Economie en Financiën WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE ENGELSCHE TROONREDE HET PARLEMENTAIR DEBAT REDE VAN MAC DONALD De plechtigheid van de opening van het nieuwe Engelsche pariument heelt Dinsdag morgen plaatsgevonden. Koning George sprak een troonrede uit, die in vage termen het programma van de nationale rogeering aangaf. De regcerihg „zal haai' best doen in sa menwerking met andere regeeringen en in den geest van wederzijdsche hulpverleening de wegen te vinden tot herstel van den om vang van den internationalen handel". Dit wijst nu niet bepaald op een agres sieve tarievenpolitiek, maar zou uitgelegd kunnen worden als een aanduiding van het voornemen om alleen dan met het wapen der bescherming voor bepaalde producten op te treden wanneer op geen enkele andere wijze met de betrokken landen tot overeen stemming is te komen. De Koning spreekt verder de hoop uit, dat de Ronde. Tafelconferentie met succes zal worden bekroond. Hij zegt toe, dat uitvoering zal worden gegeven aan zekere verklaringen en reso luties van de imperiëelie conferenties van 1926 en 1930, betreffende de vaststelling van de bevoegdheden der parlementen van de dominions en de bevordering van den geest van vrije samenwerking tusschen de leden van het Britsche Rijk. Deze toezegging doet dus verwachten, dat op den ingeslagen weg zal worden voortge gaan om het Britsche imperium op de nieuwe basis van een federatie van zelf standige vrije staten te bevestigen. De Ko ning zegt in de troonrede vervolgens, dat men op verzoek van Canada zoo spoedig mo gelijk de economische conferentie die in 1930 verdaagd is, weer zal bijeenroepen en wel te Ottawa. Men zal zich herinneren, dat in 1930 de bedoelde conferentie is gestrand op de moei lijkheid van de algemeene invoering van voorkeurrechten tusschen de dominions. De Koning spreekt in de troonrede de hoop der tegenwoordige ministers uit „om tot eenige wederzijds voordeëlige schikking te komen". Dan komt de troonrede tot de eigenlijke nationale zaken en zegt: „Do natie heeft bij de algemeene verkie zingen de noodzakelijkheid bevestigd van maatregelen tot bezuiniging en tot het in evenwicht brengen van de begrooting, welke eerste noodzakelijke stappen zijn ter oplos sing van de financieele en economische vraagstukken, voor welke het land is gesteld. „De natie was tevens door mijn Ministers uitgenoodigd hen te (machtigen tot voortzet ting van de politiek om het 'vertrouwen in onze financieele stabiliteit te herstellen en tot het ontwerpen van plannen om een gun stige handelsbalans te verzekeren. Verder heeft zij discretie verzocht voor de overwe ging van elk voorstel, dat ter ondersteuning hiervan dienen kan. „Mijn ministers hebben een duidelijk en uitdrukkelijk (mandaat hiervoor gekregen. Belangrijke vraagstukken in verband hier mede worden reeds in bijzonderheden be studeerd. Beslissingen zullen met^de minst mogelijke vertraging worden genomen en uitgevoerd". Zooals men ziet is de troonrede juist op deze dingen het vaagst. Dit was trouwens niet anders te venvachten, want het eigen lijke werk voor het nationale kabinet be gint eerst en het valt te voorzien, dat de ministers, die van huis tegengestelde mee brengen, het nog niet gemakkelijk eens zul len worden over de te volgen politiek. Het is echter te verwachten, dat het nieuwe kabinet nuttig zal werkzaam zijn. Deze verwaching is in de eerste plaats ge baseerd op het feit, dat de leider een man uit één stuk is, die naar alle kanten de waarheid durft zeggen. Mac Donald's eerste rede in het nieuwe Lagerhuis is daar een goed .voorbeeld van. Hij begon met te wijzen op de noodzake lijkheid, dat nieuwe verkiezingen moesten worden gehouden. De vorming van een nationale regeering is noodzakelijk geweest wegens de houding der Labour partij. Indien de politiek der labour