ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931 BUITENLAND JAPAN EN CHINA BEZETTING VAN DE NONNI-BRUG Japan zal zijn troepen terugtrekken Het Japansche Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat de Japan sche troepen van de Nonni-brug zullen wor den teruggetrokken, zoodra deze zal zijn hersteld en dait de Japansche troepen niet voornemens zijn ruaar Anganglhi op te ruk- Naar uit Moekden wordt gemeld, hebben de Chineezen Vrijdag aan de Nonni-rivier over de geheele linie een tegenaanval onder nomen, ten einde de door de Japansche troepen opnieuw bezette stellingen, weer te veroveren, waarbij de Japanners werden teruggedreven en hevige verliezen leden. Dé Japanscihe troepen hebben 20 pot. van hun effectief verloren. De Chineesohe generaal Maa heeft een oj>roep gepubliceerd, waarin hij de vor ming van een legeir eischt, dat tot taak zal hebben den Chineeschen Oosterspoorweg te gen de Japanners te beschermen. Rusland's houding. In Russische politieke kringen laat men zich over den toestand in het Verre Oosten niet uit. Uitsluitend wordt verklaard, dat er tot op heden geen reden tot ongerustheid is over het lot van den Chiiineeschen Oos terspoorweg, daar de Japansche troepen den spoorweg in het belang der betrekkin gen met de Sovjet Unie ongetwijfeld niet zullen bezetten. Zouden de Japanners den spoorweg wèl bezetten, dan zou 'die Sovjet- règeering tegen dezen maatregel protestee ren. Rusland wenscht geen conflict met Japan te veroorzaken. Dat weet Tokio even goed als Moskou De Japansche regeering zal, ook wanneer zij Tsdtsdkair tijdelijk be zetten laat, den Chineeschen Oosterspoor weg din de toekomst in Russisdh-Chdneesch bezat laten. Molotow over het conflict. In een giroote -vergadering te Moekou ge houden ter herdenking van den veertien den verjaardag der October-revolutie heeft de voorzitter van den Raad van Volkscom missarissen, Mototow, een rede gehouden over den binnen- en buitenlanidschen toe stond. Hij zei de daarin over de gebeurtenssen in Mandsjoerije: De houidüng van de Sovjet-Unie, evenals die van de gieheele wereld is duidelijk. De "Sovjetregeering handhaaft een politiek van niet-inmenging, aangezien zij de interna tionale verdragen respecteert, die met Chi na zijn gesloten. Deze houding van de Sov- jefiregeering is door Korakhan op voldoen de wijiaè uiteengezet in zijn antwoord aan den Japanschen ambassadeur Hi rota. De provoceerende verzinsels over een rood ge vaar, verbreid door zekere personen in dn Japansche dagbladen, die overgenomen zijn iloor de imperialistische Europeescho en Amerikaansehe pers, beiwijoen, dat de be zetters en hun bondgenooten geen andere motieven hebben, voor hun bezetting, dan ail leen maar drogredenen. Volgens hun po litiek om China te verdeelen, bereiden de imperialisten op het Chineesche territorium een nieuwen grondslag voor een oorlog tegen Rusland en de werkende massa's van China, met slechts imperialistische doel einden. Onder luid applaus bevestigde ten slotte Molotow, dat de Sovjet-Unie deze imperia listische tendenties zou blijven ontmaskeren en een vredespolitiek zou blijven voeren, gelijk zij dit in de afgeloopen 14 jaar heeft gedaan. Het onoprechte propagandistische karak ter van clieze voorstelling ligt er te dik op dan dat we zulks nader zouden moeten toelichten. De Raadszitting te Parijs. Tegen Ket voornemen van Briand om de Volgende zitting van den Volkenbonds- .-aad te Parijs bijeen te roepen, verluidt uit bevoegde Engelsdhe bron dat er geen be zwaren -bestaan tegen dit plan en dat tege moet ml worden gele omen aan de wensdhen van Briand. Vandaar dat het te Londen zoo goed als zeker wordt geacht dat de zitting van den VolkenbonidRraad op 16 November te Parijs zal plaats hebben. Waarnemers. LONDEN, 7 Nov. Naar uit Moskou wordt gemeld, zijn daar Vrijdag de door de Vol kenbond en door de Britsdhe en Amerikaan- sohe regeering naar Mantsjoerije gezonden waarnemers aangekomen. GRANDI'S REIS NAAR AMERIKA. Bij voorbaat overeenstemming. Het a.s. bezoek van Grandi aan de Ver- eenigd© Staten wordt door „Giomale