DINSDAG 3 NOVEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. REGEERING EN BEZUINIGING Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot vaststelling van een tijd'alijke korting met ingang van 1 Jan. 193.2 op de jaarwedden van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechter lijke macht en de militair rechterlijke macht. Deze tijdelijke korting bedraagt: a. voor hen die gehuwd zijn of gehuwd geweest zy2 pCt. van die eerste 2000 en 5 pCt, van het meerdere; b. voor hen, die ongehuwd ziin en nimmer gehuwd zijn geweest Zl/2 pCt. van de eerste 1000 en 5 pCt. van het meerdere. De tijdelijke korting brengt geen conse quenties met zich in den vorm van lagere pensioengrondslagen en lagere pensioenen, terwijl zij evenmin invloed uitoefent op ixet bedrag van. de kindertoelage. NAT. LANDSTORM COMMISSIE BESTAAT 12V2 JAAR. De Nationale Landstorm Commissie, wel ke heit instituut van den Bijz. Vrijw. Land storm organiseert en consolideert, herdenkt Vrijdag a.s. den diag, waarop zij 12*4 jaar geleden werd ingesteld. De Commissie ontvangt dien dag tussdhen 3 en 4y2 uuir in Huize Voorhout, Lange Voorhout 19, Den Haag. DE KONINKLIJKE COMMISSARIS Het soc.-dem. dagblad Het Volk ver scheen Zaterdag voor 't laatst in klein for maat: En we vinden het bijzonder aardig, dat de Oproerige Krabbelaar daarin een stukje schreef, dat we zonder eenige ern stige bed'enking konden lezen. Hij vertelt daarin van een strafzitting, waar Mr. Ivappeyne, de geweldige advo caat, een verdachte zou verdedigen. Het O.M. bracht een getuige voor, die met een waren woordenstroom alles verklaarde wat een verdachte maar bezwaren kan. Een ideale getuige voor den openbaren aankla ger. Toen de man alles had gezegd wat hij wist en vermoedelijk nog wat méér, vroeg hij of hij de zitting mocht verlaten om huis waarts te keeren. De President deed onzeker. Monsterde den Advocaat-Generaal: „Heeft u bezwaar, dat hij heengaat?" Deze knikte ontkennend, overdubbel tevreden met hetgeen hij eruit had gehaald. „En u, mijnheer de verdediger, heeft u be zwaar?" Het was toen, dat Kappeijne in volle lengte verrees, in wanhoop met zijn getoga- mouvvde armen roeide, en met oen grafstem uitriep„Integendeel, meneer de Pre sident!" Waarop de anders zoo doodsche zaal da verde van het algemeene gelach". Aan deze vermakelijke episode werd de schrijver herinnerd, toen hij in de Memorie van Antwoord voor het Algemeen Begroo- tingsdehat deze verbluffende regelen aan trof, aan cöe regeeringspen ontvloeid: „Het contact tusschen de regeering en de Nederlandsche Bank geschiedt, hetzij rechtstreeks, hetzij door bemiddeling van den koninklijken commisaris. Den jong- sten tijd vertoeft deze laatste inderdaad wegens andere bankwerkzaamheden meestal in het buitenland. Hinder heeft dit tot dusver niet opgeleverd. Integen deel. Ja, dat is beslist vermakelijk. Dient een Koninklijke Commissaris soms om het con tact stroever te maken? BROOD EN SPELEN Het circus Sarassamii iis thans am Rotter dam. lm Amsterdam heeft het in drie weken tij'd rudm een kwart rail li oen gebeurd. In Rotterdam, waar zooveel werkloosheid hecrscht, krijgt het ook eern volle fou/iidiel. Het weekblad de Huisvriend, van diem Liaikermaasoever vraagt: „Dankt U, dat ook hier im Rotterdam gec-m menschem zijn, die op de allernoodzakelijk ste levensbehoeften bezuinigen, om naar Sarassamii's beestenspel tie gaan kijken? U schudt omgeloovig het hoofd? U gelooft miet, dat alles wijken moet voor de sensatie? Em toch is het zoo. Wij wéten. En als gij ook vvetiem wilt, tracht dam eems im te drin gen im de psyche der massa, die, bij voetbal wedstrijden het Feyenoordrterrein bevolkt, of, zooals enkele