ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND RECONSTRUCTIE VAN HET ENGELSCHE KABINET SNOWDFN MINISTER ZONDER PORTEFEUILLE? Met betrekkin» tot de reconstructie van het kabinet zijn nog geen beslissingen ge- TIet verluidt evenwel, dat behalve Snow- den. die Vrijdag door den koning is ont vangen nog Sir John Simon minister zon der portefeuille zal worden. Mac Donald zou dan de beschikking heb ben over twee ervaren politici ten einde zich op de groote internationale conferen ties door krachtige persoonlijkheden te kunnen doen vertegenwoordigen. Het is voorts tamelijk zeker, dafc Lord Crewe af zal treden als minister van oorlog, terwij] algemeen verwacht wordt dat Sir Herbert Samuel het ministerie van Binnelandsche Zaken zal o\prdragen en daarvoor in de plaats een andere belangrijke post in het kabinet zal verkriigen. Snowden is Vrijdagmorgen door den Koning in Buckingham Palace in audiëntie ontvangen. Wordt Lloyd George Lord? Mac Donald naar Chequers. De eerste minister is Vrijdagmiddag van Downingstreet naar Chequ?rs vertrokken waar hij tot Zondagavond zal verblijven. Zijn politieke vrienden wenschen, dat hij zooveel mogelijk zal rusten voor de opening van de parlementszittingen op Dinsdag over een week. Dinsdag zal een kabinetszit ting worden gehouden, Thomas van zijn pensioen beroofd- J. H. Thomas heeft een vergadering bij gewoond van gedelegeerden der Nationale Unie van Spoorwegarbeiders, waarvan hij vroeger de algemeeene secretaris is ge weest, waarin hij in hooger beroep is ge gaan op de beslissing van den Executieve om hem geen jaarlijksch pensioen ad £500 toe te kennen, waar hij recht op zou heb ben gehad indien hij tot zijn zestigste jaar in dienst zou zijn gebleven. De gelegeerden hebben de beslissinb van den executieve met 75 tegen 5 stemmen goedgekeurd. HET VIJFJAARSPLAN OPGEGEVEN? VERVANGEN DOOR BEN ANDER. Naar ir. N. Bassecbes, de corr. van de Neue Freie Presse te Moskou, schrijft, is de proef om het Russische bedrijfsleven in socialisti- scben geest te hervormen, door het z.g.n. vijf jarenplan, mislukt. Wel is het productie-apparaat van het Sov jetrijk in de drie jaren, die het plan gefunc tioneerd heeft, enorm vergroot en is op soci aal gebied de stuctuur belangrijk hervormd, maar daartegenover staat zooveel negatiefs, dat men genoodzaakt is den terugtocht te bla zen, daar de proef het bedrijfsleven in s listischen geest te vervormen is mislukt op de consequenties yan het radicalisme waa het plan is tot uitvoering gebracht. Men gaat nu z.g.n. over tot het „v ij f j a a r s p 1 van den levensstandaar d", m dat nieuwen plan, dat als de logische voort zetting Van de tot nu toe gevolgde ontwikke ling wordt voorgesteld, is werkelijk als terugtocht te beschouwen. Gebleken is, vol gens genoemden correspondent, dat Rusland zich niet onafhankelijk van de wereldmarkt kan maken. De nieuwe ontwikkeling is echter veel gevaarlijker voor den algemeenen toe stand, want het bolsjewisme wordt voo wereld gevaarlijker naarmate het gematigder optreedt. Binnen afzienbaren tijd zal men ei in slagen den levensstandaard der massa aan zienlek te verhoogen en dit zal propagandis tisch van groote beteekenis zijn. Een oproep der communistische partij. Het centrale bestuur van de communistische partij te Moskou, heeft een oproep aan proletariaat gepubliceerd, waarin er op wordt gewezen, dat ondanks de moeilijkheden op de wereldmarkt het Sovjet-Russische bedrijfsle ven verder wordt uitgebouwd. De industriali- seering