d' Ita lia" begroet als een bevestiging van de vriendschappelijke ItaliaanschAmerikaan sehe samenwerking. I-Iet op e'kaar volgen vaai het bezoek van Laval en Grandi re- licht de samenwerking tipschen de Veree- nigde Staten en Europa, een samenwerking welke Italië als eerste Europeesche natie heeft gewenscht In WoElhingtan zal Grandi de Euro- peeschAmerikaanschc besprekingen voort zetten. De positie welke Italië met zijn ge zonde vailuta en edjin onafhankelijk finan cieel bedrijf inneemt veroorlooft de Itali aansch© regeering een volledige vrijheid van handelen. Mussolini maakt hiervan op ver vooruitziend© wijze gebruik. In de laat ste jaren dis dlaarbij steeds opnieuw overeen stemming verkregen met de richtlijnen der regeering te Washington en eenige der meest op den voorgrond 6taande Noord- Amrikaansche politici. In dit verband zij herinnerd aan d© we reldlijke en geestelijke overeenstemming tusechen de woorden van Mussolini te Na pels en de duidelijke woorden van Senator Borah, een der meest op den voorgrond staande Amerikaansehe waarnemers van de buitenlandeche politiek. Grandi zaïl te Washington gelegenheid hebben de meaning van Mussofcini nopens de groot© internationale kwariies uiteen te zetten en het standpunt (lor Vereenigde Stoten te leeren kennen. Itfilië en Amerika hebben onderling geen belangrijke kwes ties te regelen en zouden rich mitsdien kunnen wijden adn de groote vraagstuk ken, welke verband houden met de ontwa pening en de financieele verplichtingen tusschen de staten onderling. HET ENGELSCHE KABINET. De ministers in functie. Hoewel de leden van het nieuwe, kabinet hun ambtszegels niet zullen ontvangen voor Maandag, wanneer zij naar Bucking- hampaleiis zullen gaan om de hand van den koning te kussen, hebben reeds eemi'ge hunner hun ambtsbezigheden aangevangen. De Eerste minister vertoeft te Lossie mouth. waar hij eenige. dagen rust geniet voor dat de regeering in het parlement verschijnt Maandlag zall MacDonald naar Londen terugkeeren. Spoedig na het bezoek aan den koning zal de eerste zitting van het nieuwe kabinet worden gehouden. Verwacht wordt, dat het parlement niet langer dan vier weken bijeen zal büijven. Waarschijnlijk zal het dan tot Februari worden verdaagd. MUTATIE IN HET DUITSCHE RIJKS KABINET. Officieel wordt te Berlijn medegedeeld: De' Rijkspresident heeft Rijksminister Trevcranus en den Pruisisch staatsminis ter Hiertdiefer overeenkomstig hun verzoek ontslag verleend als Rijkscommissaris voor de Oostelijke gebieden. Op voorstel van den Rijkskanselier heeft de Rijkspresident het Rijksdagldd Schlange benoemd tot Rijkscommissaris voor de Oos telijke gebieden en tegelijkertijd tot Rijks minister zonder portefeuille. BESPREKINGEN TE PARIJS Een voorstel van Francqui betreffende de bevxoren crcdieten Von Hoesch, de Duitsche gezant te Ber lijn, heeft besprekingen gehad met Laval op grond van nieuwe instructies uit Berlijn. Verder heeft hij met den Fransohen mi nister van financiën Flandin de onderhan delingen voortgezet. Laval heeft een onderhoud gehad met den Belgischen mini:# ar van financiën Francqui over zijn besprekingen met de Amerikaansehe politici. Francqui wees Laval op de naar zijn meendng noodzakelijke instelling van een internationale credietbank, welke 'tot taak zou hebben de in Duitschland en andere landen bevroren credieten op korten termijn te converteeren in credieten voor den tijd van 3 tot vijf jaren. De Belgische financier zal zijn p'lan bespreken met den Franschen minister van financiën Flandin en den financieelen exjpert Rits, waarna in den vol genden mdlnisterraad de definitieve be slissing der Fransche regeering zal wor den genomen. DE DEMOCRATISCHE MEERDERHEID In het Amerikaansehe Huis van Afgevaardigden WASHINGTON, 7 Nov. De meerderheid der democraten in het Huis van Afgevaar digden is vergroot door het overlijden van den heer Wurzbaoli, de eenige republikein- sche afgevaardigde voor Texas. De verhou ding is thans in het Huis 217 democraten, 214 republikeinen, 1 boer en 3 vacatures. President Hoover overweegt overleg te plegen