BINNENLAND. ATTICA-SIGARETTEN Kerknieuws. ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE RIJKSFINANCIËN HET GROEIEND TEKORT Het aspect der Rijksfinanciën is sinds het opmaken van de millioenennota nog veel ongunstiger geworden. De Regeering meent dat de raming vooi het aanstaande jaar met een bedrag van ten minste f 20 millioen moet worden ver minderd. De dekking daarvoor kan thans nog slechts ten dcele worden aangegeven. De verschillende begrootingshoofdstuk- ken, zul jen bij nota's van wijziging te zameu met rond f 5 millioen worden verlaagd. De benzine hoogex belast. Het voorgestelde tarief van de benzine belasting zai van f 4 per 100 K.G. op f 6 worden gebracht, waardoor de prijs van den liter zal stijgen met 4y2, in stede van met 3 cent. Ook hierdoor zal ruim f 5 millioen worden verkregen. De gemeenten gekort. Het ingediende ontwerp inzake de kor ting op de uitkeeringon aan de gemeenten en de provinciën, ®al allicht een bate kun nen leveren van een paar millioen. De overige dekking stelt de Regeering zich voor te vinden door in den loop van het dienstjaar nader aan te brengen be sparingen. BIZONDER ONDERWIJS bepaling der Lageir Onder wijswet 1920 heeft de Kroon de bevoegdheid het aantal leerlingen, vereieóht voor het 6tichten van een bijzondere school voor ge woon lager onderwijs, dat normaal 40 be draagt, op een lager aantal te stellen. Ten behoeve van de stichting eener „School met den Bij hel" is zulks geschied: het getal 40 leerlingen werd teruggebracht eerst tot 35; daarna tot 30, terwijl thans het gerucht gaat dat de minister voornemens is een derde Kon. besluit uit te lokken, waarbij het getal tot 25 zal worden teruggebracht. (Het betreft hier de bouw van een Chr. school te .Vierhouten op de Veluwe, Red.). Het Tweede-Kamerlid Boon heeft den m:- nister van Onderwijs hierover vragen ge steld. Hij vraagt welk „bijzonder geval" zich hier voordoet, of de minister niet van oir- deel is, dat in deze zorgvolle tijden gebruik making van de genoemde bevoegdheid slechts in de alleruiterste noodzakelijkheid behoort plaats te vinden en wat het oordeel van den minister van Financiën, over deze aangelegenheid ie. DE WEGEN IN HET WESTLAND BINNENKORT EEN NIEUW TRACE. Nadat eenigen tijd geleden het wegvak Den HaagRijswijk—Hoek van Holland de Provinciale weg door het Westland gereed is gekomen, heeft de provincie nu al haar aandacht besteed aan de afwerking van het traject Den Hoorn (Schipluiden)De Lier—Naaldwijk's-Gravenzande. Het eerste deel van dit traject nadert thans de voltooiing. Na enkele weken af sloten te zijn geweest, kan het verkeer nu weer plaats vinden. Van een smalle, bochtige weg- heeft de provincie nu een nieuwe weg gemaakt. Door op sommige gedeelten dwars door de wei landen een nieuw tracé te volgen, zijn de bochten uit den weg verwijderd; terwijl een bitumen-bovendek is aangelegd. Voor het verkeer dat via Delft naar Rot terdam. gaat is dit reeds een belangrijke verbetering te noemen. Twee nieuwe brug gen zijn in dit gedeelte,, Den HoornLier- hand gebouwd. De rijweg heeft een breedte van 6 meter en daarnaast een rijwielpad van 2V-j M. De aannemingssom hiervoor bedroeg f 322350, doch in verband met verschillende tegen slagen, meest door verzakkingen, is dit be drag belangrijk hooger geworden. Het aanbrengen van de bovenlaag op dezen weg was voor 49.840 aangenomen. Men is nu aangevangen om langs dezen weg hoornen aan te planten, dia in hoofd zaak uit esohdooms zal bestaan. Het tweede tracé. Naar