Waterman's TWEEDE KAMER ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 Fi'KSBEGROOTING 1932 DE HEER AMELINK BEEEDIGD Vergadering van 6 Nov. 1931 OVERZICHT Giet r 'zijn wat reetantjes spreektijd opge ruimd n vrijwel geheel besteed aan finan cieels beschouwingen. Er is feitelijk niets nieuw, gezegd en daarom doen we er verder 't zwij en aan toe. Ous nieuws was ook alles wat d> heer Kersten te berde bracht. Zijn onco.ni vete, politiek-onmogelijke en aller minst christelijke „denkbeelden" hoorden we jarr op jaar in steeds dezelfde bewoor dingen. De onjuistheid wordt er echter niet door erkleind en het uitzicht niet vergro>t, dat ooit het Nederlandsche parlement een derde deel van het Nederlandsche \'9lk als een soort minderwaardige burgers in alle opzichten zal gaan onderdrukken. De mid del eeuwsoh-Roomsche beginselen van den heer Kersten op dit punt, waarvoor hij zich ten onrechte op de Schrift beroept, hebben afgedaan en krijgen nimmer een kans meer. Ondanks de verwarrende mystieke lyriek waarmee ze worden omgeven. We gaan daar niet verder op in. Nut heeft het niet. Dinsdag .is de Regeering aan het woord. en van Economische Zaken betrekking hebben de, zal moeilijk zijn aan te nemen. De Kama kan moeilijk nu nog eens de hoogo koste- regeerlngsmaatregelen gemotiveerd. De heer VLIEGEN (S.D.) sloot de rij de financieels beschouwingen. Hij betoogde, dat de prijsdaling nog niet zoo hard gaat (klee ding on huren b.v.). dat de arbeiders alleen bij medezeggenschap bereid zullen zijn tot loons verlaging, en da.t van een fiasco Gemengd Nieuws. menten zullen zijn bepalen, hoe de departe- voOT vrw» .nSSTdi Kamer zich uit- I spreken. Zoo behoort het grondwettelijk P*De "kortTngm otl e van den heer wel zeer merkwaardig, nadat op oi wijze is aangetoond in hoe ernstige omstandig heden zich het land bevindt. Men kan zich die omstandigheden moeilijk beroepen- om ge. verlaging uit te spreken. Nu de toestand hoogst VERSLAG opening der vergadering 'an Dr. Severijn plaats. Waarna de Kamer ver der ging met de Rijksbegrooting 1932 De heer BIEREMA (Lib.) hield flnancieele beschouwingen. Z.l. zal het onmogelijk zijn de garantie van 5 jaar van de ultkeerlng aan de gemeenten aan het Gemeentefonds te hand- hav. Maar daarmee is niet gezegd, dat het in gediende kortilngswotje gelukkig is. Van bezuiniging op den staatsdienst wordt niet veel verwacht. De begroeting geeft daar ook weinig van te zien; alleen worden uitgaven nagelaten of verminderd, die in de bedoeling lagen of wettelijkvoorgeschreven zijn. Dat de Uitvoering der Zuiderzeewerken wordt vertraagd, vond de heer Blerema niet erg. We zullen op de drooglegging zeker een verlies van 1000 miljoen gulden lijden. Een kleine korting op de salarissen der amb tenaren zal niet achterwege kunnen blijven la de benzinebelastlng wilde de heer Bierema mee gaan. Maar het is het uiterste. Een eventueele radiobelasting zal wei me'f opbrengen dan 1 mlllloen als men niet de ont- van-apparaten, maar de loudspeakers belast. Het dekkingsplan van den heer Albania heeft met dekking alleen dit gemeen, dat hot geen dekking ls. mede omdat het de leealngsmool- lijkheden nog zeer zou vergrooten. De heer J. TER LAAN (S.D.' op. dat de bourgeoisie op de goed beheerde ge meente Rotterdam ging smalen, toen er de in- wel alleen loonsverlaging als middel ven. De regeering doe* daaraan mee en ge bruikt daarvoor op geniepige wijze de ambte naren. De autonomie der gemeenten wordt aan getast en protest werd geuit tegen de wijze, waarop de regeering het gemeentepersonMl wil aantasten. En het heet, dat de regeerlng*voor- ftemens is een groot aantal ambtenaren boven 