met d<e democraten over zijn econo mische en financieele politiek. Voorstel met één stem meerderheid verworpen. In de zitting van den Algemeenen Raad te Straatsburg, welke Donderdag gehouden Is, is het, vollgen® die ..Badische Presse",tot een merkwaardig incident gekomen. Een autonomistisch voorstel, ten doel heb bende E|7ias Lotharingen autonoom te verklaren, werd met 17 tegen 16 stemmen verworpen. Ook de president van den Al gemeenen Raad, de autonomistische gede puteerde Michel Walter, slteanlde voor het voorstel. DE DUITSCHE TEXTIEL-INDUSTRIE- Arbeidsovereenkomsten opgezegd. In de textielfabrieken van Gladibnch Rheidt en omgeving hebben de werkgevers Vrijdag alle arbeidsovereenkomsten, welke op grond van het 10 October geëxpireerde loontarief ■waren gesloten, eveneens opge zegd. Voor het aflooipen van den opzeggings termijn zal rrn d'e bekendmaking den arbei ders een aanQjod worden gedaan tot voort- zetting der werkverhoudingen. Overeenkomstige maatregelen zijn in bij na alle Rijnland-Westphaalsche d'istrioten door de werkgevers in de textiel-industrie genomen, voor zoover de tot nu toe loopen- d.e loonovereenkomsrten niet meer geldend zijn. Door deze opzegging worden ruim 200.000 arbeiders en arbeidsters getroffen. Een bloedige vechtpartij LONDEN. 7 Nov. Op een vergadering der En gelach e Fascisten-Liga, die Vrijdagavond te Londen plaats had, kwam het tot heftige scat's. Toen de secretaris der Liga een rede wilde uitspreken, werd hij reeds hij het be gin door de communisten overschreeuwd. De communisten zetten dp Internationale in en spoedig kwam het tot een gevecht in de zaal. daarbij stoelpooten als wapen werden gebruikt. Een groot, aantal personen werd gewond, van wie velen ernstig, voordat de politie d« zaal kon ontruimen. De vecht partij werd op straat voortgezet, zoodat de strijd en don door de politie moesten wordor uiteengedreven. Verscheiden personen wei den gearresteerd.- Vrijdag werd de vroegere Fransche mi nister president oip den partijdag der radi caal socialisten tot leider gekozen. Harriot nam de benoemntng aan. CHOLERA-EPIDEMIE Te Braila (Roemenië) is een typhus- en choüera-epidemie uitgebroken. Tot nu toe werden 124 gevallen gemeld, waarvan ver schillende met doodelijiken afloop. Gistermiddag is, volgens een bericht i-n de Bei'lijiische bladen uit Riga, in Libau een ernstig vliegongeluk gebeurd. Twee militaire vliegtuigen van het Hednkel-type waren opgestegen om schiet- en doeloefe- ningen in den luchtstrijid te houden. De be manning der Ibeide vliegtuigen bestond uit 3 officieren, twee sergeants en de jonge vrouw van den eenen piloot. Op een hoogte van 800 M. botsten de beide toestellen to gen elkaar en stortten met veradelde vleu gels ter aarde. Zij kwamen terecht op een kerkhof dn de nabijheid van Libau. Alle zee inzittenden zijn om het leven gekomen. GROOTE BRAND IN DE HAVEN VAN NEW-YORK. Vrijdag is te Ho'boken tengevolge van een groeten brand een uitgebreide aanleg steiger. welk© een waarde heeft van rond een half millioen dollar, verwoest. De brand deelde zich mede aan het Nederlandsche stoomschip „Statendam", doch het vuur aan boord van dit schip kon spoedig wor den geblusciht, nadat de „Statendam" was versleept. De schade welke de „Statendam" heeft geiteden, is slechts gering. (De redactie van het persbure/tii Vaz Dias heeft zich Vrijdagavond tot de Hol land—Amerikalijn te Rotterdam gewend. Te Rotterdam was echter nog geen enkel bericht van den brand op de „Statendam" ontvangen. Men neemt daarom aan dat deze niet van beteekenis kan zijn geweest. De „Statendom" moet heden vau New vork maar Rotterdam vertrekken); Het Verspillen Van De Gezondheid Er zijn personen, die hun gezondheid ver spillen zooals anderen hun have en coed. Het gejaagde dageljjksche le1 oh ter .nze k kwlstei.. De stoornissen, die zich voordoen bU over. werkten, wijzen overigens ernstig erop, dat de bloerijkdom veranderd is en de zenuwen uitgeput zijn, tengevolge waarvan een kenne lijk in gebreke blijven van het organisme op treedt. Hardnekkige moeheid, gebrek aan eet