partij, die indertijd onder leiding van den huidigen minister-president stond, in de jaren 1918 tot 1920 ondersteund was, zou noch Enge land, noch de overige wereld in den huidi gen toestand zij,n geraakt. Mac Donald merkte vervolgens op, dat de industrieele toestand aanwijzigingen ver toont voor een verbetering. De regeering handhaaft haar verkiezings proclamatie en zal een plan opstellen ter verbetering van den handelsbalans. In ver band hiermede zal zij het parlement bij zondere volmachten verzoeken. Wat de zoo genaamde dumping en andere dergelijke verschijnselen betreft, zal /de regeering niet aarzelen maatregelen te nemen, welke noodzakelijke geneesmiddelen toeschijnen. De huidige Lagerhuiszitting zal, naar Mac Donald zeide te hopen, slechts van korten duur zijn. Nadat Mac Donald had medegedeeld, dat het Lagerhuis de Londensche verkeerswet zal moeten afhandelen, ging hij over tot een bespreking van den internationalen toe stand. De Engelsche regeering staat thans voor zeer groote financieele moeilijkheden. Zij wenscht een kleine pauze om op adem te kunnen komen ten einde zich daarna aan den nieuwen wereldtoestand te kunnen aan passen. Zoo waar ik hier sta, aldus Mac Donald, zeg ik, dat zoolang de menscheliijke wil de wereld onnatuurlijke economische voorwaarden oplegt, de wereld nimmer succes zal kunnen hebben. Het is onmogelijk tegelijkertijd hooge douanetarieven in)te voeren en te be palen, dat zekere, hoeveelheden goud van de cene natie naar de andere kan worden ver zonden. Dit soort economie is dwaas. Het moest noodzakelijk eindigen met de ver arming van de natie, welke het goud heeft te betalen, doch moest ten slotje ook de natie treffen, welke het geld ontvangt.. In 't verder verloop der La ge rh u i sdobatte n zeide Mac Donald nog, dat hij alles hand haaft wat hij vroeger gezegd hoeft over herstelbetalingen en oorlogsschalden Wat gebeuren moet, moet onmiddellijk ge beuren. Reeds zijn voorbereidende maatrege len genomen om allereerst in contact te tre den met de hoofdzakelijk betrokken landen. Er moeten overeenkomsten worden gesloten teneinde los te komen van de huidige ver keerde economische opvattingen. Vóór de wereld zich werkelijk kan her stellen moet men de volkomen verkeerde economische politiek die sedert 1918 wordt gevolgd, geheel omver werpen. Om deze re denen moet Engeland deelnemen aan de JAPAN EN CHINA Gevechten in Mandsjoerije. Japan beschouwt zich blijkbaar reeds als heer en meester in heel Mandsjoerije. Het eischt de regeering van de provincie op voor Chineezen, die Japansch-gezind zijn en stelt eischen, die alleen maar gesteld kunnen worden door wettige meesters. 7.00 heeft de Japansche generaal Monjo te Moekden een ultimatum gericht tot den Mandsjoerijschen generaal Mat Sjang Sjan, die de Nanking-regeering vertegenwoordigt o a. in de provincie Heiloeng-Kiang, waarin van hem geëischt wordt dat hij de stad Tsit- siker en het bewind over de geheele provin cie zal overgeven aan den Chineeschen ge neraal Tsjang Hai Poeëng, leider van een Japansch-gezinde Chineesche legerbende. Generaal Mat Sjang Sjan heeft dit ultima tum afgewezen met de motiveering, dat hij als vertegenwoordiger van Nanking een der gelijken stap niet kan doen zonder overleg met of order van de Nankingregeering. De verwachting, dat de Japanneezen na de afwijzing van het ultimatum een aan val op Tsjitsjikar zouden ondernemen is niet uitgekomen. Integendeel, generaal Ma heeft in de pro vincie Heiloen Kiang den oorlogstoestand tegen Japan uitgeroepen. En hij heeft het daarbij niet gelaten, maar een nieuwen aan val ondernomen op de Japansche stellingen, 12 K.M. ten Zuiden van de Nonnirivier. De Japanneezen gaan inmiddels voort met in Mandsjoerije te doen wat goed is in hun Zoo is, volgens berichten uit Shanghai,, Dinsdagmiddag te Moekden, onder leiding van Japanneezen, een onafhankelijke pro vinciale regeering voor Mandsjoerije uitge roepen. Generaal Joean Tsjikai werd tot gou verneur benoemd. Te Tientsin duurden de gevechten tusschen de Chinee sche benden en de geregelde Chineesche troe pen voort. 