weken geleden, bij relletjes de polliibie im haar werk bemoeilijkt. Dam zult gij ook weten, dat het „Laat ons eten em dlrim'ben en vroolij k zijn, wamt mor gen stierven wij", op de meest cynische wijze wordt uitgebuit Het is d'e ondergang vam het Romeimsche wereldrijk geweest, toen de verwijfde Romei nen hun eenvoudige levenswijze verlieten en hun tdjid doorbrachten in de arena, na eerst 's morgens hun portie gehaald te heb ben bij de kcirenuitdeelimgen. En, zoo God het niet verhoedt, zal ook on ze beschaving omdergaa/n in de zucht naar spel en sensatie". Gemengd Nieuws. DE GEMASKERDE OVERVAL BIJ AALTEN ENKELE ARRESTATIES. In verband met den overval, die in don nacht van Donderdag op Vrijdag aan de Duifcsche grens bij Aalten heeft plaats ge had, zijn door de marechaussees enkele arrestaties gedaan, waarbij bleek, dat in ieder geval een goede vangst was gedaan. Vrijdag werd er reeds een ingerekend, die reeds veroordeeld bleek te zijn geweest voor verschillende misdrijven, zoodat het vermoeden zeer elterk tegen hem is, dat hij ook debet is aan dezen overval. Hij geeft op dien avond een vergadering van communisten bezocht te hebben te Bochoit. Zondagmiddag werd opnieuw tot arresta tie overgegaan van een individu, dat zich hij een van de grenswimkeliers op de Haart, een nabijgelegen buurtschap, bevond. Bij zijn arrestatie greep hij nog naar zijn re vol ver, die hij, zooals later bleek, bij zich had, doch het was te laat, hij werd zwaar geboeid maar de cel vervoerd. Bij fouillee ring bleek hij in het bezit te zijn van diver se inbrekerslwerktuigen, terwijl zijn revol ver den kogel reeds in den loop had, dus tot schieten gereed was. Des middags heeft dit individu op deze buurtschap loo- ipen bedelen om boter, vermoedelijk met 't doel het terrein te verkennen tot een nieu wen overval of inbraak. Bedde gearresteerden zijm voormannen van de communistische beweging in Dort mund, vanwaar zij naar hier komen om hun onguur vveiik te doem. Op hen werd ook nog gevonden een ex. van een bekend communistisch dagblad. Vermoed wordt, dat men hier te doom heeft met twee groepen van bandieten, die beiden zelfstandig „werken", waarvan van elke groep er thans een in hechtenis zit Begrijpelijk is, dat onder dó gegeven om standigheden de spanning onder de grens bewoners blijft aanhouden. RATTENPLAAG. In de Haarlemmermeer beeft men zulk een last van ratten, dat men dit euvel op uitgebreide schaal moet bestrijden. EEN POSTAUTO GESTOLEN TE AMSTERDAM EEN BRUTALE ROOF SLECHTS GERINGE BUIT Men meldt ons uit Amsterdam: Maandagavond hebben waarschijnlijk twee tot nu toe onbekende personen een brutalen roof gepleegd, waarbij de daders het opnieuw op een postauto gemunt had- Te ruim zeven uur reed een auto der posterijen, waarmede die brievenbussen in de stad worden gelicht, vóór bij het Bijkan toor dfer Posterijen im de van Eeghen- straat 139 nabij de Cornells- Schuytstraat Toen de postbeambte, die zoowel den wa gen bestuurt als de bussen ledigt, bezig was de voor het postkantoor staande brie venbus te ledigen, hebben waarschijnlijk twee personen kans gezien er met de auto vandoor te gaan. De postbeambte zag plot seling de auto wegrijden. Hij weet niet met zekerheid te zeggen of er één of twee per sonem in zaten. Het Bijkantoor-van Eeghenstraat waar schuwde onmiddellijk het politiebureau- Overtoom en binnen eenige minuten was de roof van de postauto via den telegraaf dienst van de politie op alle politiebureaus te Amsterdam bekend en werd in de gehee- le stad een onderzoek naar de auto inge steld. Binnen een uur werd het vermiste voer tuig gevonden en wel voor de Christelijke H. B. S. in de Jacob Jordaensstraat nabij de