65 Jaar aan den kant te smijten. Als de regeexlng de salarissen wil wljs'gen, ïnoet ze dat aan de orde stellen In de Com missie voor Georganiseerd Overleg. Betoogd werd, dat de loonen van het hen-depersoneel niet gunstiger zijn ds de vrije maatschappij. In de steden zijn de huren te hoog opgedre ven; ook daarom mag de loondaling over de geheele lijn niet worden doorgezet. Een beroep werd gedaan op een deel der R.K. Kamerfractie om de regeerlng den voet dwars te zetten. Maar de arDïldoravertegenwoordl- gers zullen ook nu wel weer onder het kapita listische Juk doorgaan. De hoop werd uitgesproken, i met de kortingen zou terugkeei ling haars weegs. Mr. HEEMSKERK (A.R.) besprak de beide inoties van den heer Marchant. Die op de in stelling van aparte departementen van Arbeid dan die in mrdeedw _.i maakte, dat „zonder taande omstandigheden" de salariskorting de bestaande omstandigheden' niet is gerechtvaardigd. De heer KERSTEN (S.G.P.) beschouwingen en wees op de reeds vele malen geschetste gevolgen ervan. Ook ons bedrijfs leven leed er zeer onder. De diepe oorzaak van onze ellende ligt in onze zonde. Bij de interpellatie-v. d. Tempel ls het ver derfelijke en onhoudbare van het socialistisch stelsel aangetoond. De heer Kersten ging daar op nogmaals verder in en verklaarde, da* het privaat bezit gegrond is op Gods Woord en dat de .toepassing der socialistische beginselen op maatschappelijke ellende uitloopt, gelijk o.a, in Engeland gebleken is. Ons volk neme daar- aaW<fmoe°en^weer een eenvoudiger levenswijze volgen. Maar de geest des tijds verzet er zich tegen. Met den vrijhandel kunnen we het niet meer houden; het ©ene bedrijf na hot andere wordt ten doodo opgeschreven. Men slulte de grenzen voor producten, die hier te lande over vloedig worden voortgebracht. Ontwapening is onverantwoordelijk tegenover het buitenland en tegenover de revolutiegeest In het binnenland. Ons volk moet er van door drongen worden, dat het voor zijn onafhanke lijkheid offers moet brengen. Het socialisme brengt het tegendeel van wat Gevraagd werd opheffing wetgeving. Ovei op den wortel r verzekerings- de regeering De landbouw r iet de verzekertngsfondsen? Is er op verloren? Men spreke ze liever aan en boven alles ruime de regeering den rots der ergernis van de verzekeringswetgeving op. Levensstandaard en prijzen moeten omlaag; de regeering streve in die richting. Er kome korting op de Inkomsten Koningin, ministers en kamerleden. De regeering moet krachtig optreden; militairen niet t orkesten behooren derwijs kost veel t m de kloosterllngen- veel betaald. n ontwikkeld tegen cumula tie van salarissen en pensioenen. Verzwaring6 van "oaten^s™]^6* meer* mogelijk. Tegen Rusland moeten we ons teweer stellen en den Volkenbond kunnen we wel vaarwel de revolutie kan alleen het Evangelie een sterk bolwerk vormen. Maar Rome verwerpt dat Evangelie, en de Staatkundig Gereformeer den willen nJet van de coalitie weten en van de z.g. christelijke politiek, die zich niet richt naar Gods Woord. Men lastert als men de 8. G. scheurmakers Ten slotte werd ^gewezen op de geestelijke Op8 het financieel# part nam de heer VAN VUUREN (R.K.) de Kamer mee. HIJ bestreed de dekkingsdenkbeelden van den heer Albarda, die afgeloste last door leening wil doen her leven. Van een gedwongen leenTng wil hij even min weten; zij zou de kansen voor het bedrijfs leven om nog geld te krijgen, sterk Inkrimpen. De toestand is ernstig, maar de regeering Haar middelen zijn op zichzelf niet mood, naar het is slechts de vraag of we ze missen amnen. En dan luidt het antwoord ontkennend. Stuk voor stuk werd dit ten aanzien van de DE