400 opstandelingen werden gevan gen genomen en ten deele -direct terecht gesteld. De straten in de Japansche conces sie worden thans door Japansche troepen bewaakt. De Britsche consul te Tientsin heeft in een te Londen ontvangen telegram medëgefieeld, dat de commandant van de Japansche con cessie een bespreking heeft georganiseerd tusschen de commandanten van alle buiten- landsche concessies te Tientsin over even tueel gemeenschappelijk optreden bij ver dere onlusten. De bezetting der Britsche concessie bestaat uit een bataljon infanterie en eenige compagnieën pioniers. De Japansche ambassadeur te Washington heeft gister een langdurig onderhoud gehad met staatssecretaris Stimson. Opnieuw werd het Japansche voorstel besproken om door onderhandelingen tusschen Japan en China het Mandsjoerijsche conflict bij te leggen. China en de bewapeningsvacantie. China heeft een nota aan den Volkenbond gezonden, waarin wordt gezegd, dat China bereid is het'voorstel inzake het bewape- ningsvacantiejaar te aanvaarden als voorbe reiding voor# de ontwapeningsconferentie. Als voorwaarde wordt echter gesteld, dat de Volkenbond het Mandsjoerijsche conflict zal Toestand te Tientsin verscherpt. LONDEN, 11 Nov. De toestand to Tientsin is aanzienlijk verscherpt. De politie kan de ■opstandelingen niet in bedwang houden. In de nabijheid der Japansche concessie wer den 500'schoten gelost. Het Fransche garni zoen staat gereed om aanvallen op de Fran sche concessie af te slaan. Een proclamatie van den burgemeester van Tientsin ver klaart, dat de toestand veel gevaarlijker is dan in den nacht van Zondag op Maandag. Alle zaken zijn gesloten. Het gemeentebe stuur is verplaatst naar het gebied der vroe gere Duitsche concessie. Te Tengku is een Japansche torpedo-jager aangekomen, die echter geen troepen aan land zette. noodzakelijke internationale onderhandelin- g<Het bezoek van Laval aan Hoover is van de allergrootste beteekenis. Mac Donald hoopt dat dit bezoek ui de allereerste plaats zal leiden tot een overeenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland en vervolgens tot een volledige en definitieve regeling, waar aan ook de andere betrokken volkeren moe ten deelnemen. Vervolgens zeide Mac Donald, dat de onweerswolken der financieele moeilijkheden van Europa op het oogenblik op Engeland toestevenen en aldus den toestand van Enge land moeilijker maken. Zij zullen het voor Eingeland onmogelijk maken zekere dingen te vermijden, die men anders heel goed zou hebben kunnen vermijden. Men kan den finacieelen en industrieelen toestand van Engeland niet behandelen zon der tegelijkertijd' rekening t« houden met de verzwakte toestand van andere landen. De moeilijkheden van Engeland twee of drie maanden geleden zijn niet zoo zeer ont staan uit binnenlan dsche verhoudingen dan wel tengevolge van den invloed van buiten af an de psychologische instelling van het bui tenland. Hier vooral moet onmiddellijk aan dacht aan geschonken worden en hier zal de regeering ook den meesten tijd aan moeten De debatten in het Hoogerhuis Gistermiddag is het Hoogerhuis bijeenge komen voor de debatten over de troonrede. Lord Radnor verheugde zich over de verwij zing in de troonrede naar de ontwapenings conferentie en sprak de hoop uit dat de re geering de andere landen over zou halen in de zelfde mate te ont/wapenen als Enge land heeft gedaan. Lord Hailsham verklaarde namens de re geering dat deze niet zou dralen het initia tief te nemen tot het bijeenroepen van in ternationale conferenties. Zij is echter niet voornemens zich zelf op den voorgrond