Euterpestraat Voor deze school is een pleintje en daar hadden de roovers de postauto neergezet. Toen de polite den wagen vond wasi deze. zooals vaijzelf spreekt, verlaten. De postbeambte, die met het vervoer belast was, deelde mede, nadat de wagen onderzocht was, dat de dieven er vandoor móeten zijn giegaan met twee postzakken. De inhoud daarvan heeft ech ter voor hen nagenoeg geen waarde. De eene bevatte slechts drukwerk en de ande re brieven, die uit de gewone brievenbus sen in de stad waren gelicht. Aan ge te eken- de ©tukken bevonden zich daar niet bij. De politie stelde onder leiding van Com missaris Dijkstra van bet Bureau Over toom een onderzoek in, waarbij assistentie werd verleend door den politie-sdheikun- dige Dr. van Leckllen, Hulsebosch. Volgens mededeelingen van een dame aan de politie heeft zij gezien, dat even nadat de poetwagen in de Jacob Jordaens straat had ha't gehouden, een andere auio in de nabijheid daarvan stopte. Uit de post auto zijn volgens haar twee mannen ge stapt, die, nadat zij den wagen aan de ach terkant met een valschen sleutel hadden geopend, twee zakken overlaadden in de andere auto, waarmede zij wegreden. Van de daders ontbreekt tot dusver elk spoor. De politie heeft die geheele omgeving in den loop van den avond afgezocht, doch bij het verzenden van dit bericht was nog niets ontdekt. Vermoedelijk hebben de daders de ver keerde auto meegenomen en hadden zij 't gemunt op den wagen, die des avonds na het sluitien van de bijkantoren de gelds waarden naar het Hoofdkantoor moet brengen. De bijkantoren sluiten om haJfacht en de giert rxne postwagen komt iets eerder voor bij het kantoor. Het wegrijden van de auto miet geldswaarden had echter niet moge lijk geweest, daar deze tegenwoordig door twee beambten bezet is, zoodat zich altijd een van beiden op den wagen bevindt, AANRANDING Te Overschie is een zekere S. uit Rot terdam gearresteerd en opgesloten. Hij heeft een juffrouw en verschillende kinderen aangerand. S. is ter beschikking van de justitie gesteld. SOCIËTEIT VAN BURGEMEESTERS Op initiatief van de heeren A. Colijn, Bxirgemeester der gemeente Nieuwer-Amstel en Mr. A. Slob, Burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, is korten tijd geleden opgericht een sociëteit van Burgemeesters. Gisteren werd te Amstelveen de tweede verga dering gehouden. Op onze foto van l.n.r. zittend J. P. Gouverneur, Burgemeester van Sassenheim, J. Kastelein, Burgemeester van Aalsmeer; J. A. A. Strarnan, Burgemeester van Ouder-AmstelA. Colijn, Burgemeester van Nieuwer-Amstel; Mr. A. Slob, Burge meester van Haarlemmermeer; J. A. L. M. Vos de Wael, Burgemeester van Uithoorn; J. A. Bakhuizen, Burgemeester van'Leimui- den. Van l.n.r. staande: I. Padmos, Burgemeester van Mijdrecht; L. H. Simons, Burgemeester van Haarlemmerliede; Mr. A. J. de Wolff, Burgemeester van Diemen, L. H. M. J. Kosters, Burgemeester van Alkemade; J. H. Geesink, Burgemeester van Nieuwveen, TENTOONSTELLING VAN ..KIND EN KUNST" ROFFEL-RIJM EM ZWARTE RIDDER Gisterenmiddag werd in het Frans Halsmuseum te Haarlem, in tegenwoordigheid van Prinses Juliana, de tentoonstelling geopend van „Kind en Kunst". Een foto van de aankomst van de Prinses. Van links naar rechts: de burgemeester van Haarlem de heer Maarschalk, de heer Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum en rechts Prinses Juliana, FELLE BRAND TE AMSTERDAM GROOTE VUUR- EN WATERSCHADE. Te Amsterdam heeft Maandagavond een zeer ernstige brand gewoed in het gedij k- straatsche gedeelte van perceel van Osta-' destraat 312, waar gevestigd is de motor en rijwielstal ling en herstelplaats van den heer F. H Meiei-dres. Deze was tegen half negen