en collectiveering heeft getoond, dat het proletariaat tegen alle moeilijkheden is opgewassen. Ook de moeilijkheden bij de door voering van het vijfjarenplan moeten worden Het dreigende oorlogsgevaar geeft het trale bestuur der partij aanleiding alle krach ten op te roepen tot versterking van de weer baarheid van de Sovjet-Unie. BELANGRIJKE ONDERHANDE LINGEN OP TIL Kerknieuws. PARIJS VERWACHT DUITSCHE VOORSTELLEN reis van den Duitschen ambassadeur wordt in Fransche politieke kringen zeer be langrijk geacht. Men verwacht dat Von Hoesch na zijn terugkeer den intusschen te Parijs aangekomen premier nauwkeurige voor stellen zal voorleggen, welke in de eerste p'aats betrekking zullen hebben op een nau were samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk. In dit verband wordt gememoreerd dat _,aval als eerste uitwerking van zijn reis naar Washington den nadruk heeft gelegd op alle tusschen Frankrijk en Duitschland bestaande kwesties, die hij van meet af aan weer in behandeling wenscht te nemen. Men verwacht derhalve, dat reeds in de volgende week zeer belangrijke Duitsch-Fransche onderhandelingen zullen aanvangen, die ver uit gaan boven het kader der Duitsch-Fransche economische com- ie en de door deze ingestelde sub commissies. Schuldenwijziging economische nood- Albert Wiggin, de voorzitter van Chase National Bank, heeft in de door den Aineri kaanschen Senaat ingestelde enquête-commis sie inzake de kwestie der planmatige voort brenging opnieuw aangedrongen op een wijzi ging van het Young-plan en de intergeallieertle schuldovereenkomsten. s verdere voorwaarde voor het herstel het wereldbedrijfsleven noemde Wiggin de Duitsch-Fransche toenadering, zoomede de verlaging der douanetarieven over de gelieele wereld. Wiggin legde er den nadruk op, dat de kwestie der gerechtigheid of onrechtvaardig heid bij de beoordeeling der oorlogsschulden geheel moet worden uitgeschakeld. De wijzi ging beveelt hij slechts aan uit economische odzaak. Van welingelichte zijde te Berlijn wordt ver klaard, naar aanleiding van het Fransche voor stel tot het bijeenroepen van een spoedige vergadering van de adviseerende commissie van de Bank voor Internationale Betalingen, dat deze commissie ongetwijfeld ten aanzien van de betalingscapaciteit van Duitschland tot geen ander resultaat kan komen dan is neer gelegd in het Wiggin-Layton-rapport der des kundigen te Bazel. In dit rapport wordt gewezen op den nau- wen samenhang tusschen Duitschland en de rest van de wereld op economisch gebied. Zon der de saneering van Duitschland is een stel van den wereldtoestand niet mogelijk. Het is de buitenlandsche schuld van Duitsch land, die ten spoedigste moet verdwijnen, en de credieten op korten termijn moeten gecon verteerd worden in credieten op langen ter mijn. Het vertrouwen der buitenlandsche geld schieters in het Duitsche bedrijfsleven kan slechts hersteld worden door twee dingen. Ten eerste moeten de politieke betrekkingen tus schen Duitschland en de buurlanden gegrond vest zijn op wederzydsch vertrouwen en ter tweede dienen de overmatig hooge buitenland sche verplichtingen van Duitschland aanzien lijk te verminderen. Aangezien men van meening is, dat deze' grondslagen van het Wiggin-rapport in geen enkel opzicht gewyzigd zijn, is men er ir Duitsche kringen op tegen, dat een vergade ring van den adviseerenden Raad van de B.I.B wordt bijeengeroepen, daar door die bijeen komst geen nieuwe resultaten bereikt kunnen worden. UIT HET SOCIALE