we vernemen zal nu over drie weken 3e aanbesteding plaats hebben voor het tweede gedeelte van genoemd traject, n.l. het gedeelte Lierhand—De Lier. Dit zal een kostbaar traject worden om dat de weg geheel door weilanden zal gaan en dus geheel nieuw moet worden aange legd. Ook hier moet een nieuwe brug wor den gelegd, n.l. over de Kleine Zijde. Vooral ook in het gedeelte dat hierdoor verbeterd wordt, zullen veel bochten worden vermeden Na dit gedeelte, zal een geheel nieuwe breede verkeersweg worden aangelegd- aohter de Lier om tot aan West»rlee. De onteigeningijplannen voor het verdere gedeelte Naaldwijk—'s-Gravenzande zijn dezer dagen verschenen. CHR. SPOOR- EN TRAMPERSONEEL Te Utrecht werd gieter de najaareverga dering gehouden van den Prot. Chr. Bond vain Spoor- en Tramwegpersoneel. In die middagvergadering hield de lieer H. Amelink een rede over „Onze taak in erieistijd". Maandag hopen we van deze veigaderin; Verslag te geven. ets. ets. HET GELD DUBBEL WAABD HET GROENE KRUIS Te Rotterdam is de algemeene vengade- ring van de Zuid-Hollandsche vereenilging het Groene Kruis geopend door den voor zitter, Dr. J. Ph. E 1 i a s, die o.a. wees op wat de vereeniging vei richt en op wat ze nog wenscht te verrichten. Verschillende autoriteiten op geneeskun dig gebied waren hij de opening aanwe zig. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren G. van Andel, burge meester van Zuidland, P. A. Troost, burge- meetser van Waddinxveen, en Dr. P. C. v. d. Slikke te Zwijndrecht. Verklagen en rekening van secretaris en penningmeester 'werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de 145 afdeelingen in Zuid-Holland thans 80.640 leden tellen tegen 72.571 in 1930. Er zijn 26 moedercurussen gegeven, waar- 754 leedlinigen deelnamen. De 44 consultatie-bureaus werden door 5149 kinderen bezocht. In 1930 was dit be zoek 3553 kinderen. In 1930 kwamen twee kleuter-ibureaux en vier schoolartsdistriclen rot stand. Bij het centrale bakerplaatsing- bureau waren 22 kraamverzorgsters en 35 bakers aangesloten. Bij het verleenen van subsidie voor wijkverpleging wordt thans de eisch gesteld, dat de verpleegsters ver zekerd zijn. De bestuursvoorstellen om als proef Groene Krursbakers in' algemeenen drenst aan te stellen (kosten f 1000), om gedu rende één jaar een subsidie te verleenen van ten hoogste f 1.50 per kraamverpleeg- daigi, gedurende 10 dagen, aan .die afdee lingen, welke kraamhulp door een bij het centraal plaatsingbureau aangesloten ba ker ter beschikking stellen van min- of onvermogende kraamvrouwen, leden vair Het Groene Kruis, plus 50 cent. bijdrage per dag door de afdeeling (kosten f 1000) en om voorloopig voor één jaar een gesala rieerde propagandist/aan te stellen, /wer den aangenomen. Meegedeeld werd, dat er op 180 plaatsen in Zuid-IiodlaiTid meldinigisposten v<#r Eer ste hulp bij ongelukken zijn en dat op 285 plaatsen gelegenheid zal zijn dag en nacht naar die posten te telefoneeren. Op de bor den van den A.N.WJ3. wordt naar deze plaatsen verwezen. Dr. J. v. d. Speik, geneesheer-directeur van „Maasoord", sprak vervolgens over: „Erfelijke ziekten en verantwoordelijkheid ten opzichte van de nakomelingschap", waarin o.a. een overzicht werd gegeven van het ibevruchtingsproces, gewezen werd op verschillende factoren, welke van he- teekenis zijn bij de erfelijkheid, en het ge neeskundig onderzoek voor het huwelijk werd aanbevolen. Een en ander werd toe gelicht met lichtbeelden. Uit verschillende commissie-jaarverslagen