geen ver wondingen wel een inzittende dame. Bij den heer Rodenburg werden de drenkelingen van droge kleeren voorzien. VERNIEUWING POSTBRUG Gister is een aanvang gemaakt met de ver nieuwing van de Postbrug. STROOPERS Door den majoor en brigadier der Rijks veld wacht alhier worden twee Haagsche vischstroo pers op heeterdaad betrapt in den Aarlander- veenschepolder. Vischtuig is in beslag geno- JUBILEUM Dr. CANNEGIETER. Dr. J. P. Cannegieter heeft in verband met zijn 25-jarig jubileum als (vrijz.) predikant dor Ned. Herv. Kerk een gedachtenisrede gehouden over: „Het treffelijk Ambt'', naar aanleiding van 1 Tim. 3:1: „Dit is een ge trouw woord: zoo iemand tot eens opzieners ambt lust heeft, die begeert een treffelijk werk". Door de plaatselijke afdeeling van den Protestantenbond werd Dr. Cannegieter toe gezongen. LEELIJKE VAL. De boerenarbeider L. had het ongeluk over rails te struikelen, die in het land van W. zjjn gelegen. Hij brak enkele tanden en bekwam een gekneusde arm, waarvoor Dr. v. "W. eerste hulp verleende. BOSKOOP GEMEENTEZAKEN. Naar aanleiding van een aan den Raad gericht schrijven van de raadsleden P. die Noest en L. 't Hart, waarhij genoemde heeren voorstellen een com missie te benoemen voor het maken van propaganda voor de Boskoopsche culturen en producten, schrijven B. en W. aan den Raad, dat aanneming van dit voorstel ern stige bezwaren met zich zal brengen. Het comité, dat de voorstellers zich gedacht hebben, zou practisch uitgroeien tot een in- en verkooporganisatie; op dit terrein dient naar de meening van het college de gemeente zich niet te begeven. Indien het alleen een zaak van reclame betreft en niet van verkoop, zouden voor stellers zich het best kunnen wenden tot de Vereeniging tot stichting en instandhou ding van een fonds voor oorspronkelijke reclame, te dezer plaatse gevestigd. B. en W. geven den Raad daarom in overweging 't voorstel niet te aanvaarden. Naar aanleiding van het in de raadsverg. van 16 Oct. IJ. in handen van B. en W. ge steld adres van den heer F. A. Daniël al hier, houdende verzoek tot verbetering van den toestand aan de Zuidkade, schrijven B. en W. het volgende: Een ter plaatse door ons college ingesteld onderzoek heeft ons de overtuiging ge schonken, dat niet alleen de breedte van de Zuidkade van en naast perceel 260 te wenschen overlaat, maar dat ook het ge heele gedeelte van dien weg, gelegen tus- schen de overscheping van den Voorop- sohen polder en de gasfabriek in meerdere of mindere mate hetzelfde euvel vertoont. Ons college ziet geen heil in een partieele verbetering, zooals zou plaats hebben, in dien alleen aandacht werd geschonken aain het door adressant in zijn verzoek genoem de gedeelte van den weg. Voor het opma ken van een plan en een begrooting /oor een algeheele en afdoende verbreeding ont breekt thans de tijd. Mocht de werkloos heid in haar tegenwoordigen omvang nog zeer lang aanhouden, dan is ons college voornemens te zijner tijd de vraag onder de oogen te zien of de verbreeding van de Zuidkade een object van werkverschaffing met rijksbijdrage zou kunnen zijn. Bereids hebben wij aan den Alg. Ned. Wielrijders bond en de Kon. Ned. Automob. Club ver zocht op de gevaarlijke bocht door 't plaat sen van borden de aandacht te willen vestigen. Wij hebben derhalve de eer u voor te stellen ons te machtigen aan adressant te berichten, dat zijn verzoek vooralsnog niet voor inwilliging vatbaar is. GEMEENTERAAD. De Raad zal Donderdag a.s„ des namid- I dags 7 uur, een openbare vergadering hou- GEMEENTEBEGROOTING B. en W. hebben de gemeentebegrooting dienst 1932 aangeboden. Ze geeft de volgen de cijfers te zien: gewone dienst: ontvang sten ƒ402.477.49, uitgaven ƒ402.477.49. Kapi- taaldienst: ontvangsten ƒ278.601.04, uitga ven ƒ278.563.15. Batig saldo ƒ3789. De post onvoorziene uitgaven bedraagt 15.325.34. Gereserveerd wordt een bedrag van ƒ25.000, om daaruit in de komende ja ren te putten, indien terugloopende belas tingopbrengst daartoe dwingt. Reeds was in 1931 een bedrag van 10.000 gereserveerd, zoodat de totale reserve than6 ƒ35.000 be draagt. Voor ©teunverleening en werkver schaffing is m totaal ƒ6000 geraamd. GEMEENTEWONINGEN. Door vertrek der bewoners uit de zes eenvoudige woningen aan het Reijershoop zijn deze woningen thans onbewoond. B. en W. vragen thans machtiging aan den Raad om, wanneer deze woningen zijn gerepareerd en gereinigd deze wederom te verhuren. BIJTIJDS GERED Maandagavond had mej. Akerboom, wo nende in Laag-Boskoop, bet ongeluk, toen zij in een schouw wilde stappen, uit te glij den, met het gevolg, dat zij buiten boord viel, en in de wetering terecht kwam. Ge lukkig werd het ongeval opgemerkt door den heer A. C. van Wilgen, die zich dadelijk te water begaf en de drenkelinge behouden aan den vasten wal vvi6t te brengen. KATWIJK AAN DEN RIJN ZILVEREN JUBILEUM. 