te plaatsen. Het feit dat de regeering met een overweldigende meerderheid in het parle ment is gekomen ,zal het aanzien van Enge land in het buitenland en ziin invloed in den Raad der volkeren weder herstellen en vorgrooten. Wat het z.g. dumping van bui- tenlandsche goederen betreft kon Lord Hailsham het Huis de verzekering geven dat de regeering niet zou aarzelen zich volmach ten te laten geven, wanneer zij dit ma rijp overleg noodzakelijk zou achten. Lord Brentford bracht de bezorgdheid tot uiting over de groote invoeren van luxe goederen en verzocht de regeering toe te zeg gen, dat zij zoo noodig zoo spoedig moge lijk desbetreffende noodverordeningen zou uitvaardigen.- Vijf dooden, twee zwaar en vier lichtgewonden. Het. staat thans vast, dat het onbploffings- ongeluk bij Hauenstein in totaal vijf doo den heeft geëischt. Onder hen bevindt zich ook nog een 21-jarige fabrieksarbeider, die onder het vallend gesteente 'bedolven werd en niet lerend meer geborgen kon worden Het vermoeden, dat nog meer personen on der de steenmassa begraven waren, is ge lukkig onjuist gëbL-ken. Twee personen werden zwaar gewond, terwijl vier minder ernstige verwondingen opliepen. Het parket is gisterenmorgen ter plaatse verschenen, om een onderzoek in te stellen KUSTVAARDER VERGAAN. Naar uit Cartagena, in Columbia, gemeld wordt, zou het kuststoomschip „Baden- Bacleai" nabij de kust van Columbia zijn vergaan. Het schip voer onder de vlag van Costa Rioa. De reederij wordt echter door een Duitsche firma gevoerd. Over de ver liezen bij het ongeluk is nog niets bekend De piloot van een vliegtuig van de Pan- Am erikaarische Luchtvaart-Mij heeft een reddingsboot met 11 inzittenden op ongV veer 75 mijl van Cartaigiena gezien. Men ge looft, dat dit de schipbreukelingen kunnen zijn van de „Baden-Baden". Twee stoom schepen zijn onmiddellijk ter assistentie uitgevaren, maar zij hebben geen spoor van de schipbreukelingen of het wralk kunnen ontdekken. GEEN AMBTENARENBEVORDERING IN PRUISEN. Naar Berlijnsohe bladen melden, zall de bevordering der Pruisische ambtenaren voorjoopig nog achterwege blijven. Nood zakelijke bevorderingen kunnen echter door het kabinet worden doorgevoerd. DE TOESTAND VAN 'T PANAMAKANAAL. Groote aardverschuiving. Een geweüdige landverschuiving nabij Cu- lebracut, een van de smalste plaatsen van het Panamakanaal, heeft duizenden tonnen aarde en rotsen verplaatst, met het gevolg, dat een 40-tal schepen, die reeds door hoog water twee dagen oponthoud hadden, wer den tegengehouden. De aardverschuiving is van dien aard, dat het kanaal op dit punt nog slechts een breedte heeft van 8 voet en een diepte van 25 voet, vergeleken bij de vo rige 300 en 45 voeten. Baggermolens zijn voortdurend ingespannen aan het werk om het kanaal weer op de juiste breedte en diepte terug te krijgen. Met allen spoed worden tevens maatrege len genomen om het verschuiven te voor komen van 500.000 kubieke voeten grond, waarvan men vreest, dat zij binnenkort in het kanaal kunnen te land komen. JOURNALISTENSCHOOL IN TURKIJE. Bij die nieuwe Turksche perswet is aan de uitoefening van het beroep van journa list verbonden het certificaat van een apar- ten cursus. Ten einde het mogelijk te maken dat deze cursus zal worden gehouden, vin den thans met den senaat der universiteit van Istanboel besprekingen plaats over de stichting van een journalisten-school aan deze universiteit SCHIP IN NOOD Van boord van het Grieksche s.s. Georgos M. werden Maandag des middags te 12 uur te Bilbao noodseinen opgevangen. Het sohip bevond zich op 45 graden 37 minuten N.B. en 7 gr. 22 min. W.L., d.i. op 120 mijl ten Noorden van de Spaansche kust. Het schip dreef in Oostelijke richting af met een snelheid van 2 mijl per uur. Er be vinden zich nog 18 personen aan boord. De radio-installatie van het in nood