AAL ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 HAARLEMMERSTR. 13Q-135 Theeserviezen, enz. 15-deélig nieuwe decors 2.28,. 4.20, 5.E0 16-deeTg. aparte modellen 6.25, 8.75, 11.75 Eng. theepotten luxe uitv. ".70,0 9 ,1.25 1 ^0 koffiepotten flinke'maat 0. 5,1.20, '.65,1.85 Eetserviezen Ontbijtserviezen 6-per oons fijn poicelein 1.75, 5 50, 6.2». apane Eng. decors 8.-, 9.75, 12.10 nes schalen 6-deelig 1.20, '.40, 16 melkkannen mooie decors 0.75,0.87^,1.05 Leerdam r las-vazen 0.i2J^, 0.70, '.25, 145 teerd m *ate s el on 4-deelig.1.55,2X5. 3.75 Leerdam ikeurstellen 8-dee ig 3 50,4 75 5. 0 meest ui.g breide sorte'ring drinkserviezin 30 deelig 4.L0, 6 75, 8. 5 60-deelig 9. 1 .10, 17.L0 Porsele n en Aardewerk in de neuwste decors Uit- ebi eida sor eering Lage pr ijzen STADSNIEUWS OPENING ..ZIJLPOORT-GARAGE" De'gebouwen van „De Volharding" aan de Haven hebben een andere bestemming gekregen. De heer A. C. Meester, van Lei derdorp, <lie daar reeds een zaak. heeft heelt beslag gelegd op deze gebouwen voor de •mridhting van een moderne auto-garage en reparatie-inrichting, welke hedenmiddag gappend zijn. De geheel gerestaureerde en omgebouwde perceelen geven ruimte aan 'n veertig wagens, die door de verschillende uitgangen en ingangen gemakkelijk kun nen worden opgeborgen en ook weer ge makkelijk naar buiten gereden. De heer Meester is vertegenwoordiger van de Nash- automobielen, waarvoor een smaakvolle show-room is ingericht. Voorts bevat de ga rage een reparatie-inrichting, die ingericht is op de reparatie van alle merken en ten slotte een klein vriendelijk kantoor. De Zijlpoort-garage is er dus een, die er in alle opzichten wezen mag. De moderne auto mobilist vindt er alles wat hij wenscht en we twijfelen er dan ook niet aan of de zaak van den heer Meester zal er in Lelden wel ingaan. We wenschen hem gaarne succes Bij de opening hedenmiddag waren veel belangstellenden aanwezig, terwijl vele bloemstukken de nieuwe zaal een feeste lijke aanblik gaven. LEiDSCHE PENKRASSEN HOLLANDSCHE CONCERT-DIRECTIE DE KOOS De serie abonnements-concerten door de Holl. Concert-directie Dr. G. de Koos te Lei den georganiseerd werd gisteravond geopend met een viool-recital van Gsorg Kulenkampff met klaviermedewerking van George van Renesse. Kulenkampff is een zeer temperamentvol violist die over een omvangrijke viooltech niek beschikt. Er zit energie in hem, geest kracht, en zijn techniek stelt hem in staat die te uiten. Hij is een zeer muzikaal man, die zin heeft voor de samenstelling van een programma en dit op hoog peil weet te hou den. Gelijk veelal bij kamermuziekuitvoerin- gen bestond de laatste groep van het pro gramma uit kleinere werken, die dan meer malen een uitsluitend virtuoos karakter dragen, werken waaraan een kunstenaar kan toonen, wat hij alzoo met zijn instru ment kan doen. De kleine werken van De bussy en Ravel, die Kulenkampff speelde, waren echter in de eerste plaats muziek, innig doorleefde muziek en dan neemt men als slot gaarne de herinnering aan een brui send virtuozenstuk als „Caprice d'apres l'Etude en Formes de Valse" van Saint-Saëns mee naar huis. Kulenkampff speelde dit werk met een zeldzaam brillante bravour, doch het teekent den kunstenaar, dat hij na het langdurig en hartelijk applaus een toe gift gaf, waarin hij weer zuiver zijn muzi kale persoonlijkheid kon leggen. Het eerste nummer van het programma was het vioolconcert in C-dur van A. Vivaldi door Frits Kreisler bewerkt. Vivaldi is eigen lijk de schepper van den soloconcertvorm. Het eerste deel is in wezen een Rondo, dat steeds moduleert Het aanvangsthema keert in wisselende toonaarden steeds terug en daartusschen vindt men contrasteerende pas sages. In bovengenoemd concert is het eer ste deel een Allegro energico, dat dan ook energiek werd gespeeld. De toon van Kulen kampff is groot en mannelijk en mist alles wat Wagner noemde „triviale Geigerei". Er brandt iets in, dat zoover mogelijk verwij derd is van zoetelijk gekweel. Het is niet onmogelijk, dat schuchtere zielen dien tooi) te forsch, te krachtig van structuur vinden. Dat trof vooral bij het Andante