bleek, dat in 124 gemeenten het Groene Kruis voor de wijkverpleging zorgt en dat er 791 huis- en ovenontsmettingen plaats hadden. Geklaagd werd over de onmoge lijke toestanden op Flakkee ten opzichte van het ziekenvervoer. Aangedrongen werd op bespoediging bij de voorbereiding voor de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ziekenhuisver- pleging. Een conferentie met de federatie van vereeniigingen voor ziekenhuisverple- ging vindt binnenkort plaats. Wat de pensdoenverzekering voor de ver pleegsters aangaat, opgemerkt werd, dat het gemis daarvan een groot verloop heeft ver oorzaakt Deze kwestie moest door de Alg. Ned. Vereen. Het Groene Kruis worden op gelost, meende men. De premie voor de oudere verpleegsters werd te 'hoog geacht. De verslagen werden goedgekeurd; zoo ook het financieele verslag, dat een batig saldo van f 2084.84 aanwijst en de begrooting op f 37.200 stelt. Na rondvraag, waarbij een pensioneerings fonds voor de verpleegsters werd gevraagd, sluiting der vergadering. DE BRUG AAN HET KEIZERSVEER EEN PRACHTIG STUK ARBEID HEDEN OFFICIEEL GEOPEND VEREEN. VOOR STAATKUNDE HET ONTWERP-PACHTWET Mr. H. J. Wytema heeft voor de Vereen, voor Staatkunde Ie Leiden gesproken over het ontwerp-Paehlwet. Hij deed dit aan de hand van de volgende stellingen: 1. Het recht op napacht, zooals dat in het ontwerp-pachtwet geregeld ij, is g-.en ongeoorloofde aantasting van den grotd- eigendom. 2. Het door tegenstanders van het conti- nuatierecht gevreesde gevolg daarvan- waardedaling van den grond, zal zich slechts doen gevoelen bij die grondeigena ren. die meenen, dat de grond voorname lijk handelsvoorwerp is, quod non. 3. De waarde van den grond wordt be paald door de opbrengstmogelijkheid, niet door den koopprijs. 4. Het is billijk dat 't risico voor buiten gewone ongunstige omstandigheden wordt gedeeld door den pachter en den ver pachter. 5. Door de tegenstanders van de nieuwe regeling van de pacht wordt de functie van den rechter in pachtzaken onderschat of ten onreohte gewantrouwd. DE STAD VAN LUTHER Het was heden voor het lamd van Heus- den en Alteana en de gemeenten R aams donk en Geertruidenberg een zeer gewich tige dag. Immers vandaag werd de nieu we brug over de Bergsche Maas bij het Keizensveer officieel voor het verkeer open gesteld, waarmede vooral voor het tame lijk geïsoleerde land van Heusden en Al- tena een wensch en een behoefte van tien tallen jaren her in vervulling is gegaan. Om circa half één reeds was een grout aantal genoodigden en belangstellenden, waaronder de 'burgemeester van Dusscn, de heer Snijders, aan den steiger van de napierfabriek „De Maasmond" in de ge meente Dussen tezamen gekomen, om de aankomst van verscheidene autoriteiten, onder wie de minister van Waterstaat. Mr. P. J. Reymer af te wachten. Toen om kwart voor één het gezelschap, dat per boot arriveerde, aan land was gekomen, hield de burgemeester van Dussen een be groetingsrede, waarin hij in het kort rele veerde wat aan den bouw van de brug was voorafgegaan. Spr. eindigde zijn toespraak met het uit spreken van den wensch, dat de nieuwe brug aan het Keizersveer moge beant woorden aan de gestelde verwachtingen en dienstbaar zijn moge aan het internatio naal en interlocaal verkeer, en bevorderlijk aan de ontwikkeling en de welvaart van de door de natuur gezegende streek. Men wandelde vervolgens over den afrit, die ten behoeve van de papierfabriek is gemaakt naar het Noordelijke landhoofd van de brug. De officleele opening. De