ver- keerende schip schijnt defect te zijn ge raakt. daar op draadlooze seinen niet ge reageerd wordt. De „Georgios M" meet 5254 ton. Volgens een bij het radiostation van Bordeaux binnengekomen draadloos be richt, beeft een stoomschip eenige opva renden van den „Georges" gered. Volgens dit bericht zouden echter nog 18 menschen ■aan boord zijn van het schip, waarvan men sindsdien niets meer heeft vernomen. ORKAAN IN HONDURAS Volgens een bericht uit Tegucigalpa ln Honduras is de sbad Lasmasica door een orkaan volkomen verwoest. De spoorweg verbindingen zijn verbroken. Men vreest dat talrijke menschen om het leven zijn ge komen. DE OPROEP VAN EEN NAZI-MINISTER Ter gelegenheid van het begin van het semester heeft de Nationaal-Socialistische Minister van Brunswijk Klagges een op roep gericht aan de studenten van de tech nische hoogeschool, warin hij zegt: „Duitisch studenten, een Duitsche hooge school moet een vaste burcht van Duit- schen geest zijn. Mogen de studenten geen oogenblik vergeten, dat bet de Noordelijke onderwoekdngsgeest, de Noordelijke schep pingskracht en de Noordelijke wetenschap zijn, waaraan de cultuur der menschhoid haar bewonderenswaardigen opgang dankt Mogen zij echter ook niet vergeten, dat de grootste geest zonder een sterken arm hul peloos en onmachtig is. Mogen zij zich steeds voor oogen houden dat slechts in de volksgemeenschap de eenheid van hoofd en vuist gelegen is, die in staat is de cul tuur te steunen, te beschermen en te ver- hoogen. Het Rijksministerie voor Posterijen deelt mede dat de Raad van Beheer van de Rijks- posterijen Dinsdag een amendement aan nam op d'e begrooting 1931 voor de Rijks- posterijen, waarhij de in de oorspronke lijke ontwerp-begrooting vastgestelde in komsten en uitgaven worden verminderd met 100 millioen Rijksmark. DE OPENING DER FRANSCH-DUITSCHE ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN. Vrijdag a.s. des morgens te elf uur zal in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs de openingszitting der gemengde Frausdh-Duitsche economische commissie worden gehouden. OPNIEUW 15.000 WERKLOOZEN MINDER IN ENGELAND. De gisteravond door het Britsche ministe rie van Arbeid gepubliceerde cijfers toonen aan. dat het aantal werkloozen in het Ver- eenigd Koninkrijk opnieuw is verminderd met 15.000. DE ZWAGER VAN HOOVER GEARRESTEERD. In het stadje Santa Monica bij Los Ange los. in GaJifornië, is de daar woonachtig0 zwager van president Hoover, Leavitt ge naamd, gearresteerd. Hij werd door een agent van nol i ti e gesnapt, toen hij juist een delieatessenwinkel door een achter deurtje wilde verlaten met 19 flesschpn whiskey. Ook de eigenaar van de zaak werd gearresteerd. Na veel gepraat echter werden beidein tegen borgstelling van 250 dollar weer op vrije voeten gesteld. Het ge beurde heeft in geheel Amerika geweldig opzien gebaard.- Binnenlandschs Wls- Bels, Promessen enz in disconto oofdbank Agentschappen Papier op het Bulten- DE NEDERLANDSCHE BANK VERKORTE BALANS 9 Nov. 1931 Muntmateriaai. Goud ateriaal, Zllve Totaal Reservefonds Bijzondere reserve Pensioenfonds Bankbiljetten In om Diverse rekening* •Waarvan ln 't Buitl Metaal- 112.702.751 6,9-14.143 769.708.784 7.563.205 8.000.000 7.4S7.467 J58.272.565 101.294 20.000.0000 7.563.205 8.000.000 7.490.468 1.092.509.240 153.682 1.823.586.265 166.066.479 Uit den aard der zaak komt de afwikkeling van de ultimo-beiboeften per 1 November meer tot uitdrukking op de weekstaat van de Ned. Bank, dan een week geleden. Verse-hlllende re keningen ondervonden er, zij het niet groote. Invloed van, omdat de geldmarkt zelve ruim schoots over de middelen beschikte om aan de noodige vraag te voldoen. De beleeningen en voorschotten in rekenIng-oourant namen af met f 13 millioen tot f 113 millioen, terwijl de bij de Bank uitstaande saldi van derden met f 8 