ONBEWAAKTE OVERWEG Öp den onbewaakteh overweg te Wemeldinge (Z.) werd de auto van den heer Veenhoek door den trein gegrepen en versplinterd. De heer Veenhoek werd ernstig aan 't hoofd verwond; van den heer J. Vleugel werden beide beenen afgereden en is aan de gevolgen daarvan overleden. „HANNES UIT Z'N KASTJE" Voor o-nimgewijden moge-'t raadselachtig klinken wat wij boven deze foto schreven onze lezers, die 'n poosje geleden met belang stelling het verhaal van „Hannes in z'n kastje" gevolgd hebben, begrijpen aanstonds de bedoeling, De heer Lauryssen te Etten (N.-B.) stortte voor eenigen tijd uit een pere boom en brak daarbij twee halswervels. De meer dan zestig jaar oude landbouwer was even beduusd enhoofd met de handen steunende stond hij op en stapte naar den dokter, die het feit constateerde en onmid dellijk den patiënt naar het ziekenhuis te Breda vervoerde. Daar wees de Röntgenfoto uit, dat werkelijk twee wervels waren ge broken. Een gipsverband (een „kastje") werd aangelegd en de getroffene moest het bed houden. Onze kranige voorvader kwam hier echter niet van in, zag de kans om naar huis te wandelenen wijdt zich thans vergenoegd aan den arbeid. We behoeven niets te zeggen van de verbaasde geneeskun digen, maar plaatsen de foto van den ge troffene, zooals wij hem kiekten onder den pereboom, waaruit hij gevallen is. GOUDA HEEFT EEN TURBINE NOODIG Gebruik vooralvreemd fabrikaat. De gemeente Gouda heeft voor haar licht- bedrijven een turbine noodig, aldus het „Volk", waarmee een uitgaaf van f 200.000 is gemoeid. Tot inschrijving voor de le;.o- rin-g van de-ze turbine werden uitgenoodigd vijf buitenlandsche en één binnenlandschc firma: Stork te Hengelo. Hoewel de binnen 1 andsohe inschrijfster de laagste bleek, adviseerde de directie der lichtfabrieken de levering op te dragen de Zweedsohe firma Stal Ljöngstróm Finspong. Zonderling! Nog zonderlinger is: na de inschrijving is deze Zweedsohe firma in de gelegenheid gesteld haar prijs te verlagen, zoodat het verschil met Stork's aanbieding niet zoo heel groot meer was, toen de com missie van bijstand het geval in behande ling kreeg. De vijf leden dezer commissie voelden er niets voor, in dezen tijd van werkloosheid, een order, die hier zeer goed uitgevoerd kan worden, naar het buitenland te ver geven te minder nu bleek, dat zij in het binnenland goedkooper kon worden uitge voerd. Dit laatste i6 slechts schijnbaar waar, be weerde de directeur in de commissieverga dering. Door het grootere stoomverbruik komt de exploitatie van Stork's turbine veel duurder uit. Stork heeft, deelde de deskundige directeur aan de leeken in de commissie van bijstand mee, weinig erva ring in het bouwen van turbines, en de en kele, die de fabriek geleverd .heeft, voldoen niet. Zeer vertrouwelijk maakt hij de com missie deelgenoot van wat een verzeke ringsagent hem als zijn ervaring had mee gedeeld: Stork's turbines geven de groen ste schaderisico. Alleen de wethouder bleek toegankelijk voor de argumentatie van den directe»" Voor wat ten gunste van Nederlandsoh fa brikaat werd aangevoerd, was hij onaan doenlijk. Gouda had niet te- zorgen voor de werkloozen in Hengelo, meende deze Neder- Óndanks de aansporingen om onmiddel lijk te beslissen ondanks de in schrille kleuren geschilderde gevaren, die uitstel zouden kunnen brengen, besloot de com missie de zaak nu grondig te behandelen Een vertegenwoordiger van Stork werd uit genoodigd, in een volgende vergadering het Hengelosche fabrikaat tegen de bezwa ren van de directie te verdedigen. In deze vergadering sloeg de directie een heel wat bescheidener toon aan. Het viel den