LEVEN DE OPSTAND OP CYPRUS. Duoden en gewonden. LONDEN, 31 Oct. Volgens Grieksche be richten zijn gister by een botsing tusschen opstandelingen en Britsche regeeringstroepen op het eiland Cyprus 15 personen gedood 50 min of meer ernstig gewond. Naar de dictatuur. LONDEN, 31 Oct. Een aanval van de op standelingen op den vuurtoren van Kaap Greco werd door den Britschen torpedojager „Acasta" afgeslagen. Uit Egypte zijn pantserauto's gearriveerd. In de dorpen en kleinere steden van het eiland komen talryke gevallen van plunde ringen en brandstichting voor. Volgens een mededeeling van de Engelsche gouverneur zijn te Famagusta alle regee- ringseigendommen vernield. Men venvacht op Cyprus, dat de gouverneur zoo spoedig moge lijk de bestaande grondwet buiten werking zal ste'len en de door de bewoners van Cyprus gehozen wetgevende vergadering zal ontbin den. De vergadering bestaat uit 9 door den gouverneur benoemde vertegenwoordigers, die alle in openbaren dienst zijn en 15 gekozen leden, waarvan 12 de Grieksche en 2 de Mohammedaansche bevolking vertegenwoor- De verordening, die wordt verwacht, zal de gcl.eele macht in handen leggen van den gouverneur en de 9 benoemde ambtenaren. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ENGELAND. Maandag zullen in Engeland en Wales, Dinsdag in Schotland gemeenteraadsverkie zingen worden gehouden. In de provincies zal een derde der leden van de gemeenteraden aftreden, maar in de 28 Londensche districten treden alle leden tegelijk af. Te Lenden gaat dc strijd tusschen burgerlijk en soci&'ist. In tal van pre liesteden hebben de plaatselijke politieke pa n cnderling overeenkomsten gesloten om het stellen van tegencandidaten te voorkomen en de kosten van verkiezings campagnes te verminderen. ONTWAPENINGSVACANTIE Italië voor bewapsningsvacantie. De Italiaansche regeering heeft den secre tarisgeneraal van den Volkenbond medege deeld, dat zij instemt met het plan betreffen de een bewapeningsvacantie van een jaar en zich verplicht dit toe te passen. Het officieele communiqué voegt hieraan toe, dat de Italiaansche regeering, die de Volkenbondsvergadering een voorstel heeft doen toekomen door middel van haar dele gatie, die doelt op een juistere toepassing van de bewapeningsvacantie, bereid is, de uit voorgaande verklaring voortvloeiende verplichting in denzelfden, geest na te ko men, die haar het voorstel heeft ingegeven. De Italiaansche regeering neemt aan, dat do andere staten een gelijke verplichting op zich zullen nemen. De Deensche minister van buitenlandsche zaken heeft volgens een bericht in de Ber- lijnsche bladen uit Kopenhagen, Vrijdag het secretariaat van den Volkenbond telegra fisch medegedeeld, dat de Deensche regee ring het voorstel van den Volkenbond zon der reserve vanaf 1 November a.s. goed keurt. Amerika ansche reserve. Behalve Italië en Denemarken hebben nu de volgende staten de resolutie van de laat ste Volkenbondsassemblee met betrekking tot de niet-verhooging der uitgaven ten be hoeve van bewapeningsdoeleinden, tot de bijeenkomst der wereldontwapeningsconfe rentie aangenomen: Luxemburg, Albanië, Zwitserland, Eigypte, Chili, Japan, Siam, Let land, Tsjecho Slowakije, België, Neder land, Hongarije en Nieuw Zeeland. Zwitserland en Letland hebben de aan neming afhankelijk gesteld van de nabuur- staten. De Vereenigde Staten zullen, naar verluidt de resolutie onder voorbehoud, dat de in aanbouw zijnde schepen kunnen worden vol tooid, aannemen. ECONOMISCHE SAMENWERKING