lust, verslapping van de maag en van de spUsverteringsIuncties, hoofdpijnen, slapeloos heid zUn, wat dat betreft, wel zeer karakte. ristieke symptomen, die hoognoodlg verdreven moeten worden door de hulp in te roepen van de Pink Pillen, een ten zeerste gewaar deerd geneesmiddel, dank zü hun doeltref fendheid om 't bloed te herstellen, de zenuwen te genezen en het terneergedrukte organisme prijs der Pink Pillen bedraagt f. 1.75 per f. 9 per zes flacons. Hoofddepöt: Jacob plein 23, te Amsterdam. Elsoht dit adres Plnlc Pillen zijn goede apothekers en drogisten. De overledene, die ook het „1 Tijdschrift" heeft helpen oprichten, heeft in de onderwijsbladen ontzaglijk veel geschre ven, doceerend, betoogend en ook critiseerend en polemiseerend. Hij heeft zitting gehad, ook als voorzitter, het Hoofdbestuur der Vereen, van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Neder land en was ook voorzitter van de af cl. Amsterdam. Voorts heerft hij doel uitge maakt van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel en van den Onderwijsraad. Tevens is hy jarenlang examinator vanwege den Schoolraad en op de gewone examens voor hoofd en onderwijzer geweest. In het Geref. Schoolverband heeft hij krachtig ge ijverd om met de Vrye Universiteit contact te verkrijgen voor de stichting van een leerstoel de Paedagogiek. Zoo heeft de heer Jonkman met al zijn krachten en gaven geijverd voor het welzijn het Christelijk Onderwijs en allen die het dienen. Hij was ridder in de Orde van Oranjs- CENTRUMSBIJEENKOMST DE LEIDERS TREKKEN RICHTLIJNEN. Geen samenwerking met rechts. Het bestuur van de Duitsche centrums partij is deze week bijeengeweest. De woor den, die in die vergadering gesproken zijn, geven een duidelijk richtsnoer voor de toe komst aan. Drie leiders hebben het woord gevoerd: rijkskanselier Brüning, de partijvoorzitter mgr. Kaas en de minister van arbeid Steger- wald. Uit al hun woorden sprak een buiten gewone ernst, maar geen wanhoop. Al kan de toekomst in velerlei opzicht donker en somher schijnen, zij is niet hopeloos. Want zelfs, zeide Brüning, als van het Duitsche volk in het komende jaar door de regeering nog zwaarder offers zullen gevergd worden, zullen de te treffen maatregelen niet tot ver arming der natie leiden; zij zullen veeleer de grondslag zijn, waarop het Duitsche eco nomische leven zal kunnen groeien en bloeien, nadat het van de uitwassen, waar aan het dreigde ten gronde te gaan, gezui verd zal zijn. Het spreekt vanzelf, dat met bijzondere belangstelling werd uitgezien naar de hou ding. welke het centrum tegenover een sa menwerking met de nation aal-socialisten zou aannemen. Reeds in zijn openiv.swoord wees mgr. Kaas 'n samengaan met rechts af. Er hebben zich geen nieuwe feiten voorge daan, zeide hij, welke een wijziging van ons vroeger besluit zouden rechtvaardigen. Brü ning ging zelfs verder, alhoewel hij zich vooral tegen de Duitsch-nationalen en zelfs tegen de Duitsche volkspartij keerde: de on derhandelingen met het buitenland zouden door een uitbreiding van het kabinet naar rechts gestoord worden. De geruchten over een toekomstige com binatie Brüning-Hitler worden hierdoor defi nitief tegengesproken. STUDENTEN TEGEN EEN PROFESSOR Oploopen te Halle Te Halle hebben de laatste dagen weer oploopen plaats gehad in verband met de actie van nationalistische studenten tegen Prof. Delin. Zij keeren zich nu niet aLleen tegen dezen professor maar ook tegen den rector der universiteit Dr." Aubin, die Prof. Delin tegen de studenten steunt, althans in zijn positie. Zij eischen nu ook het aftreden van den rector. Deze weigert evenwel. Een poging der andere professoren om de jonge heethoofden te kalmeeren is alsnog op niets uitgeloop en. CARALLAY t LITTLE ROCK (Arkansas!, 7 Nov. De de mocratische senator voor Arkansas, Th. Carallay Jr., die sinds 1921 zitting had in de Senaat, is na een operatie overleden. Hij was een der vooraanstaande senatoren en grootste tegenstander van Amerika'© deel neming aan don Volkenbond. Schoolnieuws. TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELFT Aan mej. Dr. Ir. A. E. Korvezee, assistent bij de Anorganische Scheikunde, is van Nov, jl. tot en met 30 April '32 verlof verleend om gedurende dien tijd wetenschappelijk werk te verrichten in het laboratorium van mevrouw Prof. Curie te Parijs. TECHN. HOOGESCHOOL TE BANDOENG. Onder voorzitterschap van JTir. Ir. H. Lou don is te Den Haag de jaarlyksche vergade ring van de stichting Bandoengsche Techni sche Hoogeschoolfondb gehouden. De Raad van Beheer bracht zijn 6e jaarver slag uit. In den Volksraad werd door de regeering op een desbetreffende vraag eveneens mede gedeeld, dat de resultaten der studie gunstig zijn. De regeering bleef van meening, dat ver lenging van den studietijd niet noodig is. Medegedeeld werd, dat in de vergadering van den Raad van Beheer van 16 October 1931, besloten werd om, conform het voorstel van de commissie van vertegenwoordiging in Ned.- Indië over 1931 f5000 beschikbaar te stellen, tot versterking van het bouwfonds voor het assaineeringslaboratorium. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Ouderkerk a. d. IJssel (hoofd W. A Brouwer), met ing. van 1 Jan. e.k. M. de Kool te Rijsoord (verb. ber.). Metslawier, R. J. Vogelzang te Veen- wouden. Appelscha (hoofd P. Boerema), mej. J. Scholten te Lutten a. d. Dedemsvaart. Vriezenveen (ulo. hoofd B. Baar), mej. Tr. Fokkinga te Avereest, Delft (Dr. H. Bavinckschool, hoofd L. v. Klinken), mej. L. G. Stevens te Den Haag. Brunssum (hoofd H. Hutink), mej. Harmse, thans tijdelijk aldaar. Hoornaar, mej. M. Jonker te Werken dam, voor tijdelijk. A. JONKMAN t Na een langdurig lijden is de heer A. Jonk man, rustend hoofd eener Geref. School tf Amsterdam, ruim 68 jaren oud, de eeuwige ruste ingegaan. De heer Jonkman was in de wereld van het Christelyk Onderwys en onder zyn collega's een vooraanstaand man. Zyn verscheiden zal "-■"t zeer groote belangstelling vernomen wor- I iiy werd opgeleid aan de Chr. Normaal school te Amsterdam, was daar ter plaatse en daarna achtereenvolgens aan een tweetal J Scholen te Amsterdam onderwijzer. In 1889 werd hij hoofd der School te Hein en Dode- j waard, van waar zijn naam weldra bekend I werd door zyn artikelen in de „School met den j Bijbel", in welks redactie hy zitting had. Voor j al de principieele en psychologische onderwer- I pen boeiden hem zeer en werden met groote kennis van zaken door hem behandeld. In 1908 j werd de heer Jon' man hoofd der Geref. School aan de Nassaukade te Amsterdam, die hij tot i 1 October 1928 gediend heeft, toen hij op 6C- J jarigen leeftijd pensioen verkreeg. R. SLOOT, f Te Taroetoemg (Sumatra) is over leden die heer R. Sloot Jzil, onderwijzer aan de Dir. L. I. Nommensen M.U.L.O.- Scihool aldaar. Gedurende het verlof van den heer J. Booy Hzn-, die thorns im ons land verblijft, fungeerde de heer Sloot als waairnemend Schoolhoofd. Sinds 1921 heeft hij het Chr. onderwijs in Imdië gediend. Bij den thans overledene, die tot de Geref. Kerk behoorde, was het adres van den kring van Gereformeerden te Taroetoeng. WESTLANDSCHE UNIEDAG. Te De Lier zal de e.v. Westl.andsche Unde dag worden gehouden en wel op Woensdag 20 Januari a.s. In de morgenvergadering zal door een later te noemen spreker wor den behandeld het onderwerp: „De Christe lijke School een dam tegen de revolutie". NOG EEN SOCIALISTISCHE SCHOOL? Te Gel een (L.) worden pogingen aange wend voor het stichten van een z.g. neutrale (socialistische) school, gelijk er reeds te Heer len een bestaat. INDISCHE LEERGANG. Te Doetinchem hebben voor den aldaar georganiseerden Indischen leergang voor het onderwijzend personeel in de inspectie in to taal 200 deelnemers zich opgegeven. EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS TECHN. HOOGESCHOOL TE DELFT. Gesl.: Bouwkundig Ingenieur de heer S. Bakker, schap, cand.-ex., de hee der, Alkmaar. Apothekers-assistent, mej. M. Bettenhoussen, Rotterdam. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge. slaagd: Aardrijkskunde de heer K. Bosma te Den Haag. Rechtswetenschap, doct,-ex., de heer A. SchrU J. P. C. Palm, Amsterdam: J. J. H. Haan, Roi mond; P; J. M. A. J. Wijnhoven, Sittard «u de heer A. P. Unie, Groningen. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Gesl.: Godgeleerdheid. Kerkel. voorbereidend ex., de geslaagd de dames S. C. Mlnderhoud, Dom burg: M. M. van Melle, Breskens; en J. B, van der Bunt, Schoonhoven. Rechtswetenschap, doct.-ex., de heer H. Win- Tandheelkunde, theor-ex., Ie gedeelte de hee W. F. A. Arnold; idem 2e gedeelte de hee - DUk J. H. Soeteman; seml-arts-ex., de heer H. C. Koek. R..K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Gesl.: Rechtswetenschap, doct.-ex., de heer W. W. M. D. van Onland te Vughb RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ge slaagd: Apothekers-assistent, de heer J. Hart kamp te Meppel en de dames T. H. Kramer te J-- -- R. F. Veenbaas te Groningen. ïej. C. P. Nat- EXAMENS-WISKUNDE DEN HAAG, 6 Nov. Akte K 5. Opgeroepen en opgekomen 2 cand. Geslaagd 1 cand., n.l. de heer B. W. Vriezen te Den Haag. DEN HAAG, 6 Nov. Akte L.O. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Geslaagd 1 cand., n.l. de heer J. W. v d Velde te Vroomshoop. EXAMENS-ARCHIEFAMBTENAAR DEN HAAG. 6 Nov. Archief-ambtenaar der le klasse. Geslaagd dr. W. J. M. Buch te Maastricht. EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG, 6 November. Geslaagd voor di ploma A, de heeren M. P. de Kok, Amsterdam; C. L. Wong-sloe, Rotterdam, en P. A. J. de Munck, Utrecht. Gemengd Nieuws- Dezer dagen ontsnapte te Arnhem een gevangene. De man was voor een kleine operatie van het Huis van Bewaring naai het Diaconessenhuis overgebracht. Kort na zyn aankomst aldaar moest de man zich" even verwijderen en kwam niet meer terug. Hij was ontsnapt uit het W.C.-raampje. Thans is de man te Keulen door de Duit sche politie, in samenwerking met de Arnherv sche recherche, aangehouden en in verzeker de bewaring gesteld. In Duitschland had hij nog vijf jaar tuchthuisstraf wegens doodslag en diefstal te goed. Te Arnhem had hy enkele inbraken gepleegd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. De 63-jarig» A. Leys udt Fijraaant is door een passeerende vrachtauto aangereden. D© bestuurder wilde de tramrails ontwijken en hield daardoor te veeil links. Het slacht» offer werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De dood traa i spoedig in, zoodot die ontboden geneesheer [geen hulp meer kou verl-eerten. DE VRIEND UIT INDIE DIE DE KAS VAN ZIJN GASTHEER GEBRUIKTE. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Medio Juli kreeg de familie van D. uit de Zuid straat bezoek van een oud vriend van den oudsten zoon, een zekeren N. D. H. Hij vertelde, dat hij opzichter was van een groote plantage in Nederlandsch-Indië en thans met verlof in Nederland vertoefde Door zijn optreden imponeerde hij de familie en hij bleef 's avonds logee-ren. Het beviel hem echter zoo goed, dat zijn vertrek voor onbepaalden tijd werd uitgesteld. Nadat hij ©enigen tijd daar had gelogeerd, viel de 18- jarige dochter des huizes C., zeer bij hem in den smaak, zoodat na een kennismaking van een tweetal weken tot een verloving werd besloten. Dit verlovingsfeest werd zeer luidruchtig en feestelijk gevierd. De plantage-opzichter, die eerst niet over veel geld te beschikken had, bleek plotseling van ruim geld te zijn voorzien en tracteerdo links en rechts. Japonnen en schoenen wer den gekocht en zelfs buurmeisjes werden met japonnen bedeeld. Hij liet zich zelf een nieuw costuum aanmeten en ging met zijn meisje op reis. Kortom hij commandeerde het geheele huisgezin en hing den grand seigneur uit. Toen H. eenigen tijd in Katwijk aan Zee vertoefd had, trok hij reeds de aandacht van de politie. Deze stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat hij slechts een gewoon varensgezel op de groote vaart was. De politie waarschuwde de familie D. voor dezen persoon, doch deze stelde .zeer groot ver trouwen in hem en sloeg de waarschuwing in den wind. Na eenigen tijd kreeg hij on aangenaamheden met zijn meisje tijdens de bruiloft van haar zuster te A. Daar zij hem langzamerhand niet meer kon uitstaan, kreeg hij de