vertegenwoordiger van Stork's fabriek niet moeilijk alle bedenkingen te ontzenu wen. Wat de ervaring in het bouwen van turbines betreft: Stork bleek er in Neder land en Indië 300 geleverd te hebben. Er zijn ondernemingen, die achtereenvolgens vijf, zes, zeiveai turbines in gebruik namen. De gemeente Den Haag ontving er nog pas een van 22.000 K.W. Nu zij in de gelegenheid was geweest de bezwaren van de directie te controleeren, besloot de commissie met algemeene stem men burgemeester en wethouders te advi- seeren de order bij Stork te plaatsen. Weer zonderling: nu de order in het bin nenland dreigt te blijven, hebben burge- Uit het Sociale Leven blieken dienst werd o van de werkzaamheden XII, gevormd uit de Cei Commissie voor georganiseerd Óverleg. Na het opmaken van een manifest, dat in groote op lage ls verspreid, werd op 29 October J.l. ni het verschijnen van de Memorie van Antwoorc op de Staatsbegrootlng, een adres met uit voerige toelichting aan de Tweede Kamer ge zonden, waarin de bezwaren tegen de voor genomen salariskorting zijn uiteengezet. Op dienaangaande gevraagde inlichtingen word op- (merkt, dat de actie van het Comité dergelijke bijt. jrgade: Heemskerk ingediende wethouders in eens geen haast meer. Het gevaar, dat Gouda in het donker komt te zitten, schijnt geweken. Want in- plaats vau een beslissing te nemen, hebben burgemeester en wethouders een professor te Delft uitgenoodigd hen van advies tv dienen. Radio Nieuws. ZONDAG 8 NOVEMBER HUIZEN (1875 M.). N.U.R.V. -9.3U—9.50 Ge? *9.50 m Kerkdienst vanuit do Evang. Luth. Kerk. Wolfahoek, Rotterdam. Voorganger Da. C C G. Visser. Ev. Luth. Bred, te Rotterdam. Koorzang: Ev. Luth. Kerkkoor „Cantate Deo", o 1 v. den heer C. H. Hoorman. Orgel; de heer J. H. Schaddelee. 1 Orgelspel. 2 Votum. 3 Ge meentezang. 4 schriftlezing: Psalm 23. c. Koor zang. 6 Gjebed. 7 Koorzang. S Gemeentezang. 9 Prediking. Tekst. Johannes 16 33. Onderwerp „Hebt goeden moed". 10 Orgelspel. 11 Gemeente zang. 12 Gebed. 13 Koorzang. 11 Afkondigingen. Dr. R. Han Psalm 43 5. 4 Belijdenis rnr, gezongen wordt: Psalm zing: 2 Cor. 4 718. 6 Gebed. 4 16—IS. 9 Eerste gedeelte der predikatie. 12 Dankzegging 56:4. 14 Zegen. 15 Orgelspel, ndlging van den dienst tot 7.45 n.m.: Gewijde Muziek. BLOEMENDAAL (245.9 M.). 10.1 BELGISCH BROOD IN DEN JORDAAN In den Jordaan te Amsterdam werd met Belgisch brood gevent- „Het Volk" schrijft naar aanleiding hiervan: Op de Lindegracht ontdekten wij een personenauto, waarin een 500 brooden als turven op elkaar lagen opgestapeld. Als verkoopei's van dit brood traden op twee Belgen en een jonge man, een Hollander, rliie voor zijn vestiging in België, in den .Tordaan schijnt te hebben gewoond. Het brood werd aanvankelijk aangeboden teeer. een dubbeltje, maar even later, toen het aantal kooplustigen niet groot bleek, werd het al drie voor een kwartje. Veel af trek vonden de venters, althans in den Jor daan, echter niet. wat begrijpelijk is, om dat de prijs van tien cent per brood van 800 gram slechts weinig verschil uitmaakt met den in de volkswinkels gangbaren prijs die van elf tot dertien cent bedraagt Gewicht en samenstelling van het Belgi sche brood waren, voor zoover het vluch tig onderzoek van een deskundige uitwees, in orde. Dat de lust tot koopen slechts ma tig is, schijnt behalve aan het geringe prijs verschil, ook haai- oorzaak te vinden in het feit, dat het brood niet versch meer is. De venters hebben zich nu reeds tot ver schillende bakkers in den Jordaan gewend met de vraag, of zij bereid zouden zijn Bel gisch brood in hun winkels te verkoopen, maar dit is van de hand gewezen. Het Belgische brood, waarvoor