TUSSCHEN OOSTENRIJK EN TSJEUHO- SLOWAKIJE? Van zeer goed ingelichte zijde wordt v< men, dat de Tsjecho-Slowaaksche Minister van Buitenlandsche Zaken Benesj door bemid deling van den Tsjecho-S'owaakschen gezant te Weenen en den Oostenrykschen gezant te Praag voorstellen bij de Oostenryksche re geering aanhangig heeft gemaakt betreffende een verregaande economische samenwerking tusschen beide landen. NIET LANGER STAKEN Ds. K. Engelsma, predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Ierseke, die 30 Augustus en 13 September 1.1. weigerde va cature-beurten te vervullen onderscheiden lijk te Schore en te Biezelinge, wijl de Kerk voogdijen alhier weigerden te voldoen aan de verplichtingen van het Reglement op de Predikantstractementen en den aanslag van den Raad van Beheer, heeft, na een an- klacht van de Kerkeraden van Schore en Biezelinge, van het Class. Bestuur van Goes een „ernstige berisping" ontvangen met de waarschuwing dat het. wanneer hij nog maals weigert de hem officieel opgedragen beurten te vervullen, andere maatregelen zal nemen. Reeds in April, toen Ds. Engelsma te Ierseke kwam, had hij de betrokken wei gerachtige Gemeenten op haar verplichtin gen gewezen. Toen dit niet baatte; heeft hij de Kerk in gebreke gesteld, omdat deze eendeels den weigerachtigen Gemeenten wèl haar plaatselijken predikant onthoudt, maar anderdeels de ringpredikanten dwingt, kos teloos hun hulp in een dergelijke Gemeen te te verleenen, tot schade bovendien van hun eigen Gemeente, waarvoor zij inzonder heid zijn beroepen en die hen voor hun arbeid bezoldigt. Alzoo: de Kerk laat een deels de weigerachtige Gemeenten vacant en anderdeels deze toch in het genot van prediking en godsdienstonderwijs, maar nu op kosten van goedwillige buurtgemeenten en haar predikanten. Bovendien moet de Ring ontvangen het rijkstractement dat aan de vacante stand plaats verbonden is. Maar dit rijkstracte ment hebben de betrokken Gemeenten (Schore en Biezelinge). die thans reeds een jaar of zeven vacant zijn, nimmer aan den ring afgedragen, zoodat deze allengs rpeds een totaal bedrag van meer dan tienduizend gulden te kort is geschoten. Een en ander gaf Ds. Engelsma aanlei ding, in overeenstemming en overleg met zijn eigen Kerkeraad, de vacature-beurten te Schore en Biezelinge niet te vervullen. Na de ontvangen berisping en waarschu wing is Ds. Engelsma Zondag 18 October jl. onverwacht te Schore verschenen voor het vervullen van een vacature-beurt. De Kerkeraad van Schore had op dit bezoek niet gerekend, aangezien hij niet was ge waarschuwd en Ds. Engelsma moest onver- richterzakê naar Ierseke terugkeeren. Het Classicaal Bestuur zal nu moeten uitmaken wie de Kerkeraad van Schore of Biezelinge er mede in kennis stelt, indien Ds. Engels ma aldaar zal voorgaan. In het „Alg. Weekbl." komt een artikel voor van Prof. A. Rinkel, waarin deze enkele dere mededeelingen doet over de veelszins op zienbarende bisschopswijding van Dr. Fried- rich Heiier, den bekenden professor in de Ver gelijkende Godsdienstwetenschap aan de Evan- geliseh-Theologische Faculteit te Marburg, waarvan dezer dagen het bericht door de pers is gegaan. Dr. Heiier behoorde oorspronkelijk tot de Roomsch-Katholieke Kerk, maar ging, vooral door bemiddeling van wijlen Dr. Nathan Sö- derblom, over tot de Evangelisch-Luthersche Kerk in Duitschland. Hij hield echter steeds vast voor oogen; de ideaal-katholieke kerk die alle andere Kerken doordringt en tot éér brengt. Voor eenige jaren