doloroso, breed voorgedragen. Het was inderdaad een smartelijk andante, dat voortdurend tremo- leerde zonder een oogenblik weelcelijk en larmoyant te worden. En daarop volgde een vurig Allegro molto. Met de Sonate in C-dur van Bach trad Kulenkampff alleen op. Dat Bach steeds in den stijl van het orgel dacht bleek onmis kenbaar weer reeds uit de eerste maten van het Adagio, dat een technisch gave voor dracht genoot. Bach, die toch allerminst wei ken voor virtuozen schreef, maakt het hierin den uitvoerder niet gemakkelijk en wellicht nog moeilijker in de Fuga. Men moet eer bied hebben voor de wijze waarop Kulen kampff in het contrapuntisch weefsel de thematische gangen deed uitkomen. Een violist heeft ten slotte slechts vier vingers, vier snaren en een strijkstok ter beschik king! Na het Largo ten slotte een razend snel 'Allegro assai. En toch, hoe meesterlijk de voordracht yan de beide werken vóór de pauze was, het wilde ons toeschijnen, dat de kunstenaar daarna in het moderne programma beter gedisponeerd was. Voller, dieper, doorleefder klonken de tonen; heviger was de spanning, krachtiger het sentiment dat zich uitte in de Sonate in Es van R. Strauss. Dit spel was in één woord schitterend. Eerst een glorieus Alle gro, waarin de slagvaardige en muzikale pianist Van Renesse den violist niets schul dig bleef. Daarna een verinnigd Andante: het wonder van de zingende viool. Uit de diepte klimt de melodische lijn omhoog; van donker brons gloeit de klank tot tinte lend goud; en aan het Zenith gekomen golft zij in fraaie welvingen terug na de g-snaar. F.r is iets rhapsodisch in deze muziek. Op verinnigingen volgen pathetische passages vol diepen, brandenden gloed. Op lyrische visies passages van epische verhevenheid. Deze schoonheid handhaaft zich en culmineert in een heftig bewogen Allegro. Sterk wordt men bij dit episch-dramatische werk er aan herinnerd, dat Strauss ook de componist was van „Ein Heldenleben", „Tod und Ver- klarung", „Also sprach Zarathustra". Toen volgden een fijne „Nocturne" van Debussy en een „Menuet" van Ravel bene vens het werk van Saent-Saëns, diat we reeds noemden. Het is wel te betreuren, dat er nog een aantal plaatsen in de kleine zaal onbezet waren. De beide kunstenaars hadden een groote Zaal vol menschcn verdiend. Op Vrijdag 13 Nov. volgt het tweede con cert van deze serie, te geven door het Por tronieri-kwartet. De mooi klinkende; Bach steimvleugel wa3 uit hef, iuagazijn van d« Firma H. Mens. HERFST Nu heeft de herfst een volkomen bezit van de wereld genomen. Er was een dag, waarop een tintelende klare kou op de aarde stond als een weldadige balsem voor onze al te lang door regen verkommerde longen. Er was nóg zoo'n dag en nóg een. Toen was er nog zoo'n dag tot den middag toe. Er kwam een zware mistige wolken bank iangs den hemel schuiven. Er viel; een miezerige x*egen neer. Toen kwam een bolle-bulderende wind over de velden ge varen. Die joeg den hemel beurtelings schoon en beurtelings vol grijze wolken, waaruit een verkleumende regen, een klet terende hagelslag striemend neersloeg. En nu naakt en kaal staan de zwarte boomen tegen den onrustigen herfstheme: te schudden. In de schoorsteen buldert de wind. Hij loeit en giert om de hoeken der straten en veegt de vuile gele blaren op hoopen tezaam. Hier en daar staat in een tuin nog een verkleumde dahlia die al te lang van het leven wilde genieten en een hos verwaaide herfstasters hangt scheef over den grond. Het is voorbij. We stonden nog even op den drempel maar nu gaan de deuren van onze huizen toe. We stap pen de nachtschuit weer in en wenden onze oogen naar het pijpenrek. Boven ons knoerst het roer over de pin. De behaag lijkheid zit naast ons met de beenen Over elkaar. De herfst voert ons binnen in de beslotenheid van de huiskamer. Het warme lamplicht straalt over onze hoofden en over het boek van onzen lievelingssghriiver. Onze pantoffels ziin warm en soepel. Onze stoel diep. De krant ritselt tusschen onze vin gers. droog en behaaglijk. Het is om te lachen, om diep en sarcas- tisch te lachen. Misschien is er een enkeling ;oo een winter