bij de hoofdstedelijke bevolking zoo weinig be langstelling bestaat, is afkomstig uit Brus sel. Het is daar 's middags gebakken en per auto naar Amsterdam vervoerd, 's Moi- gens omstreeks 8 uur kwam het hier aan. Vijftien werklooze Nederlandsche bakkers moeten zich onlangs te Brussel hebben ge vestigd, waar zij in de Henri van Ham- straat 127 een broodbakkerij hebben ge sticht met het doel, van daaruit ook in ons land voor hun product afzetgebied te vin den. ganger Da. J. C. Brussaard. - MAANDAG O NOVEMBER HUIZEN (1875 M-). N.U.R.V. 8.— Tijdsein. 8—8.15 Schriftlezing. 8.15—9.45 Concert 1U-30 n Merapl op .Midden-Java". 2.352.45 ►onmuzlek. 2.453.15 Spreekster: mevr, A. R. ZalmanMarda, te Maarssen. >rp: „Ellm 3.45 Gramofoonplal der. 4.— Tijdsein. Zingen: Psalm" 121 1 en 2. 2 Schriftlezing: .21. 3 Gebed. 4 Voorlezing tekst; Psalm 5 Eerste gedeelte der toespraak. 6 :ede gedeelte der Tijdsein. 5—6. commissie samenstelde, de geen met de Centrale Commissie voor i de bezwaren tegen het wetsontwerp inza korting op de ultkeerlng «van de gemeente de Prot. Chr. Tweede Kamerfracties te b De 2500 gepasseerd. Naar w(j in „de Bazuin", het orgaan van de Ned. Centrale Bond van Christelijke arbei. ders(sters) ln de voedlngs- en genotmiddelen- bedrijven, lezen, heeft deze organisatie de 2500 leden op 1 November j.l. gepasseerd. Internationale federatie. Dezer dagen kwam het bestuur der Intern. Federatie van Christelijke Arbeidersvakbonden in de Voedlngs. en Genotmiddelenindustrie te Utrecht bijeen ter bespreking van de middelen welke kunnen en moeten worden aangewend, om te komen tot verwezenlijking van de elschen welke de Internationale ln haar congres, dat dezen zomer te Könlgswlnter bijeen kwam, ten steld. nomlschen noodtoestand, werd als vaststaan genomen, dat de stelsels, waarop de tegenwt dige volkshuishouding berust, hun onhoudbf 'ezenlüking 1 op de zuivere christelijke leer van liefde -echtvaardlgheld, waarbij ii bestuursverkiezlngei ""regeling der rechtspositie6 dertnib- daardoc. bezwaren is het Permanent Comité van o deel, dat een regeling als thans door de geering wordt voorgesteld, zeer onbillijk werken, geering wordt gemL„ Vervolgens 9prak de vergadering haar ern stig leedwezen uit, dat bij de samenstelling der bezuinigingscommissie angstvallig is gewaakt iemand uit do vakbeweging daarin te benoe men, en dat de regeering weder een eenzijdige Secretaris: S. P. Riiksbemidd^lai hebber bestuur als volgt samen. F. Holler. DUsseldorf; LohuisDraper, cello. 6.3')7 Verteluurtje jongeren. Spreker de heer Q. A. de Ridder. Den Haag. Onderwerp: „James Garfield". Uit het (even van een Amerikaanschen President. 7.— Tijdsein. 7—7.30 Cursus Engelsch voor gevor derden. te geven door den heer J. F. van der Sloot, te Amsterdam. 7.30—7.45 Politieberichten. 7.45—8 Persberichten van het Ned. Chr. Pers- au. 8.— Tijdsein. 8—pl.m. 10,Concert, te n door het Symphonle-Orkest der N.C.R.Vi H.O.V.). o. 1. v. den heer M. Adam. 8—9 Orkest. Pl.m. 8.20 Onderbreking van het con cert: Majoor F. J. Bultermnn van het Leger des Heils te Amsterdam: „Wat kan leder onzer in verband met de stoffelijke nooden van dezen tijd doen?" 9—9.30 Spreker namens het Chr. Vakverbond in Nederland de heer J. Bax- te Menaldum. lid van de Tweede Kame' en hoofdbestuurslid van den Chr. Nat. Werkmans bond. Onderwerp: „De nood der tijden en de telljk-sociale actie". 9 30—pl.m. 10.