werd Dr. Heiier voorzit ter van de „Hochkirchliche Beweging" ir Duitschland, die het Lutheranisme katholiek wil doordringen door uitbouw van liturgie, we derinvoering van het bisschopsambt enz. D< Oud-Katholieke Kerk heeft hy pogen te bewe gen, eeni»e personen tot priester te wijden, met wie hy dan een beweging wilde beginnen in de Evangelische Kerk in Duitschland. Men weigerde dit, omdat men oordeelde, dat een katholieke kerk niet het recht heeft, zoo episcopi of prebyterie vagantes (op zich zelf staande prieters) te creëeren, die een beweging gaan „stichten". „Men bouwt geen kerk op met bisschoppen en priesters'", zoo was men van meening, „maar een kerk vraagt bisschop pen en priesters; eerst als een verzoek gedaan wordt door een gemeenschap, die alle kentee- kenen draagt een kerk te zijn van katholieke beginselen, zal een bestaande katholieke kerk het als haar roeping beschouwen, dienaren voor die kerkgemeenschap te wyden". Dr. Heiier heeft toen nauwer contact gezocht met de Oostersch-orthodoxe en de Anglicaan- sche Kerk, maar zeer zeker eveneens tever- 18.000 arbeidei TOEN ALS NU jrloopig de loons\ Gemengd Nieuws. Weerbericht. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak in de Chin. Sociëteit te Paramaribo, welke wegens het dulden van hazardspel in haar ge bouwen door het Hof van Suriname vervallen i3 verklaard van haar rechtspersoonlijkheid. j De Hooge Raad oordeelde evenals de advo caat-generaal in zijn conclusie, dat het hier een beschikking van het hof van justitie be treft als zyn vonnis. Op grond, dat van een beschikking geen hoo ger beroep op den Hoogen Raad is toegelaten, is dit beroep niet-ontvankelijk verklaard. EEN BERUCHT INBREKER ONTSNAPT Te Arnhem was een berucht inbreker in het huis van bewaring opgesloten wegens inbraken in de omstreken van Ede. Een wond aan zijn arm vereischte operatief ingrypen. Toen een verpleegster hem in het ziekenhuis vergezelde, aldus meent de Tel. te weten, verzocht hij zich te mogen verwijderen naar een zekere plaats, wat werd toegestaan. Toen het wat lang duurde kreeg de verpleeg ster argwaan. Een werkvrouw kon haar mededeelen, dat de man reeds eenigen tijd te voren doodkalm het ziekenhuis door de achterdeur verlaten had. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, doch van den vluchteling was geen spoor meer te ontdekken. Alle grensstations zijn gewaarschuwd en per radio is bovendien de ontvuehting gekend gemaakt. De man is geboren te München- Gladbach op 15 Juni 1S96. Hij staat bekend als een gevaarlijk individu. Zijn signalement luidt als volgt: lang 1.75 M., gezet postuur, kort geknipt kneveltje, draagt rechterarm in verband, gekleed in blauwe overjas, gryze jas en vest, zwartgestreepte broek, zwarte rijg schoenen, onderbroek en sokken met wit garen gemerkt (Rijksmerk). De man spreekt met Duitsch accent. De commissaris van politie te Arnhem verzoekt, namens den Officier van Justitie de opsporing, aanhouding en voorge leiding van den ex-gedetineerde. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Men meldt ons uit Moerdijk: Op den Rijksstraatweg nabij Zevenbergschen hoek is het vijfjarig dochtertje van den arbei der J. v. d. L. door een auto aangereden en ernstig gewond de ouderlijke woning binnen gedragen. Daarna is het kindje in zorgwekken- den toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Breda vervoerd, alwaar het aan de bekomen verwondingen is overleden. ONDER DE TRAM VERMORZELD Te MarumKruisweg (Gr.), is de 95-jarige Geertsma, die by zijn woning de trambaan wilde oversteken, door een stoomtram uit de richting Groningen, gegrepen. Locomotief wagon gingen over den ongelukkige heen. Vreeseïyk verminkt werd hij opgenomen. De oude man, die doof was, werd op slag gedood. JAMMER VAN TIJD EN POSTZEGEL? Ge kunt u niet voorstellen hoeveel mede lijden ik heb met de schrijvers van ano nieme brieven. En daarom wil ik hen een beetje troosten. Ook een redactie van een dagblad kent zulke anonimi; kennen; nu ja ze weet, dat er zulke lichtschuwe schrijvers zijn. Want ik zeg het met de noodige be scheidenheid, we lijken in dit opzicht iets op een ministerie. De volksvertegenwoordi gers mogen liet kabinet uitmaken voor al wat leelijk is; maar o wee, als een minister zich een grapje tegenover de Kamer ver oorlooft; dan komt deze met man en vrouw en macht van haar prestige op. Zoo gaat het ons ook. We moeten telkens hooren van anonieme schrijvers, dat we precies anders doen, dan men van ons mag verwaciitenenfin, ik zal maar geen voorbeelden geven; maar het is soms heel erg. Het geluk is, dat we niet weten, wie ons zoo de levieten wil lezen en onze moedsrust lijdt er dus niet onder; voelen ons eigenlijk niet eens gegriefd. Dit is, ge verstaat het, geen troost voor Anonymus en de zijnen; te meer niet, om dat zijn geschrijf gedeponeerd wordt ter plaatse waar zulks behoort; en hij dus wellicht dagen lang tevergeefs bij zijn bu ren informeert, of er ook ingezonden stuk ken in ons blad staan. Dat onze lezers on- geteekende brieven zouden sturen, kunnen I we niet gelooven; zij weten te goed, dat deze met ernst en zoo noodig met kieschheid bejegend worden Maar ik wil er, om de anonimi een hart onder de riem te steken, wel eens aan toe voegen, dat ook hun epistels met groote belangstelling gelezen en overwogen wor den; en dat zij ons menigmaal versterken in de overtuiging, dat wij een goede zaak verdedigd of een juist oordeel geveld heb ben. En zij mogen zich voorts troosten met de wetenschap, dat zij behooren tot een historisch geslacht. Hun stamboom wor telt in de eeuwen. Gelijk bijv. blijkt uit het „belangrijke bericht" dat de directie 1 van de „Arnhemsche Crt." Anno 1814 als volgt haar lezers onder de aandacht bracht: Abonné's die klachten hebben over de niet of niet tijdige bezorging van ons blad, worden nog eens dringend uitge- noodigd zich tot de Directie te wenden. Bij de Redactie van ons blad ingekomen bezwaren over de bezorging, welke nu en dan op niet onderteekende briefkaarten worden ontvangen, kunnen uit den aard der zaak slechts vertraging, resp. ter zijde legging der behandeling met zich voeren. Toen als nu, dacht ik bij me zelf. Ook thans nog zenden velen klachten over de bezorging en advertenties bij de redactie en ingezonden stukken aan de administra tie; terwijl het voor de goede gang van zaken juist andersom moet zijn; doch waar ik op komen wil is dit. dat er toen ook al naamlooze schrijvers en wreede redac teuren waren. Welk energiek papierfabrikant brengt voor het adelijke geslacht van Anonymus krooncopiepapier in den handel met het wapen „de gemaskerde pennelikker"? pljlllo geeft den vortgen stand aaa Hoogste stand te Parijs en Le Havre 773.8. Laagste stand te Akureyrl 746.2. Stand vanmorgen halftwaalf 772.3. WEERVERW ACHTING. Zwakke tot matige, later wellicht tijdelijk toenemende Z.O. tot Z.W. of Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken- Aanvankelijk weinig of geen, later toene mende regenkans. Waarschijnlijk