bons, maar hij bleef toch rus tig bij de familie D. logeeren. In het begin van September werd de vader van het meisje ernstig ziek en werd hij naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht en geopereerd. Den laatsten October keerde hij weer naar zijn woning terug. Hij maakte toen kas op, die zicih bevindt in een siga renkistje in een chiffonnière in de huis kamer. Hij kwam toen tot de schrikbarende ontdekking, dat daaruit een bedrag van 1170 ontbrak, te weten zes briefjes van 50, drie van 40 en dertig van 25. Nu volgde aangifte bij de politie, die da delijk een onderzoek naar genoemden H. in stelde, op wien vroeger reeds de aandaoht gevallen was. Deze H. wend op verzoek van den inspecteur van oolitie te Alkmaar aan gehouden en is gistermorgen vandaar naar hier op transport gesteld. Hij is op het bureau van politie opgesloten en zal voor den Officier van Justitie in Den Haag worden geleid. Hij heeft reeds een gedeeltelijke bekente nis afgelegd en had het geld tot den laatsten cent ongemaakt. Reeds de laatste weken werd hij door het armbestuur van Alkmaar onderhouden. HET TRAMONGELUK TE WEMELDINGE Een der slachtoffers overleden De heer J. Vleugel, die bij het ongeval op den onbewaakten overweg te Wemeldinge werd gewond, is in den afgeloopen nacht over leden. De man laat een weduwe met 9 kin deren achter. De toestand van den bestuur der van de vrachtauto, 0. Veenhoek, is rede lijk wel. Een gerechtelijk onderzoek heeft uitgewe zen dat den bestuurder der motortram geen schuld treft. DOODELIJK MOTOR-ONGELUK. Tusschen Halfweg en Sloterdijk is een motorrijwiel, dat zich im de richting van laatstgenoemd© plaats voortbewoog, tiemge- voJge vam eembreukin de voorvork over den kop geslagen. De bestuurder kwam met den schrik vrij, doch zijn 27-jarige broer werd in zorgwed- kenden toestand opgenomen en per auto naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd, waar hij eenige uren later ia overleden. FELLE BRANDEN Een ernstig gewonde. Toeni zekere L. uit Etten ten huize van den arbeider v. d. G. te Princenhage (N.B.,) een motor aan het repareeren was, vloog deze plotseling in brand. De vlammen deelden zich mede aan L. Een dochter van v. d. G. doofde rret enkele emmers water het vuur. Inmid dels had ook de woning vlam gevat. Huis inboedel, welke niet verzekerd waren, gingen geheel verloren. Een paard, dat ernstige brandwonden had gekregen, moest worden afgemaakt. L. werd deerlijk verbrand naar het ziekenhuis vervoerd. Te Burgerbrng in de gemeente Zype (N.H.) ontstond 's nachts brand in het café Pronk. De bewoners moesten in nachtgewaad vluch ten. De brand sloeg over op de naast gele gen timmermanswerkplaats en houtloods var den heer Eriks, terwyl ook de smedery met winkel van den heer K. Bos door het vuur werd aangetast. De hrandweer uit Schager- brug en Schagen die de brand bestreed, kon niet voorkomen, dat zoowel het café als de timmermanswerkplaats uitbrandde. Een tal houtbewerkingmachines ging mede ver- De oorzaak van den brand is onbekend. Te Gouda ontstond brand in de rywielzaak van den heer Nieuwenhuizen aan de Verloren kost. Rijwielbanden,, die te dicht bij de bran dende kachel hadden gestaan, hadden vlam gevat en den brand veroorzaakt. Het vuui werd direct met twee stralen van de auto spuit aan de voorzijde en met een straal door de fabrieksbrandweer van de plateelbakkerij „Zuid-Holland" aan de achterzyde aangetast. Door dit energiek ontreden der brandweer werd spoedig uitbreiding voorkomen en men den brand in korten tyd meestér. Winkel, werknlaats era zolder .zyn geheel uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. iMen meldt ons uit 's-Gravenmoer (N.Br.): Aan het Oosteind in de gemeente Oosterhout brandde de landbouwerswoning van Jai tot den grond af. Mede gingen drie w gen in vlammen op. Weinig of niets werd ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN Te Kamerik wilde de heer H. vertrekken met zijn vrachtauto toen plotseling het 7-jarig zoontje van den heer Pak te voorschijn kwam, waardoor het voorwiel het ventje ove borst ging. In zeer