millioen tot f179 millioen stegen. De inkrim ping van de disconto-portefeuille ging verder voort Weliswaar was de vermindering niet groot (slechts f 3i millioen), doch het feit zelve wijst er op, dat de druk op onze centrale bank- inselllng minder wordt en men ln het algemeen bestaande geldrulmte den laatsten tijd ln weer dalende geldkoersen. Verdere voortgang ondervond d» liquidatie der buitenlandse! feuille. Naar alle waarschijnlijkheid vond liquidatie plaats in den vorm van een normale afloop in de honoreerlng van wissels, waarvan het provenu gedeponeerd kan zijn ln het bul- Andersdeels is het mogelijk dat deze liqui datie ook is uitgevoerd door middel van ver- fcoopen van Pond-wissels op de open markt. Een en ander blijkt hieruit, dat de buitenlandsche wisselpor.tefeu 111© verminderde met ca. f7 mil lioen. terwijl de ln het buitenland gedeponeerde saldil vermeerderden met ca. f 4i mdllloen. Een en am der ls vermoedelijk wel met verlies ge paard gegaan. Het saldo vai 1 het Rijk bij de Bank s i-erschiUen.de gen mutaties teruggeloopen AMSTELBANK N.V. Het verloop der ilquidatie- uitkeerlngspercentages nog onbekend- Minnelijke si" king. Faillissement voorkomen worden. Het driemaandenJkach verslag van de windvoerdea-3 der Amstelbank aan de r bank te Amsterdam d.d. November 1931 deedt vorderingen in sterling i De toestand van den boedel onderging de laatste 3 maanden ln menig opzicht den ongun- atigen Invloed van de ernstige gebeurtenissen. In het algemeen wordt een redelijk uitstel van betaling In overweging genomen, wanneer cre- dletnemers bona fide zijn, en althans een ge deelte ln contanten op tafel willen leggen. Op den datum, waarop het Engelsche Pond werd losgelaten, t, w. 21 September, bezat de boedel niet meer dan 3000 ln rekenlng-oou- 1.1. de boek- voorshands niet valt te bepalen. Tot ongeveer uit. October ls het gelukt be dragen tot een totaal van ca. f 13.300.000 to' afwikkeling te brengen. Onder den Invloed van de verschillende moei lijkheden, zoo op economisch als op Juridisch gebied, waaraan de boedel ls blootgesteld, kan niet worden gehoopt, dat de liquidatie zelfs in het tot dusver bereikte tempo ten einde za' kunnen worden gebracht. Gedurende do laatst weken zijn al heel weinig belangrijke bedrage) binnengekomen. Het valt nog niet te zeggen hoeveel tijd meit de volledige afwikkeling gemoeid zal zijn. Het zal echter een geruime tijd zijn. vooral ook omdat onder de debiteuren, nevens vele fatsoen lljke, tal van lieden voorkomen, die alleen langs gerechtelijken weg tot nakoming hunner verplichtingen kunnen worden gedwongen. Evenmin valt nog iets te zeggen omtrent het percentage van uitkeerlng, dat concurrente cre diteuren zouden mogen verwachten, al ware het alleen reeds daarom, omdat het totaal bedrag der concurrente vorderingen eerst dan zal vast staan, nadat langs den weg van arbitrage zal zijn uitgemaakt, of en ln hoever de buiten landsche arcepthulzen bepaalde bijzondere voor rechten zullen kunnen doen gelden. Ie gevolgtrekking, ws van de Amstel- ate van geduld zullen moe 5 afwikkeling zoo mogelijk Een minnelijke schikking r-lbank thans getracht wordt met hare uldeischens tot overeenstemming te komen betreffende een regeling op deze basis, dat aan crediteuren beneden f 1000 hun volle vorderin gen zullen worden uitbetaald, dat aan eredd- jndellngen t< ;evorderd, da I te Weenen ïame en volt den f 1000 ultenlandsche stat Weerbericht. De aansprakelijkheid ,v. de aansprakelijkheid van een of meer - - lssarissen wordt op- keeringen op oprichtersbewijzen aïsnog veri kend te krijgen. De eenige wijze om uit al deze moeilljkhe- >n te geraken en de zaak tot een zoo goed en aor de crediteuren nog zoo minst nadeelig mo gelijk einde te brengen, zal naar het stellig oordeel van bewindvoerders sleicihts deze kun- zijn, dat alle credi leming