in de aan den achterkant gelegen werkplaats bezig met het in orde maken van een benzine-soldeerbout voor het repa- reeren van den motor, toen deze plotseling in brand gieraakte. De eigenaar liet hel voorwerp vallen, dat neerkwam bij een met. benzine gevulde bus, die daarop even eens in brand geraakte. In een oogwenk verspreidde het vuur zich door de werk plaats, met zulk ecln felheid, dat de vlam men weldra naai' buiten sloegen en langs drie boven elkaar gelegen houten balcons van perceel 314 boven het dak uitkwamen. Ook de eerste étage van perceel 312 werd door het vuur, dat door het plafond heen brak, aangetast. De heer Meierdres had in allerijl zijn zaak verlaten; zijn vrouw en kind, die zich op de eerste etage bevonden, verlieten het huis langs de trap. Ook de bewoners van de tweede étage, als mede die van de belendende perceelen, zochten voorloopig een goed heenkomen. Onmiddellijk was de brandweer gealar meerd; zij rukte met veel materiaal uit. Te ruim negen uur was de brandweer, dank zij haar krachtdadig optreden, erin ge slaagd het gevaar voor uitbreiding te voor komen en kon de door het vuur aange brachte schade voorloopig worden opgeno men, Daaruit bleek, dat de werkplaats ge heel was uitgebrand; zij vertoonde met haar verwoeste muren, 'verbrande 'balken en verwrongen werktuig onderdeelen een vreesclijke chaos. Ook het voorgedeelte, waar motoren en rijwielen gestald stonden, Mep brandschade op. Geheel uitgebrand is ook het achtergedeelte "van de eerste étage, terwijl van perceel 314 alle drie étages brand en watenschade opliepen. Ook in perceel 810 heeft men van het water te lijden gehad. Naar men ons mededeelde zou de zaak van den heer Meierdres voor een bedrag van tien vijftienduizend gul den verzekerd zijn. Bij den brand waren o.m. aanwezig bur gemeester D© Vilugt eoi wethouder Krop man, FELLE BRAND TE LANDSMEER EIERPAKHUIZEN IN VLAMMEN. T© Landsmeer (N.-H.) ontstond Maan- dagavond te ongeveer kwart over acht door tot nu toe onbekende oorzaak (brand In de conserveer-inrichting van den heer- J. Goede Szn., aldaar. Omstreeks zes uur heeft het personeel het pakhuis, waarin deze inrichting is gevestigd, verlaten. Men vermoedt dat de brand is ontstaan in hel oude hout van de steigers nabij de pak huizen. Ongeveer twee millioen eieiren be vinden zich in het tweetal aan elkander gebouwde pakhuizen van die firma, die aan elkander zijn gebouwd en van hout zijn opgetrokken. Tegen negen uur breidde de brand zich noordwaarts uit. Het vuur werd aange wakkerd door den tamelijk krachtige» wond. De brandweer van Landsmeer, die met enkele stralen op de waterleiding werkte, trachtte het aangrenzend perceel, dat bewoond wordt door den heer Brand, dat ernstig gevaar liep, te behouden. Te 10 uur was de brandweer het vuur meester. De beide houten pakhuizen van de firma Groede brandden tot den grond tóe af. De belendende perceelen konden, dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer, die later op den avond geassis teerd werd door de brandweer uit Water gang, behouden blijven. De eierenvoorraad, welke zich in de z.g. eierenputten in de kelders der pakhuizen bevond, heeft ginoote schade geleden. De burgemeester van Landsmeer, de heer Van der Sluis, sloeg bet blussöhingswerk gade. Da schade wordt door verzekering gedekt VERDRONKEN. Te Glanerbrug is uit een spoorkolk bij het station het lijk opgehaald van KL, ven ter aldaar. Het lijk is naar de begraaf plaats overgebracht Te Middelstum (Gr.) is het 6-jarig zoontje van den landbouwer Dees bij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. INBRAAK. Te Glanerbrug is in den afgeloopen nacht ingèbroken in den winikel van deu manufacturier V. O., waar een groot aan tal kleedingstukken, zooals overjassen, overhemden, pantalons enz. (van alles hel beste) is ontvreemd. Een overjas, aan den dader behoorende. bleef achter. De rijkspo litie stelt een onderzoek im. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Te Apeldoorn is in de Stationsstraat de 15-jarige slagersjongen ten Kate door een autobus overreden en onmiddellijk gedood. De ongelukkige was de oudste uit een ge zin van elf kinderen en een der kostwin- EEN WAARBORGSOM „ZOEK". In de jongste raadsvergadering van Hefce- ren heeft, naar het „Hbld:" meldt, de burge meester medegedeeld, diat op de gemeente- rekendng 1930 de kapitaal-dienst sluit met een madeeliig saldo van f 529, welk feit naar zijm meeoiiimg eenige toelichting behoeft. Dit bedrag moest in October 1930 in gemeentekas worden gestort door heit be stuur van de rjk. lagere school te Indloorndk als waarborgsom voor beschikbaar gestelde geilden voor eerste inrichting der schooL In Juli j'jI. kreeg de gemeente-ontvanger voor liét eerst bericht, .dat hij dit bedrag moest ontvangen hebben. Bij schrijven van 21 Juli deel de hij B. en W. mede, dat geery f 529 bij hem was gestort B. en W. hebben toen het bestuur der rJs lagere school te Indoomilk verzocht een spoe diige storting in de gemeentekas te -willen bevorderen. In antwoord daarop deelde het bestuur mede, dat blijkens een in zijn bezit zijnde quitantie de storting reeds op 25 October 1930 was geschied. De quitanitüe was getee- kend door wijlen den vorügen burgemeester en den secretaris. Zij was dus in strijd met de bepalingen der Gemeentewet niet af|_ ven en geteekemid door den gemeente-ontvam ger. De pastoor van Indoomilk deelde den burgemeester mede, dit bedirag ten ge meentehui ze en niet bij den gemeente-ontvan ger te hebben gestort Toen de secretaris en de ambtenaren ter secretarie verklaarden, em bedrag groot f 529 miet te hebben ontvangen, en deze aan gelegenheid administratief was onderzocht, heeft die burgemeester de justitie van deze aangelegenheid op de hoogte gesteld. Het onderzoek, door haar ingesteld, is thans nog niet beëindigd. >randend hula gered. Klein maar dapppr waakzaam hondje Geef m' een heldenhondepoot! Kleine zwarte menschenredder, M'n respect voor jou is groot. Toen je scherpe speurdersneusje Lont en rook en onraad rook. Vóélde je je hondenroeping, En je dééd je roeping ook. Je hebt door je waakzaam waken Heel een huisgezin gered; Daarom trof ik in de kranten Dezer dagen je portret. Je portret heeft me getroffen: 't Is zoo zonder pralerij, Een exceptie in de breede Krantportrettengalerij. Als hst helden-Carnegie-fonds Aanstonds aan je halsband hangt 't Eerekruis der menschenredders Je belastingblik vervangt; Als j' een extraeerekluif krijgt, Waar je eens geen been in ziet, Dan ontvang je, wat je toekomt, Éérlijk toekomt, meer ook niet. f Er zal weinig kans op wezen Maar, had ik het in de hand Dan werd jij beslist verheven In de hondenadelstand. J'' (Nadruk verboden.) LEO LENS. Radio Nieuws. Woensdnv 4 XoTtmber, HUIZEN (1875 M.) NCRV. 8 Tijdsein. S—S.15 Schriftlezing. 8,159.45 Morgenconcert. 10 Tijd sein. 1010.30 Zang door het NCRV. Dames koor. 10.30 Tijdsein. 10.30—U Korte zlekeodienst te lelden door Ds. P. N. Kruyswijk, Gerot. Pred. te Hilversum. 11 Tijdsein. 11—12 Harmoninmbe- epellng door den heer M. F. Jurjaanz te Hil versum. Zang: Mevr. D. van NeerdenOngerw. sopraan. 1212.15 Politieberichten. 12.1512.30 Gramofoon. 12.30 Tijdsein. 12.302 Middagcon. eert; Mevr. C. van KavenzwaayMöllenkamp. zang, H-Hermann, vlooi. H. v. d. Horst Jr._ cello Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode, plano. 2 Tijdsein 22.30 Gramofoon. 