tegemoet gaat. misschien zijn er velen die zóó een enkel momc- kunnen plukken (laten ze het vooral niet nalaten) maar z,óó is des winters zelfs niet" meer in onze verbeelding. We zijn de zomer uit komen razen en zoo razen we weer de winter in. Het leven siddert en klopt. Onze voet rust op het gaspedaal. De motor ronk" In onze ooren is het geluid van gonzen de turbines. Een groeiende ellende sluint over de wereld. Wij huilen er om. We lachen. We kijken grimmig vooruit op den weg. De boomen slaan achter ons neer. Er zijn uitersten. Dit waren ze. Ik schreef. Ik zag de razernij van het wakeloos jach tend leven. „Jantje", zei Charlientje. „je moet. een een kitjo kolen halen. De bak is leeg". Ik" hen van mijn motor in. 't gras gerold Ik keek haar met koeienoogen af wezig aan. Toen hoorde ik haar en zei: .Strakkies". Toch heb ik het eerst maar gedaan want de kachel stond op uitgaan. was donker in 't schuurtje en ik strui kelde over een emmer. Daarna schepte ik roekeloos om me heen en meestal juist daar waar niets lag. Nu heb ik mijn handen gewassehen en zit weer voor mijn bloc notes. waarop ik zooeven de motor liet razen door den nacht. Tk weet niet meer De wind buldert en giert met een sata nische lach om de hoek van het huis en gaat daar met een hosje bladoren wervel windje spelen. Een trieste schemer valt op alle dingen neer. Het is herfst. HET NOORDEINDE HEROPEND EEN WINKELWEEK waarschijnlijk worden afgebroken, omdat de electriciteit het werk van den wind heeft overgenomen en een schadepost dus is ge worden voor den korenmolen ".ar S. Vellekoop Wij willen gaarne hopen dat de plannen niet verwezenlijkt zullen worden en onze weest in verband met de vernieuwing van molen al doet hij geen wenk meer, toch he- DR. IRWIN BROWN KOMT NAAR LEIDEN OP 25 NOVEMBER A.S. Er heeft zich te Leiden een comité ge vormd, bestaande uit de heeren Prof. Dr. J. H. Kern en Dr. A. Perdeck, voorz. en secr. van de English Association, Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Prof. Dr. A. Eekhof, Mr. P. J. Idenburg, Prof. Dr. H. M. van Nes en Prof. Dr. J. de Zwaan, dat een uitnoodiging heeft gericht tot Rev. Dr. J. Irwin Brown, predikant der Schotsche Gemeente te Rotter dam, om. een lezing alhier te komen.houden. Eenige jaren geleden heeft déze geestige causeur ,en schrijver een uitbundig succes ingeoogst met zijne voordracht „An Irish man's difficulties with the Dutch language", welke lezing later in een boek is omgezet, dat nog herhaaldelijk wordt herdrukt e vele Gymnasia en Hoogere Burgerscholen gebruikt. O'Neill heeft nog meer struikel blokken op zijn weg gevonden bij de han teering der Nederlaridsche taal. Ook de tele foon bracht hem soms bijna tot wanhoop. Hierover komt Rev. Dr. Irwin Brown vertel len op Woensdag 25 November a.s. om 8 uur, in de Nutszaal ('Steenschuur 21), waar hij dan zal spreken over „An Irishman's Difficulties in speaking DutchWith a chapter on O'Neill and the Telephone". D'e baten, dezer lezing hebben voorts een sym pathiek doel, want zij zijn bestemd voor dp oprichting van een Gedenkteeken in de „Scots Church" te Rotterdam, voor de Cove nanters, de in de 17de eeuw uit Schotland orn des Geloofs wil verdrevenen, die in Ne derland, met name in Rotterdam, een veilig toevluchtsoord hebben gevonden. To'egangs- kaarten a f 1.— (alles inbegrepen) .zijn te verkrijgen bij den heer Eggers, Botermarkt 14, te Leiden en 's avonds aan de Nutzaal. de wegbedekking is gisteren de straat, welke mooi opgeknapt is, weef voor het publiek opengesteld. De winkeliers van het Noordeinde voor wie de afsluiting een scha depost is geweest, hebben het feit van de heropening niet onopgemerkt willen laten voorbij gaan. Ze besloten wat leven in.de brouwerij te brengen door middel van een winkelweek. Deze is gisteravond begonnen en zal tot volgende week Zaterdag duren. Eiken avond is er van 6 tot 10 uur muziek door middel van een drietal gramofoon- versterkers, die ongetwijfeld wel menschen zullen lokken. Door ve;-schillende winke liers zijn voorts cadeaux beschikbaar gesteld voor de cliënten. Bij aankoop van 50 ets. ontvangt men een letter, en het