16 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer G. van Beelen alhier als besteller bij de Ned. Posterijen in dienst trad. LISSE PROPAGANDA-VERGADERING. Woensdagavond wordt in de Chr. School eon propaganda-vergadering gehouden dooi de J.V. der Geref. Gemeente. WINTERLEZINGEN. Ds. I. Voorsteegh van Den Haag houdt hedenavond.de eerste Chr. Winterlezing in „Rehoboth". LEZING. De heer F. Boot hoopt Donderdagavond in Hotel „De Nachtegaal" voor de oud-leerlin gen der R. T. S. een lezing te houden o.er het onderwerp: „De malaise qn het Bloem bollenvak". NOORDWIJK ARBEIDSBEMIDDELING. Bij het alhier gevestigd correspondent schap voor arbeidsbemiddeling zijn de vo rige week als werkzoekenden ingeschreven AGENDA Woensdag 11 en Donderdag 12 November :y25 en 7—10, thee middagen en -avonden n Wijkgebouw Staalwijk. (Donderdag alleen De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Mr.agdag 9 tot en met Zondag 15 November a.s„ waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Tel. 406. 186 personen, n.l. 7 metselaars, 8 opperlie den, 1 stucadoor, 13 timmerlieden, 10 schil ders, 76 landarbeiders, 24 visschers, 17 losse arbeiders, 1 smid, 1 dienstbode, 4 boekdruk kers, 2 kantoorbedienden, 2 winkelbedien den, 1 loodgieter en 19 jongens beneden 18 NOORDWIJK AAN ZEE ZENDING ONDER DE JODEN. Voor een volle zaal met belangstellenden hield gisteravond in het „Verecnigingsge- bouw" Ds. Jac. van Nes van Den Ilaag een lezing met lichtbeelden over het onderwerp „In en om de Synagoge". Doel van deze sa menkomst was een en ander te vertellen en te laten zien van de Zending onder de Joden Ds. Koers opende dit samenzijn op de ge bruikelijke fijze. Ds. van Nes merkte allereerst op dat er over de Jodenkerk in Nederland een ver keerd begrip heerscht, n.l. een begrip van wanorde en veel onbegrijpelijke dingen. Maar zoo doen we onrecht. Daar is niet al leen hier maar ook over de geheele aarde rijken zegen over de planting des Heeren. Wij, Christenen, staan izoo dicht bij de Jo den. In de boeken der profeten is afgescha- duwd de komst van Jezus Christus in het vleesch. De Zending onder de Joden werd voorheen niet zoo stelselmatig gedreven. Er werd later gearbeid door colportage en trac- taatverspreiding en zoo wordt er allengs meer systematisch gearbeid. De eerste mis sionaire dienaar werd uitgezonden in 1914 te Amsterdam met zijn 60.000 Joden. De tweede in 1922. De arbeid onder de Joden is een andere dan de heidepzending. Van hen geldt: „Mijn volk vergaat omdat het geen kennis heeft". Ik wil dari\ ertoe overgaan iets van dat Joodsche leven te laten zien. Op het doek volgen nu allerlei Joodsche ge bruiken en gewoonten. De huiselijke gods dienst, het lezen der wet in de eeredienst, het inwendige der Synagoge, offerdiensten, bruiloften, ceremonieën, alles duidelijk toe gelicht. Voorwaar 'een volle leerrijke en aan gename avond. Ds. Koers sprak nog een kort slotwoord, waarna Ds v. Nes eindigde met dankgebed. voor de GRATIS tot 1 DECEMBER 1931 voor eiken nieuwen lezer, die onderstaand inteekenbiljet ingevuld aan de Administratie van ons blad toezendt HIERDOOR WORDEN DE NIEUWE ABONNE'S DUS OPGENOMEN IN DEN ZICH STEEDS UITBREIDENDEN KRING VAN LEZERS VAN ONS BLAD De cadeaus voor de wervers worden in de eerste helft van Januari a.s. verzonden Aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als dbonné op DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT, voor minstens één jaar, met récht op gratis toezending tot 1 December aanstaande, de volgende persoon(onen)Als premie zou ik willen ontvangen: PORTEFEUILLE voor 1 dbonnè. PORTEFEUILLE voor 2 abonnè's. BOEKOMSLAG voor 1 dbonnè. BOEKOMSLAG voor 2 abonnè's. Dit biljet op te zenden aan de Administratie: Breestraat No. 123, Leiden. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6