2.303 Lezen van Chr. Lectuur door mej. M. Wen tink. te Hilver sum, Voorgelezen wordt; „Sanderke'9 Reis" van Fr. v. Schoteveld. 3 Tijdsein. 34.30 Concert: Kees Hartvelt, vlooi: PJet Lontz, cello, Guust Seijler, piano. 4.30—4.45 Gramofoon. 4.455 Ver zorging van den zender. 5 Tijdsein. 56 Kin deruurtje. te leiden door den heer G. Wesbstra Mzn„ te Hoogeveen. Zang: MteJ. J. v. d. Spelt. Plano; de heer J. H. do Jong bolden uit Utrecht» 6 Tijdsein. 67 Uurtje voor de landbouwers» Spreker; de heer J. Hof stro, Land- en Tu-lzi- bouwonderwijzer, te Hellendoorn. Onderwerp: „Waarde van stalmest en gier". 7 Tijdsein. 7 7.30 Spreker: Dr. F. J. Krop, Ned. Herv. Pred. te Rotterdam. Onderwerp; „De gunstige berich ten van reizigers, die de Sowjet-Republtefc hebben bezocht en do werkelijkheid". 7.307.45 Politieberichten. 7.468 Persberichten van het Ned. Chr. Persbureau. 8 Tijdsein. 810 Uitzen ding van den Zendingsavond der Samenwer kende Zendingscorporaties in de Groote- of St. Laurenskerk, te Rotterdam. Met medewerking van Mevr. J. Hekkertvan Eysden. sopraan, en ikoor .Capella", van de Vereeniglng RUnders, Zendingsdlrectoir. openingswoord 1 gebed. Prof. Dr. J. CR. Slotemaker de Bruine. 1010.10 Persberichten van V&a Dllas, 10.10— 11.30 Gramofoon. HILVERSUM. (298.8 M.) VARA. 6.45—7 «n 7.307.45 Lichaamsoefeningen. 8 Tijdaein. 8.01 Gramofoon. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA 10.16 Uitzending voor de Arbeiders in de Con tinubedrijven. 12 Tijdsein. 12.01 Concert. 1.48 Onderbreking voor verzorging van den zenders 2.15 Onze Keuken. 3 Gramofoon. 3.20 Vertel lingen. 4.20 Voor de kinderen. 4.46 Vraaghalf- lingen. O. v. <3. B. 6.15—6.45 Uitzending van Ciet Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. VARA. 6.46 Het kapitalisme en wat er aan vooralgln& Spreker. 7.15 concert. 8 Onthouders Kadlo- Comlté. 7.15 Vervolg concert. 9 Uitzending voor den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden. 9.15 Gramofoon. 9.30 Tooneel. 11' Persbrrlch'etL 11.10 Gramofoon. 12 Tijdsein en Uit het Sociale Leven. Islö", de Nederl. Vei Chri6tel. Nationale jrbedlenden ,,Mer- iurlus" met hun leden ln de In opdracht dier ledenvergaderingen hebben de hoofdbesturen zich per gezamenlijk schrij ven tot de directie gewend, met verzoek over deze aangelegenheid een onderhoud toe t© De firma Nico ter Kuile en Zonen, een der irootste fabrikanten te Enschedé, had onder 1 den heer Harry ter Kuil^ bijeengeroepen op de volgende staking, waarom de geheele fabriek draait. In dien bijv de spinnerijen ln staking gaan. kun nen na korten tijd (4 dagen) de weverijen er irganlseerden, door het wrorden. BU staking c FEUILLETON DE CITADEL VAN ANTWERPEN (15 De wachtmeester, die eerst niet kon be grijpen hoe die lap claar gekomen was, kwam nu plotseling tot de juiste conclusie, dat ze^er eon der vluchtelingen in den boom was geglommen. „Zonder verwijl op marsch, mannen!" ge bood hij. „Wij moeten dadelijk de korenvel den in, want dien weg, en geen andere, kun nen zij genomen hebben. Wij moeten zooveel mogelijk verspreid werken en elkander op 't eerste teeke-n van ontdekking met den jacht horen waarschuwen. Voorwaarts, mannen en bedenk dat er een flinke premie op hun aanhouding is gesteld die wij gezamenlijk zullen deelen." In vollen ren reden de lanciers 'het bosch uit en de velden in, waarop het winterkoren welig tierde. Zij reden twee aan twee en galoppeerden onophoudeliijk heen en weer. Indien zij een gedeelte van het korenveld hadden doorzocht keerden zij aanstonds in een andere richting weer verder terug, zoodat op deze wijze wel geen enkel plekje onbezocht kon blijven. Plotseling bleef een der lanciers staan, 't paard van