zal er om gaan om van de letters, die men op deze manier verzamelt een zoo groot mogelijk gedicht, een zoo groot mogelijke spreuk of eer, zoo groot mogelijk Nederl. woord samen te stellen. Voor de beste oplossingen zijn de cadeaux (een flink aantal) beschikbaar ge steld. De straat ziet er feestelijk uit door paar reclamedoeken en de extra wijze waarop de winkeliers hun étalage hebben houden blijft AGENDA AANRIJDING rw, Hooft 1 werk kunnen vinden. Bovendien kunnen per H «erkloozen als schippers op het dorp een aanrijding plaats -geb-ad m 1i wnrfipn ip wpr.v e&steirl met van gemeente- f,e;LVr(h„taï™°nHrjLU'Lhr,'!'Sifk wïïe LschüIaar^sLlcS sc™te5 Ev"n. ltixe auto- komende van den Rijndijk. De I pp„ ppri 30-tal noodie voor de verwerking aanrijding was van dien aard, dat de Iuxg i*j2neeï™or Xjïe 8 auto deerlijk gehavend werd De oorzaak j3, h naar men beweert, dat de vrachtauto niet voldoende signalen had gegeven. De politie is in het geval gemengd, en zal een en ander verder uitzoeken. KERKVERW ARMING In de gehouden vergadering van kerk voogden der Ned. Herv. Kerk, werd beslo ten tot kerkvenvarming over te gaan. Een proef daartoe zal worden gertomen met vier kachels, te stellen op verschillende plaatsen in het kerkgebouw. Hiermede zal in een lang gevoelde behoefte worden voorzien. ZEDINGSFILM Maandag 16 November a.s., des avonds te Ten einde uw Raad een voorstel te kun nen doen, heeft de N.V. schriftelijk bevestigd van dit terrein ongeveer 10.000 M3. zand voor de gemeente beschikbaar te stellen, af te graven vóór 1 Juni 1932. Kan derhalve op aannemelijke voorwaar- Hoogl. Kerkgrach.scholen, den de beschikking over voldoende zand wor- Dinsdag, 2 Nov. 26 en 7—10.30 uur ba- verkregen, ons College stelt zich voor, zaar Clara Dozy in het gymnastieklokaal d«r Hoogl. Kerkgrachtscholen. Woensdag, 4 Nov. 26 en 7—10.30 uur bazaar Clara Dozy in het gymnastieklokaal der Hoogl. Kerkgrachtscholen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doctoren De Jager, Janssens. Muyzert en Veldhuyzén. Geneeskundige Zondagsdienst to Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Varekamp, telef. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Nov. a.s. waargenomen door apotheek: D. Pelle, Kort Rapefabuug 12, telefoon 594. SSft "KISS hall achture zal inde Ned.' Herv. kerk de BURGFRUJKF STAND GEBOREN: Apolorila Adrlana ■■even en Q M Augustlnns; Marg J H Geers en H Schoorel; Theodoi Schlagwein en S C Hoppenbj Jacöbu- G H Fluiters. Sai Gerrlt z van J der Reljd' do Me(J en M vanTongeren. OVERLEDEN: M Breedevelt Jd. 67 J. ONDERTROUWD: A Schaap 24 en J S Legct LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST. De I.eidsche Belasting-Ophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 15.470.79 aan den Rijksontvanger afgedragen. Het aantal aangeslotenen steeg tot 4458 De aandacht wordt er op gevestigd, dal het met het oog op de vervolging gewensclit is, de uitgereikte aanslagen in de Inkom stenbelasting 1931/'32 zoo spoedig mogelijk ten kantore, van den dienst. Breestraat 81 to doen inschrijven, waar tevens alle ge wenschte inlichtingen betreffende den dienst worden vérstrekt. BAZAAR CLARA DOZY. De daméskrans „Clara Dozy" tot steun van de Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen zal ook dit jaar weer; én dat wel op 2, 3 en 4, November a.s. in de nieuwe gymnas tiekzaal der Hooglandsche Kerkgrachtscho len een bazar houden* welke speciaal ten doel heeft steun te verleenen aan de plan nen tot den bouw van een nieuwe Clir. Fröbelschool in TiiinstacJwijk. Dit plan heeft natuurlijk ons aller har telijke instemming en daarom willen we thans reeds gaarne' afle belangstellenden 'opwekken (lezen bazaar vooral niet te ver geten. Men zie voor bijzonderheden de ad vertentie in dit numqier. ALPHEN AAN DEN RUN ZENDING. Gisteravond heeft de heer IJdens in de Chr. H.B.S. zijn vervolg lezing gehouden over: „De Zending in de Batak-landen". Zendeling Nommensen, aldus de spr.,.gaat steeds viVler in het gebied, waarvan hij. de. haanbreker is." Steeds verder gaande laat hij andere zendelingen aohter voor den op bouw der gemeenten. Door