zachter. STORMWAARrK.HU>/U T-SD1ENST eseind van De Bilt hedenmorgen 8.45 aaa alle posten: Attentiesein neerl BUITENLANDSCH WEERBERICHT MOCHTEN WIJ REEDS VAN U EEN OPGAVE VOOR EEN NIEUWE ABONNE ONTVANGEN? Tenslotte heeft hy succes gehad by een ze keren Pieere Vigué, (na zijn wijding zich noe mend Pierre Gaston) te Rüschlikon bij Ziirich, die behoort tot een „bisschoppen-dynastie" die van Oud-Katholieke zoowel als van Anglikaan- sche zijde herhaaldelijk is gesignaleerd als een groepje avonturiers, die hun wy'ding afleiden van een zekeren bisschop Vilatte, die een zeer wisselvallige kerkelijke loopbaan achter den rug heeft. De schrijver van dit artikel maakt uit een passage in een artikel van Dr. Heiier van 1.1. Augustus op, dat deze zelf door deze wijding nog niet geheel bevredigd is. Hij schrijft, dat hy „na vele mislukkingen en teleurstellingen" eindelijk de apostolische successie verwierf maar dat hy „met vreugde bereid (is) van el ke kerk die gelooft, dat zij (hem) een betere successie geven kan, deze te ontvangen". GEREFORMEERDEN IN BERLIJN. Berlijn, die groote stad van meer dan vier millioen inwoners, heeft niet eens een Evan gelisch-Gereformeerde Gemeente! Dit is ten deele te wijten aan onverschillig heid, ten deele aan opzettelijke tegenwerking van hen, die de Gereformeerden niet sympa thiek gezind zijn. Toch wonen er naar schat ting ongeveer lfi.000 personen in Duitsch- lands hoofdstad, die van Evangelisch-Gerefor- meerde afkomst zijn. Het zijn meest menschen die in den loop der jaren uit verschillende streken van Duitschland naar Berlijn zyn ge trokken. Als „vrienden van de Geref. belijde nis in Groot-Berlijn", hebben zich nu eenige personen vereenigd tot het houden van gere gelde bijeenkomsten op de eerste Maandag van iedere maand, in een bijgebouw van de Fran sche domkerk, door den Kerkeraad der Fransch-Gereformeerde Gemeente welwillend daartoe afgestaan. Men wil deze samenkom sten in de kringen der Duitsch-Gereformeerden zoo groot mogelijke bekendheid geven, in de hoop dat steeds meerderen ze zullen bezoeken. Voor lezers van ons blad, die er belang bij mochten hebben, voegen we hier bij, dat het adres voor dit ondernemen is: HeHmuth Gast, Berlin-Wilmersdorf, Wexstraat 27III, en dat bedoelde vergaderplaats haar ingang heeft in de Jagerstrasse. b(J de Dr. Ku; 1623. Wed. J. v. N. te B. nauwkeurig nazien, welke de v in de polis irbü ge u in 1926 verzekerd hebt. 1624. C. S. te G. U ker ondergeschikt belang reken; elijk leven te Uwei rsonen uit het Chris. i. Met uw goeden wil zeker wat kunnen telijke opleiding. Wend u richting om J— Rijksontvanf Rotterdam^ De inlichtli wat terzake' in het amb- LStingdienst staat vermeld en doel in elk geval dient te 1634. G. te B. Wend u een tinegn tot den Nederl. Drogistei box 400 te Amsterdam. BOEKEN EN GESCHRIFTEN wind veroorzaakte, trok snel Oostwaarts, ons land, Frankrijk en Engeland steeg de barometer snei. zoodat hier thans een uit» gebreid gebied van hoogen luchtdruk is ge legen. In dit gebied waaien zwakke verao» derlijke winden. Tengevolge van de nachtelijke uitstraling was de morgenteniperatuur er laag, doch het weer is er meest zonnig. Op den oceaan dringt een uitgebreide depressie steeds ver der Oostwaarts door. Deze brengt in Ierland Schotland reeds weer regen. _Jet is te verwachten dat zij na een korte weersverbetering morgen reeds haar invloed zal doen gelden in onze omgeving. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 7.2 C. 1 NOVEMBER Zonsopgang 6.56 u.; Zonsondergang 4.31 U. isopgang 8.09 u.; Maansonderg. 