zijn kameraad bij den teugel grijpende, terwijl hij dezen opmerkzaam maakte op een grooten hoop stroo, die mid den in het korenveld was opgeworpen. „Het zou niet onmogelijk zijn, dat zij daar onder verborgen waren" meende de eerste. „Och kom", antwoordde de ander, „daar kunnen onmogelijk achttien persojien onder verborgen zijn". „Nu, laat ons in elk geval eenst eens on derzoeken, zeide de eerste weer op zijar beurt daarbij zijn paard in de richting van den strooberg sturende. „Zit daar iemand onder verborgen?' riep de Belg. Natuurlijk volgde er niet het minste ant woord' op deze vraag, hoewel cle vluchtelin gen 'het duidelijk hadden verstaan. De lancier had juist- gezien. Onder den stroohoop waren de vluchtelingen verborgen Dezen morgen bij het aanbreken van den dag. hadden zij bijna aan de uiterste grens van het korenveld, een schuilplaats uitge zocht. Het stróo werd verspreid', terwijl de vluchtelingen er onder kropen, meenende op deze wijze aan het oog van den vervolger te ontsnappen. Inndien er nu meer dergelijke stroobergen in het veld gevonden werden, mogelijk zou dan hun list zijn gelukt, doch nu was het voor de vervolgers een reden tot onderzoek. Een der flamfceuns, die op post stond, waarschuwde zijn kameraden voor de komst der verkenners en zocht daarna zelf een schuilplaats onder het stroo. Inmiddels was de lancier den stroohoop genaderd en stak met zijn lans iin het stroo, of hij ook op eenig vast voorwerp stak. I11- d'icn i'k iemand raak, dan zal ik 't wel boo- ren, dacht de man. Werkelijk had de lancier met zijn wapen een gegeven, een der vluchtelingen geraakt en hem een enkele uitroep vain pijn had doen hoo- ren. Met op elkander gepeuste lippen door stond hij de pijn zoo geduldig mogelijk en nam zich voor tot het uiterste te zwijgen. De lanciers meenden het onderzoek al te moeten opgeven, geloovende dat hun ver moeden ongegrond was gebleken, toen een hunner aan de lans groote bloedvlekken bespeurde. Zwijgend maakte hij zijn kame raad hierop aandachtig en blies tegelijker tijd op zijn horen: het afgesproken sein, dat hun kameraden mo-est waarschuwen, diie nu weldra van alle zij'den kwamen aan rennen. Van de vluchtelingen, die zich nu ontdekt zagen, sprong Peters het eerst tevoorschijn. Snel als de gedachte richtte hij het musket op den hoornblazer, -doch moest tegelijker tijd tot zijn niet geringe schrik ontwaren, ten viel onmogelijk meer te denken. drank, het weinige dat zij ontvingen, werd Toen alle ruiters, er waren er twintig, hen door den cipier voor den mond gehou- present waren, beraadslaagde de wacht- den, omdat zij noch hun handen, noch hun meester met een zijner manschappen om- voeten konden gebruiken. Slechts een enkel trent de wijze, waarop men de gevangenen j uur van den dag werd het hen vergund, *"|j|" onder 6trenge bewaking op de binnenplaats naar Leuven terug zou transporteeren. De wachtmeester koos hiertoe een wreed middel, hetwelk door zijn soldaten op even wreede wijze ten uitvoer werd gebracht Het plan van den aanvoerder kwam hierop neer, dat men -d'e gevangenen aan de staar ten deir paarden zou vastbinden en hen op deze wijze naar Leuven brengen. De wacht meester zou met zijn geladen revolver ieder in bedwang houden, die het wagen durfde, een poging tot ontsnappen te wagen. Of Peters al luide tegen een dergelijke handelwijze protesteerde, niets mocht baten Met de revolver in bedwang gehouden, de lancier zijn revolver op hem, met de be dreiging, hem bij de eerste beweging te zul len neerschieten. De verdere gebeurtenissen laten zioh zeei wel indenken. Met de grootste moeite en in spanning was het aan de zwakke soldaten I nen, reeds vijf kwartier gelukt