het bezetten van Oostelijk Toba, gelegen aan het Toba- meer, werden door een priesterkoning aan geworven Athjé'ers in stelling tegen de zen ding gebracht. De regeering wilde dit ver hinderen door het zenden van soldaten, waardoor verovering kwam van de Batak- landen tot Balige toe. Later werd 't eiland Samosir bezet, waar de slavernij heersch- te. Thans is geheel Sumatra's Oostkust be werkt door de zending, waardoor vele hei denen van het heilige Toba-meer afzien en het oog op den Christus gevestigd hebben. Alle bijzonderheden uit deze belangrijke lezing vermelden is niet.wel doenlijk. Eén voorval moet daarop een uitzondering ma ken. Gods wegen zijn wonderlijk, dat on dervond ook zendeling Nommensen, toen hij werkte in West-Toba, en doordat hij hoorde van een vrouw uit Oost-Toba, jlie op geruimen afstand-aan een paal was ge bonden en daaraan reeds twee dagen stond, waarbij haar ooren en haar was afgesne den, welke men voor heilig hield; en door deze vrouw te bevrijden en terug te bren gen naar Oost-Toba was dit een goede aanleiding voor het zendingswerk voor Oost-Toba, waarvan een dankbaar gebruik werd gemaakt. Over de toekomstmogelijk heden voor de Batak-landen hoopt de heer IJdens over enkele weken te spreken. ROODE KRUIS-COLLECTE. De opbrengst van de alhier gehouden Roode Kruis-collecte is f 176.97. „DE KLOKKEN LUIDEN". Donderdag 10 December zal de film van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging alhier te zien zijn. „KWIEK". Naar we vernemen zal de Christe lijke Gymnastiekvéreeniging „Kwiek", wel ke thans ruim 70 leden telt, onder lei ding van den directeur, den' heer Ant. TVletz van Leiden, in de kerkzaal. der Mar- tha-Stiohting 25 Nov. a.s. haar uitvoering geven. Het voorloopig programma is als volgt: Opmarsch, opening, vrije oefeningen meisjes, b rugoefeningen heeren, spring oefeningen jongens, vrije oefeningen da- més, brugturnen meisjes, standen heeren, rek heeren, brugturnen dames, origineele vrije oefeningen heeren, brug jongens, paard voltigeeren .heeren, en plastische standen dames.. Woensdag 25 Nov. houde men vrij. MARTHA-STICHTING. Deze maand ontving de Martha-Stichting (voor onverzorgde kinderen) alhier van mevr. C. geb. S„. van Arnhem, een gift van f 500 en van iemand alhier ook een gift van f 500. Onder verzorging van mej. G. van Dam alhier heeft de M. S. van den Lakenbond ontvangen een zending van 23b lakens, 64 handdoeken en 25 sloopen. BEGIN VAN BRAND. Gistermorgen omstreeks 11 uur werd brand ontdekt bij T. v. L. in den Hoorn. Het bleek een schoorsteenbrand te zijn en de brandweer, die spoedig ter plaatse was, behoefde geen dienst te doen. KATWIJK NIEUWE KAMPWACHTER. Schouten, kampwachter aan de Rijksschietbanen alhier, wordt met in gang van 1 Jan. 1932 van zijn functie ont heven. Als zijn opvolger is benoemd sergeant- majoor-èdministrateur De Geus, van het 4a regiment infanterie. KATWIJK AAN DEN RIJN PACHTPRIJZEN. et R.-K. Kerkbestuur heeft de pacht prijzen van de landerijen, eigendom van de R.-K. Kerk, ook voor het jaar 1931 aan merkelijk verlaagd. JUBILEA. Dinsdag 3 Nov. zal het 20 jaar zijn dit. mej. R. v. d. Valk als gedienstwillige in fuctie is bij de fam. Sintemaker. Een van het vroegere systeem dus. Het zal mej. v. d. V. dien dag niet aan belangstelling ont breken. PACHT. In een bijeenkomst van vele tuinders werd besloten aan verschillende landeige naren te verzoeken een hiervoor benoemde commissie in gehoor te willen ontvangen om de nood warrin de tuinders in het al gemeen verkeeren en o.m. ontleend aan officieele cijfers der Tuinbouw ver. „Katwijk en Omstreken" bloot te leggen en te be spreken wat in deze met de welwillende medewerking van de landeigenaren zou kun nen worden gedaan om in den onhoud baren toestand van de tuinders en bloem bollenkweekers verlichting te brengen. CENTRALE VERWARMING. De Centrale verwarming in de R.