— con- ichten van Vaz Dias en Men meldt ons uit Wemeldinge: Vrijdagmiddag halftwee heeft op den on- bevaakten overweg alhier een ernstig on geval plaats gehad. Een vrachtauto, gela- dien met aardappels, bestuurd door den heer C. Veerfioek, werd door de motortram uit Goes gegrepen. De botsing was zeei vtiig, zoodat de auto nagenoeg geheel werd vernield, terwijl de tram ontspoorde. De heer Veerhoek werd vrij ernstig aan het hoofd gewond Op de auto zat ook nog de heer J. Vleugel, wien een been werd ver brijzeld. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. De politie heeft de overblijfselen van de auto in beslag genomen. Van passagiers en personeel van de tram werd niemand gewond. DOOR DEN WIND DEN NEK GEBROKEN. Te St. Michielsgestel (N.Br.) werd eeu een landbouwer, die op den dijk op zijn rijwiel reed, door den wind ervan afgesla gen. De ongelukkige brak den nek en ovei- leed aan de gevolgen. VERDRONKEN. Te Vlissimgen viel de 12-jarige v. d. H. in een dok, toen hij kleine kinderen den wal wilde afhouden. De knaap is ver dronken. EEN STROOPERSDRAMA. Een dezer nachten werd onder de ge meente Fijnaart (N.Br.) door twee rijks veldwachters een drietal personen aa-ngehou den, waarvan één een geweer droeg, de tweede een lichtbak en nummer drie, ee jongen, had een geschoten haas bij zich. Bij de aanhouding ging plotseling het ge weer af en trof den lichtbakdrager. Deze werd zwaargewond naar het ziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij is overleden. Gebed. 9 Zingen: Psalm 11S 7. G.KDraper, viool: Andrles Drape ■r. Agm HILVERSUM (298.8 M.). A.V.R.O. 8-10 Tijdsein. Gramofoonmuzlek. 1010.15 Tijdsein. Morgenwijding. 10.15—10.30 Qramofoon. 10.80 11.16 Voorlezen. 11.15—11.45 Muziek. 11.4612 Gramofoon. 12—2 Tijdsein. Muziek. 2—2.80 Kuat- poos. 2.303 Gramofoon. 33.30 Halfuur voor 3e vrouw. 3.304.30 Muziek. 4.305.30 Kinder uurtje. 5.30—6.30 Zang en muziek. 6.307 Mu ziek. 77.30 Lezing. 7.308 Joodsch halfuur. 8 —8.30 Tijdsein. Muziek. 8.30—8.45 Gramofoon. 8.45—9.15 Muziek. 9.15—9.30 Gramofoon. 9.30 10 Tooneel. 10—10.10 Vaz Dias. 10.1011 Muziek THE PBN CORNER Kingswav. Louden. Engelane ""IDEAL" FEUILLETON DE CITADEL VAN ANTWERPEN Verhaal van een Oud-Strijder Naverteld door R. BOON .(IS Al dadelijk liepen deize bleeke soldaten, met de bijzonder groote medaille op de borst, langs de wallen van het fort, hun kameraden aanmoedigende tot een hals starrig verzet tegen alles wat Belg heette. „Want valt ge in hun handen," zeide Ver meulen meermalen, „dan moogt ge U liever dood wenschen, dan die martelingen te ondergaan, waaraan zij U bloot stellen." Op het ganeche fort werden dan .ook geen feller vijanden der Belgen gevonden dan de ze achttien manschappen, met de bronzen medailles getooid. Het ondervonden leed deed hen peinzend omzien naar middelen orn zich te wreken. Nog altijd was het in en om Antwerpen bijzonder rustig. De voorhoede der Fransdhen, die op de wallen der 6tad gelegerd was, achtte zich blijkbaar te zwak om iets tegen de Citadel te ondernemen en de Belgen waren te laf om iets uit zich zelf te verrichten, of wel, zij wilden door een onzijdige houding aan te nemen, de 6tad niet aan bet vuur dei- Citadel bloot stellen. Op de Citadel werden alle handen aan bet werk gesteld, om nog te versterken, wat te vensterken was. De kasematten, gro te kaders, waarin do soldaten bun verblijf moesten kiezen, werden met groote zakken zand bedeikt, terwijl de gebouwen, alsmede de kanonnen op de wallen, achter of onder stevige blindeeringen werden geiplaatst, om ben tegen het vuur des vijands te bescher- Maar ook in Antwerpen zat men niet stil. Tallooze personen waren daar bezig met de vervaardiging van schanskorven en andere voorwerpen, die bij een geregeld beleg te pas kunnen komen. Deze schanskorven waren een soort van open manden, met deksels voorzien, welke geheel met zand werden gevuld en