van het bovenbedoelde voorstel door de crediteuren als uitgesloten zou zijn te beschouwen, zullen de bewindvoerders niet aar zelen om overeenkomstig de op hen rustende verpllohting tersitond de Intrekking der sursé- 'ance aan te vragen, tengevolge waarvan een faillissement van de Amstelbank onvermijdelijk zal zijn en gevolgd zal moeten worden door af zonderlijke faillissementen van de Amstelbaak im alle Europeesche etaten. Dat alsdan de daar meide gepaard gaande kosten zelfs niet meer te overzien zouden zijn en niemand van te voren zal kunnen zeggen welke luttele uitkeerlng ten slotte dan nog aan crediteuren ten deel zou kunnen vallen, behoeft wel geen betoog. LEENING DORDRECT Groot ƒ525.000 4 obligaties een 4i 1 f 525.000. ï-bedrag BOEKERS EN RAYMAKERS TEXTIELFABRIEKEN Bruto saldo ƒ86.541 (v. J. ƒ130.519) et Jaarverslag der N.V. Boekens en Rayrna- s Textielfabrieken te Eindhoven over 1930- deelt het volgende mede: e ongun^t der tijden kwam bij de MIJ. tot ing ln veirdere prijsdaling op de grandsbor- imarkt en vermindering van den afzet der >duoten voor export, die oorzaak geworden jf beneK" dat het bedrijf vredenstellend dat onze bedrijfsrekenlng nog sluit met een bedrag waaruit de statutaire af schrijvingen. benevens een behoorlijke reserve voor dubieuse debiteuren leuunen worden ge- nieuwe boekjaar zijn mdnder dan ooit gend nu zich bij de vele te overwinn lijkhedein ook nog gevoegd heeft de daling van het Engelsche pond, die de held in niet geringe mate vergroot heeft. Uit heit bruto-saldo der winst- en verlies rekening ad f 86.640 (v. J. fl30.52S) zijn do sta tutaire afschrijvingen ad f 78.881 (61.228) be streden, terwijl de reserve voor dubieuse debi teuren met f 7408 (13.776) Is aangevuld en d* rest ad f 250 (18.994) op nieuwe rekening over gaat. PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEKEN Gang van zaken niet onbevredigend De laatste dagen viel op de beurs een sterk, stijging waar te nemen voor de Phillps-aandee- len, welke tot bijna pari monteerden, ln de eerste plaats, aldus meldt de Tel., moe worden toegeschreven aan het feit, dat de deelen van de maatschappij ln den laatster klaarblijkelijk aan de beurs te laag genoteerd waren ln verhouding -tot de intrinsieke waarde. De Iets gunstiger beoordeollng van de alge meene conjunctuurvooruitziohten heeft thans, naar het schijnt het aanpassingsproces ln be weging gebracht. Inderdaad moeten d« bij de onderneming, naar het blad verne algemeene omstandigheden ln aanmerk nomen, niet onbevredigend zijn. Dit zal lijk nog beter worden, wanneer, naar m wacht, door een koopkrachtversterklng, de boeren Ingevolge verbetering der graanprij zen, de vraag naar radio-artikelen, waarv 't gunstige seizoen overigens thans ls Ingezet, emen.^ Over de onderhandelingen met i zich te bevoegder pla U. S. STEEL CORPORATION ber, hetgeen dus een daling bet ton. Over September - de onuitgevoerde Uit Oost-lndie PEST TE CHERIBON. EEN ROMANTISCHE VLUCHT. MED AN, 10 Nov. (Aneta). De „Sumatira Post" meldt, dat de heer Le Clair, die eenige maanden geleden bij een poging om per vliegmachine van Amsterdam naar Medan te reizen, in Klein-Azië een nood landing maakte, waarbij hij een ernstig on geluk veroorzaakte, dat den dood van eenige personen tengevolge had, en deswege tot gevangenisstraf werd veroordeeld, uit Penang alhier is aangekomen. Hij verklaarde dat hij op 1 October jl. vermomd als Turk uit de gevangenis was ontvlucht. ANETA EN OFFICIEELE PUBLICATIES BATAVIA, 9 Nov, (Aneta). 