-K. Kerk zal Zondag 8 Nov. a.s. door den Z.Eerw. Heer pastoor Schiphorst worden ingewijd en 9 Nov. in gebruik worden gesteld. FILMAVOND. In het gebouw van de Chr. J. V. aan de Voorstraat zal Woensdag 4 Nov., 's avonds om 8 uur, de bekende film „Jozef in Egyp te" worden vertoond. VERHUUR GEMEENTE-EIGENDOMMEN. B. en W. stellen den Raad voor aan de Schietvereen. „Nederland en Oranje" te ver huren een perceeltje grond nabij de Rozen straat, groot 120 M2. voor f 0.10 per M2., alzoo in totaal f 12 per jaar. HAZERSWOUDE ONZE MOLEN langen tijd buiten gebruik is gesteld, zal z KOUDEKERK ZANG- EN MUZIEKAVOND Donderdagavond werd in de Ned Herv. Kerk alhier vanv.-ege de Commissie van Bijstand een Zang- en Muziekavond gehou den met wilwillende medewerking van de Zanigvereeniging „Koudekork's Gemengd Koor" en de heeren A. Mieog, Jac. Vonk en Arie de Kort. terwijl door Ds. Odé een on derwerp werd behandeld over do Hervor- Jammer, dat de belangstelling voor deze avonden blijkbaar minder wordt, want over het gehee' moet gezegd worden, dat ook deze avond als zeer goed geslaagd mag hceteiL GEVONDEN VOORWERPEN Bij de gemeente-politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden tasch met geraadschappen afkomstig van een motorrijwiel. LISSE GEMEENTERAAD. Vrijdagavond vergaderde de Raad der Gemeente te halfacht. De burgemeester opende de vergadering en las de gebeds formule. De notulen werden met enkele wijzigingen van ondergeschikt belang vast gesteld. Een kleine wijziging in het Raadsbesluit over aan- en verkoop van grond werd aan genomen. Met den heer Beelen werd aangegaan een stuk grond langs de haven te verrui len met een strookje grond langs de Hya- cinthenstraat, waar beide partijen mede Met het aldus verkregen zand is het onze bedoeling aan te leggen straten tusschen Grachtweg en Broekweg op te hoogen even- de daaraan grenzende bouwterreinen. Vorder is een groote hoeveelheid zand benoo digd voor uit te voeren straatwerken, o.a. voor de ophooging van de Gasstraat en de Na.'cissenstraat. Bij levering van zand door de gewone indschippers bedraagt de prijs ongeveer 0.S0 per M3. Volgens een door den ge meente-opzichter opgemaakte berekening zal de prijs van 't bij wijze van werkverschaffing aangevoerde zand ongeveer 1.50 per M3. bedragen. Dit groote prijsverschil vindt voor al zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de zandschuiten -met twee man zullen worden bemand, omdat het varen met één man wegens ondeskundigheid van velen niet aan te bevelen is. Wij hebben derhalve de eer uw Raad voor te stellen ons te machtigen met genoemde Maatschappij een overeenkomst aan te gaan en tot de uitvoering der werken op de aan gegeven wijze te besluiten. Bespreking. De heer C. Schrama vroeg en verkreeg allereerst het woord en bracht B. en W. dank voor haar buitengewone zorg inzake, werkverschaffing. Spr. vraagt of er ook een mogelijkheid geopend kan worden om de werkloozen, in de dagen dat ze niet te werk gesteld kunnen worden toch een ou derdak kunnen vinden in een lokaliteit, opdat het slenteren langs de straat niet meer noodig zal zijn. De heer Noorlandt is ook dankbaar voor het werk van B. en W. Spr. vraagt echter tewerkstelling van werklonzeo in de bouw vakken. Zou het niet mogelijk zijn om met de werklooze bouwvakarbeiders goedikoo- pe woningen te bouwen onder een door de gemeente aangestelde deskundige. Spr. zou dat een mooie doelmatige oplossing vinden. De heer Noorlandt gaf tevens in over weging om bij steunverleening bonnen al te geven die bij de winkeliers alhier be steed kunnen worden. Dan blijft het geld in de gemeente. De heer Pijnacker vraagt of het vaar water wel goed is waar het zand door ge voerd moet worden. De heer v. Keeteren vraagt of ook werk loozen met hun eigen schuiten aan de werk verschaffing deel kunnen nemen. De Burgemeester antwoordt, dat het idee- Schrama uitermate gezond is. Het voorstel-Noorlandt acht spreker moei lijker. De voorstellen zullen in de vergade ring van B. en W. onder de oogen worden gezien. Wethouder Tromp zegt, dat betreffende het vaarwater contact is gezocht met de Mali egatól oot-commissi e. Wethouder Warmerdam zegt, dat werk loozen met een eigen schuit aan de werk verschaffing deel kunnen nemen, doch naar verhouding met hetgeen door andere te- werkgestelden wordt verdiend. De gedachte van Noorlandt acht spreki