Hoofdingenieur-directeur in de direc tie-wegenverbetering, Ir. G. J. van den Broek, hield hier een korte rede, aan 't slot waarvan hij den Minister uitnoodigde de laatste beletselen voor de opening van de brug weg te nemen. Minister Reymer nam daarop het woord en schetste de beteekenis en de bouw van deze brug; voegde er aan toe, dat er hopelijk spoedig andere bruggen Bullen volgen en stelde daarna de brug voor het verkeer open. Op deze redevoeringen komen we Maan dag nog even terug. Na een wandeling over de nieuwe brac werden de autoriteiten en genoodigden ontvangen door den burgemeester van Raamsdonk, den heer A. J. W. M. Moons. De burgemeester richtte zich met een toe spraak tot de gasten, waaronder de Com- misaris der Koningin in de Provincie N. Brabant, waarin hij wees op het groote be lang van de totstandkoming van de brug welke voor Brabant de mogelijkheid opent voor een ongestoord en ongelimiteerd ver keer met Holland. De behoefte aan deze oeververbinding is het eerst gevoeld door de bewoners der naburige plaatsen. Reeds meer dan 25 jaar geleden werden hiervoor de eerste stappen gedaan. Spr. herinnerde aan de mobilisatie-dagen, toen er een tijde lijke brug lag over de Bergsche Maas en men reeds op beperkte wijze de voordeelen zag van een vaste oeververbinding. Thans verheugen wij ons aldus de burgemeester niet alleen over het ver krijgen van deze verblinding, maar ook omdat het landschap is verrijkt met een monumentaal kunststuk, getuigend van de stoere werkkracht en energie van de bij uitstek kundige Hollandsche ingenieurs en industrie en het 'bewijs leverend, dat ook een klein land technisch groot kan zijn. Spr. gaf ten slotte uiting aan de hoop, dat nog onder leiding van den tegenwoordi- gen Minister deze eerste schakel zal wor den aangevuld met de tweede en derac schakel, waardoor de Brabanders nader zullen zijn gebracht bij en zij zich meer een zullen voelen met Holland, waarmede eij onder alle omstandigheden een zajn en nllen blijven. Nadat enkele ververschingen waren ge bruikt hebben een dochtertje en een znnutic van den burgemeester Zijne Excellentie en de genoodigden een album aangeboden, waarin o.m. voorkomen afbeeldingen van de militaire brug tijdens de mobilisatie en de nu geopende brug. Door een feestcomité uit de omliggende gemeenten was een optocht georganiseerd, welke »a de officieele plechtigheid voorbij trok. Daarop begaf de Minister zich weder naar het schip, dat reeds lag le wachten om het gezelschap huiswaarts te brengen. Hoewel met het vertrek van de boot het officieele gedeelte van deze 'belangrijke ge beurtenis was afgeloopen, was dit voor do omwonenden in. geen geval het einde. Im mers werd, toen de duisternis wam gevallen ter eere van dit belangrijke feit een vuur werk afgestoken, dat door een groote mas sa streekbewoners werd aangezien. De brug. De brug, 3ie uit drie bogen bestaat, elk van 90 M. lengte, ligt hoog boven het water. Van verre reeds is het machtige constructie werk te zien, dat de vlakke omgeving nc- heerscht. Door die hooge ligging was het noodig aan beide zijden zeer hooge afrit ten te maken, die zich vanaf de landhoof- den honderden meters uitstrekken. Aan den Zuidelijken oever loopt deze toegangs weg recht aan op den weg naar Raams donk en Geertruidenberg, die inmiddels geheel is geasphalteerd, terwijl een dub bele bocht aan het einde van den weg is verlegd en aanzienlijk veibeterd. De Noordelijke afrit loopt wel met een boog naar de oude straatweg naar Nieu