het zoover te brengen', dat zij zich veilig waanden, en nu? Nu werden in één oogenblik al hun plannen in duigen gewor- het gevaar groot, dat het paard, waaraan zij waren vastgebonden, hen door een enkelen ©lag zou doodtrappen. Gelukkig werd deze tocht zonder verdere moeilijkheden volbracht, zoodat. d-e gevange nen, reeds vijf kwartier nadat zij op het korenveld in hechtenis waren genomen, reeds weer im hun oude gevangeniscel wa ren teruggekeerd. Het vermoeden, eenmaal door Peters ge uit, dat zij bij een hernieuwde g e vangen- name, meerdere kwellingen zouden moe ten verduren als voorheen, werd aanstonds Bleek en roerloos stonden de mannen daar, zonder een enkel woord met elkander te wisselen. Zij zouden dus weer naar een ellendige cel terug worden gebracht en op-bewaarheid. aam honger en gebrek ten prooi wor- j Nauwelijks in de cel teruggekeerd, wer den zij door den ouden cipier opgewacht. ijf aam vijf in een ijzeren blok Inmiddels ma-derden de ruitere te komen. Nog meer dan voorheen verzwakten de mannen, zoodat zij er tenslotte als levende geraamten uitzagen. Toch zou het uur hunner bevrijding nu niet lang meer op zich laten wachten, zoo als wij ih het volgende hoofdstuk zullen zien. HOOFDSTUK V Op de Citadel Tegen de buitenwallen der stad Antwer pen stond destijds een reusachtig for;. Aan de eene zijde grensde het aan de strat ?n der stad, aan de and-ere zijde werd het fort be- spoeld door de kabbelende goiïjes van do Schelde. WanneeT wij zeggen, dat'het aan de stra ten der 6tad grensde, dan drukken wij ons miet geheel juist uit. Om het geheele fort heen was namelijk een zeer breede en diepe gracht gegraven, behalve natuurlijk aan de zijde der Sch-elde. Over groote, stevige ophaalbruggen, die bij nacht en an tijden ran gevaar w er.ten opgehaald, hield men gemeenschap met -Ie stad. Wanneer men een bezoek aan deze roue- achtige 011 bij uitstek zeer sterke vesu'g wilde brengen, dan liep men eeret over do ophaalbrug en naderde v-ervolgèi men en beenen doorstoken, zonder dat de schillende zijden. Het groepje, vluchtelin- sloot, en wel op zoodanige wijze, dat zijgroote poort, waarvan de muren oowevear man, uit vreeö zijn kameraden te verraden,^gen werd in allerijl omsingeld en aan vluch^krom gebogen moesten zitten. Alle spijs eneen halve meter dik waren. Aa n de beneden zij de, naast de poort, ver* toonden zich aarden wallen, die bijna ge heel loodrecht waren opgebouwd, terwijl daarboven de borstweringen of verschan singen waren opgericht, waarachter een reusachtig aantal kanonnen waren opge steld, waarvan de monden door de geheele 6tad en daarbuiten zichtbaar waren. Aan de velschillende zijden telde het fort drie van dergelijke poorten en ophaalbruggen. Bij dit alles was het fort nog voorzien van vijf bastions, aJduö noemde men die gedeel ten, die vooruit staken. Probeerde een vijand het bijvoorbeeld, om niettegenstaande de grachten en kanonnen, het fort te bestormen, dan werd hij door de kanonnen, die op de zijwallen der bastions waren opgericht, zoodanig van terzijde be stookt, dat terugkeeren weldra noodzakelijk werd. Op deze wijze vertoonde het fort geheel den vorm van een Tegelmatigen vijfhoe-k, waarvan de beenen of lijnen allen even ge lijkmatig waren. Op grooteren en kleineren afstand was bovendien de Citadel nog omringd door e<en groot aantal kleinere forten, die de inamen droegen: St. Hilaire, Burcht, Zwijnd recht, Calioo, enz. Aan de noordzijde der stad, op een af stand van omstreeks duizend meter, was aan den rechteroever het Noorderfprt gele gen, eveneens een vijfhoekig fort. van kase- matten of bomvrije schuilplaatsen voorzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5