7 November is een Regeeringsschrijven uitgegaan aan de Hoofden van Departementen, waarin wordt medegedeeld dat persberichten via Aneta moeten worden doorgegeven zulks „aange zien het den Gouverneur-Generaal gewenscht voorkomt dat deze regeling, welke in de practijk volledige voldoening heeft gegeven en waardoor het Landsbelang gediend is, ook voor niet van de Regeering afkomstige be richten wordt nagevolgd". Iet dunne pijltje geeft den voMgen etand i Hoogste stand Marseille 756.6, Laagste stand te Malinhead 725.5. Stand vanmorgen halftwaalf 739.3. WEERVERWACHTING. Stormachtige later afnemende Z.W. tot Z, wind, betrokken of zwaar bewolkt met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk nog regen, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen 9.3( BUITENLA NDSCH WEERBERICHT De barometers op de Bruitsohe eilanden zijn iets gestegen en de kern der depressie trok naar Schotland, maar in het Z.O. steeg de barometer nog meer en zoo waait de wind opnieuw met stormkracht, over de omgeving van Kanaal en Noordzee. De regen val is nu over het geheele waarnemings gebied uitgebreid en was vooral zwaar rond het Kanaal en in Zweden. De temperatuur is uiterst gelijkmatig ver deeld. Alleen op IJsland meldt één station nog vorst. De algemeene toestand duidt op het aan houden van het zachte weer met tijdelijk afnemen van de windkracht. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 11.4 C. 12 NOVEMBER Zonsopgang 7.16 u.; Zonsondergang 4.12 n, (Maansopgang 11.07 u.; Maansonderg. 5.18 a. Eerste kwartier 17 November 2.32 u. voorm. Van 's avonds 4.21 u. tot 's morgens WATERSTANDEN RIVIEREN 11 November 1,83 in, 1,91 m, 1,62 m, Bazel i j i i i Runingen Kehl Mannheim Ringen Cobfenz' Keulen Dnisbnrg Ruhrort - Maastricht HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 12 November Delfzfll I i 0.94 12,48 Hellevoi-tsl,4,10 t6,97 Terschelling 10.00 22.22 WUlems ad 4,56 17,14 Hariingen 10.55 23, i2 Brouwersh, 3,22 15,39 He der ie 451 8,41 Zierikzee 3,68 i6,1& Idem 2e 17.15 20,58 Wemeidinge 4,21 its,87 IJ muiden 4.11 lts,29 Vliesingen ,i5 14,35 H. v. Hodand 8.18 15,35 Terneuzen 2,53 tb.lu Scheveningen 3.28 15,45 Hanaweert 3,61 16.06 Rotterdam 5.13 17.43 Gemengd Nieuws. ONDER HOUT VERPLETTERD. Te Zaandam is een gehuwde 50-jarige ha venarbeider onder een stapel hout geraakt, dat uit een hijsch schoot, en aan de gevol gen overleden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Anna Paulowna werd een zekere Bakker FELLE BOERDERIJ-BRAND Vijfentwintig koeien in vlammen. 's Nachts is een ernstige brand uitgebro ken in de boerderij van Honnstra onder Warga (Fr.) Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat alles in zeer korten tijd afbrandde. Al het vee w.o. 25 koeien, kwam in de vlam men om. De boerderij was juist vorige week van eigenaar veranderd, doch werd nog door Homstra bewoond. De oorzaak is onbekend. Er kon wegens den afstand geen bandweer worden gealarmeerd. De politie stelt een on derzoek in. ERNSTIGE AUTO-BOTSING. Op de Hengelosche straatweg, halverwege OldenzaalHengelo, had een ernstige auto botsing plaats. De heer Van H., van Olden zaal, reed in zeer snelle vaart van Hengelo naar huis. Vóór hem reed een boerenwagen, terwijl van de tegenovergestelde zijde een Ford kwam, waarin zich de autoverhuurder J. F., uit Oldenzaal, en drie anderen bevon den. De heer Van H. trachtte tusschen bei de voertuigen te passeeren, maar raakte daarbij den boerenwagen en verloor do macht over het stuur. Met groote kracht botste hij tegen de andere auto en toen te gen een boom. Beide auto's werden vernield, terwijl de heer Van H. met ernstige kneu zingen naar het B. K. Ziekenhuis te Olden zaal werd geibracht De inzittenden van do andere auto bekwamen snij won den. ERNSTIGE AUTO AANRIJDING. Even buiten Castricum (N.-H.) is een wielrijder, komende uit de richting Alk maar. door een achterop riidende auto aan gereden. De man, zekere De K., uit Bever* wijk, is in zeer ernetigen toestand overge bracht naar het R.-K. ziekenhuis te Velsen. De oorzaak moet worden gezocht in het passeeren van twee auto's met gedoofde lichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2