wen/dijk. Ten behoeve van de papierfabriek „De Maasmond", die terzijde van de brug ligt is een zijarm aan deze afrit gemaakt, die recht naar de fabriek voert. Hét geheel maakt een machtigen indruk en vergemak kelijkt 'het verkeer over het land van Al- tena in groote mate. Het laat zich aanzien dat deze vaste veroinding niet weinig zal bijdragen tot de veidere ontwikkeling van deze nijvere streek, die tot nu toe sterk belemmerd werd. NED. HERV. KERK. (Beroepen: Te Linschoten (bij Woer den), O. J. van Rootselaar te Poortvliet. Te Heukelum, E. Jongen» te Leimuiden. Bedankt: Voor Nieuw-Lekkerland, Jac. Vermaas te Ter Aa (U.). GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Marum, S. van Wouwe Niet ten onrechte wordt Wittenberg de „Lu Vier stad" genoemd. Op bovenstaande foto Het vien links, het Raadhuiswaarvoor het gedenkteeken voor Luther en Melanchton; rechts de oude Stadskerk, waar Lutner destijds "rvdiAJs* VERDERE CONCENTRATIE IN DE DAGBLADPERS Naar wij vernemen is het Dagblad van Rotterdam in eigendom overgegaan aan de Nieuwe Rotterdamsahe Courant, De laatste heeft 'hierdoor dus thans de hand gelegd op een volksblad. Vanaf Maandag 2 November zo.1 het Maandagochtendblad van het Dag blad van Rotterdam voör beide bladen wor den benut. DE RELLETJES TE PARAMARIBO PARAMARIBO, 30 Oct. (Aneta). De Don derdagavond en -naoht zijn volmaakt rustig verloopen. Vrijdagmorgen was de rust oogen- schijnhjk hersteld. De winkels zijn weer open. GEREF. GEMEENTEN. Bediankt: Voor Grand Rapids (Michi gan, Noord-Amerika), J. Vreugdenhil te Bruinisse. Cand. J. Meester van Spakenburg, be roepen predikant bij de Geref. Kerk te Brouwershaven, is door de classis Zierikzee peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. De heer Meester denkt Zondag 20 December a,s. intrede te doen, na bevestiging door Ds. P. de Jong te Spakenburg. Cand. P. W. Dam te Lutten a, d. De- demsvaart beroepen predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Mussel, denkt aldaar 15 Nov. zijn intrede te doen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. J. W. van Petegem van Dinx- perio, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Den Hoorn op Texel denkt al daar Zondag 6 December e.k. zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door zijn voor ganger, Ds. A. Oskamp te Haren (Gron.) ZONDER PREDIKANT. Te Zuidwolde (Dr.) zal, naar men ons meldt, de predikantsvacature bij de Ned. Hervormde Gemeente, kortelings ontstaan door het vertrek van Ds. D. J. van Dijk Hzn., voorloopig wel niet vervuld worden, daar de Kerkvoogden weigeren de vereischte mede werking tot het beroepen van een nieu predikant (n.l. het geven van de verklaring, waarbij zij voor diens verhuiskosten staan) te verleenen, vóórdat het tractement, dat volgens de Reglementen voor deze Ge meente minimaal f 3500 moet bedragen, tot een lager peil is teruggebracht., daar het vol gens hun meening de financieele draag kracht der Gemeente te boven gaat Vermoedelijk zal echter de reeds geduren de vele jaren gevoerde richtingsstrijd (de Kerkvoogden zijn vrijzinnig, het Kiescollege vrijwel in zijn geheel rechtzinnig) aan deze kwestie >vel lang niet vreemd zijn. RECHTS EN LINKS. Te Utrecht was bij den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente een verzoek inge komen van de Vereeniging van Vrijz. Her vormden (afd. Utrecht) om in de vacature- Ds. H. Barger te beroepen Ds. Hoekstra, thans voorganger van genoemde afdeeling. De Kerkeraad besloot te antwoorden, dat in de