dienen m-oesten om de personen, die in de loop graven of bij de wallen der Citadel arbeid hadden te verrichten, tegen de kogels te beschermen. Bij het later gevolgde beleg werd van deze schanskorven zeer ruim ge bruik gemaakt Maar ook in het fort vervaardigde men een groot aantal schanskorven. Het beleg, dat nu door de komst der Franeohen al duidelijk in uitzicht werd gesteld, zou de belegerden noodzaken tot het doen van naohtelijke uitvallen, uiterst gevaarvolle todhten, waarbij de hulp dezer schanskor ven meermalen zeer goed te stade kwam. Het overige van den dag werd door de soldaten doorgebracht met wachthouden en excerceeren, welke laatste bezigheid, twee maal per dag plaats had. Voor het overige wisten de manschappen nog al tamelijk wel voor allerlei tijdverdrijf te zorgen en het was weer Peters, die hierbij de voor naamste rol vervulde. Het grootste gedeelte van den dag wer den de soldaten op de wallen of op het, ruime binnenplein gevonden. In bun ver-1 blijf, de wal maar zeer donkere k' e matten, was hsTni-n te benauwd Deze ]""4e matten waren groote kelders en onderaard- scbe gangen met bogen en steenen ver- wulften. Bij dag zoowel als bij nacht moes ten deze verblijven met fakkels worden ver licht, want ruiten ontbraken er geheel. Nu moge het zonderling schijnen, dat men de soldaten deze gangen als verblijf plaats aanwees, doch dit had ook zijn goede zijde. Het was namelijk zeer goed te begrij pen, dat de kazernes, welke op het binnen plein waren opgericht, bij een beleg zeer spoedig in brand zouden worden geschoten. Om deze reden was het, dat de soldaten moesten bivakkeeren in de kasematten. Zoo ook dat zij met de wapens om moesten slapen en tevens dat zij, bij het eerste sein van onraad, dadelijk bij de hand moesten zijn. Onze oude bekenden ondervonden daar van niet de minste hinder of moeite. Zij hadden zulke treurige dagen en nadhten in gevangenschap doorgebracht en zoo lan gen tijd in gebogen houding moeten zitten met ijzeren boeien om de polsen en voeten, dat zij van dit slapen met de wapens om weinig gevoelden. Niet alzoo de andere soldaten. Velen hun ner protesteerden luide tegen deze handel wijze, hoewel het toch voor ieder zeer goed te begrijpen was, dat de belangen ven den dienst dit noodzakelijk maakten. Omstreeks dezen tijd had er nog een klein oproertje plaats onder de talrijke bezetting der Citadel, hetwelk echter door het krach tig optreden van Majoor Voet, eon bijzonder moedig, maar ook zeer kundig krijgsman, intijds werd gestuit. H;°rvan zullen wij een en ander in het volgend hoofdstuk mededeelen; alleen dient hier nog verteld te worden, dat gedu-ende al d,-er tijd, dat de "ijand zieh voor de wal len legerde, de bezetting zeer eensgezind was en kordaat den Franschman bevocht. HOOFDSTUK VI De eerste schoten Het is den 29sten November 1832, dus veerten dagen na den datum, dat de nieu we soldaten zich op den Citadel hebben in gekwartierd. Het geheele beschikbare Fransche leger ligt voor de wallen van het fort vereenigd en wacht een gunstig oogenblik af om den eisch tot overgave der Citadel aan den com mandant, generaal Chassé, te richten. Peinzend zit de commandant in zijn klein vertrekje. Een kamertje van eenige kubieke meters grootte, dat zijn licht ontvangt door een ruitje van ongeveer vier vierkante deci meters. Het vertrekje is evenals de kase matten der soldaten, ondergrondech gele gen en beschut den bewoner voor de vijan delijke bommen, die aanstonds in menigte op het fort zullen worden geworpen. Het is een groote man, met diepe rimpels in het gelaat, die generaal Chassé. Hij heeft reeds een aantal kruisjes achter den