onuitvoerbaar. Het zou nog beter gaan om minder goede woningen in overleg met huis eigenaren te laten repareeren en opknap- Besloten wordt aan de tewerkgestelden een loon uit te betalen van f 4.20 per dai/ met f 1 toeslag voor ieder kind beneden 15 Tenslotte voerde weth. Warmerdam nog het woord en bracht den Raad dank voor de unanieme samenwerking o-p dit pun Spr. wijst er echter, op, dat er werkzaam zijn die hun plicht niet verstaan en dieniet irenoeg presteeren. Spr. hoopt dat roeping in deze zal verstaan, voordat tol maatregelen in deze zal moeten worden overgegaan. Laten alle tewerkgestelden me dewerken om de z.g. „lijntrekkers" op hun plicht te wijzen. Hiermede sluiting der bo- sp reking. De bespreking van de subsidies zal gehou den worden bij de behandeling der begroo ting. Werkverschaffing, Aan de orde komt de hoofdschotel voor dezen avond, n.l. de werkverschaffing, en W. hadden het volgende, praeadvies Raadsleden toegezonden: De verschaffing van productieven arbeid aan werkloozen in den aanstaanden winter heeft ons College tot veel zorg aanleiding gegeven. Uiteraard werd voor een groot deel ge zocht naar grondwerk. Hiermede houdt ver band de voorziening in de behoefte aan zand. Een gunstige oplossing leek ten slotte de afgraving van duinterrein onder de gemeen te Noordwijkerhout. De keuze viel op een strook duinterrein, hetwelk in exploitatie is bij de N.V. Zandexploitatie Mij ,,'s-Graven- hage" te 's-Gravénhage. Met. deze Maat- Een stuk natuurschoon in onze gemeente schappij werden onderhandelingen gevoerd, slaat op het punt te verdwijnen. Onze oude, welke dank zij haar metlewerkina. o.i. tot op verren afstand zichtbare, korenmolen, een vunetie resultaat hehhen ueleid. die voor den geheelen omtrek een sieraad Na bezichtijrina der terreinen is onze keuze is vanlandelijke schoonheid en die sedert gevallen op een duinterrein, gelegen nabij i°BM" -«i den Gooweg in de gemeente Noordwijkerhout was in opgewekten toon gesteld en memo reerde in het kort de verschillende vergade- ingen en werkzaamheden van het afgeloo pen jaar. De penningmeester de heer B. van der Sijs bracht financieel verslag uit, waar uit bleek dat een bevredigend saldo in kas aanwezig was. In de plaats van de aftreden de heeren A. Warnaar Jr. en M. Zandbergen, lie niet herkiesbaar waren, werden gekozen de heeren M. Benschop en P. Vis, die beide hun benoeming aannamen. Een nieuwe func tieverdeeling in het bestuur zal nog worden gemaakt. Tenslotte was het woord aan den heer H. L. Boter Jr., die een inleiding leverde over Art 8 van het A. R. Program, hande lende over het Parlementaire Stelsel, ge volgd door een geanimeerde bespreking. Bij het eind van de vergadering werd de wensch uitgesproken dat ook bij de volgen de vergaderingen die voor dezen winter op het Program staan de jongeren trouw zul len blijven- TIEN JARIG BESTAAN „CREDO" De Meisjesvereeniging „Credo" hoopt Dinsdag a.s. haar 10-.iarig bestaan le her denken, waartoe een Jaarvergadering zal worden gehouden in „Bloemlust". Voor deze vergadering, zijn vele uitnoodigingen uitge zonden en een uitgebreid en aantrekkelijk programma belooft een mooie avond. WASSENAAR „EVANGELIE EN BELIJDENIS". A.s. Donderdag hoopt voor de vereeniging „Evangelie en Belijdenis" alhier op te treden Ds. L. Poot, van Amsterdam, met het onder werp: „Gods Woord en de hedendaagsche cultuur''. auto-ongevallen. Op de Rijksstraatweg nabij de Narcislaan twee auto-ongevallen voorgekomen. Rondvraag. De heer Verduyn vroeg een geheime zit ting, wat hem werd toegestaan. De heer Noorlandt informeerde naar de rioleering bij de Derde Poellaan. Deze wacht op berichten van Rijkswege. De heer J. P. Segers vraagt goede ver lichting voor de Derde Poellaan. De Voor ziter acht met bijplaatsing van één lan taarn de zaak in orde. De heer Segers niet Beide heeren paan samen eens kijkenl Hierna sluiting. HERVORMINGSREDE. Ds. Tichelaar houdt Zaterdagavond in de Ned. Herv. Kerk een Hervormingsrede. CHR. VROUWENBOND Maandagavond houdt de Chr. Vrouwen bond in gebouw „Rehoboth" een openbare vergadering waarin Mej. Mr. G. v. d. Molen van Amsterdam zal spreken