vacature-Ds. Barger een predikant van rechtzinnige overtuiging zal worden beroe pen, gelijk uit het reeds gestelde grostal blijkt. AANKLACHT. Te Ulrum zijn, naar we reeds meldden, in de Ned. Hervormde Gemeente moeilijk heden ontstaan. Er wordt meegedeeld, dat een aantal leden der Gemeente protest heb ben aangeteekend tegen gehouden kerkelijke verkiezingen, welke naar aanleiding daar van door het Classicaal en het Provinciaal Bestuur ongeldig zijn verklaard. De klach ten waren gericht tegen den Kerkeraad, on der beschuldiging van vervalsching in de lidmatenboeken en de lijst der stemgerech tigde lidmaten. De predikant, Ds. B. Wis sing, heeft tegen de beslissingen van de g« noemde besturen cassatie aangeteekend bij de Synode. Intussohen hebben, naar het „N. v. h. N." bericht, dezer dagen andere lidmaten een brief gezonden aan den Kerkeraad te Ulrum, die thans gevormd wordt door de nog zitten de leden (1 ouderling en 1 diaken plus een predikant) en het Classicaal Bestuur, waar in zij schrijven dat de vervalschingen zijn gepleegd alléén door Ds. Wissing, buiten toedoen, ja buiten weten van den Kerke raad. Zij klagen daarom Ds. Wissing aan van vervalsching van officieele stukken en verzoeken den Kerkeraad, op hem een tucht middel toe te passen. DOLEERENDE KERK. Te De Leek (Gr.) bestaat, naar men weet, een zich noemende „Doleeren.de Gere formeerde Kerk". Bij de Classis Grootegast d*er Geref. Kerken is nu ingekomen een schrijven van de deputaten der Generale Sy node van Arnhem, inhoudende het verzoek om aan de Geref. Kerken te berichten: a. dat de zich noemende „doleerende Geref. kerk te Leek", niet behoort tot het verband van de Geref. Kei-ken in Nederland); b. dat mitsdien de attesten dezer Kerk, zonder meer niet kunnen en mogen worden aan vaard. De Kerk van De Leek deelde mede, dat zij gehandeld heeft naar het advies van d"e deputaten der Gen. Synode. De Classis besloot aan het verzoek der deputaten te voldoen. CENTRUM EN RAND. Te Kralingen heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk, evenals die van Rottex-dam-Zuid (Katendrecht), adhaesie betuigd aan een brief van den Kerkeraad van Rotterdam- Delfshaven, waarin opgekomen werd „tegen de propaganda in de „Geref. Kerkbode" Rotterdam voor het beginsel, dat leden, uit de Kex-k van Rotterdam vertrokken randgemexten, nog de zedelijke verplich- ting hebben om de Kerk, waaruit ze ver trokken, financieel te steunen". KERKGEBOUWEN. Te Oost-Zaandam zal het wellicht binnen afzienbaren tijd komen tot de stich ting van een nieuwe Geref. kerk. Een te dezer zake benoemde Commissie, door den Kex-keraad van Zaandam benoemd, kreeg de opdracht voox-stellen voor te nemen maat regelen in te dienen. KERKORGELS. Te Apeldoorn is voor de derde Geref. Kerk, aan den Arnhemschen weg, de bouw van het nieuwe orgel opgedragen an firma G. van Leeuwen en Zonen te Leider dorp. Het orgel zal bevatten 22 sprekende registers, waaronder één transmissie. EVANGELISATIE. Te Nienhoven (België) is door L*. Lauwex-s, van Brussel, een groot heerenhuis gehuurd, waarin, te beginnen in de volgende maand, Evangelisatiesamenkomsten zullen woi-den gehouden. Nu reeds kerken enkele personen van N?enhoven te Denderleeuw. GEEN LAST VAN DUIZELIGHEID De toren van de Katholieke kerk te Oister- ijk moet geschilderd worden. Heusch geen karweitje voor menschen, die last van duize ligheid of zenuwachtigheid hebben! Deze schilders bevinden zich vijftig meter boven den beganen grond. ZENDING. van Andel. Dinsdagavond eveer ja eerd. sellig gei Nadat Mevr. en Ds. ■etrtolkte aile prak de hooi ijk laatste p lensjes. Hierna k oord. dJe. bïfjds?hapeo' uit. dat zij. ndingSkring, de P. H. van Eijk aan het n geestige speech als inlel- van Andel feliciteerde met Ora n j ^Nassau^Hlj ve rhan - ais geschenk van de Solosche ilaus door Ds. van Andel op speld. Spontaan werden haar ide coupletten van het Wil- e Synode de zangnummertje vai kort slotwoord er huiseJijk-gezeliigt PUROL er op! 