rug, zoowel wat betreft zijn aantal levensjaren, als wat betreft zijn aantal dienstjaren. Bij dit alles toont hij zich echter nog steeds de oude, onwrikbare held, die zelden voor gevaren terugdeinst en eenst dan van wijken weet, als alles hem er toe dwingt De vijanden kunnen er van verzekerd zijn, dat zij in hem een geduohten tegen stander zullen vinden, die alle uitnoodi- gingen tot overgave met kanonkogels zal beantwoorden. Peinzend staart hij ook nu weer op eeni ge kaarten, die voor hem op de tafel liggen uitgespreid, ""jn b^eed zwaa-d met breede oranjebandelier hangt over de leuning ven zijn stoel, terwijl zijn groote generaalshoed of steek, eveneens van een oranjekl urige cocarde voorzien, naast hem op een andere stoel ligt. Schier onbewegelijk tuurt hij op den plat tegrond der Citadel, en geen enkele trek op zijn gelaat verraadt zijn gemoedsaandoe ningen. Als wij hem daar zoo zien, terwijl zijn gelaat door een enkel lichtstraaltje be schenen wordt, schijnt hij on6 met zijn reus achtige, breede gestalte toe als een blok mar mer, dat onbewogen blijft onder alle ölagen die men bet toebrengt Deze houding werd meermalen door den generaal aangenomen. Slechts zelden zag men hem op de wallen of op de binnen plaats der Citadel. Bij het hevigste vuur gevecht of als een ware bommenregen op het fort nederdaalde, bewaarde hij toch zijn kalmte. Ook dan zat, hij rustig in zijn kleine cel, allerlei plannen van aanval en verde diging beramende om de uitvoering aan zijn mede-officieren over te laten; waren de plannen te gewichtig of bestond er bij de uitvoering veel gevaar, dan plaatste hij zich voorop en nam de leiding zelf in handen. Than6, nu hij daar weer peinzende neder zit, is'het op de wallen erg rumoerig. Groo te drommen soldaten scholen daar bij elkan der en laten zoo nu en dan uitroepen hoo- ren, die van onrust getuigen. „Oproer of aflossen!" wordt er geroepen en de een ie nog heftiger in zijn uitvallen als de ander. Weliswaar pogen enkelen de zaak in der minne te schikken, doch zij zijn verre in de minderheid. Wat was de zaak? Zij, die nu dienst doen, hébben reeds on- gesto t(* drie "'ir aaneen op wacht geetran Tengevolge der overmatige drukte, door de komst der Franschen veroorzaakt, zijn de wachtdiensten nog niet behoorlijk geregr.Jd en in plaat6 dat de manschappen nu -len desbetreffend verzoek tot den kommandant richten, slaan zij aan het muiten. Maar er is nog een omstandigheid, die hen tot ver zet prikkelde. Dezen middag kregen de eoii daten spek te eten, dat bijna geheel bedor ven was, en dat niettegenstaande er meer dan tachtig koeien op de Citadel gestald De twist loopt steeds heviger, tot eens klaps, zonder dat iemand hem eerder had opgemerkt, majoor Voet midden in den kring der soldaten 6taat en luide zijn stem verheft. „Zie ecn6l" roept hij, terwijl hij met zijn uitgetrokken sabel op de voorposten der Franschen wijst, waarvan de witte tenten vanaf de Citadel duidelijk zichtbaar zijn „daar schuilt onze gemeenschappelijke vij and. die onze kameraden mishandeld en ge folterd heeft, en terwijl die daar voor de wallen ligt, gaan jelui hier, dom gen »es, nog twist veroorzaken in eigen gelederen, zonder eerst behoorlijk de officieren te raad plegen." „Uilskuikens zijn jelui!" vervolgt hij met woede, „wie heeft de officieren ooit aange troffen, dat zij niet bereid waren om aan uw billijke klachten gehoor te verlecncn? Nog eens, als jelui on6 wilt vragen, dan stel ik mij bereid, maar op deze wijze voort gaande worden uw wenschen niet ingewil ligd Nooit! Liever geef ik mij levend aan de Belgen overt"

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9