over „Vredes- ideaal. Gisteravond werd de 13de jaarvergadering gehouden van de A.R. Prop. Club Groen van Prinsterer. Tot groote voldoening mocht ge constateerd worden dat vele jongeren aan den oproep van het Bestuur gevolg gegeven hadden en in bevredigend aantal aanwezig waren, zoodat de vergadering beter bezet was dan vroeger meer dan eens het geval In zijn openingswoord wees de voorzitter de heer A. Warnaar Jr. op de moeilijkheden die zich in het gansche leven'thans voor doen en die ons leeren dat al het mensche- lijk pogen en streven op een fiasco uitloopt wanneer het niet door God gezegend wordt Aan ons de taak om in dete tijden vooral ons uitgangspunt en onze hand te zoeken hij het gemeonsehanpeliik beginsel en om ons door studie die beginselen eigen te ma ken en lief te krijgen en in staat te zijn deze beeinselen uit te dragen. Het jaarverslag van den "cgelaar zyn Uit de richting Leiden kwam een luxe-auto met een matig gangetje aangereden, waarvan de bestuurder plotseling, vermoede1 jjlc door het slippen van den wagen, zijn stuur niet meer meester was en tegen een boom aan botste. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, evenmin als by het ongeval, dat enkele uren later op ongeveer dezelfde plaats ge schiedde, waarbij een auto uit de richting Den Haag komend, slipte, het rijwielpad over schoot en daarna in het slootje terechtkwam. De materieele schade in beide gevallen was zeer aanzienlijk. WOUBRUGGE GROENE KRUIS De afd. Woubrugge van de vereeniging het Groene Kruis hield in een der zalen van het hotel het Oude- Raêdthuys haar jaar- lijksche ledenvergadering onder leiding van den voorzitter, den lieéi' Dr. Loth. Onder de ingekomen stukken was o.m. een verzoek van de vereeniging het Oranje Kruis houdende het verzoek óm door mid del van het Groene Kruis een cursus in eerste hulp bij ongelukken te houden. Na eenige bespreking werd in principe besloten de mogelijkheid te overwegen aan het verzoek te voldoen. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de afd. mo menteel 313 leden telt en dat de'uitgaven over het afgeloopen jaar de inkomsten met 300 overtroffen, welk tekort is gedekt door batige, saldo's van vorige jaren. De voorzitter merkte op dat de kas zoo doende gelijk inkrimpt en spoorde aan tot meerdere propaganda voor de afd. De commissie tot het nazien van boeken en kas bracht daarna haar verslag uit, waar uit bleek dat alles in orde was bevonden. Eveneens mocht de magazijnmeester en diens eohtgenoote epn woord van lof van den voorzitter in ontvangst nemen voor het accurate beheer der inventaris. Uit het verslag van de commissie tot het nazien der inventaris en gebouwen bleek dat eenige ledikanten en een ligtent een verfje behoeven, terwijl deze commissie in overweging gaf een eenvoudig gebouwtje te plaatsen op de open grond bij het bestaande gebouw voor berging van dp niet in ge- hruik zijnde ligtenten. Het bestuur zal met dezp wenschen rekening houden. Vervolgens kwam de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering ter sprake en werd zuster de Wit als afgevaardigde naar deze vergadering aangewezen, dip zich daartoe bereid verklaarde. De begrooting 1932 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven tot een geliik bedrag van f 2080. Dp aftredpnde hpptmi'-sWlpn de heeren A. D. Husson Heenk en G Windhorst werden hij acclamatie herkomen en in de vacature Ds Liisen werd gekozen de heer Joh. van Aan de rondvraag gpkomen gaf de wiik- 'uster epn overzicht van de door haar ge dane werkzaamheden en deelde mede, dat zii een zeer prettige samenwerking ontmoet van de ziide der patiënten en andere per sonen waarmede zii uit hoofde van haar werkkring moet omgaan. De heer van Zwiet.cn bracht hot denkbeeld naar vorpn een bazar te hnnrten voor aan vulling der kas en de heer Kroes herin- nerdp aan' het nog ste^dq voorkomend ge val van het niet on fiid hetaten van eo^tri- hutip. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze vergadering. UNIE- (ÏOLTilSCTE De opbrengst van de onlangs gehouden Unie-collecte heeft 85.34 opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6