't Verzacht de pijn, 't Geneest de wond, 't Houdt ze rein En helpt terstond. Ds. T li. B. W. G. Grambe r g, van Zwolle die benoemd is tot zendeling-leeraar te Ma- lang (Java), en mevrouw hopen Vrijdag 6 November a.s. met de „J. P. Coen" naar Indië te vertrekken. Dr. Walter Oettli, missionsinspektor der Baseier Zending, is op 52-jarigen leef tijd onverwachts tengevolge van een long ontsteking overleden. Hij was de jongste zoon van Prof. Oettli, hoogleeraar in het O. Testament Reeds op 29-jarigen leeftijd werd Dr. Oettli in de leiding der Baseier zending opgenomen. Hij werd later haar specialiteit in internationale aangelegenhedien, en had ook voor haar zitting in de Intern. Zendings raad. In verband met de arbeid die de Base- Ier zending in 191§ zocht in Ned. Oost-Indiè kwam Dr. Oettli naar Nederland. Hij leerde onze taal, bracht eenigen tijd door te Oegst- geest, leidde wel eens cursussen te Lunte- ren en schreef ook in „Mededeelingen". GIFTEN EN LEGATEN. Te Charlois ontving de Diaconie der Geref. Kerk na een zeer ruime collecte o. m. nog een nagift van duizend gulden, terwijl door Ds. D. Hogenbirk verder nog verschil lende giften voor de inrichting van de nieu we kerk, waaronder een drietal van honderd gulden, verantwoord worden. Te Rotterdam-Zuid (Katen- drecht) werd door de Geref. Kerk voor haar nieuwe vierde kerkgebouw ontvangen: van een tweetal broeders de complete meu bileering voor de kerkeraadskamer; van twee broeders het doopvont voor de kerk; en van enkele zusters toezegging van het lin nen voor de Avondmaalstafels. Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Indische Week. Ter gelegenheid van de Indische week aan de Leidsche Universi teit zullen de volgende lezingen gehouden worden: Middaglezingen: Dinsdag 17 November: P. Hillen, oud-gouverneur vail West-Java, over de evolutie sedert 1900 van het bestuurs ambt in Nederlandsch-Indië, in het bijzon der op Java en Madoera; Donderdag 19 No vember: di-. G. W. J. Drewes, hoofd van het kantoor voor volkslectuur te Batavia, over hedendaagsche Indonesische litteratuur. Middagvoordrachten der Nederlandscht» Oceanografisehe expeditie van H. M. „Wille- brord Snellius": Dinsdag 3 November Dr. Pb. H. Kuenen over Oceanografie en geologie, Dinsdag 10 November: Prof. Dr. H. Boschma over Biologie; Dinsdag 21 November: Dr. Ph. H. Kuenen: een film over Snellius' expedi tie; Dinsdag 1 December: Prof. P. C. Flu over het malariavraagstuk in de Ncderland- sche Koloniën (met lichtbeelden), CHR. H. B. SCHOOL TE GRONINGEN. Tot leeraar in de Wis- en Natuurkund» aan de Chr. H.B.S. te Groningen is benoemd de heer Drs. G. Dijksterhuis, leeraar aan het Willem Lodewijk-Gymnasium en de Kweekschool met den Bijbel aldaar. HOOFDBENOEMINGEN. Axel, J. J. de Ridder, hoofd te Zaamslag. Ierseke (Geref. School, Kakeldans), J. Jonkheer te Fijnaart. Alpihen a. d. Rijn. (Afd. L.O. van de school voor mulo Stevinstr., tegenw. hoofd A. Maaskant, die hoofd blijft der muknafd.) J. Bol, hoofd te Andijk. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Zeist (Herv. School, Egelinglaan, hoofd C. J. v. d. Ent), mej. C. Hensbroek te Mij drecht, met ing. van 1 Febr. e.k. Vollenhove (hoofd H. Mulder), mej. M. van Rennes te Munnikeburen. Ferwerd (Geref. School, hoofd D. Rin» këma), IJ. Gemser te Oosterbierum, aang. Heukelum (Z.-H.) (hoofd J. v. d. Meer), mej. J. Kuipers te Hijdaard. Rotterdam School Libanonstraat, (hoofd A. de Winter), A. v. d. Sluys, onderw. te Ketlhel. Hoogeveen .(Geref. School). De heef G. Venhuizen te Ezinge nam de benoeming aan. Hij bedankte voor een benoeming te Dedemsvaart Ridderkerk (U.L.O.-School, hoofd H. v. Dijk), NL van der Veen te Katwijk aan Zee. Diemen, J. de Vries te Hoogeveen (het Haagje). H a u 1 e r w ij k, D. Kremer te Lioessens, 3CHOOLJUB ILEUM Te Barlo fgem. Aalten, G.) heeft gister middag de Chr. School haar zilveren jubi leum gevierd met een druk bezochte samen komst. De Voorzitter van het Schoolbestuur, .de heer G. W. Ligterink memoreerde in z'n openingswoord de wordingsgeschiedenis van de school, waarna de Secretaris, de heer H. Heusinkveld, een historisch overzicht uit bracht. Feestredenaar was Ds. J. L. Pierson, van Bilthoven, die een woord sprak over het onderwerp: „De School met den Bijbel". Na deze rede, die met buitengewone be langstelling werd aangehooi-d, voerden ver schillende personen het woord, n.l, de Bur gemeester, de heer A. J. W. Monnik, namens het Gemeentebestuur; Ds. J. A. Jansen Schoonhoven, van Lichtenvoorde, namens de Chr. School aldaar; Ds. J. D. Stege man, namens de Ned. Herv. Gemeente en de Chr. Mulo-school; de heer D. Joh. Kraayenbrink, namens den Bond van Schoolbesturen in Gelderlands Achterhoek en omgeving; Ds. W. E. Gerritsma, namens de Geref. Kerk; de heer D. J. te Paske als oud-leerling, de heer J. van Manen als oud-onderwijzer; de heer H. W. Obbink namens de Herv. School, de heeren G. W. J. van Lochem, J. A. Heusink veld, J. G. Debbink en S. Wevers, namens bevriende Schoolvereenigingen. Het hoofd der School, de heer M. C. Weenink, spral* een slotwoord. Den volgenden dag werd het feest in een intieme samenkomst van oud-leerlingen voortgezet en besloten. Den vorigen dag waren de kinderen reeds onthaald. De viering van dit zilveren jubileum De Vereeniging tot Bevordering van Chr. Onderwijs aan Achterlijke en Zenuwzwakte kinderen houdt Zaterdag 14 November a.s. in „Terminus" te Utrecht vergadering. De heer G. J. van der Ploeg, hoofd der O. G. Heldringschool te Rotterdam, zal spreken over: „Moeilijkheden bij de opening van een School voor Buitengewoon Onderwijs", en de heer P. C. Brandwijk, hoofd der Dr. H. Piersonschool te Den Haag, over: „Het Haagsche Nazorg-rapport". EXAMENS weede helft ACADEMISCHE EXAMENS gory, Vllsslngen. Indisch recht, do< Apothekersassistent, mej. A P. J. E. Hoogendoorn, Zoeterwoude. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Ge slaagd: Rechtswetenschap, doct.-ex., de heeren H. P. Wlttebol en M. O. Godschalk; cand.-ex., de heer L. S. Römelingh. Apothekers-assistent, geslaagd de dames M. ïed.. de heer W. Llnsen en Th. A. J. M. Smits. Geneeskunde, arts-ex, de heer F. L. J. Jordan in H. Kohly; seml.arts-ex., de heeren C. L. L. loet.-ex.. de heer L. J. J. Evers. Roermond. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. G' ilaagd: Rechtswetenschap ,cand..cx., mej. J. andldaten. Afgei EXAMENS-MACHINIST DEN HAAG, SO October. Geslaagd voor he nachinlstenexumen voorloopig diploma, de he< 1 heer E. J. Schói

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5