ernstiger toestand is hij naar het ziekenhuis te Utrerht overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Den1 bestuurder treft geen schuld Men meldt ons uit Ede (Gld.): Toen de auto van den heer B. zich ii tame'ijk snelle vaart in de richting Arnhem voortbewoog, had deze het ongeluk te sliepen. De auto vloog daardoor met d^o achterkant leen een boom en werd zwaar beschadigd, terwiil het benzinereservoir in brand geraak te. De eciürrenoote van den heer B. kon zich on,Tr»"dd"11::k in ve'l<'"-h°ïd brengen, terwijl het haar gehikte met hehulo vaq anderen haar man mt. de auto te troMmn, De he»i- ,R. hloek een IVhte hersenspliudd'ng te hebben beko men alsmede een verwonding aan het o-e: Hy is per auto naar zijne woning vervoerd. Weerbericht. Hoogste stand te Hemösand 767.1. Laagste stand te Reykjavik 735.1. Stand vanmorgen halftwaalf 749.9. WEERVERW ACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. of W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zelfde tempe ratuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Het groote gebied van lagen druk in het W. breidde zioh nog verder uit, terwijl het ook in diepte nog ©enigszins toenam. De hooge druk trok zich over Scandinavië terug. In heel W.-Europa waaide zwakke tot ma tige Z.O. tot Z.W. winden, die uit het Z. voohtige lucht aanvaren. In Duitschland, waar lage temperatuur wordt aangetroffen, geeft de menging van koude en warmers lucht aanleiding tot nevel-vorming. Overal in het buitenland viel zware, regen, vooral in W.-Engeland en Zuid- en Midden-Frank-» rijk. De drukvcrdeeling geeft geen aanlei ding om spoedig een verandering in den al gemeenen weerstoestand te verwachten. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 11.8 C. 8 NOVEMBER Zonsondergang 4.19 u. Maansonderg. 3.21 u. Nieuwe (Maan 9 November 11.15 u. nam. 9 NOVEMBER Zonsopgang 7.10 u.; Zonsondergang 4.17 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEll 8 NOVEMBER Van 's avonds 4.49 u. tot 's morgens 6.40' u. 9 NOVEMBER Van 's avonds 4.47 u. tot 's morgens 6.42 u. WATERSTANDEN RIVIEREN 7 November Waldshut i i i 0.— m 0.— m. Huningen 0.74 m. 0.04 m val Kohl 2.32 m. 0.0H»m. val Mannheim 2.84 m. 0.04 m. val Hingen 1,80 m. 0.06 m. val Caup 1,94 in, 0,07 m. val Coblenz 2,05 m, 0,06 m. vai Keulen 1,83 i»i, (1,11 m. val Duisburg&39 m. 0.20 m. va Ruhrort 0 60 m, 0,20 m. va Maastricht 173 m. 0,11 m. was Venlo 11.34 m 0.26 m. was HOOGWATER NED. ZEEHAVENS I 8 November Delfzijl 9.27 22,09 Hellevo»tal,1,07 13,30 Terschelling 0.45 19.21 Willems ad 1,59 14,19 Har.ingen 7.42u,i3 Brouwersh, 0,19 12,42 He der ie 2.02 5,22 Z.enkzee i,5ö J3,12 Idem 2ei4i0 18,08 YVemeidinge i,i6 14,34 IJ muiden 1.13 l3,3H VihsiiiKen i,3» H v. Ho land 0.18 12,44 Terneuzen i2,l2 Scheveningen 0.28 12,54 Hanaweert 0,44 12,57 Rotterdam 2.32 14.J8 November. Delfzijl 10.19 22.54 Terschelling 7.35 20.07 Harlingen 3.34 20.59 Den Helder le getij 2.39 6.11 Den Helder 2e getij 14.55 18.53 IJmuiden 1.56 14.16 Hoek van Holland 0.58 13.26 Scheveningen 1.08 13.36 Rotterdam 3.15 15.25 Hellevoetsluls 1.50 14.15 Willemstad 2.40 15.02 Brouwershaven 1.02 13.27 ZIerikzee 1.41 14.00 Wemeldinge 2.01 14.21 Vlissingen 0.02 12.21 Neuzen 0.37 12.56 Hansweert 1.31 13.48 Den Helder le getij 2.39 6.11 ECONOMIE EN FINANCIEN UITGIFTE SCHATKISTBILJETTEN Uitgifte over de toonbank mogelijk gemaakt Het Staatsblad no. 427 bevat een besluit tot nadere wijziging van het Koninklijk besluit van 17 Februari 1914. houdende bepalingen om trent de uitgifte, opzegging, aflossing en rente betaling van schatkistbiljetten. rechtstreeks geschieden door den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam. Deze uitgifte geschiedt tegen dezelfde ïsp. toewijzing door Jën is vastgesteld." het Staatsblad waarin het is geplas ROTTERD. DROOGDOK-MIJ tegen den koei icht op insohrijvimg DE GOOISCHE BANK Een voorbarig bericht Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat het bericht, dat de schulden de baten der Gooi- AMSTELBANE N.V. Accoord 35 met Poolsche credReuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2