1.21 u. Laatste kwartier 3 November 7.38 u. voorm. 2 NOVEMBER Zonsopgang 6.57 u.; Zonsondergang 4.30 u. Maansopgang 9.32 u.; Maansonderg. 1.54 u. Laatste kwartier 3 November 7.38 u. voorm. 1 NOVEMBER Van 's avonds 5.01 u. tot 's morgens 6.27 U. 2 NOVEMBER Van 's avonds 5.00 u. tot 's morgens 6.29 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz Huningen Kuhi Mannheim Bingen Cohienz Keulen Duisburg F. M. Th. böhl r..:. z_. HUIZEN. Tweede druk. Uitgs J. B. Wolters te Groningen. In de welbekende serie „Tek: en deeltje over den bi n brief van Jakobus e igleeraar 'aan de Rijks tudie aan zulk een w. ligt. kan blijken uit ieuwe vertaling en uitl jbelboeken voorafgaat, bv. slechts Dr. H. M. inlversiteit rk als dit of i :obus. schil van meenln vraag, wie toch d .an de Hebreeën ge ■elk aandeel Silvanu de verklaringen En bij Hebr. 6 6. Ongetwijfeld zal des i druk veel be lederfwerend middel. I nc heden door van bedoelden^ boom. n bü de politie, wege noodzakelijkheid van Christus verzoenen, sn en sterven erkent wat vooral sterk ui it bij de verklaring van den Brief aan d VAN NEDERLANDSCHB STAM. Bloei Dager, Middelbaar en het Hooger On dcrwüs, samengesteld door K. FOK KEMA, Leeraar aan de Chr. H.B.f met 5-j. cursus te Alphen a d Rijn e Dr. H. J. L. VAN HASELEN. directeu v d. Chr HBS. te Alphen a d Riji Eerste deel. Tweede, herziene drul Uitgave van N. Samson te Alphen aa den Rijn. Gaarne vestigen we de aandacht op deze ui' cht zeggen de samenstellers in het vooi bericht dat het bü het lezen moet te doe 5l1n om het genot van de schoonheid. Maa schoonheid van vorm moet gepaard gaan me iougdelijkheld van inhoud. Deze bloemlezing biedt ons lectuur van we senlükc-n inhoud of ook van ethische of rell P. Ke uitgever zo ü-lng. Papie de Groot G. F. ;ulke boeken :asch moeten dragen, want voor een ■an nog geen 400 pag. Is het vrjj zwaar i Wicht. MET JEZUS BOOR HET LEVEN, dooi Dr. A. VAN VELDHUIZEN. Hoog leeraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Rlvlère en Voor- Het gebied 1 i luchtdruk dat gister Maastricht HOOGWATER NED. ZEEHAVENS November Delfzijl 2,0'. 11,35 Hellevo. tol,«.05 18, Teri-clieiling 11.4-> Wiilems ad 6, M 19,80 Har.ingon i .18 Brouwerah, 6,i7 17,32 a 7. ,4 Zerikzee 5,88 i8iU2 e 1047 z2,u5 Weineidinge 6,07 13,21 4,18 16.45 4,60 17,,5 5,28 17,56 IJmuiden 6.u9 i8,-9 Vileningen H v. Ho land .V.fi 17,37 Terneuzen öcheveningen 5, 6 5,4/ Haneweert Rotterdam 7.08 19.43 2 NOVEMBER Delfzül Terscheli Harlinger Rotterdam Hellevoetslui Willemstad het leven verkrijgt men toch eerst, als men ter school wil gaan bü Hem, Die den luister van het oorspronkelijke leven kende, niet min- verderfelükheld i i Veldhuizen heeft dit boek geschreve st zUn jorii s de Weg, de Wa zoo uit de Schrift het ankelende humor op menige bladzijde ïmer afbreuk aan den heiligen ernst door hem behandelde onderwerpen; i echte humor en heilige ernst sluiten natuurliefhebber als Dr. van Veld- s valt het niet te verwonderen, dat bijzonder veel aandacht wijdt aan missen, welke de Heiland ontleende aan ir in Palestina. iegelijk weet hU f«n ironisch te g|s- gewoonte van hen die het kerken ln srlc het rUke. volle leven tevens den nadruk op t* net Jezus en bü het licht Bcht genoten kan worden de wereld als Heilige Land. zijn bekendheid opmerkingen. Dr. schünlük niet afsta 'id. WU houden er erpUcht dat Maria's geslachtsltji

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2